ADRESBOEK Schoolboeken Schoolboeken ADRESBOEK Heden verschenen Heemstede-Bennebroek Waarheid en Menschlievendheid. Fa. GRAMMÉ 6 EIKELENBOOM v.h. P. Stins Pz. VAN DEN GEMEENTERAAD Heden verschenen Heemstede-Bennebroek C* J. Gude - Cuisinier A, H. van der Steur Jr. AD VERTENTIEN Ingezonden Mededeelingen Zaterdag 28 Juli 1928 Weekblad voor Bloemendag Overveen, Aerdenhout, Beat' veld, Vogelenzang, Kleverparlc (Haarl.) en Santpoort-Station Uitgave: Fa. Gtammé Eikelenboom Bloemendaal Derde Jaargang No. 48 ABONNEMENTEN Bloemendaalscheweg 78 Telefoon 22045 Post-Cheque- en Gironummer 22874 Bloemendaal Telefoon 22045 Uitzending van Diners aan huis P. VAN DER STAD POELIER - HAARLEM 2 Per regelf 0.20 Kleine annonces „vraag en aanbod" 1 toten met 5 regels0.50 elke regel meer „0.10 (le pagina) per regel 0.45 (volgende pagina'») 0.40 Bij contract speciale tartovea» Per jaarf 3.— Per half jaar,1.60 Per drie maanden. 0.85 (Bjj vooruitbetaling te voldoen). Abonnementen kannen op ieder tijd «tip aanvangen. Losse nummers 5 cent ver krijgbaar b(j den boekhandel en aan het bureau van dit blad Bureau voor Redactie en Adminiitratle t PRIJS f2.50 Verkrijgbaar in den Boekhandel en aan ons Bureau EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. De optimist bezit de gave om het wezen der dingen in hun volheid en hun juiste ver houdingen te zien. De pessimist beschouwt e daarentegen uit een begrensd en een- ijdig oogpunt. IAANDAG. De mensch schept zich zijn eigen gren- en, alleen.omdat hij zichzelf niet kent, /INSDAG. Neem niet den schijn aan 'anders te zijn dan gij zijt, want elke schijn is een belem mering voor 'het zuivere licht der waarheid, dat door u schijnen moet gelijk het zonlicht door het helder glas schijnt. WOENSDAG. Spreek tot zijn hart 'en op hetzelfde oogenblik is de mensch deugdzaam. DONDERDAG. In een rijk hart vindt eigenliefde geen plaats. VRIJDAG. Schrijdt vereend steeds moedig voort Groot de daden, kloek het woord, Zelfbewust, fier, rein en goed. Maar, bij alles wat gij doet, Zij er liefde in uw gemoed. ZATERDAG. Het doel van alle leeren is niet anders dan de verloren ziel te zoeken. Eenige dagen geleden kwam ons een vraag onder de oogen, die wel waard is aan een nadere beschouwing te worden onder worpen. Zij luidde: „Hoe staan we in het leven tegenover de waarheid?" Erkennen we niet allen de noodzakelijkheid van de leugen? Is een heele leugen soms beter dan een halve waarheid? Bestaat in het leven ook de z.g. „eerlijke" leugen? Zijn we soms niet eerlijker en waarachtiger in onze vriend schap als we in zökere omstandigheden durven te liegen? We kennen allen die gevallen, waarin 't ons hard valt de volle waarheid te moeten mededeelen. We bedoelen de gevallen, waarin we door het moeten zeggen der waarheid iemand groot verdriet zouden aandoen. Uw broer is een doodelijk ongeval over komen. Op u rust de zware taak dit aan zijn weduwe, uw schoonzuster, te moeten gaan mededeelen. Bijna iedereen vertelt in zoo'n geval een leugen, of lie-ver, hij voelt zich gedrongen de volle waarheid te moe ten verzwijgen, omdat het niet aangaat kalmweg binnen te komen met: „Kind, ik heb heel heel slecht nieuws voor je; Gerard heeft met de fiets een ongelu'k gehad en,.., 't ergste is gebeurd." Steeds zullen we allereerst trachten het gebeurde voor te stellen als iets dat wel „naar" doch niet zóó ernstig is, om dan daarna den persoon in kwestie langzaam aan voor te bereiden op het allerergste. Als we een plotseling sterfgeval te dra gen krijgen en we moeten hiervan onze fa milie in kennis stellen, heet het hoogstens: „Moeder ernstig ziek, kom direct". Het overlijden zelf verzwijgen we om hen, die het bericht ontvangen, een al te plotselin- gen schok te besparen, die wellicht niet minder droevige gevolgen zou hebben. Ieder van onze lezeressen en lezers kan natuurlijk ettelijke van