WEEK-AGENDA HENNY MULLER PLAATSELIJK NIEUWS jjjj SPORTPRAATJE H V De Olievlek 5 l P. KENZEN j Korte Kleverlaan 26 Telefoon 22861 Modern Bloemwerk Versieringen Hedenavond. Stadsschouwburg, „Fauteuil 47", 8 uur. Brongebouw, Geh. ünth. Kinderkoor „Nut en ge noegen. Uitvoering, 8 uur. Zondag 18 Maart. Stadsschouwburg, „Rijken geen geld", 8 uur. Gem. Concertgebouw, H.O.V., matinée, 2.30 uur. Rusthoek, Dancing, 811 uur. Hotel Roozendaal, Dancing, 811 uur. Maandag 19 Maar.t Gem. Concertgebouw, Bataafsche Import Mij. „Shell", filmavond 8 uur, alleen voor genoo- digden. Dinsdag 20 Maart. Stadsschouwburg, „Een vijand van 't volk", 8 uur. Gem. Concertgebouw, Weldadigheidsconcert, Joh. Steenman, 8 uur. Mandoline-orkest „Avanti", concert boven zaal, 8 uur. Woensdag 21 Maart. Stadsschouwburg, Abie's „Roze-Mary", 8 uur. Schouwburg Jansweg, Geh.onth. Tooneelvereen. „Nieuw Leven", „Het voorbeeld", 8 uur. Gem. Concertgebouw, Filmavond Ned. Reisver- eeniging, 8 uur. Donderdag 22 Maart. Gem. Concertgebouw, „Het voorbeeld", 8 uur. Stadsschouwburg, „Ich hab' mein Herz in Heidel- berg verloren", 8 uur. dat dit is een betreurenswaardige kwestie, welke door den heer Kremer ter sprake is gebracht. En niet ten onrechte. Men kan op een besluit terug komen, doordat men meent, dat het besluit on juist is geweest. Daar is niets tegen, doch men mag dan niet zonder eenig besluit zoo maar door gaan. Spr. werd bij de benoeming ais tijdelijk Wethouder voor het moeilijke feit gesteld: op breken wat reeds aan dien weg gedaan was ge worden, of toch maar doorgaan. Doorgaan heeft de Raad toen gezegd. Spr. meende dit even te moeten zeggen ter verduidelijking vaii dit voor stel. De heer Cassee meent, nu het college van B. en W. weer voltallig is, zijn afkeuring te moeten uit spreken voor de houding van het Dagelijksch Be stuur betreffende de negeering van een door den Raad genomen besluit. De heer Schulz meent, dat hij bekend staat als een tegenstemmer van de in de vorige zitting ge nomen opdracht aan den heer Luden, om toch maar door te gaan. Welnu, waar hij dus tegen stemmer was en waar het ontwerp-besluit thans voor hem ligt, wil hij als zijn meening te kennen geven, dat het beter as niet op dezen weg voort te gaan. Dit zal dan wel, zooals de heer Cassee reeds heeft gezegd, op den kop van de gemeente komen, wat de financiën betreft, doch beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Bovendien voelt dan ook het Dagelijksch Bestuur eens, dat de Raad niet altijd genoegen neemt met het ver onachtzamen van Raadsbesluiten. De beer Kremer protesteert ten sterkste tegen de handelingen van het Dagelijksch Bestuur. De heer Cassee heeft het, volgens hem, zeer juist gezegd, het Dagelijksch Bestuur heeft het goede voorbeeld te geven aan de burgers, zóó dat zij het vertrouwen geniet van de burgerij en dit ver liest zij nu door een niet faire wijze van handelen. Spr. geeft dan het voorbeeld aan hoe hij als goed burger gehandeld heeft en verlangt daarom ook, dat hij als goed burger behandeld wordt. Men doet dit niet, welnu, de gevolgen zullen niet uit blijven. Ik ben van plan, zegt hij, mij tot het uiterste te verzetten en heb mij reeds van rechts kundigen bijstand voorzien. De heeren Hogenbirk en Bornwater wenschen, dat B. en W. trachten met de bewoners tot een minnelijke schikking te komen. De heer Kremer zegt nogmaals, dat men op zijn medewerking niet meer kan rekenen. De Voorzitter meent, dat dit ook de weg is en vraagt thans stemming van het voorstel van B. en W. De heer Schulz waarschuwt om thans reeds het besluit van 20 October in te trekken. Is reeds ingetrokken zegt de heer Van Neder- hasselt. Dan zou het nu niet op de agenda staan, zegt de heer Schulz. Is slechts een formeele kwestie, antwoordt de Voorzitter. Dan zijn we de vorige keer informeel geweest, antwoordtvde heer Schulz. We staan nu voor