V E L S E N WEEK-AGENDA HET WERELDGEBEUREN HENNY MULLER PLAATSELIJK NIEUWS STRATENBOEKJE VERSCHENEN ADRESBOEK Prijs f 2.50 minimin VERSCHENEN: ÉN PLATTEGROND WETENSWAARDIGHEDEN VAN CIJMUIDEN, VELSEN EN SANTPOORT) VERKRIJGBAAR AAN ONS BUREAU. TELEFOON 22324 Hedenavond. Stadsschouwburg: „Hallo California", 8 uur. Donderdag 7 Juni. Gem. Concertzaal: H. 0. V. Concert. Bioscoopvoorstellingen. bouwcomplex en de diepliggende gronden langs de Zaanderijvaart zal streng toezicht noodig zijn. Ik begrijp zeer goed de moeilijkheden waarvoor de gemeente Bloemendaal staat. Overveen is door de uitbreiding van Haarlem aldaar, beklemd ge raakt tusschen de nieuwe grens, de duinen en de buitenplaatsen. De Gemeente heelt bouwterrein noodig en moet dus trachten een uitweg te vinden en toen de terreinen aan de Kolk te koop waren, die gelegenheid te baat nemen. Maar verondersteld, dat die bouw tot stand komt en de woningen in gébruik worden genomen, dan is het nog de vraag of op den duur de gemeente daarmede geholpen zal zijn; want het hoog gelegen terrein is door de eigenaardige ligging, ingesloten tusschen spoorbaan- en Zanderijvaart aan die zij den niet voor uitbreiding vatbaar en dus alleen ten koste van de terreinen tusschen Belvedère en den ontworpen hoofdweg en verdere omgeving van de Kolk. Onder verwijzing naar mijn schrijven van 13 April 1.1. wil ik er nogmaals bij Uw College op aan dringen dit mooie stuk landschappelijk schoon te behouden en waar noodig te herstellen. Dit is temeer noodig, omdat men niet weet wat vroeg of laat gebeuren zal met Duinlust-Elswout, thans nog beboschte landgoederen. Ik geef daarom de Gemeente dringend in over weging liever elders terreinen voor bebouwing te zoeken, b.v. aan de Noordzijde van de spoorbaan, waar door ontworpen bouw van Raadhuis, School enz., in aansluiting met reeds bestaande gemeente lijke opslagplaats, Israëlitische Begraafplaats en gebouwen Haarlemsohe Waterleiding het natuur schoon toch al weg is en niemand er aan zal denken daar villa's te bouwen. A] kan ik mij eenigszins vereenigen met het plan van den ontworpen hoofdweg, omdat het nu een maal een noodzakelijk kwaad is, moet ik tot mijn spijt bij mijn besluit van 13 April blijven, niet te kunnen medewerken tot het scheppen van een toe stand, dien ik in strijd acht met het behoud van dit stuk natuurschoon, dat de gemeente nu in handen heeft en moet bewaren. Intusschen blijf ik gaarne bereid advies te geven voor het aanbrengen van verbeteringen in den be rooiden toestand, waarin de omgeving van de Kolk c.oor het publiek is gebracht. Hoogachtend, UEdelAchtb. Dienaar, (w.g.) LEONARD R. SPRINGER. In de zitting van j.l. Donderdag bleek, dat het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente nog steeds hoopt, dat de heer Springer alsnog bereid zal wor den gevonden een ontwerp-plan gereed te maken. Ons dunkt, gezien het zeer duidelijke schrijven des heeren Springer, is daar al zeer weinig meer van te verwachten. Gelukkig was de heer Noorman ook geenszins optimistisch gestemd betreffende deze medewer king, zoodat hij van den Raad gedaan wist te krij gen aan B. en W. op te dragen met den meesten spoed aan te vangen met het op kaart brengen van den nieuw aan te leggen weg vanaf den Duinlust- weg naar den Zeeweg, zoo mogelijk met -medewer king doch desnoods zonder de medewerking van den heer Springer. Korte Kleverlaan 26 Telefoon 22861 Grafkransen - Inrichten van rouwkamers Tot op heden is het luchtschip „Italia" van en met Nobile nog steeds zoek en er is weinig hoop, dezen moedigen luchtvaarder met zijn helpers, die uitgingen in dienst van de wetenschap voor