uiming E. H. B rokmeier AMSTELBIEREN SCHOOL- en STUDIEBOEKEN /erkoopen 16 Juii. Fa. GRAMMÉ EIKELENBOOM ENHOUr AERDENHOUT (GEMEENTE HEEMSTEDE) Bestel tijdig Uwwam® Het Wereldgebeuren. PLAATSELIJK NIEUWS RADIO JEOPEND BRIEVEN BENZINE 5e groote e gemaakte :n-Costuums EIN 35 t voordeelig koopen advertentiën in eek- en maand- itsen zonder de verhooging? enz. enz. 2 ;en opgeruimd Zaterdag 21 Juli I928. AD VERTENTIEN Ingezonden Mededeelingen Derd#/j<tafga% Weekblad voor Bloemendaal» Overveen» Aer den hout, Bent veld, Vogelenzang, Kleverpark (Haarl.) en Santpoort-Station Lied. ZANDVOORTSCHELAAN 167 TELEFOON 26440 VICTORIA-, APPOLLINARIS-, FACHINGËN-, EMSER-, EVIAN- EN VICHY-WAT ER A B EMENTEN j C. T. Glide - Cuisinier j I P. VAN DER STAD I A. H. van der Steur Jr. T iil E H S A. F. VAN STRAATEN I v. if TELEFOON 26416 3UT lAN 139-TEL. 26189 1 D E huur- ïbaker bielen Rouw- o 1LEM, Tel. 11265 AGES I J ondervinden van Z. Exc. van Binnenlandsche Zaken :er S. A. Baron van Heem- ioningin in onze Provincie, dangrijkheid van de Pluim en de daaraan verwante i en omgeving, s voor een ieder verkrijg- Tijdschrift, Juli 1928 Fa. C. J. v. Houten en Bijvoegsel, Sparren- jrafie van F. Moesman. Sluiswijksche plassen >oi Insulinde, De And- afie F. van der Kooi ihtegaal. Gedichten v )ud en nieuw Olympia VI. Willem Eland, mei van Lord Barrington, ceningen van W. Hes- i op Zuid-Beveland, is. Medereizigers, door schalk. Muziek, naar de Boer. In het land :nri van Booven, Ber- aar een fotografie van lijksadvertentie, door cheepswerf, naar een i. Mastenbroek, i: De kringelende Ap- loone Swartwolt, met letty Heiligers. Een oor vrije Uurtjes, s, kindervers van A. rken Herman, door J negers van den Zond- S. de Beer, met tee- stijnen. w Per regel0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 tot ea met 5 regelsOM elke regel meer „0.10 (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina'a) 0.40 Bij contract speciale diüe Uitgave: Fa. Grammé Eikelenboom Bioemendaal Om steeds tevreden te zijn, moet men zich over alles en over niets kunnen ver leugen. Gelijk het brood van terruwen, dat berst en opengaat, al door de bruine korste de gouden kruime laat; zoo zit de hemel dikwijls geborsten en gescheurd, en door de peersche wolken men 't vonkelend licht bespeurt: zoo blijft in Gods grammoedigheid en recht doen altijd iet waardoor de zondaar, boetbereid, vergiffenis blinken ziet. Het was 16 Juli 1928 tien jaar geleden dat de volkeren het gruwelijk feit van den moord op de Tsaren-familie in him ge- achiedboeken in te schrijven kregen. Tien jaar. Zelfs nü heeft deze moord nagenoeg van officieele zijde geen veroordeeling der Sov jets door de andere mogendheden ten ge volge gehad en neemt men nog steeds kalm genoegen met de mededeeling, dat zulks geschied is zonder voorkennis der „autori teiten". Toch blijft het feit bestaan, dat de ze moord het Sovjet-stelsel in de oogen van elk weldenkend mensch „VER-moord" heeft. 21 Januari 1793 had een soortgelijke moord plaats in Frankrijk en werden Lo- dewijk de Zestiende en Marie Antoinette onthoofd. Zelfs nu, na 135 jaar, voelt Frank rijk nog steeds de gevolgen van deze don kere bladzijde in zijn geschiedenis. Rusland zal het niet beter, zeer zeker slechter gaan, omdat dit land zelfs thans nog steeds in wanorde verkeerd, een bakermat is van mis daad, ontucht, afpersing en andere geweld dadigheden. Nu, na tien jaar, is de toestand daar veel ellendiger dan vóór de revolutie Daar zulks algemeen bekend is, behoeft dit geen nader betoog. Iets anders is echter of de moord ge rechtvaardigd was. De daad werd voorge steld als een veroordeeling van tirannen, die het Russische volk gedurende jaren en jaren zouden hebben geknecht. De