HET WERELDGEBEUREN PLAATSELIJK NIEUWS RADIO AD VERTENTIEN Ingezonden Mededeelingen Weekblad voor Bloemendag Overveen, Aerdenhout, Bent* veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort-Station Uitgeven G. Eikelenboom - Bloemendaal ABONNEMENTEN Bloemendaalscheweg 42 Telefoon 22324 Post-Cheque- en Gironummer 73407 Wegens reorganisatie van ons bedrijf verschijnt dit nummer in half formaat. Uitzending van Diners aan huis C* J. Gude - Cuisinier j P. VAN DER STAD POELIER HAARLEM A, HL van der Steur Jr. P. TIMMERS i A. F. VAN STRAATEN Zaterdag 30 Juni 1928 Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot en met 5 regels0.50 elke regel meer „0.10 (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina's) 0.40 Bij contract speciale tarieven. Derde Jaargang No. 44 Per jaar3.— Per half jaar 1.60 Per drie maanden0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Bureau voor Redactie en Administratie i Nieuwe lente. Mijn zielsbeminde, wees nu blij en trotsch! De wiinter wijkt voor onzen liefdegloed. Snel smelt de vloer van ijs op veld en vloed En op de waatren breken sohots bij schots. De lucht werd lentezoel bij d'eersten groet En in mijn lokken voelde ik d' adem Gods. En 'k juich van vreugde, nu de hand des Lots Mij met üw liefde al 't vroeger wee vergoedt. O laat ons maken van ons leven thans, Mijn langverwachte, laatgevonden schat, Een Mei van bloemen, liefde en zonneglans! Ik weet een kindje in ruischend loof gevat. Laat daar ons nestien en verzinken gansch In 't eerst en laatst geluk dat ik bezat. Buitenland. Als een zeer belangrijk feit mag wel de bloedige gebeurtenis in het Servische Par lement aangemerkt worden. Deze moord partij was het gevolg van een ernstige veete tusschen de radicale regeeringspartij en de oppositie onder aanvoering van den Kroa- tischen boerenleider Steven Raditsj, welke veete in alle heftigheid uitbarstte, toen de regeering haar voornemen bekend maakte om de italiaansch-Servische overeenkom sten van Nettuno ter ratificatie in te dienen. Dit geschil heeft de vorige week Woensdag in het Parlement een climax bereikt, die vol gens West-Europeesche begrippen aan het ongelooflijke grenst. De moordenaar, die met zijn revolver 5 offers maakte, n.l. 2 dooden en 3 gewonden, de thans in arrest gestelde Punica Rasitsj, heeft aan den rechter van instructie ver klaard, dat hij na het plegen van zijn daad niet uit de skoeptsjina is vertrokken om te vluchten, doch slechts om eenige zaken te regelen. Hij wilde zich niet aan de straf ont trekken. Met betrekking tot de motieven tot zijn daad, verklaarde hij, dat hij het niet langer kon aanzien, dat alles, dat Servisch is, met vuil geworpen werd. Hij heeft zijn •bezinning verloren en het bloed was hem naar het hoofd gestegen. Nadat hij eenige brieven geschreven had, heeft Rasitsj zich bij de autoriteiten aangemeld. Hij is bereid, zich zelfs zonder vorm van proces te laten doodschieten. Welke conclusie kunnen wij nu uit het een en ander trekken? Reeds eenmaal ontbrand de een wereldoorlog door een moordpartij in Zuid-Oost-Europa, zou thans hetzelfde vol gen? Wij hopen ernstig van niet, hoewel het niet te loochenen is, dat de toestand ver van rooskleurig aandoet. Reeds in onze vroegere overzichten wezen wij op het smeulend vuurtje in den Balkan, helaas heeft dit vuur tje onze verwachtingen niet teleurgesteld. Hongarije wil zijn oude grenzen hersteld zien. En we herinneren ons het rapport van onzen minister Beelaerts van Blokland, waaruit we maar al te goed de bewijzen kunnen putten, dat Mussolini Hongarije hierin steunt door dat land in het geheim te bewapenen. Dit doet „Mussie" jechter niet uit naastenliefde, neen, voor hem, die achter de schermen van de politiek thuis is, is het duidelijk, dat Mussolini in Hongarije een bondgenoot ziet in de omsingeling van Zuid-Slavië, dat op zeer gespannen voet met Italië omgaat. Het is ons voorts bekend, dat de aanvaarding van het Verdrag van Nettuno van overwegend belang voor de rust in den Balkan zou zijn. Door de schiet partij in het