r; WEEK-AGENDA PLAATSELIJK NIEUWS VARIA 1 Hedenavond. Stadsschouwburg 8 uur. De Co-Opera Trie Zondag 6 Januari. eeniiginigen, o.a. van de Kegelklub, afd. Bloemendaal der Liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond, het Witte Kruis, Centraal Genootschap, Dr. D. Bakkerfonds, enz. Gemeentelijk Concertgebouw namiddag-concert H.O.V; 2.30 uur. Stadsschouwburg 8 uur. ..Muziek uit de lucht". Maandag 7 Januari. Gemeentelijk Concertgebouw. Kunst aan het Volk 8 uur. Dinsdag 8 Januari. Gemeentelijk Concertgebouw. Haarl. Bestuurders- bond', filmavond, Woensdag 9 Januari. Stadsschouwburg 8 uur. Fanny's ontrouw. Donderdag 10 Januari. Gem. Concertgebouw. Ledenconcert H.O.V. I Vrijdag 11 Januari. Gemeentelijk Concertgebouw. Orgelconcert, Stadsschouwburg 8 uur. Fanny's ontrouw. BLOEMENDAAL. „De Bloemendaalsche Gymnastiekvere niging". De Algemeene Ledenvergader- ring, welke eerst zou woeden gehouden Vrijdag 4 Januari, is uitgesteld, en zal thans worden gehouden a.s. Dinsdag 8 Jan. in Hotel „Vreeburg", Bloemendaal, des avonds 8 uur. Gunning. De architecten Mulder en Van Asdonk te Bloemendaal hebben na mens hun principaal, den heer D. Enthoven aan den aannemer A. Lelieveld te Hillegom het bouwen van een vil'la opgedragen aan den Rijksstraatweg te Hillegom. ''^'"-i^Enkiye^rSnaanden geleden verdween een ^beïilhde van den kruidenier R. al- fier noorderzon, met -medeneming sSgjwedrag van pl.rn. 100.ten na- deele van zijn patroon. Hij was slechts kort bij een heer R in dienst en deelde noodzakelijkerwijs in het vertrouwen van zijn patroon,, door het ophalen van gelden bij de cliënten; hij kon echter de verlei ding niet weerstaan en zag op een goeden dag kans om een aardig bedrag meester te worden en spoorloos té vertrekken. Van dit geval werd vanzelf aangifte gedaan bij de politie, en waar het zoo goed als zeker was dat dit veelbelovend jongmensch geen verstoppertje speelde in de gemeente, werd zijn naam en wat daarbij behoort in het politieblad geplaatst. Deze 18-jarige A. G. P., wonende te Haarlem, is toen gevlucht naar Limburg In Nut hij Heerlen slaagde hij er in werk te krijgen in de mijnen. Onder opgaaf van een valschen naam kon hij hier ongestoord over z'n verleden nadenken, doch erg zwaartillend ten opzichte van deze dief stal schijnt hij niet geweest te zijn, want reeds enkele weken daarna zag hij de kans schoon om in de mijnen van een zijner makkers een horloge te ontvreem den en dit vergrijp heeft ook zijn vorigen daad aan het licht gebracht. Reeds spoe dig werd hij verdacht van deze horloge- diefstal; bij een verhoor liep hij ter ap- zichte van legimitatiebewijzen met zijn val schen naam vast en door eenige strikvragen die de politie aldaar hem stelde, bleek hij al spoedig te zijn A. G. P. te Haarlem, zoo als vermeld in het algemeen politieblad. De commissaris van politie alhier heeft hem op oudejaarsavond aan een streng ver hoor onderworpen, waarna hij een volledige bekentenis aflegde, deze diefstal gedaan te hebben. Hij is nog dienzelfden avond overge- braht naar het huis van bewaring te Haar lem en ter beschiking gesteld van den Offi ce er van Justitie. Het jubileum van dokter Van Beusekom, Hét is Woensdag voor orizen plaatsgenoot, dokter van Beusekom een bijzondere dag geweest, die hij niet licht zal vergeten, en geen wonder, wie zich gedurende een kwarteeuw ona'fgebroken „geeft" tot welzijn van de menschen moet wel on dervinden dat bij een bijzondere gele genheid als deze, de behoefte meer dan ooit gevoeld wordt om zich spontaan te uiten. En dat heeft „dokter" ondervonden. Toen