VAN DEN GEMEENTERAAD Zaterdag 20 October 1928 ALGEMEEN NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD GRAMME Vierde Jaargang No. 8 EIKELENBOOM POSTGIRO 128476 Redenaarstalent. Het Wereldgebeuren. A* H* van der Steur Jr* le kl, Heeren- en Dameskleermakerij 1 P. VAN DE STAD i Uitzending van Diners aan huis C. J. Gude - Cuisinier j BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD, VOGELENZANG, SANTPOORT STATION EN 'T KLEVERPARK UITGAVE: Firma TELEFOON 22045 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs: f 3.— per jaar. f 1.60 per halfj., f0.85 per 3 mnd. bij vooruitbetaling vóór 1 Januari of 1 Juli. Na dien datum verhoo ging van 15 ct. voor incassokosten. Abonnementen kunnen op ieder tijdstip aanvangen. Losse nummers verkrijgbaar a 5 cent bij den boek handel en aan ons bureau, BL'DAALSCHEWEG 78. BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BLOEMENDAALSCHEWEG 78, BLOEMENDAAL ADVERTENTIËN20 cent per regel. Bij contract speciale tarieven. Kleine Annonces: Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, enz. enz., van 1 5 regels 50 cent, uitsluitend bij vooruitbetaling. Ingezonden mededeelingen voorpagina 45 ct. per regel, volgende pagina 40 ct, per regel. 1 DE BLOEIENDE AMANDELTAK. Nolle amori. Thomas a Kempis. Ik sluimerde in den bloemenhof, in 't malsche gras gelegen, Toen wekte mij een 'zwoele geur de heuchnis van weleer. En op mijn' moeden wenkbrauwoog voelde ik, vertroostend, wezen Een wichtelooze vrouwehand, zacht streelend, heen en weer. En 'k stamelde in mijn droom: Waarom? gunt gij dan geen vergeten? Dit weini'ge, o liefste mijn, is al wat ik begeer: Eén uur van ongestoorden slaap uw goedheid niet te weten, Eén stonde niet van u te zijn, o liefde wreed en teer! Maar als ik mijnen blik ontlook ontwaarde ik slechts een venkel Bezwang'ren'd met zijn 'zwoele geur de broeiende atmosfeer, En over mijn leedverwoeste trekken wiegelde enkel Een bloeiende amandeltak zijn schaduw, heen en weer. Uit: Nieuwe Geluiden". Wij weten allen wel, dat menschen met een aangeboren groot redenaarstalent zeld zaam zijn. Het „aangeboren zijn" van de ga ve van welsprekendheid is weliswaar geen senicure, maar toch wel van dien aard, dat de mede ter wereld gebrachte gave een vroegtijdige cultiveering en een sterke pres sie (niet alleen uit eigen gemoed, maar ook van buitenaf) zeer noodig heeft. Want een aangeboren gave, van welken aard dan ook, is toch niets anders dan slechts het zaadje voor of wel de kiem wat het kan worden. Er zijn leerstoffen en eene zorgvuldige lei ding noodig om den aanleg tot ontwikkeling te brengen. In menigen mensch zal het ta lent, zal wat men de gave noemt, zijn ge dood of wellicht vergroeid. Of zij zal mis vormd of onherkenbaar zijn opgewassen: omdat de goede wieg en de verzorgende hand ontbraken. Waar wij ons hier bepalen tot het rede naarstalent, mag daarvan worden gezegd, dat het is: een macht" die meer oogenblik- kelijk inwerkt en in het algemeen meer geestdrift verwekt dan de schrijversgave die een rustiger uitingsmiddel voor de ex ploitatie der gedachten ter harer beschik king heeft, doch die wellicht juist daardoor het „spontane" mist. De redenaarsgave im mers verovert stormenderhj.nd, en mag veiliger inconsequenties begaan dan het talent van den schrijver, die grove fouten, dwalingen en inconsequenties zoowel als schoone gedachten vastlegt voor de critiek. De redenaarsgave heeft ook dit voor: dat zij méér bezielt dan het woord dat geschre ven staat, doch hare uitwerking heeft mis schien minder bestendigheid dan in druk of schrift vastgelegde gedachten, beelden en betoogingen. Maar de gave van welbespraaktheid heeft toch ernstig rekenschap te houden met ve lerlei tegenstand. Zij heeft in de allereerste plaats haar succes te wachten van de „Acoustiek". Bedoeld wordt hier niet die acoustiek die het stemgeluid ten goede komt en welke een schepping is van den bouwmeester. Neen, het sprekerstalent moet zijn steun en verspreiding kunnen