D Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - le jaargang ZATERDAG14 SEPTEMBER 1907 No. 5 Hel BloemenHch (iMblnd Prija per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg '227. -:- Alle mededeelingen de administratie, adverteutién enz. betreflende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Bloemendaal. Agenda. Maandag 16 Sept., 'savonds 8 uur; j vergadering van den Werkmansbond in „Maranatha". Overveen. Zondag 15 Sept. n.m. 121/23l/2 uur. Bloemendaal- Commando. Schietoefening op de militaire baan te Overveen. Haarlem. Brongebouw. Zondag 15 Sept., 's avonds 8 uur: Concert v/h. Haarlemsch muziekkorps. Zaterdag 21 Sept., 's avonds 8 uur: Concert 12-jarige wonderzanger Mozes Mirsky. Schouwburg, Jansweg. Donderdag 19 Sept., 's avonds 8 uur: Kon. Vereen. Het Nederlandsch Tooneel Gri se ld is, drama in vijf bedrijven van Friedrich Halm. Artsen en Dl'. BakkerBloemendaalscheweg spreekuren. geen spreekuur. H. L. van BeusekomZandduinweg, van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. Dr. R. Sleeswijk, Sanatorium Groot-Zomerzorg. Spreek uur wordt nader bekend gemaakt. W. C. J. Verhuist, Nooruerstationsweg, van 121 uur. De vredesconferentie zal, naar het Binnenlandsch algemeen gevoelen deze maand hare Overzicht. zittingen opheffen het permanente hof van arbritage komt, na lang praten en amenderen als een harer kinderen te voorschijn, en zal in den Haag haar zetel opslaan. Door de conferentie, is ons land, Holland zooals men het liefst noemt, in de wereld wat meer bekend gewor den. Dit was wel noodig, want meer en meer kwam Ne derland in de vergetelheid. Men weet nu dat Holland niet alleen bewoond wordt door Marker- en Vollendammer schippers en visschers, en dat niet alle mijnheeren hooge hoeden dragen en goudsche pijpen rooken. Dat men den vreemdeling eens Amsterdam en de Maassteden heeft laten zien, zal zeker Holland ten goede komen. Het meest zal wel den buitenlander zijn opgevallen, de ongedwongen hartelijke wijze waarop ons volk met onze geëerbiedigde Koningin omgaat. Geen militair vertoon, waar zij zich heen begeeft, overal de zelfde geestdrift en hulde. Menig land zal ons daarin benijden Een zekere Antonin Deletrain moet een uitvinding ge daan hebben om den stank, die auto's wel eens willen verspreiden zoo te parfumeeren dat die stank een aange name geur wordt van reseda, heliotrope enz. Wie er meer van wil weten sla op, de Horseless Age. Wanneer er nu nog een vennufteling opstaat om ons geheel van de stof- opdwarreling te bevrijden, zoo heeft de nederlandsche wetgever alleen nog maar te waken tegen te groote snel heid der auto's. Mond en klauwzeer zijn nog niet geweken. In Heeren veen wil men een beweging organiseeren om de beper kende maatregelen die thans Igeereude zijn, te doen op houden, en geen streken meer af te zonderen. Een tusschentijdsche kamerverkiezing moet plaats hebhen door het overlijden van het kamerlid Tak, een der hoofden der sociale democratische partij. De vrijzinnig democraten denken er over om den oud minister Staal candidaat te stellen. Anderen noemen dr. van Raalte uit Dordrecht. Het lossen met elevators vindt in Rotterdam van den kant der bootwerkers nog veel tegenstand. De huzaren uit Roermond blijven voorloopig nog in Rotterdam als gasten van de gemeente. Hier dus beter voorzorgen dan in Ant werpen, waar men vrij wel Gods water over Gods akker liet Ioopen. De opening der kamers der staten-generaal zal weder in de zaal der 2de kamer plaats hebben, daar de ridder zaal nog in gebruik is bij de vredesconferentie. Over onze 0.1. bezittingen valt niet veel belangrijks te berichten. In Atjeh is het, nog niet geheel pluis. Af en toe valt verzet tegen ons gezag nog te constateeren. In de verdere buitenbezittingen moet de Companie nog wel eens hare tanden laten zien. In een zoo uitgestrekt rijk is dit niet te verwonderen bevolkt als het is, door zoo vele rassen beliebt met zoo uiteenloopeude gewoonten. Japan wordt meer en meer een vaste afnemer van Java-suiker. De koffie-cultuur schijnt haar tijd gehad te hebben, evenals de cacao in onze West-Indië, alswaar men thans zijn hoop heeft gevestigd op de Baccoven, een soort pisang, die veel naar N.