Parlement, dat de regeering, die de aanvaarding voorstelde, wel tot aftreden dwingt, is de behandeling daarvan voorloo- pig uitgesteld. Of dit nu zoo gelukkig voor Servië zal zijn moeten we afwachten. In ieder geval is momenteel het onweer te Bel grado nog lang niet van de lucht en is het maar te wenschen, dat de heetbloedige zwarthemden van Mussolini hierdoor niet in strijd geraken met het ^/olk van Koning Alexander van Zuid-Slavië, want dan zou den de gevolgen niet te overzien zijn. De volgende week hopen we, dat de situatie zich aldus gewijzigd zal hebben, dat we gerust stellender gevolgtrekkingen kunnen maken. Ook in Griekenland is het niet pluis. Na de kortgeleden plaats gehad hebbende troe belen in verband met de politieke crisis, die door Venizelos veroorzaakt werd, zijn daar thans weer groote stakingen uitgebroken. Deze moeten het werk zijn van de commu nisten. Indien dit waar is, dan moet het met Griekenland al heel treurig gesteld zijn, want een volk, dat zich aan de ellende van het communisme overgeett, moet wel alle hoop op iierstel van den inner lijken toestand van nanüei en nijverheid hebben laten varen. locn vertrouwen we, dat de betere ele menten dezen dreigenden ondergang zuilen weten te voorkomen. In Frankrijk heeft Poincaré den franc weer een einde verder naar nerstei gehol pen. V ermoedehjü zal deze munt nu ook verder wel op peil blijven, ja zelis nog daar- ooven komen, als de Franschen maar zoo verstandig zijn om den eminenten dokter „Pomcare die hem zoo ver wist te bren gen, nu ook verder te blijven waardeeren, zoodat de baby voorspoedig kan opgroeien. In Litauen is nog steeds oud-professor VVoidemaras bezig om zijn waanzinnige eischen ten opzichte van Wilna door te voe ren. Deze heethootd iaadt wel een gewel dige verantwoordelijkheid op zich, want hij stuurt aan op een noodeloozen en ge- we tenloozen strijd. Nobile is intusschen gered, maar hij is gewond, doordat hij bekneld heett gezeten tusschen een paar ijsschotsen. Ook de ove rige leden van zijn afdeeling hoopt men te redden. Van de op een andere ijsschots af gedreven groep heeft men echter nog niets bemerkt, evenmin als van de drie leden van de bemanning, die door Nobile werden uit gezonden om te trachten „land" te bereiken. Verder wordt nu weer Amundsen vermist, die uittrok op zoek naar Nobile. Zoo blijft dit spelletje met kostbare menschenlevens maar aan den gang ten bate van enkele we tenschappelijke onderzoekingen zonder welke de wereld het tot steeds heeft gedaan en nog best had kunnen b 1 ij v e n doen, totdat de techniek zóó ver zou zijn gevorderd, dat de „Polen" gemakkelijker en zonder gevaar „overwonnen" zouden kunnen worden Binnenland. De Eerste Kamer heeft met 24 tegen 21 stemmen de nieuwe wet op de N.V. aan genomen. Voor hen, die zoolang geijverd hebben om deze zoo dringend noodige re visie te bereiken, is dit resultaat wel ver diend. Toch is deze uitslag vermoedelijk ook voor een groot deel te danken aan de mil- lioenen-rechtzaak van de „Veendammer Hypotheekbank" en hebben de raadsleden onder den invloed van de in die N.V. begane knoeierijen gestemd. De basis van de nieuwe wet ligt in de eerste plaats in het feit, dat de aansprakelijkheid van bestuurderen eener N.V. aanzienlijk verhoogd wordt en in de tweede plaats in de verplichting grootere openbaarmaking te moeten geven aan de wezenlijke feiten en gegevens. Dat de nieu we N.V.-wet niet vijandig staat tegenover de N.V. is duidelijk. Zij tracht slechts het publiek een beter wapen in handen te geven, waarvan nu in tijden van nood gebruik kan worden gemaakt. In normale gevallen zal dit natuurlijk practisch weinig geschieden. Het spoort de bestuurderen een-er N.V. niet temin tot grooter voorzichtigheid aan en geeft de belanghebbenden meer zekerheid. De rechtszaak van de „Veendammer" loopt nog steeds. Een ieder krijgt den indruk, dat geen der getuigen,, waaronder verschei dene als zeer handig bekend staande advo caten, zich weer iets van belang weet te herinneren De affaire werpt intusschen wel 'n blaam op het