SJONG CHT I/BURG Bloemenmagazijn „De Dahlia"' VAN DEN GEMEENTERAAD .ISANDE Igezelschap O N E E L i 't volk OONEEL Vrijdag 6 April 1928 -LING tik en chting n Balgooy, :e van den Eijkholt :n onze cliënten k samengestelde Franco thuis lilligen ïht 41 rel. 10716 AD VERTENTIEN Derde Jaargang No. 32 UitgeverG. Eikelenboom - Bloemendaal Boekhandel Fa. P. STINS Pz. BLOEMENDAALSCHEWEG 78 VULPENHOUDERS Verbindingsweg - Bloemendaal - Telefoon 2233S Het adres voor alle Bloemwerk ABONNEMENTEN Bloem e ndaa Ische weg 42 Telefoon 22324 Post-Cheque- en Gironummer 73407 j Uitzending van Diners aan huis C. J. Gude Cuisinier Rusthoek - Bloemendaal PVAN DER STAD POELIER HAARLEM A, H. van der Steur Jr. eald door Mej. i door FRETTE jur jur he n aar 5 3 APRIL JW 8»/4 UUR .MWERK DEELEN sohoone mo- ■fjpende wijze anschouwen. shten Integr.) Kerckhoeck ispreking. \D Bloemendaal s - Gobelins 5 April '28 tit zich te Bloemen- dat het schoolhoofd ol het liefst door een men wil, dat de ge- Mevr. K.-M. daaraan zeer veel ouders te t stuivertje wisselen :irculeerde een adres verplaatsingsgedachte Hoe zal Raad nu meerderheid blijken rplaatsing van Mevr. ijn, om niet alleen haar oude plaats toe r namens den Raad ege excuses aanbiedt haar aangedaan, raadsleden gevonden ibaar op de bres zul- rehabilitatie van deze De bevolking haakt worden gedaan, óók i Raad, die het aan- spits te drijven. x. ender niet eens kun- ïiet als artikel, doch nen. Wij hopen, dat ïn. REDACTIE. Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels0.50 elke regel meer „0.10 Ingezonden Mededeelingen (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bij contract speciale tarieven. Weekblad voor Bloemendaal* Overveen, Aerdenhout, Bent. veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort-Station F. GRAMMÉ TELEFOON 22045 GROOTESORTEERING BOEKEN HANDELSDKUKKERIJ - BOEKBINDERIJ REPARATIE-INRICHTING VAN ALLE MERKEN Klaag en ween en bid niet, doch open uw oogen en zie; want het licht is overal om u heen, en het is zoo wonderbaar, zoo schoon, zoo ver boven alles waar de menschen ooit van gedroomd of om gebeden hebben, en het is voor eeuwig en eeuwig. Uit: De Meesters en het Pad. „De Theosofische Kalender". rv -d 9 speciaal voor Bruidswerk en Kransen ORIGINEELE ONTWERPEN VOOR TUINAANLEG Bekroond met hoogste onderscheiding GOEDEN VRIJDAG Nu is des werelds woest rumoeren plots gestoord Door de verbeurde rust van 't heilig feest der feesten. Het valsch gekrijsch van haat, met tegenzin ge smoord Bekoort nog in het vroom gebed de farizeesche geesten. Maar in den donk'ren hof, gestorven, ligt de Mensch en wacht Of Hij ook Godes roep hoort in den langen lijdens nacht. Want, wordt des werelds droeve ellende ooit ge drenkt ln het blij-tint lend licht van Godes zaligheden, 't Verlossend woord van Vaders liefde eerst schenkt Den Zoon dan wond're macht om zélf Hem toe te treden. Nóg ligt, gestorven, in den hof Gods Zoon en wacht Of Hij Zijns Vaders roep hoort, in den langen lijdensnacht. En, waar Gods volle heerlijkheid in schitt'ring stralen wil, Is het zéér stil. ADé ALTEVEER. IN MEMORIAM HERMAN GORTER Bij den uitgever A. A. M. Stols, Brussel- Maastricht, verscheen een ,,in memoriam Herman Gorter" door H. Roland Holst-van der Schaik, A. Roland Holst, Dirk Coster en Anthonie Donker. Enkele passages uit dit keurige werkje laten we hieronder volgen. Zoo schrijft Dirk Coster in zijn „In Me moriam Herman Gorter": „Herman Gorter gestorven! Ver van zijn vaderland, van de weiden en de duinen die hij beminde, die hij vereeuwigd heeft als geen voor hem, geen na hem, in een hotel kamer in Brussel, alleen en plotseling. Er is iets in dit sterven dat symbolisch lijkt, ge lijk dat andere sterven van een ander groot dichter, het stille wegsluipen in een zachte ziekte van J. H. Leopold, - symbo lisch was. Met een ruk weg uit dit leven, zoo overdadig en soms zoo wanhopig be mind, plotseling voor zijn land en zijn vrienden verloren. En deze wijze van ster ven is dan de laatste der groote en acute verwonderingen, die dit overheftig en over- krachtig menschenleven aan zijn land be reid heeft. Inderdaad: nu blijft ons