vinden in het klank- en weerklanksvermogen in de acoustiek van de mensckenziel en van den menschengeest. Het stemgeluid moge vervagen, de uitgesproken gedachten de bezielende geest van den spreker kunnen worden opgevangen en vastgehouden door het menschenhart waar het weerklank vindt, waaruit zij zich steeds opnieuw kunnen doen hooren, en waaruit zij zich kunnen vertakken en verspreiden. Doch de rede naar heeft voor de vruchtbaarmaking van zijn talent meer noodig dan de onverdeelde aandacht van een gehoor, dat het gespro kene kan verwerken en benutten. Het is immers niet de correcte samenvoeging van woorden en zinnen, niet ook den zinsbouw, de stijl, de climax, het beeld- en bloemrijke van den inhoud, wat den redenaar tot be gaafd spreker stempelt. Dit alles kan hem tot een boeiend redenaar maken, en bij zijn auditorium de overtuiging vestigen, dat hij een geleerde, een knappe combina- tor een menschenkenner en een man van ervaring is het maakt den spreker noch tans niet tot een talentvol redenaar. Agent Bloemendaal - Overveen CADILLAC LA SALLE STUDEBAKER ERSKIDE J. G. VERBEEK - BLOEMENDAAL Het talent hetzij dan groot of slechts bescheiden is medegegeven met de ge boorte. Het is ingeschapen; daarom dan ook noemt men het „Gave". Want het is gege ven als een persoonlijk voorrecht; en de onbemiddelde, aan wien deze gave is toe bedeeld, is inderdaad niet arm te noemen, daar toch hetgeen hij in dat geboorte-ge schenk bezit, hem bij goede cultiveering tot een hoogst bevoorrecht, gelukkig mensch kan maken. Het talent van den redenaar sluit, vooral ook, gevoel, geest en idealistische bezieling in, naast rijkdom van gedachten. De werke lijk talentvolle redenaar heeft niets gemeen met den misschien wel zeer ontwikkelden zinsbouwer, met den handigen stijlist, met den gladden, zelfbewusten, maar niet zelf- overtuigden en daverenden verpletteraar, die zelfs op den kansel of katheder indien het meegesleepte publiek den eer bied aan die plaats slechts even vergat., van een applausje niet geheel afkeerig zou zijn. Dezulken overbluffen hun gehoor door hun alles neerslaanden woordenregen; de hoorders bewonderen hen wel in verstom ming. doch zijn nochtans niet getroffen. Als zij wat bekomen zijn, voelen zij zich onvoldaan. Immers het resultaat wordt meermalen uitgesproken in een: „Het was wel mooi, maar het voldoet mij toch niet". „Ja, hij is een eminent spreker; maar ik was niet lang onder den indruk van alles wat hij gezegd heeft. Het was ook zooveel hè?".... Ja juist. Menig hoorder wordt verbijsterd, overbluft maar niet getrof fen. Zou dit wellicht kunnen zijn, doordat in zulk een mooie rede toch de warmte, toch de bezieling ontbreekt, die üitgaat van diep gevoelde waarheid? Overtuiging im mers maakt alléén reeds welbespraakt, voert woorden en vooral ook gedachten aan; en waar tevens talent aanwezig is, daar styleert zij zelfs. De gave van spreken openbaart zich na tuurlijk op velerlei gebied. De daverende successen komen wel het meest op politiek terrein; en juist op dat terrein gevoeld de „waarheid" zich wel het minst op haar gemak en verlaat zij wel eens, midden on der een boeiende rede overhaast en onbe leefd de zaal. De waarheid is ook niet altijd trouw kerksch. Ondanks haar hoog respect voor talentvolle sprekers aan sommige van wie zij groote verplichtingen heeft staat zij somwijlen aarzelend, of wel zeer beslist, buiten de Tempeldeuren. Eerst wanneer het tempelgebouw is leegge stroomd, druft zij (in exceptioneele geval len) den tempel binnentreden. Want som tijds voelt deze teergevoelige, maar sterke macht zich het meest thuis in leegê ruim ten in volslagen eenzaamheid. Want helaas, ook het talent van den re denaar gelukt het niet altijd aan de aan kleve van het aardsche geheel te ontkomen en het blanke kleed in volmaakte zuiver heid te houden. Alles toch wat met de goede moeder Aarde in aanraking komt, heeft minstens een kleine schaduwzijde. Zoo zij dan ons oordeel over den Redenaar ge