Pool- onderzoekingen, te kunnen redden. Verschillende experts op het gebied van het Pool-onderzoek grondvesten deze meening op het feit, dat het voor Juni nagenoeg niet mogelijk zal zijn per schip door het ijs te „boren", voorts wordt het opsporingswerk bemoeilijkt voor de over Spitsbergen en omgeving patrouilleerende vliegtuigen door een laaghangenden mist, welke minstens in dezen tijd van het jaar nog eenige weken zal aanhouden. In ieder geval wordt verondersteld, dat de „Italia" door een ijslaag tot dalen gedwongen is geworden, die zich boven op het luchtschip heeft vastgezet; waardoor het blijven drijven, nadat de benzinevoor raad was uitgeput, verhinderd zal zijn geworden, terwijl na de daling de „Italia" vermoedelijk aan het ijs is vastgevroren. Levensmiddelen zijn er ge lukkig genoeg aan boord en bij een dergelijk uit houdingsvermogen als dit soort ontdekkingsreizi gers in den regel bezitten, mogen we verwachten, dat als een inmiddels uitgezonden hulpexpeditie hen vindt, zij nog tot de levenden behooren. Wij spreken den oprechten wensch uit, dat alles zich nog ten goede moge keeren! Binnen enkele maanden zal het feit bekend wor den wie er gekozen is als President van de Ver- eenigde Staten. Waar het hier een der meest be langrijke wereldmogendheden betreft, mogen wij de candidaten voor deze functie wel eens aan een nadere beschouwing onderwerpen. Daar hebben we dan allereerst den Amerikaanschen minister van Handel, Herbert Hoover, die niet alleen in Wash ington zeer bemind on gaarne gezien is, maar ook ver daarbuiten, ja in het geheele land. Hij is zeer populair, omdat hij zich feitelijk openlijk noch in het geheim met politieke propaganda voor zijn partij of zijn persoon ophoudt, dit in tegenstelling met de andere candidaten, die er zelfs meestal een contract met een pers-agentschap op nahouden. Daarenboven interesseert hij zich sterk voor de belangen van het volk en is er zelf altijd als de eerste bij, om hulp-acties te leiden bij nationale rampen en tegenspoeden, terwijl hij steeds de een voud in persoon blijft en de gemoedelijkheid zelf, iedereen, zelfs den geringsten man, gewillig te woord staat. Zijn ernstigste concurrent is Al. Smith, de gou verneur van den Staat New-York. De oppositie weigert hém te steunen, omdat hij democraat is en van een uit Ierland afkomstige familie afstamt, ter wijl nog nooit in Amerika een president is geweest, die anders dan van Nederlandsche of Engelsche af komst was! Zijn voorstanders houden hem h og, omdat hij anti-KIu-Klux-Klan-gezind is en tegen het drank verbod is. Zij vergeten echter, dat Gouverneur Smith niet uit principe hiertegen is, maar omdat dit alles volgens zijn tneening in strijd is met de grond wet, die dan volgens hem dus feitelijk erest herzien zou moeten worden. Toch mag men over het algemeen Gouverneur Smith wel lijden, temeer omdat hij van zeer eenvou dige afkomst is en zich op echt Amerikaansche wijze geheel door eigen kracht heeft opgewerkt tot de invloedrijkste positie, die hij thans inneemt. Zoo iets valt bij den Amerikaan altijd in den smaak en zien daarin terecht een belofte voor de toekomst! Wat zou de wereld nu te wachten hebben, indien een van deze beide meest kansrijke candidaten ge kozen werd? Naar ons idee mogen we dan de toekomst even eens met optimisme tegemoet zien, gezien de karak tertrekken van beide persoonlijkheden en zullen zij zeer zeker, evenals Coolidge deed, al het hunne er toe bijdragen om verbetering, voortdurende en steeds meer stijgende verbetering, te brengen in de internationale verhoudingen voor zoover een mo gendheid als de V. S. daarop eenigen