22 10°. Arbeidersverzekeringswet en wet ter voorkoming van zeerampen. 11°. Wijziging der Hinderwet, bestrijding der waterver ontreiniging. 12°. Invoering eener algemeene keuring van vleesch en veranderingen op de wet op het veeartsenijkundig staatstoezicht. Andere wetsontwerpen zijn nog in voorbereiding. Zooals men ziet is het menu groot genoeg. Jammer dat als No. 1 Grondwetsherziening vermeld staat, want als de kamer daarover gaat praten is er, vreezen wij, geen einde aan en blijven de zoo dringende andere zaken in den doofpot. 8, 10, 11 en 12 zouden wij gaarne het eerst behandeld zien. Met de gewone dagbladen kan een ieder zich ver meien, die wil weten wat courant zus van de troonrede zegt en wat weer een ander er op heeft aan te merken. Con tenter tout le monde et son père is in dit onder- maansche tranendaal toch niet te bereiken, daarom zullen wij onze verdere beschouwingen opschorten tot dat werkelijk de verschillende zaken in discussie komen. De vredesconferentie nadert nu toch zijn einde, hoe het lot zal zijn van het permanente Hof is nog niet uitge maakt. Een wereldparlement werkt blijkbaar al even om slachtig en langzaam als een gewoon parlement. Er komt vrij zeker een regeling omtrent ontplofbare mijnen en lucht scheepvaart ten gebruike van den oorlog. Door B. en W. van Bloemendaal is Bouwpolitie. aan Dr. G. A. Ootmar te Haarlem vergunning verleend, tot het doen bouwen van twee broeikassen op het terrein Kad. bek. sectie B, no. 2796 in den Aerdenhout alhier. Door B. en W. van Bloemendaal is aan den heer J. C. van den Berg, architect te Haarlem, vergunning verleend tot het doen bouwen van eene villa op het terrein Kad. bek. sectie A, no. 5687 aan den Duin en Daalschenweg, alhier. In F r a n k r ij k heeft zich het merk- ISlliteillandsch waardig geval voorgedaan, dat het roya- Ovorzicllt. listisch kamerlid Borni de Castellane de regeering in de «Figaro" waarschuwt om naar Marocco geen troepen meer te zenden en zich niet verder in dat wespennest te steken. Onze troepen, zegt hij, behooren niet in Marocco, maar moeten aan de grenzen zijn. Duitschland is voor vele Franschen nog steeds de nacht merrie, en de reactionnaire partijen kunnen het maar niet verkroppen dat langzamerhand de verhouding van Duitsch land en Frankrijk vriendschappelijker wordtlangzamer hand, een dezer dagen vond nog de Vossische Zei- ti i t noodig, om op meesterachtigen toon Frankrijk er op i ijzen dat er eene overeenkomst van lAlgeciras bestaat. Jaurés ei; zijn vrienden zouden zeer gaarne Clemenceau weg kegel en natuurlijk met behulp van andere leiders, die vi n dat hans hun tijd is gekomen om minister te wor den Clemenceau wordt nu op de houding gewezen, die I ij tege:a Ferry tijdens de Tonkin-expeditie aannam, men bek'lip: i met zijn eigen argumenten, waaruit Clemen- kau leeren, dat kritiek gemakkelijker is uit .afe m de praktijk: het zelf regeeren. llend optreden der Franschen heeft blijkbaar de 'M tanen een diepen' indruk gemaaktverdedigend '..•indelen ohouwen de Maroccanen als zwakheid. De ver- ii cade pretendenten houden zich kalm en kijken de kat uit den boom. De wettige sultan heeft op de eene of andere wijze geld gekregen, want hij zal nu met zijne troepen optrekken. Zijn oudere broer houdt zich onledig met het in elkaar zetten van diplomatische vertoogen, die hij aan zijne onder danen en aan de vreemdelingen zendt. Het heet nu weer, dat Spanje meer troepen zal zenden, om andere havens te bezetten. De berichten uit dit weinig bekende land zijn evenwel zeer tegenstrijdig en onbetrouw baar, zoodat men goed moet nagaan uit welke bron de berichten tot ons komen, om te kunnen beoordeelen hoe de werkelijke toestand in Marocco thans is. De laatste berichten melden dat eenige stammen hun onderwerping aanboden. O o s t e n r ij k-H o n g a r ij e. Met Servië is de tarieven- oorlog in een ander stadium gekomen. Servië kan weer vee (geslacht) invoeren, en aan Oostenrijk-Hongarije zijn zekere vrijheden toegestaan voor den invoer harer nijver heidsproducten. De beteekenis der verleende vrijheden wordt evenwel door de oppositie in Servië sterk