WEEK-AGENDA HENNY MULLER ADVERTEr IJSENDI KOFFIE THEE tn, HAARLEI Specialiter Groote sor WORDT ONOVERTRI EER3TE PfED. VlILl VAN Neemt proef blijft er l A. G. Po INT. P0STZE HE Hedenavond Hotel Vreeburg, Uitvoering R. K. S. V., 8 uur. Stadsschouwburg, Beethoven-cyclus, 8 uur. Zondag 5 Februari. Gemeentelijk Concertgebouw, H. O. V.-matinée, 2.30 uur. Jac. Smits Variété-voorstellingen, 8 uur. Stadsschouwburg, Beethovencycles, 2.30 uur. „Als ik wilde" (Si je voulais), 8 uur. Rusthoek, Dancing, 811 uur. Hotel Roozendaal, Dancing, 811 uur. Maandag 6 Februari. Gemeentelijk Concertgebouw, Concert Haarl. Zanggenot, 8 uur. Dinsdag 7 Februari. Gemeentelijk Concertgebouw, Concert Proza en Poëzie, 8 uur. Stadsschouwburg, Beethovencyclus, 8 uur. Woensdag 8 Februari. Gem. Concertgebouw, Concert Mandolineclub „Santa Lucia", 8 uur. Donderdag 9 Februari. Stadsschouwburg, Beethovencycles, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw, Ledenconcert H. O. V„ 8 uur. Vrijdag 10 Februari. Stadsschouwburg, Spel van liefde en list, 8 uur. Rusthoek, Lezing B. de Ligt, 8 uur. Concertgebouw Modern, optreden van verschil lende artisten. Bioscoopvoorstellingen. spelers was vlot en correct, zoodat er veel te genieten was. Geen wonder, dat het applaus een ovatie werd. De heer Noorman sprak een woord van dank en bood den dames een herinnering aan. Voor de afdeeling der S.D.A.P. een succesvolle avond. Begrafenis H. Zieren. Woensdagmorgen heeft op de Algemeene Be graafplaats aan den Bergweg, hoog in de mooie Bloemendaalsche duinen, de teraardebestelling plaats gehad van het plotseling overleden hoofd van de Schoolvereeniging Aerdenhout-Bentveld, den heer H. Zieren. In de aula hadden zich vele vrienden, leerlingen, oud-leerlingen en hun ouders en leden van het onderwijzend personeel der school verzameld. Bovendien was daar tegenwoordig het Schoolbestuur, bestaande uit de heeren A. C. A. baron van Dedem, Mr. A. F. van Hall, S. W. de Clercq, en Mr. F. van Leer, en de inspecteur van het Lager Onderwijs in het arrondissement Haar lem, de heer G. H. Weustink. Toen de familie de aula was binnengekomen, sprak het eerst de voorzitter van de schoolver eeniging, de heer A. C. A. baron van Dedem, die ongeveer het volgende zeide: Ja, het is wel een groot verlies, dat onze school heeft getroffen, nu wij hem zoo plotseling uit ons midden moésten missen. Hoe gaarne hadden wij hem, de pyramide waar van het grondvlak bij de opening onzer school in 1924 werd samengesteld uit 27 leerlingen, en welke pyramide thans reeds uit ongeveer 1Ü0 steentjes is opgestapeld, verder zien voltooien, maar het heeft niet mogen zijn. Het kan snel verkeeren. Hij, de krachtige figuur, die eenige dagen ge leden nog voor de school stond, hij is niet meer. Van zijn optreden, van zijn persoon ging kracht uit, een eigenschap, die hem in dezen tijd van slapte en inzinking juist maakte tot een persoon lijkheid zoo noodzakelijk om den grondslag te leg gen tot het vormen van flinke mienschen in de maatschappij. Hij was streng, maar rechtvaardig, een man met hoog plichtsbesef en van groote werkkracht. Veel zal ik hieraan niet toevoegen, zij die hem gekend hebben beseffen, wat wij in hem hebben verloren. Wij zullen u in dit leven niet weder zien, maar uw beeld is te vast in onze herinnering ge grift, dan dat het er uit zou kunnen worden uit- gewischt. Zeer geachte Zieren, rust in vrede. De heer Weustink wijdde eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Zijn arbeid was hem lief, zeide spr„ iederen dag vatte hij hem weer flink aan, zelfs iederen vacan- tiedag. De moeilijkheden drukten hem niet meer, want zijn liefde voor de school inspireerde hem steeds tot nieuwe werkkracht. Zoo heeft hij de school doen groeien, en zijn naam zal steeds ver bonden blijven aan