MUZIEK PLAATSELIJK NIEUWS Mg UITGAAN l» VARIA Raad aanhangig gemaakt ter verdere be handeling. Het college moet van een fusie niets hebben. En de Raad vereenigde zich met de conclusie, dat er geen redenen zijn om opheffing van die gemeente te erlan gen. Wel is samenwerking tusschen beide gemeenten gewenscht; echter geen samen voeging, zegt de Raad. Beverwijk zal zich met dat antwoord wel tevreden moeten stellen, hoewel daar wel neiging bestond tot annexeeren van de „Wijk". Een gelijksoortig vreemd geval doet zich voor te Naarden. Een aantal bewoners van de buitenwijken dezer oude vestingstad hebben zich tot Ged. Staten van Noord- Holland gewend met het verzoek te wil len bevorderen, dat die buitenwijken bij Bussum zullen worden gevoegd. Die be woners klagen over de stiefmoederlijke behandeling door Naarden's gemeentebe stuur. Die grieven zijn aan Ged. Staten bekend gemaakt en op grond ook van de feiten in die grieven aangeduid, vraagt men, Naarden's buitenwijken bij Bussum te voegen. Over het al of niet billijke van een dergelijk verzoek willen wij geenszins oordeelen; de opgesomde grieven kunnen een zekere leering inhouden voor andere gemeenten. Men klaagt over hooge be lasting in Naarden, slechte straatverlich ting, slechte wegbeharding, slechte post verbinding en zeer onvoldoende politie toezicht. Inderdaad een waschlijstje van fcetee enis Te leeren hieruit valt dit: een gemeentebestuur dat de belangen van eventueele buitenwijken ook te beharti gen heeft, doordat die wijken zich heb ben gevormd door een natuurlijke groei der gemeente zij het soms dan ook, dat zoo'n aanwas als een ongewild feit moet worden geduld de verzorging van de belangen dier inwoners moet even veilig zijn in handen van dat gemeente bestuur als gold het de bewoners van de eigenlijke „bebouwde kom". Geschiedt dat niet, dan worden de buitenwijk be woners afgestooten: een noodzakelijke band tusschen bestuur en inwoners komt er dan niet of zij verslapt. Gelukkig daarom, dat ons gemeentebe stuur zooveel mogelijk aandacht, schenkt aan iedere bewoonde plek in groot Bloe- mendaal En moge er hier of daar wen- schen zijn, dat men ze ter kennisse bren- ge van het gemeentebestuur. LEDEN-CONCERT DER H.O.V. Solist: Ferd. Leidner Altist. Deze keer wederom, zooals zeer vaak den laatsten tijd, vermeldde het program ma eenige werken, waarvan de uitvoering voor de eerste maal geschiedde bij de H. O.V. Hoewel oude werken, (resp. 2e Brandenburgsch concert van Joh. Seb. Bach en concert voor altviool met orkest begeleiding van G. Fr. Haendel, waren ze door dit orkest nog nooit ten gehoore gebracht. Na deze werken werd de 5e symphonie van v. Beethoven gespeeld het pro gramma was dus in een klassiek kader ge houden. Het u i t e r 1 ij k van het program ma heeft wijzigingen ondergaan; de blad zijde met den inhoud der te spelen wer ken is prettig en duidelijk gezet aan de achterzijde der pagina is een zeer be knopte beschouwing over verscheidene der uit te voeren nummers gedrukt. Het omslag is van een mooi crème kalkpapier met een teekening van Alb. Loots, die echter, evenmin als de letter en de pagina- verdeeling geslaagd mag heeten. Doch nu verder over den inhoud. Het „Brandenburgsch" concert, (zoo ge noemd wijl Bach de (6) concerten opdroeg aan den graaf van Brandenburg, was al leszins éénig om te hooren. De heeren R. Grin, (viool), Joh. Spies (fluit), J. Nien- huys (hobo) en W. de Vries (trompet), alle musici der H.O.V. speelden de solopartijen die niet zoozeer solo's zijn als wel een el kaar aanvullen en beantwoorden. Dit „concerto grosso" gaf een goed beeld van het musiceeren in Bach's tijd. Van Beinum bespeelde het clavecimbel en gaf vanaf zijn plaats hier en daar aan. Jammer dat het orkest niet over een beter hobo-in strument beschikt. Typisch ook is de trom pet als solo-instrument gebezigd. Interessant ook was het altconcert van Haendel; de alt, de zoo betrekkelijk wei nig als