CADEAU „DE KROON" L. RENKEMA KOOTS Pianohandel Kleverpark-Boekhandel St NICOLAAS-CADEAUX BIJVOEGSEL van PLAATSELIJK NIEUWS BOEKBESPREKING WEET U W. BEUNDER - Verbindingsweg 12 - Telefoon 22338. VARIA Nuttige St. Nicolaas Cadeaux. Voor de St. Nicolaas is Bernard DE VRIES BIJ Otto van Veen Kleverlaan 192 St. NICOLAAS ARTIKELEN L. NIJOAM Ve!serstr.12 Tel. 15496 Uw St. Nicolaas Cadeau Proeft lacon Eau de Cologne Cadeau W. Willemsen s Boekhandel, Pieter Kiesstr. 29. Voor St. Nicolaas Banketletters Taai-Taaipoppen Speculaas Luxe doozen zeep Eau de Cologne FILMS, PLATEN Afdr-ukpapier enz. Drogisterij ,,'t KLEVERPARK" FA. J„ en W. Scholten Opruiming Muziekrollen Boekhandel Fa. Grammé en Eikelenboom Bloemendaalschew, 78 Ruime keuze St, Nicolaas - Cadeaux J, G, VERBEEK Bij 2 onzen Keg s thee een pak Griesmeel Tevens voorradig ruime sorteering als chocolade letters Borstplaat enz. MANUFACTUREN MAGAZIJN Khverparkweg 14 Telefoon 14564. Vraagt Zichtzending. BANKETBAKKERIJ Tel. 13455 Zuid Polderstraat 84, Te'. 13787. en Gierstraat 71. per pond f 1.30. 35 cent 10 en 15 ct. ons. Harten en Hammen Voor St. NICOLAAS Zijlweg 57, Haarlem Een welkom St. Nicolaas-geschenk Van Milligen's Fijne Vogelzaadhandel van Zaterdag 1 December 1928 4e Jaargang No. 14 BLOEMEND AAL. PRINS HENDRIK TE BLOEMENDAAL Gistermiddag 3 uur werd het Parkherstel lingsoord van het Roode Kruis op het vroegere lighalterrein aan den Rijksstraatweg geopend door den voorzitter van het Ned. Roode Kruis, Z. K H. Prins Hendrik. Tegen 12 uur was de Prins reeds in Haarlem aangekomen. Hij gebruikte het noenmaal ten huize van den voorzitter der afd. Haarlem van het Roode Kruis, Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout aan den Korten Parkweg 2 alhier, terwijl intusschen de Koninklijke auto werd ondergebracht in de Garage van de Fa. J. G. Verbeek. Circa 3 uur vertrok de Prins naar Haarlem ,,Een reis om de wereld in 44 dagen" door Palle, Uit het Deensch vertaald door Maiy Schliiter-Horrix met meer dan 100 afbeeldingen en een voor woord van Mr. Jean Jules Verne. Ingen. 1.75, geb. 2,50. Uitgave: Van Holkema en Warendorf's Uitg.Mij. Amsterdam. „Een reis om de wereld per stoomboot en sneltrein is heden ten, dagen een gemak kelijke en aangename tocht, die slechts een kleinigheid kost in vergelijking met wat het vroeger kostte, ja, zoover zijn we voor uitgegaan, dat zij nu volbracht kon worden in 44 dagen door een jongen van 15 jaar, die nooit te voren op reis geweest was. Dit heeft de jonge Deen Palle Huid ons be wezen. Het was Palle verboden per vliegmachi ne te reizen, maar hij mocht naar hartelust gebruik maken van trein, stoomschip en auto, en op deze wijze gelukte het hem om zonder buitengewone inspanning de reis om de wereld in iets meer dan de helft van den tijd, dien Phileas Fogg ervoor gebruikte, te volbrengen. Onderweg Kad hij allerlei in teressante en leuke avonturen en ondervin dingen, waarvan de verschillende 'hoofd stukken van het boek getuigen. En gewa pend. als hij was met een fototoestel, maakte hij overal op zijn tocht de aardigste kie ken, zoodat in het boek meer dan 100 uit nemende afbeeldingen konden worden op genomen, om de jeugdige lezers en lezeres sen nog meer met de reis van onzen held te kunnen doen meeleven. Palle is een noordsche, blauwoogdge, roodharige jongen, een gezonde padvinder en een flinke, vrijmoedige knaap met een innemenden glimlach op het gelaat, en bo venal een echte boffer, die het buitenge woon geluk gehad had, om op zijn jeugdi gen leeftijd in werkelijkheid te beleven, waarvan zijn minder bevoorrechte kamera den slechts konden lezen in boeken! Op echte jongensmanier nam hij het alles van zelfsprekend op. Hij behoort blijkbaar tot die niet