0 Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - 1° jaargang ZATERDAG21 SEPTEMBER 1907 No. 6 tSSMMHI Het Bloemend Ah (deehblad Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Inzenders en medewerkers, worden be- Aan de lezers, leefd verzocht, bun papier slechts aan ééne zijde te beschrijven. Post- en telegraafgids, vrachtrijders, zie ons vorig nummer. Bloemendaal. Agenda. Zaterdag 21 Sept. des avonds 8'/2 uur, Kennemerkring, buitengewone alge- meene vergadering in bet societeitslokaal. Zondag 22 Sept. n.m. iy2 uur, courses te Woestduin. Zondag 22 Sept. n.tn. 121/33y2 uur. Bloemendaal- Commando. Schietoefening op de militaire banen te Overveen. Dinsdag 24 Sept. des avonds ö1/, uur in Ilotel Welge legen te Bloemendaal, ledenvergadering van de Afd. Bloe mendaal van de N.-H. vereeniging „Het witte kruis." (Zie plaatselijk nieuws). Zondag 29 Sept. Schietwedstrijd uitgaande van den Bond van schietvereenigingen te Haarlem en omstreken, op de militaire banen te Overveen. Haarlem. Brongebouw. Zondag 22 Sept. Haarlemsch Muziek korps Dir. C. P. W. Kriens, aanvang 8 uur. Zaterdag 28 Sept. Optreden van Prof. Chambly, aan vang 8 uur. Schouwburg Jansweg. Zondag 22 Sept. Rotterdamsch Tooneelgezelschap Dir. P. D. van Eysden. Vrouwenkrijg, gevolgd door: Dat drukke leven, aanvang 7y2 uur. Zaterdag 28 Sept. Rotterdamsch Tooneelgezelschap Dir. P. D. van Eysden. Jongejuffrouw Jo«ette, m'n vrouwaan vang 7'/2 uur. Schouwburg de Kroon. Zondag 22 Sept. Nederl. Operette-Ensemble. O, die leugenaar, gevolgd door Lischen en Fritschen, Operette van Offenbach, aanvang 8 uur. Vrijdag 27 Sept. Concert van Gerard von Brucken Foek, Mej. Joh. v. Linden van den Heuvell en Carl Flesch. Burgemeester en Wethouders der Ge- Ambtelijke meente Bloemendaal maken bekend, mededeeliltgeil. dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1907, gedurende vijf maanden, van den 12en September 1907 tot en met den 12en Februari 1908, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Bloemendaal, den 12en September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, C. J. de Groot L. S. N. Rouwens L. B. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal maken bekend, dat de loting voor de lichting van 1908 voor deze Gemeente zal plaats hebben te Haarlem, in den Doelen op Woensdag, den 23en October 1907, des voormiddags te 9Va uur. Aan de loting nemen deel de ingeschrevenen voor die lichting, wier inschrijving plaats had vóór den len Sep tember j.l., met inbegrip van hen, wier inschrijving voor die lichting na even vermelden datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn bevolen. Bedoelde inge schrevenen worden mitsdien uitgenoodigd om op het hier boven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. Bepalingen betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alpha- betische naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester of het Lid van den Gemeenteraad, bij de loting tegenwoordig; het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Gemeentesecre tarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Voor hen, die op den dag der loting blijken te zijn overleden, wordt niet geloot. Door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onderteekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingele verd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen te rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebben den is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door belanghebbende lotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoekschrift kan op pt)gezégeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet ge frankeerd te zijn. Vrijstelling van den dienst. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft de redenen van vrijstelling op bij de loting, na het trekken van zijn nommer. Is de loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is hij, hoewel tegenwoordig, buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan het opgeven der redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Onverminderd de opgave hij de loting gedaan, moet de vrij stelling in elk geval nog wordeii gevraagd bij den Militieraad, zulks op het tijdstip nader bij openbare kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht: 1°. dat tot het bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd hetzij een paspoort of ander bewijs van ontslag, hetzij een uittieksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; 2°. dat tot het erlangen van vrijstelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienenden of gediend hebbenden broeder moet worden overgelegd een bewijs als onder 1°. bedoeld, alsmede een door den Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit blijkt het getal zonen tot het gezin behoorende 3°. dat een getuigschrift als onder 2°. bedoeld, ook moet worden overgelegd, indien vrijstelling wordt gewenscht wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer in hetzelfde jaar geboren broeders; 4°. dat het getuigschrift hiervoren onder 2°. en 39. be doeld, door of vanwege de lotelingen aan den Burgemees ter kan worden aangevraagd op Dinsdag, den 29 October 1907, des voormiddags te elf ure, ter Gemeentesecretarie; 5°. dat de hiervoren genoemde bewijsstukken, noodig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst of wegens dienst van een broeder of van broeders ten minste veertien dagen vóór de opening der zitting van den Militieraad, alzoo vóór den 25en November 1907, moeten worden ingeleverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. Waar in het bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, heeft