solo-instrument gebezigde, betrad voor zoover ik mij herinner voor 't eerst het Haarlemsch podium en zekerlijk met succes. Hoe goed deze viool, wier nasaal geluid eenigszins aan dat eener quinton doet denken, past aan het begeleidende orkest (vooral de aansluiting van alt en cello uit den aard der zaak is heel mooi), dat heeft de heer Leidner door het spelen van Haendel's rijk-melodieus concert voor alt bewezen. In het Allegro was hij af en toe een streepje vóór; in het Andante gaf L. heel mooi spel te genieten; in het slot- Allegro gaf hij eveneens blijk van een wel verzorgde vinger- en streek-techniek. Met dit concert, dat L. geheel uit het hoofd voordroeg, mocht hij dan ook een uitbundig succes boeken. Een volgende keer hopen we Leidner ook in een werk van dézen tijd te hooren b.v. in een opus van Paul Hindenith, de zoo fameuze com ponist en altist bij uitnemendheid. Van L. von Beethoven's 5e symphonie gaf van Beinum met zijn orkest een goed geacheveerde vertolking; het Allegro-con brio sterk rythmisch en met prachtige dy namische verschillen: het beroemde An dante con moto mooi van toon en tot slot de beide Allegri, die aan den avond een kloek besluit gaven. E. v. d. Bosch. Tweede Kamermuziekavond der Mij tot Bev, der Toonkunst. Yoes Nat pianist. De pianist Yoes Nat bood ons Maandag avond 'n zeer gemêleerd programma; vóór de pauze Bach, Brahms, Schumann, daar na hoofdzakelijk van Fransc'he moderne componisten, waarin de pianist zijn zeer groote virtuositeit kon botvieren, wat wel de meest opvallende eigenschap van Yoes Nat's spel is; een verbluffende techniek, gepaarcLgaande aan een zeer kleurrijke en dikwijls effectvolle voordracht. Dit kwam hem wel bijzonder goed te stade bij het laatst gespeelde werk van het programma, n.l. in „Danse russe de Pétrouchka" van Igor Strawinsky, wat 'n zeer bril'lante ver tolking eisc'ht en waarmee 'hij dan ook zijn auditorium op spannende wijze boeide. Ook was dit 't geval in Liszt's 2e Rhapsodie, die hoewel opvallend toch een dankbaar ge hoor vond. Minder van pas kwam hem ech ter deze manier van voordragen in de Chro matische Fantasie en Fuga van Bach, waar mee Nat den avond begon. Hoewel het fuiga-t'hema duidelijk en eenvoudig ingezet werd, ontaardde het aan het slot in een te zwaar en overladen speelwijze; bovendien had Nat ook niet de oorspronkelijke uit gave van deze fantasie gekozen. Hierna volgde Schumann's 12 Etudes symphoni- ques en forme de variations, waarin de ka rakteristieke klavierstijl van den compo nist meer naar voren trad, n.l. ook hier een opvolging van kleine korte gedeelten van verschillende stemmingen, in tegenstelling met Schumann's voorloopers, die meer spe ciaal sonates en symphonieën schreven, zich aldus meer aan groote vormen hielden. Ook bij Brahms zien wij dat 'hij buiten laatstgenoemde, veel den kleinen vorm koos. Dit was in zekeren zin ook het geval in de^door Yoes Nat voorgedragen Rhapsodie op. 79 no. 2, welke vorm feitelijk (de naam duidt er reeds op) een samenvoegsel van verscheidene episoden is; de pianist speel de het melt de noodige- virtuositeit. Zeer in den smaak viel natuurlijk ook het Moment musical van Schubert, den meesten over bekend; heel fijn en artistiek droeg Yoes Nat dit voor. Na de pauze meest kortere stukken o m. „Reflets dans Teau" en „l'Isle joyeuse" van Debussy werden met een op vatting gespeeld, die in den geest van an dere pianisten meest geheel anders ge hoord worden, n „Pour un petit Moujik, ge componeerd door den pianist zelf, gaf hij 'dlijk aangetrokken te zijn geweest door het lichte elegante genre. Over het algemeen'heeft Yoes Nat's spel bijzonder veel charme en boeit 'het, al was het alleen reeds doordat het van zoo'n uitnemende en verfijnde techniek getuigt. H, v. d. Bosch. BLOEMENDAAL. Leesgezelschap „Bloemendaal". In de gehouden jaarvergadering van het leesge zelschap Bloemendaal in Vreeburg, wer den de heeren Jongepier, Boelhouwer