behoeven na te denken, maar op hun instinct vertrouwen, kalm hun gang gaan. en recht op hun doel af. Gedurende zijn reis hield Palle nauwkeu rig zijn dagboek en dit vormt de basis voor zijn boek. Hij zal misschien wel een beetje geholpen zijn bij het in elkaar zetten ervan, maar toch niet meer dan dat hij het recht heeft het zijn eigen boek te noemen, zonder cenige litteraire verfraaiingen. Dit boek verdient belangstelling omdat het een echt jongensboek is, niet alleen, maar door den aangenaam onderhoudenden trant ook voor meisjes niet is te versmaden. Een strijd tegen keibestrating. De dienst van den Rijkswaterstaat is nog altijd bezig met „het nemen van proeven" met verschillende soorten van behardings- materiaal op Rijkswegen. De straatklinker is vele jaren als behardingsmiddel gebezigd, heeft vroeger reeds hobbelige keien ver drongen waar geen enkele weggebruiker om treurde! Het wegdek van tal van Rijkswegen heeft zich dan ook vele jaren in gold bruikbaren toestand bevonden, tot dat Koning motor zich veelvuldiger op den weg ging bewegen, middels allerlei soorten van auto's. In enkele jaren tijds werd de klinkerbestrating der Rijks- zoo wel als op andere wegen grondig vernield en bleek het den autoriteiten, dat de straat klinker het moderne zware verkeer niet kan. torsen. Vandaar, dat op Rijkswegen o.a. ook proeven worden genomen met. keibestrating, hierin verschillende met de vroeger, door iedereen verfoeide keien, dat de keimoppen gelijkmatiger zijn, waardoor althans een veel betere bestrating wordt verkregen dan voorheen, mogelijk was. Inderdaad schijnt een wegdek van de tegenwoordige z.g. basaltkeien tegen het zware moderne verkeer bestand te zijn. Maar het nadeel blijft, dat auto's aan veel dat voor St. Nicolaas-Cadeaux Bloemen steeds het meest geliefd zijn? Bloemenmagazijn „DE DAHLIA heeft de grootste keus en biedt U STEEDS het smaakvolste en HET NIEUWSTE tegen den laagsten prijs! Zie de Etalage. grooter slijtage onderhevig zijn op keibe strating dan op de reeds zoo populair ge worden bitumen- of asphaltwegen. Keibe strating is voor den wielrijder weinig méér aanlokkelijk dan voorheen. De fietsrijder voelt zich nog altijd zeer onaangenaam óók op de z.g. vlakke basaltkeien. Geen won der dan ook dat de wensch van bijna alle weggebruikers uitgaat naar de spiegelglad de asphaltwegen, zooals onze gemeente er reeds zoovele heeft. Wij weten zeer wel, dat Openbare Werken hierdoor het hart van de Bloemendalers gestolen heeft! En hoewel er ook voor Bitumenwegen nadee- 'len bestaan, hoofdzakelijk de gladheid bij vochtige weersgesteldheid, waardoor de kans op slippen, en niet zoo vlug remmen grooter is dan op keibestrating, gelooven wij niet, dat Openbare Werken er aan denkfen zal ook in onze gemeente met keibestrating te beginnen. Wanneer motormenschen de noodige voorzichtigheid betrachten en niet als dolle hansen rijden over vochtige as phaltwegen, is de kans op slippen of z.g. „drijven vrijwel beperkt. In onze gemeente dus geen keien! De bewoners van Hillegom's hoofdstraat werden dezer dagen te wapen geroepen te gen „de kei", 't Klinkt ietwat vreemd, maar feit is, dat men daar protesteert bij den Rijkswaterstaat, welke dienst het snoode plan heeft, om die inderdaad drukke win kelstraat te doen bestraten met keien, ter vervanging van den klinker, die er echter ook door proteshverkregen was enkele jaren geleden en toen ter vervanging van de kei! De Hillegommers willen een bitu men wegdek in hun hoofdstraat! Hetgeen zeer wel te begrijpen is, vooral ook als men bedenkt, dat de aan drukke verkeerswe gen staande perceelen zeer veel te lijden heb'ben van het schudden, door zware vrachtauto's op keibestrating veroorzaakt. Strijd dus! Ook tegen- den kei. Winterhanden en -vöeten. Voorkomen..is.