gruwe len van Siberië en de daarheen gevoerden onschuldig veroordeelden werden o.m. als voorbeelden daarvan aangehaald. Dit alles was waar, dochmoest de schuld daarvan op de Tsaren-familie gewor pen worden, moest dit gewroken worden op menschen voor wie al deze verschrikkelij ke feiten tijdens hun geheel en leven angst vallig verborgen zijn gehouden en waarvan zij dus geheel onkundig waren? Moest daarvoor een jong, ziek koningskind in de armen van zijn reeds doodgeschoten vader vermoord worden? Moesten daarvoor de grootvorstinnen, alvorens te sterven, bloot gesteld worden aan tooneelen, die met geen pen te beschrijven zijn? Moesten zij, alvo rens te sterven, eerst een beestachtige, on beschrijfelijke ontucht medemaken en ver volgens den moord op hun vader, Nicolaas II, die zijn hand voor de oogen van zijn ziek en gemarteld zoontje hield, opdat 't kind niet zien zou hoe hij, zijn vader, ver moord werd? Moest dit alles? Neen, duizend maal, neen. Zij werden niet ter dood gebracht na een rechtvaardig vonnis, zooals zelfs den grootsten misda digers nog ten deel valt, neen zij werden zonder vorm van proces onder afgrijselijke kwellingen door bandieten om het leven gebracht. Door bandieten, door wezens die men onder de „menschen" niet bestaanbaar zou hebben geacht. Monsters, in één woord. Dan doet de executie en gevangenschap van het Fransche Koningspaar toch nog veel zachter aan. Het laat ons zien, dat de zoo hoog geroemde beschaving van deze eeuw Zager, steeds lager zinkt, en nog ver onder het peil blijft van den tijd der Fran sche omwenteling. Maar nu het vreeselijkste nog. Alles wat men verweet aan de Tsaren-familie, vindt men thans nog in veel sterker mate terug onder de regeering der Sovjets. Nog veel sneller dan vroeger is men geneigd iemand, die te veel in den weg zit of op mistoe standen wijst naar.... Siberië te verban nen. In plaats van direct afgeschaft te zijn is dat zoo gewraakte verbanningsoord buitengewoon in trek bij de heeren „Rech ters", terwijl met de doodstraffen, zelfs bij lichte vergrijpen zeer kwistig wordt om- gesprongen, wanneer het personen betreft, die gevaarlijk kunnen worden voor het wet tig gezag. Het kan niet anders of Rusland vernie tigt zich zelf. En pas als deze vernietiging volkomen is, en alle duivelsche elementen verdwenen zijn, zal het kleine deel der be tere bewoners kans zien hun land tot rust en nieuwen bloei te brengen. Zijn er dan nog goede krachten in dezen bolsjewistische „heilstaat"? Zeer zeker. Een bewijs daarvoor is wel.... Krassin, niet wijlen den revolutionairen volksleider Kras- sip, maar. DE Krassin, de ijsbreker, het schip, dat zoo onnoemlijk veel gedaan heeft voor de redding van de slachtoffers van het Pooldrama. De Russische bemanning van het door de Russische regeering uitgezonden schip tusschen haakjes de eerste werkelijke daad van internationaal medegevoel van de zijde der Sovjets doet en deed bovenmensche- lijke pogingen om -hulp te brengen en slaag de er dan ook reeds in de Malmgren-groep, waarvan Malmgren zelf helaas overleden was, doch Zappi en Mariano nog in leven verkeerden, te redden. In den avond van den zelfden dag, 12 Juli, slaagde De Kras sin er voorts in ook de Viglieri-groep te bereiken en aan boord te nemen, daarmede wederom vijf mensohen aan den ijzigen greep van den Pool-dood onttrekkend. Niet minder heldhaftig gedragen zich de Russische vliegers Tsjoechnofski en Ba- boesjkin, waarvan de eerste met vier hel pers na zijn ontdekking van de Malmgren- groep door een noodlanding zelf een ge vangene van het ijs werd, doch elk oogen- blik door De Krassin bereikt en gered kan worden. De Krassin is de sterkste en-grootste ijs- breker ter wereld. Daarenboven