PLAATSELIJK NIEUWS ADRESBOEK UITGAAN BOEKBESPREKING KERK-AGENDA FONGERS RIJWIELEN J. G. VERBEEK BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN STUDEBAKER Automobielen I /- G. VERBEEK BURGERLIJKE STAND. Gevonden Voorwerpen. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG. ZONDAG. Geluk is alleen het verlangen, niet het bezit. MAANDAG. Niet de vreugde, die u wordt bereidt maar slechts die, welke gij voor anderen bereidt, kan u waarlijk gelukkig maken. DINSDAG. Wie met zelfbewustheid het gevoel van verantwoordelijkheid kweekt in zijn hart en dienovereenkomstig handelt, maakt zich onmisbaar. WOENSDAG. Spreek geen kwaad, maar zorg er voor dat er voorraad zij om goed te spreken van u. DONDERDAG. Mismoedigheid verlamt de kracht, Met moed slechts wordt iets grootsch volbracht Wie slagen wil in eenig werk, Zij kloek en door volharding sterk VRIJDAG. Niet alleen een groote liefde, ook een groote haat draagt verzoenende kracht in zich, daar beide het ^kleine en nietige doen vergeten. ZATERDAG. Het weten is wel schoon, maar doen gaat boven weten Die veel en grondig weet, is waard geleerd te heeten, Maar die zijn tijden meet, zijn driften houdt in toom, Zijn daden wel beleidt, zulk een is wijs en vroom. Agent voor Bloemendaal nadere bestudeering, want we zitten er toch 7 jaren aan vast. Ook de heer De Waal Malefijt dringt op aan houding aan. De heer Hogenbirk vindt dat het beter is dat er eerst met den heer Olie wordt onderhandeld Deze bestaande dienst loopt nu 6 jaar en het gaat niet aan om met hem geen rekening te houden De heer Luden wijst op het drukke verkeer op de Elswoutslaan, want deze weg is op een druk verkeer niet ingericht natuurlijk zou hier het één richtingsverkeer kunnen worden toegepast, t.w. heen Elswoutslaan en terug de Duinlustweg, daar heeft spr. geen bezwaar tegen. De heer Laan vindt lang praten onnoodig, al zou de gemeente dit 15000.kosten, dan nog zou spr. er voor zijn; wat betreft de heer Olie, deze heeft bewezen niet te kunnen concurreeren, dat is per slot zijn eigen schuld. Het is beroerd voor hem, maar hij weet nu de cijfers en daarom kan er met hem niet meer over gesproken worden. De heer Van Nederhasselt zou gaarne zien dat dit punt werd goedgekeurd, laten de leden aan nemen dat het de gemeente hoogstens kan kosten 37642.en elk kaartje dat er verkocht wordt verminderd dit bedrag, het moet de gemeente wat waard zijn dat deze dienst wordt ingesteld, de trekschuiten hebben ook afgedaan voor betere vervoermiddelen en zoo is deze totstandkoming van een goed vervoermiddel in de gemeente evenzeer noodzakelijk. De heer Kremer zou toch liever eerst eens met de heer Olie onderhandelen en vindt het niet meer dan beleefd dat er met iemand die 6 jaar lang een dienst exploiteert rekening wordt ge houden. De heer Schulz zet in een uitvoerig betoog uit een dat hij betreffende de kosten geen tegenstan der is, maar meer betreffende wie deze dienst zal exploiteeren en dan vindt spr. het noodig dat de heer Olie hierin wordt gekend. De conclusie was dat er werd besloten op voorstel van den heer Cassee, met te- genstemming van de heeren Luden, Dor- hout Mees, Laan en Van Nederhasselt, dit punt aan 'te houden en B. en W. op te dragen eerst nog nader met den heer Olie te onderhandelen. We wachten met veel belangstelling de resultaten van deze onderhandelingen af. 