H f WEEK-AGENDA M PLAATSELIJK MEUWS MKERK-ABENDAM ^^VARIAiSs: Gevonden Voorwerpen. Hedenavond. Gemeentelijk Concertgebouw, 8 uur, Uitvoering Harmonie Crescendo, bal tot 2 uur. Zondag, 9 December. Stadsschouwburg. Maartsche buien, 8 uur. Maandag 10 December, Gemeentelijk Concertgebouw. Uitvoering Kinder koor Inter Nos. 8 uur. Stadsschouwburg, Opera Carmen". Dinsdag 11 December. Stadsschouwburg, optreden van Nirva del Rio, dan seres. Gemeentelijk Concertgebouw, Haarl. Zanggenot, Concert. Woensdag 12 December. Stadsschouwburg. Geleerde dames. (Abonn. voor stelling. Gemeentelijk Concertgebouw. Filmavond fa. Hoen derdos. Donderdag 13 December. Gemeentelijk Concertgebouw. Ledenconcert H.O.V, 8 uur. Stadsschouwburg. Getemde Feeks, 8 uur. Vrijdag 14 December. Gemeentelijk Concertgebouw. Gemeentelijk Orgel concert. HERZIENING VAN DE GEMEENTEWET. Wettelijk geregelde samenwerking van gemeenten. Het inter-mezzo-Kabinet De Geer kenmerkt zich in het laatste zittingsjaar van het in 1925 gekozen Parlement door een groote activiteit in het in dienen bij de Volksvertegenwoordiging van zeer belangrijke wetsontwerpen, waarvan het de be doeling is, die ontwerpen nog in het Staatsblad te doen opnemen, vóórdat de stembus van 1929 zal hebben gesproken. Is het sedert kort ingedien de ontwerp van wet, ter „regeling van de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten", geestesproduct van Minister De Geer stellig het meest belangrijke wetsontwerp, door deze Regee ring ingediend; ook Minister Kan is niet achter wege gebleven met een belangrijk wetsontwerp, n.l. dat tot herziening van de Gemeentewet." De behoefte aan een belangrijke herziening van de oude Wet van Thorbecke, deed zich al vele jaren gevoelen èn werd in Regeeringskringen erkent. Immers reeds op 16 December 1918 het zoo veel bewogen jaar, toen er spontaniteit was in er kenning van velerlei herzieningen! werd een staatscommissie ingesteld ,,tot voorbereiding van de herziening van de Gemeentewet" en deze bracht op 18 September 1920 haar rapport uit. Voor een Staatscommissie was dat een prestatie! Gewoonlijk is een Staatscommissie de kapstok waaraan Re geeringen moeilijke vraagstukken plegen op te han gen.... Minister President Ruys de Beerenbrouck diende, na nog eens extra voorlichting te hebben gevraagd van hen, wier dagelijksch werk het is de Gemeentewet toe te passen, op 17 Juli 1923 het ontwerp-wet ,,tot herziening van de Gemeente wet" bij de 2e Kamer in. Dat wetsonwerp hield in haar 82 ariikelen zeer belangrijke wijzigingen in, o.a. door opneming daarin van bepalingen nopens benoembaarheid van de vrouw tot het ambt van burgemeester en secretaris, het delegatie-vraagstuk samenwerking van gemeentebesturen, etc. Maar. de Overheidmachine loopt gelijk bekend is niet altijd even vlug. Voordat het ontwerp-wet in de Kamers in be handeling kon ikomen, kwam de stembusstrijd van 1925, met als gevolg, dat het Ministerie-Ruys af trad (voor de 4e keer beweerde sommige politici) en weer een gevolg daarvan was o.a., dat het wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet, evenals meerdere andere ontwerpen, voor onbe- paalden tijd werd opgeborgen. Het is waarschijn lijk voor eën belangrijk deel een gevolg van de alom in den Lande opgekomen actie tegen eenige annexatie-plannen, of gevallen, dat de drang tot wijziging van de Gemeentewet ook Minister Kan beïnvloedde. In elk geval, de tegenwoordige Mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft deze ma terie