E. H. BROKMEIER OPENING Zandvoortschelaan 167 VAN DEN GEMEENTERAAD AD VERTENTIEN Weekblad voor Bloemendaal Overveen, Aerdenhout, Bent» veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort-Station ABONNEMENTEN Bloemendaalscheweg 42 Telefoon 22324 Post-Cheque- en Gironummer 73407 Als Baby- verwacht wordt Verplegingsartikelen. „VEREERING" Donderdag 28 Juni a. s. van ons Filiaal: y- Aerdenhout-Heemstede, Telefoon 26440 Uitzending van Diners aan huis C. J. Gude - Cuisinier S P. VAN DER STAD S POELIER HAARLEM A. H* van der Steur Jr. 'Zaterdag 23 Junili928 'êl Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels 0.50 elke regel meer „0.10 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0. 0.40 Bij contract speciale tarieven. Derde Jaargang No. 43 Uitgeven G. Eiketenboom - Bloemendaal Per.jaar3. ►Per hjalf jaar1.60 '•Bfcr drie maanden. 0.85 ÏV(Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Bureati voor Redactie en Administraties Watten Steriele gaasjes Hospitaal linnen Ondersteken Irrigators Lysol Boorwater Babyborstels Babykammen Borstpompen Therrnosflesschen Zuigflesschen Sponsen Weegschalen Babyzeep Talkpoeder Bad thermometers Kalzan Verpakte merken baby- en kindervoedsel, verpakte geneesmiddelen. DROGISTERIJ H. KOOI) - Apoth. Ass. Zandvoortschelaan 173 AERDENHOUT - Tel. 26436 «Gebruik geregeld Kal zang Hel komt moeder er> kind ten goede g FOTO-ARTIKELEN Gelijk de kerke haar toren Rijst boven wat aan haren voet. Zich voortbeweegt en haastig spoedt, Zoo munt gij uit me.t gouden sporen. Gelijk de roos, met hare geuren, De gaarde maakt tot paradijs, En daar verkrijgt gij den eereprijs, Zoo wilt ook gij ons leven kleuren. Gelijk vrouw Luna, met hare pracht van zilverstralen, ons verrukt, Zoo troost gij hen, die gaan gebukt En zwerven door een duisteren nacht. Zoo troost De Tijd en schrikgodinnen, Zij weven het oneindig kleed Van li'efde en droevig leed, Dat slechts hen past, die trouw beminnen. W. L. OORLOGS-WREEDHEDEN. In een te Londen verschenen boek, getiteld ,,The Zeppelins" en geschreven door kapi tein Lehmann, den leider van de Duitsche luchtaanvallen in den oorlog, en Howard Mingos, vertelt de eerste, dat er aan Duit- schen kant plannen gemaakt waren om Lon den met brandbommen te laten bestoken door 20 Zeppelins. Zij zouden tegelijkertijd 6000 van die bommen op de stad werpen. Als men aannam, dat slechts een vijfde van deze projectielen uitwerking had, zou Lon den door meer dan 1000 branden tegelijk geteisterd worden, waartegen geen brand weer ter wereld opgewassen kon zijn. Men hield er rekening mede, dat een derde van de Zeppelins neergeschoten zou worden, maar pas nadat zij de bommen geworpen hadden. Het plan ontstond in het begin van 1915, toen er uit het Duitsche publiek een sterke aandrang kwam om Londen en andere En- gelsche steden te verwoesten. Volgens Leh mann, wilde echter geen van de gezagheb bende mannen van de luchtmacht hiertoe medewerken, omdat men begreep, dat ten minste... een millioen vrouwen en kinderen slachtoffers van zulk een aanval zouden worden en omdat Londen met zijn nobele gebouwen en kunstschatten als een kostbaar bezit van de beschaafde menschheid be schouwd werd. Het plan kon ook niet uit gevoerd worden zonder de vergunning van den Keizer. Van de eerste dagen van den wereldoorlog af was Wilhelm II echter sterk gekant geweest tegen luchtaanvallen op Engeland. Toen zijn generaals en admiraals maar bleven aandringen, gaf hij ten slotte zijn toestemming tot de eerste sporadische aanvallen, onder uitdrukkelijk beding echter, dat men enkel doeleinden