't Is te hopen dat het college van B. en W. dezelfde spoed 'blijft betrachten. Wij ontvingen het Aprilnummer van Fo tovreugd", een maandblaadje in brochure vorm dat foto-amateurs wil kweeken, on der redactie van den heer Adriaan Boer, uitgever te Bloemendaal. Het nummer bevat eenige interessante artikelen op het gebied van fotographie, o.a. Fotovreugdnieuws, Wenlken voor ,,mooi weer" amateurs, enz. Het boekje dat typografisch goed is ver zorgd willen we wat betreft inhoud gaarne den amateur fotograaf aanbevelen. Zijn er geschillen tusschen Bloemendaal en Haarlem? Neen! zegt onze wethouder van publieke werken. (Als antwoord op de desbetreffen de vraag van één onzer vroeden in de laat ste raadsvergadering). Maar deze zoo perti nente ontkenning van de tafel van het Dag. bestuur doet toch wel wat vreemd aan, want slechts enkele dagen geleden somde Haarlem's Dagblad een heele reeks van ge schillen op. Is deze wethouderlijke ontkenning een groot gebaar om te voorkomen, dat een ,,geschillenkwestie" in den Raad uitvoerig wordt behandeld of zijn de medeelingen in dat Haarlemsche blad opgeschroefd en onwaar of onjuist wat nog niet hetzelfde is immers. Maar ondanks deze pertinente ontkenning in onzen Raad zijn de feiten, in de Haarlemsche pers genoemd, belang rijk genoeg en wil het ons voorkomen, dat deze niet zoo maar uit den duim gezogen zijn. Het lijkt ons niet goed, te doen alsof er met onzen grooten buur geen vuiltje aan den lucht is. Beter ware het, de geschil len, aangenomen dus dat zij er zijn juist wél in den Raad te brengen. Waarom en vanwaar toch deze ontkenning? Is er dan niet het geschil tusschen Bloemendaal en Haarlem over verbetering van de Kle verlaan, n.l. het gedeelte in onze gemeente liggende, waarvan Haarlem eigenaresse is. Wanneer Bloemendaal de vrije beschikking had over de Kleverlaan zou deze dan al niet lang verbreed- en van een ander weg dek .voorzien zijn geworden. Is zelfs in den Raad al niet de wensch geuit om te trach ten de Kleverlaan zoodanig te verbeteren, dat één-richting-verkeer kon worden inge voerd, aansluitende aan het aldus gecon strueerde gedeelte tusschen den spoorover weg en de Delft. Haarlem verlangt het ba gatel van 10 mille wanneer Bloemendaal prijs stelt op de Haarlemsche eigendoms rechten op dezen verkeersweg, aldus weet Haarlem's Dagblad te melden. En Bloemen daal wil daar niets van weten. De toestand onhoudbaar zeer stellig bij den spoor overweg vooral blijft onveranderd! Is er nu een geschil tusschen beide gemeente besturen of is dit geen geschil. Neen! zegt de wethouder. Maar wij dealen die mee ning niet en een gedeelte van onzen Raad stellig evenmin. Wij achten een dergelijk geschil zelfs van belangrijken aard, omdat de verkeersveiligheid bij den spooroverweg steeds meer precair wordt. Er moeten aan dat gedeelte van de Kleverlaan verbete ringen worden tot stand gebracht. En daar toe is het noodig, dat er overeenstemming kom tusschen Bloemendaal en Haarlem. En zijn er geen geschillen over den Zee weg? Heeft Bloemendaal niet een blunder begaan door te verzuimen aan Haarlem het bij vonnis van de Haarlemsche Rechtbank vastgestelde bedrag te betalen als schade loosstelling voor het onteigende gedeelte der watervang? Is de kwestie, hierdoor ont staan, al opgelost of is het juist, dat zooals Haarl. Dagblad eveneens wist mede te deelen Haarlem van deze positie ge bruik maakt om aan onze gemeente enkele voorwaarden op te leggen ten opzichte van gebruik van den Zeeweg etc. Is dit dan geen geschil tusschen beide gemeentebestu ren? Hoe kan de wethouder het ontkennen, tenzij hij een optimistische kijk heeft op deze op te lossen vraagstukken." Een gra dueel verschil slechts, maar dan toch nog al van groote afmetingen. En dan nog de eigendomskwestie over den Leidschenvaartweg. Bloemendaal stelt er reeds lang prijs op in het bezit te komen van den Leidschenvaartweg, waar deze binnen het grondgebied van onze gemeente ligt, o.a. bij Vogelenzang. Deze wensch is niet van vandaag of gisteren. Haarlem heeft aan dat verlangen van Bloemendaal nooit tegemoet willen komen; heeft haar eigen domsrechten binnen Bloemendaal's grond gebied willen behouden vóór de grenswijzi ging om als argument voor die grenswijzi ging te kunnen worden gebezigd nu, hoe wel de grenswijziging haar beslag heeft en een vernieuwde poging tot grensuitbreiding naar de zijde van Bloemendaal hoewel in de toekomst stellig te