dokter van Beusekom zich op 2 Januari 1904 in on'ze gemeente vestig de aan den Potgieterweg als derde dok ter in de wijk Bloemendaal, werd zijn komst met schouderophalen begroet. Maar de gemeente is gegroeid en het be zoek van de velen, die den jubilaris kwa men complimenteeren, bewees de groote dankbaarheid van de burgerij voor 25" jaren1 van toewijding ten bate van de zieken. Om 3 uur begon de receptie. Namens de buspatienten sprak de heer Fris, die den jubilaris een ets van Witsen en een plant aanbood. Uit de patiënten had zich een com missie gevormd, die eveneens voor de officieele receptie aanwezig was. Verschillende vereenigingen waren door afgevaardigden vertegenwoordigd terwijl ook officieele personen van ge meente en kerkelijke corporaties den jubilaris complimenteerden. 's Avonds werd door „Euphonia" van Overveen een serenade gebracht, bij welke gelegenheid een groot aantal belang stellenden op de Hartelustlaan stonden om van hun 'belangstelling blijk te geven. Namens deze commissie sprak de heer Blonker Herny, die van de groote dank baarheid gewaagde, die de patiënten op dezen feestdag vervulde jegens hun dokter, die zooveel leed heeft gelenigd. Spr. hoop te, dat dokter van Beusekom met moed de nieuwe 25 jaren in zou gaan en bood hem namens de patiënten een schilderij van Wenckebach aan, een duinlandschap uit onize omgeving; verder een boekenmolen en een bloemenmand. De ontvangkamer was één bloemen pracht, geschenken van patiënten en ver- Onze zes nieuwe politie-agenten, Zoo als we reeds eerder in ons'blad meedeelden is ons politie-corps met een zestal agenten uitgebreid. 1 Januari zijn zij in functie ge treden. Naar we vernemen is ons gemeentebe stuur n'et in staat deze in „gemeentedienst' gestelde personen onderdak te verleenen: zij hebban hun troost elders gezocht an zijn gelukkig geslaagd. Het moet voor die menschen toch een eigenaardige gewaarwording zijn dat 't rij ke Bloemendaal wél hun diensten noodig heeft, maar hen ten opzichte van onderdaij, in den steek laat. Maar 't is voor ons, Bloemendalers niets bijzonders, wij zijn aan dergelijke wantoe standen al gewoon geraakt; er zijn zooveel gemeente-arbeiders die thans in Haarlem wonen en het laat zich niet aanzien, dat hierin spoedig verandering komt. Dat neemt niet weg, dat een geval als dit de verlangens weer meer wakker roept om den arbsiders-woningbouw te bevorderen Want een klein beetje schaamtegevoel maakt zich van ons meester bij de gedachte dat deze nieuwe gemeente-ambtenaren zich elders moeten vestigen (liefst niet te ver, want dat is in strijd met hun functie), om dat Bloemendaal ze niet als inwoners heb ben wil. Wat een gecompliceerdheid! Officieele opening van het administratie gebouw van het Prov. Waterleiding bedrijf. De officieele opening zal plaats hebben Vrijdag 11 Januari des middags om 3 uur. De opening zal in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten geschieden door den Commissans der Koningin J'hr. Mr. Dr. A. Röell. OVERVEEN. Het Binnenpad. Het algemeen vooral onder wielrijders bekende modderige Bin nenpad is door P. W. zoodanig onder han den gneomen dat het er op 't oogerbiik en ook wel voor langen duur keurig uitziet. Doch dat niet alleen. We hebben in ons blad indertijd gewezen op het groote ge vaar waarin de wielrijders verkeerden die vanaf het Binnenpad de Julianalaan op peddelden, omdat men op het rijwielpad aldaar komende niets kon waarnemen. Ook dat gevaar is nu uit den weg ge riemd; juist op de plaats waar het slechts een pad en geen straat meer is, prijkt nu een duidelijk