niets meer over, dan ons bewust te maken, dat één der aller grootste verschijningen van den Holland- schen geest tot de geschiedenis ingetreden is, geen mensch meer tusschen ons, maar één der kernpunten van ons historisch gees tesleven, en wie weet? reeds spoedig een legende, een symbool, de figuratie van het onmogeiijk-gedachte dat mogelijk werd: de magiër die met één slag een vergeten we reld tot klaterend en springend leven bracht, de ontdekker der natuur en van de schoone buitenwereld. Want dit zal, naast het vele dat hij daarnaast nog vol bracht, de historische daad van Herman Gorter blijven; hij heeft de schoone slaap ster, die de natuur in Holland geworden was, wakker geroepen, hij deed haar weer stralen, en lachen, en spreken, en dit is waarlijk voldoende om de herinneroing aan een mensch met een legendarischen gloed te omgeven." „Het verdere leven van Gorter behoorde niet meer aan de poëzie. De groote liefde die hij zocht doorheen en in de zinnen, hij heeft haar waarschijnlijk ten slotte toch gevonden. Maar van toenaf keerde de es sentie van zijn leven zich naar de maat schappij, naar den socialen strijd. Hij heeft dien gestreden, volgens veler getuige nis, met een bijna heilige trouw en aan dacht. Als een Hollandsche Faust heeft hij eerst genoten en hartstochtelijk gezocht, ge klaagd, den gewerkt als een zweetend werkman in den dienst van zijn God die hij de menschheid noemde. Dit schoone leven is thans voltooid. Anthonie Donker vangt zijn „In memo riam" aan met: „Nu tusschen hem en ons deze vreemde en verre stilte is gekomen, waarachter hij onbereikbaar werd voor het zachte roepen van onze liefde en ons leed, nu hij zich in de laatste eenzelvige geslotenheid der ster velingen voorgoed aan allen Keeft onttrok ken, herdenken wij met diepen rouw zijn heldere, stralende ziel, zooals zij hier lich tend langs ons streek en ons verwonderd om zoo bijna goddelijke glanzende men- schelijkheid achterliet. De verzen van Her man Gorter zijn doorlicht van een helder, wit-glinsterend schijnsel, dat van een an dere wereld, een ander leven, voor tijdelijk geluk moet zijn, de zuivere afschijn van dat onbenoembaar andere, waaraan wij in de ruimte en tijdelijkheid van dit begrensd en grauw versomberd bestaan op aarde een kleine herinnering bewaren, onnaspeurlijk in zijn herkomst, door onze tastende woor den wel het licht der eeuwigheid genoemd maar het zweeft buiten het bereik onzer be grippen, het scheert langs de grenzen der taal, het doorlicht alleen soms onverhoeds ons duistere hart met een heugenis of voor besef van een zwaarteloos, tijdeloos, gren zenloos, naamloos Zijn en somtijds ver schijnt het wonderbaarlijk lichtend in de verzen van enkelen onzer, als de sneeuw- schittering van morgenzon op gletschers. Om dat onnoemlijk licht te achterhalen zijn de verzen van Herman Gorter geschreven om dat onnoemelijk licht dat hem door stroomt zullen zij voor eeuwen bewaard blijven." Herman Gorter is een pionier geweest der poëzie." Hedenmiddag vergaderde de Raad der gemeente Bloemendaal op het Raadhuis te Overveen. Over de gehouden vergadering hopen wij in ons volgend nummer een overzichtelijk verslag te ge ven, daar wij met het oog op de komende feest dagen eerder zijn verschenen. De agenda van deze raadsvergadering luidt als- volgt: 1. Overplaatsing van leerkrachten aan de scho len C. en E. 2. Vaststelling heffingspercentage van de plaat selijke belasting naar het inkomen 19281929 met wijziging der begrooting voor 1928. 3. Verleening medewerking ex art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 over 1926, aan de school- vereeniging „AerdenhoutBentveld". 5. Overplaatsing van den onderwijzer W. v. d. Hoef van school B naar school A. 6. Voorstel om den bewoners van den Hoogen Duin en Daalschenweg een watertarief van 0.10 boven den normalen prijs in rekening te brengen wegens het maken eener automa tische pompinstallatie ten behoeve van die bewoners. 7. Wijziging der Bouwverordening. Aanvrage crediet voor aanschaffing van een auto ten behoeve der reiniging, tevens als veegmachine dienstdoende. 9. Benoeming van een tijdelijk Wethouder. 