-Amerika wordt uitgevoerd, en een goed voedsel oplevert. Sabang wordt met den dag een belangrijker handels centrum. Singapore begint zich reeds ongerust te maken. Een goed teeken voor de to komst, van deze nieuwe havenplaats en het bewijs levt rende dat de zaken aldaar goed worden aangepakt. Nu wij iederen dag dat wij de courant opslaan, van auto-ongelukken hooren, zal het misschien zijn nut hebben, in herinnering te brengen dat de heer I. W. H. Uytenboo- gaart, ingenieur te 's Gravenhage, een toestel heeft uitge vonden om de snelheid van auto's te controleeren. Dit past te meer, daar, naar wij vernemen, de Regeering een ver anderde auto- en wielrijderswet heeft ingediend, welke wet reeds den Raad van State heeft verlaten. Het toestel wordt achter de auto aangebracht eu ver hindert te rijden met een grootere snelheid dan veroorloofd is. Aan het toestel bevindt zich een roode schijf, welke de snelheid bepaaltis deze naar boven gericht, zoo is het slechts mogelijk langzaam te rijden, b.v. in de kom ener gemeentenaar onderen gericht, kan de maximale snel heid bereikt worden. Ieder politieagent kan zoodoende de snelheid beoordeelen. Want wordt de snelheid overschreden, zoo komt een roode schijf te voorschijn en wordt er een alarmbel in beweging gebracht, terwijl de snelheden waarmede gereden is ge worden tevens nog binnen in den toestel worden aange- teekend. Wordt nu deze aanteekenbus geplombeerd, zoo kan de bevoegde autoriteit volledige controle uitoefenen. De wildemannen onder de chauffeurs zouden op deze wijze spoedig gesignaleerd zijn en buiten betrekking ge raken, zeer ten gerieve van de vele bezitters van auto mobielen. Voor den prijs van 1.25 is eenigen Boek- tijd geleden bij den airgever IJ. v en beoordeelingen. te Amsterdam uitgegeven: Luitenant- Generaal J. B. van Heutsz, door Alex met 15 platen naar foto's en een schetskaart van Noord- Sumatra, waarop zeer duidelijk de namen zijn aange geven van de voornaamste plaatsen en rivieren in het werkje genoemd. Het is een opwekkend boekje, dat in geen enkele nederland sche bibliotheek mag ontbreken. De schrijver schetst den loopbaan van den tegenwoordige!) Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, aan wien, wij twijfelen niet he te verklaren, het voor een groot deel te danken is dat de geest der nederlandsche burgerij van de laatste tientallen jaren voor inzinking is behoed. Voor een groot deel, zeg gen wij, omdat de verlevendiging van den nederlandsc ien volksgeest ook aan andere omstandigheden te wijten is. Van Heutsz is als het ware één dier omstandigheden. Hij geeft het toonbeeld van den man die zichzelven naar'bo :n werkt en daarin slaagt, omdat wat hij wil, ligt in den vooruit- en omhoogstrevenden geest van den tijd. Van vrijwilliger in 1867 in dienst gekomen bij het instructie- bataillon te Kampen tot Luitenant-Generaal en Landvoogd over Oost-Indie Welk een opwekkend voorbeeld voor alle de Voorzienigheid het van eene warme vacht, zooals de ijsbeeren, of van eene dikke verwarmende spekhuid, zoo als de walvisschen, voorzie. 2o. Niet minder noodzakelijk is het licht. Zie eens, ;oe de planten kwijnen en bleek worden welke van het licht beroofd zijn. Hoe akelig zien de dieren er uit, wei! in donkere holen leven, zij verraden door hun uitzh-hf hunne zwakte. Ook de mensch is gaarne in het licht en vervalt, als hij het lang moet missen, want het licht werkt niet alleen op de oogen, maar is een aangename prikkel voor het geheele lichaamgestel. Dit is ten minste waar van het zonnelicht. De menscin welke zich daaraan onttrekken, krijgen eene vale kleur. 