eveneens ter hand genomen. De Minister had natuurlijk het door zijn ambtsvoorganger bij de Kamers ingediende Wetsontwerp kunnen overne men en zich met de verdediging daarvan belasten, maar deze Bewindsman, de oud secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, en daardoor bevoor- lecht met een alzijdige kijk op het terrein van het Gemeenterecht, kon zich met sommige onderdee- len van het ontwerp-Ruys niet vereenigen en liet op zijn Departement een nieuw wetsontwerp klaar maken. Dezer dagen heeft de Minister dat nieuwe ontwerp ingediend, na het ontwerp-Ruys te voren te hebben ingetrokken. Minister Kan zegt in de Mém. v. Toelichting op dat ontwerp, ,,een dank baar gebruik te hebben gemaakt van vele verbe teringen, die het ontwerp-Ruys de Beerenbrouck in overweging gaf.'" r Maar op twee belangrijke punten verschilt het j ontwerp Kan met het ontwerp Ruys, n.l. nopens de samenwerking tusschen gemeenten en de ver- eeniging en splitsing van gemeenten. Het in het eerste punt omschrevene mag vrijwel als resul taat worden aangemerkt van de krachtige actie in den Lande om een wettelijke regeling tot, en voor samenwerking van gemeenten mogelijk te maken ter vervanging en voorkoming van afgedwongen en soms1 opgedrongen annexatie van gemeenten. Minister Kan is geen onverdeelde bewonderaar van grens wijziging overal en altijd. Zijn Excell. beschouwt annexatie als het uiterste middel, d.w.z. wanneer samenwerking tusschen partijen niet de noodzake lijke oplossing zal kunnen brengen. Dit is naar onze meening de groote verdienste van het ontwerp Kan. Wordt het ontwerp Wet, dan zullen hongerige, en machts-wellustige gemeen ten nog wel eens gevoelig het hoofd kunnen stoo- ten aan de wettelijke bepalingen, die ook hen des noods kunnen dwingen tot samenwerken met een of meer gemeenten, wier grondgebied anders ge heel of ten deele door de grootere zuster zou wor den opgeslokt. Deze tot Wet verheven bepalingen zullen vooral voor de aan groote gemeenten gren zende, of die omringende kleine gemeenten van groot belang zijn. De Minister is uitgegaan van de gedachte, dat een publiek-rechtelijke regeling op den voorgrond behoort te staan, al stelt hij zich voor, dat privaatrechtelijke vormen niet geheel zullen kunnen worden gemist. Zelfs de vennoot schapsvorm zal zijn toegelaten.' Maar dwang tot samenwerking, in privaatrechtelijke regelingen, kent het wetsontwerp niet. Wenscht één, of meer der betrokken gemeenten geen samenwerking in zake een publiekrechtelijke regeling te» verleenen, dan kan de hoogere autoriteit dwingend optreden en is dan bevoegd om bij de vaststelling van de intercommunale regeling andere bepalingen vast te stellen, dan de gemeente, of gemeenten, die de samenwerking hadden verzocht had, of hadden op gesteld. De hoogere autoriteit kan evenwel niet betrok ken gemeenten dwingen een règeling tot samen werking aan te gaan wanneer geen hunner^dat wenscht. Samenwerking van „besturen van ge meenten" zegt de Minister in zijn toelichting moet zeer ruim worden opgevat, omdat zoowel de col leges van B. en W. (en de Burgemeesters?) als de gemeenteraden hiertoe zullen kunnen overgaan. Voor wat betreft de gemeentelijke grenswijziging wil de Minister de Gemeentewet doen aanpassen aan de bepalingen van de Grondwet nopens deze materie. Nieuw is 's Ministers voorstel om ook aan de Regeering het recht te geven het initiatief te ne men inzake een grenswijziging. De nu geldende bepalingen laten dezé bevoegdheid geheel in han den van