en Kroon als bestuursleden herkozen. Besloten werd om de leesboeken af te schaffen en het vrij komende geld te be steden voor buitenlandsche tijdschriften. De boeken zullen worden verkocht. Jaarvergadering B. G. V. Dinsdagavond hield de Bloemend. Gym nastiek Vereeniging een ledenvergadering in hotel Vreeburg alhier. De vergadering was vrij goed gezocht. Om half 9 opende de voorzitter, de heer Pronk, de bijeenkomst met een welkom aan de aanwezigen. Spreker sprak de hoop uit, dat 1929 een goed jaar zal zijn voor de 'eden en voor de vereeniging. Over 't jaar 1928 was spr. wel tevreden, maar toch hoopte de heer Pronk dat de leden in 1929 flink reclame zullen maken voor de ver eeniging, zoowel bij 't werven van leden als van donateurs. Vooral de veteranen 'af deeling werd aanbevolen. Bij afwezigheid van den secretaris den heer F. Rikkerink, 'as de heer A. Cassee de notulen der vo rige vergadering. Deze werden onveran derd goedgekeurd. Van 'bestuurszijde werd medegedeeld dat er gelegenheid is ,voor turnlessen te nemen a 2.50 per cursus, voor dames des Vrijdagsavonds, voor hee ren des Zaterdagsmidd. Deze lessen wer den door den voorzitter warm aanbevolen. Vervolgens werden, met 't oog op de winteruitvoeringen op 9 en 16 Fe'br. ver schillende commissies benoemd, werd het programma vastgesteld. De 'kaartenverkoop werd door den voorzitter warm aanbevolen. Besloten werd, dat 9 Februari bestemd zal zijn voor adspiranten en genoodigden en 16 Februari voor leden en donateurs. De Bondscontributie werd vastgesteld op 1.per lid en per jaar. Bij de rondvraag werd gevraagd, hoe 't stond met de vete ranen afdeeling. Geantwoord werd, dat deze afdeeling 10 a 12 leden telde, dat een trouwe kern met succes werkte en dat er nog gelegenheid is, zich daarbij aan te sluiten. Des Woensdagsavonds wordt ge oefend van 810 uur in de school aan den De Genestetweg. Daarna sluiting onder dankzegging voor de opkomst. Aanrijding, Maandagmiddag reed een dame komende van de richting Overveen op den hoek van de Bloemend.weg en de Hartenlustlaan. Vanaf dezen weg kwam een particuliere auto, terwijl juist een vrachtauto haar passeerde in de richting Bloemendaal (dorp). Doordat zij te veel lette op de passeerende wagen, nam zij een te grooten draajLn.aar rechts de Har tenlaan op, zoodat ze op het linkerge deelte van den weg stond. Een aanrijding was totaal onvermijdelijk. Haar voorwiel kwam in aanraking met de auto. Het voor ste gedeelte werd geheel verbogen, terwijl aan den auto het rechterkoplicht inge deukt werd. Waar het hier een lichte aanrijding was, werd geen proces-verbaal opgemaakt. Auto in brand, Maandagavond stond er een vrachtauto op den Brederodeweg, welke een weinig defect was. Na lang po gen gelukte het den bestuurder de auto op gang te krijgen, doch met het gevolg dat de geheele auto in een moment van tijd in brand vloog. Alleen de bak en de ban den bleven gespaard. De verbrandde overblijfselen werden bij garage Lans dorp ondergebracht. Pas op uw rijwie'Dinsdagavond liet een wielrijder zijn fiets onbeheerd staan voor café-Restaurant „Rusthoek" aan den Bloemendaalscheweg. Bij terugkomst was de fiets verdwenen. Van de(n) dader(s) natuurlijk geen spoor Sleetje glijden en de gevolgen. Nu we midden in sneeuw en ijs zitten, wor den de speciaal hellende wegen door de jeugd uitgezocht om sleetje te glijden. Vooral Zondag was er te kust en te keur gelegenheid, waardoor het voor veel kin deren een waren feestdag v/as. Doch het gaat met het beoefenen van deze sport soms wel wat ruw en de gevolgen blijven dan gewoonlijk niet uit. Dat ondervond ook een meisje die Zondag „sleetje gleed" op den Karmelweg. Zij kwam te vallen en l^zeerde haar knie. De politie die in onze gemeente zoo vaak optreedt als eerste hulp bij ongelukken, zorgde ook nu voor behandeling van het licht gewonde meisje en verbond haar knie. Van haar rijwiel gevallen, Vrijdag reed een jong meisje op de Mollaan