BOEKBESPREKING PLAATSELIJK NIEUWS ans KERK-AGENDA N» Kuiper Huiskamer-Ameublement PRIJS f 290.- met Uitschuiftafel t - BURGERLIJKE STAND. ZIJLSTR. 96, Tel. 13017. HAARLEM etaleert een EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG, ZONDAG, Nieuwsgierigheid is altijd zeer verwant aan belangstelling. MAANDAG. Eenzijdigheid kweekt kleingeestigheid; be schouw de dingen ook van eens anders standpunt. DINSDAG. Wat ons duurzaam in den hoogsten graad als mensch doet leven en ons tot een zelf standig held naar den geest maakt, dié in zijn eigen centrum staat, wat ter wereld zou het toch anders kunnen zijn dan onze eigen veredeling en de toenemende groei van ons innerlijk wezen. WOENSDAG. Tusschen de persoonlijkheid van den werker en het eindresultaat van den arbeid bestaat wederkeerige wisselwerking. DONDERDAG. Het groote nut der gewoonte ligt in het besparen van overtollige inspanning. VRIJDAG. Hoe meer wij ons allerlei dingen tot een gewoonte maken, hoe meer wij onze krach ten voor anderen arbeid kunnen besparen. ZATERDAG. Niets siert de huiskamer zoo goed en zoo goedkoop als een goed humeur. tijdig bekendheid moeten geven aan zijn voornemens nopens het plan der commissie Laan-Bornwater. Wij onderschrijven de be zwaren van die raadsleden, die om dezelf de redenen als hierboven aangegeven, aan drongen op aanhouding van het voorstel. Maar wij achten tenslotte de principieele uitspraak van den Raad, in het genomen besluit uitgedrukt, voor wat betreft de plaatsbepaling van het te bouwen gemeen tehuis zeer stellig in het belang van Bloe- mendaal. Niet lang geleden hielden wij zelfs een pleidooi voor den bouw aan den Zeeweg. 'Dat er nog op aangedrongen werd dezen bouw te doen geschieden op het ter rein tegenover het oude Raadhuis, precies aan de Haarlemsche grens, bevreemd ons inderdaad. Het stichten van een nieuw ge meentehuis aan de Westerlaan is een ge dachte, waarover in elk geval te praten zou zijn, hoewel wij ook die plaats niet de meest gewenschte achten. Maar het vóór daarvan zou dan zijn, dat de gemeente naar de zijde van- en rondom Aerdenhout sterk uitdijt. Eindelijk achten wij de kans, dat op de door 's Raads meerderheid gewenschte plek aan den Zeeweg, het nieuwe Raadhuis eer lang zal verrijzen inderdaad groot. Dat door het besluit van den Raad er absolute ze kerheid is, zouden wij niet gaarne beweren. Protesten kunnen worden Ingediend eer stens bij Ged. Staten, en tot zelfs bij de Kroon. Zij die 1nu eenmaal het besluit genomen is meenen te moeten protes teeren bij hoogere autoriteiten, doen er goed aan het zoo spoedig mogelijk te doen. Den bouw zelve wordt er nu nog niet door vertraagd, omdat zooals bleek, de terreinen pas per 1 Januari 1930 vrijkomen. Tegen dien tijd kan dan eventueel in „hoogste in stantie" het raadsbesluit zijn bekrachtigd. of verworpen. Dat laatste verwachten wij echter geenszins. Het eind zal naar onze .meening zijn, dat het nieuwe Raadhuis aan den Zeeweg zal verrijzen. met de voor de gemeente gunstige gevolgen!! DE KWESTIE VAN DE SCHADELOOS STELLING, Wie betaalt de accountantskosten? Reeds ongeveer een ton versnoept. Bijna anderhalf jaar hebben de gemeen ten Bloemendaal en Heemstede gelegenheid gehad om zich „aan te passen" aan den nieuwen toestand, door de jongste Haarlem sche grenswijziging ontstaan. De schade loosstellingskwestie is echter nog geenszins van de baan; het ziet er zelfs nog niet naar uit, dat binnen afzienbaren tijd deze kwestie geregeld zal zijn. En dat, terwijl Heemste de, dat vooral financieel