Ged. Staten, terwijl de Minister ook aan de gemeenteraden de bevoegdheid wil geven, ver zoeken tot grenswijziging aanhangig te maken. Thans moeten gemeentebesturen èn ook de Regee ring zelfs maar afwachten of èn wat Ged. Staten in een bepaald geval wenschen te doen. Eindelijk wil de Minister ook de poppekasterij van „den dubbelen Raad" laten vervallen, ingeval een grens wijzigingskwestie aan de orde is. Terecht ziet de Minister in het instituut van de afzonderlijke com missie uit de ingezetenen, die over een eventueele grenswijziging zich zal moeten uitspreken, een pas kwil. Wij herinneren ons alle nog wel van hoe weinig belang een dergelijk instituut in alle be trokken gemeenten was bij de jongste grenswijzi ging van Haarlem etc. Minister Ruys wilde voor de vrouw een groot perspectief openen in de ambtelijke- en zelfs in de magistrale wereld door benoembaarheid tot burge meester of secretaris mogelijk te maken. Minister Kan gaat hiermede niet alleen geheel accoord, maar wenscht zelfs de mogelijkheid voor de vrouw te openen, om beheerder te kunnen zijn van het ge meentelijk laadje. Zoo'n vrouwelijke gemeente ontvanger zal voor de gemeente stellig voordeelig wezen, want de vrouw toch zal zuinigheid en be leid met de belastingcenten (van anderen!) reeds aangeboren zijn. En wie weet, troont eerlang in het nieuwe Raad huis van Bloemendaal niet een vrouw als burge meester wanneer onze tegenwoordige burgervader zijn zetel zal hebben verlaten! Dan dus een bur germoeder. of. een vrouwelijke burgerva der? Wat moet het zijn? Tien K.M. bij den Spoorovergang. Niet zoozeer ten aanzien van de „be waakte" dan wel van de vele „onbewaak te" spoorwegovergangen beeft de Kroon on langs een wijziging gebracht in het Alge meen Dienstreglement der Spoorwegen. Vóór de wijziging hield het betreffende ar tikel het verbod in van „met een grootere snelheid dan 10 K.M. per uur over eên spoorwegovergang te rijden met voertuigen, inclusief motorrijtuigen en rijwielen, als be doeld in de Motor- en rijwielwet. Dat ver bod had echter maar zeer betrekkelijke waarde, te meer ook, omdat de juridische vraag zou kunnen worden opgeworpen, of het wegvak, waarover openbare rijweg en spoorweg elkander kruisen, onder het be grip „openbare rijweg" dan wel spoorweg moest worden gerangschikt. Bij aanrijdin gen op dat kruisings-wegvak had deze vraag uiteraard een groote beteekenis. An derzijds had het verbod weinig waarde, vooral niet voor onbewaakte overwegen, omdat het voertuig, auto of motorrijwiel èn rijwielen, tot aan den spoorwegovergang met iedere gewensohte snelheid mocht rij den; op of liever precies dwars over den spoorweg moest een snelheid van 10 K.M. betracht worden. Men zou geneigd zijn te meenen, dat de groote soberheid van deze verbodsbepaling reeds meenigen wegge bruiker, bij het passeeren van een overweg, noodlottig is geworden. De Kroon heeft nu bepaald, dat het verboden is overwegen met voertuigen, enz., te naderen met een grootere snelheid, dan van 10 K.M- per uur. Nu is het dus juist precies andersom, dan bij het vorige verbod. Toen bij nadering van den overweg een ongelimiteerde snel heid toegelaten was maar op den overweg zelf 10 K.M. en nu precies omgekeerd. De spoorwegdirectie verwacht volgens de Telegraaf dat de veilighéid van het ver keer er in h-ooge mate bij gebaat zal zijn, indien zegt zij er laconiek bij men zich aan die bepaling zal willen houden. Wij zijn van meening, dat de politie den onwilligen dan maar zal móeten