WEEK-AGENDA HENNY MULLER STRATENBOEKJE BOEKBESPREKING II PLEIN 35 HAARLEM VERSCHENEN: EN PLATTEGROND GEHEEL ONVERSCHILLIG VOOR ZIJN UITERLIJK Hedenavond. Gem. Concertgebouw, Kweekscholieren, Gymnas- tiekuitvoering, 8 uur. Stadsschouwburg, Pelleas en Melisande, 8 uur. Brongebouw, Haarl. Tramfanfarecorps, uitvoering, 8 uur. Zondag 1 April. Stadsschouwburg, Alles voor Vader, 8 uur. Gem. Concertgebouw, H.O.V. matinée, 2.30 uur. Maandag 2 April. Gem. Concertgebouw, Passie-spelen, film „Het is volbracht", 8.15 uur. Bovenzaal, piano-avond Luise Thie'emann, 8 u. Zang en Vriendschap-gebouw, Lezing Prof. C. Schröter te Zürich. Dinsdag 3 April. Stadsschouwburg, Volksvoorstelling, Een vijand van 't Volk, 8 uur. Gem. Concertgebouw, Passie-spelen, film „Het ■is volbracht", 8.15 uur. Bovenzaal, Liederenavond Bonis Pelsky. Woensdag 4 April. Stadsschouwburg, „Het Adelaarsjong", 8 uur. Donderdag 5 April. v Stadsschouwburg, „Gravin Mariza", 8 uur. bezoekers. Vervolgens kreeg de spr. het woord, die begon met te constateeren, dat de Midden standsbeweging eigenlijk dateert van de laatste 25 jaren. België was ons in dat opzicht al voorgegaan. Daar werd in 1899 in Antwerpen het eerste Midden standscongres gehouden, gevolgd in 1901 door het tweede en wel te Namen, waar ook een zestal Ne derlanders, onder welke de heer J. S. Meeuwsen, tegenwoordig waren. Daar heeft zich deze overtuiging aan hen opge drongen, dat, wil de middenstand zijn plaats in de maatschappij behouden, hij zich zal moeten orga- niseeren. De opkomende arbeidersbeweging voor spelde den middenstand n 1. niet veel goeds. Had Marx al niet gedecreteerd, dat de middenstand moest verdwijnen? Voor het 3de Int. Midd. Congres, in 1902 in ons, land gehouden, bestond dan ook uit regeerings- en andere hooge kringen, warme belangstelling. „Wat beoogt nu de Middenstandsbond?" vraagt spr. Dit: Hat de middenstand in stand blijft. Want er moet een groote economische en politieke strijd, gestreden worden en felle aanslagen moeten ge weerd worden. Te betreuren is het daarom, dat de middenstanders zoo moeilijk in beweging zijn te krijgen. Soms ja, dan komt de Midd. in-beweging, zooals bij den door wethouder De Miranda in Amsterdam ontketenden melkoorlog. Hoe ongunstig steekt de activiteit van den Midd. af tegen die van de ar beiderspartij, zegt spr. Om van de offervaardigheid maar niet te spreken. Maar gunstig onderscheidt de middenstand zich van de arbeiderspartij hier door, dat hij wel streeft naar betere levensvoor waarden, maar die niet tracht te verkrijgen door minder uren te werken. In het verdere van zijn rede wijst spr. er op, dat de grootste vijand van de middenstanders zijn die middenstanders, die nog niet overtuigd zijn van het nut van organisatie. Bij den Middenstandsbond geldt het algemeen belang nummer één, het eigenbelang komt slechts in de tweede plaats. Het vraagstuk der verbruikscoöperatie bespre kende, schetste spr. hoe deze, als zijnde in strijd met het algemeen belang, door den Middenstands bond veroordeeld wordt. Over de wijze van be strijding is men 't in den bond niet eens. Geconsta teerd moet echter worden, dat deze verbruikscoö peratie in ons land geen groote vlucht heeft ge nomen. En de daartegenovergestelde Inkoopsver- eenigingen hebben evenzeer en spr. noemde di^ een verheugend verschijnsel schipbreuk geleden. Terwille van het algemeen belang en de roeping, die de winkeliers tegenover het publiek hadden te vervullen, hebben zij hun eigen schepping den rug toegekeerd. Verder besprak de