DE KONINGIN-MOEDER ADRESBOEK ADRESBOEK PLAATSELIJK NIEUWS UITGAAN Heemstede-Bennebroek Heemstede-Bennebroek Wie heden het nieuwe VERSCHENEN HET STANDAARDWERK HARE MAJESTEIT PRIJS f 15— Wie heden het nieuwe Gevonden Voorwerpen. ■OO 30000-300000000000000000000001 Jaargang 1928-'29 (Prijs f 2.50) bestelt kan, zoolang de voorraad strekt, het ADRESBOEK VAN BLOEMENDAAL met vvandelkaart jaargang 1928, bekomen a f 1.50 Verkrijgbaar in den Boekhandel en in onzen winkel BLOEMENDAALSCHEWEG 78 - BLOEMENDAAL TELEFOON 22045 IC/OGOOOGOOCCOOCCGOCCK doos EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG, ZONDAG, Een enkele ondeugd kost meer dan twee kinderen groot brengen. MAANDAG. Waar genoeg energie is om op de juiste manier te gebieden, zal nimmer gehoor- zaamheid ontbreken. DINSDAG. Werken is een plicht, maar een heilzame plicht, die aan een sterke ziel steeds be haagt. WOENSDAG. Elk verloren uur is een kans meer op ongeluk in de toekomst. DONDERDAG. Alleen het ware is schoon, alleen het ware is beminnelijk. VRIJDAG. Indien men in het geheel niet aan geluk of ongeluk denkt, doch alleen maar een strenge, zichzelf niet sparende plichtsbe trachting, meldt het geluk zich vanzelf aan, ook bij een leven vol zorg en ontbering. ZATERDAG. Alle groote dingen zijn in eenzaamheid geworden en al wat gij door uzelf zijt, zijt gij ten slotte aan uw eenzaamheid verschul digd. wichtig, 't geluid aan de kant der pistons is te scherp in de zachte gedeelten. De nummers die nu volgen voor de pau ze laten ons bijna alle solisten hooren. De Polka voor piston, door den heer J. H. Boelsma gespeeld, valt bij 't publiek, dat steeds talrijker wordt, wel in den smaak. Ik 'kan den solo-pistonist dan ook feliciteeren met !zijn embouchure, maar de voordracht is niet erg muzikaal: er moet gezongen worden op 't instrument! 't Geluid is te schel, dat merkten we bij de verdere pistonsolo's ook op. De trombo nist, die in Gitana een belangrijk aandeel had, is goed op dreef; hij vibreert soms t e veel en dan gaat 't weer op zoo'n draai orgelpoppetje gelijken. Alle overdaad schaadt! In de Fantaisie: „Le Trouvère" kwam de solo-bugelist aan 't woord. Hulde, solist, dat was muzikaal! Ook de cadenza in „Rê- veries" getuigde daarvan, de begeleiding in 't Allegro agitato volgde de dirigent uitne mend. De trombonist verrichtte uitstekend werk en de solo voor tuba was ook goed te noemen, alleen een beetje te beschei den en maatverdeeling! 't Slot werd met zooveel élan gespeeld, dat 't publiek reeds yoor 't einde applaudisseerde. Na de pauze kregen we een keurige marsch ten gehoore. Hulde aan dirigent en leden! Prachtig verschil tusschen p en f. In 't 'bekende „Antigone" 't zwaarste nummer, dat Sursum, buiten concoursnum mers, tot od heden te hooren gaf klonk de bas zeer beschaafd en zuiver, een echte pedaaltoon! Het hoorn-duel klinkt mooi in dezen stillen avond. De „kleine" trommel- slager maakte, evenals in alle nummers, heel goed crescendo en decrescendo. Dit nummer zullen we zeker nog wel va ker hooren? Zóóiets verveelt nooit, heeren, daar smullen publiek èn muzikanten van! Na de groote concert-wals „Rêveries", die met keurige afwisseling gedirigeerd werd, kregen we 't laatste nummer, dat ook voor 't eerst op het programma stond. Wel vreemd deden sommige modulaties aan, doch dit is de smaak van den compo nist. Voor 't auditorium een nummer met lustige wijsjes, die ons vaak 'bekend voor komen. De signalen in 't slot waren soms niet erg zuiver, maar er was ook al heel wat geblazen. Ten slotte hoorden we als finale „Le Chef de Corps" van Bury, waarmee dit bij zonder goed gekozen programma werd be sloten. De leiding van Sursum bleek als altijd in uitnemende handen. Met den heer Meng aan 't roer kan Sursum 't nog ver brengen; als de leden maar thuis studeeren en de repetities trouw 'bezoeken zal de dirigent wel zorgen dat „Sursum" haar naam met eere draagt! Dan