dwingen. Streng toezicht op de naleving van de nieu we bepaling lijkt ons gewenscht. Opge merkt zij, dat op den bruisenden weg waar schuwingsborden of merkpalen zullen wor den geplaatst, eenige meters vanaf den spoorovergang. Over dat stukje weg mag dan niet harder worden gereden dan 10 K.M. Het uitvaardigen van bedoeld verbod, dat i.q. ook geldig is voor de Kleverlaan, aan beide zijden van den spoorwegover gang, deed onwillekeurig weer denken aan dien zoo hinderlijken en ook gevaarlijken spoorwegovergang, waarin verbetering te zullen brengen zoo royaal werd toegezegd door de spoorwegdirectie toen het ging over de belangrijke bijdrage door Bloemendaal voor den bouw van het station Heemstede- Aerdenhout. Het komt ons voor, dat ons gemeentebestuur de directe maar weer aan die belofte moest herinneren. Niet stil zit ten en afwachten; er moet binnen afzien- baren tijd daar een verbetering komen door verbreeding van den spooroverweg, zooals reeds eerder door ons werd omschreven. Praatjes over de kansen op viaducten in dien spoorweg is een kapstok voor uitstel van de meest noodzakelijke en eenvoudige verbetering. BLOEMENDAAL. Luchtpost Ned.-Indië, Kerstmis en Nieuwjaar. Men verzocht ons plaatsing van het vol gende: Verzendt uw Kerst- en Nieuwjaarsmail naar Ned. Indië peiV^Hegtui-g. Vertrek Am sterdam Schiphol 11 December 7.30 v.m. Verschuldigd, boven het gewone port, voor: stukken met voorrang, briefkaarten en postwissels 75 ceripper stuk (voorrangs- recht inbegrepen), alle andere stukken, brieven, drukwerken, monsters, enz., 75 cent per 20 Gram, plus 40 cent voorrangs- recht per stuk. Stukken zonder voorrang, briefkaarten en postwissels, 40 cent per stuk; alle andere stukken (brieven, drukwerken, monsters, enz.) 75 cent per 20 Gram. De frankeeringen moeten geschieden met luchtpostzegels. Nadere inlichtingen worden aan het post kantoor verstrekt. De verbetering bij het Kerkplein. Gis teren zijn de laatste overblijfselen van het gesloopte perceel aan de Bloemendaalsche- weg hoek Kerkplein door enkele gemeente werklieden weggehaald. De verwijdering van dezen sta-in-den- weg is vlug verricht, de heer Carpentier, die zich met de slooping belastte heeft be wezen een man van 't vak te zijn, want sloopen is niet zoo gemakkelijk als men wel denkt, vooral niet van dit oude perceel, dat nog lang niet bouwvallig was. We constateeren trouwens met groote ver wondering dat tijdens de slooping een en kele hooge muur in -de stromnacht van Vrijdag 23 November de orkaan in dezen „tochthoek" trotseerde en onbewogen bleef staan. Met dat al kan de Bloemendaalscheweg door de slooping van dit perceel aanmer kelijk verbreed worden, maar zulks dient zeer spoedig in orde gemaakt te worden ter voorkoming van ongelukken, want voor onbekenden met de situatie aldaar is het nu gevaarlijk. Zoo 'had de vorjge week Vrijdagavond een motorrijder het ongeluk tegen het trot toir aan te rijden, waardoor hij slipte en zich bezeerde Bij avond ligt het trottoir naar den schijn bijna midden op den weg, het verdient wel aanbeveling om met een paar lantaarns dit gevaarlijke plekje af te bakenen ter voorkoming van verdere ongelukken. Personalia, Onze plaatsgenoot, de heer J. J. Huizinga Jr. is benoemd tot on derwijzer aan de Christel. School te Groote Lindt, gem. Zwijndrecht, waar hij sinds 1 Juli tijdelijk onderwijzer was. St, Nicolaasfeest op de Scholen, De goede Sint met zijn trouwen knecht heeft de scholen in onze gemeente weer niet vergeten, de vele vol van