invloed kan doen gelden. Ook in den Balkan en in West-Azië begint de toe stand normaler te worden; zoo juist heeft Koning Aman Cellah van Afghanistan een verdrag gesloten met Kemal Pasja van Turkije, waarbij de beide landen zijn overeengekomen, dat als een der con- tracteerende partijen aan een vijandelijke daad mocht bloot staan, de andere alles in het werk zal stellen, om een oorlog te voorkomen, of indien dit niet gaat, zoodanige maatregelen te nemen als door haar noodig wordt geacht, hetgeen -dus zoowel strikte neutraliteit of hulp kan beteekenen. Tusschen Turkije en Perzië bestaat reeds een soortgelijk ver drag, zoodat een zelfde overeenkomst tusschen Af ghanistan en Perzië wel evenmin meer lang op zich zal laten wachten. BLOEMENDAAL. DE WEGEN IN BLOEMENDAAL. Een pluim voor Openbare Werken een saluut aan ons Gemeentebestuur. Topeca-wegbedèkking en de boombeplanting. Wij erkennen het ruiterlijk we sparen dik wijls onze critiek niet ten opzichte van bestuurs- verrichtingen en andere zaken, welke wij gaarne anders zouden zien. Maar daarmede hebben wij uitsluitend het belang van onze mooie gemeente op het oog; hebben nimmer de bedoeling, wien dan ook, onaangenaam te zijn. Wij beoogen immer een opbouwende critiek te laten hooren. Maar al staan wij dikwijls klaar met onze critiek, wij hebben wel degelijk een open oog voor de vele goede dingen in onze gemeente en wij haasten ons erkentelijk te willen zijn voor heit goede, dat ons door gemeentebestuur of deszelfs organen ge boden wordt. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan hetgeen Openbare Werken de laatste jaren presteert, ten opzichte van wegens-aanleg en onderhoud. Hetzij onder leiding, hetzij onder goed keuring of toerating van het gemeentebestuur. Er mag wel eens openlijk hulde worden gebracht zoowel aan' het gemeentebestuur alsook en dat niet het minst aan den dienst van Openbare Werken. En wij gaan er trots op, dat Bloemendaal kan wedijveren in de rij van Nederlandsche ge meenten, ten opzichte van haar goed onderhouden wegennet. De. vorige week wezen wij er in höt kort op, dat reeds zooveel is tot stand gebracht voor Bloemendaal's wegen en dat er voor dezen zomer maar eventjes 55.000 M2. op het programma staat voor topeca-bedekking. En dat gebeurt, zou men bijna kunnen zeggen, in alle stilte. Openbare Werken gaat kalm haar gangetje; met eigen ma chines en eigen personeel. Men schijnt er in zoovele groote en grootere gemeenten geen kaas van gegeten te hebben, hoe wij dat in Bloemendaal klaar spelen. In Groot- Haarlem b.v. is het asphalteerën van een twee straten een „gebeurtenis". Daarvoor is de halve stad in rep en roer en zijn eenige straten weken lang onbegaanbaar (zie b.v. de werken bij den bouw van de nieuwe Kennemerbrug!). En is een straat van een geruischloos wegdek voorzien, dan maken buurt- of straatvereenigingen er een fuif- dag van. De vlaggen uiten groote couranten verslagen! Wat doen wij dat in Bloemendaal dan toch kalmpjes. Heel Blbemendaal is straks één groote kolfbaan en het dringt ter nauwernood tot ons door, dat wij zulke bij uitstek mooie wegen in onze gemeen'te hebben en krijgen. Er zou te dien opzichte naar het Haarlemsche voorbeeld, voor heel Bloemendaal aanleiding zijn, te vlaggen en te fuiven. Maar daarvoor zijn wij Bloemendalers te plecht-statig te deftig. Wij houden niet van uiter lijk vertoon. Maar daarom willen wij Openbare Werken èn ons gemeentebestuur hier eens hulde brengen in de overtuiging, dat wij daarmede de tolk zijn van heel Bloemendaal. Men heeft helt een 'bravourstukje van ons gemeentebestuur genoemd, om een eigen bedrijf in te richten