i bi oemenmagazijn „De Dahlia' SPORTPRAATJE PLAATSËDJOÏEÜWS AD VERTENTIEN Ingezonden Mededeelingen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bent veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort~Station ABONNEMENTEN UitgeverG. Eikelenboom - Bloemendaal Verbindingsweg Bloemendaal Het adres voor alle Bloemwerk Onze Gemeentereiniging P. VAN DER STAD 5 POELIER HAARLEM 0 A» H* van der Steur Jr. C* J. Gude - Cuisinier Rusthoek - Bloemendaal h. Zaterdag 4 Februari 1928] Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels0.50 elke regel meer „0.10 (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bij contract speciale tarieven. Grootmoeder en Kleindochter. Grootmoeder slaat de handen saam, Nooit heeft ze 't nog zóó gek gezien; Haar dochter droeg al een japon, En 't kleinkind nu een.... kriendelien! Ze slaat verbaasd de handen saan^ En roept: „Zie mij nu is zoo'n meid! „Kind, kind, ik vraag je in 's hemels naam „Droeg jij ook al die malligheid? „En kijk jawel een parasol ,,'t Is al te gek, 't is al te dol!" Kleindochter zegt: „Och grootemoe, ,,'t Is niet zoo gek, 't is niet zoo dol; „De heele wereld draagt als ik, „Zoo'n crinolien, zoo'n parasol. „Grootmoe had vroeger 't hoofd heel stijf „Van goud, van kant en van juweel, „Dat dragen wij nu om ons lijf, „En 't kost ons nog niet half zoo veel. „Drie gulden hier mijn parasol „Is dat zoo duur, is dat zoo dol?" Grootmoeder schudt bedenklijk 't hoofd, Waarop nog 't oud oorijzer prijkt, En zucht: „Och grut, dat wordt me een boel, „Die nergens, nergens meer naar lijkt. „Ik, nee mijn tijd, was „Greunger wicht", „En kijk, dat rekende ik me een eer; „Nu, of je er naar de kaars mee licht, „Waar vitid je „Greunger wichter" meer? „De wereld raakt van „dames" vol ,,'t Is al te gek, 't is al te dol." J. J. A. GOUVERNEUR. Uit: Keurbundel van Poëzie, Neerlang's Dich ters der 19e Eeuw. j Gemeentelijke bemoeiingen aan het Bloemendaalsche strand. Wat vel en wat niet tot stand kwam. B. en W. voerden, uit aesthetische overwegingen, een Raadsbesluit NIET uit! Iedere onbevooroordeelde zal zich moeilijk los maken van de gedachte, dat ons gemeentebestuur nimmer bijster veel ingenomenheid betoonde met het feit, dat Bloemendaal, dank zij de aanwezig heid van den in Zwitserschen stijl, zou men kunnen zeggen prachtig aangelegden Zeeweg, voorbestemd schijnt, om in de rij der Hollandsche badplaatsen te worden opgenomen. Zoo men in het Raadhuis al niet afkeerig staat tegenover deze groote mogelijkheid; de wording van de idee „bad plaats" bevorderen, kan men ons gemeentebestuur zeker niet verwijten. 't Schijnt veeleer of het besluit tot aanleggen van den eenig in den Lande zijtiden Zeeweg te onzaliger ure werd genomen, althans, dat onze gemeentelijke vertegenwoordiging de consequentie van dezen aanleg niet heeft overdacht en de na tuurlijke ontwikkeling van de „idee" Bloemendaal badplaats als direct gevolg van de aanwezig heid van den Zeeweg plichtmatig belemmert. Zeker, Bloemendaal-badplaats zou, evenals Zandvoort, nimmer kunnen wedijveren met Scheveningen, dat heel haar wording èn haar z ij n dankt aan het feit, dat het mondaine Den Haag, haar stempel drukte en drukt op die bad plaats. Even zeker is het evenwel, dat de ontwik keling van en aan het Bloemendaalsche zeestrand komen zal. Het is daarom noodzakelijk, dat ons gemeentebestuur daarbij de leiding neme èn houde. In een van onze eerste nummers van het vorige jaar wezen wij op de noodzakelijkheid, dat er aan het einde van den Zeeweg parkeerplaatsen kome voor het stallen van auto's; wij schreven over de wenschelijkheid