de school der schoolvereeniging Aerdenhout-Bentveld. Hij ruste in vrede. Aan, het graf had nog een treffende plechtigheid plaats, toen de oudste jongen en het oudste meisje uit de zesde klas, de klas van den heer Zieren, eenige bloemen op de dalende kist strooiden, en meneer Zieren danktenWoor alles wat deze voor hen gedaan heeft. Er waren bovendien van de leerlingen en van de onderwijzers en onderwij zeressen kransen, en een krans van het School bestuur. Zeer onder den indruk van de droeve plechtig heid verlieten allen de begraafplaats. H. D. Lezing B. de Ligt. In de maand Februari houdt de heer B. de Ligt in de provincie Noord- Holland een serie lezingen voor verschillende cor poraties. Zoo zullen er o.m. lezingen worden ge houden te Alkmaar, Zaandam, Haarlem en ook in onze gemeente. De lezing te Haarlem vindt plaats op Maandag 6 Februari in „Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt, waar het onderwerp: „Erasmus en den Vrede" zal worden behandeld. Te Bloemen- Korte Kleverlaan 26 Telefoon 22861 Bloemenabonnementen vanaf f 1.- p. week daal zal er een lezing worden gehouden over: „De wording van een nieuw wereldbewustzijn", op Vrijdag 10 Februari, 's avonds 8 uur, in „Rust hoek". De entreeprijs bedraagt 75 cent per persoon. Naar we vernemen is de belangstelling voor deze lezingen zeer groot. Aanrijding. Op den hoek van den Bloemen- daaisctieweg en Moilaan, reed de heer Q. v. U. met zijn auto tegen het heK van de viha ,,De Rijp", doordat een auto, komende van den Bloemendaal- scheweg, juist op den hoek verblindende tienten gebruikte, waardoor hij zijn stuur kwijt raakte en tegen het hek reed, dat gedeeltelijk werd ver nield. De auto werd licht beschadigd. Ruiten vernield. Bij een firma hu r ter plaatse werden Zaterdagnacht twee ruiten ingegooid met een paar klinkers. De politie vermoedt, dat hier wraakneming in het spel is, waaruit we opmaken, dat de vermoedelijke dader er nog wel meer van zal hooren. Een heldhaftige wraakneming is het echter niet. Aangereden. De melkboer B. werd Maandag morgen met zijn melkwagen aangereden door een bespannen voertuig van de fa. S. te Haarlem. De wagen werd beschadigd, terwijl zt 40 liter melk en 30 eieren verloren gingen. De schade wordt door den aanrijder vergoed. De slechte verlichting in het Kinheimpark. Er is al herhaalde malen op gewezen, dat onze gemeente zoo karig bedeeld wordt met de ver lichting, en we meenen, dat een grootere kaars sterkte van de lampen de straten een prettiger aanzien zou geven, doch met de bestaande ver lichting kunnen we ons redden. Hierover uit te wijden is onnoodig en er is zooals men weet, een nieuw verlichtingscontract in wording, hetgeen bij verwerkelijking misschien alle verwachtingen zal overtreffen. Doch wel is het dringend gewenscht, dat de binnenwegen in het Kinheimpark, welke 's avonds gehuld zijn in Egyptische duisternis, verlicht wor den. Men zou wellicht geneigd zijn te denken, dat hier de lampen door straatjongens zijn vernield, doch dan is men abuis; hier zijn uit bezuiniging de bestaande lantaarns nog niet van lampen voor zien. Het is een zuinigheid, welke de wijsheid bedriegt. De Directeur van „De Binnenlandsche" 70 jaar. Bij het kantoor van de Binnenlandsche Exploi tatie Mij. in het Kinheimpark hing gisteren de vaderlandsche driekleur uit, ter gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van den directeur dier Maatschappij, den heer G. P. J. Beccari. Natuurlijk bracht de jubilaris den feestdag in den huisqlijken kring door, maar het gelukte den President-Commissaris der „Binnenlandsche", den heer A. Bertling, hem te ongeveer 10 uur daaruit te lokken en hem mee te krijgen naar het schuin tegenover zijn woning gelegen kantoor. Hier sprak de heer Bertling den heer Beccari op zeer waardeerende