advocaten-ambt. Zonder de goeden onrecht aan te willen doen is het toch dui delijk, dat de thans aan het licht komende feiten, niet medewerken om de achting voor den titel: Mr. in de„Rechten" te ver- hoogen. BLOEMEND AAI,. Onderlinge Tentoonstelling van Tuinbouw. Door de welwillendheid van de eigenaren van Elswout kan de afdeeling Bloemendaal van Tuinbouw hare tentoonstelling van „Alles, wat groeit en bloeit" Louden in de oranjerie van het buiten, terwijl de bezoekers van de tentoonstelling dan tevens het park kunnen bezichtigen. De tentoonstelling zal plaats hebben van 12 tot en met 14 Juli. Op den avond der opening is de tentoon stelling alleen toegankelijk voor leden, Vrij dag en Zaterdag ook voor het publiek van 1020 uur. Verschillende prijzen zijn reeds voor deze tentoonstelling beschikbaar gesteld. Inbraken In twee tijdelijk onbewoonde villa's. Bij de familie B. aan den Hooge Duin en Daalsche- weg is ingebroken. De politie ontdekte deze in braak 't eerst, daar de dtyren bij controle ontslo ten bleken. In de villa was alles overhoop ge haald; er is een zeer groot bedrag aan gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Van dader(s) geen spoor. Hetzelfde gebeurde bij een familie aan de Rij- perweg, hetgeen ontdekt, :werd door een dienst bode, die 's avonds de planten water bracht. Ook hier is niet minder gestolen, want benevens veel gouden en zilveren voorwerpen wordt er te vens een belangrijke partij, bont gemist. De politie stelt naar beide inbraken|een nauwkeurig onder zoek in. De villa's waren- tijdelijk onbewoond. Collecte „Zonnestraaldag". Heden wordt in onze gemeente, evenals in de omliggende plaatsen, een collecte gehouden ten bate van het fonds voor kostelooze verpleging van t.b.c.-patiënten van alle gezindten in de in richting voor Arbeidstherapie der Vereeniging „Zonnestraal". De collecte geschiedt onder het motto: „De sterken voor de zwakken". Wij willen deze collecte gaarne aanbevelen, opdat bij tal van arme patiënten werkelijk een „zonnestraaltje" kan schijnen in hun dikwerf zoo somber leven- waar toe de vereeniging alleen dan in staat gesteld wordt, als de collecte slaagt, d. w. z. als er veel gegeven wordt. Moge er eenzelfde belangstelling voor zijn als bij de gehouden Emmabloem- collecte. Twee aanrijdingen. Maandagmiddag één uur kwamen twee auto's op den hoek van de Mollaan en Bloemendaalscheweg in botsing. Eén auto re,ed op de Bloemendaalscheweg in de richting Over veen, de andere kwafii'-"^ 3ê Mofiaaii en reedln de richting B'oemendaal. Daar de laatste zijn bocht te klein nam en geen signalen gaf, kwamen beide auto's in botsing. Van de eene auto werd het lin kerspatbord ingedeukt, „e lantaarn verzet en de linker treeplank losgerukt. De bestuurders bekwa men geen letsel. Eerstgenoemde auto werd door de garage Lansdorp weggesleept, terwijl tegen de bestuur der van laatstgenoemde proces-verbaal werd op gemaakt. Maandagavond omstreeks omstreeks half tien uur had op den Brederodeweg een ernstige aan rijding plaats. De heer uit Santpoort- kwam met zijn auto van Bloemendaal in de richting Duiinlustpark, gevolgd door een auto, bestuurd door den heer P. R., uit Koog a.d. Zaan. Laatstge noemde wilde met een flinke snelheid S. passee- ren. Op hetzelfde moment kwam een auto uit Bloemendaal, uit de richting Provinciaal Zieken huis. De bestuurder van de auto, die wilde pas- seeren, had den afstand -onderschat en kwam met de auto tegen een boom, welke afknapte. Ver volgens tegen een tweede en een derde, waardoor de auto omsloeg. De inzittenden werden verwond. OVERVEEN. Personalia. De heer mr. W. J. M. Westerwoudt te Overveen is benoemd tot commissaris van de Ned. Heide Maatschappij in de vacature van den heer F. B. Löhuis. Het Kennemer Lyceum. Het bestuur van de Vereeniging Kenne mer Lyceum alhier, heeft zich tot den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gewend met een adres, waarin teleurstelling is uitgesproken over het ver schijnen van het Koninklijk besluit van 3 Mei 1928 met vaststelling van een nieuwe minimum urentabel