zond de Russische regeering nog een andere, n.l. De Malygin, die zich ook verdienstelijk maakt. Het werk wordt ditmaal dus niet half ge daan. De gezagvoerders'yan deze schepen en de bemanning daarvan toonen de wereld, dat zij, evenals de reddingsbrigades der an dere landen, voor hun heldhaftige en opof ferende taak berekend zijn en de ware Russen ook nu nog recht hebben op waar deering, erkenning en dank. Laten wij bpnerj dat de wereld spoedig meci van aezu oeuoraeeien Krijgt. Daden, die de overtuiging schenken, dat Rusland begint te beseffen, dat het slechts één schakel is in de groote keten van „ge meenschap der naties". Een keten, waarin elke schakel op zich zelf niets is. v.h. P. STINS Pz. BLOEMENDAALSCHEWEG 78 TELEFOON 22045 Buitenland. Briand heeft zijn antwoord op het Kel logg's Pact aan de pers bekend gemaakt en wij kunnen daaruit citeeren: dat niets in het verdrag het recht tot zelfverdediging tegen een aanval beperkt of beïnvloedt, waarbij elke staat 'de uit sluitende bevoegdheid 'bezit te beslissen of de omstandigheden het voeren van een verdedigingsoorlog vereisdhen; dat niets in het verdrag in strij'd is met de bepalingen van het Volkenbondsstatuut en de verdragen van Locarno of de neutra- liteits-verdragen; dat e'lke iribreuk op het verdrag door een 'der onderteekenaars de overigen ten aan zien van den overtreder van hun verplich tingen ontslaat; dat de mogelijkheid van onderteekening door de onderteékenaars der Locarno- en neutraliteits-verdragen en 'de gelegenheid voor andere staten om toe te treden het pact die algemeenheid verleenen, welke vólgens Fransch inzicht noodzakelijk is; dat de Fransche regeering dan ook van heden af bereid is het voorgestelde pact te teekenen. Chamberlain'heeft toegezegd, dat Woens dag het antwoord der Engelsche regeering aan Kellogg zal worden overhandigd en dat iij dit antwoord 'dadelijk, nadat het in han den van Kellogg gekomen is, publiek zal maken. Op het moment, dat wij dit schrij ven, is dit nog niet bekend, doch met zeer groote kans op waarschijnlijkheid kunnen we wel zeggen, dat het goeddeels zal over eenstemmen met dat van Briand, voorna melijk wat de drie eerst genoemde punten betreft. Ook Mussolini heeft zich namens de Ita- liaansdhe fegeering genegen verklaard het Pact te onderteekenen, terwijl deze toe zegging van Duitsche zijde reeds eerder gedaan werd, waarbij ter eere van Duitsch- land moet worden opgemerkt, dat dit land het eenigste was, dat geen beperkingen of voorbehoud wenschte ten opzichte der eigen speciale belangen. Het welslagen van Kellogg's anti-oorlogs verdrag is 'dus volgens menschelijke bere kening zeker te achten. Toch meenen wij een waarschuwing te moeten laten hooren om nu niet in eens al te optimistisch gestemd te zijn. Hoe mooi en waardevol Kellogg's voorstel ook is, toch. schakelt het de oorlogsmogelijkbeden nog geenszins uit. Zoodra een der ondefteekenende staten de overeenkomst niet na'komt, dan houdt daar mede stilzwijgend de verplichting der an deren op en.... is oorlog zoo goed als zeker. Iets geheel anders zou het zijn als deze bepaling luidde: 'dat elke inbreuk op het verdrag door een der onderteekenaars aan een onderzoek en rechtsgeldige beslis sing van het Permanent Hof van Internatio nale Justitie zal worden onderworpen, waarbij alle belanghebbende partijen zich zullen neerleggen; voorts, dat niets in het verdrag het recht tot zelfverdediging tegen een aanval rechtvaardigt, doch dat deze verdediging zal worden opgedragen aan een Internationale Politie tot handhaving der veiligheid, samengesteld uit de vroe gere legers der landen, die het ver'dirag on derteekenden. Nu is het waar, dat een dergelijk verdrag nog slechts een toékomst-droom