wijze toe. Spr. wenschte hem namens allen die aan de „Binnenlandsche" ver bonden zijn hartelijk geluk met het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd in zulke aangename omstandigheden; een goede gezondheid en een benijdenswaardige helderheid van geest. De heer Bertling stelde voorts de groote verdiensten van den jubilaris voor de Maatschappij in het licht, wenschte hem toe, dat hij over tien jaar nog even flink en frisch zou zijn als nu en bood hem namens Commissarissen, adjunct-directeur en personeel een bureaulamp aan. De heer Beccari dankte voor de vriendelijke en waardeerende woorden en het geschenk en dankte verder allen voor de steeds in zoo ruime mate ondervonden medewerking. Te zijnen huize ontving de jubilaris voorts tal van blijken van belangstelling in den vorm van brieven en telegrammen en een zeer groot aantal bloemstukken, o.a. van de Binnenlandsche Exploi tatie Mij. Moge zijn goede gezondheid, zijn helderheid van geest nog tal van jaren bestendigd blijven. Uitvoering R.K.S.V. Hedenavond geeft de R. K. Sportvereeniging „Hercules", onderafdee ling van den R. K. Volksbond, een uitvoering in Hotel Vreeburg. Zie raambiljetten. B. G. V. De Bloemendaalsche Gymnastiek vereniging geeft op Zaterdag 18 en Zaterdag 25 Februari een uitvoering in Hotel Vreeburg. De kwestie van de schadeloosstelling. Een zaak van loven en bieden. Het is bekend geworden, dat Groot-Haarlem iet-wat sceptisch staat tegenover de door Heem stede en Bloemendaal gewenschte schadeloos stelling, als gevolg van de annexatie. Dat behoeft geenszins te verwonderen, want de Haarlemsche bewaarder der schatkist, de heer Mr. Slingenberg, heeft al kort na den fatalen lsten Mei j.l. te ken nen gegeven, dat over die uit te keeren maximum twee millioen nog wel te praten valt! En het woord is reeds bij den daad gevoegd. Het door Heem stede misschien wel wat aan den tooogen kant gevraagde bedrag, is door Haarlem onder de loupe genomen en het bestuur der Spaarnestad meent, dat een tiende deel ongeveer van het ge vraagde bedrag voldoende is als schadeloosstel ling. Ged. Staten zijn nu in het bezit van de „vor dering" van Heemstede en van het antwoord daarop van Haarlem. Ongetwijfeld zal Heemstede de gelegenheid worden geboden de door Haarlem opgemaakte lijst van posten als schadevergoeding nog eens te bezien. Zal Heemstede, geschrokken van eigen hooge en anderer lage cijfers, er wat af doen? Waarschijnlijk zal die gemeente pessis- teeren bij hare eerste vordering. Ged. Staten heb ben dan de niet gemakkelijke taak, den knoop door te hakken. En het is wel te voorzien, dpt noch Heemstede, noch Haarlem volledig hun zin zullen krijgen. Hoe Haarlem tegenover het door Bloemen daal wel wat laat! gevorderde bedrag staat, is nog niet bekend, maar dat ook die cijfers zullen worden aangevochtenwie twijfeld daar nog aan? De spooroverweg aan de Kleverlaan. Wij hebben niet nagelaten telkens weer te wij zen op den onhoudbaren verkeerstoestand bij den spooroverweg in de Kleverlaan en even zoovele malen hebben wij er op aangedrongen, dat ons gemeentebestuur pogingen zou doen, om daar verbetering te verkrijgen. We erkennen gaarne, dat toet voor ons gemeentebestuur niet zoo een voudig is, wijl de gemeente zelf niet veel kan doen. Immers, de Kleverlaan op Bloemendaal's grond gebied, is in onderhoud bij Haarlem terwijl zeer veel afhangt van de spoorwegdirectie om veran dering van den spooroverweg te bewerkstelligen. Het verheugde ons daarom van wethouder Laan te vernemen in den Raad de vorige week, dat de besprekingen met de spoorwegdirectie reeds vas tere vormen aannemen, en dat zal worden aan gedrongen om aan de Kleverlaan een dubbelen doorgang te krijgen. Het is de bedoeling van den wethouder, om dan het verkeer in een richting (cirkelgang) geleid te krijgen. Dat hangt o.a. weer af van de inzichten van' het gemeentebestuur van Haarlem, daar de beide rijvlakken van het gedeelte Kleverlaan, tusschen den spoorweg en de Delft, thans tot de gemeente behooren. Verbreeding van den spoorovergang zou trouwens geen zin hebben, wanneer Haarlem niet tévens een brug sloeg naast de trambaan over de Delft. Wij hebben echter goede hoop, dat verbeteringen aldaar niet lang meer zullen uitblijven, nu de wethouder zich voor de, werkelijk brandende, kwestie interesseert. OVERVEEN. Vereeniging v.oor Volkstuinen. Maandagavond hield de Bloemendaalsche Ver eeniging voor Volkstuinen, onder voorzitterschap van den heer J. G. van Kessel, haar jaarverga dering in hotel Roozendaal, alhier. De'vergadering was goed bezocht. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de minder goede resultaten, welke in het voor afgaande jaar werden bereikt, als gevolg van de ongunstige weersgesteldheid. Over gebrek aan belangstelling viel evenwel niet te klagen: alle perceelen werden bebouwd. Spr. eindigde met den wensch, dat 1928 een jaar moge zijn van goeden oogst. ji Secretaris en penninjmi|ester brachten hun jaar verslag uit. Uit dat vajBèn penningmeester bleek, dat er over den -fhfflBecten'- toestand der ver eeniging niet te klagen' valt. De commissie belast met het nazien der boeken, bracht een gunstig rapport uit over het goede financieele beheer. De nu volgende bestuursverkiezing, noodig voor het periodiek aftreden van de heeren Van Beem, Vermeer en Oskam gaf aanleiding tot een gedach- tenwisseling tusschen den voorzitter en den heer Van Buren, een der leden. Deze laatste had be zwaren, dat een aantalbestuursleden dezer Bloe mendaalsche vereeniging inwoners zijn van de gemeente Haarlem (door de annexatie geworden). Hij maakte er een voorstel van, zich aan de statuten te houden en de Haarlemsche leden het stemrecht te ontnemen en tevens het recht, om lid te wezen van 't bestuur. Dit voorstel, in stemming gebracht, viel met slechts 1 stem voor (30 tegen en 2 blanco). De aftredende bestuursleden, de heeren G. G. van Beem, J. Vermeer en J. Oskam, werden daar na bij acclamatie herkozen. Medegedeeld werd, dat te Bloemendaal 5 tuin tjes vacant zijn en te- Overveen 1. Gegadigden hiervoor kunnen zich aanmelden bij de heeren Huizenga (te Bloemendaal) en Vermeer (in Bent veld). De rondvraag bracht slechts enkele klachten over onvoldoende bewaking der Bloemendaalsche tuintjes, over slecht onderhouden paadjes op de teelgronden en over paaltjes, die vernieuwd moeten worden. Daarna sluiting. Aangifte van diefstal. Een dienstbode van de familie C. aan de Prins Hendriklaan, deed bij de politie aangifte, dat teti haren nadeele van haar kamer een geldkistje met een inhoud van 500. is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Het nieuwe Electro-Technische Bureau van den heer J. Stuut. Het is wel de moeite waard eens een kijkje te nemen vóór of in het nieuwe magazijn van Elec- trische- en Radio-artikelen van den heer Stuut, Zijlweg 20. Wij bezochten deze nieuwe zaak bij avond en behoefden niet te zoeken, want reeds op eenigen afstand trok al dit mooie perceel onze aandacht door de keurige verlichting. Een kijkje voor het prachtig geëtaleerde winkelraam gaf al dadelijk een indruk van den zakenman die verstaat wat het zegt: „met den tijd meegaan". Een schat aan bloemen kwistig geplaatst tus schen de verschillende electrische artikelen en Radio-toestellen geeft aan het geheel een keurig cachet. De schakeering van het licht in ver schillende kleuren, deed all'es zóó tot hun recht komen, dat men eenigszins van bewondering kan spreken. Men lette b.v. maar eens op de in den winkel gemaakte nis, waarin o.a. een keurige bloemen-bouquet geplaatst is, die aan den eigenaar