bord: verboden voor wielrij ders, zoodat dit gedeelte slechts berijdbaar is vanaf de Julianalaan. AERDENHOUT. Een laffe aardigheid. Dr. R. te Bloe mendaal die zijn auto voor een perceel plaatste in Bentveld, waar hij op visite ging, kwam bij terugkomst tot de minder aange name ontdekking dat drie van de vier auto banden waren stukgesneden en de vierde luchtledig was gemaakt. In de auto lag een briefje met de vermaning om voortaan be ter op zijn auto te letten, door deze niet onbeheerd te laten staan. Hiervan werd aangifte gedaan bij de politie. Het mocht de politie alhier gelukken een viertal jongens van pl.m, 16 jaar aan te houden, wonende aan den Zandvoorterweg onder Zandvoort, tegen wien proces-ver baal is opgemaakt. VOGELENZANG. Jubileum Meester Snippenberg. Op 2 Januari 1.929 was het juist veertig jaar geleden, dat de heer J. van Snippen- berg in dienst kwam bij het onderwijs te Vogelenzang, Tevens is hij in het volgend voorjaar tien jaar hoofd van de openbare school aan den Vogelenzanigscheweg aldaar. De heer Van Snippenberg werd den 17en December 1864 te Ede geboren. Hij ont ving zijn opleiding aan de normaalschool aldaar en behaalde in 1882 de onderwijzers- acte. Hij is toen eerst drie jaar onderwijzer geweest in Ederveen, daarna drie jaar te Ede en werd in 1889 benoemd tot onderwij zer aan de openbare school te Vogelenzang. Dat was op 2 Jan. 40 jaar geleden. Van deze veertig jaar is hij drie en dertig jaar werkzaam geweest in de school aan den Vogelenzangscheweg 55 waar hij thans hoofd van is. In 1914 werd deze school buiten dienst gesteld, daar er toen een nieuw schoolge bouw jwas gebouwd. Thans is hierin de Katholieke school gevestigd. Tot 1919 was de heer Van Snippenberg onderwijzer aan de nieuwe school en toen in dat jaar het hoofd daarvan, 'de heer De Wild, zijn functie neerlegde, werd de beer Van Snippenberg■i^"''(iirL.opyolger benoemd. In 1921 werd' de olide schobl geheel geres taureerd en -de nieuwe overgedaan aan de katholieken, zoodat meester Snippenberg weer in de oude school terug kwam, d'och nu als hoofd. Behalve op onderwijsgebied, heeft de heer Van Snippenberg zich ook nog op vele an dere terreinen bewogen. Zoo is hij twintig jaar lang directeur geweest van de zang vereniging „Bennebroek" en zeven en twintig jaar directeur van de zangvereeni- ging „Hillegom". Voor deze vereenigingen heeft hij zijn beste krachten gegeven en het viel hem zwaar, tien jaar geleden het direc teurschap wegens .drukke ambtsbezighe den te moeten opgeven. Thans is de heer Van Snippenberg nog secretaris-penningmeester van „Apollo"; penningmeester van het Ziekenverplegings- fonds „Bennebroek en omstreken", bestuurs lid van „Het Witte Kruis"; voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim te Vogelenzang; hoofd van den gemeente lijken cursus vervolgonderwijs en voorlezer en voorzanger van de Ned. Her-v. Kerk te Bennebroek, terwijl' hij tevens diaken van den Kerkeraad van deze kerk is. Door zijn omvangrijke plaats in het open bare leven is meester Snippenburg in Vo gelenzang en in de omgeving bij ieder be kend. En hij wordt door elkeen zeer hoog geacht om zijn groote liefde voor zijn vak en om zijn onbeperkte behulpzaamheid. Want meester Snippenburg is in Vogelen zang dè vraagbaak. Als er moeilijke quaes- ties op te lossen zijn, komt men 'bij hem om raad, als er eens een lastige brief ge schreven moet worden, meester Snippen berg doet het met pleizier, ja zou zelfs dit deel van zijn werkzaamheden noode willen missen. Vogelenzang is hem lief géwordén. H. D. De bedoeling van de