Schroder Nieu PLAATSELIJK NIEUWS VARIA VAN HIER EN DAAR 91 Groote Houtstraat 91 Jaarlijksche Inventaris Uitverkoop pnjöntant" BOEKBESPREKING ADRESBOEK BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN a Contant 2 Januari 2 Januari Fragment. Gevonden Voorwerpen. bloemendaal vervolg nieu wja a rsgroeten kleverpark HAARLEM I Januari BL0EMEH G. HULSE a. ZETS jTverv a~ g. p gebrs. vi d. verh a. over; BLOEMEND AAL. Ouderavond. De laatste ouderavond van de scholen A en B aan dep Vijverweg, was redelijk goed bezocht. Na een inleidend woord van het hoofd der scholen, den heer A. IJzerman, deelde de voorzitter der oudercommissie mede, dat mevr, Theune bereid was gevonden hét af- 1 etreden lid der commissie, mevr. Trap, te vervangen. Daar geen tegencandidaten wer den opgegeven, werd mevr. Theune bij ac clamatie als gekozen verklaard. Aan mevr. Trap werd dank gebracht voor hetgeen zij gedurende 4 jaren als commis sielid had verridht. Daarna kreeg de heer dr. T. Popma, on derwijzer aan school B het woord voor het houden van zijn aangekondigde lezing over Beets en zijn zwarten tijd". Alvorens aan zijn onderwerp te beginnen, nam de heer Popma de gelegenheid te baat, den ouders nogmaals hartelijk dank te zeg gen voor de hartelijke blijken van sympa thie en belangstelling, bij gelegenheid van zijn promotie tot doctor in de letteren, on dervonden. Ook de oudercommissie en de collega's kregen een woord van hartelijke erkentelijkheid voor hun betoond medele ven met zijn geluk over het 'bereiken van het einddoel van zijn streven. Hierna behandelde spr. zijn onderwerp. Met tal van citaten werd 't gesprokene door "den heer Popma verduidelijkt. De voorzitter, de heer Odink, bracht spr. dank voor zijn lezing. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Popma zich in de toekomst nog eens op letterkundig terrein zou laten hoo ren. Na de lezing was er gelegenheid met de onderwijzers over de uitgereikte rapporten te spreken. St. Ed. AERDENHOUT. Lantaarnpaal omvergereden, Zater dag reed een auto op de Zonnebloemlaan op den hoek van de Boekenrodeweg in de rich ting Vogelenzang. Van tegenovergestelde lichting naderde eveneens een auto, .de be stuurder haalde niet veel uit, waardoor de bestuurder van eerstgenoemde auto te veel naar rechts uitweek en een lantaarnpaal omverreed. De auto werd ernstig bescha digd. De niet-beleefden autobestuurder reed door zoodat geen proces-verbaal kon worden opgemaakt. VOGELENZANG. Jubileum J, van Snippenberg. Op 2 Januari zal het 40 jaar geleden zijn, dat het hoofd der school te Vogelenzang, de heer J. van Snippenberg, bij het onderwijs is ge komen. i|En nu staat mijn boom daar treurig, j Zonder blad en zonder sier. Tot voor korten tijd zoo fleurig, Schuilplaats biênd aan 't vogeldier. 'Ach mijn kleine dart'ie vrinden, Zijt ge Uw beschutting kwijt? Kunt ge nergens schuilplaats vinden? Kale boomen wijd en zijd. Doch zij schijnen zonder zorgen Over 't lot aan hen beschikt. In de schem'ring van den morgen Als het daglicht weif'lend blikt. Vroolijk zingen, kwink'len, fluiten Hoor ik reeds hun jubellied, Noodt hun vroolijk lied mij Buiten", Schoon mijn oog hen nauw'lijks ziet. 