werd geschonken door de dorpswinkeliers. Overveen is met de verplaatsing van deze zaak een prachtwinkel rijker geworden. We zijn over tuigd, dat het den heer Stuut deze dagen niet aan belangstelling zal ontbreken en wenschen hem een steeds bloeiende zaak toe. HAARLEM. De lighal-ultvoering gaat niet door. Dit jaar een inzameling. De heer G. van Waard, administrateur der Ver eeniging tot Bestrijding der Tuberculose alhier, schrijft ons: De bekende Meyerink-uitvoering ten bate van het Haarlemsche Lighalfonds zal dit jaar niet plaats vinden. Gezondheidsredenen verbieden den heer Meyerink deze uitvoeringen meer te organi- seeren en er is nog gèen plaatsvervanger voor hem gevonden; hoogstwaarschijnlijk wel voor de volgende jaren. Dat echter het Lighalfonds de inkomsten van deze uitvoering thans zou moeten missen, juist nu, nu door de opening van „Brederode-duin" meer gevergd zal worden van de kas van het Lighal fonds in verband met de verpleging van kinderen, daar kon de heer Meyerink geen vrede mee heb ben, daar was de zaak hem te dierbaar voor ge worden in den loop der jaren. Gesteund door zijn leerlingen, en oud-leerlingen, die zich spontaan daarvoor beschikbaar stelden, heeft de heer Meyerink het plan opgevat een groote geldinzameling te houden, teneinde hier door het Lighalfonds in staat te stellen, zijn mooien zegenrijken arbeid voort te zetten. Voor deze in zameling is door B. en W. van Haarlem en Heem stede reeds toestemming verleend. Mocht u één dezer dagen een circulaire ontvan gen of u een inteekenlijst worden aangeboden, toon dan uw medegevoelen met deze sympathieke daad, weest vriendelijk tegenover degenen die de inteekenlijst presenteeren en teekent in voor een flink bedrag, dat is voor hen de grootste belooning. We voegen aan dit bericht nog toe, dat we hopen, dat B. en W. van Bloemendaal mede op verzoek van enkele raadsleden, terug zullen komen op hun besluit om ook fn onze gemeente boven staande collecte toe te staan. Er is alles voor en niets tegen te zeggen. Het 75-jarig bestaan der N.V. Wed. Oosten, Zn. Zooals we in ons vorig nummer reeds aankon digden, herdacht bovengenoemde firma Dinsdag j.l. haar 75-jarig bestaan. En hoewel deze belang rijke herdenking in stilte plaats vond, zoo mocht de firma vele blijken van belangstelling onder vinden in den vorm van bloemen, van een der leveranciers een fraaie ets in lijst, van den heer J. J. van Noppen, architect, een kleurige teekening van den gevel van het gebouw in de Frankestraat, zooals die onder zijn architectuur tot stand kwam met de verbouwing in het vorige jaar; benevens tal van gelukwenschen. De etalages waren apart voor deze gelegenheid gearrangeerd, t.w.: in de etalages aan de Franke straat bijzondere mahonie salon- en slaapkamer ameublementen, smyrna-tapijten enz. en in de etalages aan den Anegang behangselpapieren met combineerende gordijn- en meubelstoffen, alle naar Hollandsche ontwerpen van de architecten Dr. Berlage, Nieuwenhuijs, Lion Cachet, e.a. De jaarlijksche opruiming werd daardoor een week uitgesteld en vangt in de komende week aan. Iets nieuws op Gramophoon-gebied. Wij bezochten deze week op verzoek de beken de gramophoonzaak van de fa. F. J. van Luyken, Kleine Houtstraat 25, vroeger gevestigd in de Anegang, en hadden het genoegen een demon stratie bij te wonen van de nieuwe Brunswick- Gramophone, een Amerikaansche machine, welks patent overgeplaatst is naar Duitschland. Het is een instrument van zeer moderne con structie, met dubbele weergever voor salon- of dansmuziek, met automatische rem, en meerdere verbeterde hoedanigheden. De kast is iets lager en breeder van omvang dan de gewone salon- gramophones, en o.i. fraaier, waardoor het een fraai meubelstuk is voor de salon. Wij hoorden een piano-solo van de