VAN BREEMEN'S I BRANOSTOFFENHANDEL Brechcokes en Anthraciet ANTHRACIET „SPECIAL HAARLEM ADRESBOEK MUZIEK Radio Technisch Bureau „IDEAAL" VARIA VAN HIER EN DAAR KERK-AGENDA voor Centrale Verwarming BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN Kleverparkweg 21 D - Telefoon 12324 Levering van complete radioinstallaties en alle electrische apparaten* S Gevonden Voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG, ZONDAG. De ervaring die ons niet verbetert, maakt onze verantwoording zwaarder. MAANDAG, Wie in 't geheim een ander kwaad doet, begaat een dubbele zonde; die een ander in stilte weldoet, doet een dubbele wel daad. DINSDAG, Een geheim is als een scheur in uw kleed, hoe meer gij het tracht te verbergen, des te meer valt het in het oog. WOENSDAG. Het is altijd een onaangename zaak te moeten breken met eene meening, die men lang gekoesterd heeft, maar de fout sclhuilt hierin, dat men haar eenmaal aannam zon der voldoend onderzoek. DONDERDAG. Het oordeel der menschen make niet moedeloos; het stemme U tot nadenken. VRIJDAG. Een klein inkomen leert verstandig huis houden. ZATERDAG. Met plicht bedoelen wij meestal datgene wat anderen moeten doen. BLOEMENDAAL. Het nieuwe alarmsysteem van de B, V. B. In ons vorig nummer gaven we reeds een uitvoerig overzicht van die wijze van wer ken aan het nieuwe alarmapparaat. We laten hieronder volgen de plechtige inge bruikneming op Vrijdag 11 Februari j.L Op het politiebureau te Overveen is het toestel aangebracht. In een hoek van het vertrek van de agen ten-wacht hangt een groote telefoarukast, die voor deze gelegenheid smaakvol met groen en linten versierd was. Tegen half acht arriveerden de commis saris van politie, de heer A. Hi-emsitra; wet houder J. C. Laan en het raadslid1 de heer A. Cassée ais leden der Commissie van toezicht op het brandwezen, aldus Haart. Dagbl, De voorzitter van de Vrijwillige Bloe- mendaalsehe Brandweer, de 'heer J. Meeu- wig, nam het woord. Hij herinnerde er aan dat de gemeente Bloemendaai een 'buiten gewoon goede braradweeer heeft, tenminste wat materiaal en ijver met blusischen be treft. Maar er ontbrak nog één noodzake lijk ding, namelijk een behoorlijk alarmsig naal. Onder leiding van den commandant, ir. W. L. C. Brunings, en van de commisisiie van toezicht op het brandwezen is1 dat dan toch eindelijk gekomen. Spreker noemde dit voor Bloemendaai een gewichtige dag. Met dit nieuwe alarmstelsel is een gr'oote stap vooruit gedaan. In enkele minuten kunnen nu vijftig leden van de Brandweer gealarmeerd worden. Vroeger moest alles per gewone telefoon geschieden en dat kon niet vlug gaan, omdat vele brandweerlie den geen telefoon hadden en dus gewelkt moesten worden. Nu heeft elke brandweer man een toestel thu'is, zoodat hij ommildd'el- lijik gewaarschuwd kan worden. „Door den staf der Brandweer is in korten tijd te Bloemendaai een goed ingerichte brand weer ingericht", zei spreker; „het mate riaal is goed en nu het alarmsysteem óók uitstekend Is, kunnen wij steeds spoedig hulp bieden waar dit noodig is". De h aer Meeuwig herinnerde er aan, dat de Brandweer in 1928 uitgerukt was voor vijf kleine en twee groote binnenbranden, drie maal voor een in 'brand staanden auto en zeven maal voor een duinbrand. En ook in dien fatalen stormnacht is door de Brand weer hulp verleend'. Spreker verzocht aan den commandant, 'den heer Brunings, 'het om de telefoonkast gewiklkélde lint door te knippen. Deze brach t dank aan het gemeen tebestuur van bloemendaai en speciaal iaan weihouder Laan voor de royale wijze, waar'op zij de Brandweer in staat stelt, baar taalk te vervullen. „Ons materiaal heeft nu een graad van volmaaktheid be reikt1", zei spreker, „waardoor