Boekhandel Fa. Gramme en Eikelenboom, Bloemendaalscheweg 78, Telefoon 22045 MUZIEK PLAATSELIJK NIEUWS /jchMoeh- bek Inktstellen in glas, brons, Schetsboeken met linnen band en ring ook met voorbeelden in diverse prijzen Teekenborden in 4 formaten voorhanden Teekenhaken met en zonder zwaai. nikkel en hout. Poasie-albums VULPOTLOODEN, Dames en Heerenformaat De bekende WATERMAN Vulpenhouders bij ons verkrijgbaar prijzen f 8.50, f 11.50, f 12.50 en f 15.00. Andere merken f 0.90, f 3.50, f 6.00, f 7.50 en f 9.00 Passerdoozen le kwaliteit Schooletuis prima kwaliteit Foto- en Brietkaartalbums Het Wereldgebeuren vertrek, waar de beide mannen elkaar nog steeds omvat hielden. De kinderen, door al het zonderlinge angstig geworden hieven inmiddels een vervaarlijk ge schrei aan. Weldra was de moeder op de hoogte gebracht, wie de vreemde Sinterklaas was. Ook zij werd door de zonderlinge gestalte om- aimd, terwijl zij den vreemdeling met vreugde tranen begroette. Toen snelde zij weer naar hare kinderen, om deze tot bedaren te brengen, doch toen 't oudste knaapje de tranen in moeder's oog zag, vroeg het haar: of nu de Sinterklaas er was, om alles weg te nemen, en of hij vader reeds' meegepakt had! „Neen beste jongen, jubelde de vrouw, ,;die Sin terklaas is ons door oom Antoon uit Amerika gestuurd. Hij brengt veel moois en lekkers mede." Inmiddels stond de roodhuid daar in de andere kamer aan de deur te luisteren naar het geroep der kinderen en trad nu plotseling binnen. Weken de kleinen eerst schuchter achter de moeder terug, zij traden aldra vertrouwelijk nader, toen de zonderlinge vreemdeling allerlei keurige geschenken en veel lekkers op de tafel uitpakte. Hij deede den kleinen mede, dat hij ook hun oom uit Amerika had medegebracht en dat die bloedverwant nog denzelfden avond zou komen, om nog meer moois mede te brengen. 't Was' buiten mistig en zwart van duisternis, doch binnen in de hoeve werden aller harten ver kwikt door den liefelijksten zonneschijn. Terwijl de kinderen juichend hunne schatten bewonderden, ging de vader met den vreemden Sinl-Nicolaas naar de schuur. Bootman keerde eenige oogenblikken later te rug en vertelde aan zijn kroost, dat zoo aanstonds oom Antoon zou verschijnen. Dit geschiedde reeds na weinige minuten. Wat werd de oom met hartelijkheid ontvangen. Een nameloos zalig gevoel doortrilde hem. Hij vertelde, dat het ontvangen van den laat- sten brief hem had doen besluiten zelf de familie te komen bezoeken. Zijne vrouw had zich, uit vrees voor de gevaren, die hij op zee wellicht moest trotseeren, bijzonder tegen zijne reis verklaard. Niet vóór oom Antoon beloofd had', om de ge- heele familie uit Nederland mee naar Amerika te zullen brengen, was de toestemming verkregen. Twee dagen geleden was hij in het land geko men, doch had besloten om de familie niet te be zoeken dan vóór Sint-Nicolaas op den avond der verrassingen. Willem Bootman en zijne vrouw waren 't spoe dig eens, dat 't voor hen en hunne kinderen 't beste was, om aan oom Antoon's uitnood'iging gevolg te geven en de verre reis te ondernemen. Den volgenden dag werden alle zaken der fa milie geregeld. Toen de kinderen 's morgen ontwaakten, vonden zij tal van fraaie en goede zaken, die Sint-Nicolaas hen 's nachts nog had gebracht. Oom Antoon dacht bij de woorden van dank, aie door de kleinen werden geuit aan het adres van* den mysterieusen gever, aan den grooten Meester die zulk een uitnemend kindervriend was. Toen de lente weer in 't land kwam, trok de familie Bootman naar de nieuwe wereld en vond daar een onbekrompen bestaan. VOL VERWACHTING. 'k Heb ge'hoord dat Sinterklaasje Met z'n schimmel en 'zijn knecht, Weer uit Spanje is vertrokken, Vader heeft het zelf gezegd. Met wel meer dan honderd kisten, Is hij op de boot gegaan, En hij komt nu met zijn knechtje, Regelrecht op Holland aan. 