heer I. welk standpunt, of liever welke standpunten, de middenstandsbond huldigt ten opzichte van staatsinmenging en staats hulp. Een gedeelte van den bond wil ook zijn aan deel aan de Staatshulp, een ander gedeelte wil daar echter niet van weten. Mijn devies is echter, zegt spr., tot dusver geweest: Zelf de hand aan den ploeg slaan en als de Middenstandsbond zich zelf niet helpen kan, dan eerst bij den Staat aan kloppen. Een paar malen hebben wij aangeklopt en zijn niet verhoord. Zijn wij wellicht te fatsoenlijk geweest? vraagt spr. Daar staat tegenover, dat wij enkele malen niet te klagen hebben gehad. Wordt de vraag gedaan, zegt spr.: „wat hebben jullie bereikt?", dan is 't moeilijk te wijzen op practische voordeelen. Maar dit groote voordeel mag niet vergeten worden: dat de Middenstand er nog is. Onze voordeelen zijn meest negatieve voordeelen, zooals 't afweren van de weeldebelas ting, de voorgestelde meel- en melkverkoop door de gemeente Amsterdam, enz. 't Keeren van de weeldebelasting moet u al f 500 per jaar waard zijn, zegt spr. tegen de aanwezige winkeliers. Onze Bond, zegt spr., is een neutrale bond. Die laat zich niet in met politieke of godsdienstige kwesties. Wij willen elke regeering steunen, die 't Middenstandsbelang niet verwaarloost. En dit wordt door de regeering op prijs gesteld. Als de regeering in 1918 niet geweten had, dat een groote krachtige Middenstand achter haar stond, wellicht was zij gezwicht. Spr. eindigde met een krachtige opwekking aan 't adres van de Middenstanders, zich verder te organiseeren en zich aan te sluiten bij de Midden- standsvereenigingen. Na de pauze had spr. gelegenheid, een vraag uit het publiek te beantwoorden, waarna de voorzitter met een woord van dank aan den spreker de ver gadering sloot. St.-Ed. Korte Kleverlaan 26 Telefoon 22861 OVER VEEN. Auto-ongeluk. De heer C. te Bloemendaal reed Maandag omstreeks 12 uur met zijn auto op de Elswoutslaan; in den auto waren één dame en drie heeren aanwezig. De heer C. reed in de rich ting Zandvoort. Wegens de damp, die daar ter plaatse was, schakelde de bestuurder de kleine lichten in de groote, waardoor hij vermoedelijk het uitzicht verloor en het stuur niet meer meester was. De auto kwam in de sloot terecht. Alle inzittenden konden worden gered en kwa men met een nat pak en den schrik vrij. De auto werd met een kraanwagen van den heer Lansdcrp te Bloemendaal op het droge gebracht. Het geval wordt door de politie onderzocht. Personalia. De heer W. J. Haenen, onder wijzer aan de O. L. School alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de gemeenteschool te Batavia (Weltevredena voor Hollanders en gelijkgestelden. C. W. Vrijland, t Op 83-jarigen leeftijd is Vrijdag 16 Maart aljner overleden de heer C. W. Vrijland, oud-burgemees ter van Hummelo en Koppel. Vrijland was 24 Maart 1845 te Hoogkeppel ge boren. Hij was burgemeester dier gemeente van 1883 tot 1920 en secretaris van 1871 tot 1917. Ver der is hij mede-oprichter en president-commissa ris geweest van de Tramweg-Mpij. ZutphenEm merik, lid van de Provinciale Staten van Gelder land, lid van het Koninklijk Nederlandsche Land- bouwcomité, lid van verdienste der Geldersch Overijsselsche Mpij. van Landbouw, dijkgraaf, enz. Onder het burgemeesterschap van den heer Vrij land, heeft Keppel zijn fraai wegennet aangelegd. Dinsdagmiddag j.l. had de teraardebestelling plaats te Hoogkeppel. Groote verbeteringen op de Ramplaan. Bin nenkort zal de rits telefoondraden, welke nu nog langs de Ramplaan