PLAATSELIJK NIEUWS IB UITGAAN B VAN HIER EN DAAR ADRESBOEK =- m KERK-AGENDAM BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN BURGERLIJKE STAND. Uevonden Voorwerpen. F EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Gezond 'denken is de bron en het beginsel van goed schrijven. MAANDAG. Ons leven biedt tal van kleine onaange naamheden; doch vele konden worden voor komen door welwillendheid. DINSDAG, Oud wordende moet men acht slaan niet op wat de jaren ons ontnemen, maar op wal zij ons overlaten. WOENSDAG. V'ij't en inspanning zijn een paar voetpa den, die niet iedereen gaarne betreedt; maar het zijn juist de twee eenige, die naar het juiste einddoel leiden. DONDERDAG. Met volop werk, wat u dan ook bejegen, Gij hebt op aard de kern van 's hemels zegen VRIJDAG. Hebt ge u stellig voorgenomen Te volharden tot aan 't eind O, gewis zult ge er komen, Als ge u eigen woord niet schendt. ZATERDAG. Wie in vermaak zijn bezigheid vindt, zal nooit in de bezigheid zijn vermaak vinden. Het Alarmsignaal van de Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer. Onze vrijwillige brandweer heeft reeds eenigen tijd een alarmsignaal, hetwelk ge plaatst is op het politiebureau te Over- veen en in directe verbinding staat met de leden. Dit technische toestel is aangeschaft met de bedoeling het spreekt vanzelf om bij gevallen van brand in den kortst moge lijken tijd de leden bij elkaar te brengen en met de brandspuit en verdere brandfolusch- middelen direct aan de plaats des onheils aanwezig te zijn. De reden dat dit toestel reeds lang ge plaatst was, doch niet in dienst werd ge steld is ons niet bekend, wel weten we en vandaar onze mededeeling dat het thans is gereed gekomen en binnen enkele dagen in gebruik zal worden genomen. Over de werking van dit toestel, dat voor de B, V. B, een belangrijke verbetering beteekent, kunnen we het volgende mee deden Dit telefonische alarmtoestel krijgt een apart telefoonnummer waaraan binnenkort een afdoende bekendheid zal worden ge geven, 'zoodat ieder ingezetene in de ge meente dit nummer kan weten, (ter bevor dering van de bekendheid zal ook in ons blad eenige malen dit nummer worden ge publiceerd. Het 'brandweernummer mag niet hetzelf de zijn als het telefoonnummer vani het po litiebureau, omdat in geval van brand dit nummer teveel bezet is en het telefoonnum mer van het politiebureau (10960) vrij moet blijven. In geval van brand wordt dus het nieuwe nummer opgebeld, waardoor men verbin ding krijgt met het politiebureau waar het toestel is gevestigd. De dienstdoende agent neemt direct kennis van de mededeeling waar de brand is. Onze gemeente is bij de brandweer in 3 kringen verdeeld, ook 'het toestel is daarop gebouwd. Is er dus brand in het dorp Bloemendaal, Aerdenhout, Overveen of Vo gelenzang dan behoeft slechts die afdee- ling te worden opgegeven, waar de leden het dichtst bij wonen. Er zijn drie knoppen aan het toestel, door het omlaag drukken van een dezer knoppen wordt er contact gemaakt met één kring, de agent draait daarna aan een hendel en tegelijk gaat bij de leden van dezen kring de alarmschel. De brandweerman die de alarmschel hoort moet direct weten waar de brand is, er is geen tijd te verliezen om weer eens op te bellen, hij drukt slechts op een knop, daardoor gaat de brandschel aan de cen- traalpost en gaat er een