jubilaris was om deze dag in stilte te vieren, dit is hem geens zins gelukt. Er had zich een feest- en hul digingscomité gevormd om aan het 40-jarig onderwijs jubileum te Vogelenzang van den beer Snippenberg een feestelijk cachet te geven. Reeds de vorige week Zaterdag kwam het feest- en huldigingscomité in het R.K. Vereemigingsgebouw voor het eerst samen, Het feestcomité bestond uit de heeren W. Reiriders, voorz., M. H. W. Versteeg, pen- ningm.; P. Verdegaal, A. Ruigrok, W. Lo- kerse, J. Lensen, D. G. W. Mol, J. Bonken- burg, terwijl in 't huldiigings-comité zitting namen j'hr. 'L. G. Boreel en de Z.Eerw. heer L. J. Schalke, pasitoor te Vogelenzang, wél ke laatste tevens eere-voorzitter was. 's Morgens had de officieele huldiging plaats van den jubilaris. Te 10.45 kwamen B. en W. van Bloemen daal den jubilaris complimenteeren. Bij ■monde van den Wethouder van onderwijs, 'den heer Van Nederhasselt, werd de heer Van Snippenberg namens de gemeente ge luk gewenscht. Spr. memoreerde daarbij de uitstekende wijze, waarop de jubilaris de belangen van 'het onderwijs had behartigd. Spr. zeide, dal 'het gemeentebestuur dan ook gemeend had niet met een stoffelijk bewijs van hulde achterwege te mogen blij ven en 'bood een schrijfbureau aan. De heer Van Snippenberg bracht dank voor de goede wensdhen en zeide, dat het een groote verrassing was geweest en het op hoogen prijs stelde het cadeau te ont vangen. Hij hoopte nog vele jaren zijn kracht aan het onderwijs te kunnen geven. Later op den dag werd de jubilaris door tal van vrienden en kennissen gecompli menteerd. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Klei en leem onderscheiden zich door hun fijn gevoel. MAANDAG. De domste mode is sterker dan de verstandigste vrouw. DINSDAG. Wat is het buiten bitter guur, Kom, zet u neder bij het vuur En smaakt daar waar genoegen. Het lieve, dat de vriendschap biedt Woonlt aan den haard, maar vindt men niet Daar buiten en in de kroegen. Voor de huisvrouwen. Niek kwam vanmorgen, in tranen zwem mende aan U ontbijt, 't Bleek, dat dit heer schap zijn waschkom gebroken had, door er bovenop te gaan staan, om een plaat van de muur af te halen. Toen ik later ging kijken, bleek 't, dat 't onheil zich verder uitstrekte, dan tot een gebroken kom. De scherpe stukken hadden een menigte krassen en scherpe pun'tjes in het linoleum gemaakt, 't Verstandigst was, nu maar meteen de jongenskamer een goe de beurt te geven. Zoodra de grond was opgedroogd van t dweilen, ben ik aan 't wrijven gegaan, kinderlijk nieuwsgierig als ik was, hoe m'n zelf gefabriceerde linoleumwas zich zou doen gelden. Ik kan tevreden zijn, zelfs opgetogen. De was is zacht in 't gebruik en het resultaat prachtig. Wat 'n geluk, dat ik een goede hoeveelheid bijenwas heb ingeslagen. Hoe ik de was bereidde? Ik nam er voor 200 gram bijenwas (geel), 1 flesch witte terpentijn, 1,5 d.L. water, 100 gram potasch, 50 gram talkpoeder. Eerst zette ik het water met de was, de potasch en de talk ongeveer tien minuten te koken. Toen nam 'k de pan van 't vuur met het oog op 'brandgevaar en voegde er roerende de terpentijn bij. Toen 'k Ben met trots mijn fabricatie en haar resultaten verhaalde, waarschuwde hij: „Maar denk er alsjeblieft aan, nu met de kou de was misschien hard is, dat je de pot niet op de kachel zet om de was week te maken, want dan vliegt me de heele boel in brand. De pot moet je dan zetten in een pan met warm water". Als het zonnetje schijnt, en we kijken naar buiten, dan valt het ons pas terdege op, dat de ramen vuil zijn en met krassen zitten. Ruiten