verwachten voorloopig niet zal worden ondernomen, wil Haarlem daar evenmin afstand van doen, in de overtuiging dat men te avond of morgen van Bloemendaal eenige con cessie zou kunnen noodig hebben of anders om. Wij meenen, dat Haarlem haar bezit in Bloemendaal op hoogen prijs stelt, meer nog met het oog op hare toekomstplannen dan wel voor onmiddellijk belang. Grojt- Haarlem zal daarenboven niet rusten voor dat een groot stuk duingronj in car bezit is gekomen waartegen Bloemendaal te recht protesteert. Een zoodanigen buur is en blijft gevaarlijk en lastig. Hij bindt Bloemendaal op ongewenschte wijze en be let de vrije beschikking op eigen grond gebied. Dat is stellig niet in het belang van onze gemeente! Geschillen zijn er om op te lossen en wanneer Haarlem daaraan niet wenscht mede te doen door onmoge lijke eischen te stellen dan, ja dan zijn het feitelijk geen geschillen meer.... en heeft de wethouder gelijk. BLOEMENDAAL. H. Lankamp, f Alhier is deze week overleden in den ouderdom van ruim 80 jaar, de 'heer H 'Lankamp, gep. hoofdon derwijzer aan egn Christelijke school te Amsterdam. De overledene was in den lande alge meen bekend door zijn geschriften ten be hoeve van het christelijk onderwijs in het algemeen. Doch ook irr Bloemendaal was de heer Lankamp geen onbekende, inzonderheid in het kerkelijke léven der Gereformeerde Kerk alhier, toen de kerk in deze gemeente tot stand kwam. Donderdag had in allen eenvoud de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot plaats op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg. Bazar Vrouwenbond. Woensdagmid dag werd in het gebouw der Bloemendaal- sche Schoolvereeniging door mevrouw Schiefferdecker de bezar geopend ten bate van het babyhuis van de afdeeling Haarlem van den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Allereerst bedankte mevrouw Schieffer decker alle dames, die met zooveel liefde en toewijding geholpen hebben, de Naai sterdames", en de vele anderen, die rijke giften geschonken hebben. Den heer v. Basten, ging spr. voort, zijn wij zeer dankbaar voor de aankleeding der zalen en alle leveranciers voor hetgeen ze toezonden. Het babyhuisje bedoelt een toevluchts oord te zijn voor onverzorgde babies. Kan men zich iets voorstellen dat meer recht heeft op ons medegevoel, vooral van vrou wen dan dit begrip: een onverzorgde baby, een kindje waar van de moeder gestorven is, of waarvan de feeder om welke reden dan ook n.iet ïn staA 'is te zorgen?' Een echte bab\ o/ider leiding van mevr. v. Valk bood mevr. Schiefferdecker bloe men aan, als erkentelijkheid van alle kin dertjes die in de tóekomst geholpen zullen worden. Alle aanwezigen begaven zich hierop naar de verschillende stands om het inge- zondene te bezichtigen. H. B. De Emmabloemcollecte. De telken- jare te houden Emmabloemcollecte wordt dit jaar gehouden op Woensdag 17 April aanstaande. Een zenuwtoeval tengevolge van drank misbruik. Zondagmiddag kreeg een manspersoon een zenuwtoeval op de Iepen laan. De politie bracht dezen persoon per motor over naar het politiebureau. Reeds spoedig bemerkte de politie dat de man te veel drank gebruikt had. Na bijkoming werd de man weggestuurd. Begin van brand. Voor de tweede maal is er brand ontstaan op het terrein achter het gebouw van het P. W. N. aan de Plantsoenlaan, doordat er kinderen speel den met lucifers. Door eenige burgers werd het brandje gebluischt- De gealarmeerde brandweer behoefde niet uit te rukken. Personalia. -^ Vogr het te:Amsterdam af genomen examen v.oor adspirant-inspec- teur van politie slaagde o.a. de 'heer F. Vierhout alhier. OVERVEEN. Aanrijding, Eén jeugdige wielrijder die op het Binnenpad reed in de richting Julianalaan wilde nog deze weg overste ken toen een auto naderde rijdende in de richting Overveen. De chauffeur kon een aanrijding niet voorkomen. De wielrijder klaagde over pijn in den rug. De