zulks betrekking op minderjarigen en strekt de uitdrukking „vader" voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent; de uitdrukking „moeder" voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht uit oefent, en de uitdrukking „voogd" voor het geval de minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking „curator" geldt den meerderjarige, die onder curateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in het doen opmaken en in het tijdig inleveren van de vereischte bewijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lotelingen tot den dienst zullen worden aangewezen. Gedaan voor de eerste maal te Bloemendaal, den 11 September 1907. De Secretaris, De Burgemeester, C. J. de Groot L. S. A. Bas Backer. De Burgemeester der Gemeente Bloemendaal maakt be kend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1908, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 16en September tot en met den 23en September aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op: 1°. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen register en lijst bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincieen 2°. dat de bezwaarschriften op ongezegeld papier kunnen worden gesteld en, behoorlijk onderteekend en van de noodige bewijsstukken vergezeld, tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester ter Gemeentesecretarie moeten worden ingeleverd. Bloemendaal, den 14 September 1907. De Burgemeester, N. Rouwens L.B. Artsen en Dl'. Bakker, Bloemendaalscheweg, Spreekuren. spreekuur na Dinsdag 24 September van 12 uur behalve Zon-en Feestdagen. H. L. van BeusekomZandduinweg, na Zaterdag 21 September van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, tot nadere aankondiging afwezig. W. C. J. Verhuist, Noorderstationsweg, van 121 uur. In het midden van September van Binnenlandsch het jaar onzes Heeren 1907 zouden Overzicht. wij bijna kunnen zingen Der Mai ist gekommen, der Winter ist aus. Het heerlijkste weer begunstigde het bezoek onzer Koningin met prins Hendrik aan de provincie Zeeland. Het was door de geheele provincie een ware zegetocht; lang zullen de Zeeuwen de herinnering behouden aan de zoo goed van stapel geloopen feesten. Bij wijze van spreken bleef er geen oud vrouwtje aan haar spinnewiel, geen kind werd in den tafelstoel gelaten. Het geheele Zeeuwsche volk heeft hare Koningin met haren gemaal toegejuicht. Als het noodig ware zouden de banden tusschen Zeeland en het geliefd Koningshuis nog inniger zijn aangehaald. De Vlamingen hadden zoo gaarne ook bij deze gelegen heid de Hollandsehe Koningin hun hulde gebracht en uiten in de Terneuzensche Courant, bij monde van den heer Bogaerd, hunne wenschen in een allerliefst versje wat hier zeker wel een plaats moge vinden. Gij komt tot voor ons deurken, En treedt toch niet eens iu Wij hebben U zoo lange Verbeid, O Koningin. U onze lieve zuster Uit 't schoone Nederland, Wij kennen U, wij minnen U, ook in Vlaanderland. Ginds aan de Grijze Kimmen Verrijzen schoon en fier, De torens onzer steden Hun basstem zwelt tot hier. Wat zou de beiaard spelen Zoo gij maar komen woudt, Hij kent zoo mooie liedjes Die gij beluisteren zoudt. Ons volk 't droeg op de handen U rond, als in den stoet Van Heilgen, de Madonna, Omglansd met stralengloed. Ons volk 't wierp al zijn bloemen En loof uit 't eikenwoud, Voor uwe voeten neder Zoo gij maar komen woudt. De nationale en internationale Landbouwtentoonstelling is 11. Maandag door minister Veegens geopend, en is Dins dag door hare Majesteit met haren gemaal bezocht en bewonderd. De nederlandsche regeering heeft haar beste beentje voor gezet, om te laten zien wat er sinds 1884 voor den land bouw is gedaan. Het geheel maakt een schitterenden indruk. Jammer dat er door het mond- en klauwzeer geen rundvee kan vertoond worden. Dit zoude vooral voor de vreem delingen wel de clou geworden zijn. Niettegenstaande deze tegenspoed, heeft de regelingscommissie alle eer van haar werk, en verdienen de verschillende provinciale en land bouw- en tuinbouwafdeelingen volkomen den lof die haar alom wordt gebracht. Een wandeling door de tentoon stelling geelt een volledig beeld, wat er al in Nederland verbouwd wordt. De zuivelproducten nemen natuurlijk een groote plaats in, en daarin heeft het buitenland zich ook niet onbetuigd gelaten. Ons bestek gedoogt niet in bijzon derheden af te dalen, een ieder wordt aangeraden wat hij daar gezien heeft in wijder kring bekend te maken, dit komt het geheele land ten goede. Het internationaal Zuivel- eongres komt thans in den Haag bijeen. De kamerzittingen zijn namens de Koningin door minister Rink 11. Vrijdag gesloten, en Dinsdag 17 Sept. heeft H.M. in eigen persoon vergezeld door Prins Hendrik, de zitting der kamers geopend. De troonrede bevat de volgende beloften en voornemens. 1°. Voorstellen tot het brengen van verandering in het 3e en in het 4e hoofdstuk van de Grondwet. 2°. Een wetsontwerp tot wijziging van een groot deel van het 2e boek van het wetboek van koophandel en van daarmede samenhangende bepalingen in andere wetboeken. 3°. Veranderingen in het burgerrechtelijk deel der kinder wetten. 4°. Een wijziging van de wet op de rechtelijke organisatie, in verband met de ontworpen administratieve recht spraak. 5°. Instelling van een rijksontsmettingsdienst. 6°. Voorziening in de kustverdediging. 7°. Nadere wijziging der militiewet. 8°. Aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuider zee, en indijking en droogmaking van de Wieringermeer. 9°. Uitvoering van eenige werken op de Waal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1