voor de Literair Econo mische afdeeling. Het bestuur heeft tot den minister het ernstig verzoek gericht, om nog gedurende eenige jaren door te mogen wer ken met de in 1923 door de Regeering ge publiceerde minimum urentabel, aangezien Rector en leeraarsvergadering het moment nog niet gekomen achten, op grond van uit het onderwijs voortkomende ervaringen, tot een conclusie omtrent het werken in de Literair Economische afdeeling volgens de urentabel van 1923 te komen. Het bestuur heeft den minister om een audiëntie verzocht, ten einde een en ander nader te mogen toe lichten. De economische onder-afdeeling van het Kennemer Lyceum voldoet volkomen aan de nieuwe urentabel door den minister on langs vastgesteld; maar de literaire onder- afdeeling van de Literair Economische af deeling wordt door het besluit van den Mi nister onmogelijk gemaakt. Bestuur, Rector en Leeraarsvergadering van het Kennemer Lyceum overwegen van deze literair onder-afdeeling te maken een Literair Historische school, een zoogenaamd moderne talen-gymnasium, aan hetwelk door een overvloed van moderne talen. Geschie denis en aanverwante vakken aan de vor ming der leerlingen wordt gewerkt. In de „Mededeelingen" van het Kennemer Lyceum heeft de Rector zich gewend tot de ouders der in aanmerking komende leerlin gen, ten einde door een enquête uit te maken of er voor deze nieuw te stichten Literair Historische onder-afdeeling voldoende animo bij de ouders bestaat. S. E. Aanrijding. Zaterdagavond maakten twee autobestuurders op een minder prettige manier met elkaar kennis, daar ze met hun auto's tegen elkaar botsten op den hoek Mollaan-Rijperweg. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt tegen een der bestuurders, mdat hij te veel links reed, waardoor dit ongeval ontstond. Koninginnefeesten. -De traditie van de laatste jaren getrouw, zal de Ver. Koninginnedag ook dit jaar weer feesten organiseeren voor den 31 sten Aug. Als nu de ingezetenen ook maar aan hun tra ditie getrouw blijven, door n.l. een grootere of kleinere bijdrage voor dat doel te reser veeren, dan twijfelen we er niet aan, of de feesten zullen wel weer- schitterend slagen. Binnenkort zullen de inschrijvingsbiljetten weer hun tournée door de gemeente maken. Openluchtbijeenkomst Chr. Jongeren Organisatie. De Vereeniging van Jong Hervormden- de Ver- eenigde Haarlemsche Jongemannenvereeniging en de Haarlemsche Meisjesclubs hopen voor haar leden en alle belangstellende jongeren van 18 tol 30 jaar op Zondag 8 Juli a.s., aanvang kwart voor di ie, op de buitenplaats Wildhoef alhier, een op wekkingssamenkomst te houden, waar achtereen volgens zullen spreken: de heeren A. J. Bakker, voorz. Vereen. Jong Herv. en Ds. G. J. Waarden burg, Mej. C. ten Boom, hoofdleidster Haarlemsche Meisjesclubs en voorts de" heeren Ds. L. J. van Leeuwen en C. de Vries, voorz. algem. bestuur Haarl. Jongemannen-Vereenigingen, resp. over de volgende onderwerpen: Wie wij zijn!; Wat óns bint!; Staan wij alleen?; Hoe wij voorttrekken! en Zijn wij er al? Het Meisjeskoortje van de Jeugdvereen. Berg- oi waarts, uit wijk IV der Nederd. Herv. Gem. te Haarlem zal eenige liederen ten gehoore brengen. Hooibrand. Vermoedelijk door verdwaalde vonken uit een passeerende locomotief, ontstond er brand op te velde staand hooi aan de Prins Hendriklaan; en ging pl.m. 20 M\ hooi verloren. Door omwonenden werd erger voorkomen. Aanrijding. Dinsdagavond, tijdens de slotrepetitie van „Cremer" op Kraantjelek, werd van een wielrijder, die naar de vertooning stond te kijken, het rijwiel door een passeerende auto in elkaar gereden. Aangezien er voldoende ruimte overbleef voor auto's om te passee- ren, was er voor den luitenant-bestuurder niet de minste aanleiding voor de achterom geroepen opmerking: „dan moet je maar op zij gaan". Nummer en letter van de auto werden echter opgenomen, zoodat de be stuurder wel een verzoek zal krijgen, om de aangerichte schade te vergoeden, wat niet meer dan billijk is. Eenige kleine verkeersongelukken. Op 't Zandvoorterpad reed een wielrijder