WBURG GEIT DNS IBloemenmagazijn „De Dahlia" UITNOODIGING lerz in Brloren KUNST SPORTPl^ATJE UITGAAN J* G* VERBEEK PLAATSELIJK NIEUWS IBOUR Jeermaker J. A. BOSKAMP ZONEN It )RTERSTR. 56 D rcrkcr koop=Gasfornuizen daal" Haarlem AD VERTENTIEN Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bent- veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort-Station ABONNEMENTEN Uitgever: G. Eikelenboom - Bloemendaal Bloemendaalscheweg 42 Telefoon 22324 Post-Cheque- en Gironummer 73407 ^Plastische Kunsten. Verbindingsweg Bloemendaal Telifoon 22338 Het adres voor alle Bloemwerk speciaal voor Bruidswerk en Kransen P. TIMMERS FONGERS RIJWIELEN 5 P. VAN DER STAD 5 S POELIER -> HAARLEM A. H* van der Steur Jr. Uitzending van Diners aan huis C. J. Gude - Cuisinier j Rusthoek-Bloemendaal \RLEM LECTIE EN EN E GOR- OFFEN UWENHUIS, ENZ. ENZ Boer-van Rijk in Isme In 3 bedr. 3 uur 3 uur in der Vinnestraat 27 het Kennemer Lyceum AMBRECHTS, Zangeres in rytfamische gymn. NOLTHENIUS, cellist RTIJN BRUGEL, pianist, amator, Den Haag; em. itessori-onderwijs, zal zeer zaal's av. v.a, 7 u. verkr. Telefoon 14732 ater- en Electrische icurreerende prijzen EPARATIE-INRICHTING LTIE BUREAU .llaties SEZELLIG tot 12 uur J. VAN SCHOOTEN TEL. 11543 F 10- PER MND het genoegen in den dans :lijk beheerscht en bevleu- doelloos en inconsequent pelt in het werkje „De artistieke beteekenis" (uit- terdam 1924) dat de dans ■eel sterker mate een cul- ;a van den geest des tijds ;ere perioden. ;ogen bewegingen van de ;sen zijn slechts de wee van ons stervend tijdvak, ïg van den decadenten im- zal de expressionistische /lammenden wil en exta- rmloop tegen onze afge- lden. dansen, bewerkte en oor- Het zijn frissche, vreugde- uitsluitend voor het jonge het dansen waarop door wordt, het is toch weer ezonden dans, zooals we waardoor het ongezonde li worden. Zaterdag 25 Februari 1928; Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels0.50 elke regel meer „0.10 Ingezonden Mededeelingen (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bij contract speciale tarieven. Derde Jaargang No. 26 diüe. Per jaar3.— Per half jaar 1.60 Per drie maanden. 0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kannen op leder tijdstip aanvangen. Losse nummers 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Bureau voor Redactie en Administratie; Gedachten. Vraag niet wie het gezegd heeft, maar merk op wat er gezegd is. Wat wij ook doen, steeds behooren wij te den ken aan de ongeziene gevolgen van ons handelen. De mensch is niet geboren om het wereldpro bleem op te lossen, doch om te zoeken. Goethe. Avondrood. ik zag een wolk in 't avondrood als een eiland in liemellichtzee, een herder op zijn rietpijp floot, mijn ziel zong mee, in 't avondrood. Ik zag in 't goud den jongen staan, waar zijn kudde graasde op de avondhei, bij 't langzaam, langzaam huis-toe gaan De dagvoorbij 't is avondrood Toen zweeg het lied, de jongen ging den heuvel af en dreef zijn schaar naar verten in de schemering 't Was wonderbaar in 't avondrood. JOANNES REDDINGIUS. Uit: „Ons Eigen Tijdschrift", Januari '28. Nieuwe uitgaven. In de eerste plaats vraagt het nieuwe Jaarboek van de V.A.N.K. onze belangstel ling. Voor oningewijden zij vermeld, dat V.A.N.K. de afkorting is van: Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst. Deze vereeniging van beoefenaren der kunstnij verheid geeft de laatste jaren een z.g. Jaar boek uit, waarin door beschrijvende artike len en vooral door veel illustratie-materiaal bekendheid aan den arbeid der Nederland- sche kunstnijveren wordt