loopt, mitsgaders de rij palen, die deze draden dragen, verdwijnen. De palen zul len gerooid en de draden door een kabel in den grond vervangen worden. Ook het P.E.N. krijgt een kabel in den grond. Haarlem ,is momenteel bezig een derden kabel in den grond te leggen voor electrisch licht. Opening der tennisbanen. Het nieuw aange legde tenniscomplex bij het Kennemer Lyceum wordt vandaag 31 Maart geopend irf tegenwoordig heid en met een kleine toespraak van Mr. A. Baron Schimmelpennick van der Oye, voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité. In de Aula van het Lyceum zal voor leerlingen een vertooning plaats vinden van films, daartoe beschikbaar gesteld door den Nederlandschen Lawn Tennisbond, o.a. van een langzame opneming van het spel van mejuffrouw Kea Bouman. Deze zelPzal.in den namiddag met mejuffrouw.Canters en de heeren H. Timmer en M. Wetselaar het eerste spel op de nieuw aangelegde banen spelen. Na deze openingspartij zullen op de vier banen onderlinge wedstrijden georganiseerd worden. De tijdelijk te plaatsen tribunes met zitplaatsen worden welwillend afgestaan door H.F.C. „Haar lem." Uit de verscheidene aanvragen om inlichtingen blijkt, dat bij velen de meening heerscht, dat de wedstrijd van mejuffrouw Bouman c.s. publiek is. Deze vindt slechts plaats voor de leerlingen van het Lyceum en genoodigden, die daarvoor van een speciale uitnoodigingskaart voorzien moeten zijn. H. D. Nogmaals „gratis" autoritje Vrijdagavond ver dween er een auto aan de Julianalaan van een eigenaar uit Hillegom, die daar op bezoek was. Zaterdagmorgen werd de auto in ongeschonden staat teruggevonden aan het station Hillegom. Een eerlijke, practische vent, die autodief! Eigen woning. De onlangs opgerichte Coöp. Woningbouwvereeniging „Eigen Woning" (ver- eeniging van gemeenteambtenaren en werklieden) houdt Dinsdagavond 3 April een ledenvergade ring in hotel Roozendaal. Personalia. De heer M. J. Doemen, vroeger onderwijzer aan de O. L. school alhier en inder tijd na de R. K. jongensschool op wachtgeld ge steld, is thans als onderwijzer benoemd aan school 40 te Haarlem-Noord. VOGELENZANG. Auto-ongeval Zaterdagmiddag is"op den Vo- gelenzangschen weg iin een bocht de auto van den heer A. uit Hillegom omgeslagen, doordat de wagen die veel vaart had, slipte. De heer A. kreeg een hoofdwonde en snijwonden aan zijn pols. Zijn passagier verwondde het linkerbeen en de lin kerhand. Door de politie werden de gewonden verbonden, waarna zij weer huiswaarts konden keeren. De auto was zeer ernstig beschadigd, doch kon op eigen kracht zijn weg vervolgen. AERDENHOUT. Wij lezen in Haarl. Dagblad: De trek naar 't Naaldenveld. „De trek naar 't Naaldenveld schijnt in weerwil van den nog zeer primiteiven toestand, waarin 't nog verkeert, een groote aantrekkingskracht uit te oefenen, speciaal op zeer vermogende Haarlem mers. Dezer dagen werd ons een groot aantal zeer gefortuneerde Haarlemsche ingezetenen ge noemd, die een stuk grond in 't Naaldenveld heb- bqn gekocht, om daarop een villa te laten bouwen." 