- OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - gemeenten - li 1'' jaargang 24 AUGUSTUS 1907 EXTRA-NUMMER. No. 2 Het Bloemendanlsch NeettM Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe- taling.- Prijs per nummer fO.lO Advertentiën 10 cents per regel; bij herbaalde plaatsing korting. Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder ree actie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Wij meldden gisterenavond per bulletin I)e Secretaris- zoowel in Haarlem als te Bloemendaal, keuze. dat de burgemeester aan den Raad als zijn gevoelen had medegedeeld, dat het in de Raadsvergadering van 22 dezer genomen besluit ter benoeming van een secretaris strijdig was met de wet. Hieruit volgt dat artikel 70 der gemeentewet is toege past. Dit artikel bepaalt dat de burgemeester indien hij oordeelt, dat een genomen besluit in strijd is met de wet of- het algemeen belang, dit besluit niet ten uitvoer legt en binnen 24 uur van zijn gevoelen kennis geeft aan den Raad en het College van Gedeputeerde Staten. De reden waarom de burgemeester dit gevoelen is toe gedaan is hierin gelegen, dat de loting, die plaats had moeten hebben na eene herstemming in dezelfde of in eene volgende vergadering, door een misverstand plaats heeft gehad dadelijk na de stemming. Wij achten het niet op onzen weg te liggen een eigen meening te verkondigen omtrent de vraag, wat de grond oorzaak is van dit verloop dezer zaak, maar herinneren slechts wat wij zeer ernstig in ons eerste nummer wenschten /;moge de benoeming tot heil der gemeente uitvallen" 'rubriek gemeentebestuur) en mogen „de gemeentebelangen en de politiek te Bloemendaal geseheiden grootheden blijven!" Met politiek bedoelden wij blijkbaar slechts partij-politiek in dien zin, dat wij den wensch en tevens de verwachting uitspraken, dat geen der tot regeeren of be sturen geroepen lichamen of personen het gemeentebelang zouden achterstellen bij eenzijdige overwegingen. Wij willen slechts mededeelen wat sommigen meenen. Sommigen dan meenen, dat het Dagelijksch Bestuur om de katholieke leden van den gemeenteraad niet het ge voelen te geven dat hunne gezindte ook maar eenigszins werd achtergesteld, een katholiek candidaat als nummer twee op de voordracht had moeten plaatsen, daarmede vertrouwen toonende in het eerlijk en juist inzicht ook der andere katholieke raadsleden om het gemeentebelang te doen voorgaan boven partijzucht. Anderen meenen, dat zelfs al konden eenige leden van den Raad zich onaan genaam getroffen gevoelen door het feit dat geen katholiek op de aanbeveling voorkwam, dit toch nimmer een reden voor hen mocht zijn om niet die candidaat te kiezen die de meeste waarborgen bezat dat door den burgemeester vruchtbaar met hem kon worden samengewerkt. Volgens sommigen is streng doorgevoerde partijpolitiek de groote hefboom van maatschappelijken vooruitgang, omdat zij zich dien vooruitgang alleen denken als de resultante van streng doorgevoerde partijdige bewegin gen volgens anderen behoort vooral in gemeentelijke aan gelegenheden allereerst eene gemeenschappelijke welwillende 'gezindheid tot elkander de bestuursleden te bezielen, waarbij partijzucht niet alleen zooveel mogelijk worde vermeden, maar uit den booze wordt geacht als niet overeenstemmend met de maatschappelijke en christe lijke deugden die ons openbaar leven behooren te sieren. Al deze meeningen kruisen elkander en ten slotte, het is ook nu weer gebleken, wordt door ons vaak onbewuste krachten, afgezien van alle