Bloemenmagazijn „De Dahlia H. KOOIJ - APOTHEKERS-AS S. V E L S E N VAN DEN GEMEENTERAAD u DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL AD VERTENTIEN Ingezonden Mededeelingen Ër m ABONNEMENTEN Weekblad voor Bloemendaal» Overveen, Aerdenhout, Bent' veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort-Station ZANDVOORTSCHEL. 173, HEEMSTEDE TELEFO 1N NO. 26436 DROGERIJEN - CHEMICALIËN VERBAND- EN VERPLEGINGS ARTIKELEN - PARFUMERIËN WFOTO ARTIKELEN ^"^3 ADRESBOEK Prijs f 2.50 iiiiflii Beid uw Tijd. Verbindingsweg - Bloemendaal Telefoon 22338 Het adres voor alle Bloemwerk speciaal voor Bruidswerk en Kransen Bloemendaalscheweg 42 Telefoon 22324 Uitzending van Diners aan huis C. J. Gude - Cuisinier j P. VAN DER STAD t POELIER HAARLEM A. H. van der Steur Jr. Zaterdag 26 Mei 1928 Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels 0.50 elke regel meer „0.10 (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bij contract speciale tarieven. Derde Jaargang (Bij vooruitbetaling te voldoen). M K* <if Abonnementen kunnen op ieder tijdstip Jgl ^9^ M X t aanvangen. m <4 1_,gssa—tiMlI %A Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad No. 39 Uitgeven G. Eikelenboom - Bloemendaal sraBus ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN VAN PLATEN EN FILMS - SCH00NMAAK-ART. VERSCHENEN VAN CUMUIDEN, VELSEN EN SANTPOORT) VERK IJGBAAR AAN ONS BUREAU. TELEFOON 22324 LIEFDE EN ZONDE. Toen zag ik Liefde en Zonde, hand in hand, Met roode rozen in het gouden haar. Zij wenkten mij met vriend'lijk handgebaar.. „Kom met ons mede naar 't Beloofde Land!'' Ik trilde stil van weelde en zoet gevaar. En Liefde gaf me een passiebloem tot pand En Zonde bond mij met een rozenband De lokken saam en 'k volgdeik weet niet waar. Dooh toen ik omzag naar den verren weg, Die, achter mij, verzonk in duisternis, Toen zag ik Schaamte en Wroeging, hand in hand. En, droef, scihool Schaamte in witte sluiers weg, En, bleek als eene die gestorven is, Toog Wroeging mede naar 't Beloofde Land. (Uit „Poëzie") HéLèNE SWARTH. „Werk door en woeker met uren; Spaar gaaf' nog kracht! Straks daalt de nacht. De roest verslijt nog meer dan 't schuren. Nic. Beets. Het gebeurde eens, dat twee mannen het leven verloren op de volgende manier. Bij een twist maakte de een zich zóó boos op den ander, dat hij den slinger uit een groote klok greep en met dit eigenaardig wapen zijn makker doodsloeg. De moordenaar nam vergif in en zoo was het met beiden gedaan. Een philosoof zei over dit tragische voor val: „Het is schande, zoo'n gewelddadig gebruik van dien slinger te maken. Als zij dien slinger den tijd gelaten hadden, zou hij beide mannen vreedzaam en welgevoegelijk aan hun einde gebracht hebben". Ergernis, drift, verzoeking, opvliegend heid en dergelijke booze aanvallen zullen overgaan, als men zich maar lang genoeg kan inhouden, om den gemoedsstorm te laten voorbij trekken. Vermoedelijk zouden alle gevangenissen der wereld ledig staan, als de menschen niets wilden overijlen en niet haastiger wil den zijn dan de natuurlijke loop der dingen. Gewelddadigheden zijn altijd misdrijven, die in overijling gepleegd worden, in een dwaze drift om een of ander plan, een of anderen wensch, tot oplossing te brengen zonder den natuurlijken loop der dingen daarvoor in de gelegenheid te stellen. Elke diefstal is niets anders dan een dwaze poging om op eens, om snel iets te verkrijgen, zonder er iets voor te doen. Stellig zou de dief meer bereikt en meer verkregen hebben, als hij geduld had gehad om op eerlijke wijze zijn doel te bereiken. Als hij zijn tijd had gebeid of af gewacht had. Natuurlijk zijn er ook menschen, die over alles te lang delibereeren. Dat is ook ver keerd. Het spreekt vanzelf, dat iemand zich wel eens driemaal, en nog eenige malen