van het maken van een cementen trap naar het strand en beschouwden het aanleg gen van een telefoonverbinding met de bewoonde wereld als een kwestie van enkele weken, wijl de Raad in zijn begrooting voor 1927 had bepaald, dat die telefoonverbinding er komen moest. Wij zijn nu een jaar verder! En wij erkennen gaarne verbluft te hebben ge staan van de voortvarendheid van ons gemeente bestuur, dat zorgde voor den bouw van een solide cementen trap naar het strand en er tevens voor zorgde, dat die trap ongeveer bij het begin van het badseizoen in gebruik genomen kon worden. Daarvoor onze hulde! Jammer echter, dat hier tegenover staat een onvergeefelijk eigenmachtig optreden van het College door het raadsbe sluit tot aanleg van een telefoonverbinding met het zeestrand, n i e t uit te voeren! Wethouder Van Nederhasselt heeft zelf in de Begiootingsraadsver- gadering voor 1928 medegedeeld, dat de meerder heid van het College van B. en W. „er maar niet toe over wil gaan, uit vrees voor schade aan het aesthetische." (Hier werd er op gedoeld, dat langs den Zeeweg dan leelijke telefoonpalen zouden moeten komen). In andere gemeenten zouden B. en W. ernstig ter verantwoording zijn geroepen over een derge lijk negeeren, opzettelijk niet uitvoeren, van een door den RAAD genomen besluit, hetwelk krach tens de Gemeentewet, door B. en W. moest wor den uitgevoerd. Wanneer de Burgemeester, als Derde Jaargang No Z3 Per jaar3. Per half jaar 1.60 Per drie maanden. 0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Bureau voor Redactie en Administratie! Bloemendaalscheweg 42 Telefoon 22324 Post-Cheque- en Gironummer 73407 MFIBPh* 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Telefoon 22333 speciaal voor Bruidswerk en Kransen ORIGINEELE ONTWERPEN VOOR TUINAANLEG Bekroond met hoogste onderscheiding 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 deel van de meerderheid van het College, dat tot uitvoering van het raadsbesluit niet wilde over gaan, respect voor den Raad had getoond; wan neer dat besluit van den Raad was geëerbiedigd, had de raadsvoorzitter-burgemeester de bemidde ling van het Gouvernementsbestuur kunnen in roepen. In het landelijk-gemoedelijke Bloemendaal, waar ook de Raad zoodanige regentenneigingen nog duldt en tollereert, bespreekt men bij een vol gende Begrooting even luchtig weer „de wensche lijkheid om een telefoonverbinding naar het strand tot stand te brengen"! Men is het raadsbesluit van het vorige jaar vergeten, als de wethouder zelf er niet aan herinnerde. En nu, afgescheiden van heel dit negeeren van een raadsbesluit: is er geen andere mogelijkheid om een telefoonverbin ding tot stand te brengen dan juist door het plaat sen van, inderdaad ontsierende, het aesthetische van den Zeeweg schade doende, telefoonpalen? Kan er niet een kabeltje gelegd worden? Zouden de kosten hiervan zoo ondragelijk veel grooter zijn dan voor een bovengrondsche leiding? Wij hopen, dat de Raad, als hoofd der gemeente, als wetgevend, en tegen B. en.W., als bevelend, opdragend, orgaan, zal toezien, dat zijn besluiten ook worden uitgevoerd en da', men spoedig begin nen zal met het leggen van een telefoonkabeltie naar het strand. /Tenslotte, nog iets over auto parkeerplaatsen. Met een, voor andere badplaatsen wellicht, benij denswaardige mogelijkheid is door ons gemeente bestuur te voldoen aan de wenschelijkheid tot het aanleggen van een of twee autoparkeerplaatsen aan het einde van den Zeeweg. Met wat goeden ruil kan bereikt worden, dat langs dien weg een verbreeding worde aangelegd, geschikt gemaakt om de vele