matigd en doordacht. De talentvolle schrijver is er vooral niet beter aan toe. Ook hij wil gaarna de teer gevoelige waarheid zijn pen laten bestieren. Ook de schrijver bedient zich van beeld spraak en plaatst, vaak met milde hand, bloemen langs kale wanden. En achter hem staat de „waarheid" en kijkt scherp over den schouder van den schrijver op de volgeschreven bladzijden. Maar als op zijn beurt de penbestuurder, met een zucht van verlichting en van voldoening, mede over zijn schouder heen, achterwaarts ziet dan heeft menigmaal de overgevoelige „waarheid" het hazenpad gekozen. En te leurgesteld legt hij zijn pen ter neer, ver drietig overziet hij het geschrevene. Het staat alles zwart op wit. en het is altijd voor de pers die het geschrevene ette lijke malen zal vermenigvuldigen. Het was toch zoo eerlijk bedoeld. Troost u begaafde talentvolle sprekers, schrijvers en dichters. Wij, niet begaafden, staan als wij spreken, schrijven of zelfs denken voorze ker in vele gevallen nog minder gunstig aangeschreven bij de prikkelbare nerveuse „waarheid". Wij —-„Jan Publiek" -grie ven en beleedigen haar immers maar al te vaak. zonder talent. De onderhandelingen met Bel gië. Gunstige vooruitzichten volgens „De Telegraaf". Slechte volgens het Brusselsche dagblad „Vingtieme siècle". Wie heeft gelijk f Het Herstel-vraagstuk. De eerste „Luchtschip"-lijn ge opend, De Tel. schrijft: „Naar wij vernemen is tusschen de Nederlandsche en Belgische deskundigen, Ain wie door de wederzijd- sche regeering'|j,^ voorbereiding van een nieuw Nederladfösefr-Beigisch tractaat was opgedragen en [Üie hun besprekingen eeni- ge dagen geleden aanvingen, een basis van overeenstemming bereikt. Waar men eenerzijds de Nederlandsche souvereini- teitsrechten onaangetast wilde laten en an derzijds België aanspraak maakt op een mo- dern-geoutilleerden waterweg voor de ha ven van Antwerpen, heeft de commissie van deskundigen zich vereenigd met een plan tot normaliseering van de Schelde, die van een rivier met wisselende breed ten en diepten zal worden terugebracht tot een kanaal van 200 M. breedte, dat loopen zal tusschen twee aan te leggen leidam- men. Deze vaargeul zal door natuurlijke factoren op voldoende diepten worden ge houden, nl, door het in- en uitvloeiende zeewater (plm. 18.000,000 M3. per getijde), dat ook bij den Rotterdamschen Waterweg zijn diensten bewijst. De aanleg van dezen nieuwen waterweg voor Antwerpen beteekent voor Neder land een grondaanwinning van grooten om vang. De commissie heeft de overtuiging, dat door aanslibbing van zeeklei tusschen de huidige Scheldedijken en de te con- strueeren leidammen binnen 50 jaar tijds ten minste 25.000 H.A. vruchtbare kleipol- der zal worden'verkregen. Gelijk uit kaar ten blijkt, wint ook België grond' door dë normaliseering der Schelde en de daarmee gepaard gaande afsnijding van bestaande bochten. De aanslibbing van het Schelde- gedeelte tusschen de huidige dijken en de ontworpen leidammen wordt in sterke mate bevorderd door den aanplant van slijkgras, dat zeer vasthoudend is en waarmee door het Kroondomein van Zeeland reeds proef nemingen werden gedaan, die een zoo gun stig verloop haddén, dat tot' uitbreiding werd besloten, In de Braakman (Zeeuwsch- Vlaanderen) en in de ondiepe gronden van het Sloe zijn thans reéds duizenden plan ten van deze uit Engeland geïmporteerde grassoort uitgezet. De commissie is van oordeel, dat het on derhoud der aldus genormaliseerde Schel de weinig kosten zal vergen. Zij méént voorts, dat in haar project geen plaats is voor een gemeenschappelijke beheerscom missie voor de Schelde. Wel zal een Schel- devaart-comm. in het leven geroepen moe ten worden, bestaande uit Nederlandsche en Belgische ingenieurs, welke commissie haar zorgen tot den diepgang der vaargeul en het onderhoud der leidammen zal be perken". Maar. volgens de Brusselsche „Ving- tième Siècle" worden de Nederlandsche voorstellen als onaanvaardbaar beschouwd. De „Vingtième Siècle" meent