'k Hoop voor Sinterklaas 't beste. In December is 't zoo koud, En die goeie beste bisschop, Is al zoo verschrik'lijk oud. Als die goeie zwarte Piet Eens verkouden werd of zeeziek! Dat is ook zoo lollig niet. Vader zal 't me wel vertellen, Als hij leest dat Sinterklaas, Hier in 't land is aangekomen, Met z'n paard en Pieterbaas. O, wat zal dat heerlijk wezen! 't Is me net, of ik z' al zie, Sinterklaas, z'n zwarte knechtje, En z'n schimmel alle drie. in prijzen vanaf f 0.40 tot f 3.75 in linnen, gecar- tonneerd en ge watteerde omslag in prijzen van f 0.25 tot 4.50. Solide kwaliteiten Wij repareeren alle Vulpenhouders de meeste in eigen inrichting. Voor het inzetten van nieuwe Gouden pennen wordt niets berekend. f 0.60, f 0,75, f 1.25, f 1.75 enz. Wij hebben hierin een Pracht- Collectie in diverse formaten en prijzen. Weet U wel dat er bij ons een keuze is uit 1000 verschil lende Boeken, voor Meisjes, jongens en Volwassenen! Kleur- en Prentenboeken, vanaf 10 cent tot f 2.50. „Samson" van Handel bij „Doopsgezind Zangkoor". De velen, die Woensdagavond getuige waren van de uitvoering van dit prachtige dramatische oratorium door bovengenoemd koor, zullen zeker met de gewaarwording iets schoons te hebben gehoord huiswaarts zijn gegaan; het was werkelijk een gang door den stroomenden regen van dien avond waard. Telkens, wanneer we dit koor hooren is het in zuiverheid toegeno men en vallen er verbeteringen in uitspraak op, laat het uitkomen, hoe volkomen men de goede en enthousiaste intensies van den leider, Jac. Zwaan waardeert en navolgt. Het volkomen welslagen werd bovendien weer gegarandeerd door de medewerking der H.O.V. en van solisten met naam. Di Moorlag, sopraan, nam op dezen avond een waar revanche na dien der C.O.V. met „Jahreszeiten" van Haydn en'liet ons weer hooren, hoe mooi en goed stem en voor dracht zijn, wanneer zij wèl goed gedispo neerd is. Een verrassing ook was Riek Brockmann, aan wier timbre men éven wen nen moet, doch juist iets bijzonders heeft, dat hoe langer hoe meer boeit, vooral ook qua zeggingskracht in de recitatioen: mooj ook haar diepe alt als overgang naar de mannenstem; in samenzang met Jac. van Kempen was dit natuurlijk merkbaar Ook Jac. Ph. Caro was als vele malen als bas op 't appèl, terwijl ditmaal Mart. J. Lürsen en Jacob Bijster de recitativen beurtelings op de vleugel en op 't orgel begeleidden. Handel componeerde dit oratorium, (één uit de reeks van dertig), in eenige weken en het maakte indertijd in London (1743) zelfs de afkeerigen van een nieuwe kunst vorm zooals Handel die gaf, gewonnen. De korte tijd waarin H. zoo'n groot oratorium componeerde mag wel verwonderlijk lijken, temeer daar de oorspronkelijke veel langer waren: zoo'n volledige opvoering duurde wel vier uren; de meeste komen in de ver korte uitgaven van Chrysander tot ons ver klankt. Héél veel componeerde Handel en opmerkelijk hoe melodieus en vindingrijk zijn muzikale gedachten en een beslist per soonlijk karakter hebben al zijn werken ten eenenmale: toch heeft men hem veel van plagiaat beschuldigd en werkelijk is het merkwaardig hoe S.v. in „Samson" de Aria met koor in Es, tweede deel, vooral de slotsatz reminiscenties vertoont van Var- tini's vioolsonate in g moll (le deel); óók zou men het tegendeel kunnen beweren, daar toch Handel de oudste is, doch feite lijk gaat het niet aan zulke krachtige woor den als „plagiaat" te bezigen tegenover twee grootmeesters, daar toch de een zoo wel als de ander tegelijkertijd geïnspireerd kunnen geweest zijn öf door het veel aan- hooren van eikaars werken tenslotte on bewust het een en ander van elkaar kunnen overgenomen hebben. Handel zélf blind geworden voelde zich bijzonder aangetrokken tot de blinde Sim- sonfiguur. Deze held uit het Boek der Richteren en diens historie is overbekend; Newton Hamilton maakte de tekst naar het bekende gedicht van Milton, „Samson Agonistes". De tekst van Handel's werken was meest in 't Engelsch (hij toch had zich als Engelschman laten naturaliseeren)Daar ■bij H. juist de koren hoofdzaak waren, vormen zij een dankbaar deel, hoewel de aria's, die H. naar 't gebruik van dien tijd in overleg met de solisten schreef óók