met haar rijwiel over een steen, waardoor zij kwam te vallen en haar rechteronderbeen vrij ernstig bezeerde. Zij werd door voor bijgangers naar de woning van Dr. Bron- gersma gedragen, die haar verbond, waar na zij per auto naar haar woning werd vervoerd. Jan-Dekker-Stichting, De heer en mevrouw Dekker-Duyvis te Bloemendaal hebben, ter eere van de nage dachtenis van hunnen overleden zoon, den bekenden geneesheer Jan Dekker te Ber- gen-binnen, de Jan-Dekker-Stichting in het leven geroepen met een belangrijk kapi taal, waarvan de renten zullen dienen: om steun te verleenen aan Nederlanders en iNederlandsche onderdanen ten dienste van wetenschappelijk onderzoek op het ge bied der geneeskunde, en geneeskundig wera in Nederland, Nederlandsch Indië, Suriname en Curacao, dat daarvoor naar het oordeel van het bestuur in aanmer king komt, te bevorderen. Prof. H. T. Deelman te Groningen, de vriend van den arts Jan Dekker, met wien de heer E. C. C. Dekker dit plan besprak, heeft in overleg met dr. C, C. Delprat den heer en mevrouw Dekker voorgesteld hunne stichting te doen dienen voor het onder steunen van geneeskundig onderzoek. Deze verklaarden zich daarmede onmiddellijk in genomen en vonden prof. Ruitinga en prof. Ariëns Kappers te Amsterdam en prof. J. H. Zaaijer te Leiden bereid, om met hen, prof. Deelman en dr. C. C. Delprat het be stuur der stichting te vormen. De heer E. C, C. Dekker werd tot pen ningmeester, prof. Deelman tot secretaris en'dr. C. C, Delprat tot voorzitter gekozen. Statuten en huishoudelijk reglement zijni opgesteld. Aanvragen tot ondersteuning, in den geest der stichting, moeten schriftelijk in gezonden worden aan den secretaris, prof. Deelman te Groningen, met dusdanige in lichtingen, dat het 'bestuur daardoor in staat gesteld wordt zich een oordeel te vormen over het al of niet wenschelijike van het toekennen eener ondersteuning. (N. T. v. G.) Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het diploma costumière mej. D. Hofman, alhier. OVERVEEN. Het jubileum van bloembollencultuur. - Naar aanleiding van het 50-jarig be staan der afd. OverveenBloemendaal van de Ned. Ver. voor Bloembollencul tuur hielden de leden dezer afdeeling Dinsdagavond in hotel „van Ouds het Raedthuis" een feestelijke bijeenkomst. De voorzitter der afdeeling, de heer Bijvoet opende de bijeenkomst met een woord van welkom en memoreerde den arbeid der afdeeling in de afgeloopen 50 jaar, hoe zij een groot aantal afdeelings- terttoonstellingen heeft georganiseerd, die altijd een groot succes hebben gehad. Een niet minder eervolle ro'l heeft de afdeeling gehad bij de groote jubileumten toonstellingen van 1910 en 1925, waarvan het succes voor een niet gering deel aan de inzendingen der afdeeling mag worden toegeschreven. Voorts noemde spr. eenige leden, die door den dood aan de afdeeling zijn ont vallen en verwelkomde den heer Nic. Roozen, het eenige nog ;in leven zijnde lid, dat de afdeeling nog 'heeft helpen op richten. Hierna begonnen de verschillende ver makelijkheden, zooals kienen en biljarten, waarbij een groot aantal mooie prijzen waren te winnen. De goochelaar Prof. Ben All Bi'bi wist de aanwezigen eenigen tijd allergezelligst bezig te houden en had dus een groot succes. Het was een zeer genoeglijke feest avond. S. E. Begin van brand. Zaterdagavond ont stond er een begin van brand in de villa „Elswoutshoek". De bewoners hadden blijkbaar een open haard met te veel pa pier gevuld, hetgeen door de krachtige trekking in de schoorsteen was gevlogen, die raakte verstopt en de kamer was spoe dig vol rook. De bewoners wisten de schoorsteen brand gelukig zelf te blusschen, zoodat de brandv/eer niet behoefde uit te rukken. AERDENHOUT. Fiets met kruik en broodzak gevonden. Donderdagmorgen werd door een lijnwer- ker van het P.E.N. een rijwiel met eenig toebehooren gevonden aan de Houtvaart bij de Rijnegomlaan. Men vermoedt dat het een verdrinkingsgeval