'k Zie ze door de takken wippen, Druk steeds zijn ze in de weer, Hier wat vinden, daar wat nippen, Dankbaar tjilpend keer op keer. Hebben zij ons wat te leeren Met bun vroolijk blij geluid? Ja, want ondanks veel ontberen Jub'len ze hun danklied uit. De vrouw en haar huis", geïllustreerd maandschrift, prijs per jrg, 10. Van Holkema Warendorfs Uitg. Mij. Amsterdam. Wij ontvingen het winternummer 1928 van bovengenoemd tijdschrift. Wie een blad als dit doorleest en de rijke illustraties ga deslaat, zal moeten toestemmen dat de abonnementsprijs zeer laag is gesteld. Het Decembernummer bevat voor „elck wat wils". Het is rijk aan verscheidenheid. Ty pografisch keurig verzorgd. De inhoud van dit nummer bestaat uit: Een kalender 1929 Kleurplaten Kerstbij'lage December door R. J. de Stoppelaar Vers van Tony de Ridder Zwarte Piet, Sinterklaas en het Kerstkind je, door D. J. van den Ven Vooruitzien en terugzien, door J. Riemens Remslag De drie zoekenden, door Tony de Rid der - - Kerstlied, muziek door Anna Lam- brechts-Vos De wasfiguurtjes van Man na de Wijs-Monton, door A. H. Loef-Bok- ma Het wondere licht, door G. van de Panne Ons kunstnaaldwerk, voor Kerst mis, door Margaretha Verwey - Winter vogels door A. C. G. CallenfelsjHildebrandt Dennen door Riek Gazenbeek-Blom Sierkalabassen door J. Stam-Dresselhuys Vers, van Jo Smits De gedekte tafel, door Elis. M. Rogge Theeceremonie, door Nannie van Wehl De Kersttafel, door E. Heymans-van Beek De vrouw in bet buitenland, door Emmy J. Belinfante Kleeding Handwerken -Recepten Leestafel Van hier en daar Berichten over patronen. In mijn Boom. Langs mijn venster zag 'k ze dwarr'len, Vallend uit mijn hoogen boom. 'k Zag ze naar beneden warr'len Vlug de een en d' ander loom. Doch een einde vindt elk blad Tusschen bruin geworden heesters, Onder struiken zonder blad Of op 't grijze kiezelpad. Zondag heb ik liggen turen Door mijn vensterruiten heen, Hoe in tijd van enk'le uren 't Gansche bladerdak verdween. Door den zwaren wicht van regen, Door den wind dooreen geschud, Is de dunne steel bezweken, 't Blad viel neder, uitgeput. Japansche matten. Bijna in elk huishouden komen ze voor, de frissche Japansche matten, toch schij nen nog lang niet alle huisvrouwen te we ten, hoe ze behandeld moeten worden om er werkelijk lang plezier van te hebben. Japansche matten moeten eiken' dag met een zachten, schoonen stoffer geveegd wor den en minstens eenmaal per week geklopt met een klopper, waarbij ze los over een stok of lijn moeten hangen. Zijn de matten stofschoon, dan worden ze nagewreven met een schoonen, 'zachten doek. Gespijkerde matten hebben op gere gelde tijden een beurt met den stofzuiger noodig. Is een mat vuil, dan kan ze worden af genomen met een doek, gedrenkt in lauw zeepsop, lauw pekelwaler of een borax- oplossing, waarna nageveegd wordt met een doek, gedrenkt in helder, frisch water. De doeken mogen niet druipnat zijn, alleen vochtig. De mat wordt liggende en goed schalen en borden düngeren, waartusschen ook nog losse bloemen zonder steeltjes ge- gestrekt, gedroogd. Is zij volkomen droog, dan kan de mat worden nagewreven met dunne, witte was. Men moet echter beden ken, dat zij daardoor glad wordt en lastig beloopbaar voor kleine dribbelaars. Bloemen op de eettafel. Wanneeer ge een eettafel voor een diner met bloemen