dergelijke voorbeel den bedenken in allerlei variaties, doch r: voor alle inrichtingen van onderwijs worden door ons vlug geleverd. Doet Uwe bestellingen bijtijds bij Bloemendaalsche weg 78 allen even gegrond op de.... noodzake lijkheid van het verzwijgen der volle waar heid. Een noodzakelijkheid, die welhaast, uit het oogpunt van menschlievendheid, plicht is. Maar toch zullen velen van ons zich niet temin onbevredigd gevoelen bij het bedrij ven van een dergelijke „leugen". Zij zullen, evenals wij, 'wat ons uit ervaring bekend is, temeer wanneer hun leven op een krach- tigen religieusen grondslag 'berust, toch het twijfelachtig gevoel blijven behouden: „Deed ik nu goed of was het verkeerd?' „Moest de waarheid of de menschlievend heid den voorrang hebben?" Langzamerhand is het ons gelukt hier voor een bevredigende oplossing te vind'en. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat God nooit gewild kan hebben, dat de eene wet de andere geweld aandoet. En Wanneer we wèl van plan zijn de waarheid volledig me de te deelen, doch de omstandigheden ge durende eenigen tijd ons verplichten om te zwijgen of tot het zeggen van, wat men noemt, een halve waarheid, dat we dan niet in strijd komen met de ware opvat ting van „waarheid". Die opvatting toch kan nooit anders bedoeld zijn dan te moe ten medewerken tot het Goede, zooals al les in de Schepping uitsluitend dient tot het goede (al wordt het door de menschen of door oorzaken, die wij met ons beperkt verstand en begrip niet kunnen nasporen of begrijpen, wel eens aangewend tot het kwade). En als de waarheid dient tot het bevorderen van het goede, dan sluit dit vanzelf in, dat de waarheid nooit aange wend mag worden om verdriet te brengen, d.'w.z. verdriet in zoodanigen voTm, dat daarvan nóg meer leed het gevolg zou zijn. Als we dus meenen de waarheid geleide- delijk te moeten vertellen uit on'z'en God- delijken 'aandrang to>t menschlievendheid, tot het 'besparen van noodelooze ellende, dan kan het niet anders of we zijn in deze handelwijze door Gods Eigen Wetten ge rechtvaardigd en behoeven we in dat op zicht geen wroeging of, op z'n minst, geen twijfel meer te koesteren. Resumeerende kunnen we dus zeggen, dat ieder naar eigen persoonlijk gevoelen en naar gelang van de op dat tijdstip gel dende omstandigheden zelf gemakkelijk kan bepalen wat het beste is. Een algemeen voorschrift valt natuurlijk niet te geven. Ieder moet dat individueel voor zich zelf uitmaken. Voelt ge echter, dat ge mensch lievendheid moet betrachten en de waar heid van later zorg is, laat dit dan ook gel den en bedenk wel, dat de eerste gedachte, de intuïtieve, steeds gebleken is de juiste te zijn, als het ware komende van..,. Hooger Hand. Donderdagmiddag 2 uur vergaderde de gemeen teraad van Bloemendaal op het raadhuis te Over veen. Voorzitter: Wethouder Laan, loco-burgemeester. Afwezig de heeren Kremer en Hogenbirk. 'De Voorzitter opent de vergadering en stelt punt 1 van de agenda aan de orde. Punt 1. Ingekomen stukken. 1. Bericht van den Commissaris der Koningin, dat hij den Burgemeester verlof tot afwezig heid verleend heeft voor den tijd van een maand, in gaande 10 Juli 1928. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Proces-verbaal van kasopname bij den Ge meente-Ontvanger. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Verzoek van H. H. Theunisse om den eik bij de Julianalaan en Bloemendaalscheweg te sparen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 4. Verzoek der N.V. Maatschappij voor ontgin ning van woeste gronden met toepassing van stedelijke afvalstoffen „Mijvo" om tegen een door de gemeente te betalen vergoeding van 98 cent per inwoner per jaar "de afvalstoffen vanaf de gemeentebelt naar elders te mogen vervoeren. B. en W. geven in ove-weging afwijzend op dit verzoek te 'beschikken, daar de gevraagde prijs veel en veel te hoog 'ft Dit voorstel wordt goedgekeurd. 