wij met vele andere gemeenten kunnen wedijveren". Hierop knipte de heer Brunihigs het 'lint door, waarop aan den hoofdbrigadier J. Ronmer verzocht werd, het alarmsignaal in werking te stellen. Alle brandweerlieden in Bloemendaai, Aerdenhout en Overveen, werden door hem in enkele minuten opge beld. Tot ie'der Md zei hij: „Het nieuwe alarmsysteem gaat heden in. Wilt u van avond op de vergadering verslag uitbren gen?" In café Roosendaal zou namelijk de Vrij willige Bloemendaalsche Brandweer een vergadering houdien, waarin de leden zou den meédleelen of het alarmsignaal overal goed gewerkt had en waar de brandweer lieden verdere instructies zouden ontvan gen. Wethouder Laan toonde zeer groote be langstelling voor het nieuwe alarmsysteem. Hiermee was de ingebruikneming een feit gewtorden. Ondier gezelligen kout werd deze gebeurtenis in café Roosendaal nog een poosje nabepleit. BAKENESSERGRACHT 78 Telefoon 10070 SCHOUWTJESLAAN 23 Telefoon 10348 NEEMT PROEF MET ONZE 77 Aanzegshuizen: Gen. Cronjéstraat 28 - Zandvoortscheiaan, Heemstede, Tel. 26156 OVERVEEN. De doortrekking van de Oranje Nassaulaan. Vermoedelijk gesterkt door de oppo- sante klanken welke er vielen te beluis teren in de laatstgehouden raadsvergade ring hebben de bewoners van de Oranje Nassaulaan het volgende gepubliceerd: Het deed den bewoners van de Oranje Nassaulaan genoegen, dat in de laatst ge houden raadsvergadering der gemeente Bloemendaai een der leden nogmaals de doortrekking van de Oranje Nassaulaan ter sprake bracht en aan B. en W. den raad gaf door onteigening deze kwestie tot op lossing te doen 'komen. Wij hadden niet gemeend, dat het nog noodig was B. en W. een weg aan te moe ten wijzen teneinde een werk te doen uit voeren, dat door aanneming van een uit breidingsplan reeds was vastgesteld. Door welke omstandigheden worden de ze werkzaamheden tegengehouden? De voormalige eigenaar van de nu be bouwde gronden heeft voordien toch geens zins de bedoeling gehad de laan als dood- loopende op een sloot te doen aanleggen. Dat niet dadelijk bij den aanleg van de laan ook de brug gelegd werd, moest toen gezocht worden in een tegenwerken van een grondexploitatie-maatschappij zoo werd beweerd. Den bewoners der huizen aan de Oranje Nassaulaan werd, toen zij de huizen koch ten, medegedeeld, dat na afloop van den bouw de doortrekking van de laan zou plaats hebben. Anders jha'd menigeen 'zich nog wel eens bedacht alvorens tot aankoop over te gaan. Nu echter de winst van den bouw en grondverkoop in de zakken der voormalige eigenaars is geborgen doet men alsof er van een dergelijke belofte nooit gesproken is. Indien hier tusschen de gemeente en de voormalige eigenaars een overeenkomst tot stand is gekomen, waardoor de tegen woordige bewoners gedupeerd zijn, dan is het zaak dat hier eens klare wijn wordt geschonken en men ons niet langer in het onzekere laat. Zijn er moeilijkheden ontstaan tusschen bovengenoemde partijen, dan is het zaak, dat deze ten spoedigste worden opgelost, zoo mogelijk door een uit den Raad te be noemen commissie, welke dan wel zal trachten de partijen 'tot overeenstemming te brengen. Mocht dit op onwil afstuiten, dan kan men nog altijd tot onteigening overgaan. Maar men vergete niet dat ont eigening een lange weg is. Wij hopen dat in de eerstvolgende Raadsvergadering deze aangelegenheid eens een ernstig punt van bespréking moge uitmaken. Tot zooiver deze publicatie. Het is de gemeenteraad reeds békend dat hier onwil van den eigenaar in het spel is. Er wordt echter getracht een min nelijke schikking te treffen. Laten we 'ho pen dat dit met een succes wordt beloond, anders is het eenigste wat den Raad te doen staat om tot onteigening over te gaan, >en dit kost tijd. Er wordt aan gewerkt, ide resultaten zullen wel spoedig bekend zijn. 1. Ouverture „Egmonit", Ludwig van Beethoven.