van werkelijk militair belang zou bombardeeren. Hij be- WIJNEN - BIEREN EN LIKEUREN HALTESTRAAT 4Q - ZANDVQQRT paalde, dat gebouwen als het Buckingham- Palace, de Westminstersche Abdij-kerk en de St. Paul alsmede de woonwijken niet be stookt mochten worden, ook niet... bij abuis. Van het groote meedoogenlooze plan kon zoodoende niets komen. De keizer was er altijd op bedacht de vorstelijke personen onder zijn vijanden te ontzien. Toen bekend werd, dat de Koning van Engeland en Koning Albert der Belgen elkaar in een geheime conferentie te St. Omer zouden ontmoeten en in verband hier mede het Duitsche opperbevel een lucht aanval op die plaats had beraamd, werd dit plan ten slotte door 's Keizers toedoen ge wijzigd en in plaats daarvan een aanval op Poperinghe ondernomen. Dit uittreksel uit een werk, dat we als officieel mogen aanmerken, geeft ons een goed inzicht in de hoedanigheden van een volk in het algemeen en van zijn ex-keizer in het bijzonder. In vroeger tijden gebeurden dergelijke wreedheden als het uitmoorden van geheele steden en landstreken herhaaldelijk in alle landen, vooral in de oudheid was zoo iets schering en inslag, zelfs nu is het nog aan de orde in verwilderde, in overgangs-toe- standen verkeerende landen als Mexico en China. Een ieder haalt bij het lezen van zulke sombere, donkere, ja misdadige ge schiedkundige feiten thans met afschuw de oogen van die bladzijden af en bedenkt dan, als troost, dat zóó iets in onze „beschaafde" wereld gelukkig niet meer mogelijk zal zijn. Het bovenstaande kijkje achter de scher men leert ons anders. Op de eerste plaats kunnen we ons niet indenken, dat een natie zóó verdorven, zóó laag zou kunnen zijn om aan zulke duivel- sche inblazingen van „menschen?", die niet anders dan tot de laagste trap van degene ratie gezonken zijn, gehoor te geven. Toch was het zonder den hardnekkigen tegen stand van Keizer Wilhelm II bijna zoover gekomen. Hij was een der weinigen die inzag, dat dit geen krijg voeren meer was, maar een misdaad in het groot. Zelfs de hoogste legeraanvoerders dron gen er op aan. Wel teekenend voor de wijze, waarop de Duitschers den oorlog hebben opgevat. Wat men nu ook van den ex-keizer moge zeggen of denken: Dit geeft ons wel een indruk van zijn karakter-grootheid, een ka rakter-grootheid, die maar al te vaak zonder eenigen basis tegen den grond is gesleurd. Zeker, hij had óók zijn fouten, maar wie onzer heeft die niet? Dat ook de andere landen niet afkeerig zouden zijn geweest van middelen als de bovenstaanden, mogen we niet onmogelijk achten, trouwens de voorvallen in den groo- ten oorlog, die geen stategie doch slechts misdadigen opzet lieten zien, zijn van beide zijden legio en getuigen dus niet ten gunste. Doch itot op heden is iets dergelijks van Duitschland's tegenpartij toch nog niet be kend geworden. Hoe het ook zij. Laat het bovenstaande ons een les zijn. Laten wij oorlog, absoluut onmogelijk maken. Anders hebben we in de toekomst dit en bij den tegenwoordigen stand der wetenschap en techniek nog véél meer te wachten. Men denke slechts eens aan de in den laatsten tijd geschapen moge lijkheden om met één enkelen aanval met een luchtvloot, die met gasbommen bewa pend is, een geheele streek tot ondergang te brengen. Het kleine voorval te Hamburg, waar, door onvoorzichtigheid bij een chemi sche fabriek, die zich op het vervaardigen van zulk doodend gas had toegelegd, een tank met dergelijk moordgas „lekte" (het geen den dood van ettelijke menschen in een oogwenk tijd tengevolge had, terwijl er hon derden in de ziekenhuizen moesten worden opgenomen), moest ons zóó verstandig doen zijn van onze ervaringen te willen... leeren. Donderdagmiddag 2 uur kwam de Raad onzer gemeente in openbare zitting ten Raadhuize bijeen. Voorzitter Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Punt 1. IngekomeH stukken. 