5. Verzoek van J. Huybens om hem 850. schadevergoeding ujt te keeren wegens het in 1927 gedurende /.enige weken stopzetten van de afgraving hij de Joodsche begraaf plaats. B. en W. geven in overweging op dit verzoek afwijzend te beschikken/ Daar deze stopzetting! geschiedde ingevolge de gewijzigde Politieverordening en pas werd opge heven, toen Huybens kon aantoonen, dat hij vóór de inwerkingtreding van die verordening reeds een contract met het bestuur van de Ned. Isr. Hoofdsynagoge te Amsl rdam had gesloten, waar bij hij verplicht werd v vóór een bepaalden da tum een zeker stuk tlrrein af te zanden. Ten gevolge van de stopzfevyg—is Huyibens niet over tijd geweest met de afzanding. De heer Cassee vraagt omtrent dit punt een toelichting. 'Nadat de Voorzitter den vraiger met een korte toelichting tevreden stelt wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 6. Verzoek van het personeel, werkzaam bij de topekabewerking, om een toelage per dag wegens het derven van extradiensten voor overwerk. B. en W. deelen mede, dat zeer onlangs de arbeidsinspectie het maken van overwerk ten strengste verboden heeft, zoodat het personeel, dat met het asphaiteeren der wegen is belast, niet langer per week mag werken dan de overige werklieden. Werd vroeger in dit maken van over uren een compensatie gevonden voor den onaan- genamen arbeid, thans is dit „extraatje" door voor meld verbod vervallen. B. en W. willen daarom het bij de asphalteering betrokken personeel wel een tegemoetkoming verleenen en stellen derhalve voor om hun een toelage van 0.50 per dag toe te kennen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. 7. Watervoorziening van Vogelenzang. Prijs van drinkwater. Naar aanleiding van een verzoek uit de Raad om de mogelijkheid te onderzoeken om den be woners van Vogelenzang zonder al te groote gel delijke opofferingen van gemeentewege even goed koop drinkwater te verschaffen als aan de ove rige inwoners, hebben B, en W. zich gewend tot de directie van het Provinciaal Waterbedrijf, dat thans voor de drinkwatervoorziening aldaar zorg draagt. De directeur van genoemd bedrijf heeft hierop onder dagteekening van 28 Maart breed voerig van antwoord gediend. Dit schrijven is in handen gesteld van de be- drijvencommissie die daaromtrent 5 Juli rapport heeft uitgebracht. In dit rapport wordt ten slotte meegedeeld: „Gaan wij de verschillende tarieven, die in deze gemeente van kracht zijn, na, dan zien wij, dat, al naar gelang gas of water betrokken wordt van de provincie, de gemeente Haarlem, Velsen of Bloemendaal, de bewoners der perceelen van het Provinciaal Ziekenhuis het gas met 7 cents per M3. en het water met 12 cents per M3, beta len. De bewoners der perceelen in het noordelijke gedeelte der gemeente, liggende aan wegen van Velsen, en die om die reden door Velsen voorzien worden van gas en water, betalen 6 cents per M3. voor het gas en 16 tot 32 cents per M3. voor het water. Voor de perceelen, die door Haarlem /an water voorzien worden, dit zijn de perceelen van de familie Van der Vliet, wordt het water met 0.25 per M3. betaald. In de wijk Vogelenzang, die door Heemstede van gas voorzien wordt, is de gasprijs 10 cents per M3. tot een verbruik van 1200 M3„ meerder verbruik 6 cents per M3„ gas over de muntmeter 1 cent duurder. De muntmeter is vrij van huur, terwijl de huur der gewone me ters belangrijk lager is dan in Bloemendaal. De bewoners van Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout zouden derhalve evengoed als nu door de bewoners van Vogelenzang ten opzichte van den waterprijs geschiedt, eene vergoeding kunnen PRIJS f2.50 Verkrijgbaar in den Boekhandel en aan ons Bureau vragen voor het meerdere dat door hen, in ver gelijking met Vogelenzang, betaald wordt aan gas