het formeele, dus, als we nu geen besluit intrekken, dan doen we nu goed en gebeurt er niets. De heer Noorman acht het beste om te doen wat de heer Hogenbirk zoo straks heeft gezegd, d. w. z. om niets te doen, dan dit punt aan B. en W. terug te geven, opdat zij dan in de gelegenheid zijn eerst met de bewoners te trachten tot een vergelijk te komen. Na eenig gesputter wordt hiertoe besloten. Punt 9. Overname straatlantaarns van het P. E. N. B. en W. berichten den Gemeenteraad: In de vergadering van den 19den Januari van dit jaar werd door U besloten tot het aangaan van een nieuw straatverlichtingscontract met het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. Volgens artikel 3 van het nieuwe contract z ij n (d.^i. op het oogenblik, dat dit contract in werking treedt, n.l. op 1 Mei 1928) de straatlantaarns eigendom der gemeente. M. a. w. de overeenkomst gaat uit van het beginsel, dat de gemeente den eigendom heeft van de lantaarns, wat thans evenwel nog niet het geval is. Dit zal echter plaats hebben, indien zij zich bereid verklaart om den door de Provincie bepaalden prijs, n.l. 17.300.—, er voor te betalen. Uw College wenschte echter in bovenvermelde vergadering nadere inlichtingen omtrent genoemd bedrag. Deze zijn door ons inge wonnen: %e Directie van het P. E. N. gaf ons een uitvoerige toelichting van de cijfers, welke toe lichting niet alleen ons, doch ook aan den Heer Ir. Flesseman, onzen technischen adviseur, alleszins voldoende voorkomt. Wij geven U derhalve in overweging, om ons te macutigen tegen genoemd Deaiag van J n.ouu.ae an aeze gemeente zien uevinaenae straatlantaarns van net F.t.iN. over te nemen. (jok omtrent de door de Provincie vastgestelde Kosten van aanieg, uitoreidingen en wijzigingen van net straatveriicntingsnet en de aansluitingen der lantaarns, waarvan ar tinei 6 van het nieuwe contract gewaagt en die door de Provincie op J 4d.3o4.bepaald zijn, heeft de Directie van het f. e. in. de noodige toeiicnting verscnait en ook daarmede gaan wij, voorgenoot door onzen advi seur, accoord en stenen U voor, dit aan het P.E.N. te doen weten. Tenslotte doen wij U opmerken, dat ook de Commissie van Bijstand voor Publieke Werken, tot wier taak het behoort ons in deze van advies te dienen, ons voorstel ondersteunt. Aldus wordt besloten. Punt 10. Uitspraak van den Raad ten aanzien vna de toewijzing der terreinen bij het Brouwers- kolkje. B. en W. berichten den Gemeenteraad: Nu de gemeente door aankoop eigenaresse ge worden is van de ten Westen van het Brouwers kolkje gelegen terreinen, hebben verschillende gegadigden zich aangeboden met het verzoek om over die .gronden ten behoeve van woningbouw de beschikking te erlangen. Woningbouwvereeni- gingen worden te dien einde opgericht, die allen hetzelfde doel nastreven en dies eikaars concur renten zijn. Dit heeft bij B. en W. de vraag doen rijzen of zulks wel in het algemeen belang is en zij meenen haar in ontkennenden zin te moeten beantwoorden en wel uit de volgende overwe gingen. Wanneer meer dan een Vereeniging de beschik king over het terrein krijgt, dan wordt het voor het Gemeentebestuur moeilijker om na te gaan, hoeveel woningen noodig zijn en welke eischen voor toelating aan de toekomstige bewoners moe ten worden gesteld. De raadsbesluiten ten aanzien van die vereenigingen zullen allicht van verschil lenden inhoud zijn en brengen dus meer admini stratie met zich. Hetzelfde is het geval omtrent de uitgifte in erfpacht; de voor de financiering te slui ten leeningen; de gemeentelijke controle op het g ldelijk beheer, terwijl, wat de vereenigingen zelf aangaat, er gebouwd moet worden door meer dan één corporatie, wat oneconomischer is. Bovendien zal meer dan één administratie beheersonkosten moeten maken, voor de huurinning moeten zorgen, enz. Kortom, het wil B. en W. voorkomen, dat bovengestelde