zal 't publiek steeds met graagte de concerten bezoeken en indien noodig de vereeniging steunen zooveel het kan. Ga zoo voort, leden, dan gaat ieder zoo als nu tevreden naar huis en wordt even als ik EEN MUZIEKLIEFHEBBER. i uavi: Voor de gemeente BLOEMENDAAL uitsluitend verkrijgbaar bij BOEKHANDEL Fa. GRAMME EIKELENBOOM voorheen P. STINS Pz. Bloemendaalscheweg 78 - Telefoon 22045 EEN LANGE LIJST VAN VERKEERS SLACHTOFFERS. Hoe de schuldigen op de juiste wijze te straffen? Hoe de schuldigen op de juiste wijze te straffen? Het is niet voor de eerste maal, dat wij in dit blad over deze materie schrijven. Zij is echter zóó actueel en het wijzen op de voortdurend toenemende verkeersonveilig heid op straten en wegen is zóó urgent, zóó noodzakelijk, dat men het als plicht voor dag- en weekbladen mag beschouwen, om telkens weer te waarschuwen eenerzijds om de verkeersvoorschriften in acht te ne men en anderzijds de vaak ergerlijke roe keloosheid van motor- en autorijders te critiseeren. Het feit, dat vele dagbladen er een vaste rubriek „verkeersongevallen" op nahouden is, nuchter 'beschouwd, al reeds beangstigend. Immers, hoeveel rouw, hoe veel ellende, werd er, niet het minst 't laat ste jaar of wat, reeds gebracht in tal van gezinnen, in tal van families. En moge de uitdrukking „beangstigend" oppervlakkig iewat sentimenteel klinken, de werkelijk heid is niet anders. Voetganger en wielrij der, motorman en vrouw zoowel als de autobestuurder en mede inzittenden! allen worden zij iederen dag en nacht bedreigd door „Koning" motor! Waar is het kind, waar de oude van dagen waar is de wielrijder thans meer veilig op en langs straten en wegen. Men kan verwonderd zijn over de gelatenheid, waar mede „publiek", de massa, het eene ernsti ge verkeersongeval na het andere „voor kennisgeving" aanneemt. En men vraagt zich af of dit zoo blijven zal! Het schijnt, dat na het beëindigen van de Olympische Spelen, een golf van verkeers ongevallen over Holland gaat. Deze week althans kon men geen dagblad opslaan of met ontstentenis kon men kennis nemen van plaats gehad hebbende ernstige ongevallen. Zondagmiddag een vreeselijk ongeluk te Santpoort, waarbij een 12 jarig meisje als slachtoffer viel van Koning motor. Eenlge uren later een paar ernstige ongelukken onder Oegstgeest 13 gewonden. Maan dagmiddag een 75 jarige wielrijder te Haar lem doodgereden, enz. enz. De kleine, de gewone huis en tuin verkeersongevallen, waarbij een arm of been of enkele ribben werden gebroken, een lichte hersen schudding werd opgeloopen, zullen,we,maar niet eens aanstippen! Daaraan zijn wij, mo derne menschen zóó gewoon geraakt, die zijn zóó alledaagsch, dat wij de rubriek „ge vonden voorwerpen" en de „Burgerlijke stand" met meer aandacht plegen te lezen immers. Bedenken wij echter, dat menig „gewoon verkeersongeval" ernstige gevolgen heeft gehad voor den getroffene èn vaak ook voor gezin en familie. Talrijk zijn de invalieden, die zich als gevolg van een „gewoon verkeersongeval" als minderwaardigen door het leven moe ten sleepen. Wij zouden ze kunnen vermel den zulke gevallen. Zij gaan aan „publiek" voorbij, maar de ellende, armoede vaak, welke zulke gevallen met zich sleepen, zijn afschuwelijk. Het tragische geval te Santpoort Zondag middag doet inderdaad menigeen zich af vragen: waar ben Ik op straat of weg nog veilig. Wat was 'het geval? de spoorboo- men van den overweg te Santpoort waren gesloten. Eenige personen, w.o. enkele jeug dige meisjes stonden voor den boom te wachten. Plotseling naderde een auto van Santpoort komende en reed pardoes op de wachtenden in. Het 12 jarig dochtertje van den vroegeren polilie-inspecteur alhier, den heer L. werd onder het ijzeren hek van den spoorboom heen gedrukt en over leed kort daarop aam de verwondingen. Eenige andere der wachtenden werden licht gewond. Tragisch, diep tragisch! Begaat het slachtoffer een