auto's van den weg af en beveiligd te stallen. Men drale toch niet met het uitvoeren van nuttige werken, die slechts geringe kosten vragen! „Een demonstratie van gebrekkigheid en armoede." Schreven we in een vorig artikel iets over theorie en practijk ten opzichte van gestelde con dities tusschen gemeente en aannemer, we willen nu even aanroeren waarom de omstandigheden na de annexatie voor den aannemer zooveel min der gunstig zijn als er voor. Bij de aanbesteding werd er door den aannemer een globale prijs bepaald per perceel, berekend in doorsnee naar het aantal compact bebouwde perceelen en de villaparken. Het is te begrijpen, dat straten waar de huizen bijna of geheel aan- eengebouwd staan, gemakkelijker zijn te bedienen dan villawijken, met groote afstanden en meerdere moeilijkheden. Het geannexeerde gedeelte van Bloemendaal was het voordeeligste voor den aannemer, (waar door de globale prijs lager kon worden gesteld), hetwelk hem nu is ontnomen. Dit is een schade post die, zijn we wel ingelicht, meer dan 11.000. per jaar bedraagt, vandaar, dat de raad onzer gemeente werd verzocht om een schadevergoeding te verleenen van ten hoogste 6000.welk ver zoek met voorbehoud werd afgewezen. Dit voor behoud hield in, dat als aan het einde van dit jaar het aantal perceelen door gestadigen groei ongeveer evenredig is aan het aantal verloren per ceelen, dan vindt de Raad geen termen aanwezig om een schadevergoeding te verleenen. In dit be sluit zit een onbillijkheid, want vanaf 1 Mei 1927 heeft de aannemer het verlies van de geannex eerde perceelen terdege gevoelt, waarvoor de gemeente aansprakelijk is. Dat hierover nog eens in den Raad zal worden geïnterpelleerd eer dat het jaar is geëindigd, ge- looven we zeker, omdat de Raad niet voldoende met de interne aangelegenheden op de hoogte, naar onze meening te goeder trouw heeft gehan deld. Nog een ander punt van overweging is de h o e- veelheid vuilnis, welke door den aannemer moet worden meegenomen; deze hoeveelheid mag niet meer bedragen dan 1 H.L. per keer. Wie er belang in stelt, kan wel eens een kijkje nemen als de vuilniswagen op komst is, welke hoeveelheden er door sommige zakenmenschen wordt klaar gezet, men kan dan zien, dat dit het maximum van 1 H.L. vèr overtreft. Dit wordt toch mee genomen, waarvoor de ia. nnemer ook uitbetaald krijgt 1 (zegge één) perceel, evengoed als voor een geringe hoeveelheid (bij particulieren. Daar wordt dus misbruik van gemaakt door zakenmen schen, uitgezonderd degenen die er extra voor betalen, wat niet meer dab billijk is. Wij onderschrijven de mèening van de commis sie van bijstand in sociaje aangelegenheden, dat de tegenwoordige ophaaldienst van de reiniging in Bloemendaal een ongerechtvaardigd medelijden opw kt met den financièelen toestand der ge meente, het is een demonstratie van gebiekkigheid en armoede. Doch dit is tweeërlei en ligt niet aan den tegenwoordigen aannëtner, maar aan de om standigheden. Immers, heijpmilnis wordt gebracht in een naburige gemeente op een plaats, waar storting met moderne vervoermiddelen ten eenen- male uitgesloten is. Het isiëen stuk drassig terrein, waar men met zware aut&N niet terecht kan, om dat ze er diep in weg zouden zakken, vandaar, dat de aannemer wagens heeft aangeschaft van een zeer licht type, welke desondanks door den on- houdbaren toestand daifi.