meeningen of opzettelijke be doelingen, de eindbeslissing bewerkt. De mensch wikt, God beschikt, zegt het aloude spreekwoordgelukkig zij die als eenmaal beschikt is in welke richting het ook moge wezen tegenover degenen met wie zij verplicht zijn samen te werken zich niets te verwijten hebben. Donderdag 22 Augustus 1.1. kwam de Gemeentebestuur, de Raad bijeen. Overzicht van deii Haad De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Na eenige discussie omtrent de strekking van een vroeger raadsbesluit in zake gratificatie aan politie-beambten die zich onderscheiden hebben, werd uit billijkheidsoverwegingen besloten aan de politiedienaren Louise en van Nobelen tezamen f 40 teschenken als bewijs van waardeering van den Raad voor de diensten door hen bewezen bij de in braak ten huize van den Heer de Sturler. De grootste voldoening is voor den politieman evenals voor ieder ander zijn plicht te hebben gedaan met succes (één inbreker kon op heeterdaad worden gegrepen de anderen daardoor worden opgespoord), maar daarbij is een stoffelijk blijk van waardeering, eene aangename bijkomstigheid. Dat de Raad deze beslissing heeft genomen onafhankelijk van de redactie van het destijds genomen besluit zal zeker bij niemand tot aanmerking aanleiding geven; het raadsbesluit in quaestie toch, waarbij wordt beloond de politiedienaar die een inbreker vat zoodat eene veroordeeling volgt, zou onmiddelijk moeten worden ingetrokken, wanneer het aanleiding gaf tot jalouzie tusschen de politiedienaren onder ling, terwijl op opmerkingen door buitenstaanders op de toepassing van het besluit gemaakt of te maken, terecht kan worden geantwoord dat de Raad voorgelicht door het hoofd der politie en den inspecteur het besluit naar de omstandigheden zal weten toe, te passen, welke omstandig heden telkens anders zijn. In de Aerdenhout zal de proef met de wegbesproeiing worden doorgezet tot bij de Volgende in September te be handelen begrooting zal worden uitgemaakt welke defini tieve maatregelen genomen kunnen worden. Het voorstel tot afschaffing der sproeibelasting onder vond geen principieelen tegenstand alleen de heer Ter Hoff- steede stemde tegen op dezen; grond, dat eene schriftelijke toelichting bij het voorstel hem noodzakelijk ware geweest om het voor en tegen kalm vooraf te kunnen overwegen. Om evenwel B. en W. reeds voor het indienen der be grooting in staat te stellen te weten hoe de Raad over de afschaffing dacht, werd het i oorstel in behandeling geno men en na eene gelukkige verdediging van den burge meester aangenomen. De bediende bij de secretarie, die zal worden aangesteld zal een loon van f 10 p. vy. genieten. Of hij onder de pensioen-regeling van gemeebte-ambtenaren en beambten, zal worden gebracht, zal nader worden geregeld. De gemengde BennebroekscKe-Bloemendaalsehe Commissie tot bestrijding der typbusepidemie aan de Leidsehe vaart bij Vogelenzang, overeenkomstig de adviezen der gezond heidscommissie, heeft onder voorzitterschap van dr. A. Kouwenaer deugdelijk werk verricht. Het is hier de plaats er aan te herinneren dat "ue Gezondheidscommissie op haar beurt door den heer L. W. Havelaar te Haarlem, met groote vakkennis en rusteloozen ijver van advies is gediend, waarbij deze handelde in samenwerking met dr. Brongersma. De heeren Veenenbos en Voet, die tot lid der commissie van toezicht op het L. O. werden benoemd, wenschen wij met hunne benoeming van harte geluk. Het werd tijd dat de commissie voltallig was, en het wordt tijd dat er