te kunnen mededeelen, in verband met den terugkeer der Belgische experten uit onze residentie, dat de gedachtenwisseling, welke zij aldaar hadden met de technici van den Neder- landschen Waterstaat, de eerste sedert de verwerping door de Nederlandsche Eerste Kamer van het tusschen beide landen ont worpen verdrag, niet tot de resultaten blijkt te hebben geleid, welke men er van had verwacht. Van weerszijden zijn voorstellen gedaan,, „maar tegenover onze zeer gematigde voor stellen", zegt 't Brusselsche blad, „zijn an dere voorstellen geplaatst, die voor wat na melijk het hoofdpunt der onderhandelingen onze verbindingen met den Rijn be treft, door de Belgische experten als onver dedigbaar zouden worden beschouwd. In deze omstandigheden", aldus de „Vingtième Siècle" verder „valt te vreezen, dat de of- ficieele hervatting der besprekingen tus schen beide landen op ernstige moeilijkhe den zal stuiten. België heeft eischen laten gelden, die een minimum zijn beneden het welk onmogelijk is te gaan, zonder de in het spel zijnde belangen in het gedrang te brengen. De regeering heeft besloten, zich er aan te houden, en de openbare opinie, welke sedert den dag, dat de tegenstand van een der Nederlandsche Kamers het re sultaat van een moeizaam bereikte over eenkomst vrucht van wederkeerige conces sies, deed mislukken, haar pogingen met passie volgt, is niet minder vast besloten, haar te steunen, ten einde volledige en al- geheele erkenning van onze rechten te krij- gen". In officieele kringen weigert men beslist, volgens de „N. R. Ct.", iets naders mede te deelen omtrent den stand der Neder- landsch-Belgische preliminaire onderhan delingen. ,#fj De Amerikaansche minister van Financiën, Mellon, verklaarde heden te geloöven, dat men van de nieuwe besprekingen over het vraagstuk der schadeloosstelling verwach ten mag, dat zij zullen leiden tot een rege ling, welke voor alle landen bevredigend is. Hij verwacht evenwel, dat de onderhande lende landen de schadeloosstellingskwestie niet zullen benutten voor een poging tot ver mindering hunner schulden aan de Ver- eenigde Staten, doch het vraagstuk der Duitsche schadeloosstelling geheel op zijn eigen mérites zullen oplossen. Mellon verklaarde vernomen te hebben, dat de bezettingstroepen zouden worden teruggetrokken en dat men Duitschland de vrije hand zou geven voor het regelen van zijn binnenlandsc'he aangelegenheden, zoo dra een overeenkomst zou zijn bereikt. De mogendheden moeten dan vertrouwen op Duitschlands goeden wil om te betalen. Uit New-York wordt gemeld, dat de fir ma Thomas Cook Son een overeenkomst met de Goodyear Zeppelin Maatschappij heeft getroffen, voor den verkoop van plaatskaarten voor de terugreis van de Zeppelin naar Duitschland. Hiermede is het eerste passage-bureau voor de lucht scheepvaart geopend. Tot nu toe is niet nauwkeurig' bepaald, hoeveel passagiers meegenomen zullen worden. Naar verluidt, zijn reeds meer dan 100 aanvragen ingeko men, terwijl ongeveer 12 plaatsen beschik baar zullen zijn. Een Zeppelin-reisbiljet kost 3000 dollars. Donderdagmiddag vergaderde de raad onze;r ge meente op het raadhuis te Overveen. Vpprzitter: Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na cen^ zitting met gesloten deuren van 2 uur tot circa kwart over drie (met de pers wordt nog steeds geen rekening gehouden)'"wordt de vergadering door den Voorzitter geopend. Punt 1. Ingekomen stukken. 