overdreven en weer als wapen tegen de regeering gebruikt. Hongarije zit met de kwestie van algemeen stemrecht erg in de war, daar de Magyaarsche regeering zeer goed begrijpt, dat, indien de verschillende nationaliteiten naar hunne getalsterkte gaan stemmen, het met het overwicht der Magyaren spoedig gedaan is. Tusschen Hongarije en Oostenrijk beginnen weder de oude moeilijkheden over de commando-taal in het leger. De Hongaren willen in het Hongaarsche leger het Magy- aarsch als commando-taal gebruikt hebben, en de keizer wil, onzes inziens terecht, het Duitsch als commando-taal behouden. Hongarije betaalt veel minder in de algemeene kas dan Oostenrijk. Oostenrijk wil het quotum van Hon garije verhoogen, Hongarije heeft daarin weinig lust. Keizer Frans Joseph moet alles inspannen om te zorgen dat zijne beminde, kort aangebonden onderdanen elkaar niet in de haren vliegen. Door zijn persoonlijkheid kan hij steeds nog veel gedaan krijgenis hij er evenwel eens niet meer, dan zal in de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie het lieve leven eerst recht beginnen, en vreezen wij dat de troonopvolger daar niet tegen opgewassen zal zijn. In dit rijk schuilt het groote gevaar in het feit, dat de ver schillende nationaliteiten zelfs in de kleinste plaatsen naast elkaar wonen zonder zich ooit vermengd te hebben, zoodat als aan den eisch van de eene wordt toegegeven, dadelijk de anderen zich gekrenkt gevoelen, eerst met woorden elkaar gaan bekampen, om spoedig elkaar te lijf te gaan met het eerste wapen wat onder hun bereik is. Duitschland beleeft weinig genoegen van zijn be lasting op spoorwegkaartjes. De opbrengst is in plaats van vooruit achteruit gegaan, le klasse passagiers verhuizen naar de 2e, de 2e naar de 3e, de Se naar de 4e, en was er nog een 5e klasse, ook daarheen zou de niet aan veel weelde gewende Michel gaan. Verder wordt in Duitschland erg geklaagd over de spoorweg-exploitatie, omdat o.a. op de groote verkeerswegen, zelfs in de sneltreinen nog niet overal eleclrisch licht is ingevoerd, maar nog gecomprimeerd gas wordt gebruikt voor de verlichting! Het gebruik van dit gas heeft de jongste spoorwegongelukken in hare gevolgen nog ont zettender gemaakt. Aan de Duitschers in Casablanca heeft de regeering al vast eene schadeloosstelling uitbetaald, om die later hetzij op Frankrijk, hetzij op Marocco te verhalen. Alles wijst er op dat Duitschland dit geval gaarne had aangegrepen om later zelve in Marocco die schadeloosstelling terug te eischen, en zoo dit niet spoedig geschiedt de een of andere plek gronds in Marocco als waarborg te bezetten. Voor Frankrijk zag dit geval van schadeloosstelling er eerst zeer bedenkelijk uit; door evenwel dadelijk aan de beschadigden voldoening te beloven, speelt Frankrijk de mooie rol, en worden de Duitschers vrijwel schaakmat gezet. Frankrijk had gaarne de schadeloosstelling betaald en dat later dan wel met Marocco afgerekend, zooals Engeland dit met Egypte heeft gedaan (na de beschieting van Alexandrië). Dit later af rekenen van Frankrijk valt evenwel niet in den smaak der andere mogendheden, vooral niet in dien van Duitschland. De mogendheden openen ieder voor zich dan weder de kans, om bij niet spoedige voldoening een stuk van Ma rocco voorloopig te kunnen bezetten. Voorloopig, maar dit woord heeft, zooals men weet, in de politiek een gansche andere beteekenis dan in het gewone spraakgebruik (men denke b.v. aan Egypte en Engeland). Engeland krijgt nu in zijn eigen koloniën last van den haat, die het geele ras opwekt bij het blanke ras. Te Vancouver in Britsch Columbia is het reeds tusschen die twee rassen tot een gevecht gekomen. De hoofdaan- leggers heetten Americaansche burgers te zijn. Chinezen en Japanners hebben elkaar dapper geholpen, zoodat alleen materieele schade is aangericht. Onder de pressie van Engeland zijn de raddraaiers voor het gerecht gedaagd. Het is voor Engeland hoogst onaangenaam dat dit geval zich heeft voorgedaan, en het zal wel tegenover vriend Japan erg veel verontschuldigingen moeten maken, indien de zaak althans van de zijde der Japanners