1'. Bericht'vaii Gedeputeerde Staten,"dat zij hun beslissing omtrent'het raadsbesluit tot wijzi ging der Bouwverordening verdaagd hebben! 2. B. en W. meenen de aandacht fan den Raad te moeten vestigen op de,volgende feiten: a. op 15 Maart j.l. werd na ampele discussie besloten den eik, staande aan den Bloe mendaalscheweg bij den Militairenweg, dit jaar nog niet te verwijderen; b. op 26 Mei j.l. had op genoemde kruising een botsing van twee auto's plaats; beide voertuigen werden licht beschadigd; c. op 3 Juni j.l. had op dit punt weer een bot sing van auto's plaats, doordat de verhoo ging om den boom werd aangezien voor „vluchtheuvel"; een der voertuigen werd licht, de ander zwaar beschadigd, terwijl de lantaarn vernield werd. De heer Kremer stelt voor, dezen boom te vellen. De automobilisten raken door dien boom de kluts kwijt, inplaats dat deze dient tot beveiligingsmid del. N De heer Luden wenscht dat B. en W. eerst eens een proef nemen door om den boom een ring te schilderen en waarschuwingsborden te plaatsen. Is die proef genomen en blijkt dan nog, dat deze ge vaar blijft opleveren, welnu, dan moet hij ver dwijnen. De heer v. Nederhasselt wil wachten totdat het stukje grond van „Djember" do'or onteigening aan de gemeente is gekomen. De heer Laan moet tpt zijn leedwezen ook ad- viseeren den boom te laten verdwijnen. Hij zou dezen gaarne willen laten staan, daar het voor hem een prachtig bewijs zal zijn, hoe prachtig een boom blijft, die midden in de topeca staat, doch door de verkeersongevallen, die reeds plaats gehad hebben, gaat dat niet. De heer Schulz geeft toe, dat er reeds enkele ongelukken hebben plaats gevonden, doch op meer dere plaatsen, ook in onze gemeente, zal men zulke ongevallen kunnen constateeren zonder dat hier door eenige veranderingen ontstaan. Dit is dus nog geen afdoend motief.. Dat neemt niet weg, dat spreker toch voor verdwijning van dezen boom zal stemmen. Hij vindt dit wel jammer voor dezen prachtigen boom, doch een boom gaat in ieder ge vat niet boven een menschenleven. Een der persmannen meent iets geestigs)?) te moeten zeggen en interrumpeert, dat in sommige gevallen een boom boven een menschenleven kan worden gesteld. De heer Schulz meent deze geestigheidf?) te moeten overbrengen, doch voegt er gelukkig aan toe, dat hij er zich voorloopig nog maar bij houdt 'n mensch boven 'n boom, te stellen. De heer Bornwater begrijpt de houding van B. en W. .niet. Het heeft er veel van, zegt spr., of B. en W. wachten op een ernstig ongeluk, daar ter plaatse, om als-motief voor verdwijning te dienen. De heer Luden blijft bij zijn meening, dat men eerst maar eens beproeven moet, door middel van verkeersteekens of ongelukken voorkomen kunnen worden. Spr. meent, dat het. standpunt, hetwelk B. en W. thans innemen, van „Barbertje moet han gen", trots alles, maar eens losgelaten moet wor den. Na nog eenige discussie, welke geen klaarheid brengt, komt dit punt in stemming. De stemming wijst uit, dat de boom nog niet ge veld zal worden. Na de stemming vraagt de heer Noorman of B. en W. nu de gevraagde teekens zullen aanbrengen. Het antwoord van den Voorzitter is niet al te zeker, zoodat in deze afgewacht dient te worden. 