UITGAAN a— VARIA JU KERK-AGENDA IJl I m llf KASTPAPIER met en zonder rand, in wit, blauw en rood, GLUTON, PUNAISES, enz. GRAMMÉ EIKELENBOOM 5$$ MS j/S** Jept m BOEK- EN KANTOORBOEKHANDEL Bloemendaal - Telefoon 22045 m Pr m m y*H M4 m Sé pfS 5^ cm ADRESBOEK Mé door A. den Doolaard, Negermeisje van Suriname door .J- C. Lamster, Sprokkelin gen, Leestafel. We hopen dat dit nieuwe jaar èn redac tie èn uitgevers een groeiende belangstelling mogen ondervinden in de uitgave van dit mooie tijdschrift. „De wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren (Gooi) verscheen, onder redactie van Rinlke Tolman, het eerste nummer van ,,De Wandelaar", eeni maanschrift, dat gewijd is aan naluurwaardeerinig, natuurbescher ming, heemschut, geologie en folklore. On der paar dozijn medewerkers zijn er vele met klinkende namen. Na het inleidend woord van redactie en uitgever is het Johan de Meester, die het eerst aan 't woord komt. In een fijn-geestig causerietje „Wandelen" toont hij de ge neugten aan van dezen tak van sport en signaleert hij 'het fietsersgevaar in ons land, waar volgens de uitspraak van Charles Be- noist le hollandais est un animal a bicyc le t te". A. B. Wigman schetst den winterwande- laar als „homo sylvaticus" en vindt in zijn relaas van een tocht door de bosschen ge legenheid allerlei boeiende bijzonderheden te vertellen van herten, wilde konijnen en heel veel meer. Prof. dr. A. van Veldhuizen leidt ons naar het Zandgat of den IJzeren Man te Vries- Zuidlaren, waar" zich een ideale badplaats bezig is te ontwikkelen. De heemschutter Henri Polak heft een „Gooischen -klaagzang" aan en stelt o.a. in zijn betoog vast, dat het Gooische schoon met rassche schreden zijn ondergang tege moet gaat. In een volgend artikel zal de schrijver uiteenzetten welke mogelijkheden tot redding nog bestaan. Naar bijzonder landschappelijk schoon voert ons J. B. Bernink, die de natuur historische attracties opsomt van het Mo lenven, particulier Twentsch natuurmonu ment, dat het bezit is van het museum „Na- tura Docet" te Denekamp. Houtvester M. de Koning neemit ons, als het nieuwe jaar zijn intrede heeft gedaan mee op een wandeling door de bosschen, waar vogel en zoogdier op boeiende wijze blijk geven van hun presentie. Het stille wintersche greidegebied in Friesland is het, van welks Januari-weelde Ds. R. J. de Stoppelaar geestdriftig vertelt. Op een genoegelijke wijze kout Prof. dr. E. van Everdingen over ouderwetsche win ters. Met Prof. dr. J. van Baren maken de le zers een geologische wandeling langs het strand en worden zij o.a. uitvoerig en be vattelijk ingelicht over het belangwekkende probleem der duinvorming. Tenslotte wijdt Ds. J. I. van Schaick woorden van waardeering aan het bekende natuur-historische verzamelwerk „De tooi der getijden". Een redactioneel sluitstukje vult een deel van de laatste der 32 pagina's, die behalve een afwisselenden tekst een keur van vele verrassende illustratiën brengen: natuurfo to's en penteekeningen. Het welverdiende succes dat de uitgave mocht boeken met de in in den loop van het vorige jaar uitgegeven standaardwerken „De Roep der Velden" en „De tooi der ge tijden", (prijs ƒ6. ingenaaid, 7.50 ge bonden, per exemplaar) doet ons verwach ten dat ook dit maandschrift spoedig popu lair zal zijn; de uitvoering van dit eerste nummer is in alle opzichten geslaagd, de redactie is in goede handen, we vinden er medewerkers in wier namen en artikelen prijken in bovenbedoelde boeken En zoo mogen we aannemen dat „De Wandelaar" spoedig een uitgebreide lezers kring zal vinden onder de velen, die de na tuur liefhebben. De abonnementsprijs bedraagt 7.50 per jaar. An der schonen blauen Donau. Zon dag 3 Februari zal de Fritz Hirsch Ope rette weder in den Stadsschouwburg al hier terugkomen. Het gezelschap zal zijn tournée openen met de opvoering van de operette „An der Schonen blauen Donau" in