fiets werd ernstig 'beschadigd. De autobestuurder treft geen schuld. Duinbrandje- Aan het begin van den Zerewögl ontstond eenige dagen geleden een duinbrandje doordat kinderen ter plaatse speelden met 'lucifers. Door eenige burgers werd erger voor komen die het brandje bluschten met zand. We mogen hier wel een waarschuwing laten hooren dat ouders zoo veel mogelijk toezien dat hun kinderen n'iet in het bezit komen van lucifers. VAN BLOEMENDAAL JAARGANG 1928 PRIJS f 1.50 Te Aerdenhout verkrijgbaar bij J. A. HUPKENS, Zandvoortschelaan 165 Door een autoruit geschoten. Zondag- midag is er door kinderen op een stilstaan- den auto geschoten. Vermoedelijk is dit ge beurd met een windbuks. De voorruit werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Het rijwielverbod op het Binnenpad op geheven. Sinds korten tijd is het rijwiel verbod op het Binnenpad opgeheven zoo dat deze weg nu in beide richtingen kan worden 'bereden- Deze maatregel is in hoofdzaak toegepast om de gevaarlijke hoek Julianalaan—B'loemendaalsche weg zooveel mogelijk te ontlasten. Aanrijding op den Zeeweg. 2e Paasch- dag maa'kten 400 Duitsche motorrijders onder leiding van de K.N.W.V. een tocht door ons land naar Zandvoort. Op de Zee weg reed een jongen met een fiets toen de ze lange file van motoren van achteren naderden. De jongen stak plotseling den weg over om aan de overkant van den Zeeweg weer terug te keeren zonder een teeken te geven. Hij werd daardoor aan gereden en vrij ernstig aan de knieën ver wond. Het rijwiel werd totaal vernield. De jongen werd overgebracht naar drogisterij Haaks en verbonden door Dr. Lüttge te Overveen, De Luthérfilm. Op 8, 12 en 15 April zullen er onder auspiciën van de Haarlem sche afdeeling der Evangelische maat schappij in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem vertooningen worden ge geven van de film Luther", welke door den bekwamen Duitschen regisseur Hans Kyser werd ge maakt. Wolfgang Zeiler heeft muziek bij deze film gecomponeerd, die uitgevoerd zal worden door den orga nist George Robert; Ds. Poot en Ds. Drij ver zullen bij beurten een toelichting tot de film geven. Onder de Klamboe" door Pamela Wynne, schrijfster o.-m. van „De held harer dro oimen" en „Verborgen ver hangen". Prijs geb. in geïll. omslag 2.50. Uitgave Van Holkema en Wa- rendorf's uitg. mij. te Amsterdam. Dit boek van Pamela Wynne speelt voor een deel in Engeland, voor een ander deel in Britsch-Indië. Vooral de Indische episode met zijn geheimzinnigheid der Inlandsche bevolking is boeiend en zal met genoegen worden gelezen. Dandelion heeft bij haar ouders een vrij eentonig en armoedig leven. Een oud vriend van haar vader komt bij hen op bezoek. Hij is een handelsman uit Bombay. Dade lijk raakt hij onder de bekoring van Dande lions onbevangen jeugd en vraagt haar ten huwelijk. Haar ouders, vooral haar moeder hebben dit gehoopt. Hun finantieele toe stand is alles behalve rooskleurig en zij meenen, dat een rijk huwelijk niet alleen een zegen zal zijn voor Dandelion, maar eveneens voor haar broers en zuster. Dan delion, die den man min of meer griezelig vindt, weigert zijn aanzoek, maar later, de teleurstelling van haar ouders beseffend, komt zij op haar besluit terug. Zij trouwt den man die een nobel karakter heeft en zeer veel van haar houdt. En nadat deze met veel geduld en vriendelijkheid haar schroom heeft overwonnen, voelt zij zich gelukkig. Zij gaan in Bombay wonen, maar daar de zaken van haar man hope loos in de war zijn, heeft zij in het begin een eenzaam leven, totdat zij op een bal en in de club in kennis komt met een jong Engelsch officier, die dadelijk verliefd op haar wordt. Deze man is een min of meer obscuur persoon, die niet zeer gezien is, nog meer omdat zijn moeder, naar men meent, een Inlandsche vrouw was, die echter spoorloos is verdwenen. Hij zelf schijnt van die moeder niets af te