ontwricht werd, reeds op hare Begrooting voor 1928 een zeer belangrijke post, als opbrengst der schadeloosstelling, moest ramen, om die Be grooting sluitend te kunnen maken. Deze gemeente, wier positie geenszins benijdens waardig is geworden al zal zij er zich, dank zij hare bestuurskracht, wel doorheen slaan -zit voor hare Begrooting van het komende jaar voor de zelfde moeilijkheid. Voor onze gemeente gelden gelukkig niet die bezwaren als voor Heemstede, maar ook Bloemendaal verlangt er naar, dat Ged. Staten eindelijk een beslissing zullen ne men nopens de schadeloosstelling, door Groot-Haarlem te betalen. Men weet, dat de bestuurders van de vergroote Spaarnestad zich er liefst zoo goedkoop mogelijk willen afmaken. Het kan eenvoudig niet lijden ook dat is bekend genoeg. Maar daar hebben, noch Bloemen daal, noch Heemstede rekening mee te hou den. Het zijn de onafwenbare gevolgen voor Haarlem van eigen wil en drijven. Te be treuren echter is, dat het schadeloosstel lingsproces zooveel geld kost aan admini stratieven rompslomp. Het einde van dezen papieren oorlog is nog niet te voorzien en nu reeds werd becijferd, dat de kosten van de accountants-rapporten ongeveer een ton bedragen. Wie dat peulénschilletje betalen moet? Alle partijen voorzagen zich van deskundige rekenmeesters. De paparassen stapelen zich op ter Provinciale Griffie en Ged. Staten hebben het „voorrecht" zich door dezen rijst-en-brij-berg heen te wor stelen. Een bezigheid voor een normaal menech om krankzinnig te worden. En toch. Ged. Staten zullen hebben te be slissen; moeten zich wel inwerken in deze rapporten-dwaalhof. Eerlang zal de kwestie in openbare behandeling worden genomen. De afloop laat zich uiterst moei lijk raden. De geschillen zijn te groot om ook maar bij benadering te kunnen zeggen hoe de beslissing van Ged. Staten er uit zal zien. Intusschen rijst dan toch de vraag, waarom deze kwestie zóólang hangende wordt gehouden. Alle partijen hebben be lang bij een vluggere behandeling en Heem stede zeker wel het meest. De Begrootingen zijn welhaast rijp voor openbare behande ling. Maar alle partijen gaan 1929 weer in even onzeker over den financieelen toestand hunner gemeenten als zij dat een jaar ge leden ook deden. „De baas.ben ik" (il padro ne sone me) door Alfredo Pan- zani; uit het Italiaansch vertaald door I. Hess-Lutomirski. Prijs ing. 2.25, geb. 2.90. Van Holkema Warendorf's Uitg. Mij. Amsterdam. Van de huidige Italiaansche schrijvers is Panzini degene, die zich misschien het minst over gebrek aan belangstelling van publiek en critiek mag beklagen. Zijn erkenning is wel is waar laat geko men; in hetzelfde jaar als d'Annunzio ge boren, is hij dertig jaren na hem pas be kend geworden. Dat lange wachten wordt hem thans echter ruimschoots vergoed. Hij wordt gelezen, besproken, vertaald als geen ander. Alfredo Panzini is naast Pirandello en Papini een der „Géants" in de Italiaan sche letterkunde. Panzini's humor is zoo menschelijk, weinigen hebben de gave om ernstige dingen zoo genoegelijk te zeggen, weinigen kennen hun taal zooals hij. Een der hoofdpersonen der roman is de „Padrone", de eigenaar van de villa, met zijn kibbelachtige vrouw. Hij leeft in hoo- ger sfeeren, bestudeert maan en sterren en verbeeldt zich, een groote filosoof te zijn. Wanneer hij aanmerking op de huishouding maakt, zegt zijn echtgenoote: Jij hebt over de maan en de sterren te zeggen, ik over het personeel! Mingön, zijn knecht, luistert naar zijn quasi filosofische opmerkingen en zegt op zijn manier