wilt versieren, dan mag deze versiering nimmer hoog zijn, daar ze dan verhindert de gasten onbelemmerd met el kaar te doen spreken. Een tweede punt waarbij men, met bloem- versieiing op moet letten, is de kleur. Som mige kleuren verliezen bij kunstlicht 'hun waarde. Diepgeel, rood, hélder rose en zalmkleur behouden bij helder lamplicht, volkomen hun luister, maar purper, blauw en mauve, die zoo helder zijn bij dag, ver liezen bij kunstlicht veel van hun levendig heid. Dikwijls wordt tegenwoordig een tafel gegarneerd met ranke takken van fijne klimgewassen, die zich tusschen glazen, strooid worden. Uit de praktijk. Wilt ge het linnengoed, wanneer ge dit eens zelf wasdht, een even mooien glans doen hebben als wanneer 't van de was- scherij komt? Doe dan in bet laatste spoelwater een beetje opgeloste, rauwe stijfsel, 't Goed kan er bovendien gemakkelijker door wor den gestreken. Hebt ge last dat uw droge rijst een kleef achtige massa wordt inplaats van een mooi gaaf, korrelig gerecht? Doe dan een paar druppels citroensap in de pan en de rijst zal prachtig heel blijven. Een blijvende hulde aan het werken en streven van wijlen Prof. Dr. J, van Rees. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Op den 3en Januari van dit jaar over leed te Hilversum Professor van Rees, de in Nederland en daarbuiten algemeen be kende propagandist voor humanitaire ge dachten, hoogleeraar aan de niversiteit van Amsterdam. Zijn verscheiden was een groot verbies voor de talrijke vereenigingen op humani tair gebied. De leden der vereenigingen, aan welker streven Prof. van Rees zijn le ven wijdde, willen door he't stichten van een Aula voor geestelijke cultuur, te Laren zijn gedachtenis eeren. In deze Aula zullen vereenigingen haar congressen en bijeen komsten kunnen houden, kunstenaars, zoo vocale, instrumentale als beeldende, zullen er gelegenheid vinden, voor concert of ten toonstelling, iets wat geheel in den geest van wijlen Prof. v. Rees kan worden ge acht. Deze van Rees' Aula zal verrijzen op grond aangeboden door de „Internationale Broederschap", de Vereeniging die eigena res is van de Humanitaire School te Laren, een stichting van Prof. van Rees. De Aula zal ook dienstbaar worden ge maakt aan het onderwijs aan genoemde school. Voorts heeft de Commissie zich voorge- nomen een „Professor Dr. Jacobus v. Rees" boek uit te geven. Eeniige vrienden van Prof. van Rees had den zich gevormd tot een voorloopig comi té, waarin zij een 10-tal organisaties hebben uitgenoodigd zitting te nemen. Het defini tief gevormd van Rees' Comité bestaat uit: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eisenga. Voorzitter; Mevr, C, v. Anrooy-Gallé; Mej. A. Ariëns; Jo Benders; Dr. A. C. H. Bois- sevain, Sop'hiastr. 6, Zwolle, Penningmees ter, postrek. 