verbruik. Uwe Commissie ziet zic'h dan ook genoodzaakt, ongunstig op het verzoek te adviseeren, moetende naar haar oordeel ieder deel der gemeente met zijn lusten en lasten, afzonderlijk worden be schouwd." B. en W. geven in overweging geen wijziging te brengen in de regeling der watervoorziening, ge lijk deze tot heden voor Vogelenzang goldt en sluit zich bij het advies van de bedrijvencommis- s aan. De Voorzitter licht dit punt nog nader toe en begint met te constateeren dat die Vogelenzangers echte „gladzakken" zijn, want dat ze meer voor water betalen wordt wel verteld, maar dat ze min der betalen voor het gas, dat vertellen ze niet, enfin, ik zou het misschien ook gedaan hebben. De heer Schulz juicht het toe dat dit punt zoo ernstig onder de oogen gezien wordt, toch is spr. het met de toelichting in de raadstukken niet geheel eens en geeft na een breedvoerig betoog in overweging om aan Vogelenzang de gevraagde toelage te verleenen. De heer Nuyens is het lang niet eens met de toelichting van den Voorzitter, want dat het gas in Vogenlenzang goedkooper is, dat is hier niet aan de orde. Spr. constateert dat de gemeente in gebreken is gebleven om te zongen dat ook Voge lenzang goedkoop water kreeg. Het aanbod van Amsterdam om tegen billijk tarief water te leveren is enkele jaren geleden gretig door Heemstede en Zandvoort aanvaard, toen had de gemeente Bloemendaal zorg moeten dragen dat ook Vogelenzang onder de:ze voor waarden water kon betrekken, en daarom wil spr„ gezien deze nalatigheid, dat de bewoners van Vo gelenzang onder dezelfde bepalingen water kunnen betrekken als in het overige deel der gemeente. De Voorzitter hamert nogmaals op het aambeeld van het goedkoope gas, vindt daardoor geen ter men aanwezig om aan het verzoek te voldoen en geeft in ernstige overweging om het voorstel van B. en W. goed te keuren. Spr. is desnoods bereid nog eens te praten met den directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf, om daardoor te trachten de prijs voor Vogelenzang te verlagen. De heer Prinsenberg merkt nog op dat de prijs van het water in Vogelenzang niet veel hooger is dan in Bloemendaal, aang.zien hier de nieuw- aangesloten perceelen een flink bedrag aanslui- tingsrecht moeten betalen, waardoor het water glo baal genomen lager kan blijven, doch zoodra er geen nieuwe perceelen meer aangesloten worden is er veel kans dat hier de waterprijs zou ver hoogd moeten worden. De heer Nuyens voorspelt de voorzitter niet veel succes met zijn bespreking met den directeur van het P. W. N. 'De Voorzitter: „Denkt U dat? Welnu, dan doe ik het niet!" (Gelach). 'Het voorstel van B. en W. wordt daarna aan genomen met 9 tegen 4 stemmen. 8. Aanbod van W. Swart om van hem ad 5. per M3. te koopen een terrein, gelegen tus schen den Joh. Verhulstweg en de Alb. Tym- laan. In overeenstemming met het advies der Com missie voor Publieke Werken geven B. en W. in overweging niet op dit aanbod in te gaan, daar de vraagprijs aanzienlijk hooger is dan de inder tijd door Swart betaalden koopprijs van dien grond iDit voorstel wordt goedgekeurd. Onder de na-ingékomen stukken bevindt zich nog een verzoek van de vereeniging voor Jeugd werk om de vereeniging een renteloos voorschot te willen verleenen van 20.000.Er is reeds een bedrag van 17.000.bijeen aan particuliere gif ten. Waar de vereeniging geen kans ziet om de benoodigde gelden bijeen te brengen doet ze een beroep op den goeden wil van den Raad. De Voorzitter wil hierover nog het een en an der meedeelen ter voorkoming van lange discus,- sies, spr. is volkomen bereid om de vereeniging te helpen gezien de nuttige anbeid welke de ver eeniging verricht. Hij apprecieert de vlijt van de bestuurders die hun vrijen tijd geheel belangloos disponibel stellen om de jeugd in hun vrijen tijd practisch en nuttig bezig te houden, maar daar