10. Ingekomen stukken. In verband met punt 1 van de agenda: over plaatsing van leerkrachten aan de scholen C en E. deelen B. en W. het volgende aan den Raad mee. Naar aanleiding van de U door den Bond van Nederlandsche Onderwijzers voorgelegde kosten berekening ter zake van de voordracht tot over plaatsing van Mevrouw G. M. Klinkenberg-Meeter naar de o. 1. school C. en Mejuffrouw J. B. Paesd naar de openbare lagere school E. hebben wij de eer U het navolgende te berichten. Tengevolge van de handhaving van Mevr. Klin kenberg aan school E. kan haar jaarwedde, zoolang zij aan die school verbonden blijft, aan het Rijk worden gedeclareerd op grond van Art. VIII van de Wet van 30 Juni 1924. Stbl. 319, tot wijziging van de L. O. wet 1920. Het 2e lid van dat artikel bepaalt, dat de rijks vergoeding, bedoeld in art. 56 der Wet over de dienstjaren 1924 tot en met 1929 wordt berekend volgens de vóór 1924 geldende regelen, met dien verstande, dat -daarbij buiten aanmerking blijven de onderwijzers, die te rekenen van 1 Juli 1924 -in dienst treden boven het aantal, dat thans tot 1 Januari 1930 in Art. 28 der Wet is gesteld (48 leerlingen per onderwijzer). Hieruit volgt, dat indien Mevr. Klinkenberg aan school E. wordt onttrokken, voor die school tot 1. Januari 1,9-3" ri.-Um.V-"-7; J-ie vr,ïrü:-at Hocftk door het Kijk wordt vergoed en een nieuw aan te stellen of over te plaatsen onderwijzeres voor re kening der gemeente komt. Indien dus Mejuffrouw Paesi aan school E zou worden verbonden, zou haar jaarwedde thans bedragende 2016. voor rekening der gemeente komen. Van het personeel, dat verbonden is aan de o.l. school C. kunnen aan het Rijk in rekening wor den gebracht de jaarwedden van het Hoofd en 3 onderwijzers(essen) van bijstand (3 leerkrachten zijn tot 1 Januari 1930 boventallig). Tot degenen wier jaarwedde aan het Rijk wordt gedeclareerd behoort ook Mej. Paesi. Indien deze onderwijzeres aan school C. wordt onttrokken, kan de jaarwedde van een andere leerkracht aan het Rijk in reke ning worden gebracht. Zou daarvoor Mevrouw Klinkenberg worden aangewezen hetgeen voor de hand ligt, omdat hare jaarwedde hooger is dan die van het overige boventallige personeel dan kost hare overplaatsing naar school C. nihil. Tot 1 Januari 1930 zal aanneming van de voor dracht dus tengevolge hebben, dat de jaarwedde van Mejuffrouw Paesi (+/2000) voor de ge meente verloren gaat. Thans is evenwel, op initiatief van den Heer Zijlstra, bij de Staten Generaal aanhangig een wets ontwerp tot verlaging van de leerlingenschalen als overgang tot het herstel van den oorspronkelijken toestand van 1923. Dit wetsontwerp werd iin de Tweede Kamer aangenomen met 4928 stemmen en zal vermoedelijk ook in de Eerste Kamer wel aangenomen worden. Mocht deze voorgestelde wijziging tot wet wor den verheven, dan zal van 1 Juli 1928 af voor de school te Vogelenzang de jaarwedde weder door het Rijk worden vergoed. In dat geval zal tot 1 Juli a.s. de jaarwedde van Mei. Paesi voor de ge meente verloren gaan, waarmede dan een bedrag van 500.is gemoeid. Waar het hier ongetwijfeld een „bijzonder" ge val betreft, kunnen o.i. de kosten door toepassing van art. 56 2e lid der Wet tot niets worden terug gebracht. Tot de overplaatsing heeft de gemeente moeten betalen de jaarwedde van de tijdelijke onderwijze res, die Mevr. Klinkenberg hangende de ontslag procedure heeft vervangen. Dit houdt evenwel met de overplaatsing geen verband. Door de commissie van bijstand in zaken het onderwijs betreffende is eveneens een schrijven aan den Raad gericht dat als volgt luidt: Het adres van vele ouders van leerlingen der o. I. school C. te Bloemendaal, waarin den Raad verzocht wordt, het voorstel om Mejuffrouw J. B. Paesi, onderwijzeres aan "bovengenoemde school, over te plaatsen naar de openbare lageie school E. te Vogelenzang niet aan te nemen voor en al eer door U een ernstig onderzoek is ingesteld naar de reden van dit voorstel, heeft ons aanlei ding gegeven omtrent dat voorstel nadere inlich tingen in te winnen bij het Hoofd der school, eenige der onderteekenaars waaronder den Voorzitter en