74627j-'Tr. F. A. Brandt; Mej. Artje C. Hoekstra; Ds. A. R, de Jong; Kees Lammes; Ds. J. Henri Ledeboer; Dr. A. G. M. Liernur; A. Martinus; P. v. d. Meu'len; D. W. v. de Poel; Joh. E. Post; Mej. Annie v. Rosse; Jan Vonk j Prof. Dr. W. M. Woer deman. Secretaris der Commissie is: C. E. van Eykern, Tetterodestraat 41, Haarlem. Uit Top Naeff's Klein Avontuur. Uitgave Van Holkema 6 Warendorfs U. M. A'dam. In het stil salon, waar van de drie lich ten er één brandde, stond hij, tusschen de canapétafel en een fateuil, en zag zich in het glas van de porseleinkast weerkaatst. Voor de ramen hingen de valgordijnen neer als overdag, groote witte plakkaten. Hij durfde niet verroeren, niet rechts of links zien uit instictieve vrees voor de din gen, die mevrouw hadden toebehoord. En toen hij noodgedwongen zich bewoog, bukte om den veter in zijn laars te stoppen, over viel hem, feller nog, een onberedeneerde angst, voor iemand of iets, dat hem ver raderlijk in den rug zou kunnen treffen. En het duurde joo lang! Geen geluid was er in huis. Van den onverhaedschen slag der pen dule schrok hij. EA het boek omvatte hij vaster. In de zichl toeschroevende benau wing verlangde hii.Üians naar het oogen- bli'k, waarop Ant' AïKerugkeeren om hem te zeggen, dat mijn leer hem wachtte. Dan was het zoover. En toen ze hem riep, ein delijk, liep hij sne; de trap op, bij twee treden tegeiijk. Boven, gelukkig boven, niet in de huiskamer. Middenin het huis scheen het hem onge looflijk, dat zij daar niet meer woonde, ver wachtte hij tegen beter weten in haar stem achter de dichte deuren. Maar op de bo vengang, met het gladde zeil en de regel matige matjes, waar elke voetstap klonk, vertraagde hij zijn pas. En voor de deur der studeerkamer, die het onbekende, het leed verborg, ademde hij diep, overtuigd, dat hij daar-binnen met geen woord, geen wóórd, zou durven doelen op mevrouw Bets. „Compliment van vader en of u. 'dat boek soms wou?" Van Maren zat aan de tafel, waarop een leege theekop en zijn manchetten ston den, en zijn bol-wit gezicht vertrok zich als in een kramp toen de schorre jongensstem, rauw uit den toon, de boodschap over bracht. „Ga even zitten, Bas." Hij wreef met de hand, die kaal uit de donkere mouw stak, langs zijn voorhoofd, alsol hij zich bezinnen moest, en opende daarna zwijgend en zonder opzien het werktuigelijk aangenomen boek. Hij las niet, hij deed wat hij den geheelen dag deed: zich trachten te beheerschen. Vooral tegenover den jongen wilde hij niet. Het groen van de lampekap bescheen hem, hij zat ineengedoken, of hij kleumde. Bas, op de punt'van een stoel, waarvan de vorige bezoeker was opgestaan, zag zijn verward haar en de handen, die hij goed kende van 's zomer aan de touwen op de schuit, en die hem nu vreemd leken met het boek .Overigens viel dit begin hem mee. Mijnheer deed nogal gewoon. En in deze kamer zaten ze vroeger ook nooit samen. „Heeft vader dat boek gekregen?" Bas knikte. En na een oogenblik, waarin mijnheer doorbladerde: ,,'t Is van neef Arnold. Ze hebben er thuis niets aan." „Neen. Wil je thee, Bas?" „Dank u." Wel akelig bleek zag mijnheer. Hee- lemaal oud geworden, en slordig. Net of bij zóó uit zijn bed kwam. Hij kon hem, terwijl hij las, veilig be spieden en dit onttrok hem aan zichzelf. Hij geraakte allengs geboeid door het onge kende: een mensch mej zoo'n bom van 'n verdriet. Nog nooit had Bas het leed van nabij gezien, het was als een geheim, waar in hij doordrong. Tot de ander opzag, hem betrapte! Zooals toen die oogen keken.... Een gloeiend rood overtoog het jongens gezicht, waarin de blik wegkromp. Boven de platte, witte kraag werd zijn hoofd don ker, als van een kind op het punt te gaan schreien. Zakelijk