niet overdre ven is voorgesteld. Campbell Bannerman, de eerste minister van Engeland, is een dezer dagen door het hoofd der nationale partij in Egypte er aan herinnerd geworden, dat Egypte maar tijdelijk zoude bezet worden door Engeland en dat dit tijdelijke nu reeds 25 jaar duurt, niettegenstaande de beloften van wijlen Victoria en Gladstone. Voor Bannerman is dit een moeilijk geval, daar als Egypte aan zich zelf wordt overgelaten al het werk van Engeland zoo goed als ongedaan is. Lord Cromer, de gewezen Britsche agent, heeft goed gezorgd dat Egypte economisch-finantieel geheel werd her vormd. Aan de opvoeding der Egyptenaren heeft hij niet die zorg besteed, zoodat de Egyptenaren hun land zelve niet kunnen regeeren. Iedere Fellah is thans zich bewust, dat hij evenveel rechten heeft als zijn pacha en weet dat hij ongestoord zijn land kan bebouwen, zonder dat de opbrengst er van wordt weggeroofd, zooals dit vroeger geschiedde. Hoe hij evenwel zijn land zoude moeten regeeren zonder een Engelschen beschermer, is hem in het geheel niet duidelijk, en wordt alleen maar door enkelen veilangd en begrepen. In Indië heeft Engeland steeds te kampen met de ge volgen van misgewas, een gevolg nu niet van te weinig, maar van te veel regencholera, pest en hongersnood maaien weder velen weg. De maatregelen die de regeering neemt, vinden bij de bevolking niet alleen weinig steun, maar vinden daarentegen veel verzet. De vegetarische Hindoe sterft den hongerdood naast het slachtvee, wat hij niet mag gebruiken voor zijn voedsel. Goede reiniging van huizen waar pestgevallen voorkomen, ontmoet heftigen tegenstand. De minister van koloniën, Morley, heeft de zich ontwikkelende revolutionnaire beweging door harde maatregelen moeten onderdrukken, om erger te voorkomen. In het parlement er over geïnterpelleerd heeft hij betoogd dat de noodzakelijkheid er hem toe drong, al was het zeer tegen zijn zin, zoo willekeurig te moeten optreden. De verhouding met Afghanistan is zeer goed, de Emir is op schitterende wijze in Britsch-Indië ontvangen en heeft vele werkelijk goede westersche gebruiken en wetten leeren waardeeren, en wil die in zijn rijk invoeren. De Muzelmansche geestelijkheid is met al deze nieuwig heden niet bijster ingenomen en de vorst zal moeite genoeg hebben, om de hervormingen waarvan hij thans weet dat ze nuttig zijn, in te voeren. De Koran was van de Afghanen tot nu toe het eenige wetboek, waarin alles geregeld wordt wat noodig is te regelen. In Perzië gaat het nog niet voorspoedig met de par lementaire regeering. Door het vermoorden van den groot vizier is de Shah genoodzaakt geworden zich een ander stel ministers aan te schaffen en deze zijn nu op keur benoemd, omdat de Shah heeft beloofd dat, indien zij met het parlement niet konden opschieten, hij ze weer weg zal zenden en anderen kiezen. Met pretendenten heeft ook deze vorst te kampen, hetgeen voor hem zeer lastig is, te meer daar aan de Turksche grenzen steeds invallen plaats hebben en de rust daar verre van hersteld is. Wat er eigenlijk van dit eens zoo machtige, welvarende rijk moet worden, weet niemand, een feit is het, dat de tegenwoordige Perzen met de ouden Perzen niet meer gemeen hebben dan den naam. Het volk is dom, lui en onbetrouwbaar. Hun land in de oudheid de voorraadschuur van de toen bekende wereld, is thans op vele plaatsen een dorre woestijn, waar een uitgemergelde bevolking nauwlijks voedsel kan vinden. Welke europeesche mogendheid zal hier nu eens zijn fortuin gaan beproeven Zoude dit niet iets voor Duitschland zijn, dat met den Bagdad-spoorweg toch reeds .vasten voet heeft gekregen Rusland behoeft niet meer ontzien te worden, dit heeft op eigen gebied genoeg te doen, om nog tijd te kunnen vinden in Perzië te gaan roeren, terwijl Engeland aan zijn Indisch rijk de handen vol heeft en zorgen moet, dat met Japan alles in 't reine blijft. Noord-America beweert nog steeds dat het bezig is de Philippijnen tot zelfbestuur op te voedendeze eilanden groep, die America na den Spaansehen oorlog in den schoot viel, is met haren leermeester niet bizonder ingenomen de