't Is geen prettige gewaarwording voor Haar lem, beter zou het die gemeente lijken als de niet gefortuneerden naar Bloemendaal vertrokken. Wie 't laatst lachtenz. Bloemenabonnementen vanaf f 1.p. uc Boschbrandje in het Naaldenveld? Door een 'agent van politie uit Zandvoort werd de 15-jarige H. uit Aerdenhout naar den politiepost te Overveen gebracht omdat hij Zondagavond in de duinen in het Naarldenveld met een brandende sigaret de helm in een boschje dmbrand had gesto ken. Door den agent en eenige burgers werd het gelukkig bijtijds gebluScht. De jongen werd bij zijn ouders gebracht en kreeg een welverdiende bestraffing. HAARLEM. Lezing van Prof. Dr. A. H. de Hartog in de Noor- derkerk (Velserstraat). ondeiwerp: „Heeft de slang gesproken". Woensdagavond hield Dr. de Hartog voor een flink bezet gebouw bovengenoemde lezing die met groote aandacht werd aangehoord. Wie evenwel is opgekomen om eens een afdoen de uitpraak te hoorenin zake „Het spreken van den Slang" zal zich hierin teleurgesteld gevoelen. Het ligt in geen geval in de bedoeling van den spreker om in deze kwestie in den breede uit te wijden. Aan de hand van verschillende uitspraken in den Bijbel, voor we^ke eveneens verschillende uitleggingen zouden zijn aan te voeren, beziet de spreker een en ander van meer diep geestelijken kant, en is wars van alle letterknechterij. Na in het 2e gedeelte meer bijzonder te hebben stilgestaan bij „Genesis" (het boek der geboorten) en den slang te hebben voorgesteld in zijn twee slachtigheid, „in goed Cn kwaad" en dit mede in toepassing te hebben gebracht op de tweeslachtig heid van de vrouw, als1 „de ontvankelijke", schil derde de hooggeachte, spreker den duivel als dienstknecht Gods. In aangrijpend ernstige taal wist hij zijn toe hoorders door zijn geloofsovertuiging te boeien, en te waarschuwen den Bijbel toch te lezen zooals hij is, en deze niet door letterknechterij te ver krachten. Voor hen die leven uit het geloof en handhavers zijn van het gezag van de Heilige Schrift, moet deze rede vaster hebben gezet in het beleven van het geloof, en af te zien van alle lettercritiek, waardoor aan het innerlijk geestelijk leven zoo ontzaggelijk veel afbreuk wordt gedaan. Zeer on der den indruk van deze bezielende rede verliet de talrijke schare het Kerkgebouw. K. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. Voor de Nederl. Natuurhistorische Vereeniging, afdeeling Haarlem en omstreken houdt Prof. C. Schröter uit Zürich op Maandag 2 April a.s. in het gebouw „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat te Haarlem een lezing over „Naturschutz in der Schweiz und im Nationalpark" met lichtbeelden. Tentoonstelling van schilderwerk, batik en aqua rel voor woninginrichting. De bekende bloemen- schilderes Mevr. Marte^-v»* BaJgooy te Haarlem exposeert vanaf 31 Maart tót 15 April bij den beeldhouwer van Balgooy Eykholt aan den Bloe- mendaalscheweg no. 4, schilderwerk, batik en aquarel voor Woninginrichting, benevens een schitterende collectie poufs en kussens, gobe lins, enz. De toegang tot deze expositie is vrij. (Zie verder de advertentie in dit blad.) Dames- en Heerenkleermakerij „Old London", Jansstraat 15. Met verwijzing naar de in dit nr. voorkomende advertentie, brengen wij onze lezers deze nieuwe zaak ónder de aandacht. Door jarenlange ervaring op dit gebied staat de eigenaar in voor onberispelijke uitvoering der op drachten. Er ,is een zeer ruime sorteering stoffen voor handen. De winkel, die inwendig geheel is vernieuwd, ziet er smaakvol uit.* KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. 