Hongaarsche Rhapsody, door Jozef Hofmann, op een plaat van The Brunswick - Balke - Collender - Compagnie en bewonderden de overweldigende klanksterkte en de zuiverheid van toon, zoodat men als 't ware den pianist ziet spelen en een oogenblik moet vergeten, dat het een weergave is. Ook de ge noemde platen zijn van een speciale constructie. Dit nieuwe merk is voorradig in diverse model len, o.a. de Brunswick Panatrope, een instrument speciaal geschikt voor concertzalen, hetwelk een orkest van 40 man overtreft, hetgeen nogal wat zeggen wil. De fa. F. J. van Luyken heeft voor den verkoop van dit nieuwe instrument de alleen-vertegenwoor diging voor Haarlem en omstreken en deelde ons nog mee, dat er op verzoek bij particulieren aan huis zonder verplichting met de nieuwe „Bruns wick" wordt gedemonstreerd. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De agenda voor de 58ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken, te houden op Dinsdag 7 Februari 1928, des namiddags te 7.30 uur in het gebouw der Kamer, luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden schrijven aan het Bestuur van de Vereeniging voor den Geld- en Effectenhandel inzake sluiting bankkantoren. 5. Ontslag-aanvraag A. Buytendijk en aan stelling J. H. Jore. 6. Concept-schrijven Bureau aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem inzake vaargeul Spaarne. 7. Concept-schrijven Bureau aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen inzake treinver binding DuitschlandZandvoort. 8. Concept-schrijven Bureau aan den Inspecteur der Directe Belastingen te Haarlem inzake visitatie bagage Zandvoort. 9. Concept-adres Bureau aan Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake herziening wat betr. Raden van beroep voor de Directe Belastingen. 10. Concept-adres Bureau aan Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake herziening forensen belasting. 11. Rondvraag. 12. Besloten vergadering. Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Donderdagavond werd in het gebouw der H. J. M. V. in de Lange Margarethastraat een vergade ring gehouden van de vereeniging „Ziekenzorg", waar de heer A. C. Bos uit Egmond aan Zee een lezing hield over het werk van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie kolonies. In Haarlem's Dagblad lezen we over deze ver gadering: Na een kort openingswoord van den vicevoor- zitter, den heer P. Bruyn, waarin deze er zijn vreugde over uitdrukte, dat er zooveel dames aan wezig waren, hield de heer Bos zijn lezing. Ook deze spreker gaf zijn vreugde te kennen over dit laatste feit omdat de vrouwen, de moeders zich moeten interesseeren in elk vraagstuk, dat hun kinderen betreft. Spr. zette uiteen hoe reeds lang geleden men tot het inzicht gekomen is, dat thans algemeen erkend wordt, dat voorkomen beter is dan genezen. Hierop wilde hij nog eens den nadruk leggen, in verband met het werk van het genoot schap. Om aan te toonen, dat ziekte niet alleen uit piëteitsoverwegingen, maar ook om economische redenen geweerd' moet worden ging spr. uit van een eenvoudig gezin. Is daar iemand van ziek, dan komt hij ten laste van de andere gezinsleden. De Maatschappij is ook een gezin, dat er belang bij heeft, zoo weinig mogelijke zieke leden te behoeven te ondersteunen. Als de voornaamste ondermijner der gezondheid van dat gezin noemde spr. de tuberculose. Ou leren zijn daar dikwijls immuun voor geworden, kinde- ren echter nog niet. Meer dan de helft van alle jonge kinderen wordt besmet met t.b.c., maar niet altijd komt de ziekte tot uiting. Dat gebeurt soms nooit, soms op veel lateren leeftijd, en dan komt meestal meteen het eindproces, de z.g. tering. Ook het gezin van den inmiddels gehuwden man of vrouw is dan reeds weer besmet. Zoo zou een noodlottige kringloop