een lang niet te versmaden onderdeel vormen. De prachtige aria (no. 4) werd door Jac. van Kempen bijzonder mooi vertolkt, het is de aria met de bekende woorden: „Nacht ist 's umher! nicht Sonn, nicht Mond, kein milder Schein erleuchtet meinen Pfad", waarbij het verhaal gaat, dat Handel zélf deze woorden nooit kon hooren, zonder dat tranen in zijn blinde oogen kwamen. Hoewel H. zijn oratorium los gemaakt heeft van den Katholieken eeredienst, ligt er toch een zeer gewijde stemming in, zooals dat trouwens meest 't geval is bij alle klassieke meesters en zeker zal de vele toepassing van orgel ertoe bijdragen dien sfeer te scheppen. Ook Handels liefde voor groote orkestbezettingen spreekt in „Samson" en de groote elementaire tegenstellingen waar toe de inhoud van den tekst zich leent, heeft dan ook een vooral voor dien tijd af en toe zéér explosieve uitdrukking. Waar Simson zijn vijanden en zichzelf onder de instortende gewelven begraaft zou een Honegger of Strawinsky ons nog wel wat anders laten hooren; Handel's „schreck- iches Getöse" zal er dan als een instortend kaartenhuis bij gelijken. trompetten, pauken en vooral ook zijn lievelingsinstrument, de hobo hebben volop 'elegenheid zich te doen hooren. Mooi kwam de hobo b.v. uit in het koor der Israëlieten. In het dubbelkoor éven de mis lukte triller der trompetten, doch direct daarop klonken ze zuiver en triompheerend. Na de pauze werd den solisten door een paar meisjes bloemen aangeboden en na mens de vereeniging werd ook hun diri- ent de heer Jac. Zwaan met een groot bloemstuk gehuldigd; in het langdurig ap plaus liet hij ook koor, solisten en orkest deelen. E. van den Bosch. Limburg niet aan België. Coo- lidge „de zwijger". Het Brusselsche* dagblad „Het Laatste Nieuws" publiceert den uitslag van het on derzoek, door dit blad gedaan, naar de ge voelens der Limburgers voor of tegen aan sluiting bij België en komt tot de volgende voor Nederland zéér verheugende resulta ten: Bij gelegenheid van de bespreking van 't Belgisch-Nederlandsch verdrag in de Twee de Kamer, verklaarde de socialist W. Vlie gen, een Limburger van bij de 70 jaar, dat er in zijn jeugd in Limburg nog vele Bel gisch-gezinden waren en hij vestigde de aandacht op het feit, dat in Limburg de verbindingen met België zeer nauw zijn en dat familiën van Belgischen oorsprong er in het economisc'h en politiek leven een groote rol gespeeld hebben. Te Maastricht sprak een invloedrijke ka tholiek tegenover ons de meening uit, dat Limburg zich 50 jaar geleden voor België zou uitgesproken hebben, indien men toen tertijd een volksraadpleging ingericht had. Een Limburger, d'ie veel omgang met uit geweken Vlamingen gehad had, uitte zich als volgt: „Wij willen het lot der Vlamin gen niet ondergaan en vinden het niet aan genaam te moeten strijden voor zijn taal". Aan een priester, met wien we toevallig een gesprek voerden, vroegen we hoe het kwam dat een katholieke streek als Lim burg niet wenscht zich bij het katholieke België te voegen en liever huishoudt met de protestanten uit 't Noorden. Het antwoord van den priester was verrassend: „Uw Belgische katholieken zijn halve heidenen, sprak hij. Een Belgisch katho liek izou zich schamen, den naam Gods in het Parlement uit te spreken. Overigens staan de katholieken er in Nederland beter voor dan in België. Voor onzze scholen heb ben we meer bekomen dan de katholieken in België. Sedert 10 jaren is er ten andere altijd ten minste een Limburger in de Ne- derlandsche regeering geweest. Verleden jaar waren er nog twee. In het katholiek België zou ons hoopje katholieken niet meetellen" Een uitlating van een mijnwerker is ook waard meegedeeld te worden. Ja, zei hij we begrijpen wel wat er achter het annexionisme zat. De Belgische kapitalisten willen de hand op onze mij nen leggen. Op onze overweging dat Belgische kapi talisten thans toch de Limburgsche mijnen in bedrijf hebben, juist alsof zij in België lagen, riep de man uit: Jawel, maar onze Staatsmijnen willen ze „gappen". En onze