6oe vergadering. De Hamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken zal op Dinsdag 3 April 1928, des namiddags te 7% uur, in het gebouw der Kamer, Naussauplein 6, haar 60e vergadering houden. Op de agenda o.m.: Aanvraag subsidie Jubileum tentoonstelling B.S.P.N.: Concept-schrijven Com missie Winkelbedrijf aan B. en W. van Haarlem, inzake verkoop van sigaren en sigaretten door mid del van automaten; Rondvraag. KON. LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP". Het concert op 20 April. Aangaande het pro gramma voor het Concert van 20 April a.s. deelt men ons mede, dat vóór de pauze door het koor nummers van Schubert pn Wagner zullen worden ten gehoore gebracht. In dit eerste deel komt de soliste, mej. Annie Woud, met een drietal Schu- bertsche liederen en zal de heer De Wilde met mej. van Eden de Sonate van Grieg voor cello en piano vertolken. Na de pauze komen de Hollandsche nummers van het koor en zingt Annie Woud drie Valeriusliederen, terwijl de cellist met eenige kleinere nummers van Grazioli, Caix d'Hervelois en Kreisler het programma voltooit. 1BÜB »ITBA1\H Haarlems Tram Fanfarecorps. Hedenavond 8 uur geeft het Haarlems Tramfanfarecorps een uitvoering in het Brongebouw. Na afloop bal. Piano-Avond Luise Thielemann. Naar het Concert-Bureau Alphenaar ons mededeelt, zal Frl. Luise Thielemann op a.s. Maandag 2 April in de kleine zaal van het Concertgebouw een plano avond geven. Nog versch liggen bij een groot gedeelte van het kun tminnend publiek van Haarlem en omgeving VAN HAARLEM EN NAASTE ES OMGEVING MET TRAMKAART S3 PRIJS 90 CT. BOEKJE AFZONDERLIJK 25 CT. VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL EN AAN DEN KIOSKEN UITGAVE: G. EIKELENBOOM - BLOEMENDAAL TELEFOON 22324 de geweldige indrukken in het geheugen, want bij haar laatste optreden in de Gemeentelijke Con certzaal, onder leiding van den 2den dirigent, den heer Adam, bracht zij de toehoorders in geestdrif tige vervoering en kon zij de grootsche ovatie in ontvangst nemen. Geen wonder, deze jeugdige pianiste beschikt over een buitengewone techniek. De Haarlemsche bladen waren eenparig opgetogen over haar spel. Wij laten hieronder nog een paar persbeoor- deelingen volgen over het vorige concert waar deze jeudige pianiste optrad: De Oprechte Haarlemsche Courant schreef hier over: „Twee eigenschappen traden bij de soliste der H. O. V. Luise Thieleman, direct en sterk op dén voorgrond: haar metrisch en rythmisch inzicht, dat van zeldzamen durf en buitengewoon aanvoelen der muziek getuigde en haar attouchement dat van de subtielste souplesse en het fijnst denkbare raffinement was. Deze spelkwaliteiten kwamen de jeugdige Hannoversche kunstenares, nog maar nauwelijks de kinderschoenen ontwassen, bij de voordracht van Mendelssohn's eerste pianoconcert uitstekend te stade. De vier door Luise Thielemann verklankte sprookjes (van Korngold): „Das tapfere Schneider- lein", „Ball beim Marchenkönig'„Rübesahl" en „Wichtelmanschen" zijn producten van echte kin- derphantasie. Geen wonder dat de pianiste, ook een wonderkind, zich tot deze phantastische kunst aangetrokken gevoelde en evenmin een wonder dat zij ze speelde zooals weinigen het haar na zullen doen, want behalve dat haar muzikale edu catie tot iin de finesses voltooid is en zij dus op gelijke hoogte staat met de bekwaamste harer kunstzusters, is zij ook bijna nog een kind, met den rijkdom van verbeelding, gelijk jonge begaafde menschen bezitten. Zij had natuurlijk bij het zeer talrijke auditorium enorm succes. Over het zelfde concert schreef het Haarlem's Dagblad: De jeudige pianiste Luise Thielemann uit Han nover heeft Woensdagmiddag met haar concert van Mendelssohn verrassende dingen gedaan. Al lereerst heeft zij in een prachtige technische be- ■heersching het werk voorgedragen die de Mendels sohn vrienden zeker zeer en zeer zal beveedigen. Het was een stukje sterke „durf", maar het ge tuigde toch van