voor het as- phalteeren van wegen, inbegrepen het toepassen van topeca-wegbedekken. Maar niemand in onze gemeente zal er aan denken deze, van durf ge tuigende, handeling van het gemeentebestuur te becritiseeren. Wij kunnen er op bogen als kleine gemeenlte te durven doen wat zooveel grootere en groote gemeenten als onuitvoerbaar schijnen te beschouwen. Bloemendaal is de eenige gemeente in Kenne- merland, waar Openbare Werken d i t systeem van wegenaanleg en -onderhoud in eigen beheer heeft. Aanrijding. Zondagmorgen heeft de heer Z. uit IJmuiden de onvoorzichtigheid begaan om per rijwiel van de Hooge Duin en Daalscheweg af te rijden in de richting Hotel Duin en Daal. Door de snelle vaart, waardoor hij zijn rijwiel geen meester meer kon blijven, reed hij een voetganger aan, die zich licht bezeerde aan het gelaat. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De botsing met den voet ganger was des wielrijders geluk, want hij werd in zijn vaart gestuit. Brutale inbraak met poging tot diefstal. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontdekte de heer C. aan den Brederodeweg, terwijl hij te bed lag, dat er een manspersoon in zijn slaapkamer tegenwoordig was. De heer C. stapte zijn bed uit, maar de inbreker koos het hazenpad. Hij had zich toegang weten te verschaffen door een openstaand raam op de eerste verdieping. Het zal moeilijk zijn den dader te snappen. Duinlustpark. Dezer dagen werd onder voor zitterschap van den heer H. J. Hymans, de jaar- lijksche ledenvergadering der buurtvereeniging „Duinlustpark" gehouden, die als gewoonlijk druk bezocht was. Uit het verslag over 1927 bleek, dat het leden tal was toegenomen tot 150 en dat de toestand van de kas zeer bevredigend is te noemen. Tot bestuurslid werd in de vacature ontstaan -door het vertrek van den heer T. Duyvis, gekozen de heer J. Berkhout. Dankbaar werd geconstateerd, dat de gemeente Bloemendaal tot verbetering der bestrating van den Joh. v-rhnicij^-^ji'A'WWs^en de hoop werd uitgesproken, dat nu dok spoedig de aanleg van voetpaden langs de Pinellaan zijn beslag zal krijgen, waardoor aan een onhoudbaren toestand een einde zou komen. Voorts werd besproken de treinenloop, de brandweer, de reinigingsdienst, het rioleeringsvraagstuk, de baldadigheid van de jeugd, de Alg. Forensenbond, alsmede de in het volgend seizoen te houden soirée. De heer de Roos sprak zijn waardeering uit voor hetgeen „Duinlustpark" had bijgedragen ten bate der nuttige vereeniging voor School- en Werktuinen, de heer A. Hetnsing zegde het bestuur dank voor hetgeen het in het afgeloopen jaar in het belang van de buurt had verricht. (H. D.) Zendingsfeest. De traditie getrouw, heeft het Centraal Zendings comité van Haarlem en Omstreken, Maandagmid dag een Zendingsfeest gehouden op 't buitengoed „Wildhoef" alhier, dat, als vorige jaren, wederom met de grootste bereidwilligheid door de eigena res, Mej. C. A. van Wickevoort-Crommelin voor dat doel was beschikbaar gesteld. Dank zij het bijzonder gunstige weer, was er druk bezoek. Ongeveer 800 personen hebben het Zendingsfeest bezocht en daarmee gelegenheid ge had, het schoone landgoed eens te bezichtigen. Evenals vorige jaren, verleende het Chr. Fanfare corps „Sursum" bij dit Zendingsfeest zijn mede werking. Om 2 uur werd het feest geopend door ds. M. G. Blauw, Ned. Herv. pred. te Schoten en voorzitter van het Centraal Comité. Ds. D. Croinmelin, Zendings-director, sprak daarna over „Indrukken van de Wereld-Zendings conferentie te Jeruzalem", waarna ds. C. M. Briët, Ned. Herv. pred. te Heemstede, het onderwerp „Schuif de grendels weg", behandelde. De nu volgende