weten, maar zijn geschiedenis is bekend aan een In landsche vrouw, die als baboe dienst doet bij Dandelion. Deze baboe, gesteund door de zeer ge heimzinnige moeder van den officier, tracht door alerlei intriges Dandelion met den oficier in opspraak te brengen. Dit lukt gedeeltelijk, te meer daar Dandelion in haar onervarenheid zeer bekoord is door den jongen man, die zoo geheel anders is dan haar eigen, ouderen en ernstigen echt genoot. Gelukkig wordt zij bijtijds tegen gehouden en begint te begrijpen, dat zij raar hart toch eigenlijk heeft gegeven aan haar man. Deze echter is onder haar ge drag verkoeld en zij moet hem als het ware opnieuw winnen, wat haar ten slotte dan ook gelukt. Agent voor Bloemendaal: Stille Avond- Wij willen in den schemer langzaam loopen, verzetten voet voor voet ook wel eens niet; dan staan we hand in hand en staren in 't ver schiet. Geen toekomst is zoo schoon, als waar wij op hopen Een kudde wolkjes drijft langs hoogen hemel en glijden een voor een om 't maantje heen dan wijken zij als schaapjes zacht uiteen en zoeken elk een weg in dwarrelend gewemel. Wij peinzen bij de wisseling van 't geflonker der maan en t weemoedstemmend teer halfdonker: zou maan of wolk het bij ons winnen min of meer? Was er geen leed, wij zouden 't geluk niet achten; het maantje schuilt nu weg, wij hopen, wachten, en zie, daar lacht het weer bemoedigend op ons neer. Kerst Zwart. Wie zijn toorn inslikt heeft hem nog niet altijd dadelijk verteerd. Smiles. Verschil van inzichten kan geen kwaad, waar goede wil is en geen bekrompenheid. Vaak hechten de menschen het denk beeld van geluk alleen aan het uiterlijke, maar de waarheid zoekt het in het ge moed, in kalmte en zielsrust. Wie met het leven speelt Komt nooit terecht. Wie zich niet zelf beveelt, Blijft altijd knecht. Een ieder acht zijn eigen kruis 't zwaarst. Bevallen: B, F. Cerfontain-Schuijff d. Ondertrouwd: C. B. Sassen en B. G. de Winter. 'Overleden: A. Holleman, 20 jaar, over leden te Leiden; J. Gestel 48 j.; J. A. Mun ters, 81 j. Terug te bekomen bij: K. Moerman, Stclberglaan 19 Ardenihout, een strengetje parels; Rimc'ker, Hee ren1 weg 192 Heemstede, een paar witte kinder- ■h and schoenen; Schrama, Zu i d e rtuindo rp 1 a an 8 Overveen, een zilveren ïozenkrans; Mej. Tates, Bosch en Duinlaan 8 Bloemendaal, een nikkelen vulpotlood; Heule, Kleverlaan 17 Bloememdaal, een liadider; 'H, Ni eland, Arnioldi straat 24 Haarlem, een fototoesel; B. M. de Vries, Kinheimweg 51 Bloe mendaal, een kinderbeursje; van 'Maren, Prins Hendriklaan 38 Overveen, een ruigharig hondje; v. d. Ham, Zuidertuindorplaan 24 Overveen, een damestasch met inhoud; van Uden, Brederodeweg B 4 Veis en. een portemonnaie met inhoud; A. v. Dam, Zandvoortsohelaan 220 Zandvoort, een kin- de rpor te monn ai e met inhoud; J. Ban'ke, Brcuwers- pl'ein 39 Haarlem, een schop; tfan Eerden, Zomer- zorgerlaan 40 Bloemendaal, een zilveren broche; Kleverlaan 90 Bloemendaal, een rozenkrans; Paerl, Juliamalaan 26 Overveen, een zwarte ,sportporte- rronTiaie; A. Duijn, Teilerstraat 41 Haarlem, een bovenstuk van een schrijfbureautje; aan het bureau van petitie te Overveen, een wieldop. AANSTAANDE ZONDAG. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE v.m, 10 uur Ds. Fr. Post- ma te Haadlejp. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Ma- ranatha" v.m. 10 uur de heer K. Koopman. GEREFORMEERDE KERK v.m. 10 uur Prof. Dr. A. A. van Schelven te Haarlem. N.m. 5 uur dezelfde. NED. PROTESTANTENBOND, afd. Bloemendaal v.m. 10.30 uur Ds. L. B. Houtgast te Alkmaar, VRIJE KATHOLIEKE KERK v.m. 10.30 uur gez. H. Mis. Woensdag v.m. 7.30 uur Stille H. Mis. Zaterdag v.m. 7.30 uur Stille H. Mis. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur Ds. J. -C. van Dijk. AERDENHOUT. RELIGIEUZEN KRING v.m. 10.30 uur Mevr. D. Kichert Groeneveld te Voorschoten.

Bloemendaal's Editie | 1929 | | pagina 2