3. Weigering van A. J. P. Jansen, om zijne toe stemming te verleenen tot het maken van een hulpbrug ter verbinding van beide deelen der Oranje-Nassaulaan. De heer Prinsenberg geeft zijn ontstemming te kennen over het feit, dat de heer Janssen zijn toe stemming niet wil verleenen. 66 gezinnen zijn daar van de dupe. De heer Moorman vraagt wat er gebeuren zal, indien de gemeente toch, niettegenstaande de wei gering van den heer Janssen, de brug gaat bouwen. De heer Prinsenberg zegt: dat gaat niet, de helft van dè sloot en' de berm is eigendom van den heer Janssen, zoodat hij kan beletten hierop of hiervoor iets te plaatsen. De heer Laan zegt, dat dit het gevolg is van een te groot vertrouwen. Hij had niet gedacht, dat de heer Janssen hiervan zoo'n misbruik zou maken. Nu kan zooiets niet meer gebeuren, daar de bouw verordening hierin thans voorziet. De Raad wil al tijd zoo toegevend mogelijk zijn en men vertrouwt er op, dat er in Bloemendaal allemaal brave men schen wonen, doch steeds weer worden we in dat vertrouwen geschokt. Spr. moet nogmaals te ken nen geven, dat de heer Janssen ons, ja Beduveld heeft, interrumpeert een der heeren van de bestuurstafel. Neen, beduvelen is geen mooi woord, zegt de Wethouder, laten we zeggen, ons ieelijk tegenge- vallen is, ons- te pakken heeft. De heer Prinsenberg zegt, dat er wel een raads besluit is, dat er een brug moet komen, doch er staat niet bij wanneer en w,ie deze brug maken moet. Üok is niets vastgesteld omtrent de over name van de straat, zoodat de .bewoners zijn over geleverd aan de willekeur van een persoon. Ja, dit is nu wat men noemt machtsmisbruik, zegt de heer Laan. Onder de nagekomen ingekomen stukken is o.a. een schrijven van een bewoner van den Zandvoor- terweg, n.l. van den heer Egas, waarin verzocht wordt tegemoet te komen aan den abnormalen toe stand, dat de bewoners aan de Zuidzijde, zoodra zij uit hun hek komen, op het rijwielpad staan, wat zeer gevaarlijk is. De heer Laan zegt, dat er in dit schrijven een zekere waarheid schuilt, daar indertijd de stukjes grond zijn aangevraagd, om er een looppad op aan te brengen. Spr. zou er daarom wel wat voor voe len, om de twee kippenpaadjes weer tot een flink rijwielpad van 3 M. te vereenigen, zooals dat ook geweest is. Dit is nu wel zoo. gedaan, om aan te sluiten op het rijwielpad van Zandvoort, doch spr. vindt dit een mislukking. Men kan toch niet voor komen, dat de bewoners van Bloemendaal, Sant poort en Veisen allen, althans de meesten den rij weg oversteken en den Bentveldsweg inslaan. Al leen 'voor de Haarlemmers en Amsterdammers geldt dit niet. De heer v. Nederhasselt meent, dat de kwestie eventjes verkeerd wordt voorgesteld. Wat nu een tegelrijwielpad is, was een sintelrijwielpad, terwijl bovendien de klager daar nog maar kort woont en sinds zijn wonen daar niets aan den toestand is veranderd. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt 2. Machtiging tot opname van kasgeld. Goedgekeurd. Punt 3. Besluit tot af- en overschrijving op de begrooting voor het dienstjaar 1927. Goedgekeurd. Punt 4. Af- en overschrijving in de begrooting voor 1927 van het Waterbedrijf. Goedgekeurd. Punt 5. Vaststelling balans en winst- en ver liesrekening van het Waterbedrijf met voorstel tot bestemming van het winstsaldo. De rekening van het Waterbedrijf over het dienstjaar 1927, die B. en W. met balans en ver dere bescheiden, ter voorloopige vaststelling den Raad aanbieden, sluit met een voordeeiig saldo van 25.256,27. In overeenstemming met de Commissie voor de bedrijven stellen zij voor, om dit bedrag over te schrijven op de reserverekening. Aldüs besloten. Punt 6. Voorstel