drie bedrijven en een voorspel van Ju lius Brammer en Alfred Grünwald, waar van de muziek werd gecomponeerd door Leo Ascher. Deze operette is sedert de eerste opvoering op Oudejaarsavond in den Princesseschouwburg te 's-Gravenha- ge met steeds stijgend succes opgevoerd. Schouwburg Jansweg. Maandag 28 Jan. zal in bovengenoemden schouwburg door het gezelschap „De Speeldoos", di rectie de Bree en van Kerckhoven, een opvoering worden gegeven van „Hij Zij en De Pekingees", welk stuk twee achtereenvol gende maanden met groot succes in het Centraal Theater te Amsterdam werd ge speeld. Deze voorstelling is tevens de 4de van de abonnementserie. Debatavond over Huwelijkswetgeving. Het comité voor een gemeenschappelijke actie tot hervorming onzer Huwelijkswet geving afdeeling Haarlem en omstreken, heeft een debat-avond georganiseerd op Woensdag 30 Januari in het gemeentelijk Concertgebouw tusschen de heeren Mr. P. J. Oud, te 's-Gravenhage (pro) en mr. P. H. Ritter Jr., Utrecht (contra). Van recepties en ontvangdagen. Receptie beteökent: ontvangst. Degeen, die de receptie uitgevonden en voor het eerst toegepast heeft, is een zeer practisch persoon geweest. Immers, wanneer mei. weet, dat vele vrienden, kennissen en familieleden ons zullen komen bezoeken om geluk te wen- schen met een heugelijke gebeurtenis, dan dienen wij minstens .eenige dagen achter een thuis te blijven. Om nu te voorkomen, dat men dag aan dag door bezoeker in be slag wordt genomen, geeft men kennis, wanneer het sc'hikt bezoek te ontvangen. Men kan er zich dan op in richten, ter wijl ook de kennissen ook niet kans loo- pen aan de deur afgescheept te worden daar de familie niet thuis is. Om allerlei redenen van maatschappe- lijken aard wordt het houden van verlo vingsrecepties meer en meer achterwege gelaten. Het is een minder prettige gewoonte om een ontvangdag strikt in te perken tot en kele uren in den namiddag, daar dan vooral den ouderen kennissen, vrienden en fami lieleden in de overvolle drukte nauwelijks den tijd en de gelegenheid geboden wordt met het a.s. nieuwe familielid behoorlijk kennis te maken. Bij een receptie staat het verloofde paar of het bruidspaar voor een met planten en bloemen omgeven canapé of voor twee met groen omgeven leunstoelen. De gasten gaan bij het betreden der ka mer eerst langs den rechterkant en groeten onder 't loopen met een lichte hoofdneiging de aldaar opgestelde familieleden. Na het jonge paar geluk gewenscht te hebben, la ten zij zich aan de familie van den jongen man voorstellen (wanneer zij vrienden van de bruid zijn) of aan de familie van de bruid (wanneer zij kennissen of familie van den bruidegom zijn). Voor een verlovingsreceptie draagt het jonge meisje een fraai licht toiletje, dat geen wit behoeft te zijn en houdt een bou quet in de hand. Langs de linkerzijde van het vertrek ver laten de bezoekers dan weer de kamer. Feitelijk behoort men, achteruit te wijken, doch probeer dat maar eens in een over volle salon. Na in de gang in een gereed liggend gastenboek geteekend te hebben, vertrekt men weer; het gansche bezoek heeft geen tien minuten geduurd. Tegenwoordig huldigt men vaak de goe de gewoonte, om een ganschen middag thuis te zijn voor een bezoek zonder dat men een bepaald gedeelte van den middag aangeeft. Volgens de regelen der etiquette bhoort een 'bruidspaar" na de trouwrecep- tie aan allen, die hen kwamen gelukwen- schen, een tegenbezoek te maken. Wanneer men de trouwreceptie dadelijk na de aanteekening houdt, kan dat heel goed. Het behoeven slechts zeer korte be leefdheidsbezoeken te zijn, die niet veel tijd vorderen. Waar men tegenwoordig echter de trouw receptie meestal houdt op den Zondag voor den trouwdag, zoodat hiertusschen slechts lutte dagen tijds liggen, is dit ten eenen- male onmogelijk en vergenoegt de bruid zich met vaak van de huwelijksreis een briefkaart of ansicht te sturen om