is, doch er werd met dreggen niets gevonden. lntusschen zal er van de familie wel be richt komen dat de persoon vermist wordt Bewusteloos gevonden. Op den vier sprong werd Zondagavond door voorbij gangers een man bewusteloos gevonden. Het bleek te zijn zekere S. te Haarlem. Zijn fiets stond aan den kant van den weg. Het bleek dat de man aan toevallen leed. Hij werd per ziekenauto van den heer Ma thot te Haarlem naar het Diakonessen- huis overgebracht. Haarlemsche Bachvereeniging. Het vierde concert zal gegeven worden op Dinsdag 15 Januari in de Gem. Concertzaal „Het Residentie-orkest" speelt onder leiding van Dr. Peter v. Anrooy. Solisten zijn: Jacoba Heuckeroth, le harpiste van „Het Residentie-Orkest", Sam Swaap, le concertmeester van „Het Residentie-Or kest", Jean Devert, le solo-altist van „Het Residentie-orkest". Het programma vermeldt: 3e Branden burger Concert in G gr. t. voor strijkor kest en cembalo van J. S. Bach. Symphonie Concertante voor viool en alt met orkestbegeleiding, in Es gr. t. van W. A. Mozart. Symphonische Elegie (onder leiding van den componist) van Rudolf Mengelberg. Dansen voor harp met begeleiding-van strijkorkest, van Claude Debussy en Vor spiel und Isolde's Liebestod uit „Tristan en Isolde" vap R. Wagner. Merijntje Gijzen's Jeugd. Heden avond geeft het Ver. Rotterdamsch Hof- stad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert 'in den Stadsschouwburg te Haar lem wederom een voorstelling van A. M. de Jong's tooneelbewerking van: Merijn tje Gijzen's Jeugd (Het verraad). Dit is de 77e opvoering sedert de première op 2 October j.l. De hoofdrollen worden wederom ver vuld door Nap de la Mar, Siska Kremer, Henriette van Kuyk, Charles Gilhuys, Pierre Balledux, Louis van Gasteren. Jaques Reule en Louis Gimberg. Paljas. Wegens het groote succes met de opvoering van „Op Hoop van Ze gen" heeft het Vereenigd Tooneel beslo ten Zondag 13 Januari een opvoering te geven van „Paljas", drama in 5 bedrijven. Dit stuk wordt thans in Amsterdam op gevoerd in het Circus Carré en zal zeker ook in Haarlem veel succes hebben. De opvoering wordt gegeven in de Gem. Con certzaal. Voor handige huisvaders. Een medicijnkastje. In elk gezin behoort een apotheek te zijn. Overal waar kinderen zijn, komen op een gegeven ooigenblik builen, blauwe plekken, schrammen en dergelijke narig heden, veroorzaakt door wildheid of vech ten, voor. Een dokter is niet altijd direct bij de hand en dikwijls ook niet noodig, waar het leed al kan verholpen worden door een zalfje, een pleistertje of een ver bandje. 9 Als dergelijke verzachtende middelen onverwachts noodig zijn, dienen ze niet eerst gezocht behoeven te worden, iets wat maar al te vaak voorkomt. Daarom geven we hier eenige aanwijzingen om een eenvoddig muurkastje te maken, dat de 'huisapotheék kan bevatten, waardoor al les onmiddellijk bij de hand is. Wilt ge zaag, scïhaaf, beitel en nijptang voor den dag halen? Niets hebben we er van nood'iig. Zorg alleen voor twee spij kers, twee oogen, een vel schuurlinnen en een blikje verf, ripolinla'k of wasbeits. En uw kastje? Laat een van uw jongens bij den kruidenier een leeg stijfselkistje halen, dat is alles. Dan aan 't werk. Schuur het kistje aan binnen- en buitenkant goed glad, verf het dan in frissche kleur, of beits het, indien dit in uw milieu aardiger mocht staan. Be vestig de oogjes voor het ophangen en de twee spijkertjes aan de zijwandjes voor het spannen van een gordijnkoordje. Roep dan ,,moeder-de-<vrouw". Die zal me( één oog-op-slag zien wat er van haar verlangd wordt en terwijl gij een plaatsje zoekt voor het nieuwe meubel, maakt zij een fleurig cretonnen gordijntje en even later prijkt de huisapotheek aan den muur, „bekroond met een vaas bloemen". Van moeders en kinderen. Babyzorg in den winter. Evenals in 'den zomer moeten ook des winters de schoone kleertjes en luiers ver-

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 2