flink gewerkt wordt. Wij herinneren aan eene bepaling in het reglement der commissie, waaruit blijkt, dat de leden hunne taak verdeelen kunnen om afzonderlijk scholen te bezoeken; in de oude commissie bestond daartegen bezwaar, zoodat waar de heeren zelden gezamenlijk konden gaan, ten gevolge van dat naar onze bescheiden meening onjuiste bezwaar, van flink toezicht niet veel kou komen. De heer Boreel voerde bij het adres van den Zilkerpolder aan om öf het geheele onderhoud om de wegen van de Zilk voor rekening der Gemeente te nemen óf eene vrij hooge subsidie te geven, daar dat het er in de eerste plaats op aankomt of het onderhouden goed is, dit nu was niet schitterend. De Raad vereenigde zich met het denkbeeld om de meermalen gegeven subsidie van f50.weder voorl907 te verleenen, en om verder een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de polder niet rechtens tot onderhoud verplicht is, waaromtrent het raadslid van der Hulst, twij fel had geopperd. Bloemendaal-commando kreeg f100.subsidie en is naar wij vernemen daarmede best tevreden. Dat de Raad tot die subsidie medewerkt is zeker te roemen, de vereeniging werkt zeer nuttig. Over de secretaris-keuze zie men ons hoofdartikel. In besloten vergadering werd door een der leden inlich tingen gevraagd omtrent de langverlangde electrisehe tram naar Overveen. Hier kan omtrent het verhandelde alleen worden medegedeeld dat duidelijk bleek, dal de zaak in Haarlem hokt, en in het bijzonder de Bloemen- daalsche tramcommissie zich niets te verwijten heeft. Ten slotte eenige cijfersHet kohier van den hoofde- 1 ij ken omslag werd vastgesteld met aanslagen loopende van ongeveer 1200, tot 0.073 en een percentage over het belastbare jaarlijksch inkomen van 0.30. Het geschat jaarlijksch inkomen van alle over 1907 in de belasting opgenomenen bedraagtruimvijf millioen immersƒ5266592.11 Hiervan gaat als onbelastbaar af 338611.66, blijft ƒ4927980.45, waarvan de geheven 3/io maa'R 14783.94 aan omslag. Zooals onze lezers misschien nog niet weten, is de be lasting genaamd hoofdelijke omslag, gegrond op het raads besluit van 13 October 1904, heeft de Raad het recht een omslag te heffen tot een maximum van 20.000, waarvan bij de goedkeuring van elke begrooting een zeker bedrag (over 1907 ƒ15.000) wordt toegestaan. LIJST Af AN AfREEMDELINGEN. (Ongecorrigeerd). Hotel „Duin en Daal''. .7. L. Bienfait, Amsterdam 8 pers. A. van Gelder, Zaandam 2. D. W. Spijer, Amsterdam 6. J. W. Spijer, Amsterdam 1. Carl Muller, New-York 5. Carl Lusman, Amsterdam 1. .7. G. Gleichmann, Rotterdam 6. Mevr. Ten Brugge Gate, Gron. 1. Dr. 77. Japikse, Middelburg 3 Louet Feisser, Amsterdam 2. R. Bloembergen Ez., Leeuwar den 3. M. L. de Vries, Amsterdam 7. Made. V"e Polak, Anvers 1. Made. J. Polak, Anvers 1. Dames van Loon, Zwolle 2. Dames Nyman, Amsterdam 3. .7. F. Hulstede, Amsterdam 3. Herman Salomonson, Amsterd. 2. J. Schwarz, Amsterdam 5. Hotel van ouds „Het Raadhuis" Familie van der Kop, Rotterdam. Grippeling, Groningen Du Croo, Gorcum. Beausard, Gorcum Kuyper van Harpe, Am sterdam Mevr. de Wed. Dr. Perröt, Amsterdam Mej. Gielle, Utrecht. Faniilie Vsyyyb&iilcyi, QP.YI ffctctcf. Hol, Amsterdam. Hotel „Roosendaal". 77. B. Wigersma, Leiden. Mevr. Monshouwer, Amsterdam. Hotel „Hartenlust". M. L. Toesel, Oudorp. W. .7. E. Terlook en famUtrecht, Mej. Steens Zijnen, Groesbeek. A. v. d. Gussen en familie. Krim pen aid IJsel. 77. Hartz en echtgen., Amsterd. 