onhandigheid een dom heid noemt men thahs zoo iets op den verkeersweg en het doodelijk ongeval is als een gevolg daarvan te beschouwen, dan zullen ouders of familie het feit, het vree- selijke, met gelatenheid aanvaarden. Maar hier, waar het onschuldige jeugdige slacht offer geen veiliger plaats "had kunnen heb ben welhaast, komt een autoen brengt dood en rouw en droefheid. Zooals meer malen voorkwam wanneer een auto b.v. een trottoir opreed en daar z'n slachtoffers maakte. De schuldvraag! De schauffeur zegt „mijn voetrem weigérde",'Toen raakte hij de kluts kwijt en Vergat de handrem te grijpen. Ooggetuigen ec'hter meenden, dat de chauffeur wel w^t laat poogde te rem men. Politie en Justitie" zullen ook nu de schuldvraag onderzoeken en zij zullen ook nu weer ondervinden,;hoe zwaar de last van den bewijslast is. En stel tenslotte, dat deze organen er in slagen de schuld van den chauffeur „te bewijzen", welke is dan de juiste wijze om een dergelijke ergerlijke roekeloosheid, misdadige onvoorzichtigheid, te corrigeeren?Wij schreven het reeds eer der, dat deze vorm van misdadigheid door onze rechtscollege's veel te clement wordt opgevat en berecht. Geef iemand een flink pak slaag, „opzettelijk en gewelddadig mis handelen" heet dat in Justitietaal en het kost je een maand of twee gevangenis straf. Op misdadig-onvoorzichtige wijze iemand doodrijden kan je een dag of veer tien hechtenisstraf kosten en dan nog heeft de Justitie meestal de grootste moeite, om wettig en overtuigend bewijs te leveren. Hier is iets niet in orde, en dat bewustzijn dringt zich meer en meer naar voren. Wij zijn geen bewonderaars van lang durige gevangenisstraffen etc., maar er zijn andere, meer bevrediging gevende correctie middelen. Dezer dagen lazen wij van een Amerikaanschen rechter, die het resultaat van een door hem 3 'jaren te voren gewezen een door hem 3 ja,ren te voren gewezen vonnis, dat in Holland wel zeer zonder ling genoemd zal wprden meedeelde en terecht trots was op dat resultaat. Een ar beider werd doodgereden door een auto. De man liet een vróuw en 4 kinderen ach ter. De schuldige chauffeur hoorde 5 jaar voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich eischen w.arpji^jwij. in .Holland maar reeds zoover met onze rechtspleging t.o.z. van verkeersongevallen! De voorwaar den waren nogal zyvaar. Hij moest n.l. zijn heele vermogen (4000 dollar) onmiddellijk aan de weduwe betalen en bovendien zijn inkomen net zoolang met de weduwe dee- len, totdat nogmaals 3600 dollars waren betaald. De veroordeelde voldeed aan de voorwaarden in drie jaren tijds en heeft een ongekende werklust getoond, terwijl de weduwe van het slachtoffer en deszelfs gezin voor armoede althans bewaard werd. De schuldige chauffeur zal na zoo'n correc tie wel een ietsje voorzichtiger zijn auto besturen! In Holland laat men den chauf feur als werkelijk „schuld" bewezen is hoogstens een paar weken verblijven in hechtenisstraf en <le weduwe en kinderen of andere familie.geeft men aan ar moede ten prooi. Het onderwerp is te uit gebreid, om in dit bestek alles volledig te behandelen. Maar dat het aantal ernstige- en ook lichtere verkeersongevallen belang rijk zou afnemen wanneer moeder Justitie het voorbeeld van den Amerikaanschen rechter volgde, lijkt ons buiten twijfel! De toestand van thans vraagt werkelijk de volle aandacht van nuchter denkenden. BLOEMENDAAL. EEN KERKELIJKE BROCHURE. Bij de uitgevers van dit blad verschijnt medio September een brochure getiteld: Zijn de mannen van Assen zelf aanranders van het Schriftgezag? een concientiekreet van een Gereformeerd predikant. De bro chure in royaal formaat uitgevoerd zal plm. 40 pagina's druk bevatten en wordt in den handel gebracht tegen een prijs van 40 cent per exemplaar. Bestellingen zoowel voor particulieren als door den boekhandel worden vanaf heden aan ons bureau Bloemendaalscheweg 78 