een dosis zelfkennis, die bewonde ring afdwingt. in keurig spel kwamen de „Marchenbilder van Korngold" tot ons; technisch zeer knap, zoowel in mchaniek als in nuanceeeing, en met een spon taniteit van voordracht, als zat de jeugdige blon dine aan ons, groote kinderen, „Kuriose Geschich- te" te vertellen. Fr. Thielmaun, die haar bovenstaande succes in onze stad op 18 jarigen leeftijd behaalde, is thans 22 jaar geworden en heeft hare studiën onder leiding van Professor Luther, een der laatst over gebleven leerlingen van Franz Liszt, met vrucht voortgezet. Hare muzikale talenten zijn sindsdien nog aanmerkelijk gerijpt, hetwelk blijkt uit de schitterende recensies over haar jongste optreden te Hannover. Op haar programma staan werken van Bach, Tausig, Beethoven, Schumann, Chopin, Brahms en Debussy. We wekken de lezers van ons blad gaarne op, dezen interessanten avond bij te wonen. Een avond van kunstgenot. Liederenavond Boris Pelsky. De Russische zanger Boris Pelsky zal op Dinsdag 3 April een liederenavond geven in de bovenzaal van het Con certgebouw. Jan Booda zal begeleiden. „Passie-Spelen". In het Gemeentelijk Con certgebouw wordt op Maandag 2 en Dinsdag 3 April vertoond het grootsche filmwerk „Het is volbracht", een passie-meditatie in 8 deelen. Het is een aangrijpend filmwerk, welke ons op duidelijke wijze het leven en lijden van Christus doet aanschouwen. Deze film, die menig ontroe rend oogenblik weet te scheppen, wordt inderdaad voor den aandachtigen beschouwer een passie meditatie, welke misschien voor velen van meer waarde kan zijn, dan het hooren van een passie- preéicatie. Muzikale illustratie gesciedt onder leiding van Carlo Marzaroli te Amsterdam. Kaarten zijn ver krijgbaar bij Concertbureau Alphenaar, zooals de in dit nummer voorkomende advertentie aangeeft. Deze film werd reeds eeider opgevoerd te Am sterdam in de fraaie bioscoopzaal van het St. Willebrorduspatronaat. „Het Centrum" van 24 Nov. '27 schreef o.m.: Deze grootsch opgezette film doet ons het leven en lijden van Christus aanschouwen, in beeld gebracht als meditatie van een ter dood veroor deeld, politiek misdadige?, die, opgezweept door den revolutionairen tijdgeest, zijn land een dienst meende te bewijzen door den minister-president van het leven te berooven. Hij wordt onmiddellijk na den aanslag gearresteerd, voor het gerecht gébracht, en ter dood veroordeeld en, lin afwach- is wel geen enkel normaal persoon, Integendeel, de meeste heeren verkiezen mooie kleeren boven leelijke DE EERSTE KLAS ENGELSCHE GEMAAKTE KLEEDING welke door wordt geïmporteerd, heeft de voorkeur van alle heeren, die in de gelegenheid waren de elegante coupe het volmaakte passen, de correcte afwerking en de buitengewone soliditeit der stoffen in het gebruik te beoordeelen DE RECOMMANDATIE BEWIJST HET. t.o. de Tempeliersstraat - Telefoon 11265 Geen Filialen. COLBERT-COLTUUMS in de r nc nieuwste dessins en modellen vanaf J Demi-Saisons, Regenjassen, Leder, Motorkleeding enz, JONGEHEEREN-COSTUUMS vanaf f 15.