è'. plaatse in geen goeden staat kunnen blijven. Indien d.e. aannemer Ïc 4«fesrnlichting_ wordt op gelegd, om moderne auto's te gebruiken, waar voor hem vanzelf de noodige middelen moeten worden verleend, dan moet de gemeente beginnen een betere plaats voor dit doel te reserveeren, met behoorlijke stortmuren, zooals te Haarlem, of een aanschaffing van een oven, waar het vuil wordt verbrandt, zooals te Zandvoort. Voor deze noodzakelijke verbetering komt de gemeente evenzoogoed te staan als zij het werk in eigen beheer wil uitvoeren. Moge er door den Raad' spoedig een oplossing worden gevonden, waardoor er een vuilnis-ophaal dienst komt, welke Bloemendaal waardig is. Wethouder Reinalda over nieuwe grensweizigingsplannen* „Het is eert eerste stap om te komen tot een belangrijke grensaitbreiding." Zij is aan Haarlem's vroedschap niet meegeval len, de uitbreiding der grenzen van Spaarnestad. Raadsleden, die hard gewerkt hebben om het Wetsontwerp aangenomen te krijgen, hebben het tot hun leedwezen moeten ei kennen, dat noch de overwinnaar, noch de overwonnenen met deze grenswijziging ook maar iets zijn opgeschoten. In dat teeken stonden Ook de besprekingen bij de al- gemeene beschouwingen in den Haarlemschen Raad over de Begrooting van het reeds loopende dienstjaar. Van eenig optimisme bij de behande ling van de eerste begrooting van Groot-Haarlem is niets gebleken. En wanneer de grenswijziging werkelijk was tegemoet gekomen aan Haarlem- sche wenschen of beter, wanneer de annexatie ook maar eenige bevrediging had kunnen schen ken, ongetwijfeld zou er gewag van gemaakt zijn. Het is een passen en meten geweest, om de begrootingseindjes aan elkaar te kunnen knoopen: zuinigheid en nog eens zuinigheid was het parool, dat van achter de groene tafel kwam. De annexatie is een vergissing! Er zullen enkele jaren overheen moeten gaan, voordat Groot-Haar lem tegen den vollen omvang der gevolgen zal zijn opgewassen. En wat wij al vèr voordat de beslis sing nopens deze grenswijziging schreven, dat on afwendbaar komen moet, als gevolg van de an nexatie, heeft wethouder Reinalda openlijk en onomwonden gezegd bij zijn beschouwingen over Haarlem's toekomst, n.l. „dat de annexatie slechts een eerste stap is om te komen tot een belangrijke grensuitbreiding." Haarlem moet worden het cen trum van een economische eenheid van Kennemer- land; Haarlem dient een plaats te worden, die ook aan menisChen met de hoogere inkomens een woon plaats geeft, aldus deze wethouder. Waar zóó gesproken werd, mede zeker namens de grootste raadsfractie, kan worden aangenomen, dat de tijd niet ver meer af is, of een nieuwe aanval op het giondgebied der ringgemeenten maar dan over veel grooter terrotoir kan worden verwacht. Wie oogen heeft voor de werkelijkheid, voor dat gene, wat de tegenwoordige worsteling om het bestaan, óók van gemeenten, bezig is te voltrek ken, kan de ernstige woorden van den Soc. Dem. wethouder niet licht schatten. Het economische leven van een groote gemeente vooral, stelt zeer hooge eischen aan verkeerswegen te land en te water. Haarlem is ten opzichte van beide niet bijzonder best geoutilleerd. Tonnen gouds zal het kosten, voor dat Haarlem een waardig centrum is van de economische eenheid Kennemerland en die schatten gelds welke ook naar de meening van dezen wethouder gevraagd zullen worden voor dat doel kan Haarlem niet opbrengen. Haarlem heeft plannen! Geen week gaat voorbij of men leest van het één of andere groote plan van wegenaanleg, havengebied etc. Maar nieuwe grenswijziging zal daaraan wel verbonden worden. Let maar op! Over die plannen de vol gende week nog iets. Mede door de onverwachte nederlaag aan Haar lem door B.F.C. toegebracht, is de wedstrijd HaarlemBloemendaal niet geworden van het genre der vorige ontmoetingen. Vooral van Bloemendaal-zijde