aangenomen. Opdracht. Het verhouwen van Hui ze „Spaarnheuvel" te Santpoort, onder ar chitectuur van de heeren Mulder en Van Asdon'k alhier, is opgedragen aan de fa. P. Heere en Zn., te iJmuiden voor 6747. Diefstal. Van een villa in het park „Duin 'en Daal" is Dinsdag een koperen waterkraan ontvreemd. Belangrijke veiling van afbraak. De overblijfselen van de drie afgebroken hee renhuizen aan de Bloemendaalscheweg nrs. 142146 worden Woensdag 22 Augustus ten overstaan van notaris Donker te Be verwijk, publiek verkocht op het terrein aldaar. Na deze veiling zal dus spoedig het terrein geheel geëgaliseerd en ontruimd zijn, hetgeen voor deze drukke verkeers weg een groote verbetering beteekent. Gevaarlijk en verboden werk. Maan dag j.l. had mej. S, de onvoorzichtigheid om per rijwiel van de Hooge Duin en Daal- scheweg te rijden aan de verboden zijde, met het gevolg dat zij haar stuur verloor en een ernstige vleeschwonde bekwam. Na door dr. Lütge te Overveen te zijn verbon den, werd zij per auto naar haar woning overgebracht, OVERVEEN. Diefstal. Uit een schaftldkaal in het duin is Maandag een blauwe werkbroek en een konentang ontvreemd. Baldadigheid. In het tramhuisje aan de Julianalaan is een groote ruit gebroken, vermoedelijk door baldadige jongens. De politie stelt een onderzoek in. Auto-ongeluk. In den nacht van Don derdag op Vrijdag is een auto, komende van Overveen in de richting Bloemendaal aan Zee, op onverklaarbare wijze, volgens verklaring van den chauffeur door een de fect aan de stuurinrichting, plotseling van de hoogte gereden in een diepe kuil van de taluds af. De inzittenden, een heer en een dame, werden zeer licht gewond. Vrijdag morgen is de auto weggesleept door een kraanwagen. Personalia. Voor het examen Fransch L. O. is te Utrecht geslaagd mej. E. van de Wetering, alhier. Een niet alledaagsche vondst aan het Bloemendaalsche strand, Door een 12- jarigen jongen uit Haarlem is op het Bloe mendaalsche strand een soort jampotje ge vonden, waarin een briefje zat, gedateerd 13 Juni 1926 en in de Duitsche taal ge schreven. Het briefje luidt als volgt: „Stoomschip „Niobe", kapitein Hansen, Drijft brandend in zee. Vijf uur afstand van Santander. De 2e stuurman Christiansen verzoekt, dit te willen meedeelen aan zijn moeder, wonende in Hamburg (Altona). De Bloemendaalsche politie is van deze vondst in kennis gesteld. Een dienstweigeraar in het tentenkamp gearresteerd, De politie had er kennis van gekregen, dat de dienstweigeraar P. J. zich ophield bij zijn ouders in het tenten kamp te Bloemendaal aan zee. Dezer dagen vervoegde zich een agent van politie aan de bewuste tent, doch hij werd door de bewoners teruggezonden met de boodschap: „Dat hij in het bezit moest zijn van een bevel tot arrestatie". ■De agent werd spoedig bijgestaan door een collega en beiden „belegerden" de tent- Het was onmogelijk den arrestant te ar resteeren, en beide politie-agenten wacht ten dan ook geduldig af wat volgen zou. Aan de omstanders werd gevraagd even naar het posthuis te gaan ten einde den commissaris telefonisch met het gebeurde in kennis te stellen. De bewoners van het kamp, die wisten, dat het hier een dienstweigeraar gold, wei gerden allen op de vraag van de politie in te gaan. Intusschen was de tent, waarin een 20-tal personen kunnen geherbergd wor den, veranderd in een vergaderzaal waar het geval druk werd besproken. Uit volle borst zongen de tentbewoners „De Inter nationale", „De Wapens Neder" en andere strijdliederen. Inmiddels waren twee sur- veilleerende rechercheurs ter plaatse ge arriveerd en konden de agenten afgelost worden. Te ruim 8 uur kwam er een bevel, dat de tent moest worden afgebroken. Omdat de dienstweigeraar de vacantie van zijn familie niet wilde bederven, gaf hij zich tenslotte over aan zijn „belege raars". Een groote menschenmenigte was getuige van deze arrestatie, die een 6-tal uren had in beslag