lichtje aan, dit is voor den agent het teeken om mee te dee- len. waar de brand is, de brandweerman kan deze mededeeling aan zijn toestel be luisteren en weet vanzelf genoeg. De ge legenheid om met den' agent aan de cen- traalpost te spreken is uitgesloten hij kan ?.an zijn toestel alleen hooren en niet spre ken. 1 De agent blijft mededeeling verstrekken zoolang het lichtje zich ontsteekt, totdat de brandweer niet meer aanvraagt en het toe stel daardoor vanzelf tot stilstand komt. De geheele werking is in een moment van tijd voltrokken. Is de brand ernstig dan kan de agent zelfstandig handelen door meer dan één kring op te roepen. Er zullen hoogstwaarschijnlijk nog wel eens proeven worden genomen met het toestel of het ten volle aan het doel be antwoord. We willen gaarne hopen dat het bij proef- nemen za'l blijven, maar 't is in elk geval voor de inwoners onzer gemeente een groote geruststelling, aangezien het spoedig ter plaatse zijn van de brandweer in geval van brand zulk een belangrijke rol speelt, en voor de B. V. B. een aanmerkelijke verbe tering. DE VERKEERSREGELING IN HAARLEM. Daar 'het voor velen onzer inwoners van belang is om ook met de minder-correcte verkeersregelingen in Haarlem op de hoog te te zijn, drukken we een door ons ge schreven artikel, hetwelk geplaatst werd in Haarlem's Dagblad van 24 Januari j.l., in ons blad af, met toevoeging van het va ge antwoord van den commissaris van Eoilitie te Haarlem: „Voertuigen rechts". ,,In Haarlem zijn verschillende straten waar het éénrichtingsverkeer is toege past; bordjes met „verboden in te rijden" geven zoowel inwoner als vreemdeling voldoende waarschuwing dat men bij eventueele niet inachtneming van deze wettelijke regeling zich schuldig maakt aan een strafbaar feit.Maar in dezelfde stad ziet men ook verschillende bordjes met het opschrift „voertuigen rechts wat voor den oningewijde minder duide lijk is, of liever, zoo vaag is gesteld, dat menigeen (ik doel hier inzonderheid op wielrijders) een overtreding begaat zonder het zich bewust te zijn. Want die bordjes beteekenen hetzelfde als „verboden in te rijden". Men vindt bedoelde waarschu wingsborden in straten waar in het mid den een plein is gemaakt en aan beide zijden een straat is aangelegd. We noe men hier den Kleverparkweg, de Nassau- laan, het Sdhoterboschplein e.a. De vorige week werden wij, komende per rijwiel van de Kleverlaan langs Kle verparkweg, (links om de Begastraat in te gaan) aangehouden door een' agent van politie die wees op het bordje „voertuigen rechts" (wat blijkbaar ook van kracht is voor een rijwiel), en ons duidelijk maakte dat wij door zoo te rijden de Haar'lem- sche Politieverordening overtraden en hij dus het recht had ons te verbaliseeren. We hebben dezen politie-agent gewezen op de vage aanduiding en hij deelde ge lukkig onze meening, zoodat het verder goed met ons afliep. Men zal ons tegenwerpen dat een ieder moet weten dat links rijden verboden is, doch men rijdt hier niet links, want 't is een aparte straat, maar goed laten we dit aannemen, men moet dus, komende van de Kleverlaan, de rechter straat van den Kleverparkweg inrijden zoodat men de Begastraat of de Mr. Cornelistraat niet anders 'kan bereiken, dan door om te rij den of het middengedeelte, na van het rij wiel afgestapt te zijn, te voet oversteken om daarna z'n weg