pauze werd door velen benut, eens een wandeling door de plaats te maken of zich aan de cantine eens te gaan laven aan eenige verfrissching. Na de pauze spraken nog ds. W. S. v. Leeuwen te Velsen over „Zending en Gebed" en de zen deling G. Maan van Halmaheira over Leven uit den Dood op Halmaheira". Om ongeveer 6 uur werd door ds. L. J. van Leeuwen te Haarlem de sluitingsrede gehouden. De verschillende redevoeringen werden door lie deren, begeleid door „Sursum", afgewisseld. Het Centraal Comité kan op zijn 12de Zendings feest met voldoening terug zien. (St. Ed.) DRUKKE PINKSTERDAGEN. De drukte op de Pinksterdagen, vooral op den 2den Pinksterdag, in deze gemeente, evenaarde niet slechts die van warme zomer-Zondagen mid den in het badseizoen, maar overtrof deze zeer zeker. Want behalve de drukte in het Overveen- sche, d e passage naar Bloemendaal-bad, was daar de ongewone verkeersdrukte in het noordelijk deel der gemeente, wegens het voor het doorgaande rijverkeer afgesloten zijn van den Rijksweg Haar lem—Velsen. Daarom passeerde heel veel van het auto- en motorverkeer van en naar Holland's van haarlem en naaste S3 omgeving met tramkaart S3 PRIJS 90 CT. BOEKJE AFZONDERLIJK 25 CT. VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL EN AAN DE KIOSKEN uitgave: G. EIKELENBOOM - BLOEMENDAAL telefoon 22324 minder uitwerking. Wel vloog een groot stuk hout de lucht door, rukte van een grooten beukeboom een dikken tak af en kwam in de buurt van de boerderij van Elswout terecht. Natuurlijk was er bij dit werk gezorgd, dat de omgeving behoorlijk was afgezet. Noorden onze gemeente, op welk verkeer de we gen in Bloemendaal niet berekend zijn. De nieuwe toegang naar den Zeeweg, langs den Militairen- weg „deed" het reeds zeer goed. Hij heeft het verkeer op het kruispunt Broemendaalscheweg— Tetterodeweg belangrijk ontlast. Overal drukte: jagende en haastende auto- en motormenschen naar en van het strand of, meer nog, doortrekkend; aan het strand een vertoeven van duizenden, voor wie de zeelucht weer nieuwe aantrekkingskracht had en waarvan er enkelen reeds „behoefte" hadden aan een bad in het zilte water. Maar hoewel het weer uitstekend was, de te koele bovenwind heeft er zeker toe bijgedragen, dat het aantal „badenden" beperkt bleef. Het kille weer heeft ons gemeentebestuur geassisteerd bij het verzuim om zijn belofte in te losschen, in de laatste raadsvergadering gedaan, nopens het be hulpzaam zijn en te zorgen dat „de wagen" reeds op de Pinksterdagen ter beschikking zou zijn van de Reddingsbrigade. Is daar deze week al in voor zien, of moet eerst de noodzakelijkheid blijken van goede reddingshulpmiddelen? D a n is misschien reeds een ernstig ongeluk te betreuren. De autoparkeerplaats aan het einde van den Zeeweg „doet" het ook reeds heel goed. Er was orde, een ongekende orde langs den Zeeweg nabij de duinenrand. Wel moest de politie nogal eens automenschen verwijzen naar de parkeerplaats, maar dat wend heel spoedig. Het groote nut van die plaats zal dezen zomer wel blijken. De zakenmenschen hebben een paar goede dagen gehad; moge er zoo nog veel komen in het ingetreden seizoen. Bloemendaal -biedt in haar groote verscheiden heid van natuurschoone plekken voor tienduizen den een attractie, óók in den zomer. Olympische Spelen. Gedurende eenigen tijd waait van hotel „Rozendaal" alhier de Luxum- burgsche vlag uit. Deze vlag waait uit ter eere van 't verblijf van de Luxemburgsche voetballers, die hier in Roozendaal hun intrek hebben geno men. 