genomen. Jaargang 1928-'29 (Prijs f2.50) bestelt kan, zoolang de voorraad strekt, het ADRESBOEK VAN BLOEMENDAAL met vvandelkaart, jaargang 1928 bekomen a f 1.50 Verkrijgbaar in den Boekhandel en in onzen winkel BLOEMENDAALSCHEWEG 78 - BLOEMENDAAL TELEFOON 22045 IQCiGGQGCICICGCGOOGGCOGCC Dat er veel geestverwanten van den ar restant in de buurt waren, bewees het lang durig gewuif toen de 20-jarige P. J. werd weggeleid om zijn 10 maanden te gaan zitten. (S. E.) AERDENHOUT. löuiifKjêSiü si*» In elkaar gereden. Moeder en doch ter reden zeer vertrouwelijk per rijwiel naast elkaar op den Zandvoorterweg, toen plotseling de rijwielen met elkaar verward raakten. De moeder bekwam een ernstige vleeschwonde. Na door Dr. Bartels verbon den te zijn, werd zij per auto naar haar woning te Haarlem overgebracht. VOGELENZANG. Aanrijding. De vorige week Donder dagavond te ongeveer negen uur had op de Leidschevaart nabij de spoorbrug (de traliebrug) een aanrijding plaats. Zekere Van B. reed met zijn fiets op een tot nog toe onverklaarbare wijze tegen het achterwiel van een vrachtauto, toebehoo- rende aan den heer K., uit den Haarlem mermeer. Met eenige ontvellingen aan hand en arm kwam B. er af, doch zijn fiets was vrij ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Oefeningen Vrijwillige Brandweer, Een demonstratie gehouden door de Bloe mendaalsche Vrijwillige Brandweer, op de boerderij van den heer F. Hulsebosch, had veel bekijks. De oefeningen werden vlug afgewerkt onder leiding van den heer Meeuwig, zoodat de Vogelenzangers wel een bewijs hebben gezien, dat 'bij brand onze gemeente tot de tanden gewapend is. Diefstal. Op een bouwwerk aan den Schulpweg is Maandag in een keet een portemonnaie ontvreemd uit een jas. Dè politie stelt een onderzoek in. De nieuwe Pastoor, Tot pastoor te Vogelenzang is benoemd de Zeereerw. heer L. J. Schal'ke, sinds 1923 pastoor te Oude Tonge. „De Mijnheer van 5 uur" in den Schouw burg Jansweg. Heden en Zondag zullen door het gezel schap van Jules Verstraete en Charles Braa'kensiek twee populaire voorstellingen worden gegeven van het zoo gunstig en geestige blijspel „De Mijnheer van 5 uur". In dit stuk treden op: De Meneer, Jul. Verstraete; De juffrouw, Jophie Steen; De man die van alles de schuld krijgt, Richard Flink; De vrouw die van alles gelooft, Ma rie Braakensiek en anderen. Het gezelschap heeft met dit stuk overal uitverkochte zalen. Morgenmiddag half drie geeft de Ver. tot Veredeling van Jeugdvermaak een kinder voorstelling in den Schouwburg Jansweg. Opgevoerd wordt de operette in drie be drijven met zang en dans „De Guitenstre ken van Sjors van de Rebellenclub. Een amusante middag voor klein en groot. Terug te bekomen bij: J. Plukker, Rol landspad la Haarlem, een vulpen; H. v. d. Brin'k, Duinlustweg 18 Overveen, een kin- derbril; Oostendorp, Westerparkstraat 17 Zandvoort, twee blauw gestreepte jongens jasjes; L. Boorsma Zandvoorterlaan 29 Aer- denhout, een bruin damestaschje met in houd; Bode 'Raadhuis Overveen, een zwar te dames parapluie (aldaar achtergelaten); Keereweer, Kinheimweg 5, Bloemendaal, een zakmes; J. F. v. Rixel, Noordertuin- dorplaan 1 Haarlem, een gouden oorknop je; Mej. van Dorp, Parallelweg 1 Bloemen daal, een gehaakte redicule; Kók, Bloe mendaalscheweg 119 Bloemendaal, een Ga zelle rijwiel; S. de Vries, Alberdingk Thijm- laan 31 Bloemendaal, een mesje; P. Hen driks, Rollandspad 19 Haarlem, een stuk geïsoleerd draad; aan den politiepost te Aerdenhout, een fluit, een kinderbeursje met inhoud; een kleine portemonnaie met inhoud; een koffersleuteltje; aan het Bu reau van Politie te Overveen, een huissleu tel, een bos sleutels, een hondenpenning gem. Haarlem No. 0058, een halskettinkje met hangertje; een beursje met inhoud; een hondenketting, een fantasie speldje, een wollen vest en zakdoek, een kindermuts.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2