te kunnen vervolgen; een ingewikkelde methode! Maar om onze meening nog duidelijker te accentueeren, verwijzen wij de politie-autoritedten naar het Schoterbosc'hplein. Komt men vanaf den Rijksstraatweg de Schoterboschstraat in dan ziet men weer 'het bordje „voer tuigen rechts" aan het begin van het Scho- terboschplein. Wie van de Schoterbosch straat komt om de Eikenstraat te berei ken, moet volgens 'dit vage voorschrift het plantsoentje omrijden, men moet m.a.w. van den weg af en komt er voorbij liet pleintje weer op, want dit was oorspron kelijk één weg, 'het pleintje is er later bij gekomen. We vragen ons af, welke wielrijder, met de plaatselijke situatie onbekend, zal, vooral 's avonds, dit pleintje omrijden? Wij gelóoven van niemand! Het is te wenschen dat er spoedig dui delijker aanwijzing wordt gedaan ten op zichte van het verkeer. Voor het publiek dat niet langer voor raadselen staat, maar ook voor den politie-agent, die hier vaak met tegenzin en tot vervelens toe moet verbaliseeren, terwijl hij buiten zijn schuld, maar half in zijn recht staat. De redactie van Haarlem's Dagblad bracht dit stuk^ onder de aandacht van den Commissaris van Politie, die hen zeide dat aan dat „omrijden" nu eenmaal niets te doen is. Het is de eenige afdoende ma nier om ongelukken te voorkomen. De zelfde bepaling bestaat ook in verschil lende andere groote steden van ons land. Wat de bordjes aangaat: deze zijn al VA jaar geleden geplaatst als waarschu wing voor en als beleefdheid tegenover het publiek, toen de politie tot plaatsing er van niet verplicht was en uitvoering is in de plaatselijke 'bladen bekend gemaakt dat onder voertuigen ook rijwielen begre pen zijn. We komen t.'z.t. nog nader op deze kwestie terug en volstaan voorloopig met de mededeeling dat de politie-autoriteiten maar eens een kijkje moeten nemen in groote steden waar deze vage aanduidin- gerf niet bestaan. Tegen een dergelijke verkeersregeling moet geprotesteerd, omdat het publiek er onbewust de dupe van is. BLOEMENDAAL. Raadhuisbouw. Zooals bekend, besloot de Raad onzer gemeente onlangs tot aankoop over te gaan van gronden .aan den Zeeweg. Enkele leden, o.a. de heer Prinsenberg, konden zich niet vereenigen met dit be sluit en meenden dat het in het belang der gemeente beter was, indien vastgehouden werd aan het vroegere plan om het Raad huis te bouwen tegenover het thans be staande, aan den Bloemendaalscheweg. Deze leden zijn in hooger beroep gegaan bij Ged. Statèn. Naar men ons thans mee deelde komt deze kwestie in behandeling in de openbare zitting van Ged. Staten op Woensdag 13 Februari a.s. Waar de Raad daar vanzelf vertegen woordigd zal worden door de pro- en con tra-partij, en het college van B. en W. niet eenparig is in haar oordeel, we meenen zelfs dat er nog neutrale gedachten in ver tegenwoordigd zijn, (om iets te verdedigen n.b.!) zal ook nog een lid uit den Raad dit raadsbesluit moeten verdedigen. We meenden van Dr. Born water. Collecte voor de slachtoffers van den Hoek. Zaterdagmiddag werd door le den van Euphonia en de Bloemendaal sche Reddingsbrigade, in totaal 41 dames en 'heeren, een straatcollecte gehouden een bate van de getroffen gezinnen aan den Hoek. De collecte bracht 915 op. Aan het voornemen van Euphonia, om muziek te maken, kon geen gevolg worden ge geven, omdat de burgemeester het