-'i 2. Vioolteoncerti'.Peter IIj. Tschaikows- ky; a. Allegro .moderato, b. Canzonetta, c. Allegro vïvaccissimo. 3. „Vi'afava" (Mijn1Vaderland, Frie- drich Smet-an-a, (Symphontsch gedicht). 4. El sombrero de tres picos, Manuel da Falla; a. Les v-oisins, b. Danse du meu nier, c. Danse finale. In het programma worden de trwee laat ste nummers nog nader toegelicht: Manual' de. Falla: EI sombrero de tiras Picos E'it drie-deeMge werk van den vuri- gen en elèganten Spanjaard de Falla is een ballet-fantasie „De driekantige steek" is een puntige benaming voor dé nationale danskarakters die .allicht voor den geest komen. De muzikale kracht van de Falla is ■'ezond gevoed door de levendige muzikali teit van het Spaahs"he volk. En dle'ze mu zikaliteit is niet alléén de bron voor het werk van den componist, zij 'beteekent óók bet ideaal van dezen auteur. De Falla meent dat de persoonlijkheid van den componist in de algemeene uitingskracht van de voiksmuzikaliteit moet opgaan. Al dus bewondert men van harte in d'e Falla's muziek een dythirambische bezieling; de danis als volksiHymne. Aan d'e eigenlijke mod'erne, innerlijke ontwikkeling van de muzikale elementen in geest en sentiment neemt deze componist zoo goed als geen •deel. F. Smetana: Mijn Vaderland. Een der aan'trehkel ritste werken van den Tsche- chiisch-nationalen componist is dit omvang rijke sympohnische gewicht, waarin Sme tana zich als een talentvolle navolger van Lisz't'is geniale orkiïstgeda'chteii dloet gel den. Het vo'lkssentiment van Smetana's va derland komt bier niet'zoozeer in melodie of harmonie dan wel in rybtme tot uiting. Men bewondert de karakteristieke bewe- rrin^en. diie in de beste passages zelfs bo ven illustratieve uitbeelding uitgaan en zélf sta ndiige muzikale taal zün. De over gang van bet le deel naar het tweedie (Boe renbruiloft) is zéér goed en niet minder knap van faotubr is die stijging bij de stroomversneHinden'Het werk toont den vrüen vorm der symoho-niisirii-e gtedïnh- t-en en heeft zb'n kracht in de rythmiek en de orkestrale kleur. Bovendien is de gekleurde plattegrond ook afzonderlijk verkrijgbaar ad ƒ0.10. Het Februarinummer van ,,0-n-s Eigen Tijdschrift", uitg. van. de fa. C. J. van Ho'Uten en Zoon, Weesp, bevat: Vondel en d'e dood, door Jan R. Th. Campert; Lycksang, gedicht van Vondel; In 't bedreigde land tusschen Gelre en 't Sticht door A. G. Wigman; De Zuiderkerk te Amsterdam door v, d. Eeckhout; Kloos terwezen, gedicht van Jan R. Th. Campert; Gavarni en z'n Carnavalsprenten door Gor- nelis Veth; Carnaval Visioen teekening van W. Heskes; Carnaval en Muziek door Maarten Dijk; Tijdswaarde gedicht van Vondel; De Jonker komt door Herman Korte'iing; Iets over Amsterdams-die Kwa kers door S. Kalff; Het ontwaken der nei gingen door A. J. D. v. Oosten; Hofje te Alkmaar Houtsnede van J. F. Kuipers; Op 't stockske van Oldenbarneveldt, Fascimile an Vondels manuscript; Beglansde Ruiten, Blanke mist, gedicht van Hél éne Sw'airt; Voor onze kindieren: De strijd over de spreukjes door W. J.. v. -d. Geer Broere; Het hierencarnaval door Jeanne Koning- Goe'terier; Boefjesdag door H. Pilan; Voor vrijie uurtjes. VAN H. O. V. De Haarlemsche Orkestver- eenigi'ng geeft een Ledencohcert op Don derdag 14 Februari 1929, des avonds 81/* uur precies in d'e Gem. Concertzaal. So liste: Seph-a van Beinum-Jansen, viool. Het Programma vermeldt: We ontvingen van bet Hoofdconsultaat van den A.N.W.B. Toeristenbond van Ne derland een toeristengidsje voor Haarlem, speciaal samengesteld voor hen, die eeni- gen tijd aldaar verblijf houden en in de