werd slap ge speeld, en speciaal de witte voorhoede bleek al met zeer weinig fighting-spirit bezield. Zelfs de rechtsbuiten, de meest toonaangevende speler van den aanval- scheen er weinig zin in te hebben, en heeft het de Haarlem-verdediging lang zoo lastig niet gemaakt, als van hem verwacht werd, en waartoe hij inderdaad in staat is. Trouwens, de middenlinie was ook heel zwak. Slechts zelden werd een bal behoorlijk geplaatst, terwijl tijdens den geheelen duur de tactische fout gemaakt is, zich veel te veel op 't doel terug te trekken. Een enkelen keer waagde de half-spelers zich over het midden. Deze tactiek vergemakke lijkte de taak der Haarlem-verdediging niet weinig, en hieraan is het dan ook te danken, dat de gast- hcc ren-zich in de eerste helft van een nuttige-2- -O voorsprong konden verzekeren. Toch kreeg de roodbroeken-voorhoede bij deze doelpunten (ook bij het vierde in de tweede helft) veel medewerking der Bloemendalers en bij het derde tevens die van den scheidsrechter, want alle goals waren het directe gevolg van groote fouten in de witte defensie. Dit werd vooral bij het tweede doelpunt gedemonstreerd. Keeper Beijk stopte, languit vallende, zeer verdienstelijk een hard ingeschoten bal, doch kon, door de positie waarin hij kwam te liggen, het leder niet binnen zijn bereik krijgen. De rechts-half, die slechts voor het wegtrappen had, bleef toen kalm toezien, hoe Polanen, kalm toeloopende, scoorde! De derde goal leek ons zuiver buitenspel toe, maar de scheidsrechter, ook al in de malaise deelende, zag niets. Na de rust ging het i ts beter in de voorhoede van Bloemendaal, waarvan twee zeer mooie doel punten het gevolg waren. Intusschen had Huisman, bij een stand van 31, kans gezien Haarlems voor sprong makkelijk te vergrooten, waarmee het pleit beslecht was. Hoopten we in ons vorig sportpraatje, dat het Haarlem-publiek zich goed zou weten te gedragen, gebleken is ons overduidelijk, dat deze hoop vol komen ijdel was. Het optreden waswalgelijk, een ander woord weten we niet te vinden. Spor tiviteit is een woord, dat gansch onbekend is aan dit vee, als een hoop zwijnen samenrottende, brul lende, gillende, scheldende en knorrende langs de lijnen en op de tribunes. Wij hoorden uitdrukkingen en verwenschingen, die misschien in de Amster- damsohe onderwereld „opgeld" doen, maar welke op een voetbalveld als hoogst betreurenswaardige excessen gesignaleerd moeten worden! Het was weer in-droevig. Staat het „Haarlem"-Bestuur daar totaal machteloos tegen? Dan is dat ai even beklagenswaardig als hun aanhang. Velox loodste zich vrijwel in veilige haven, door A.F.C. met 41 te slaan, cijfers, die aan duidelijk heid niets te wenschen overlaten. B.F.C. verloor met eere van Zeeburgia (2—1), hoewel de Amsterdammers met dat al de kost bare puntjes binnen kregen. Zandvoort werd met 71 door V.V.A. gekraakt. Is de lust er bij de geel-blauwen uit? Of werkt het gemis van Keesman zóó deprimeerend? D.O.N.A.R. boekte zijn 16e nederlaag, maar deze moet den Hilversummers tooh moed geven voor de degradatiewedstrijden. Immers, met slechts 1—0 van H.V.C. in Amersfoort te verliezen is lang geen slechte prestatie! Zondag kan de spannende strijd om de eerste plaats definitief zijn beslissing krijgen. Wint Velox van Zandvoort, en verliest Zeeburgia van Bloe mendaal (of speelt maar gelijk!) dan kunnen de Utrechtenaren zich klaar maken voor de promotie wedstrijden. Echter we gelooven niet, dat het zoover zal komen, want dat,Velox van Zandvoort wint, ligt geheel in de lijn der verwachtingen, maar dat Zeeburgia een veer tegen