minder gepast vond in de gegeven omstandig heden. Aangehouden. Door de politie is al hier aangehouden een los werkman, die ten nadeele van de gemeente eenige krui wagens ontvreemde. Tegen den verdachte die blijft onkennen, is proces-verbaal op gemaakt. O V vV.EN. Aanrijding bij den bewusten boom. Zondagavond had er weer een aanrijding plaats op het beruchte plekje, halte Ju- lianalaanBloemendaalscheweg tusschen twee auto's. De eene auto reed op den Bloemendaalscheweg richting Bloemen daal, de andere auto kwam van de Julia- nalaan en wilde c!e Bloemendaalscheweg oprijden richting Overveen. De bestuur ders bemerkten e kaar te laat. Door de gladheid van den veg was een botsing on vermijdelijk. De auto's werden licht be schadigd. Geen persoolijke ongelukken. Wanneer zal de Raad een besluit nemen dat dezen sta in den weg verdwijnt? Of moeten er eerst ee .ige slachtoffers vallen? Laat men toch de put dempen eer het kalf verdronken is! Personalia. Met ingang van 27 Janu ari is de heer G. Goedhart, dienstdoend assistent aan het station Overveen over geplaatst als arbeider-telegrafist aan het station Leimuiden. Personalia, Aan 'de universiteit van. Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen in de Handelswetenschappen de 'heer M. T. Heisterkamp, alhier. Dood gebleven. Zaterdagavond is de heer V. te Haarlem, bij het verlaten van Stoop's Bad door een beroerte getroffen, De ongelukkige zakte in elkaar en stierf onmiddellijk. Nadat door dokter Lüttige de dood was geconstateerd, werd het stoffelijk over schot naar Haarlem overgebracht. VOGELENZANG. Zondag waren 'tal van kinderen aan het schaatsenrijden op de Zanderij-slooten, toen op een gegeven oogenblik er een ze vental door het ijs" zakte. Door toegescho ten personen werden zij spoedig op het droge gebracht. HAARLEM. De Lighaluitvoering. Voor de op 9 Februari a.s, door den Heer Wieland Los en Mej. Roosen te geven Lig haluitvoering zijn circulaires verzonden om vrijwillige bijdragen, terwijl verschillende jongelui werken met inteekenlijsten, ten einde de opbrengst van deze uitvoering zoo groot mogelijk te maken. Mogen wij Uw aandacht nog eens vestigen op dit mooie sympathieke werk van de organisatoren van deze uitvoering. Het geldt hier gelden bij een te brengen voor het verplegen van on- en minvermogende tuberculose-lijders, Wij weten wel, veel wordt gevraagd, vooral thans, na den vreeselijken ramp aan den Hodk van Holland, voor onze Helden der Zee, doch laten wij daarbij onze zieken niet vergeten. Veel leed kan worden ver zacht, veel leed kan worden voorkomen als het Lighalfonds haar werk op volle kracht kan blijven voortzetten. Wanneer niet tijdig tegenmaatregelen ge nomen kunnen worden door een deskundige verpleging sticht de tuberculose veel onheil en veroorzaakt zij ook dikwijls onverzorg de weduwen en weezen. Steunt daarom allen het nobele streven van de werkers aan deze uitvoering en zend een bijdrage aan den Heer Meyerink, die zoo bereidwillig is ge weest zich met het finantiëele gedeelte van den avond te belasten. Het adres van den Heer Meyerink is Cru- quiusstraat 10; zijn postgiro-nummer 100681 Gem. Concertzaal. Zondag 3 Februari komt het Haagsche revuegezelschap direc tie Joop Segers, een opvoering geven van de revue-schets „Mooie Doortje van Vo- lendam", een revue uit het dorpsleven waarin als de komiek