uit Amsterdam tegen een auto op met het gevolg, dat de wielrijder door de bekomen hoofdwonden een half uur later per ziekenauto van den heer Mathot naar 't ziekenhuis moest worden gebracht. Een paar uur later kon hij g lukkig naar Amsterdam terugkeeren. Op den Duinlustweg, nabij Elswoutshoek reden een motorrijder en een wielrijder tegen elkaar in, met als gevolg een totaal onbruikbaar geworden rijwiel en een berijder, die door behulpzaam pu bliek weer op de been geholpen moest worden, om zijn weg te kunnen vervolgen. Het was een sa menloop van omstandigheden waar beiden vrij van uit gingen. De schade werd onderling ge regeld. ■k Zondag reden op den hoek Zijlweg-Zandvoorter- pa twee auto's tegen elkaar, doordat een auto op de Zijlweg in -de richting Haarlem reed. Beide wagens werden beschadigd; de bestuurders ver schilden van meening, doch vonden -het toch maar beter de schade in der minne te regelen. Een boom welke fungeert voor „verkeers-agent" blyit een boom. Hij is nog niet gepromoveerd, want hij is~ „ge plaatst" voor een proeftijd- maar als alle auto's en motoren zijne waardigheid willen erkennen door hem zóó te ontwijken, -dat ze onbelemmerd kun nen voortgaan, gewis, dan is de vroedschap dade- Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 Prijscourant wo-dt op aanvrage gaarne toegezonden J m\ KI. Houtstraat 136 - Telefoon 10188 J Opgericht 1870 9 9 9 Kleverparkweg 154 "W2 Tegenover de Middelbaar Technische School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft voor het a.s. seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden. Ie klas afwerking Billijke prijzen TIMMERMAN AANNEMER DELFTKADE No. 2 l TELEF. 12334 - NA MEI 1928 a 23017 HET ADRES VOOR BURGERWERK EN VERBOUWINGEN IN IEDERS BEREIK VRAAGT JEM0NSTRATIE! ZIJLWEG, HOEK DUVENV00RDESTRAAT lijk bereid hem in vasten dienst te stellen. Maar hij is hardleersch, want enkele dagen ge leden kwam het weer, voor de zooveelste maal tot een botsing, 't liep gelukkig nogal mee. Zou hij kunnen spreken, gewis, we kregen te hooren: „haal me asjeblieft weg- want ik red 't niet!" Aanrijding. Dinsdagmiddag 2 uur had op 't gevaar lijke punt (bij den bekenden sta-in-den-weg) op den Bloemendaalscheweg weder een aan rijding plaats. Een auto bestuurd door den heer R. uit Haarlem reed op den Julianaweg en wilde de Bloemendaalscheweg oversteken naar den Militairenweg, toen juist op het zelfde oogenblik een auto van Bloemendaal kwam, die in de richting Overveen reed, bestuurd door den heer J. uit Koog a/d Zaan. Om te passeeren haalde eerstgenoemde be stuurder te veel naar links uit en kwam met zijn auto tegen den lantaarnpaal terecht, welke werd beschadigd. Van de auto werd het linker spatbord vernield. Beide bestuur ders kregen geen letsel. Indien deze boom was geveld geweest, dan zou er geen aanrijding hebben plaats gevonden. Zullen we de ongevallen gedurende een kwartaal eens tellen en publiceeren? Mis schien dat de vroedschap daardoor éénparig besluit om aan dit euvel een einde te maken. Aanwijzingen ter plaatse door richting - peilen of duidelijke borden, kunnen niet hin deren, maar 't zijn lapmiddelen. Centrale verwarming in School C. Aan de firma J. C. Bonarius alhier is, als laagste inschrijf ster, opgedragen het aan brengen van een inrichting voor centrale verwarming in de O. L, School aan den De Genestetweg. Bezwaren van hoogerhand. De heer G. J. van Abs, voorzitter van de coöp. Woningbouwvereeniging voor gem. Werklieden en Ambtenaren, zal binnenkort om principieele redenen moeten bedanken als voorzitter dezer vereeniging. VOGELENZANG. De plechtige uitvaart en begrafenis van Pastoor H. J. Zondag. Nadat Zondag voor den overleden pas toor van Vogelenzang en deken van Noord- wijk, den hoogeerwaarden heer H. Zon dag, die Donderdag overleden is, de Pro- fundis en Metten gehouden waren, werden Maandagochtend in de Kerk te Vogelenzang de Lauden gezongen. Daarna werd een plechtige H. Mis opge dragen door mgr. H. J. M. Taskin, vicaris-

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1