-b£ier dan genezen" Wie op grond van ervaring meent, in het komende winterseizoen weer last te krijgen van winterhanden en -voeten, doet goed, als de eerste najaarskoude intreedt, hier voor voorbehoedende maatregelen te ne men, die het euvel kunnen beperken, zoo al niet geheel voorkomen. De behandeling bestaat in 'het dagelijks baden van de handen en voeten gedurende een kwartier in warm water, waarin een aftreksel van notenblar.en. Na zorgvuldig afdrogen, inwrijven met een flanellen lapje met kamferspiritus en vervolgens poederen met talk. Een uitstekend middel is voorts' het da gelijks bestrijken van handen en voeten met uiensap. Een ander middel is het inwrijven met een mengsel van kamfergeest en Perubal sem of een zalf, bestaande uit 2 deelen jo dium tinctuur, 14 deelen zwavelaether en 50 deelen collodion. Heeft men reeds pijnlijke plekken op handen en voeten, dan is het volgend mid del uitstekend geschikt om de pijn te be strijden: in een dik papje van gebluschte kalk wordt druppelsgewijze olijfolie ge mengd tof men een soort pommade ver krijgt (1 a 2 deelen olie op 1 deel kalk). Ver volgens voegt men hierbij 20 a 30 druppels laudanum en smeert 's avonds de plekken met deze zalf in. En tot slot het oude, eenvoudige, onfeil bare middel: insmeren met een verwarmde vetkaars. Voorkomen van verontreiniging van drinkwater. Laat nooit een ^lang, die verbonden is aan een tapkraan der waterleiding in het handwaschbakje of in den gootsteen han gen. Daardoor toch kunnen de in de riolen voorkomende witte wormpjes in de kraan kruipen. Indien dan weer water wordt af getapt, worden deze wormpjes meegeno men en zij verontreinigen zoodoende het drinkwater. Als de kinderen thuis moeten spelen. Langzamerhand wordt het weer zoo, dat het te guur en te vochtig is om het kind bui ten te laten spelen. Ontegenzeggelijk hebben ze hierdoor veel genoegens op te offeren en menige moeder zal er zuchtend over peinzen, waarmee het kind dan moet wor den bezig gehouden. Toch is het geen lastige vraag, behoeft het zelfs geen vraag te wezen, want het kind zelf is altijd vol plannen en zal zich bezig houden, als maar niet hierin wordt gehinderd of tegengewerkt. En dit is een neiging, die nogal eens veel aan den dag treedt. Zoo licht laat een moeder zich ont vallen: „Pas op dat je geen rommel maakt", of .„Hè wat zit je weer te knoeien, is dat nu spelen wat je doet". Zulk een opmerking maakt een kind vreesachtig en verhindert of doodt alle scheppingsvreugde en scheppingsdrang. Want wat ons dwaas en knoeierig lijkt, het flodderen met stukjes hout en knoopen in een bakje met water, dat is voor het kind BLOEMENDAAL TELEFOON No. 22276. iets hevig interessants. Want dat bakje met water weet ge, dat is de groote, onme telijke, onafzienbare zee en de stukjes hout en de knoopjes uit moeders naaidoos, dat zijn de passagiers, die natuurlijk schip breuk lijden, omdat de zee zoo fel onstui mig is. Het komt er niet op aan of het kind die „onstuimigheid" zelf moet maken door met zijn handjes in het water te slaan, het bemerkt dit niets eens en het zou zeer wreed zijn er hem opmerkzaam op te ma ken. Het is geen onnatuur en geen „zonde" als het kind zijn duur, mooi speelgoed laat staan en in de plaats daarvan primitief en onhandig gaat knutselen met eindjes touw en leege doosjes of andere voorwerpen, die in onze oogen prullig en waardeloos zijn. Het is in tegendeel juist een vreugdevol teeken, want het blijkt hierdoor, dat er in het kind aanwezig is een drang tot zelf standigheid en het zal door zijn natuurlijk, zelf gevonden spel geduld en uithoudings vermogen leeren en door het altijd weer opnieuw zelf zoeken en zelf meten, zal