omgéving van 'hun tijdelijke woonplaats per rijwiel uitstapjes wenschen te maken. Bovendien zijn er routes opgegeven voor hen, die elders verblijven, b.v. te Amster dam of Den Haag en 's avonds weer thuis willen zijn. Bij deze 'tochten wordt zooveel mogelijk de aandacht' ^evps'tig'd op hetgeen men onderweg 'ziet; Vóórts' is er aan vastge knoopt hoe het vroeger was en hoe het in de naqste toekomst,, worden zal. Ook zijn er in dit werkje enkele platte gronden en kaartjès opgenomen. Daar men zich op de detailkaarten voldoende oiiënteeren kan, :gijn de beide overzichts kaartjes der Rijwiqltochten zoo eenvoudig mogelijk gehouden; alle verb-indings- en toegangsroutes', die verwarring kunnen stichten, zijn op déze kaartjes weggelaten, zoodat imen gemakkelijk verschillende tochtjes kan combineeren. De prijs van het gidsje, dat aan het Hoofdconsulaat, Amsterdam Keizersgracht 588590 verkrijgbaar As, 'bedraagt 0.40 ❖<a^<&^<a^<a^<ass&<asSG>o<3#^<ass&<a^<3^<a^<a^<as^<3^<a^<2Ss3><£#s><a#^<t><a£5><3s^>o ZOMER WINTER, Als in schitt'rend warme zomer, Alles draagt het feestgewaad, De natuur ons dwingt te loven G'nieten vaak tot 's avonds laat. 't Leven is dan buiten leven, Noode gaan wij in ons huis, 's Morgens gaan wjj vroeg naar buiten, Buiten voelen wij ons „thuis". En de avonden, ze brengen Veel verkwikking, heerlijk frisch, 's Avonds gaan wij fietsen, wand'len Ied'ren keer weer na den disch. Hoort ge bij dat blij genieten Soms ook niet een enk'le klacht? O, wat héb ik deze week weer Weinig werk tot stand gébracht. ''t Is een kille natte winter, Donker is het ied'ren dag Buiten is niets te beleven, Weg is thans de zomerlach. Binnen in de warme kamer Doet men vroeg de lampen aan, Gezelligheid 'houdt ons 'binnen, Niemand wenscht er uit te gaan. O, die avonden ze fluist'ren Met intiemen sterken drang: „Voelt den rijkdom Uwer woning, Dankt hiervoor Uw leven lang". Zomer, winter, twee contrasten, Biedt het laven dar natuur. Maar de winter geeft den menschen Menig rustig arbeidsuur. Heerlijk, die in zomerleven Heimwee krijgt naar huis en haard, Want het huiselijke leven Blijft een groot geluk op aard. BLOEMENDAAL JAARGANG 1928 PRIJS f 1.50 Te Aerdenhout verkrijgbaar bij J. A. HUPKENS, Zandvoortscheiaan 165 op alle uitvluchten van „handige" reizi gers voorbereid te zijn, is aan de bepaling nog toegevoegd, dat het ook verboden is, vruchtenschillen „te laten vallen". Als nieuwe bepaling is ook ingelascht, dat de draagbare bagage, welke de rei zigers in de rijtuigen -mogen medenemen, wan dien aard moet 'zijn, dat zij het mate riaal niet beschadigt. De Spoorweg is thans ook bevoegd, bagage met een anderen trein te vervoeren -dan dien, voor welken zij ter inschrijving aangeboden is, 'inidien in den bagagewagen geen voldoende plaats ruimte beschikbaar is. Enkele andere bepalingen, die vroeger ook reeds bestonden zijn de volgendè: Vijf minuten vóór het vertrek van den trein behoeven geen plaatsbewijzen meer afgegeven te worden: indien twee 'treinen in dezelfde richting binnen kort tijdsver loop van het station vertrekken, behoeven voor den volgenden trein geen plaatsbe wijzen afgegeven, te worden, vóórdat die afgifte voor den voorgaanden trein afge- loopen is. Iedere reiziger heeft voor zijn handbagage slechts de beschikking over de ruimte boven en onder zijn zitplaats. Lie beambten en bedienden van den Spoor weg 'hébben te allen tijde het recht zich in tegenwoordigheid van den reiziger te over tuigen van den aard van het in de rijtuigen medegenomene. Het is verboden in of uit de voertuigen te gaan, daartoe pogingen aan te wenden of anderen in htm pogingen' daartoe behulpzaam te zijn, of de portie ren in de zijwanden der tijtuigen te ope nen, terwijl