komt nog wat bij: in dit te stichten gebouw, waar Iordensstraat 74 - Haarlem - Telefoon 13132 Prijscourant wordt op aanvragt gaarne toegezonden 9 KL Houtstraat 136 - Telefoon 10188 j Opgericht 1870 g fgp> B#- Kleverparkweg 154 "•8 Tegenover de Middelbaar Techniache School lste klas Heeren- en Dameskleermakerij Opgericht 1903 - Telefoon 10303 Heeft voor het a.a. aeizoen een ruime eorteering atoffen voorhanden. Ie klas afwerking Billijke prijzen in o.m. een vergaderzaal komt met 300 zitplaatsen, zullen ook een zestal douchebaden worden aan gebracht, en dat zullen de heeren Noorman en Schulz toch niet prettig vinden! (Gelach) Spr. is er sterk voor aan het verzoek van de vereeniging te voldoen. De heer Noorman is niet tegen het voorstel, doch zou gaarne zien dat de gemeente hierin eenige zeggenschap 'kreeg, waardoor er tenminste controle kan plaats vinden hoe er met de geleen de gelden wordt gehandeld. Verschillende leden sluiten zich aan bij het voor stel van den voorzitter. De heer Prinsenberg kan zich met zulk een be sluit niet vereenigen, ten eerste omdat dit verzoek te laat is ingekomen, maar uo'k omdat sp. totaal onbekend is met het werk van deze vereeniging. De heer Dorhout Mees is er tegen om zoo maar 20 mille uit de gemeentekas te trekken, indien de Raad wil doorzetten zou spr. liever deze gel den verstrekken onder eerste hypotheek. Ook andere leden meenen dat de gemeente het slechts in dier voege mag verleenen. De heer Cassee houdt een warm pleidooi voor jeugdwerk en zet duidelijk uiteen het vele werk dat zij ten algemeene nutte voor de jeugd verricht. Spr. wijst inzonderheid op de jeugdtuintjes aan den Vijveriweg, dat ook van de vereeniging uit gaat; met genoegen mocht spr. constateeren dat ook de beide wethouders de vorige week Vrijdag avond gevolg gaven aan de uitnoodiging om de jcugdtuinen te bezoeken. Spr. geeft in overwe ging de vereeniging ter wille te zijn, door hen niet onder le hypotheek maar rechtstreeks de ge vraagde gelden te geven. De heer De Waal Maleiijt is er alleen voor om de vereeniging te helpen onder hypothecair ver band. De heer Prinsenberg stelt voor, gehoord de uit voerige besprekingen, dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Dit voorstel in stemming gebracht wordt ver worpen. 'Het voorstel-Dorbout Mees om gelden te ver strekken onder le hypotheek wordt daarna met meerderheid van stemmen aangenomen. Punt 2. Verleening eervol ontslag aan P. Blanke voort als lid der Commissie, van Toezicht op het Lager Onderwijs. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt. 3. Benoeming onderwijzeres aan school C (vac. Mej. J. H. van Leeuwen); de voordracht luidt: No. 1 Mej. I. Brinkman te Enschedé; No. 2 Mej. J. H. H. van Rossum te Haarlem; No. 3 Mej. A. Paap te 's-Gravenhage. De heer Schulz wil deze benoeming liever aan houden om eerst een onderzoek in le stellen of deze lijst van personen door het schoolhoofd ge heel zelfstandig is opgesteld, omdat bij een vorige voordracht ook moeilijkheden zijn gerezen bij een dergelijke samenstelling Wethouder Van Nederhasselt dringt er op aan deze benoeming niet uit te stellen daar de be noemde onderwijzeres bij 'den aanvang van den nieuwen cursus in functie moet treden, wat ver der het bezwaar van den heer Schulz aangaat, spr. garandeert dat dergelijke moeilijkheden bij deze voordracht ten eenenmale zijn uitgesloten. De Voorzitter belooft nog even een onderzoek in te stellen en stelt de benoeming bij schriftelijke stemming aan de orde. No. 1 van de voordracht, Mej. Brinkman te Enschedé, wordt met algemeene stemmen be noemd. Punt 4, Benoeming onderwijzer aan school D (vac. W. J. Haenen); de voordracht luidt: No. 1 de heer J. Buys Jr. te Roermond; No. 2 de heer R. Boesc'hoten te Woudenberg; No. 3 de heer J. de Haan te Eede.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1