optreedt de bekende Piet Leenhouts, Albert Jans, Joop Segers, enz. Door verbintenis met Amsterdam kan deze voorstelling slechts éénmaal in Haar lem gegeven worden. Schouwburg Jansweg. Het Ned.Ope rette Gezelschap, directeur Jacq. v. Bijle- veld zal Zondag 3 Febr. in bovengenoem- den schouwburg een voorstelling geven van de succes operette Sepp 1. Deze ope rette is 60 achtereenvolgende avonden met groot succes in Den Haag opgevoerd. De hoofdrollen worden vervuld door de dames Louise Fleuron, Eddy Karin, Louisa Ghys, Cath. Kinsbergen en de heeren Jacq v. Bijleveld, Frans Meermans, Joh. Hees ters enz. Kapelmeester is Henri Zelden- rust. De muziek is van Emiel Hullebroeck. Er is een groot koor en een orkest. Concert R.K. Mandolineclub „Santa Lucia" Bovengenoemde vereeniging zal op 5 Fe bruari een cocert geven in de Gem. Con certzaal. Als solisten zullen medewerking verleenen de heeren Willem Knikker, vi ool, W. J. Snoeks bariton en Jan Nibbe- ring. piano Voor muziekliefhebbers zeer zeker een mooie gelegenheid om weer eens te genie ten van het mooie vioolspel van Willem Knikker. De heer Snoeks uit Bussum zal dien avond voor het eerst in Haarlem optreden. Deze bariton die zijn opleiding ontving van Aton Averkamp en Joh. Schoonderbeek, staat thans onder leidig van mevr. Am. Schuil-Hol. De begeleiding van deze beide solisten is in handen van den heer Jan Nibbering. Santa Lucia zal een zestal mooie com posities ten gehoore brengen, zoodat het geheel dus een muzikaal genot belooft te worden. Leerlingen-avond J. C. Tuyn, Zater dag 2 Februari, 's avonds 7/4 uur, zal in den Schouwburg Jansweg een voordracht oefening plaats vinden van vioolleerlingen van den heer J. C. Tuin. Uitgevoerd worden o.a.: Concert in G moll van Max Bruch en Symphonie Es- pagnole van E. Lalo, terwijl de leerlingen der orkestklasse zullen voordragen:: Eine kleine Nachtmusik van W. A, Mozart. Radiotelefoondienst Nederland-Ned.-Indië. Gedurende 'het tijdvak van 4 tot en met 9 Februari a.s. blijven de diensturen van den radiotelefoondienst NederlandNed.- Ind'ië, naar de N.R.Ct. verneemt, bepaald op 13.45 tot ongeveer 16.45 (Amsterdam- sche tijd). Plattegronden van Amsterdam en Den Haag.We ontvingen van de Uitgevers- Maatschappij Holkema Warendorf te Amsterdam een pas verschenen platte grond van Amsterdam 1929 met alle nood zakelijke aanwijzingen voor vreemdelin gen, opnieuw naar officieele bronnen be werkt door H. O. Berends, prijs 0.95 en een plattegrond van Den Haag c.a., te we ten Loosduinen, Scheveningen, Wassenaar, Voorburg en Rijswijk, 1929 met uitvoerige gids en alphabetische stratenlijst, geheel opnieuw bewerkt naar officieele bronnen door J. H. C. van de Hoeven, prijs 1.25. Beide kaarten zijn keurig verzorgd en duidelijk zoowel voor inwoners als vreem delingen. van BLOEMENDAAL JAARGANG 1928 PRIJS f 1.50 Te Aerdenhout verkrijgbaar bij J. A. HUPKENS, Zandvoortschelaan 165 Bevallen: D. Kalf-Geerevliet, z. M. Ch. noes-Eeet, z. Ondertrouwd: JH. M. van der Kogel en J. bierman. rf. Waasdorp en A. U. Ver- mee ren. Uetrouwd: H. N. van Delft en D. M. Os- Kam. r. opoor en O. M. Mam. Overleden: J. André de la Porte, 59 j. >j. J»r. Verineer d.a. overleden te tlaarlem. i»i, b. O. txruiver, z9 j. idem. Terug te bekomen bij: Gerzon, Busken Huet- iaan lt> Bloemendaal, een bestuurbare slee; G. jiameka, btoiDeigiaan 21 