- ting van de voltrekking van het vonnis, in de ge vangenis geworpen. Dit alles geschiedt in over rompelend tempo, dat in de volgende deelen van de film zoo sterk wordt vertiaagd, dat men zich onwillekeurig afvraagt: waarom die haast in het eerste deel. De ter dood veroordeelde ontvangt in den ker ker bezoek van een priester, die hem in zijn laat ste uren troost komt brengen, maar hij weigert geestelijke hulp, komt echter later onder invloed van de priesterlijke woorden tot inkeer en medi teert het Lijden van Christus. Het tweede deel voert ons 19 eeuwen terug. Pilatus regeert in Palestina en onderdrukt het Joodsche Volk, dat op verlossing van de Romein- sche overheersching wacht. Eindelijk komt er vreugde in de harten der Joden, een boodschapper heeft de blijden mare gebracht, dat de beloofde Messias in aantocht .is. En dan zien wij de bekende tafereelen uit Christus' leven, die ons in het Evan gelie worden verhaald; de prediking der Nieuwe Leer, de zalving van Jezus' voeten door de boet vaardige Magdalena, de glorieuse intocht in Jeru salem, enz. enz. en tenslotte de gruwelijke marte lingen en den kruisdood van Jezus. Wanneer „alles lis volbracht", zien wij plots den kerker weer en de onverzoenlijke moordenaar is een deerqjiedig bekeerling geworden. Dit is in het kort het gegeven van de nieuwe film, die ons met de aangrijpende vertolking van Jezus' Lijden, een zeldzame en goede kijk op het Oostersche leven in dien tijd geeft en bovendien uitmunt door monumentale massaregie, zooals b.v. bij Jezus' intocht in Jerusalem, bij de scène voor het paleis van Pilatus en bij het lijden en sterven. De persoonlijke prestaties der hoofdfiguren zijn eveneens te roemen. De vertolker van de Judasrol maakte een prachtig type van een hartstochtelij ken zwakkeling. De Christusfiguur werd op ver heven wijze uitgebeeld, evenals die van Maria, de moeder van Jezus. Bij het groote aantal der hoofdfiguren was het welhaast onvermijdelijk, dat aan het spel van enkele hunner iets ontbrak. Het zijn echter slechts kleinigheden, die aan de hooge diamatische waarde van het filmwerk niets toe of af doen. De producers van „Het is Volbracht" hebben de zware taak, het Lijdensverhaal op stich telijke en aangrijpende wijze te verfilmen, uit nemend vervuld en maken ongetwijfeld aanspraak op een groote belangstelling. FRAGMENT. „De Vreemdeling" .door W. Lobsien. Uitgave A. G. Schoonderbeek Laren. Er was veel sneeuw gevallen. De Hallig was geheel wit en stak vreemd af tegen de donkere zee. Het donzen kleed lag meterhoog op de wei den. Niemand baande een weg. Waartoe zouden ze dat? Keuken en kelder waren vol, elke werf had, wat er noodig was. Wel lagen er voetpaden tus- schen de vijf, zes huizen op iedere werf en aan gezelligheid ontbrak het hun niet. Alleen de kerk- werve lag eenzaam, daar stond slechts de pastorie. Toen Inge den eersten morgen door het Taam keek en de blinkende sneeuw zag, lachte ze. En ook Eichstadt verheugde zich over de volstrekte afzondering. Maar hoe meer sneeuw er neerdwarre'de, hoe hooger de vlokken zich opeenstapelden, hoe dui delijker zij zich hun eenzaamheid bewust werden. Wel hadden ze nooit omgang met anderen ge zocht, maar nu de mogelijkheid daartoe was afge sneden, voelden zij zich toch verlaten. Dikwijls stonden ze, als de avond kwam, uren lang voor het raam naar buiten te kijken. Hier en daar wenkte uit de kleine vensters der omliggende werven een vriendelijk schijnsel. En dan dacht Inge aan haar ouderlijk huis, aan het kleine lieve kamertje, waarin ze zoo vele win teravonden doorgebiacht had, of aan de gezellige pastorie op Westeroog. Hoeveel avonden had ze daar niet gesleten, als de storm om het huis bruiste. Het was er altijd zoo prettig en feestelijk geweest, Dominee Pohnsen had uit een van zijn dichters voorgelezen of van zijn reizen en de groote we reld achter het water verteld. Hier was alles zoo geheel ander?. Hier werd altijd maar één naar aangeroerd. Hier klonk steeds

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2