gegeven. Dit jaar is daarvan afgeweken en heeft men het jaarboek geheel bestemd om een overzicht te kunnen geven van het Neder- landsche kunstnijverheidsonderwijs. Het boek bevÜt beschrijvingen en afbeel dingen van werk van: het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam; de Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam; de Rijks vak- en kunstnijverheidsschool te Schoonhoven; de M. T. S. te Groningen; de Nationale Schilderschool te Utrecht en nog enkele kleinere verhandelingen, die het on derwijs in Textielkunst en handwerken be treffen. Redacteur was de sierkunstenaar B. Heukelom leeraar aan het A'damsche in stituut wien de ondankbare, of op z'n minst moeilijke, taak beschoren was in dit zeer gedifferentieerde materiaal de noodige overzichtelijkheid te brengen. Het zeer groot aantal afbeeldingen naar werk van het A'damsche instituut, vervult ons hier en daar met gemengde gevoelens. Er is zeer veel bij, dat getuigt van een ge zonden geest en een werkprincipe, dat zich verheft boven het buitenissig experimentee ren. Men kan daartoe direct rekenen de goede voorbeelden van grafische kunst, in zonderheid die van het letterschrijven. De producten van pottenbakkerskunst en deco ratieve schilderkunst kunnen boeien door aardige gegevens (al is dit werk wel wat erg geflatteerd door de vele parade-paarden, die van stal zijn gehaald!). Wat echter de afdeeling ruimte-kunst aan ontworpen en uitgevoerde meubelen laat zien, is er in z'n vorm van hyper-indivi dueel probeersel zóó volkomen naast, dat men zich afvraagt of dat nu arbeid is voor de vrijwel eenigste plaats in ons land, waar de aanstaande meubelkunstenaar of inte rieur-architect zijn opleiding moet ontvan gen. w A ORIGINEELE ONTWERPEN VOOR TUINAANLEG l Bekroond met hoogste onderscheiding verband tusschen het kunstnijverheidson derwijs en de praktijk betreffen. „Het onderwijs in de toegepaste kunst schrijft de heer Jongert was twintig jaar geleden een propaganda voor de nieuwe kunstrichting, een ideaal, waar het leven teen nog koud tegenover stond. Thans is het kunstonderwijs een afspiege ling van de opvattingen in het dagelijksch leven." „Nu is de taak van het onderwijs den leerling in grooten eenvoud op te leiden, elk effectbejag van hem af te houden, om daar door zijn oordeel zuiver te maken. Het werk van den leeraar is hierdoor niet minder moeilijk geworden, de aan hem gestelde eischen zijn zwaar. Hij moet, opdat zijn ar beid tot opwekkend voorbeeld diene, in de eerste plaats een ingetogen werker zijn, diep op de verschijnselen van het kunstleven kunnen ingaan, en een verklaring weten te vinden voor wat hij rondom zich ziet ge beuren." „Zijn bezieling en toewijding citeeren we den heer Jongert voor het laatst moe- ten groot zijn, opdat de zekerheitt wan zijn woord de leerlingen geduldig doet gaan langs de eenvormigheid van den eenvoud, die de basis van alle onderwijs moet zijn." Het goede in dit betoog van dezen kunste- naar-paedagoog is vooral dit: dat het werk van zijn Rotterdamsche Kunstschool geheel op den basis van zijn gedachtengang ont staan is, zoodat inderdaad mag worden ge zegd, dat hier een der moeilijkste problemen met succes tot een oplossing wordt gebracht, waardoor het peil van ons kunstzinnig leven in de toekomst niet anders dan kan worden verhoogd. dag toe niets van haar (dwingende beteeke nis verloor." Een uitnemend boekje, niet in 't minst door de vele goed gekozen illustraties, is deze studie over den grijzen nestor der Ne- derlandsche bouwmeesters geworden. Hij bleef jong en levend tot in zijn ouden dag toe, zegt Havelaar zeer terecht. Inderdaad, zoo iemand onder de moderne kunstenaars de waarheid van het gezegde „II faut être de son temps" bewezen heeft, dan was het Berlage! A. VAN DER BOOM. I, Jaarboek 1927 der Ned. Ver. voor Am bachts- en Nijverheidsk^nst. Uitg. W. L. en J. Brusse's Uitg. Mij. Prijs: 5.25. 