3o. De lucht is geen min weldadige prikkel, vooral de frissche buitenlucht, door de zuurstof, welke zij bevat er die tot zuivering van ons bloed zoo hoog noodig is. Zij is dan voornamelijk een weldadige prikkel voor onze longer, waarin die zuivering van het bloed plaats heeft. Daaren boven krijgen wij door middel der lucht, de warmte en het licht der zon. Zij werkt ook op de geheele oppervlak onzer huid, door hare veerkracht en drukking. Die drukking is zeer sterk en zij is noodig, om eenigen steun aan ons lichaam te geven, hetwelk anders ligt, dooi al zijn vochten, slap zou worden. Daarom voelen wij ons zoo loom en zwaar, als de veerkracht en drukking der lucht minder zijn, kort. voor een storm of onweer; dan missen wij onzen gewonen steun en moeten ons zwar lijf alleen dragen. 4o. Na de lucht moeten wij de spijs en drank in aar merking nemen, door welker prikkeling de maag en inge wanden en vele andere lichaamsdeelen gestadig in bewegin gehouden moeten worden. Deze zijn echter nog van meer belang als het middel ter herstelling van de afgesleten werktuigen, waaruit ons lichaam bestaat, en wij willen z daan m in die ho danigheid eens meer an nabij beschouwen. dt vervolgd FEUILLETON. De kunst om lang te leven en 3) wel te sterven. Over het eerste middel ter vernieuwing des levens, of de prikkels. Daar elk levend wezen en bijzonder de menschen met zoovele duizende dingen in aanraking komt, en deze min of meer op hem kunnen werken, zult gij ligtelijk begrijpen, dat het getal der prikkels verbazend groot moet wezen en dat het dus moeilijk zoude zijn, dezelve hier alle op te noemen. Zulks is tot ons oogmerk ook niet noodzakelijk, en wij zullen ons vergenoegen van de voornaamste te ge wagen. Daar nu sommige dier prikkels in den mensch zeiven zijn, anderen buiten hem, verdeelen wij dezelve in inwendige en uitwendige prikkels. Tot de inwendige brengen wij le. Vooreerst de werking van onzen geest, de magtigste van alle prikkelswant het lichaam is een werktuig dei- ziel, dat gedeeltelijk door haar in beweging wordt gebracht, zooals wij in het spreken, in het gaan, in het werken met onze handen, ja in duizend andere dingen duidelijk ont waren. Hoe sterk de geest op het lichaam werkt, ziet men in den schrik, in den toorn en in andere hartstochten. Hier is de ziel dus de prikkel, die hel lichaam in be weging brengt. Het allereerst werkt zij op de hersenen, doch, zoo die werking wat hevig is, verspreidt zij zich spoedig door het geheele gestel. 2e. Een tweede inwendige prikkel is de werking van het bloed en van de overige sappen, welke zich in ons lichaam be Enden, op bet hart, en de overige grootere en kleinere - :.:n en 'ruizen, waarin zij bevat zijn.Door die prikkeling worden de vaten in >eweging gebracht en wer ken weder op de sappen, zood;:. dezelve geschommeld, ge perst en voortgestuwd worden. Welk eene wijze inrichtingHet bloed wekt de beweeg baarheid in de vaten op, welki zich daarop samentrekken en weder op het bloed drukken en dat voortstuwen. Daar door wordt dat weldadig vocht voor stilstand en bederf bewaard en door het geheele liihaam rondgevoerd. Doch ook de vaste deelen kunnen, ten derde, elkander prikkelen, hetzij door drukking, of door "eene of andere beweging. Laat ons nu ook kortelijk de uitwendige prikkels be schouwen. Dezelve zijn zeker Bijna ontelbaar, en dus zoude hunne optelling zeer moeielijk zijn. Alles, wat op onze zintuigen werkt is een prikkel; alles wat drukt, snijdt of bijt, alles wat streelt of kittelt is een prikkel voor ons gevoelde geuren en andere fijne uitwasemingen zijn prikkels voor onzen reuk de zure, zoute, zoete, bittere stofdeeltjes der spijzen voor onzen smaaken het geluid en de verschillende klanken voor ons gehoorhet licht en de verschillende kleuren voor ons gezicht. Er zijn ech ter nog eenige meer algemeene prikkels, welke een' bij zonder grooten invloed op het leven hebben en van welke wij dus ook elk afzonderlijk villen gewagen. Zij zijn: lo. De warmte; dit is wel de algemeenste en nood zakelijkste, vooral voor de dieien. Waar geene warmte is, is ook geen levenhet zaad ontkiemt niet, dan als het door de warmte van den grond en naderhand van de zon gekoesterd wordt. Het ei wordt niet uitgebroeid dan, als het door de moeder, of op andere wijze wordt verwarmd; in zeer koude landen, bij te polen, op de toppen der hooge bergen, kan bijna geen dier óf plant bestaan, icnzij

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1