sociaaldemocraat wees er op, dat de sociaal democraten in België voor het mijnbedrijf niet bereikt hadden wat in Nederland verwezenlijkt was. President Calvin Coolidge heeft steeds bekend gestaan als een buitengewoon woordkarig personage. Zijn bijnaam „silent Cal," kenschetst hem voldoende als een stille in den lande. Nu echter zijn opvolger voor het presidentschap is gekozen, begint Coolidge te praten en wel zóó, dat zijn op volger, en velen met hem, er stom ver baasd over zijn. In zijn speech op de wa penstilstandsdag heeft Coolidge, volgens bericht aangekondigd, dat Amerika vijftien groote kruisers zal bouwen en tevens de meening verkondigd, dat Amerika de stera- ste en best-uitgeruste oorlogsvloot moest hebben, 'n Week na die rede is men in of- ticieele kringen in Washington van zijn ver bazing bekomen. Naar de „Chicago Tribu ne" meldt, heeft men Zaterdag de vrees uitgesproken, dat de rataficatie van Kel- logg's anti-oorlogspact belemmering zal on dervinden tengevolge van ontstemming over Coolidge's rede. Uit Palo Alto (Californië) wordt gemeld, dat de gekozen president Herbert Hoover, niets afwist van de speech van Coolidge, totdat hij deze in de bladen las, een feit, dat nogal opzien wekt. Men meent, dat Hoover geen bewonderaar is van het 15 kruiserprogram door den pre sident aanbevolen en ook zou Hoover ver baasd zijn geweest over de krachtige taal van mr. Coolidge. Intuoschen zijn beide het er over eens dat geen geld aan Europa moet worden geleend voor bewapenings doeleinden. Volgens de „Herald Tribune" heeft Coo lidge alweer een nieuwe verklaring gege ven, waarin hij zijn uitlatingen op 11 No vember poogde te vergoelijken. Hij gaf te verstaan, dat Amerika elk voorstel van een bevoegd vertegenwoordiger der Britsche re geering inzake een overeenkomst tot weder- zij.dsche beperking der maritieme bewape ning (zooals lord Cecil in het Hoogerhuis heeft voorgesteld) ernstig overwegen zal. De president acht een Fransch-Britsche wederzijdsche beperking der bewapening op het huidige moment niet uitvoerbaar met het oog op den algemeenen toestand, wel ken hij in zijn rede op den Wapenstilstands dag heeft geschetst. Doch hij aarzelt niet de deur geheel open te houden voor elk voorstel, dat van de zijde der Britsche re geering mocht komen. Met betrekking tot de tweezijdige over eenkomst tusschen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, door Cecil geopperd, twijfelt de president er aan of zulk een plan kan worden uitgewerkt. Hij geeft ech ter uiting aan de bereidwilligheid der Ame- rikaansche regeering het initiatief er toe wil nemen. De Engelsche bladen sparen hun critiek niet op Coolidge en zijn kruisers en de groote tegenstrijdigheid, die er bestaat tus schen zijn reputatie als vreedzaam politi cus en zijn felle rede van 11 November. BLOEMENDAAL. Vergadering „Bloemendaals' Bloei", Vrijdag j.l. had de reeds eerder aange kondigde vergadering plaats van Bloemen- daal's Bloei voor welken vereeniging op trad de heer Ir. J. Gratema, architect te Amsterdam, die een onderwerp hield over de uitbreiding der gemeente en de plan nen voor raadhuisbouw. De vergadering werd geleid door Mr. F. J. D. Theysse, voorzitter" der vereeniging. De belangstelling voor deze vergadering was groot, hetgeen wel verwacht werd, aangezien de groote gemeentelijke plannen talrijke gemoederen in beroering heeft ge bracht. Onder de aanwezigen waren op te merken de burgemeester, jhr. A. Bas Backer, de beide wethouders, de heeren Laan en Van Nederhasselt en de directeur van gemeente-werken, de heer De Jong. De voorzitter zeide, nadat hij de vroe gere activiteit der vereeniging, kortelijks had geschetst, dat men oorspronkelijk een debat-avond tusschen voorstanders, res pectievelijk van „de kuil en den zandhoop" had willen organiseeren. Ten slotte heeft het bestuur het echter beter gevonden het onderwerp dat voor de gemeente Bloemen- daal van vitaal belang en zeer urgent is, te doen bestudeeren door een buitenstaander, iemand die tegenover de „quaesties" geheel neutraal stond. Het bestuur heeft daarvoor uitgekozen Ir, Jan Gratema, die.dus als net ware een rapport van zijn bevindingen mondeling voordroeg. Men had voor deze taak en speciaal voor dit rapporteurschap bezwaarlijk een betere kunnen vinden. De heer Gratama achtte het ganschelijk overbodig om te verteilen dat Bloemendaal een der traaiste gemeenten des lands is, al- dus de Bt. Ed. Bloemendaal heeft daarbij echter den plicht hare schoonheden te be waren, want het is s lands bezit dat deze gemeente te bewaren heeft, gelijk de ge meente Amsterdam de schilderijen van Kembrandt. Berlijk gezegd meende spr. dat er veel in Bloemendaal niet juist is geschied, voor al in architectonischen zin, een twintig, dertig jaar geleden, toen er nog geen stede- bouwkunde bestond. Uok thans moet echter de gemeente op haar hoede zijn met de terreinen, die, thans nog ongeschonden, oinnen korten of langen tijd bebouwd zul len worden. Het kleine, landelijke Bloemendaal van de 18e eeuw, een aardig open dorpje dat liefelijk in de duinen lag, was goed be bouwd, want voor 1800 was alle architec tuur goed; nooit heeft spr. een slecht ge bouwd iets van voor 1.800 gezien. Na 1800 werd er alleen nog maar slecht gebouwd; dat is pas kort geleden anders geworden; maar de stedenbouw van thans is nog lang niet volgroeijl. Daarom moet men op zijn hoede zijn, vooral in Bloemendaal, dat zich op zoo ongewone wijze van een dorpje tot een uitgestrekte villawijk heeft ontwikkeld. Het zou goed zijn als in de gemeente Bloe mendaal een nieuw centrum gevormd wordt, een centrum dat architectonisch één schoon geheel is. Waar kan dat beter geschieden dan in Bloemendaal, waar juist behoefte bestaat aan allerlei nieuwe openbare ge bouwen een raadhuis, een politiebureau, een school e.d.? Daar kan men een prach tig centrum van maken, maar dat moet dan een centrum zijn dat in de natuur past; ges ty leer de schoonheid, die aansluit bij de schoonheid der natuur, welke laatste zoo mogelijk door de eerste wordt onderstreept. Zóó te bouwen is een buitengewoon moei lijken en verantwoordelijken arbeid. Het natuurlijke centrum van de gemeen te Bloemendaal, op de kaart uitgemeten, is het begin van den Zeeweg. De z.g. Kuil aan den Bloemendaalsche weg is daarvoor minder geschikt, omdat deze plaats te dicht bij de Haarlemsche grens ligt, te weinig ruimte biedt, niet met voldoende toegangs wegen toegerust en tenslotte het daar geen omgeving voor een raadhuis is; wat er daar omheen staat is architectonisch beneden alle critiek. Het terrein aan den Zeeweg is geogra- phisch beter gelegen. Maar om daar een centrum te vormen moeten er flinke wegen heen leiden. Dat kan daar inderdaad met betrekkelijk weinig moeite en kosten ge schieden. Bovendien culmineert het karak ter van het moderne, ruime, nieuwe Bloe mendaal in den Zeeweg. De Zeeweg is echter geen straat doch een weg in de na tuur. Kan men bij dien weg dan wel een groot plein met openbare gebouwen neer zetten? Zeker niet als die gebouwen daar geheel alleen en verlaten blijven staan, dat zou heel belachelijk zijn. Door een geleide lijk loopende reeks van villa's kan men ko men van volkomen openheid tot halve open heid en dan tot het centrum. Een uiterst moeilijke, maar prachtige onderneming. Men moet de zaak echter bezien in een universeel uitbreidingsplan. De heer De Jong, directeur van openbare werken heeft zulk een plan gemaakt, dat spr. voortref felijk voorkwam, omdat de verbindingswe gen van en naar het centrum zeer goed en rationeel ontworpen zijn, die bovendien het natuurschoon niet schaden. Er is ook re kening gehouden met een ontworpen rijks weg voor snelverkeer. Tusschen dezen weg en den Bloemendaalscheweg ligt zeer ra tioneel het hart der gemeente, het centrum. Als de gemeente voor dit centrum voelt, dan moet ze oppassen. Want dan moet het een organisch geheel worden met zijn om geving erbij. Men kan dan in de buurt maar niet Jan en alleman huizen laten bouwen.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2