ontstaan, indien die niet ver broken wordt door de voorzorg. De voorbehoedmiddelen zijn goedkoop en liggen voor de hand, zij zijn: Licht, lucht en zonneschijn; reinheid, een geregeld leven met gepaste afwisse ling van arbeid en rust, en, wat spr. er altijd aan toevoegt: een prettige stemming. Op onderhoudende wijze vertelde spr. verder over de ervaringen met zijn eigen kinderen, waarbij hij den weldadigen invloed ondervond, die uitgaat van een kolonie-huis. De verdedigingsmiddelen, die het lichaam zelf in zich heeft, worden er ver sterkt door de prachtige werking van de zonnestra len. Door een tijdelijk verblijf in een gunstige om geving krijgt men een blijvende verhooging van kracht en weerstandsvermogen. Ook wordt den kinderen in de koloniehuizen reinheid geleerd. Er is een groote evolutie te dien opzichte in de volksgezinnen. In den laatsten tijd is het besef gekomen, dat de winter in genezingsmogelijklieden den zomer evenaart zoo niet overtreft. De kinderen moeten 's winters niet in de bedompte binnenkamer blij ven, maar de lucht in. Tenslotte sprak de heer Bos over het Centraal Genootschap en zijn mooie werk. Het heeft thans 9, straks 10 tehuizen en 381 afdeelingen. De leden zorgen voor de kinderen der gemeenschap zoo goed als voor hun eigen kinderen. Vandaag treft het lot den een, morgen den ander, en wie eenige jaren be taalt zonder dat zijn kinderen hoeven te worden uitgezonden, die is de gelukkigste van allen! (Luid applaus). Na afloop dezer rede vertoonde de heer Bos eenige films, die een aardig kijkje gaven in de te huizen zelve. Er was gelegenheid om zich op te geven als lid van het Centraal Genootschap, waar van door eenige aanwezigen gebruik werd ge maakt. Wie het niet deden kunnen zich, als zij nog eens overdacht hebben wat zij hoorden en zagen opgeven bij den administrateur van „Ziekenzorg", Nassaustraat 25. Moge de interessante lezing tot resultaat hebben, dat het er velen zijn. De H. O. V. Het Programma voor Februari. Het werkrooster over de maand Februari ver meldt: Woensdag 1 Februari: Concert te Leiden. Vrijdag 3 Februari: Concert te Purmerend. Zondag 5 Februari: Matinée te Haarlem. Dinsdag 7 Februari: Concert te Hoorn. Donderdag 9 Februari: Ledenconcert te Haarlem. Vrijdag 10 Februari: Dansavond in den Jans schouwburg Jansweg. Zaterdag 11 Februari: Concert te Aalsmeer. Zondag 12 Februari: Matinée te Haarlem, dir.: Nico v. d. Linden. Woensdag 15 Februari: 2e Jeugdconcert te Haarlem. Donderdag 16 Februari: Ledenconcert te Haar lem. Vrijdag 17 Februari: Concert te Schagen. Zondag 19 Februari: Matinée te Haarlem. Dinsdag 21 Februari: Concert te Leiden. Woensdag 22 Februari: Concert te Haarlem. Zondag 26 Februari: Ledenmatinée te Haarlem. Dinsdag 28 Februari: Concert te Leiden. Woensdag 29 Februari: Generale repetitie Haarl. Gem. Koor. Donderdag 1 Maart: Uitvoering Haarl. Gem. Koor. Zondag 4 Maart: Ledenmatinée. Wijzigingen voorbehouden. TOUTftAAT 91 «4 QtWItlMT i suncropLfn 10-tl rmriA j 4 H.O.V. Op het coi 5 Februari a.s. in het C üeeft, zal als soliste concertzangeres. Opvoering van „Gel werkende kring van 1 der leiding van zijn reg op Maandag 6 Febr. in een opvoering geven „Gekocht en Betaald". In dit stuk treden o ginia Blaine), mevr. Tij Hainan (Josephine), Stafford), den heer v. den heer Zwang (Okt De aankleeding van stelling zal op zeer ai zorgd. De toiletten de gestaan door het modei Vadertje Langbeen. wordt door de Haar T.O.N.E.V.O. het beki Langbeen" ten tooneel gegevens uit het boek Webster zijn op waa Jaap v. d. Poll in di werkende kring vhn uiterste best gedaan ii te brengen. Om buiten te stellen eens met 1 kennis te maken, stelt tegen geringe Vergoed Wagei beveelt voorl iW Re Vertiuurinrichl JAÏ GEILLUST VBAAI

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2