't Gezelschap bestaat uit 18 personen, n.l. 15 voetballers, 1 leider en 2 officials. OPENLUCHT-CONCERT „SURSUM". Concert op Vrijdag 8 Juni, 's avonds 8 uur, in de tent in het Bloemendaalsche Bosch, aangebo den door het Gemeentebestuur en uit te voeren door het Chr. Fanfarecorps „Sursu m", direc teur J. A. Meng. Programma: 1 Flandria Pas redoublé Ferd. Verbeek. *2 l'Emulation Ouverture L. Canivez. 3 La Cascade D. D. Belleflamme. (Solo v. trombone door den heer D. Klaassen.) *4 Les Muses Fantaisie Ferd. Andrieu. Pauze. 5 Economie et Travail Marche R. de Soutter. 6 Phébé Ouverture Ferd. Andrieu. 7 Euterpe Fantaisie-Ballet A. L. Doyen. 8 Franche Amitié Fantaisie Jac. Martin. 9 Finale. N.B. Met de nummers 2 en 4 behaalde het corps op 't concours te Schagen in de 2e Afd. Fanfare een 1ste prijs. OVERVEEN. Een natte jongen en een goede politie. Zon dagmiddag meldde zich aan het politiebureau alhier aan een jeugdige wielrijder uit Amsterdam, die op den Duinlustweg met een zijner knieën tegen 't stuur was gekomen, waardoor hij het evenwicht verloor en te water reed. Hij wist niets beter te doen dan zich aan te melden. Goede raad was voor de politie erg duur, nieuwe kleeren koo- pen dat was zoo wat, en den drenkeling op den trein zetten met zijn nat pak dat kon ook niet. De commissaris gaf daarop order hem in een deken te wikkelen en per motorzijspan naar zijn ouderlijke woning te Amsterdam te brengen. Voorwaar een goede behandeling! Wiel gedeserteerd. Dezer dagen liep van een luxe auto, rijdende op de Elwoutslaan in de rich ting Overveen, het rechter achterwiel af. Op de 3 overige wielen liep de auto nog een eindje voort, daarbij de over den grond schurende achteras als gelegenheidsrem gebruikende. Het wiel, als een sateliet achter het hoofdlichaam aanwentelende, „zwierde na eenigen tijd uit de attractie-kreits" en dompelde zich in het koele nat van de sloot langs de Elswoutslaan, waarop het evenwel door middel van zijn meegevoerde lichtvoorraad bleef drijven. Nadat het was opgevischt en weer aan de auto was bevestigd, kon deze met zijn van den schrik bekomen passagiers verder rijden. Buskruit-ontploffingen. Dezer dagen werd 't zuidelijk gedeelte van het dorp opgeschrikt door een paar geweldige slagen. Eenigen tijd geleden heeft men op den Zijweg, tusschen Elswoutslaan en Duinlustweg een van de daar staande kolossale beukenboomen afge zaagd. Met 't dikste ondereind wist men echter geen raad om 't verder klein te krijgen. Nu heeft personeel van Elswout de kracht van 't buskruit te baat genomen, om dit onbehouwen stuk hout te „kleineeren". In een boorgat werd een pondje kruit gegoten en dit door middel van een lont ontstoken. De eerste lading deed den stam in 2 helften uiteen vallen. De tweede had AERDENHOUT. Portemonnaie ontvreemd. Dinsdag deed een stucadoor bij de politie aangifte dat op een bouw werk aan den Schulpweg uit zijn jas een porte monnaie ontvreemd is, waarin een bedrag van 20.zat. De politie stelt een onderzoek in. ANNEXATIE-SUCCESSEN. Er is in den gemeenteraad van Groot-Haarlem onomwonden te kennen gegeven, dat de financieele positie van Spaarnesttad na de grenswijziging van Mei 1927, zoo al niet slecht, dan toch zeker niet rooskleurig genoemd mag worden. Hetgeen te verwachten was bij het tot stand komen van de desbetreffende wet tot vergrooting van Haarlem. Haarlemmers, die het hoofd niet hadden verhit door den annexatie-wellust, waarschuwden nog tijdig, om toch op te geven de actie tot aanneming van het Wetsontwerp, omdat zij met een nuch- teren blik op de werkelijkheid, vaststelden, dat noch de annexeerende gemeente, noch de ge annexeerde gemeenten, of gedeeltelijk ingelijfden, voorduel konden hebben bij dat plan. Wij hebben toen wel eens de stelling