2, Nederlandsche Bouwmeesters. Een reeks stu dies onder leiding van W. Retera Wzn. Dr. H. P. Berlage door Just Havelaar. Uitg. .Van Munster's Uitg. Mij., Amsterdam. Prijs: 1.50, Met groote ingenomenheid beziet men daarentegen het afgebeelde werk van de Rotterdamsche academie. Speciaal dienen daarbij te worden vermeld de kranige ont werpen op het gebied van reclamekunst, een paar zeer zuiver aangevoelde houtsneden en een gèlithografeerden kop, waarin het fraaie steendrukprocédé voortreffelijk beheerscht blijkt. In een begeleidend opstel van den hoofd leeraar Jac. Jongert worden enkele belang rijke punten aangeroerd, welke vooral het NEDERLANDSCHE BOUWMEESTERS. Dr. H. P. Berlage door Just Havelaar. In deze aardige boekjes over onze heden- daagsche bouwmeesters is kort geleden een beknopte studie, van de hand van Just Ha velaar, verschenen over het werk van Dr. H. P. Berlage, den grooten voorganger en baan breker voor onze moderne Nederlandsche bouwkunst. Het belang van dergelijke beschouwingen in sterk gecomprimeerden vorm is niet hoog genoeg te schatten, vooral waar het geldt den arbeid van een der knapste doch meest bescheiden kunstenaars beschreven door een schrijver, die wat te vertellen heeft in zijn essay en dus niet hoeft te vervallen in een smakeloos bewierooken van 's mans ver diensten zonder meer. Havelaar heeft zijn interessante studie verdeeld in enkele hoofdstukken, n.l.: Berlage en zijn tijdgenooten; Berlage en zijn voorgangers; Berlage's werken en Ber- lage's Ideeën. „Berlage's aanvankelijke beteekenis zegt Havelaar in den aanvang van zijn ge schrift is geweest, dat hij de strikte, bouwkundige eerlijkheid terug voerde en consequent handhaafde, dat hij definitief brak met „alles wat liegt". En het historisch lot heeft gewild, dat het zijn taak zou blij ven deze aesthetische eerbaarheid te verte genwoordigen. Want met Berlage vangt in ons land en voor onze bouwkunst een tijd perk aan van ongemeen sterken groei, van koortsige bedrijvigheid, een architectonisch zeldzaam belangrijke periode; maar onze eeuw mist de diepe zekerheid, de gebonden éénheid van geest, de stelligheid van tradi tie en stijl, welke de architectuur, meer dan eenige andere kunst, voor een rustigen groei dringend behoeft." Havelaar bepaalt dan verder Berlage's verhouding tot zijn tijdgenooten, de reac tionaire gezindheid eerst van een Kromhout (hij ontwierp bet A'damsche American ho tel) later van de jonge Amsterdamsche architectenschool. Steeds bleef het dan Ber lage's taak „de strenge, rationeele beginsels te propageeren, een taak, die tot op dezen Bloemendaalscheweg - Overveen voor de tentoonstelling in onze toonzalen van: Raffiawerk - Hand weefwerk - enz. vervaardigd in de werkplaatsen van het Sanatorium „Marlaoord" - Gennep Directeur-Geneesheer: H. Stiemens - Arts te houden van 25 Februari tot 10 Maart a.s. In het belang van de nazorg patiënten. Geopend op werkdagen van 9 tot 5 uur. Toegang vrij - Toegang vrl| Het was langen tijd geleden, dat wij het reserve elftal van Bloemendaal in 't veld zagen, en waar 't Zondagmorgen een belangrijke wedktrijd gold tusschen twee der hoogstgeplaatsten in hun afdee ling, hebben we ons den gani naar het veld der „witte leeuwen" getroost. Spijt hebben wij