77. Greeve en familie, den Haag. De Marez Oijens en echtgenoote, den Haag. Mevrouw Lotsij, den Haag. Mejuffrouw Lotsij, den Haag. Stanislaus Lewiak, Berlin. Loui de Jong, Amsterdam. Hotel „Wafelhakker". Mevrouw A. von Elischer, Londen, Mej. Edith von Elischer, London, R. I. Loman, Londen. M. C. Jonker, Gouda. M. G. Harrebomée, Haarlem. Dr. 77. A. v. d. Meulen en echt genoote, Bergen op Zoom. Hotel „Welgelegen". Mevr. de wed. 7. Th. Hone, Amsterdam. Mej. C. P. A. Luijtjes, Amsterd. C. P. A. Rassel, Rotterdam. Hotel „Klein Zomerzorg". M. M. Weitinga, Bussum. G. C. Lasonder en familie, 6 personenHilversum. Mevr. de wed. Baljon, Rotterd. Mej. Sophia Baljon, Rotterdam. 77. Verwey Mejan, Amsterdam. S. Wichers, Amsterdam. De Jong, Haarlem. C. Baljon Jr., Rotterdam. A. E. Juriaanse en fam., Haarl. Bierens de Haan, Bloemendaal. Freule S. Wilhem, Bloemend. Pension „Jinjoh" BI. Park. Mevr. van Buuren van Heist Dirkzwager. Mej. J. van Buuren van Heist. Mej. M. van Buren van Heist. De heer en mevr. André de la Porte met kind en kinderjuffr. Mevrouw Tauchey-Erbrink. Mevrouw Nancy Coenen geb. Taucheij. Mejuffrouw Elsa Coenen. Nellij Coenen. Marie Ruiter. Anna Brongersma. Anna van Konijnenburg Charlotte de Groot. De heer en mevr. van Hollcema Krever. Pension „Verbeek". BI. weg. De familie van Gestel, 3 pers. Pension „Willemshoek". De familie Groenendaal, 3 pers. Pension Huize Wagha" Hartenlust". „Hoog Mevr. de wed. C. van Groens- Wilteveen. Mejuffr. C Luchtmans. Mevr. S. Hartog van Praag. Mejuffr. E. M. Zijnen de Geer. Mejuffr. E. J. Zijnen de Geer. Pension „Mus". Verlengde Koepellaan. M. J. A. Verkuijl Kwakelaar. A. 77. Lodewijk en echtgenoote, Amsterdam. Wed. J. G. Lange, Amsterdam, 77. .7. G. Jansen, Amsterdam. Mej. M. .7. Jansen, Amsterdam. W. G. Hoogerbees, Amsterdam. Mevr. S. J. Hogerbees de Jong, Amsterdam. Pension „Pomona". P. .7. E. Dagnelie en fam., A'dam. C. Wijnands en familie, 5 pers., Amsterdam. Pension „Dane" (Kleverlaan). Mrs. Maud Boochlieer, Boston U.S.A. Mrs. Elisabeth Ilisher, Boston U.S.A. Mrs Katrine Bonmand. Boston U. S. A. Mrs. Clara Greenhof Perry, Boston U.S.A. Pension Mej. Slot. (Bloemendaalscheweg). 77. van Wolk en echtgenoote, Rotterdam. JohKools en echtgenoote, Rotterdam. Mej. M. FolkRotterdam. Mej. A. Wallop, Rotterdam. Mej. Cliatelain, Den Haag. Pension TJthem, Aerdenhout. E. de Graeff, Brussel. Mevr. de Wed. Tiefenthal, Amsterdam. Mej. 77. Versteegh, Stolcholm. Pension Tusculum, Beeklaan. Marie Ekkes. J. If. Brongersma. B. Hedeman. Mej. W. A. Filers. Mej. A. M. J. Spits. Mej. Th. Vogel. Mej. M. de Graaff Gudde. Mej. C. Spiering Beets. Pension Sehreiber Junius, Verlengde Koepellaan. Mej. 77. Ij. Sanders, Den Ilaag. Mej. S. J. Spalcler, Amsterda/m- Pension Bosch en Heuvel, Hoog Hartenlust. L. N. Maarschalk en echtge noote. Mevr. Wed. C.van Goor van Andel. W. Chotzen, echtgenoote en 4 kinderen. Mevr. Wed. A. Ooms, geb. Provo, 2 personen. Pension Lodewj/ks, Duinlnst Park. Mej. J. E. ten Have, Amsterdam, Mej. S. Jansen, Amsterdam. Mevr. van Houten Mesdag, Groningen. Mevr. de Wed. D. Carslen, Den Haag. Jhr. J. C. A. Reigersman Amsterdam. Pension Huize „Buitenzorg". Duinl. Park. Mevr. de Wed.v.Rogen, Brummen. Familie Roeters van Lennep, 6 pers., Utrecht. Mevr. v. Bemmel en kind, Haarl. Familie Matta, 6 pers., Amsterd. Villa „Nooit gedacht" (BI. Park) Familie Verwer, 3 personen, Krommenie. Pension „Kokkelkoren'JO verveen). Familie Schutter tol Peursum, 6 pers., Amsterdam. Pension „Jansen" (Overveen). Familie Klacie10 pers., A'dam

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1