geponeerd, dat annexa tie bepaald iets aanlokkelijks moest hebben voor bestuurderen van groote gemeenten, die schijnen te verlangen naar het groote oogenblik, waarop zij, machts-bewust, hun scepter zooveel verder zullen kunnen zwaaien vanuit het centrum hunner bestuursbemoeiingen. Stijgt niet het gewicht van het ambt naarmate de bestuursarmen verder rei ken? En eischt dat niet de waardeering van „Sijmen Betaal", door die salarissen een tikje te verhoogen? De Raad van Groot-Haarlem besliste bij de behandeling der Begrooting voor 1928 zij het eenigszins schoorvoetend dat het salaris van het Hoofd van het gemeentebestuur met 3000 zou worden verhoogd, vanwege de meerdere be stuursbemoeiingen eenerzijds enne.... vanwege de éér voor de 5e stad des lands De wethouders vonden hunne salarissen juist goed; niet te laag, maar vooral niet te hoog. Dat is een kwesltie van tijd. Eén of twee jaar, en elk der schepenen krijgt er een paar duizend gulden bij. Immers, de eer van de 5e stad In de voorlaatste raadsvergadering werd een groot deel van den tijd in beslag genomen door de discussies over de voorstellen van B. en W. tot verhooging van de salarissen van alle direc teuren- en hoofden van diensttakken. Dat kost een '/2 percent, waarmede de belasting dan zal moeten worden verhoogd, dreigde de wethouder van financiën. Hij kreeg als eenling van het College zijn zin. Op heit kantje af werden de voorstellen verworpen, behoudens een paar uit zonderingen voor hoofdambtenaren, die „werke lijk te laag bezoldigd waren". Maar de eer van de 5e stad des lands Die afgestemde voorstellen zullen wel spoedig opnieuw aan de orde worden gesteld en zullen er dan wel doorgaan ook. Men breekt zich het hoofd, of de directeuren en hoofden van takken van dienst er wel van kunnen komen!! Als dat nu het meest noodige is als uiting van krachtig bestuur. Men waagt daar een H procent der zuur opgebrachte belasting aan enmen gaat onder- tusschen door met „plannen maken" voor dit en voor dat. Voor daden is geen geld! Maar de annexatie-successen rollen in- en rond om het stadshuis. DOKTERSRAAD. Verkoudheid. Verkoudheden zijn geen op zichzelf staande ziektegevallen. Hieronder staan eenige dingen, die men goed zal doen te onthouden: 1. Alle verkoudheden zijn besmettelijk en aan stekelijk. 2. De man of de vrouw, die maar „raak niest" moet men vermijden. 3. Verkoudheden zijn het gevolg van invasies van bacillen. 4. Onveranderlijk worden zij door den een over gedragen op den ander. men blootgesteld is geweest aan kou of door veranderingen in het weer. 5. Verkoudheden worden niet opgeloopen doordat men blootgesteld is geweest aan kou of door ver anderingen in het weer. Men mag twijfelen aan de laatste bewering, doch het feit blijft bestaan, dat voortdurende blootstelling aan koude en vocht den weerstand van het lichaam doet afnemen en de bacillen gelegenheid geeft zich snel te vermenigvuldigen; het kan zijn, dat wij jaren bacillen dragen, die zich nooit voldoende ontwikke len, om ons ziek te kunnen maken, omdat ons weer standsvermogen groot genoeg is, om hen in toom te houden. En dan moeten wij ons eens geruime» tijd achtereen bovenmatig inspannen, of wij moeten ons aan vocht en koude blootstellen ende vijand maakt van de gelegenheid gebruik. Men vat niet gauw koude, als het lichaam in goede conditie is. Goed, gezond en degelijk voedsel- is een uitstekend voorbehoedmiddel, als men er niet te veel van gebruikt. Wijde, gemakkelijk zittende kleeding, voldoende rust en slaap en bovenal een rustige geestes-houding, houden verkoudheden verre.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2