AerdeniUout, een paar iianoscnoenen; L. Boorsma, Zana'voorterweg 29 Aeraennout, een shawl; 'Iraanberg, Brouwerskolk je 2 Overveen, een sieutel en een etui met mani- ouregeieeascnap; J. v. d. Klugt, Noordertuinaorp- .aan 8 Haarlem, een kinder handschoen; J. Bier- steaer, Hagenngerweg 17 Santpoort, een paarde- deken; J. Wilusohut, Verbindingsweg 9b Bloemen daal, een wit mandje; Schulmayer, Parkweig 17 Aioemenu'aal, een zwarte doek; G. J. Rademaker, jL. JViargarethastraat 4 Haarlem, een hond; Quarles van uuord, Potgieterweg 6 Bloemendaal, een bril; v. van Loon, Koudehorn 50 rood Haarlem, een verm. zilveren armband; v. d. Linden, H. Roozen- .aan 25 Haarlem, een Engelsche sleutel; G. Bronik- aorst, Kinheimweg 71 Bloemendaal, een vulpen- uouder; Baasbank. Prof. v. Vlotenweg 10 Bloemen daal', een zijnen sjaal; Crommelin, Brederodeweg 62 Bloemendaal, een bestuurbare slee; P. Smit, Alb. '1 bijmlaan 8 Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; Tuilenaar, Zijlweg 10 Overveen, een paar wollen dameshandschoenen; K. v. d. Tuin, lerburgsraat 18 Santpoort, een verm. gouden da mes-armbandhorloge; G. J. Prenen, Oostertuindorp- iaan 4 haarlem, een huissleutel; Saits, Plataan'laan Bloemendaal, een verm. 'gouden broche; W. v.d. Zon, J. W. Prisolaan 9a Overveen, een blauwe pet en grijze jas; aan het bureau van politie J'verveen een huissleutel, een iietsensleutel, een im. paarlen collier, een kindenhanidschoen, een insigne, twee huissleutels; aan den politiepost te Aerdenhout, een bruine portemonnaie met inhoud; VV. A. Nellis,' Jan Gijzenvaart Santpoort, een kik- starter; Gasthuislaan 95 Haarlem, een bril in etui; W. H. Nieuwer!, Veldlaan 49 Aerdenhout, een vulpen; T. Zwemmer, Duinweg 13 Zandvoort een bobslede; C. van Kessel, Ramplaan 102 Haarlem1, een damestaschje; F. P. Hekker, Zuidertuindorp- laan 20 Haarlem, een ceintuur: A. Broomans, van Ewijckweg 6 Bloemendaal, een koperen gewidht; Overwegwachter Kleverlaan Bloemendaal, een slinger van auto; F. de Jong, Zandvoorterweg 27 Aerdenhout een motorhandschoen; P. Veenstra, Stoiberglaan 9 Aerdenhout, een hamer; van Vel gen, Leidscheplein 11 rood Haarlem, een kind'er- portemonnaie; T. Schoorl, KruLlelaan 10 BloeJ- mendaa'l, een zilveren horloge; M'ittweg, Klever laan 212 Haarlem, een schaats; Wildeboer, Zand voorterweg 88 Aerdenhout, een zilveren beursje; Earon van Dedem, Boekenroodeweg 4 Aerden hout, een grijze sjaal; aan den politiepost te Aer denhout, een heerenhandschoen en een z.'g. Alpen muts; aan 'het bureau van politie Overveen, een dames'hanidschoen, een glacé handschoen, een pijp, een veer van een auto. AANSTAANDE ZONDAG. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk, bediening Heilig Avondmaal, n.m. 5 uur dezelfde. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Ma- ranatha" v.m. 10 uur de l(eer J. IJserinlkhuy- sen. Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK v.m. 10 uur Ds. Joh. C. Brussaard. njn. 5 uur dezelfde. VRIJE KATHOLIEKE KERK v.m. 10.30 uur Ge zongen Heilige Mis. Woensdag 7.30 uur Stille Heilige Mis. Zaterdag v.m. 7.30 uur Stille Heilige Mis. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur Ds. J. 'Weener. Donderdag 7 Februari 's avonds 8 uur de heer AERDENHOUT. RELIGIEU7E KRING v.m. 10.30, Prof Dr. H. P. de Graaf te Leiden.

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 2