zijn geest worden verscherpt. Verhindert het kind daarom nimmer in die natuurlijke ontwikkeling. De schrijver Lhotzky zegt zoo heel juist in zijn boek de kiembladeren van allen levensarbeid. „Die Seele deines Kindes": „Spelen zijn de kiembladen van allen levensarbeid. Wanneer de kiembladeren verwelken, ver dort de plant en uit de kinderen, die in hun spelen gehinderd worden, groeien nooit wilskrachtige, onverzwakte wroeters". Kom ook nooit aan, als het kind om de een of andere reden zijn spel moet onder breken, met een barsch korporaalbevel als: „Vooruit, ruim op", of „Laat liggen, 't is tijd". Dit kweekt bij het kind niet alleen wrokkerig verzet, maar vernietigt alle vreugde om zijn zelf gevonden spel en geeft hem den indruk of al zijn arbeid en zijn kunnen waardeloos zijn. Het is immers niet meer moeite om bijv. te zeggen: „Nu moe ten de passagiers ook eens rusten, anker nu het schip, dan kunnen ze morgen uitvaren". Het kind zal dan gewillig zijn spel onder breken en het houdt de arbeidsvreugde hoog en onaangetast. Wie het zelf gevonden spel of een zelf geknutseld voorwerp, al mogen ze nog zoo gebrekkig en primitief schijnen, van het kind waardeert en zich er met hem belang stellend voor toont, die zal de kiem leggen voor ware arbeidsvreugde én voor werklust, wanneer het bezig zijn voor hem een plicht wordt. Ook voor de kinderen geldt reeds naar de mate van hunne krachten: „De schippers leeren varen, Niet in de stille zee, Maar in de felle baren". ruim voorzien van alle soorten Borstplaat en doozen Droste- bonbons, Specialiteit in fijne Fruitmanden. Heden ontvangen de Nieuwe Pruimedanten 45 ct. p. p. Abrikozen 85 ct. p p. Zalm per blik 35 cent Sardines 15 Ananas 45 Groot blik Perziken 70 Nieuwe Stem-Gember p. pond en pot f 1. Verder alle soorten Comestibles tegen de meest concurreerende prijzen. Aanbevelend, BERNARD DE VRIES Kieverparkweg 8 Telefoon10852 cö .5P c/5 CD cd CD CD CD -e S_ CD O S_ CD DaC O O s_ CD CD O O hoek Kleverparkweg Telefoon 14258 vindt U een groote sortee ring Sigaren, in kistjes van 10, 25, 50 en 100 stuks, als mede mooie Assortiment- kisten, Groote doozen SIGARETTEN in speciale feestverpakking en.een prachtcollectie ROOKARTIKELEN. Alléén SCHOTERWEG 44. HET adres voor Ruime keuze Dames- en Kinderlingerie Fla nellen Nachthemden Pyama's Hansoppen Jullovers Vesten Truien Kousen Sok ken Handschoenen Tafellakens Ontbijt- lakens Servetten Lakens Sloopen Fantasie Kleedjes Witte Kleedjes Alle maten gemoltonneerde Dames- en Kinder-Direc- toires mét zijden streep. Groote sorteering Jaeger- en gemoltonneerde Mans- en Jongens Onderkleeding, Tricot Goederen, BRETELLES :-: SOKKENHOUDERS ZIJDEN ZELFBINDERS vanaf 39 cent, Bij aankoop van minstens 5.00 ontvangt U ter ken nismaking zoolang de voorraad strekt een ZIET DE ETALAGE KRUISWEG I7a, Telef, I3287. Groote keuze: ROMANS, Jongens- en Meisjesboeken, Fraaie Kalenders, Post papier in luxe doozen, Vulpenhouders, Potlooden, etc. Vele artikelen geschikt voor FEESTGESCHENKEN. - Voor jonge menschen: SJEF VAN DONGEN Vijf jaar in ijs en sneeuw. in verschillende prijzen. Tevens Droste- en Union CHOCOLADELETTERS. hebben wij voorradig een mooie sorteering diverse soorten tevens fotoartikelen als Aanbevelend, KLEVERPARK 60 TELEFOON 11249. Wij wenschen een aantal Muziekrollen op te ruimen, tegen zeer lage prijzen, vanaf 50 cent. Tevens vestigen wij de aandacht op onze zéér bil lijke ABONNEMENTSVOORWAARDEN, welke wij op aanvrage gaarne toeizenden. Prima zingende Kanarievogels, onder garantie, Kooien, Aquariums. Alle soorten Tropische- en koudwater- visschen. Zaden en pluimveebenoodigdheden. Gierstraat 36 Telefoon 14228 Haarlem, j

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 3