verwachting klop pende hartjes werden weer heerlijk verrast door vriendelijke woorden en gulle loyali teit van dezen grooten kindervriend. Het was in ons dorp Woensdagmiddag een drukte van je welste, de kinderen van de O. L. school, de Genestetweg, hoofd de heer Tin-holt, trokken om 1 uur in optocht naar het station om St. Nicolaas te verwel komen. Toen de trein binnenreed ging er een luid hoera op: „Leve Sinterklaas". De schimmel stond aan de uitgang gereed. Na dat de goede Sint was opgeklommen volg den de kinderen in optocht achteraan langs Zuider-Stationsweg, Hartenlustlaan, Bloe mendaalscheweg en de Genestetweg. Na aankomst in de school werden de kinderen opgesteld in het versierde gymnastieklo kaal welke in een troonzaal voor de Sint was herschapen. Bij het binnenkomen van St. Nicolaas met Piet zijn knecht begon de piano te spelen en zongen de kinderen uit volie borst eenige liederen ter eere van den kindervriend. Vele ouders waren getuige van de opge togen blijheid van hun kinderen bij dit heerlijke feest. Onder leiding van een der onderwijze ressen werd door de kleintjes, die allen als bakkertjes waren gekleed, de Sint een koek aangeboden, waarbij eenige versjes ten ge- hoore werden gebracht. Na de kinderen de plicht tot gehoorzaam heid op het hart te hebben gedrukt en hen met aardige geschenken te hebben verrast, vertrok de Sint weer om elders van zijn goedheid blijk te geven. Toen we de school verlieten kwamen we nog-- een Sinterklaas met een Zwarte Piet tegen in een rijtuig, maar dat zal de „echte" wel niet geweest zijn. ONDERZOEK OP DE SALENTO DOOR EEN DUIKER. Opdracht van de reederij aan de Firma Wijsmuller, We lezen in de Telegraaf: De consul van Italië deelt ons mede, dat de reederij van de „Salento" de firma Weis- muller heeft opgedragen om zoo spoedig als het weer het toelaat, een onderzoek te doen instellen door een duiker,Reeds lang was men van plan tot een dergelijk onder zoek over te gaan. Als de reederij er zich niet mee belast had, zou de Italiaansche regeering deze taak op zich hebben geno men. Indien de familieleden zulks wenschen, zulten de lijken, die eventueel gevonden mochten worden, naar Italië worden over gebracht. Anders zullen de slachtoffers hier op de meest eervolle wijze worden ter aar de besteld. „SALENTO". Sombere sluiers- omhullen de golven, Aan het duin van Bloemendaal's strand. Levende schepselen zijn daar verzwolgen, En wij huiveren op 't veilige land. Nachten van doodsangst streden de kerels Trachtend te ontkomen door 't klimmen in 't touw Over het wrak han-gt een waas van rouw. OVER VEEN. Gevallen, Een kantoorlooper van een bankinstelling te Haarlem had het ongeluk bij het afloopen van een steenen trap aan de Julianalaan te vallen, waardoor zijn knie ontwrichtte. Dr. C. Mendes de Leon verleende de eerste medische hulp en stelde zijn auto disponibel om de verongelukte naar zijh woning te Haarlem over te brengen. AERDENHOUT. Nieuw filiaal Van Amerongen, De win kelstand aan de Zandvoortschelaan onder Aerdenhout is de vorige week uitgebreid met een filiaal van de 'bekende firma Van Amerongen, die onlangs ook te Bloemen daal een zaak vestigde. Ook dezen winkel ziet er keurig ver zorgd uit; de talrijke artikelen zijn smaak vol gearrangeerd in etalage en winkel, ter wijl de voorgevel versierd is met de be kende rood verlichte glasplaat met firma naam. We wenschen de firma met dit filiaal te Aerdenhout veel succes. Terug te bekomen bij: K, Moerman, Stolberg- laan 19 Aerdenhout, een teddybeer; MrJ Enschede, Tollenslaan 1 Aerdenhout, een rijwielbelasting- merk 1928; Salomons, Julianalaan 99 Overveen, een portemonnaie met inhoud; J. van Vorden, Bos'chlaan 7 Bloemendaal, een rijksdaalder; Met- zelaar, Bloemendaalscheweg 265 Overveen, een manchetknoop (verm. goud); P. 