den Secretaris der Oudercommissie en bo vendien bij de betrokken onderwijzeres zelve. Uit dit onderzoek is voor ons komen vast te staan, dat samenwerking tusschen het Hoofd van school C en de onderwijzeres, Mej. Paesi, vooral nu de toestand een gevolg is van jaren langen strijd niet langer mogelijk is en het be lang van het onderwijs mede brengt, dat aan de zen toestand een einde wordt gemaakt door Mei. Paesi over te plaatsen naar een andere school. Een element van straf zooals in een der adres sen wordt verondersteld moet men hieruit niet zoeken. Door de overplaatsing naar een geheel ander milieu wordt Mejuffrouw Paesi in de gele genheid gesteld rustig te werken, terwijl de on derlinge verhouding, die enerveerend werkt zoo wel op het Hoofd als op de onderwijzeres en bo vendien niet anders dan een nadeeligen invloed kan uitoefenen op het geheele personeel der school, er slechts beter door kan worden. De inhoud van het adres deed veronderstellen, dat de onderteekenaars bijzondere reden had den Mejuffrouw Paesi aan de school te behouden. Het is ons evenwel gebleken, dat de beweeg redenen der onderteekenaars van zeer uiteen loopenden aard waren. Sommigen hoopten hier- n ede Mejuffrouw Paesi voor een overplaatsing te vrijwaren, omdat zij daarin een achteruitstelling zagen, anderen bleken in de meening te verkee- ren, dat zij maar willekeurig was aangewezen om di. plaats van Mevr. Klinkenberg in te nemen, weer anderen wilden haar behouden om te voorkomen, dat Mevr. Klinkenberg aan school C zou worden verbonden, terwijl er zich onder de onderteeke naars eveneens bevonden die er geen bezwaar te gen hadden om het alleszins redelijk verzoek om een e>nstig onderzoek in te stellen te onderteeke nen, zonder dat daarbij gedacht werd aan bijzon dere vooikeur voor Mejuffrouw Paesi of andere motieven. Het onderzoek heeft ons nog versterkt in onze n eening, dat overplaatsing van Mej. Paesi naar school E. de eenig juiste oplossing is in het be lang va» hui openbaar lag^r-onderwijs der ge meente. 3 %VOOR HET AANSTAANDE BELASTINGJAAR. B. en W. deelen den Raad mede, dat de inspectie der rijksbelastingen te Haarlem ver klaard heeft, op de Rijkskohieren voor het be lastingjaar 1927/1928, aan plaatselijke inkomstenbe lasting voor Bloemendaal in totaal zal worden uitgetrokken ruim 800.000 (het vorige jaar dus vóór de grenswijziging bedroeg deze opbrengst rond 795.900) terwijl de kwade posten over het kalenderjaar 1927 een som van ongeveer 68.000 zullen bedragen. De belastingopbrengst over het dienstjaar 1927 zal 45.900 hooger zijn, dan geraamd was. De rekening 1927 zal nu waarschijnlijk met een nadeelig saldo sluiten zooals 1926. Naar de opbrengst over het belastingjaar 1927- 1928 kan de bruto-opbrengst voor het belasting jaar 1928-1929, bij een heffing van 3 pet., veilig op 800.000 worden geschat. Indien uw Raad zich hiermede zou kunnen vereenigen, ware de bruto- beiastingopbrengst, uitgetrokken onder volgnum mer 298 der gemeentebegrooting voor 1928 nader op rond 833.000 te stellen. B. en W. stellen daarom voor het percentage op 3 te stellen. B. en W. stellen den Raad voor aan de school- vereeniging „AerdenhoutBentveld" te Aerden hout ten behoeve van de door die vereeniging in stand gehouden school voor gewoon lager onder wijs over het dienstjaar 1926 te vergoeden: a. de jaarwedde van mejuffrouw A. W. Stuur man over het tijdvak van 1 Januari31 Augustus 1926 tot een bedrag van 1024. b. de jaarwedde van Mejuffrouw D. van Hall over het tijdvak van 1 September31 December 1926 tot een bedrag van 480. Totaal ƒ1504. Overplaatsing onderwijzer. Naar aanleiding van een verzoek van den heer W. van der Hoef, onderwijzer aan de O. L. School B. stellen B. en W. voor genoemden onderwijzer met ingang van 28 Augustus 1928 over te plaatsen naar O. L. school A. Wijziging en aanvulling bouwverordening. B. en W. stellen den raad voor een verordening vast te stellen tot wijziging en aanvulling der Bouwverordening. Verhooging tarief van het water. Het ligt in bedoeling van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentelijke waterleiding om op het filterterrein aan den Hooge Duin en Daalscheweg eene automatische pompinstallatie te maken en een 4e leiding in den weg te leggen waardoor de perceelen, staande aan dien weg verzekerd kun nen zijn van steeds voldoende water te zullen bekomen zonder gebruik behoeven te maken van een motorpomp, die blijkens ondervinding niet ten allen tijde functionneert. De kosten van een en ander zijn echter van dien aard, dat het de Commissie billijk wil voorkomen zoo door belanghebbenden in die kosten voor een Per jaar3. Per half jaar 1.60 Per drie maanden. 