van deze wandeling geenszins gehad, omdat we getuige mochten zijn van een ontmoeting, waarin goed voetbal gespeeld werd. Het spelpeil van den Haar- lemschen Voetbalbond is zeker niet dalende, wat een verheugend verschijnsel is, te meer waar de plaatselijke of gewestelijke voetbalbonden de kweekschool zijn voor den N. V. B. Ripperda heeft den wedstrijd verdiend gewon nen, vooral door haar betere voorhoedespel en haar betere schutter-capaciteiten. Vooral de middenvoor toonde zich een handige, tactische speler, en zou in hoogere rangs-elftallen zeker geen mal figuur maken. Hij kent de fijne kneepjes van het spel tot in de puntjes, en zijn opstellen is een voortdurend gevaar voor elke verdediging. Maar ook de andere voorhoede-menschen waren niet slecht, ze combi neerden uitstekend, en verwaarloosden het schie ten niet. De middenlinie der oranje-hemden hield het spel goed open, en de wijze, waarop vrije schoppen door haar genomen werden, viel zeer te loven. De backs vielen het minst op, en maakten de meeste fputen, fouten, waarvan de witte aan vallers slecht profiteerden. Ze hebben dikwijls schutterende kansen voor de goal gehad, maar door zeer onoordeelkundig, soms zenuwachtig, soms nonchalant spel, werden ze met hardnekkigheid, om zeep gebracht. Wel is waar, speelde .vooi al in de tweede helft de doelman der gasten een solied partijtje, maar t' werd hem daarbij meermalen niet te moeielijk gemaakt. De wingspelers der Bloe mendalers waren vrij ongevaarlijk, speciaal de linksbuiten, die in een. le klas H.V.B.-elftal nog niet thuis hoort. Hij is veel te langzaam en te onge routineerd. De binnenspelers brachten soms heel aardig op, en speelden in het veld lang niet onver dienstelijk, in 't strafschopgebied gekomen, was de fut er echter uit. Typeerend is het, dat de eerste goal door den linkshalf gemaakt werd, en het tweede doelpunt1 door een back, die een strafschop benutte! De witte middenlinie heeft één groote fout: het absoluut onvoldoende plaatsen, waaraan vooral de mid-half, overigens een speler met aanleg, zich schuldig maakte. Van de beide achterspelers was Jansen verreweg de minste. Hij mist initiatief en durf, waardoor hij telkenmale in het afnemen faalt. Hij schoot ook in snelheid te kort, terwijl zelfs de vrije ballen niet altijd naar behooren door hem behandeld werden. Zijn confrater stak gunstig bij -hem af, hoewel hij tegenover den middenvoor der gasten niet het juiste tegenspel wist te vinden. De keeper van Bloemendaal 2 was uitstekend op dreef. Hij is bewegelijk, stevig en moedig, factoren voor een goeden doelverdediger onmisbaar. Hij maakte meen één fout, en deze kostte een doelpunt, een omstandigheid, die het keepen ondankbaar doet zijn! Intusschen zal deze nog jonge kracht zijn weg wel vinden en het doelverdediger-vraagstuk voor het eerste elftal zoo dit onverhoopt mocht komen behoeft de elftalcommissie niet te ver ontrusten. Bloemendaal 3 won met goede cijfers in Bever wijk van Kennemers 4 (51); het vierde verloot van Schoten 4 met 43, en het vijfde had weinig moeite aan den Vergierdenweg met V.V.H. 3. Met 80 bleven de jonge-ouden, of oude-iongen, zooals men ze noemen wil, in de meerderheid. De iunio- rerr verioren van Zandvoort met 32, wat lang geen slechte prestatie is. Bloemendaal 2, 3 en 4 zijn Zondag vrij. Het vijfde speelt in Zandvoort tegen Zeemeeuwen 2, wat „the big match" voor hen beteekent. Wordt deze ont moeting gewonnen, dan staat niets een kampioen schap in den weg. De junioren ontvangen 's mor gens R. C. H. Voor den N.V.B. gebeurde er Zondag weinig be langrijks: de 5O-overwinning door V.V.A. op D.O.N.A.R. behaald, kan ten minste niet als be langrijk beschouwd worden. Zandvoort ontvangt B.F.C. We gelooven niet, dat de Bussummers, met ook maar één puntje de badplaats zullen verlaten. H. Volksvoorstelling van „De kleine Apostel". Op 1 Maart zal het Hollandsch-Vlaamsch Too- neel, onder leiding van den heer F. Primo, 'in den Schouwburg Jansweg, een volksvoorstelling geven van „De Kleine Apostel", succes-tooneelspel in drie bedrijven van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Bij de eerste opvoering te Haarlem oogstte het gezelschap met dit stuk veel bijval. TIMMERMAN AANNEMER DELFTKADE No. 2 TELEF. 12334 - NA MEI 19281 23017 HET ADRES VOOR BURGERWERK EN VERBOUWINGEN BLOEMENDAAL - TELEF. 22276 KI. Houtstraat 136 - Telefoon 10188 Opgericht 1870 „Doornroosje". Zondag 26 Februari a.s., des namiddags te 2 uur, zal in den Schouwburg aan den Jansweg, onder leiding van mevrouw Hopman- Kwast, een laatste matinée in dit seizoen gegeven worden. Opgevoerd zal worden de aardige operette „Doornroosje of de Schoone Slaapster" in 5 be drijven met vlinderdans. en Serenade-dans. Aan de uitvoering en monteering is alle zorg besteed. Er wacht de jeugd weer een genoegeiijke, leerzame middag. Concert Dite Blooker. Op het concert van mej. Blooker op 28 Februari a.s. in den Schouw burg Jansweg, zullen werken worden uitgevoerd van: Dvorak, Jarnach, Schönberg, Respighi, Ra- vei e.a. Een zeer interessant programma dus, wat zeer zeker vele muziekliefhebbers naar den Schouwburg zal doen gaan. Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft voor het a's. seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden. le klas afwerking Billijke prijzen Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 2 Prijscourant wordt op aanvrage gaarne toegezonden 2 Zaal disponibel voor vergaderingen, partijen enz. Ook zeet geschikt voor besloten dansclubs De H. O. V. De Haarlemsche Orkestvereeniging, dirigent: Eduard van Beinum, geeft een Ledenmatinée op Zondag 26 Februari 1928 's namiddags half drie precies. Solist: Eduard von Zathurèczky, viool. Het programma luidt: 1. Ouverture „Meeresstille und Glückliche Fahrt", F. Mendelssohn. 2. Vioolconcert F. Mendelssohn, a. Allegro, molto appassionata; andante, b. Allegro molto vivace. 3. La procession nocturne H. Rabaud. 4. Le Tombeau de Couperin M. Ravel, a. Pré lude, b. Forlane, c. Menuet, d. Rigoudon. BLOEMENDAAL. Bezwaarden in de Gereformeerde Kerk. Vrijdag 2 Maart a.s., 's av. 8 uur, zal er in Ho tel „Vreeburg" een bijeenkomst worden gehou den, belegd door eenige leden van den Bond van bezwaarden inzake de besluiten van de Asser synode in de Gereformeerde Kerken. Als sprekers zullen optreden Ds. J. C. Aalders, predikant der Gereformeerde Kerk (Hersteld Verbond) te Amsterdam, met het onderwerp: „Luistert mijn volk", Jes. 51 4; en Ds. e. L. Sme- lik, predikant der Gereformeerde Kerk (H. V.) te Tienhoven, met het onderwerp: „Verantwoording der verantwoordelijkheid". Op deze vergadering wordt gelegenheid gege ven tot gedachtenwisseling. Op verzoek deelen we voorts nog mee, dat deze bijeenkomst niet uitgaat van de Gerefor meerde Kerk in Hersteld Verband te Haarlem, maar, zooals we in den aanhef van dit bericht meldden, belegd is door eenige leden van den Bond van bezwaarden. Waar er vermoedelijk veel belangstelling zal zijn voor deze vergadering, is het o. i. gewenscht, dat belangstellenden tijdig zorgen ter plaatse aan wezig te zijn, teneinde teleurstelling te voorkomen.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1