dikwijls rake dingen. Robertino, de zoon van den eigenaar, is een verwend rijkelui's kind, in vergelijking met Zvani, den boerenzoon. Toch zijn het beste vrienden: eerst deelen zij hun lekkers, later de liefde voor Dolly. Robertino sneu velt in den oorlog en Zvani, de boeren knecht, wordt nu „Padrone", symbool van de omwenteling, die de oorlog gebracht heeft. De Baas. ben ik, kenmerkt zich door fijne opmerkingsgave, door het vluchtig aanraken van groote sociale en politieke feiten van het oogenblik, zooals de oorlog, de dreigende revolutie, de strijd tusschen de grondbezitters en de agrarische wetten Panzini kiest geen partij, hij geeft een beetje gelijk en ongelijk aan allemaal, aan de bourgeoisie en aan het prole tariaat, aan de eigenaars en aan de boe ren, aan de oude 'tijden en aan de nieu we. Een rustpunt in dezen roman is de aardige figuur van Dolly, die hij bezingt als een dichter zijn heldin. Zij is voor hem het ideaal van vrouwelijke gratie, van de gratie der moderne vrouw. Men kan het in onzen boekwinkel be stellen. BLOEMENDAAL. Vergadering het „Witte Kruis", De afd. Bloemendaal van de Noord-Holland- sche Ver. „Het Witte Kruis" hield een le denvergadering onder leiding van Dr. J. Th. Bornwater in Hotel Vreeburg. Bij de ingekomen stukken was een dank betuiging ingekomen van den secretaris, den heer IJzerman, voor het cadeau een zil veren vruchtenlepel hem door de afdee- ling geschonken bij gelegenheid van zijn huwelijk. De aftredende bestuursleden de heeren J. Th. Bornwater, H. L, van Beu- sekom en A. IJzerman, werden bij acclama tie herkozen. In de vacaturen ontstaan door het be danken van mevr. Teding van Berkhout werd benoemd tot lid van de commissie voor Wijkverpleging mevr v. DijkVan Vierssen Trip. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief behandeld. De heer S. P. Reinierse diende de begroo ting in voor 1929, die in inkomsten en uit gaven sluit met een bedrag van 6810. De penningmeester deelde hierbij mede, dat ondanks het gunstige jaar een geringe achteruitgang te bemerken is, zoodat waak zaamheid en voortdurende propaganda noodzakelijk is. Op voorstel van den heer De Vries werd een bijdrage verleend voor den verband- cursus van de Bloemendaalsche Reddings brigade. De vacanties van de wijkverpleegsters worden zoo geregeld, dat zij van de 4 we ken vacantie er 2 worden vervangen om hen niet 4 weken vóór een dubbele taak te stellen. Het salaris der verpleegsters werd met 120.verhoogd. Een alarmtoestel voor de B.V.B. Sinds kort is er vanwege de Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer op 't politie-bureau te Overveen een alarmtoestel geplaatst, waardoor in geval van brand alle brand weerposten tegelijk kunnen worden opge roepen. De plaats waar de brand is wordt opgegeven door garage Lansdorp, waar het materiaal is opgeborgen. Het is een groote verbetering, want het oproepen en uitrukken geschiedt hierdoor aanmerkelijk vlugger. Komen er in onze gemeente zes politie agenten bij? Naar we uit betrouwbare bron vernemen wordt ons poltiecorps met een zestal aangevuld. Van officieele zijde is ons van een des betreffend genomen raadsbesluit niets be kend. Kon. Ned. Mij, voor Tuinbouw en Plant kunde, Afd. Bloemendaal-Velsen. Le denvergadering op Dinsdag 16 Oct. a.s. des avonds 8 uur in hotéj „Vreeburg". Agenda: Notulen en ingekomen stukken. De Cultuur van Lathyrus, in te leiden door den heer B. P. Vader. Lathyrus-prijsvraag: voorstel zaden te verstrekken aan de deel nemers, Bespreking beschrijvingsbrief der Alg. vergadering