tot verlaging van de meter- huur van het Waterbedrijf. B. en W. berichten den Raadt Nu het Waterbedrijf in 1927 wederom een be hoorlijk winstcijfer heeft opgeleverd, stellen B. en W. in overeenstemming met het advies der Be- drijvencommissie voor, om met ingang van 1 Juli 1928 de vergoeding van de watermeters per drie maanden te verlagen en als volgt vast te stellen: Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 Prijscourant wordt op aanvrage gaarne toegezonden KL Houtstraat 136 - Telefoon 10188 Opgericht 1870 Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische Schooi lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft voor het a.s. seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden. Ie klas afwerking Billijke prijzen voor meters van 10 m.M. 0.50 (thans bedragende 0.50) 12 0.50 1.—) 20 0.60 1.20) 25 0.70 1.50) 32 0.90 1.65) 38. 1.10 ,- 2.20) 50 2.— 4.—) voor combinatiemeters: voor meters van 38 m.M. 4.en voor meters van 50 m.M. 5.(betreffende de vergoeding van deze meters was tot heden nog geen bepaling ge maakt). 4 Als basis voor de berekening is aangenomen, dat de meterhuur in 10 jaren de kostprijs van de me ters plus de onkosten van twee maal verwisselen en schoonmaken moet hebben opgebracht, daarbij rekening houdende met de thans geldende inkoop prijs en het renteverlies. Inkoopprijs voor meters van 10 m.M. 12.— 12 12— .20 16— 25 22. 32 „,3Q. 38 36.- 50 „65.—! verhoogd met 5.— voor 2 maal verwisselen en schoonmaken. Combinatiemeters: Inkoopprijs voor meters van 38 m.M. 135. 50 „185— verhoogd met 1Ö.voor 2 maal verwisselen en schoonmaken. De heer Nuijens wijst op het groote waterverlies dat in onze gemeente zoo ongeveer 20 pet. be draagt. Spr. heeft van een deskundige der Amster- damsche Waterleiding vernomen, dat het water- verlies te Amsterdam veel geringer is. De heer Hogenbirk antwoordt, dat in Amsterdam het water per woning geleverd wordt, zoodat daar niet die controle is. In plaatsen, waar dit wel het geval is, blijkt dat overal 'n zelfde waterverlies wordt geconstateerd, in verscheidene plaatsen zelfs hooger. In dit percentage is bovendien inbegrepen het jaarlijks schoonmaken der bassins, wat ook eenige duizenden kubieke meters 'kost. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Punt 7. Wijziging begrooting voor 1927 van het Gasbedrijf. Goedgekeurd. Punt 8. Vaststelling balans en winst- en verlies rekening van het Gasbedrijf met voorstel tot be stemming van het winstsaldo. B. en W. bieden den Raad ter voorloopige vast stelling aan de rekening van inkomsten en uit gaven van het Gasbedrijf, over het dienstjaar 1927, benevens de balans met verdere bescheiden. Zooals uit de rekening van baten en lasten moge blijken- bedraagt het winstsaldo over 1927 een be drag van 18.292.39/4. Overeenkomstig het advies van de commissie van bijstand in het beheer van het gasbedrijf, stel len B. en W. voor aan de winst de volgende be stemming te geven: a. 50 pet. of 9146.20 te reserveeren voor gas- prijsvèrlaging; b. de rest te storten in het reservefonds. Aldus wordt besloten. Punt 9. Voorstel tot verlaging van den gasprijs en van de meterhuur van het gasbedrijf. Aangezien ingevolge de met de gemeente Haar lem aangegane overeenkomst de helft van het winstsalda over eenig jaar dient gereserveerd te worden voor prijsverlaging, moet van het w-inst-- cijfer over 1927: een bedrag van ƒ9146.20 worden overgeschreven naar die reserve, waardoor die reserve eene prijsverlaging van het thans gelden de gastarief toelaat.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1