zei mijnheer Van Maren: „Ik wil het wel hébben; bedank je vader." Het boek lag nu dichtgeslagen tusschen 'hen op de tafel; het had uitgediend. Van Maren biet zijn vinger knakken en vouwde ze toen om zijn knie. In de nieuwe stilte zocht Bas.... Het was of de heele kamer er op wachtte. Maar wat kon hij, wat kon hij toch. Het was nog erger dan hij gedacht 'had! „Maken jelui het allemaal goed?" „Wij.... wij wel." Hij wierp het ant woord weg, verachtelijk. Alsof dat er op aan kwam! „Zus weer beter?" „Al lang." „Zoo." In Bas' kop kookte het. Over iets anders platen kon je niet. En mijnheer deed net of er niets was. Misschien expres.... om niet met hem Van Maren vond den jongen hinderlijk, hij wenschte, dat hij zou heengaan, wilde toch niet onvriendelijk doen, om Bets.... Wat kon ze stoeien met Bas! Die keer op het dek van de boeier, elk aan een kant van de mast. net zoo lang tot Bas eraf duvelde. Dol was ze op kinderen. Zijn oogen gleden langs het portret op den schoorsteenmantel, een oud portretje, nog met een vlecht, het liefste, dat er van haar bestond In stijgende beklemming, alsof hij door zijn stomme tegenwoordigheid zich mis droeg, volgde de knaap die oogen. Dat was ze. Zou hij vragen, of hij het nog eens van dichtbij mocht zien? Van Maren geeuwde. Hij nam zijn man chetten van de tafel en schoof ze aan. „Of zou mijnheer juist dat...." De knoopen rammelden in het harde linnen. „Bas, de postzegels van Venezuela, die ik je beloofde.... ik heb ze dubbel, dat weet ik zeker, baar ik moet ze nog uitzoe ken. Je begrijpt Een smeékende blik trof Van Maren. Een blik zóó vol. Hij vermoedde op eenmaal.... Bas stond op. Hij vroeg het niet, van het portret. Hij ging weg. Hij kon nu best gaan. Van Maren stond ook op: „Ga je al?" „Ik heb nog zoo veel te doen." Heesch was het geluid, een fluistering. Nu zocht de ander. groef in de stem ming En ook hij vond geen woord. Hij legde zijn hand op Bas' schouder. Zwijgend gingen ze, over de bovengang, de trappen af, beneden door het verstilde huis. In de vestibule scheen alleen het licht van de lantaarn buiten. Fijn glinsterde ér de fiets. En daar opeens brak het in Bas. Zijn li chaam schokte en een snik, ontstellend hef tig, slokte uit zijn keel. In elkaar gekrom pen stond hij, bevend, beschaamd.... Terug te bekomen bij*. Rahuisen, Grenslaan 4 Aerdenhout, een paar nieuwe Duitsohe boeken; J. Genis, Julianalaan 17 Overveen, een zilveren ringetje met blauwe steen; van Dompelaar, Bosch en Duinlaan 4 Bloemendaal, een Belgische her dershond; Gerritje, Stoels Hofje 5 Bloemendaal, een kindertaschje met inhoud; Kemper, Gen-, Cron- j ést raat 168 rood Haarlem, een vermoedelijk gou den dameshorloge-armband, Hellewaard, Heuvel- weg 4 Bloemendaal, een go inden hangertje; H. van Waard, Zomerzorgerlaan 14 Bloemendaal, een belastingmerk 1928; aan den politiepost te Aer denhout, een bruine heerenhandschoen, een zwart benzineblik, een overschoen, een gekleurde boord. Terug te bekomen bij: Postkantoor Overveen, een paar bruine glacé dameshandschoenen; G. Ha gen, 'Noordertuindorplaan 14 Haarlem, een zakmesje in etui; Holwerda, Middentuindorplaan 4 Haarlem, een paar glacé kinderhandschoenen; Postkantoor Overveen, een dameswandelstok; Ravenhorst, Hos