be denken mag, eer hij overgaat tot twist, of stelen, of liegen. Maar het is geheel iets an ders met degenen, die treuzelen op het ge bied van hun plannen en hun werk, of om een gelegenheid aan te grijpen. Zulke men schen hebben in den regel evenmin eenige drift om iets uit te voeren, of tot stand te brengen, dan om iemand te vermoorden. Zij zitten het liefst in een gemakkelijken stoel de beweging van den slinger aan te kijken. Het is jammer, dat de slinger dien gemak- zuchtigen niet een tik om de ooren kan geven om hem tot wat meer actie aan te sporen. Aandachtige beschouwing van den slinger van een uurwerk brengt tot beleid, eischt verstandige onderscheiding. Gij kunt daar bij leeren, hoe dwaas het is, den tijd te wil len verhaasten. Maar laat li ook niet mis leiden. Wordt ook niet hef slachtoffer van zijn eentonige muziek, die U zachtjes in slaap zingt. Laat hij U aansporen tot twee dingen: intooming van uw driften en tot vlijtig arbeiden. Een slinger, die kon spre ken, zou zeggen: „Ik waarschuw u, dat alle zaken van be lang tijd vereischen. Gij kunt dwalingen of verkeerdheden niet in enkele minuten her stellen, bezit, of reputatie, of groote ontwik keling, kunt gij niet in een oogenblik ver werven. Maar bedenk wel, dat gij iedere minuut goed gebruiken moet. Tijd op zich zelf is niets. Wat gij met uw tijd doet, daar komt het op aan. Tracht niet te veel te doen, maar doe ook niet te weinig. Wilt gij te veel doen dan komt ge misschien in de gevange nis. Doet ge te weinig dan belandt ge wel licht in het armenhuis." Donderdagmiddag te 2 uur kwam de Raad onzer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Afwezig de heer Hogenbirk. De Notulen der Raadszittingen van 15 Februari en 15 Maart worden na een kleine wijziging vast gesteld. Punt 1. Ingekomen stukken. a. Jaarverslag der Gezondsheidscommissie over 1927.' De heer Noorman vraagt eenige inlichtingen be- t. effende het verslag der Gezondsheidscommissie en wel naar aanleiding van daarin voorkomende grieven betreffende onze gemeente» (Waar dit verslag niet aan ons blad werd verstrekt ter pu bliceering, kunnen wij tot ons leedwezen niet mededeelen welke grieven er wel zijn opgenomen in genoemd verslag voor wat onze gemeente be treft.) Een der grieven is wel een huis wat gfgekeurd was, ontruimd was en thans weder door iemand bewoond wordt. Een tweede grief is een mest vaalt aan de Jan Willem Frisolaan. De heer Laan, wethouder, antwoordt zoo uit voerig mogelijk en het blijkt hieruit dat B. en W. te goeder trouw zijn geweest, door iemand onder dak te verschaffen die geen onderdak had. Voor de mestvaalt aan de J. W. Fiisolaan zal gezorgd woiden dat deze zoo vlug mogelijk verdwijnt. b. Schrijven van L. A. Springer over den aan leg van een weg over en de bebouwing van de terreinen bij de 'Brouwerskolk. (Zie het artikel volgende op het Raadsverslag.) De Voorzitter wil dit punt behandelen na de openbare zitting. De heer Laan en anderen zijn daar niet voor en dringen aan op directe behandeling. De heer Schulz deelt mede dat hij eenigszins verwonderd is over het advies van den heer Springer. Nog meer bevreemdt het hem dat ge noemde heer wel bereid is tot den aanleg van een weg, terwijl daarnaast hij tegen natuurschennis is. ORIGINEELE ONTWERPEN VOOR TUINAANLEG Bekroond met hoogste onderscheiding De heer Noorman meent dat de heer Springer niet is gevraagd geworden wat hij wel van ge noemde gronden dacht, doch alleen of hij een be bouwingsplan voor deze gronden wil ontwerpen. De Raad heeft reeds een rbesluit genomen, n.l. om daar arbeids- en midder'Mandswoningen te doen bouwen. De heer Prinsenberg befreurt het dat het advies van den heer Springer ter publiceering aan de pers is aangeboden. Dat kan wel kwaad stichten en nooit geen goed doenTDit is