is en we niet dadelijk alles moeten willen. We 'die nen dan ook tevreden te zijn met wat we reeds 'bereikten, doch zoolang de uitspraak van het Permanent Hof van Internationale Justitie, gesteund door een Internationale Politie, géén wet is voor de volkeren, mo gen we het oorlogsgevaar niet onderschat ten. Binnenland. Helaas hebben we deze week droeve fei ten te melden en te memoreeren. Op de eer ste plaats het verscheiden van Rotterdam's burgervader Mr. Wijtema. We spreken van burger-vader, omdat deze man zich een waar vader voor de aan zijn zorgen en lei ding toevertrouwde stad getoond heeft. In de vijf jaren, dat hij deze functie vervulde, heeft de Maasstad zeer veel aan hem te danken gehad en heeft hij zich een waardig opvolger getoond van Dr. Zimmerman. Zeer kort na dit verlies kreeg Rotterdam een tweeden, niet minder zwaren slag te verdragen door het overlijden van Mr. S. J. L. van Aalten, Lid der Tweede Kamer, oud wethouder en lid van den gemeenteraad te Rotterdam. Toen Dr. Zimmewnan, in ver band met zijn belangrijk internationaal werk, veel buitenslands vertoefde, trad hij op als waarnemend burgemeester, ook toen Dr. Zimmerman aftrad heeft hij nog gedu rende deze vijf maanden deze functie waar genomen. Hij was lang wethouder van fi nanciën en heeft zich op dezen post een getrouw, hoogstaand man van buitengewone capaciteiten getoond. Zoo verliest Rotterdam dus in één week, twee van zijn trouwste en grootste zonen. Als 'n niet minder droevig feit noemen we de mijnramp in de staatsmijn Hendrik, waarbij tien menschenlevens te betreuren zijn. Een ongeluk van een dergelijken om vang is gelukkig sinds jaren niet in Holland, dank zij de uitgebreide voorzorgsmaatrege len, voorgekomen. Niettemin geeft het ge beurde ons aanleiding weer eens opnieuw de aandacht te vestigen op die menschen der duisternis, die.... helden des lichts. Hel den van het licht, omdat wij aan hen onze verlichting en onze verwarming danken, ter wijl zij daarvoor, iederen dag opnieuw, te gen een in verhouding schamel loon hun leven voor ons in de waagschaal stellen. Wij praten nu zoo over den heldenmoed der No- bïle-redöeïs, doch is die van deze men schen, voor hun levensonderhoud tot mijn werkers gedoemd, wel minder? Voorzeker niet. Laten onze gedachten eens wat meer bij hen vertoeven, die voor ons, eiken dag weer opnieuw, den dood trotseeren. Ten slotte hébben we de merkwaardig, angstige reis van onzen grooten mailstoo- mer, Insulinde, te melden, die op de thuis reis van Indië onder de passagiers en be manning te kampen kreeg met wat pas later bleek een zeer kwaadaardige An gina, waaraan zeven slachtoffers ten offer vielen, hetgeen, zooals begrijpelijk is, een paniek aan boord veroorzaakte. Dank zij het krachtig optreden van den scheeps dokter en een repatrieerend officier van gezondheid, kon erger voorkomen worden, doch dat de passagiers, die het eene slacht offer na het andere over boord zagen zetten, onder vreeselijke gevoelens als: Wze nu?" Vandaag hij, morgen ik?" enz gebukt gin gen, is te begrijpen. BLOEMEND AAL. Inschrijving sloopwerk. Inschrijving voor het sloopen van de perceelen Bloe- mendaalscheweg 142, 144 en 146 te Bioe mendaal. Ingeschreven hadden: G. Martens, Haar lem, 350; C. de Bruin, Haarlem 700; J. Michels, Haarlem 820; J. P. Hand- graaf, Santpoort, 220;. D. K, Michels en Zn., Haarlem, 801; Bax en Steenkist, Haarlem, 518; A. de Leon, Amsterdam, 287; Gebr. Griekspoor, Hillegom, 435; S. Waterdrinker, Beverwijk, 975.75; Gebr. Sloten, Waddinxveen, 675; P. C. H. Hoornick, Goor, 735; H. de Carpentier, Ede, 827; Gëbr. de Boer, Oostzaan, 505.55; Aring en Co., Amsterdam ƒ365.65; H. van Sleeperaan, Haarlem, 660. Droevig, De 22-jarige