zeemen en lappen kan ieder een, maar de krassen te verwijderen is niet ieders werk. Koop wat „rouge" bij een goudsmid de roode poeder, waarmee hij het zilver opfrisebt en wrijf dat in de richting 'der krassen, niet er dwars over heen. Bij herhaald krachtig wrijven ver dwijnen de krassen, mits zij niet te diep zijn. WOENSDAG. Bij mislukte ondernemingen 'houdt men dien raad voor den besten, die te laat kwam om opgevolgd te worden DONDERDAG. Niet zelden wordt wilskracht genoemd wat niet anders dan koppigheid is. VRIJDAG. De dwaas doet nooit wat hij zegt; de wijze zegt nooit wat hij doet. ZATERDAG. Waardeer de 'genegenheid, die men u toedraagt en tracht ze te behoeden. Als uw tafel op kastrolletjes st'aat of op de houten pooten, dan krast uw zeil of par ketvloer iedermaal als u de tafel verplaatst. Een vriendin van mij had een practische op lossing gevonden. Zij bevestigde de aller kleinste maat rubberha'kjes onder de tafel- pooten en had geen enkel krasje meer. Ze ontdekte nog iets pracösc'h: wanneer we onze ebbenhouten haarborstel wassc'hen in soda of ammonia, is het een groote toer om te voorkomen, dat het hout uitbijt. Zij smeerde voor het wassc'hen het hout goed in met'vaseline; de bijtende bestanddeelen hadden hierdoor geen „vat" op het hout. Na de wasscherij, toen de borstel goed droog was, wreef zij er de vaseline met een schoon lapje af en boende 'hei hout weer glanzend. Blijvertjes. 't Grootste contingent van de hongerige schare bij de voederplaats wordt altijd ge vormd door die brutale musschen, altijd vooraan, altijd met het grootste stuk naar een boomtak of een dakrand. Schuchter ziet de kleine ringmusch met het witte bandje onder de kin het drukke gedoe aan. Voetje voor voetje komt ze in den kring om een kruimeltje te bemachti gen. De boekvink nadert met een vertrouwe lijkheid die hem anders vreemd is. Hij chijnt het instinctief te voelen, dat de mupch er voor dezen niet op uit is om .kwaad te doen. De 'koolmees komt driest het gezelschap vergrooten, valt dadelijk op een gerstekor rel, een hennepzaadje of een vetlballetje neer en draagt de 'buit naar den naasten boom, om ze met het spitse snaveltje te be- hafcken, tot ze splijt. Maar als de merel den kring komt bin nenstuiven, wijkt het gezelschap even ver schrikt uiteen. „Enne. vroeg mij iemand, moeten wij al die vogels bij bar weer helpen? Ook die nare musschen?" I'k pen het volgend' antwoord neer: „Hij laat het regenen over recht vaardigen en onrechtvaardigen". Op den boomtak voor het venster, waar de lindebloesem (bloeide, waar in 't schemerlicht van 't loover musch met vink en merel stoeide, zitten 'kribbend zeven musschen, driest, begeerig, en vol klachten over gure kou en regen, op een handvol voer te wachten. Op een afstand van de zeven die elkanders krachten meten en als kleine lieden scheldend kijven, wacht een vink op eten. Honger spreekt uit heel zijn wezen, lijdzaam, stom, ineengedoken, is hij 'n beeld van diepe ellende met zijn oogjes half geloken'. Smoezig geelgestreepte wieken missen alle goudgeflonker, ook de glans van 't roodbruin rokje is verdoft vol grauwig donker. Maar 'de edele afkomst loochent zich niet tusschen tien of honderd. Zwijgend draagt de vink zijn lijden van de anderen afgezonderd. Als ik nu mijn venster open, storten zich met neb en veder al de zeven grauwgerokten tierend op de kruimels neder. Maar de vink gaat heel gelaten zich naar 't 'groot spektakel schikken nadert schoorvoets met een buiging en wil dan een kruimpje pikken.

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 2