handelwijze eene versnippering van krachten ten gevolge zal hebben, die niet in het belang van de betrokkenen is. B. en W. geven er dan ook de voorkeur aan, om slechts met ééne Vereeniging nader in onderhandeling te treden. Ofschoon het uitbreidingsplan voor de in den aanhef dezes genoemde terreinen nog met gereed, laat staan goedgekeurd is, meent het Dagelijksch Bestuur toch reeds thans zijn inzicht kenbaar te moeten maken, opdat niet onnoodlg vereenigingen gesticht worden, wier doel zelfs in verre toekomst ni t voor verwezenlijking vatbaar is, als tenmin ste de Raad de zienswijze van B. en W. mocht deelen. Daarom verzoeken deze den Raad zich wel te willen uitspreken, of op den ingeslagen weg moet worden voortgegaan dan wel of de gronden aan meer dan één vereeniging, en zoo ja, aan welke moeten worden toegewezen. De heer de Waal Malefijt oppert het plan om niet den bouw van woningen over te laten aan bouwvereenigingen, doch dit zelf ter hand te ne men. De bedoeling immers is toch, om daar een stukje natuurschoon te behouden en dit zou op de wijze, zooals dit thans voorgesteld wordt, waar schijnlijk niet het geval zijn. De heer Schulz geeft zijn verbazing te kennen over het feit, dat de vorige spreker zich thans uit spreekt voor gemeentelijke exploitatie. Dat is werkelijk een nieuw geluid, wat spr. van die zijde allerminst had verwacht. In dit geval kan spr. hier nu eens niet mee meegaan. Er zijn hier en kele bouwvereenigingen, die al eenige jaren wach ten op grond en deze zouden dan nu gedupeerd worden. Wat het natuurschoon betreft, spr. meent dat het gemeentebestuur dit heelemaal in handen heeft en zelfs er toe kan meewerken, door b.v. den grond tegen billijken prijs over te geven en een zeker bedrag per woning beschikbaar te stel len. De heer Noorman uit zich in denzelfden geest. Spr. meent, dat er geen enkel motief aanwezig is, om de thans bestaande Bouwvereenigingen de ge legenheid te ontnemen voor haar leden te zorgen. De heer Laan meent ook, dat men gerust deze materie kan toevertrouwen aan de Bouwvereeni gingen. Geen enkel motief is aanwezig om dit niet te doen. Dt Voorzitter verklaarde meer speciaal het oog gericht te hebben op de Woningbouwvereeniging „Bloemendaai", omdat die Vereeniging door de annexatie het meest gedupeerd werd. Besloten werd om de bestaande vereenigingen werkzaam in het belang van Volkshuisvesting, in de gelegenheid te stellen voor haar leden te zorgen. Punt 11. Aankoop grond ter verbreeding en verbetering van den Miiitairenweg. Wordt aangehouden. Punt 12. Overplaatsing van leerkrachten aan de scholen C. en E. De Voorzitter schorst de zitting, om over dit punt eerst in besloten zitting te spreken. Na heropening van de openbare zitting deelt de Voorzitter mede, dat dit agendapunt zal behandeld worden in een zitting, te houden op Dinsdagavond aanstaande. De heer Schulz voegt daaraan toe, dat dit zal geschieden, omdat de stemmen staakten over een voorstel om de zaak te behandelen in een zitting met gesloten deuren. Punt 13. Ontheffing bepalingen der Bouwveror dening. Ovreenkomstig het advies der Commissie van Bijstand voor Publieke Werken, stellen B. en W. den Raad voor: A. ontnetfmg van artikel 7 der Bouwverordening te verleenen aan; a. Mej. Blaauboer, voor bouw eener gara ge aan den Zandvoorterweg; b. S. Rinkema, voor bouw eener garage aan de Daihlialaaju c. C. J. Laming, voor verbouw van perceel Aerdenhoutsduinweg no. 9. Aldus worat besloten. B. afwijzend te beschikken op het verzoek om ontheffing van art. 7' eer Bouwverordening, inge diend door H. Smidt van Gelder voor verbouw van perceel Bloemendaalstheweg no. 238, daar dit per ceel te dicht op den weg gelegen is, n.l. slechts 1H Meter. Bij de rondvraag zegt de heer Prinsenberg, dat door hem een nota aan B. en W. is gezonden met verzoek er een afschrift van den leden van den Raad