Bloemendaal zal laten, niet! De witten hebben op eigen terrein te weinig gepresteerd, om met eenigen grond een succes op de Amsterdammers te verwachten. KI. Houtstraat 136 Telefoon 10188 Opgericht 1870 IW Kleverparkweg 154 "•tt Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren< en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Steeds nieuwe dessins. Nieuwe stoffen en modellen voorhanden Uitzending van Diners aan huis Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 Prijscourant woidt op aanvrage gaarne toegezonden Zaal disponibel voor vergaderingen, partijen enz. Ook zeei geschikt voor besloten dansclubs B.F.C.V.V.A. en A.F.C.H.V.C. hebben geen enkele beteekenis meer. We houden het in beide gevallen op de thuisclubs. Bloemendaal 3 won met flinke cijfers (60) van E.D.O. 7het vierde verloor, ook met dikke cijfers (72) van D.W.O. 2, en is nu uitgeschakeld voor de eerste plaats, terwijl het vijfde z>ich voorloopig van een ernstige concurrent ontdeed, door deze (Zeemeeuwen 2) met 62 te kloppen. De junioren tenslotte verloren met 43 van E.D.O. b. Het tweede elftal, dat Zondag bij Schoten 2 op bezoek moet, zal moeite genoeg hebben te winnen, indien hun dit gelukt. Het derde elftal zal zich weinig van D. V. A. 2 aantrekken, het vierde kan thuis winnen van R.C.H. 8, en het vijfde, dat nog maals naar Swastika 2 moet, zal de jonge „geluks"- menschen wel weer een gevoelig lesje geven! De junioren gaan tegen Haarlem een zekere nederlaag tegemoet. BLOEMENDAAL. Feestavond S.D.A.P. Zaterdagavond vierde de afd. Bloemendaal Santpoort van de S.D.A.P. feest naar aanleiding van het 10-jarig bestaan van de gewestelijke fede ratie Noord-Holland-Zuid der S.D.A.P. De naam mevr. Esther de Boervan Rijk, die op het programma prijkte, zal er wel toe bijge dragen hebben, dat de zaal zoo vol was, dat er letterlijk niemand meer bij kon. Het tooneel-ensemble „De Amstelspelers", onder leiding van André Leverington, heeft goede kunst gegeven en aller aandacht werd tot het einde geboeid. De feestavond werd geopend met een kort woord van den voorzitter van het Gewest Noord-Holland- Zuid, den heer M. A. Reinalda, die het 10-jarig jubileum memoreerde en mededeelde, dat de S.D.A.P. om die reden Noord-Holland doortrekt, niet met het gewone deftige gezicht van de ver gaderzaal, maar met een aantal jongere partij- genooten om kunst aan het publiek te brengen. En dit weer met de bedoeling, om mannen en vrouwen op te wekken om zich bij de S.D.A.P. aan te sluiten, omdat aller medewerking noodig is, om de Maatschappij om te bouwen 'in een betere. Na deze korte inleiding zong Annie van Gelder haar drie liedjes en wel Holland, Drie Moeders en 't Spiegeltje. Met haar goede stem en voordradht wist zij al direct het publiek te pakken, waardoor zij veel succes inoogstte. Evenveel succes had Freddy Honcé met haar declamatie. Op pittige wijze droeg zij voor: „Bood schappen doen", van Top Naeff, waarop een dave rend applaus volgde. Een ongekunstelde zang bracht ons Bep Wig- mans, die met haar eenvoudige voordracht met eenige liederen van Cath. van Rennes en van Van Tetterode, een groot succes had. Hierna volgde het hoofdnummer „De Meid", komedie van Herman Heyermans, met Esther de Boer als de dienstbode. De dienstbode, die haar dienstbaarheid voelt als een vloek, die door een fout van mevrouw naar de macht grijpt en in haar overheersching een demon wordt. Mevr. De Boer heeft haar rol niet gespeeld, maar beleefd en het publiek met haar groote kunst gevangen gehouden. Ook het spel van de andere

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1