0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Bureau voor Redactie en Administratie t •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••A I Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 I l Prijscourant woidt op aanvrage gaarne toegezonden J Zaal disponibel voor vergaderingen, partijen enz. Ook zeei geschikt voor besloten dansclubs KI. Houtstraat 136 - Telefoon 10188 Opgericht 1870 £PF~ Kleverparkweg 154 *^tS Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft voor het a.s. seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden. Ie klas afwerking Billijke prijzen P. TIMMERS j TIMMERMAN AANNEMER DELFTKADE No. 2 l TELEF. 12334 - NA MEI 1928 3 23017 Z HET ADRES VOOR BURGERWERK EN VERBOUWINGEN ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a gedeelte worde bijgedragen door het tarief voor het water met 0.10 boven den normalen prijs van het water te verhoogen. Naar aanleiding van het advies der commissie van bijstand in het beheer der gemeentelijke water leiding stellen B. en W. voor te besluiten vast te stellen een verordening tot aanvulling der Veror dening, regelende de voorwaarden voor de leve ring van duinwater door de gemeente Bloemen daal. In verband met punt 10 van de agenda: Aan vrage crediet voor aanschaffing van een auto ten behoeve der reiniging, tevens als veegmachine dienstdoende, deelen B. en W. den Raad mee: „De machine voor pneumatisch putruimen is niet alleen ouderwetsch maar ook totaal versle ten, zoodat herhaaldelijk reparaties noodig zijn. Daarom hebben wij, lettende op de opmerkingen der Commissie voor Sociale Belangen, gemaakt naar aanleiding van het ontwerp-begrooting dienst 1927 (zie Raadsnotulen van 21 December 1926, blz. 473) onderzocht of het putruimen niet op eene aan meer moderne eischen voldoende wijze zou kunnen geschieden door aanschaffing van een auto, die dan tevens dienst kan doen als veegmachine. Hoe wel de definitieve keuze nog niet geschied is, heb ben wij al verschillende merken ter plaatse be zichtigd en zijn tot de slotsom gekomen, dat de koopsom van een goeden faecaliënwagen annex veegmachine een bedrag van 15.000 niet te bo ven gaat. Met het oog op de dringende behoefte aan zoo'n machine, komen wij derhalve tot U met het verzoek voor de aanschaffing daarvan ons een crediet van 15.000 te verleenen. In de begrooting voor het dienstjaar 1928 is deze post voor memorie uitgetrokken." INGEKOMEN STUKKEN. 1. Dankbetuiging voor de toegekende salaris- verhooging van: K. J. van Apeldoorn en J. W. van den Elshout. 2. Verslag omtrent den toestand van het Lager Onderwijs in 1927. 3. Verslag over 1927 van den schoolarts voor de scholen D. en E. 4. Verzoek van G. Ravensbergen om alsnog te behandelen zijn request om: a. motiveering van zijn ontslag en b. schadeloosstelling voor den tijd, dat hij geen werkloozengeld kreeg. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. 5. Verzoek der afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Bond van Personeel in Over heidsdienst om ook de salarissen der werk lieden te verhoogen. Burgemeester en Wethouders stellen voor om op dit vei zoek afwijzend te beschikken, daar de in de vergadering van 15 Maart j.l. plaats gehad hebbende herziening slechts strekte om enkele onjuistheden in de salarisregeling uit den weg te ruimen. 6. Voorstel van den heer A. J. de Waal Male- fijt om den eik, staande in den Bloemendaal- scheweg bij den Militairenweg te vellen. 7. Dankbetuiging van Voorzitter en Secretaris der Gezondheidscommissie voor het hun door

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1