Phillippino's beweren zelfs, dat zij van den regen in den drop zijn gekomen. Jonathan heeft meer begrip van money te maken, dan van kolonies besturen en het volk op te voeden; een taak, des te moeilijker nu het geldt een volk dat eeuwen lang onder Bpaansche willekeur heeft gezucht. Japan zoude met die eilanden wel raad weten, blijft evenwel beweren, dat het in het geheel niet kijkt naar de Phillippino's. Geloove, wie het gelooven wil. Het heeft, om voor alle gebeurlijkheden gevrijwaard te zijn, al vast een tractaat gesloten met Rusland en Frankrijk, terwijl Enge land het niet zal hinderen. Worden nu de Japanners wat al te onhebbelijk in America behandeld, en moet America dus bestraft worden, dan kan Japan gemakkelijker als schade vergoeding de Philippijnen inpakken, dan verre van huis in America te gaan vechten. Heeft Japan eens vasten voet op de nabuureilanden, dan kan men er van verzekerd zijn dat het niet spoedig meer zal weggaan en op een hardhandige manier de Philip- pino's zal Japaniseeren evenals Japan dit nu met de Coreanen doet. Japan heeft van Europa reeds goed de kunst afge keken hoe men aan nieuwe bezittingen komt. Eerst handel drijven, dan een beetje ruzie maken, zijn laudgenooten gaan beschermen, weer ruzie maken, zijn landgenooten krachtiger bijstaan door enkele plaatsen te bezetten en eindelijk het geheele land inpakken. Dit is het recept ge weest voor iedere koloniale mogendheid. Australië kan met zijne eigenaardige wetgeving ter bescherming van zijne arbeiders, waardoor vreemde arbeids kracht geweerd wordt, spoedig last krijgen van het geele ras, dat in dit groote, weinig bevolkte land gaarne zijne overbevolking zou willen loozen. China wordt, zooals wij reeds meer mededeelden, door Japan opgevoed en klaar gemaakt, en wanneer die kolossus eens zijn kracht leert kennen, weedan de Europeesche heerschappij in Azië. Azië voor de Aziaten zal dan de leuze zijn en Au stralië kan dan ook gemakkelijk door hen als een deel van Azië worden aangemerkt en mede worden ingepakt. In Antwerpen is de strijd in den haven en in de dokken nog niet geëindigd, niettegenstaande allerlei bemiddelings voorstellen zijn gedaan. Beide partijen blijven op hun stuk staan. Het einde van dezen strijd is nog niet te zien al zijn er iedere dag meer arbeidswilligeu. t» i-i eu. i Van Donderdag 12 September Burgerliike Stand. o i J tot Donderdag 19 September. Ondertrouwd: F. F. J. Prinsen en A. J. C. Saenger. Overleden: G. P. van Tienhoven 35 j. Overleden te Meerenberg: H. C. S. Schipperheijn. De raad heeft 1.1. Dinsdag in eene Gemeentebestuur, officieuse bijeenkomst de nieuwe con cessie-voorwaarden der K. E. M. be sproken en is op nagenoeg alle punten tot volkomen onderlinge overeenstemming gekomen; vermits naar men ons mededeelt daarbij aan nagenoeg alle bezwaren die wij tegen de ontworpen voorwaarden hadden, is tegemoet ge komen, één hoofdpunt uitgezonderd, hetwelk uitsluitend het financieel beleid betreft, wordt ons artikel in ant woord op dat der directie der K. E M. te plaatsen niet vervolgd. Het is niet ons doel in het openbaar te latep zien dat wij gegronde aanmerkingen konden maken. Bij aanneming der concessie-voorwaarden zullen wij het voor naamste uit den inhoud mededeelen. Voor onze lezers, die nog eenig algemeen of bijzonder punt ter overweging willen geven aan de raadsleden, liggen de ontwerp-voor- waarden met afschrift der bijbehoorende kaarten bij ons ter inzage. Aan hen die pogingen in het werk wilden stellen tot maatregelen om het geruisch der machines minder hinderlijk te doen zijn, kan verzekerd worden dat daarin, wat de gemeente betreft, al het mogelijke zal worden voorgesteld. Het besluit tot benoeming van een gemeente-secretaris is tot 1 Januari 1908 door H. M. de Koningin geschorst. Door Burgemeester en Wethouders is benoemd tot be diende bij de secretarie, de heer H. Douwina te Haarlem. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 22 Sept., Kerknieuws. voorin. 10 uur, ds. J. A. van Leeuwen. Spreekuur van den predikant Woensdag morgen 9-12 uur. De bibliotheek in gebouw Maranatha te Bloemendaal is weder geopend des Maandags, 121 uur tegen 1 cent per deel. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 22 Sept. voorm. 7 en 8 7, uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag Kerkelijke dienst te ll/2 en 10 uur. Vrijdag 27 September a.s. geeft de Muziek. heer Von Brucken Fock een concert in de Kroon, met medewerking van Mej. Joh. v. Linden van den Heuvell en den Heer Carl. Flescli, waarop zijne composities ten gehoore worden gebracht. De regeling is in handen van de firma A. Vernout, War moesstraat 10. De heer D. L. Daalder, onderwijzer Onderwijs. aan de openbare lagere school te Bloe mendaal heeft, met ingang van 1 November a.s., eervol ontslag aangevraagd. Vrijdagmorgen, gelijk wij per bul- Plaatselijk nieuws, letin reeds melden, had een ongeval plaats met de kleine automobiel van de firma Dyserinck Zonen, welke in reparatie was bij den smid Kruijer. De verwonde, een werkman van den heer Kruijer, schijnt verkeerd gemanoeuvreerd te hebben, althans hij geraakte beklemd tusschen de automobiel en een naastbijstaanden boom. Hij werd met een verstuikt kniegewricht door een andere auto naar Haarlem gebracht. Bloemendaal's Bloei. Beter verkeer. In ons laatste nummer komt een artikel voor, waarin wij er op wijzen, dat Bloemendaal trachten moet hare fo rensen niet te verliezen, alsmede op een andere plaats iets over de wenschelijkheid van het instellen van een auto- bussendienst. Naar aanleiding daarvan schrijft een forens ons-. Sedert de opheffing der tramomnibus naar Haarlem, is onze gemeente verstoken van een geregeld vervoermiddel met Haarlem via Overveen. Dat dit een groot ongemak is, vooral voor onze toog. Als zij toch eer of de omstreken van reeds een groot bez' Zandvoort willen gai veen voor ons de eer naar het station, en zeer vermoeiend. Maar vooral de hebben er nog meer met ons de handen catie te verkrijgen. Onze tijd staat in de bloei eener Gemee verbetering harer verk het volgende in overw le. In overleg te om de tram, die in Bloemendaalsehen st: laten terugkeeren en en Bloemendaalsehen naar Haarlem, dus in de Ceintuurbaan in Ha dat de Bloemendaalscl Vijzelstraat in Amster het verkeer daar veel zal zijn om enkel s~ wel mogelijk om op de straatweg over eei één meter te verbreedi den overtuin Bloemen waar dit noodig mochl tusschen de tol en de breed genoeg voor ook wel plaats genoeg 2e. Zoo dit plan voerbaar mocht blijk motoromnibussen in te veen en Haarlem, het of een paar bussen te zouden 2 bussen, om te vertrekken reeds et als het opneemt voor Dit betreft het lok catie met Amsterdam laatste trein van daar het onmogelijk is om concert, vergadering bijeenkomst bij te wo Ik stel daarom vc adres te richten om 3e. 's Avonds (al week) om half twaal vertrekken van Amster alle tusschenliggende p kunnen worden door IJmuiden en Beverwijk adhesie. 4e. Zoolang er no wordt de E. S. M. treinen van Amsterda naar Bloemendaal te 1 geholpen zouden word Het zou wenscheU van energieke inwone vereeniging, wier naa geplaatst heb, het ini grondig te onderzoekei telijk uit te voeren. Hoe eerder hoe beti Tot zoover onze sch Het komt ons voor, heeft. Wij moeten zoo H IJS. M of beiden nemen om ons zelf ts in verbinding stellen om ons gezamenlijk in maatschappijen te rich handeling dezer zaak a kunnen wij ons goed van een en ander bij liet rollen willen breng de woordenbeter verkt zijn van Bloemendaal Van Beusekom, Zandd aan ons. Men zal er nader van hooren. Met belangstelling maatregelen genomen te kunnen stellen, elk getal in Bloemendaa beter verkeer zoo kl aantal ingezetenen, d bevorderen. De inkwartiering ga en bracht ook wat gel eigenaardig teeken de karakter, dat uit de k de groote manoeuvres ling te veldeieder vergeleken bij vroege aan een jongen ma vaderlandsliefde in zi vreden zijn, want hij niet zijn voor het g( namen wij niet; troi de klachten doorgaan kelijk van uit een k kamerlid en de kame de hand om slapwant aardige gezelligheid ingezetenen weder ee kolonel Neeteson, die der militaire kapel vt Het ingezonden rubriekzonder vevanti band ook zeer der ovei

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2