de trein in beweging is. Wie een quaden naem heeft, is half ge hangen. Nieuwe bepalingen in het Spoorweg reglement. In het onlangs in werking getreden nieu we reglement van vervoer op de Spoor wegen zijn tal van nieuwe voorschriften opgenomen, die voor een groot deel van belang voor het reizend publiek geacht mogen worden, schrijft de Tel. Indien in een trein voor een reiziger geen zit- of staanplaats beschikbaar is in de rijtuigklasse voor welke zijn plaatsbe wijs geldig is, en indien hem evenmin toe gestaan kan worden een zit- of staanplaats in een hoogere klasse in te nemen, dan kan vervoer in een lagere klasse, zoover daarin nog plaats beschikbaar is, met te rugbetaling van het prijsverschil vorderen, of van zijn reis afzien, in welk geval hem de prijs van zijn plaatsbewijs en de eventu eel door 'hem betaalde bagagevracht wor den terugbetaald. Ten aanzien van het vervoer van kinde ren stelden thans de volgende bepalingen: kinderen, jonger dan v-ier jaar, voor wie geen afzonderlijke plaats verlangd wordt, worden kosteloos vervoerd. Kinderen, die den leeftijd van vier, doch niet dien van tien jaar bereikt hebben en jonge kinderen, voor wie een afzonderlijke plaats ver langd wordt, worden tegen verlaagde prij zen vervoerd, welke niet meer mogen be dragen dan de helft van de prijzen der plaatskaarten voor volwassenen. Deze ver laging behoeft niet verleend te worden op de prijzen der plaatskaarten, welke reeds een andere vermindering tegenover het normaal tarief opleveren. Bij twijfel omtrent den leeftijd van kinderen beslist de beambte of bediende van den Spoorweg, met die controle der plaatsbewijzen belast Dit is een der zeer weinige gevallen, waar in de stationschef niet in hoogste instantie beslist. In het nieuwe reglement is ook opge nomen de verbodsbepaling betreffende het werpen van vruchtenschillen op de tree plank der rijtuigen en op de perrons. Om Men siet aen de tonigh of 't vareken gor- tilgh is. Terug te bekomen bij: H. Verstraten, Olican- straat 27 Haarlem, een jongensjas; G. Sikkens, Scheldestraat 19 Haarlem, een -dameshandschoen G. Zwarteveen, Lage Duin en Daalscheweg 15 Bloemendiaal, een wollen idoek; Hendriks:, Rol landspad 19 Haarlem, een blauwe klutj P. E. van dier Yv er tl", Bredero-d-eweg 69 Bloemendaai, een huissleutel; Vleg-hert, van Stolberglaan 17 Aer- aeninout, een vulpotlood; de Clercq, van Stolberg laan 12 Aerdenhout, een Iersche setter; F. Blei, Rijnegomlaan 9a Aerdenhout, een vulpotlood; van Bruggen, Naaldenveld Aerdenhout, een auto band; G. Polderman, Vondei-laan 46 Heemstede, een slede; aan het bureau van politie te Over veen, een portemonnaie, een gymnastiekschoen, een sleutelttje van een 'hangslot, een rozenkrans in etui. Ondertrouwd: C. A. Honig en1 H. B. Mostert. Overleden: J. J. Groesz, 64 j.; H. Voo- ren, 57 j.; wonende te Haarlem; Jkv. A. M. W. J. Backer, 77 j.; A. A. Jongepier, 1 j. AANSTAANDE ZONDAG. BLOEMENDAAL. NED, HERV, GEMEENTE v.m. 10 uur Ds. J. J. Stam te Rotterdam, n.m. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Ma- ranatha" v.m' 10 uur -de 'heer F. Visser, theol. stu-d. te Utrecht. Donderdag 's av. 8 uur Ds. J. C, van Dijk, bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK v.m, 10 uur Ds. Joh, C. Brussaard. n.m. 5 uur dezelfde. VRiJE KATHOLIEKE KERK v.m, 10.30 uur Ge zongen Heilige Mis. Woensdag v.m. 7.30 uur Stille H. Mis. Zaterdag v.m. 7.30 uur Stille Heilige Mis. NED. PROTESTANTENBOND, aid. Bloemendaai v.m. 10,30 uur Prof. Dr. G. J. Heering te Leiden. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur D». J. C. van Dijk. AERDENHOUT. RELIGIEUZEN KRING v.m. 10.30 uur Ds. A. K. Kuiper te Amsterdam.

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 2