vap 24 Oct. te Amster dam. Benoeming van een propagandist der afdeeling wegens bedanken van den heer P. E. v. d. Werff, Vragenbus. Rondvraag. Vingertop afgekneld, Zaterdagmiddag werd bij den schilder S. alhier een vat olie van 200 K.G. bezorgd. De expediteur had echter de balken, welke noodig zijn voor 't afglijden van zulke zware vrachten, niet bij zich. Toen S. herrybehulpzaam zou zijn bij het afladen, had Bij het ongeluk, met zijn Rechterwijsvinger bekneld te raken tus schen 't vat en een ziiwant van den wagen, waardoor de top van" dien Vinger werd af geknepen. Mr. H. Tuymelaar, f In den ouderdom van 67 jaar is te Parijs plotseling overleden, mr. H. Tuymelaar, advocaat en procureur te Bloemendaal. De overledene was vroeger griffier van het Kantongerecht te Haarlemmermeer. Sinds 1906 is hij kantonrechter-plaatsver- vanger te Haarlem. Enkele jaren, dat hij in het buitenland vertoefde, kon hij deze functie niet uitoefenen, Mr. Tuymelaar vervulde verschillende functies. Zoo was hij o.m. directeur van de Industrie-bank, gedelegeerd lid van de commissie van de hotelmaatschappij „Duin en Daal", commissaris van de Binnenland- sche Exploitatie Maatschappij van Onroe rende Goederen en commissaris van de Maatschappij tot Exploitatie van Bebouw de Eigendommen. De teraardebestelling had Dinsdag te Westerveld plaats. De heer T, Popma gepromoveerd. Donderdag promoveerde aan de Univer siteit van Amsterdam op proefschrift, ge titeld: „Byron en het Byron-isme in de Nederlandschè Letterkunde" en op Stel lingen onze plaatsgenoot de heer T. Popma, Van de stellingen aldus Haarl. Dagblad trokken in het bijzonder de aandacht die, waarin wordt uitgesproken, dat het onder wijs in het Fransch op de Lagere School dient aan te vangen èn die, waarin de wen- schelijkheid van een zevenjarige grond- school wordt uitgedrukt. Dr. T. Popma werd geboren te Bergum (Friesland), ontving zijn opleiding tot on derwijzer aan de Rijkskweekschool te Maastricht en was werkzaam bij het L.O. te Enschedé en te Bloemendaal. Van de oprichting af is hij daarna ver bonden geweest aan de openbare school voor M.U.L.O. aan den Vijverweg alhier, In 1919 deed hij j met gunstig gevolg examen voor de acte Engelsch M. O. A, en maakte in het volgend jaar gebruik van het nieuwe Academisch Statuut door het afleggen van een aanvullingsexamen in de klassieke talen, waardoor de weg tot de Universitaire examens was geopend. Twee jaar later legde hij met gunstig ge volg het candidaats-examen af in de Ger- maansche Taal- en Letterkunde, met als hoofdvak Engelsch, en in 1925 werd de Academische studie bekroond door het doc toraal examen, waarbij den doctorandus niet alleen bevoegdheid werd toegekend voor Engelsch, maar ook voor Geschiedenis en Engelsche Philosophie. Sedert heeft de heer Popma met een kor te onderbreking aan de thans gereed geko men dissertatie gewerkt, een arbeid, die zich tot het opsporen van verschillende verbor gen bronnen heeft moeten uitstrekken en die blijk geeft van groote scherpzinnigheid De hee Popma, 'die dezen reusachtigen arbeid heeft verricht naast zijn dagtaak, die eveneens zijn volle toewijding had, heeft eens te meer bewezen wat wilskracht tot stand kan brengen. Promotor was Prof. dr. A. E. H. Swaen. Een groot aantal vrienden van den heei P., onder wie alle collega's woonden de promotie bij. Aanrijding. In de richting Overveen reed een dezer dagen een dame op den Bloemendaalscheweg per rijwiel. Van te genovergestelde richting reed een gemeen telijke vrachtauto, welke de Potgieterweg wilde inrijden. Daar de dame uit angst wij- felde, kon een aanrijding niet worden voor komen. Het rijwiel werd ernstig bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Diefstal, Ten nadeele van een familie aan de Noorder Stationsweg is Maandag van hun perceel een stuk zinken pijp ont vreemd. Dinsdag is er op de Donkerelaan een voetrooster gestolen. De politie zit niet stil en stelt een nauw keurig onderzoek in. OVERVEEN. Onderscheiding. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den heer J. Bec kers, koster der R.K. Kerk te Overveen, heeft H.M. de Koningin dezen toegekend de verbonden eere-medaille aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver. Schilderijen Tentoonstelling, In de Toonzalen der Firma J. A. Boskamp Zn., Bloemendaalsche weg, Overveen, exposee- ren de Amsrterdamsche schilders Otto Han- rath, Wout Schram en Walter Smith, hun laatste werk van 15 October31 October. Vrije toegang. Dagel. geopend. Des Zon dags van 14 uur. Expositie H, H. Theunisse. In vervolg op de reeds plaats gehad hebbende expo sities van den heer H. H. Theunisse in de toonzalen van de fa. J. A. Boskamp Zo nen te Overveen, is ons verzocht te be richten dat de expositie betreffende de Te legraaf naar de „Oorden der Oudheid" op de usantieele wijze gratis voor het publiek ter bezichtiging is gesteld. Diefstal. Alhier zijn Zaterdag op 2 plaatsen koperen kranen met looden pijpen gestolen. De politie doet onderzoek. Bij den „bewusten boom". Gedurende enkele wéken heeft den bewusten boom welke dienst doet als verkeersagent, zich aardig van zijn taak gekweten. Maar j.l. Zondag was het hem zeker te zwaar, want een botsing tusschen twee auto's kon niet worden voorkomen. Een auto reed op den Bloemendaalscheweg richting Overveen, terwijl er een aüto van de Julianalaan kwam en in de richting van Overveen wilde gaan; door den „sta-in-den-weg" konden de auto's elkaar niet ontwijken, met het bekende gevolg; beide auto's werden be schadigd. De schade werd onderling gere geld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Wanneer verdwijnt nu dezen sta-in-den- weg? Of moeten er eerst ernstige ongeval len plaats vinden? AERDENHOUT. De ingebruikneming van het Station HeemstedeAerdenhout. Het ingebruiknemen van het nieuwe spoorwegstation HeemstedeAerdenhout aan de Zandvoortschelaan j.l. Zondag ge schiedde zonder eenige officieele ceremo nie, gelijk reeds te voren bekend was. Maar vele bewoners in de omgeving hadden de vlag uitgestoken en wijdden dezen dag daarmede dan toch tot een bijzonderen dag voor Aerdenhout en noordelijk Heemstede. Toen de eerste trein bij het nieuwe sta tion stopte wisten photografen althans dit moment te vereeuwigen. De belangstelling op de perrons en in de omgeving van het station was zeer groot. Een gejuich ging op, toen de remmen van den eerststoppen den trein knarsend en piepend dit gebeuren aankondigde. Maar men weet de „elec- trische" heeft altijd veel haast, en twee minuten later rolde de trein reeds verder Den geheelen Zondag was en bleef er veel belangstelling, waarbij de jeugd zich niet onbetuigd liet door gejoel en geschreeuw in de klankrijke tunnels, 't Was een nieuw tje, maar voor dat vermaak zal men we gauw een stokje mogen steken, 't Zou zeer hinderlijk zijn op den duur. Aerdenhout heeft dan haar station een lang gekoes terde wensch. Het verheugd ons, dat die wensch in vervulling kon gaan. En blijkens de winterdienstregeling zullen aan dit sta tion dagelijks een flink aantal treinen stop pen. De spoorwegdirectie geeft dus het vol le pond. Een nieuwe stationsbeambte. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde heeft mej. Hoebee, die aangesteld was als stations beambte, om gezondheidsredenen bedankt, In haar plaats is benoemd de heer F. van Geijtenbeek, die heden in functie is getreden ^ontwérkc-r Scimuwtjeslaan 100Tel. 13099 |Uv-;c v.-. Ptfefe-.- ■- Pr ^Caatlem Vertrouwd adres voor het modernisee- ren en repareeren van alle soorten BONTWERK Specialiteit voor MANTELS OP MAAT Coupe en afwerking gegarandeerd VOSSEN - MARTERS VELLEN HAARLEM. Merijntje Gijzen in den Stadsschouwburg. Hedenavond geeft het Vereenigd Rot- terdamsch-Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lüg't Melsert een eerste voorstel ling van Merijntje Gijzen's Jeugd (Het Ver raad) uit de tobneelbewerking welke de auteur A. M. de Jong zelf van zijn roman heeft gemahkt, Hierbij wordt, omdat het stuk zestien tafereelen telt, voor de eerste maal in toe passing gebracht een draaibaren tooneel- vloer, waardoor het mogelijk is een reeks van elkaar verschillende speeltooneelen haast zonder onderbreking op elkaar 'te la ten volgen. Voor deze tafereelen zijn een volledig stel nieuwe decoratiën vervaardigd naar ontwerp van Eduard Veterman. De rol van „De Kruik" wordt gespeeld door Nap de la Mar, die ook de regie heeft, terwijl het kihd Siska Kremer als „Me rijntje" optreedt. In de rolverdeeling voorts Louis Gim- berg. (De Spreker), Louis van Gasteren, Pierre Balledux, Charles Gilhuys, Jacques Reule, Henriette van Kuyk, Jo Koster e.a. De H. O. V, Men deelt ons mede dat het dagelijksch bestuur der Haarlemsche Orkest Vereeniging (H.O.V.)) gevestigd te Haarlem, sinds 1 October 1928 is samen gesteld uit de heeren: P. Haitsma Muiier, voorzitter, Westerhoutstraat 38, Haarlem; M. P. Blonker Herny, secretaris, Zuider stationsweg 5a, Bloemendaal; Mr. W. E. Baron van Till, penningmeester, Mr. En- schedéweg 7, Aerdenhout. H. O. V.De Haarlemsche Orkestver- eeniging geeft een ledenconcert op Don derdag 18 October a.s., 's avonds 81/* uur precies in het Gemeentelijk Concertgebouw. Solisten: Willem en Hendrik Andriessen, piano. 'Het programma luidt: Concerto Grosso (Strijkorkest) Ant. Vi valdi. a. Allegro moderato; b. Adagio; c. Allegro. 2e Concert voor 2 piano's (c dur) J. S. Bach. a. Allegro; b. adagio ovvero Largo; c. Fuga. Danses Andalouses (2 piano's) Manuel Infante. I. Ritmo; II. Sentmiento; III. Gra- cia (var. sur un thème populaire). La Mer (trois esquisses symphoniques) Cl. Debussy. I. De l'aube a midi sur la mer; II. Jeux de vagues; III, Dialogue du vent et de la mer. De nummers worden dan de eerste maal uitgevoerd. Aanstaanden Zondag. BLOEMENDAAL. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur: Ds. T. J. Jansen Schoonhoven te Oegstgeest, ONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" v,m. 10 uur, de heer J. IJsermkhuyzen. GEREFORMEERDE KERK, v.m. 10 en n.m. 5 u.: Ds. Joh. C. Brussaard. VRIJE KATHOLIEKE KERK, v.m. 10 uur: H. Mis, 's av. 8 uur: Vesper en Lof. Woensdagavond 8 uur: Vesper en Lof. Wonsdag v.m. 7,30 uur; Stille Mis. Zaterdag v.m. 7.30 uur: Stille Mis. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk, bediening H. Avond maal. Bevallen: A. VerburgtOkkerse d. Ondertrouwd: H. F. Fischer en E. H. We- seler; P. J. van den Klinkenberg en M. Cassee; J. M. Maas en P. M. C. Uitendaal. Getrouwd: J. Leupen en A. M. A. Men- sing; J. Bolmeijer en E. Flury. Overleden: A, B. Tuilenaar, 4 jaar, over leden te Haarem.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2