Bleyendaal, sol daat van de koloniale reserve te Nijmegen, afkomstig uit onze gemeente, is dezer da gen bij het zwemmen in de Waal verdron ken. Excursie door de tuinende jeugd. De Bloemendaalsche verzorgers van jeugdtuin- tjes houden heden excursie naar Amster dam om aldaar de jeugdtuinen te bezich tigen, tevens zal het Koloniaal Instituut be zocht worden. De op handen zijnde Oranjefeesten. De Ver. Koninginnedag is voornemens, op 31 Augustus een bloemencorso te houden. Eigenaars van auto's zijn door het bestuur aangeschreven, aan het corso te willen deelnemen. Naar we vernemen is de welwillendheid Per jaar3. Per half jaar1.60 Per drie maanden0.85 (Bij vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kunnen op ieder tijdatip aanvangen. Losse nummers a 5 cent ver krijgbaar bij den boekhandel en aan het bureau van dit blad Bureau voor Redactie en Administratie: Bloemendaalsche weg 78 Telefoon 22045 Post-Cheque- en Gironummer 22874 Uitzending van Diners aan huis S Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 e o Prijscourant wordt op aanvrage gaarne toegezonden I POELIER HAARLEM 2 KI. Houtstraat 136 - Telefoon 10188 Opgericht 1870 ^-*2? IMS' Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School 1ste klas Heeren- en Dameskleermakeri) Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft voor het a. s. seizoen een ruime sorteering stoffen voorhanden. Ie klas afwerking Billijke prijzen TI EVi Evl ERMA 5*5 AANMSMER DELFTKADE Mo. 2 TELSF. 12334 - Mfe MEE ÏÖ2G t 23017 HET ADRES VOOR BURGERWERK EN VERBOUWiNSfiN IN IEDERS BEREIK VRAAGT DEMONSTRATIE! ZMkWÉQ, HOEK DUVENVÜOKÜESh'AAT van de autobezitters niet groot om aan dit bloemencorso deel te nemen. Waar wij in Bloemeudaai trotsch kun nen zijn op de goede samenstelling van de gezellige oranjefeesten, dank zij de vaar digheid van de bekende actieve feestcom missie, meenen wij hier de vele auto-bezit ters op te moeten wekken om aan het bil lijke verzoek van deze commissie te vol doen, want deze iaksche houding verdient de commissie allerminst, Niet alieen luxe-auto's, doch ook vracht auto s kunnen voor hel corso inschrijven. Autohuurders, die geen aanschrijven kre gen en toch van de partij willen zijn, kun nen zich aanmelden bij den heer Dank baar, Brederodelaan 15. De beide mldden- standsvereenigingen zijn uitgenoodigd, om hun medewerking te willen verleenen bij een te houden étalagewedstijd. Deelne mende winkeliers kunnen zich aanmelden bij den secretaris. Had men aanvankelijk gedacht de fees ten op Duin en Daal te houden, later is het bestuur er van terug gekomen en is beslo ten, daarvoor het bekende terrein bij Zo- merzorg te gebruiken. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Van niets neemt men zoo langdurig af scheid als van de jeugd. Men waant dat ze nog altijd op den drempel staat, maar dan is ze meestal reeds lang weg. MAANDAG. De grootste kunst van den ouderdom is, zich te herinneren, dat men jong is ge weest zonder te vergeten, dat men hei niet meer is. DINSDAG. De jaren trekken verder, Maar wat een geest ook zaait, Dat wordt nooit meer vertreden, Door stormen niet verwaaid. WOENSDAG. Wat de hemel ons toezendt, kan de he mel veranderen, maar aan de rampen, die wij ons zelf op den hals halen, is geen ont komen. DONDERDAG. Wat ge alleen kunt doen, roep daar geen ander bij. VRIJDAG. Wij zijn nimmer zoo verstoord op ande ren, als wanneer wij reden hébben om on tevreden te zijn over ons eigen gedrag ZATERDAG. Zich gedurende eenige uren in het bijzijn van vreemden, zacht en vriendelijk voor le doen, is niet moeilijk, maar tehuis die zacht heid als een deugd aan te kweeken, dat is een andere zaak.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1