'Hendriks, Rol landspad 19 Haarlem, een zwarte portemonnaie; J. Cassee, Bloemendaalscheweg 214 Overveen, een bankbiljet; H. Hendriks, Rollandspad -9 Haarlem, een gouden collier; M. Hoogendijk, Noordertuin- dorplaan 20 Haarlem, een portemonnaie; aan het bureau van politie te Overveen, een insigne, een kinderportemonnaie, een bril in etui, een sleuteltje, een lorgnetetui, inhoudende een Lipssleutel; aan den politiepost Aerdenhout, een hondenbelasting penning No. 2644 gem. Haarlem, een heerenhand schoen. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Vrouwen zijn edelmoedig, maar zij mis sen nauwkeurigheid in geldzaken. MAANDAG. Een lang engagement is een deelgenoot schap, dat een der partijen naar willekeur kan ontbinden, doch waarmede het geheele kapitaal van de ander gemoeid is. DINSDAG. Laat men iets de hand ontvallen, 't Krijgt alleen een schram of deuk; Laat men iets den mond ontvallen, 't Leidt allicht tot vredebreuk. WOENSDAG. Zoolang het geluk nog niet den drempel onzer woning overschreden is, heeft het in onze oogen hemelhooge afmetingen. Is het echter in triomf binnengehaald, dan wordt het o zoo snel geheel over het -hoofd gezien. DONDERDAG. Nooit ver-keeren we in grooter haast, dan wanneer we een kolossale domheid willen begaan alsof we bang zijn, dat zij soms nog verijdeld zou kunnen worden. VRIJDAG. De hoogste vreugde en diepste smart zijn stom. ZATERDAG. Geef ieder oogenblik zijn recht, dat is, meen ik, het eerste vereisobte om gelukkig te worden. Aanstaanden Zondag. BLOEMENDAAL. -NED. HERV. GEMEENTE: v.m. 10 uur: DS. J. A. van Leeuwen te Heemstede, n.m. 5 uur Ds. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Ma- ranatha", v.m. 10 uur de heer H. v. d. Werft te Boskoop, GEREFORMEERDE KERK: v.m. 10 uur, Ds. Joh. C. Brussaard. Namidd. 5 uur, dezelfde. VRIJE KATHOLIEKE KERK: v.m. 10 uur, H. Mis, 's Avonds 8 uur Vesper en Lof. Woensdag v.m. 7.30 uur, Stille Mis. Woensdagavond 8 uur Lof. Zaterdag: v.m. 7.30 uur Stille Mis. OVERVEEN. NED HERV. GEMEENTE: v.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Donderdag 13 Dec. 's avonds 8 uur de heer K. Koopman, bijbellezing. AERDENHOUT. RELIGIEUZEN KRING: v.m. 1030 uur Prof. Lin deboom te Groningen. DECEMBER. Een grauwe somb're dag kwam zonder 'n enkelen 'lichtglimp aan. Met nevels, damp en smoor, norsch, zonder groet of vriend'lijk woord ging d' oude Noorman uit het noord ons natte landje door. Met nachten lang en zwart en donkere dagen kort en kil is Wintermaand een plaag, verjaagt de vreugd met stroef gebaar en maakt het leven dubbel zwaar bij zuchten en geklaag. Maar kan zijn ruw misbaar bij ziekte en nood de oorzaak zijn, dat levenslust verkwijnt, een warme haard, een prettig thuis, behoeden voor zijn toorn het huis waar 't zonnetje binnen schijnt. Kerst. Zwart, Overveen. Dat u -nimmer, zelfs niet in een droom, schuldig zijn moge aan diefstal, ontucht, dronkenschap, moord en leugen. Heb eerbied voor de ouden van dagen als-of zij uw vader en uwe moeder waren; heb de jongen lief als uwe kinderen of jon gere -broeders. Wat als „n-aam" en „familie" wordt aan geduid is.... slechts een uitdrukking.

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2