1. Bericht van Gedeputeerde Staten, dat zij hun beslissing inzake het raadsbesluit tot ruiling van rqn.d.mét de provincie Noordholland verdaagd heb ben; Wordt voor -kennisgeving aangenotn'en. - '2. N-db-r aanleiding van een desbetreffende vraag in de"vorige vergadering benefited B. en'W., dat de CoiiV'ntissle van bijstand voor de bedrijven medege deeld heeft, dat de directeur der Haarlèmsc'he Wa terleiding zich niet ongenegen'betoonde te willen -medewerken,' dat de gemeente Haarlem' voor het door de bewoners van'Het geannexeerde gebied (n.l. van "Bloemendaal) en voor de kosten van die aan sluiting eèn billijke vergoeding-te verleenen. Roch- tans zou met de berekdriing 'daarvan wel een ge- ruimen tijd gemoeid rijn, 'ook omdat verscheidene pèrceelen na de aansluiting in andere handen zijn overgegaan, en de kósten wel in den koopprijs zijn verdisconteerd. Voor kennisgeving aangenomen. De heer Prinsenberg vraagt nog of het de bedoe ling is dat de belanghebbende inwoners een bericht hiervan ontvangen. De Voorzitter antwoordt 'dat dit onze gemeente W Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School Opgericht 1903 Telefoon 10303 Speciaal adres voor BONT- EN PELSWERK le KLAS AFWERKING BILLIJKE PRIJZEN Hazen, Fasanten, Patrijzen, Wilde eendvogels, Talingen, Watersnippen, Poulardes. Braadkippe n, Soepkippen, Jonge Duiven, Duinkonijnen, Reeruggen, Reebouten, POELIER -.- HAARLEM KLEINE HOUTSTRAAT 136 - TEL. 10188 OPGERICHT 1870 9 lordensstraat 74 - Haarlem - Tel. 13132 S Prijscour. wordt op aanvrage gaarne toegezonden S niet aangaat, maar er kan met deze opmerking re kening gehouden worden. Nog enkele na-ingekomen stukken worden ver wezen naar B. en W. om prae-advies. Punt 2. Aanvaarding voorwaarden voor het heb ben van rioolbuizen onder de trambaan Aerden- houtZandvoort. B, en W. stellen voor om onder dezzelfde voor waarden, waarop de Raad in zijne vergadering van 16 Februari j.'l. besloot tot het aanvaarden der ver gunning voor het leggen, hebben, gebruiken, onder houden, wijzigen en opruimen van gasbuizen onder de trambaan Haarlem-Zandvoort (zie notulen blz. 50 en 51), de vergunning te aanvaarden voor het leggen, hebben enz. van een rioolbuis onder ge noemde trambaan ter hoogte van de Sparrenlaan. Goedgekeurd. Punt 3. Wijziging der Bouwverordening. Goedgekeurd. Punt 4. Ontheffing bepalingen der Bouwveror dening. Overeenkomstig het advies der Commissie van bijstand voor Publieke Werken stellen B. en W. den raad voor, ontheffing van artikel 7 der Bouw verordening te verleenen aan: a. B. Boerrigter voor bouw eener garage aan de Dahlialaan; b. A. de Graaf voor bouw van twee garages met bovenwoningen aan de Boschlaan; c. N. Blankevoort voor bouw eener garage annex bergplaats aan den Vijverweg; d. H. G. van Veen voor bouw van twee garages aan den Zandvoorterweg; e. J. B. Sluiter voor bouw eener garage aan de Eiken laan. Goedgekeurd. Punt 5. Behandeling beroepschriften en artikel 75 der Bouwverordening. A. Op grond van het voor de raadsleden ter inzage liggend rechtskundig rapport adviseeren B. en W. den Raad a. te verwerpen het door J. G. v. d. Bel inge stelde beroep tegen de beslissing van B. en W., waarbij hem bouwvergunning geweigerd werd op een perceel grond aan den Midden Duin en Daal- scheweg, daar dit terrein niet voldoet aan de gestelde eischen; b. afwijzend te beschikken op het verzoek van J. G, v. d. Bel voornoemd om afwijking van het bepaalde bij. artikel 7 der Bouwverordening voor bouw eener villa op meergemeld terrein. De Voorzitter (na voorlezing van het raadsstuk waarin B. en W. voorstellen afwijzend te beschik ken, zie boven). „Ik geef gelegenheid, tol debat inzake de bouwvergunning van der Bel". De heer Laan acht dat hier geen discussies over noodig zijn, het verzoek van den heer v. di Bel kan niet toegestaan worden, 't lijkt nergens op. Het gaat niet aan den een toe te staan en den ander te weigeren, we hebben een bouwverordening en daar hebben we ons aan te houde.n,De Raad dient op prijs te stellen dat onze gemeente mooi blijft, zooiets kan dé raad niet toestaan, ze zal het trouwens ook niet willen, er valt niet veel over te praten. De heer Hogenbirk zou het ook betreuren als op dit terrein gebouwd werd, maar de manier waarop dit pun in de agenda voorkomt kan de goedkeuring van spr. niet dragen. Wij staan de kooper hier in den weg, het zou niet meer dan billijk zijn als we hem schadeloos stelde, op welke manier, daar kan nog nader over gesproken wor den.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 1