peslaan 3 Overveen, een gehaakt damestaschje; Ruigrok, B1oemendaa!ischeweg 125 Bloemendaal, een handbeschermer van een rijwiel; C. Metze- laar, Bloemendaalscheweg 265 Overveen, een zil veren dasspeld; J. Biersteker, Hagelingerweg 17 Santpoort, een reisdeken; <L. Boorsma, Zandvoor- terweg 29 Aerdenhout, een bus groenten; Kist, Bentveldsweg 7 Aerdenhout, een damestaschje met inhoud; aan den politiepost te Aerdenhout, een motorharidscboen; aan het bureau van politie te Oveiveen. een ceintuur van een mantel. VAN JAARGANG 1928 PRIJS f 1.50 -:- Te Aerdenhout verkrijgbaar bij J. A. HUPKENS, Zandvoortschelaan 165 Kracht is de grondslag van alle deugd. V N Hartstocht maakt dikwijls den verstan- digsten man tot een dwaas en soms ook den dwaas tot een verstandig man. Het komt er op aan om goed, niet om lang te leven. Indien de mensch maar wil en durft, dan kan hij oneindig meer dan hij ooit heeft durven denken. Het beste middel om zich van zijn vijan den te ontdoen, is, ze tot vrienden te maken. De wereld is vol bloemen; slechts aan enkelen gelukt het ze over te planten in eigen tuin. G. ALDERS, Jan Steenstraat, Electrische Smederij, Burgerwerk enz. wenscht zijn geachte clientèle een gelukkig Nieuwjaar. H. BREDEVELD, Groenten, Fruit en Comestibl. Ostadestraat 5. Telef. 11024. m. g. J. D. FLASCHWINKEL, Loodgieter en Zinkwerker, Wouwermanstr. 36. Tel. 14732. p-L W. VAN GASTEREN, Wouwermanstraat 23, Groenten en Fruithandel, wenscht zijn Begunstigers een voorspoedig Nieuwjaar. JO DE GROOT, Chocolade en Suikerwerken. Gerrit van Heesstraat 16. m. h. g. N. HEEMSKERK, Huis- en Decoratieschilder, Santpoorterstraat 27. Telefoon 13697 P.J. P. JOOSTEN, Timmerman en Aannemer, Wouwermanstraat 1 8. Telef. 12258. Z. N. Kinheim Garage H. A. BRANDT, Telef. 22399. p- f- Café ,,'t Kleverpar k", WED. v. d. WERVE, Ostadestraat 2. Telef. 12575. p. f. Firma C. KUIJER, Sigarenhandel, Schotersingel 131. Telef. 14352. p f- JOH. RUTTE ZN. Melkinrichting, Molijnstraat 36, wenscht zijn Begunstigers een voorspoedig Nieuwjaar. wenscht zijn geachte clientèle een gelukkig Nieuwjaar. B 1 o e m e n m a e a z ij n ,,'T CENTRUM" Koningstraat 56 p- f' L. KEEPE Jansstraat 20 Orth. en Luxe Schoenmakerij Reparatie-inrichting. p. f. BLOEMEE Bij de intrei nieuwe jaaï w alle lezeressen adverteerders, n en voorts allen zijde staan bij van ons blad v voorspoed. H. J. CA: Automot Rijwiel Kerkplein 5 T m. g. Aanner Gemeenten en Vracht wenscht zijn gea een gelukkig nieu Bloemendaals I] Korte Kleverl, Telefoon m. g. Groenten- en Korte Kleve Te m. g. H. keere Woninginr Kinheimw g- J. W. F. v. Stucadc Kinheimw Te m. g. H. J. v. d. Kleerma Verbindings wenscht zijn beg voorspoedig nieu- Wagenmaker - Tuinbouwgeret Verbinding; m. g. Aannen Korte Kleve T< m. g. Kapp Korte Kiev m. g. Woningb Bloemendaalsct T< Fa GRAS Woninginr Bloemendaalsch Telefoon p. f. J. TAh Comesti Korte Kle\ Telefoon p. f. L. GROTE Drogisterij wenscht vriende stigers een gelukl W. K. KE Huis- en Dec Kerkplei Telefoon m. g. J. G. VER Rijwielen, Spor Automot Telefoon m. g. BOS v. d. Dameskap Permanenl Bloem.straa Telefoon m. g. A. J. RL v.h. J. P. Melkhai Bloem.straa Telefoon m. g- J. WINDt Drogist Bloem.straatweg m. g. M

Bloemendaal's Editie | 1928 | | pagina 2