spr. al gebleken. Hij heeft er zich tegen vèrzet en aangevoerd dat juist het feit dat de heer^'Springer wordt aange steld als de uitwerker van dit plan, wel 'n bewijs is dat het gemeentebestuur niet anders wil dan daar ter plaatse een schoon geheel vormen. De heer de Waal Malefiit meent dat we op den verkeerden weg zijn. Er wordt nu wel gekeken naar dit eene punt, n.l, den bouw van arbeiders woningen, doch er is ook nog den bouw van een raadhuis, van een schooi, van een politiebureau, van een bureau voor publieke werken, enz. Spr. zou daarom wilen dat aan den heer Springer op dracht werd gegeven agujilan te ontwerpen voor dit geheel en Ttar rati "(Sn bovendien aan hem toevoegde een bekwaam architect, waardoor binnen een 4 a 5-tal jaren een schoon geheel ge vormd zou worden. De heer v. Nederhasselt geeft als zijn meening te kennen dat zoowel de heer Springer als het gemeentebestuur meent dat de weg door de gron den langs het Brouwerskolkje er komen moet, dus zegt spr., laten we beginnen met dien weg aan te leggen. De heer Luden is al 'enkele keeren wezen wan delen met en zonder den heer Springer op be doelde terreinen en is tot de conclusie gekomen dat de heer Springer nog wel die weg wil, maar niet de huizen en desnoods nog wel de huizen, met de bewoners, doch absoluut niet de kinderen. Waar echter de Raad die gronden heeft gekocht, ten rechte of ten 'onrechte, met het uitgesproken doel om daar arbeiders- en middenstandswonin gen te bouwen, kunnen we zeggen: „wat het zwaarste weegt moét dan ook maar het zwaarste wegen". Besloten wordt na ampele bespreking om te trachten zoo spoedig mogelijk de plannen goed gekeurd te krijgen voor den aanleg van bedoelden weg. Enkele nagekomen Ingekomen stukken worden door den Voorzitter nog medegedeeld. Punt 2. Aanvrage van een crediet voor aan koop materialenloods ten behoeve van Publieke Werken. Bij schrijven van 27 April j.l. zegden B. en W. van Haarlem ons, tegen 1 Juni a.s. het gebruik van de werkplaats aan de Roilandslaan no. 73 op, daar zij over die werkplaats de beschikking noo- dig hadden ten behoeve van de Brandweer. Wel is waar hebben wij pogingen aangewend om hen van hun voornemen te doen afzien, doch veei kans op succes meenen wij niet te hebben. Wij hebben intusschen getracht eene zij het dan ook provisioneele oplossing te vinden voor berging van ons materiaal door de hand te leggen op een ijzeren loods, 19 meter lang, 9,50. meter breed en 3 meter hoog. Door bijzondere omstan digheden is deze loods te koop voor 1700.in clusief alle bevestigingsmaterialen, een prijs, die niet hoog mag worden genoemd, weshalve wij tot U komen met verzoek ons te machtigen tot den koop over te gaan. Het ligt in de bedoeling dan deze loods voorloopig te plaatsen op het gemeen telijk terrein tusschen'Zeeweg en Tetterodeweg. De heer Laan deelt mede, dat de gemeente Haarlem de vriendelijkheid heeft gehad om met 1 maand opzegging ons een gebouw op te zeggen, wat wij in huur hadden en waarvan het bijna niet mogelijk is zoo spoedig op iets anders de hand te leggen. Geen particulier zou den moed hebben iemand op zoo'n korten termijn 'n huur op te zeggen. Het crediet wordt toegestaan. Punt 3. Aanvraag van een crediet voor aan schaffing van een vlet c.a. en een gebouwtje voor de reddingsbrigade. De Reddingsbrigade heeft zich tot het gemeente bestuur gewend met het verzoek om ten behoeve van hare werkzaamheden aan het strand de be schikking te krijgen over een zeewaardige vlet en een plaatijzeren gebouwtje, daar de tot nog toe gebruikte wagen niet geheel voldoet. Tevens zou den wij bij den politiepost aan zee een pomp willen maken, opdat niet het drinkwater van het paviljoen „De Nieuwe Zeeweg" behoeft te worden betrokken. Een en ander vordert een uitgave van rond 1500.