voor ca- deaux en bloemen te bedanken. Een aardige wijze van ontvangen voor hen, die geen stijve kille receptie wen- schen, is de instuif. Een instuif is een on- ceremonieele bijeenkomst. Ieder mag zoo lang blijven als het hem goed dunkt. De meesten brengen iets mee, hetzij bloemen of snoeperij of een klein geschenkje. De gasten verdeelen zich over meer dan een vertrek, men maakt zitjes in de gang zoo dit mogelijk is; bij goed weer beweegt men zich in den tuin. Er heerscht een onge dwongen vroolijke geest en ieder vermaakt zich meestal uitstekend. LASTERTONG Zeg lastertong, zeg lastertong, Je doet maar niets dan klappen En overal loop je in 't rond Er alles uit te flappen. Je vraagt niet of het waarheid is, Is het niet raak, dan is 't maar mis, Als jij maar goed kan zwetsen, Kan babbelen en kletsen. Al wat er hier en daar gebeurd Weet jij van mee te praten, Eén enk'le zin is al genoeg Je klaplust los te laten. Ja daarvoor ben je altijd klaar, Je lastert en je kwebbelt maar, Bij meters uitgemeten Moet ieder het nieuwtje weten. Zeg, weet je wat er is gebeurd? Niet? Moet je eens even 'hooren. Ik weet niet goed het onderband, Dat zeg ik je van te voren, Maar die en die heeft het verteld, Zelfs man en paard er bij vermeld. Ik zou me zeer bedriegen Als ik zoo stond te liegen Zie zoo, je hebt je plicht gedaan, Er wordt al van gesproken, De hoofden worden hier en daar Al bij elkaar gestoken. Zou 't zuiver waar zijn Griete'buur, Nou ja, ik weet het secuur, Dat wil ik niet beweren, Ik kan er niet op zweren. Maar wie noemt er een koe nou bont, Als zij niet zit met vlekken. Men tracht het te bedekken, Geloof maar, het mag niet aan 't licht De doofpot in, het deksel dicht, Ze zullen het wel smooren Wat zal je er van hooren? Wel lastertong, wel lastertong, Je gif gaat zich verspreiden, Je hebt er niets meer aan te doen, Hij werkt nog lange tijden. Maar heb je nu wel overdacht, Wat onheil of je hebt gebracht? Wel neen, want dat zijn zaken Die immers jou niet raken. VAN BLOEMENDAAL JAARGANG 1928 -> PRIJS f 1.50 -:- Te Aerdenhout verkrijgbaar bij J. A. HUPKENS, Zandvoortschelaan 165 DE LIEFDESSTER. Les over Venus. De avond' daalt, en die de lucht bekijken, die roepen: «„Morgen schaatsen op de baan!" en blijven nog wat toeven in de laan. Wien zou vooruitzicht op die pret niet lijken? Maar uit de slooten rijst een witte dauwe je wordt wat hui-vtrig in het kwijnend licht; licht vat je koude, rheumatiek of jidht, want wie kan mistige winterkou vertrouwen? De avondlucht zal je naar binnen nopen; toch blijven door de lucht de ruitjes open, en bij die lichtjes waagt een paar zich ver: hij wil zijn liefste sterrenkunde leeren en zegt: „Wij zullen ons naar 't westen keeren", en leert ihaar innig van do liefdesster, O. Kerst Zwart. AANSTAANDE ZONDAG. BLOEMENDAAL. NED. RERV. GEMEEJNTE v.m. 10 uur Ds. P. J. de Jong te Amsterdam. n.m. 5 uur de 'heer M, Hekelaar,' Evangelist- colporteur voor N. Brabrant en Limburg. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Ma- "ranatha" v.m. 10 uur de heer G. de Groot, Den Haag. Donderdag 31 Januari 's av. 8 uur Ds. J. C. van Dijk, bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK v.m. 10 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Bediening H. Avondmaal, n.m. 5 uur dezelfde. NED. PROTESTANTENBOND, aid. Bloemendaal v.m. 10.30 uur Ds. G. J. Sirks te 's-Graven- ihage. Onderwerp: Oud en jong in de wereld. Collecte Jeugdwerk Vrijz. Jeugdcentrale. VRIJE KATHOLIEKE KERK v.m. 10.30 uur Ge zongen Heilige Mis. Woensdag 7.30 uur Stille 'Heilige Mis. Zaterdag v.m, 7.30 uur Stille Heilige Mis. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur Ds. G. J. Waardenburg te Haarlem. AERDENHOUT. RELIGIEUZEN KRING v.m. 10.30 uur Ds. J. C. van Dijk te Bloemendaal. 'U Vfv «toé' A4X Mé X'ty «Ma» A'tJV YW aSKk tty VOOR DE HUISHOUDING

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 3