te doen toekomen. Er was bijgevoegd „niet voor publicatie bestemd". Toch is van den inhoud van die nota in eenigf bladen melding gemaakt en er werd bij opgemerkt, dat aan een ander plan ter zake van Raadhuisbouw, n.l. van den heer De Jong, ook wel aandacht zal worden gewijd. De pers had van de plannen geen melding kunnen .maken als haar geen 'inlichtingen waren gegeven. Werden van gemeentewege inlichtingen gegeven? De Voorzitter zegt,Mat de leden van het college van B. en W. aan de publicatie in de pers geen debet hebben. De heer Kremer: Het zal wel van de Groene tent komen. De heer Laan zal een onderzoek instellen. De heer Bornwater vraagt waarom het prae- advies van B. en W. .over het plan van den heer de Jong er nog niet is. De heer Van Nederhasselt antwoordt, dat de zaak nog niet rijp voor praeadvies is. Daarna wordt de zitting gesloten. Hoe de corruptie-bacil als de kanker reeds diep heeft ingevreten. Niet lang geleden nog hebben ook wij een artikel gewijd aan de zeer afkeurenswaardige corruptieve handelingen bij enkele gemeente-gasbedrijven. Achteraf is gebleken, hoe weinig toen nog maar bekend was van den omvang, welke deze hande lingen hadden aangenomen. Sedert dien komen corruptie-schandalen voor, niet meer bij enkele, maar helaas bij vele gemeentegasbedrijven. Wij gingen toen tevens vfn de onderstelling uit, dat het moeilijk aanneembaar is, dat dergelijke han delingen uitsluitend bij gasbedrijven voorkomen en waarschuwden de plaatselijke Overheid in het algemeen, toch zeer scherp toe te zien op de overheidsbedrijven en -diensten. Het wilde er bij ons niet in, dat de corruptie-bacil alleen levens sappen opdoet bij gasbedrijven. Nu lezen wij, dat, zoodra de campagne^agende gasdirecteuren be ëindigd is, een soortgnSkecampagne zal worden begonnen tegen sommige electriciteitsbedrijven (gemeentelijke) en tegen enkele diensten van Openbare- of Publieke Werken. Dat verwondert ons in het geheel niet en wij hadden zelfs niet an ders verwacht, dan dat te avond of morgen ook andere openbare diensten zullen blijken besmet te zijn. Naar onze meening kan het niet uitblijven, dat ook daar ontoelaatbare handelingen gepleegd worden; uitzonderingen zullen natuurlijk ook hier den regel bevestigen. Wij hebben onomwonden er op gewezen, dat naar onze meening directeuren of hoofden van diensten een te groote mate van zelfstandigheid en onafhankelijkheid genieten, ze ker tot schade van de gelukkig nog vele goedwil lende en daardoor hoogstaande hoofdambtenaren. Gemeentebesturen hebben een zeer moeilijke taak in deze. Hoe en met welk stelsel kan de grootst mogelijke zekerheid worden verkregen, dat corruptie tot de hooge uitzonderingen zal gaan behooren, in tegenstelling met thans, nu het, in de gaswereld althans bij andere bedrijven is nog niet veel publiek bekend uitzondering is, wan neer een gemeentelijk gasbedrijf onbesmet blijkt. De vraag, hoe corruptie bij publieke diensten kan worden uitgeroeid, maar vooral hoe deze te voor komen, mag zeker een zeer ernstige en moeilijk op te lossen vraag worden genoemd. De gemeen telijke overheid zal de kwestie ernstig onder de oogen moeten zien. Men bedenke wel, dat men er met het bedreigen met zware strafrechtelijke straffen, niet komt. Er is, onder de auspiciën he laas! van enkele personen, wier handelingen onze bewondering niet kunnen hebben, een comité van actie in het leven geroepen, dat den boer opgaat, om de gemeentelijke openbare diensten van cor ruptie te zuiveren, te ontsmetten. Reeds is de bezem al flink gehanteerdmaar het begint eigenlijk pas met den grooten schoonmaak. Het verluidt zeer ernstig, dat er in Spaarnestad, ondanks de ietwat vooruitloopende verklaring van het Wethouderscollege „dat er in Haarlem niets aan de hand isook al zoo iets gaande is aan een gemeentebedrijf. En er moet nu juist in het geheel geen „gas- lucht" aanzitten. Teekenend is het, dat deze han delingen worden gepleegd door hooge ambtenaren met, in den regel, flinke salarissen. Zeker, de la gere hebben er die gelegenheid niet voor, maar men zou bij de hoogeren dan toch een andere mentaliteit, meer gemeenschapszin mogen ver onderstellen. Intusschen, de gemeentebesturen zul len waakzaam moeten zijn. Steeds meer plannen en Conferenties Haarlem's vroedschap heeft wij melden het reeds zich uitgesproken ten gunste van parti culiere exploitatie van lokale vervoermiddelen en daarmede de gedachte aan gemeentelijke exploita tie (van autobussen) verworpen. Spoedig nadat deze beslisoing was gevallen zijn er besprekingen aanhangig gemaakt in de tramcommissie, dus vrij zeker over de mogelijkheid van uitbreiding van het tramnet of wel over mogelijke autobus-exploitatie door de trammaatschappij. Zooals wij verwachtten schijnt er werkelijk een ernstige strooming te bestaan ten gunste van de tiammaatschappij. inmiddels worden steeds meer dere plannen uitgedacht. De vereeniging van bewoners der Jansstraat hebben zich nu tot die tramcommissie gewend met het verzoek, ook in Spaarnestad een proef te nemen met de z.g. trolly-trams- of cars, zulks in navolging van Groningen, waar de trolly-bus se dert een maand of vijf rijdt. Dat vervoermiddel heet in die stad zeer goed te voldoen, zóó zelfs, dat reeds overwogen wordt, dat net uit te brei den. Wij merken hierbij op, dat voor zoover ons bekend is, de trolly-bus-dienst te Groningen door de gemeente geëxploiteerd wordt. Mocht de Raad van Haarlem voor proefneming met trolly-trams wenschen, dan zal het moeilijk anders kunnen dan de exploitatie op te dragen aan de bestaande tramn\aatschappij. Immers de gemeente zal niet als exploitante optreden. De trolly-tram- of bus nu is een gewone tramwagen, voortbewogen door electrische energie, evenals de rails-tram met een beugel of stok langs een voedingsdraad, maar met dit groote verschil, dat de wagen op gummi-lucht banden rolt en niet over rails natuurlijk. Wij heb ben er destijds vrij breedvoerig over geschreven. Het voordeel is inderdaad, dat de wagen niet langs een vaste baan loopt en dus soepeler is te gebruiken op drukke verkeerswegen. Maar dan neigt men toch onwillekeurig naar de moderne autobus. De trolly, bus of tram immers eischt een dradennet overal waar deze rijdt. En wil men de soepelheid van dat vervoermiddel recht laten wedervaren, dan moet op vele plaatsen over de straat een volslagen „net" worden gespannen. Dat is weer het nadeel. Overigens schijnt de trolly-bus het goedkoopst in exploitatie te zijn. Wij zijn vol belangstelling hoe men in Haarlem tot een oplos sing van het vraagstuk van lokaal verkeer zal komen. Belangstellend zijn wij tevens, omdat naar onze meening, dit vraagstuk er een is, hetwelk in een belangengemeenschap van Haarlem en omlig gende gejneenten zou moeten worden opgelost. BDUÜMÜJNIJAAL,. Aanbesteding. Op Woensdag 21 Maart zal ten raadhuize openbaar worden aanbesteed het uit breiden van de openb. U.L.O. school aan den Vij- verweg. De school zal met twee lokalen worden vergroot. Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. De Afd. Bloemendaai van het Centraal Genoot schap hield de vorige week Donderdagavond hare jaarvergadering in Vreeburg. De vergadering werd geleid, door de presidente, mevrouw DamalvyMolièreGouda. De notulen werden gelezen door den secretaris, den heer D. Kuiper en onveranderd vastgesteld. De secretaris bracht hierop het jaarverslag uit. Den vorigen zomer van 7 Mei9 Juni werden 15 kinderen uitgezonden naar het Zeehuis te Ber gen aan Zee. Voor verlengd verblijf kwamen 4 kinderen in aanmerking, die tot 14 Juli bleven. Het totaal aantal verpleegdagen was 654. De ge wichtstoename wisselde van 13% K.G. Drie kin deren werden bovendien nog uitgezonden naar het Boschhuis te Nunspcet, met een totaal van 140 verpleegdagen. Aan contributie werd ontvangen 895. De ouders van de uitgezonden kinderen droegen 113.60 bij in de kosten. Aan het slot van het verslag werd de heer De Wijs herdacht, die jaren bestuurslid der Afd is geweest. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden mevr. DamalvyMolièreGouda en dr. S. H. Brongersma herkozen. Dr. v. Beusekom en dr. Bornwater keken de re kening van de penningmeesteresse na, die sloot met een bedrag van 1404.05. Onder dankzegging voor het uitmuntend beheer werd de rekening goedgekeurd. Eindelijk werd de heer A. IJzerman benoemd om de Afd. te vertegenwoordigen op de Algemeene Vergadering op 28 April. Hierna sluiting. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Afdeeling Bloemendaal-Velsen. Bovengenoemde vereeniging houdt een Buiten gewone Ledenvergadering op Maandag 19 Maart 1928, 's avonds 8 uur, in Hotel „Vreeburg". De Agenda vermeldt: 1. „Eene botanische wandeling in de Alpen". Le zing met gekleurde lichtbeelden door den Heer Prof. Dr. J. Th. Stomps, Hoogleeraar te A'dam. 2. Vragenbus. Het bestuur deelt voorts nog mee, dat er een Excursie naar de Tentoonstelling te Aalsmeer zal worden gehouden op Woensdag 18 April. Vertrek van Haarlem 13.06, vertrek van Aalsmeer 17.59. Opgave van deelneming, vóór 15 April a.s. aan den Heer K. Griffioen met gelijktijdige toezending van 1.p. persoon. Bij deelneming van minder dan 20 personen kan de excursie niet doorgaan en wordt hiervan mededeeling gedaan in de Vergade ring van 17 April a.s. OVER VEEN. Gratis autoritje. Woensdagavond omstreeks 10 uur heeft er weer een liefhebber van autoritjes gebruik gemaakt van een auto, toebehoorend aan den heer V. te Heemstede, die op bezoek was bij de fam. H. Julianalaan 112 alhier, voor wiens per ceel de auto stond. De politie werd met de ver dwijning in kennis gesteld, 's avonds laat werd de politie door Haarlemsche collega's opgebeld, dat de auto in goeden staat, onbeheerd was terugge vonden op de Westergracht. Aanbesteding. Door het architectenbureau Jac. Dekker Jr. alhier is het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Joh. Verhuistweg te Bloemendaai opgedragen aan de laagste in schrijvers de heeren Tiersen en Weernekers aan nemers te Velsen. Heden ontvangen PHILIPS RADIO-TOESTELLEN met de nieuwe Philips-Luidspreker 2 Prijs complete installatie f 257.50 Plaatsspanningsapparaat, toestel en 2 LuidsprekerBetaling in overleg 2 2 RADIO- EN RIJWIELHANDEL 2 2 2 VERBINDINGSWEGb/d K.KLEVERLAAN 2 Wegverbreeding. De Bloemendaalsche weg tusschen postkantoor en Julianalaan komt nu ook eens aan de beurt om verbreed te worden. Van den voormaligen over turn van villa Djember wordt een strook van 2 M. afgenomen, om er den rijweg mee te verbreeden. Daarnaast komt dan nog weer een voetpad te lig gen. Om dit verbreede gedeelte van den Bloemend, weg niet te laten uitloopen in den smallen trechter bij het postkantoor, zal een gedeelte van de tegel- besrating te dezer plaatse worden prijsgegeven. In het Kweekduin, langs den Militairen weg, waar de voetpaden door het verbreeden van den rijweg zoo goed als geheel waren verdwenen, is de ge meente met verschillende villa-bewoners tot een vergelijk gekomen en hebben dezen een strook van hun tuin afgestaan, zoodat de voetpaden hier ook weer in eere hersteld zijn. Slechts enkelen houden een geregelde en goede afwerking nog tegen. Maar -wellicht dat ook zij nog tot andere ge dachten komen, 't Gevolg hiervan zou zijn, dat voor het intreden van het drukke seizoen, de zaak hier nog in orde kwam. St. E. Neen dat was ditmaal geen „echte" Holland— België wedstrijd, en zij die thuisbleven om onder het genot van een kopje thee en Henri clay het verslag langs radio-tieven weg volgden hebben ditmaal groot gelijk gehad! Het spel was en bleef beneden het peil, waarop deze geliefde en traditioneele