— (n.l. vlet pl.m. 200.plaatijzeren gebouwtje van 3.25 M. bij 8.50 M. pl.m. 8 75. aanvulling inventaris van het gebouwtje voor de reddingsbrigade pl.m. 125.pomp bij den po litiepost pl.m. 300.Wij komen derhalve tot U om ons een crediet tot dit bedrag toe te staan. De heer Prinsenberg verklaart zich éen sterk tegenstander van zoo'n gebouw aan zee. Al meer malen heeft hij zich een tegenstander getoond van die leelijke loodsen daar ter plaatse. Deze nu nog met een te vermeerderen acht spr. zéér onge- wenscht. De heer Laan verklaart zich ook een sterk tegenstander van die loods. Spr. dacht dat de Reddingsbrigade met die verplaatsbare wagen uitermate tevreden was en zoo had hij het dan ook steeds vernomen van zijn collega v. Neder hasselt, doch nu blijkt plotseling het tegenover gestelde. Daarbij moet niet worden vergeten dat zoon' loods ontzettend duur is aan onderhoud en indien deze niet eiken winter wordt opgeborgen, is nij heel spoedig vergaan. Wat 'n geld zal dat kosten, terwijl we zoo'n prachtige wagen voor dat doel hebben, die we in 't najaar gewoon weg kunnen rijden en in 't voorjaar weer op z'n plaats brengen zonder veel kosten. De heer v. Nederhasselt zegt: mij best, laten we die wagen maar houden. In zoo'n loods is 't bij een warmen zomer niet uit te houden, terwijl de wagen zoo is ingericht dat de temperatuur daar altijd goed is. De gemeente-architect de Jong heeft gezegd dat hij den wagen noodig heeft, vandaar het verzoek der Reddingsbrigade. Met het meeste genoegen zal hij thans het Bestuur meedeelen dat de wagen weder beschikbaar is. Laten we dit nog maar eens aanhouden, zegt de heer Laan, dan kan ik nog eens spreken met den heer de Jong. Daar is geen tijd voor, antwoordt de heer v. Nederhasselt, met de Pinksteren moet de brigade reeds op haar post zijn. Besloten wordt aan B. en W. over te laten naar beste weten te handelen. Punt 4. Aanvraag van een crediet voor toezicht op de terreinen bij het Brouwerskolkje. Ter voorkoming van vernieling achten B. en W. het noodzakelijk het terrein ten Westen van het Brouwerskolkje te doen bewaken, voorloopig alleen op Woensdag- en Zaterdagmiddagen en op Zondagen. Deze bewaking zal h.i. het beste kun nen geschieden door een plantsoenarbeider, staan de onder toezicht van den Commissaris van politie en betaald worden uit den post Onkosten voor de nacht- en stille wachten. Aangezien evenwel op die extra-uitgave bij het opmaken van de begroo ting niet kon worden gerekend en dan ook niet gerekend is, stellen B. en W. voor dezen post met 1038 te verhoogen. De heer Dorhout Mees begrijpt nog niet waar voor zoo'n onltzettend hoog bedrag moet worden uitgegeven voor de bewaking van die 15 Hectaren en dan nog wel voor die enkele uren. Wat moet zoo'n bewaker dan wel per uur verdienen? De Voorzitter antwoordt dat voor den Zaterdag middag en den Zondag extra moet worden betaald, omdat de bewaking geschiedt door een gemeente werkman, die ook de gansche week dienst doet. Verschillende leden zijn het hier niet mee eens en stellen voor een parkwachter aan te stellen op een salaris wat aan een parkwachter wordt betaald. Dit voorstel vindt insteming en wordt aange nomen. De heer Kremer zegt dat hij wel gepensioneerde politle-agenten weet die heel graag tegen een kleine vergoeding wat te doen willen hebben. De heer Nuyens waarschuwt tegen het plan van den heer Kremer. Gepensioneerde krachten kun nen z.i. altijd onder het loon werken van een va- lieden arbeider en dit is uit den booze. Punt 5. Verhuur van grond nabij het Brou werskolkje aan H. A. Traanberg. B. en W. stellen voor hen te machtigen om ge durende het iaar 1928 een gedeelte van het ter rein bij perceel Duinlustweg no. 2 ter grootte van Bureau Toor Redactie en Administratie i Post-Cheque- en Gironummer 73407 lor densstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 l Prijscourant wordt op aanvrage gaarne toegezonden Houtstraat 136 - Telefoon 10188 Opgericht 1870 Kleverparkweg 154 **0 Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 Telefoon 10303 Heeft voor het a.s. seizoen een ruime sorteerlcg stoffen voorhanden* le klas afwerking Billijke prijzen ongeveer 30 M2. aan H. A. Traanberg voor 100 te verhuren onder nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden. Goedgekeurd. Punt 6. Reclame tegen aanslagen in het ver gunningsrecht. De heeren H. J. Houtgraaf en B. D. de Vries verzoeken revisie van hun aanslag op het ver gunningsrecht. B. en W. adviseeren echter, gezien het advies van den schatter, niet op de reclames in te gaan doch deze ongewijzigd te laten. Aldus wordt besloten. Punt 7. Vaststelling 6e suppletoire begrooting dienst 1927. Wordt vastgesteld. Punt 8. Beslissing inzake toekenning van vacan- tietoesiag. B. en W. berichtten den Gemeenteraad: In het dd. 29 November 1927 aan U uitgebracht rapport van de Commissie voor Georganiseerd Overleg voor het Politiepersoneel werd te kennen gegeven, dat tusschen beide vertegenwoordigingen geen eenstemmigheid bestond ten aanzien van de vraag of toekenning van vacantietoeslag alleen aan het politiepersoneel moest worden ingewilligd. Nadat ons advies was bekend geworden kwamen nog binnen, de hierbij gevoegde adressen van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheids dienst, Afd. Bloemendaal, en van den Nederland schen Straatmakersbond, Afd. Bloemendaal en werd, mede naar aanleiding van de in Uwe ver gadering geuite wenschen, een gecombineerde vergadering gehouden van de verschillende com- missiën van georganiseerd overleg. In die vergadering werd in de eerste plaats onder de oogen gezien de vraag of toekenning van vacantietoeslag, uit principieel oogpunt be zien, gewenscht was. Deze vraag werd zoowel door de vertegenwoordiging van het Gemeente bestuur als door die der organisaties bevestigend beantwoord, lil beide groepen verklaarde zich één lid tegen de toekenning van vacantietoeslagen. Vervolgens kwam aan de orde de vraag, of, indien vacantietoeslag zou worden toegekend, deze moet gelden voor het geheele personeel dan wel voor de laagst bezoldigde groepen. Alhoewel ver schillende leden van meening waren, dat het om practische redenen beter was de toekenning van toeslag te beperken tot hen, die daaraan de meeste behoefte hebben, d.w.z. tot de laagst be zoldigde groepen (b.v. tot hen wier belooning minder dan 2000.bedroeg) sprak de commissie zich met op een na algemeene stemmen in prin cipe uit voor een toekenning van den toeslag aan het geheele personeel. Omtrent de vraag hoeveel de toeslag zou be- hooren te bedragen, indien tot toekenning zou worden overgegaan, kon in de commissie geen eenstemmigheid worden verkregen. Een voorstel om aan het vaste personeel een vacantietoeslag toe te kennen gelijk aan 1 van hetgeen over het laatst verloopen dienstjaar aan salaris is genoten, werd door de vertegenwoordiging van hel ge meentebestuur met 2 tegen 1 stem afgewezen en door die der organisaties met algemeene stemmen goedgekeurd. Te dezen aanzien zal de Gemeenteraad derhalve zelfstandig een uitspraak moeten doen. De heer Schulz, het woord verkrijgende, zegt waarover men het nog niet eens is geworden en geeft toe dat het verbazend moeilijk zal zijn, vooral wat betreft de grensgevallen, om vast te stellen wie wel en wie niet voor vacantietoesla gen in aanmerking kan komen. Spr. zou er nog maar het meeste voor voelen indien dit aan allen wordt gegeven en dan b.v. 1 pCt. met een minimum bedrag van 25. De heer Laan voelt niet veel voor Ioonsverhoo- ging, want dat is het toch. Wel is spr. er voor te

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1