wedstrijden plegen te staan, en ook het enthousiasme, dat anders zoo weldoend op kan laaien bleef onder 't vriespunt, in overeenstemming met de temperatuur, die, on behagelijk als ze was, aan de genoemde depris- seerende factoren niet weinig schuld had. De „comunity-singing" was ook al een fiasco, en de ontactisch opgestelde loud-speakers, dwar relden de klanken naar alle plaatsen, behalve naar die, waar ze bedoeld waren gehoord te worden. De onhandige huldiging van Dokter Armand Swarten- bioekx vermocht al evenmin groote geestdrift te wekken, hoewel de Hollanders, die den sympathie ken Belg zonder uitzondering graag mogen, zich van de ,in-de-bloemetjes-zetterij" nog al wat voor gesteld hadden. De Oranje-hemden toonden zich onbetwist de meerderen van de roode duivels die niets duivel achtigs meer hadden, sluiten we daaraan hun kee per, de back Hooydonkx en de midden-half uit. De rest waren lammetjes, en vooral in de voor hoede lammetjes, die nog niet eens dartelden. In deze linie verrichtten de links-buiten, de jonge Did- dens, en de midden-voor, de semi prof. Braini nog het beste werk, hoewel zij slechts zelden vermoch ten de Hollandsche verdediging voor moeilijke pro blemen te stellen. Keeper Candron heeft de „Vlaomsche mennekes" voor een overigens welver diende nederlaag behoed. Deze lenige en moedige jongen maakte geen enkele fout, maar deed daar entegen vele goede, dikwijls behendige dingen. Ju bilaris Swartenbroekx, sportief als altijd, heeft veel van z'n snelheid ingeboet maar z'n opstellen is uit stekend en verraadt den voetbalrot. Hij miste eenige keeren leelijk, zonder dat dit falen evenwel ernstige gevolgen had. Z'n partner was de beste back van 't veld, soepel, vastberaden en zeker van zijn werk. Hij heeft het onze voorhoede zeer lastig gemaakt, en haar door zijn resoluut optreden vele goede kansen ontnomen. De middenlinie der Belgen was niet van het beste allooi. De center-half, van Halme deed hier het beste werk, maar de kants-halfs waren stukken minder-,-en vooral hun plaatsen was slecht, en veel te veel door de lucht, aan deze kwaal gingen trou wens ook veel Hollanders mank. De Nederlandsche leeuwen hadden ditmaal ook weinig gemeen met de karakter-trekken van den koning der dieren: moedig en zelfbewust. In de voorhoede was het alleen Top, die behoorlijk speel de, de rest was of middelmatig, of uitgesproken slecht. Zooals Zondag Elfering en v. d. Griendt speelden, loopen er op onze voetbalvelden tallooze spelers rond, die het hen zeer zeker zouden ver beteren. Nóch de Alkmaarder nóch de Schiedam mer rechtvaardigden hun opname in 't Neder- Iandsch elftal. Gehring moge dan in 't veld geen licht zijn, voor 't doel is hij gevaarlijk en wist al meerdere malen een internationaal doelpunt te ma ken. We wisten echter, dat dit den Hermes-D.O.S.- man niet zal lukken. Daarvoor mist hij de noodige balcontrole en schotvaardigheid. Onze middenlinie was goed. Vooral Massy en v. Boxtel, hoewel eerstgenoemde zuiderling bij de amusante capriolen, die dikwijls verrassend werken op de tegenpartij, aan zijn plaatsen wel meer zorg mag besteden. Lukt hem dit, dan zal hij nog lange jaren dé aangewezen spil zijn. Boven anderen heeft hij bovendien zijn geestdrift voor, en dit hebben de Hollanders hard noodig. Ons achter-trio begon weifelend, en eindigde weifelend, v. d. Meulen vooral scheen danig last van de kou te hebben, en kreeg geen bal klemvast. Het is het den populairen Bloemendaler echter wel te vergeven, vooral nog waar hij zich telkenmale wist te herstellen, en daar door erger voorkwam. Captain Denis schijnt op z'n r tour te zijn, jammer voor den H.B.S.'er, die we gaarne zijn 50e internationale gegeven hadden, v. Kol maakte weer een matten, langzamen indruk. Gelukkig voor hem, waren de Belgische aanvallers

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2