ware voor in Ge overdrijft zullen sommige met Engelsche toestanden bekende lieden zeggen: Zie eens naar Londen, Glasgow, tal van Engelsche en Schotsche steden, alles dringt er naar buiten, het is geen mode meer wel een regel geworden in de stad zaken te doen en buiten te wonen, te middag malen en te rusten. Maar de toestanden in die steden zijn anders dan bij ons. Het zilver wordt in Schotsche fabrieks steden in de hotels op het laatste oogenblik op tafel ge legd want anders zou het zijn aangeslagen Voor wij be gonnen, men gebruikt 2 boorden en 3 zakdoeken tegen één in ons land, het is geen mode maar een «moeten" dat buiten wonen, het werken in de steden is zoo ongezond dat men het des avonds niet kan voortzetten, des Zater dagmiddags het bijltje er bij neder moet leggen om Maan dag weder met moed te beginnen. Anders is het in ónze groote steden, Rotterdam misschien uitgezonderd. Met name in Amsterdam te wonen, is op zich zelf nooit ongezond geweest, het was er alleen on aangenaam voor lieden die niet een huis konden bewonen op een der drie voornaamste grachten, op een der voor naamste kaden of aan de Vondelstraat. Dit wordt nu anders. Wat kunnen in het bijzonder Haarlem en Bloemen- daal doen om den trek naar het westen te bestendigen, om te behoeden dat op een tijdelijken bloei een lange inzinking van welvaart en verkeer intreedt? Wie in de wereld iets lot stand wil brengen, zooals Amsterdam nu weer wil, moet uitgaan van ideeën, van ruime, frissche ideeën. Geeft Amsterdam meer lucht en licht en groen, dan staan Haarlem en Bloemendaal althans gedurende 8 maanden van het jaar bij Amsterdam verre ten achter, de reden waarom de Amsterdamsche zakenman zich getroostte veraf 'te wonen van kantoor of fabriek is dan vervallen. Wat is daartegen te doen? Tijdig het gevaar onder de oogen zien, benutten de omstandigheden dat men nu nog een voorsprong heeft en trachten die te behouden, door meer lucht en licht en groen en bloemen aan te brengen in de bebouwde kommen, door de uitbreiding dier kommen niet anders te gedoogen dan volgens ruim opgevatte artistieke plannen, door ver hooging van den gezelligen omgang, door verbetering van het verkeer. Voor H. IJ. S. M. en E. S. M. zijn deze zaken van evengroot gewicht als voor Haarlem en Bloemendaal; de Amsterdammer die in Amsterdam tevreden is heeft geen van beide deze maatschappijen noodig, meer en beter sneltrein- en sneltram-verkeer, geen behandeling van Bloemendaal met een te klein spoor wegstation en een electrische tram- dienst, die noch wat wagens, noch wat tarief, noch wat tijd van rijden, noch wat plaatsen van afrit en aan komst betreft op de hoogte is van den tijd. Wat de gemeente Haarlem betreft een nieuwe schouwburg, eigen daaraan verbonden gezelschappen, een unieke openbare leeszaal, het desnoods van gemeentewege bouwen van artistiek ingerichte zalen, waar door dames en heeren alle mogelijke gezelschapsspelen kunnen worden beoefendvoor Bloe mendaal het vastleggen van de toe komstige uitbreiding der bebouwde kommen in een grootsch opgezet uit breidingsplan, dat als vanzelf degenen die de verkeersmiddelen in handen hebben lokt om hunne diensten te verbeteren en hunne banen door te trekken, verhooging van intellectueel verkeer, en in dat alles tusschen Haar lem en Bloemendaal zoo juist moge lijke samenwerking. Haarlem en Bloe mendaal hebben tegenover Amsterdam blijvend alle hunne belangen gemeen. Bloemendaal dat voor de Zaanstreek nog altijd is wat vroeger de Vechtstreek was voor Amsterdam, ontleent daaraan genoeg zelfstandige kracht en is voorts van een te eigenaardig en veelzijdig natuurschoon in zomer en winter om van Haarlem niet in de eerste plaats als een concurrent te gelden. Moge het die richting uitgaan, geschiedt dit niet, Amsterdam zal weder zijne mensehen tot zich trekken tot schade van Bloemendaal en van Haarlem, maar van Haarlem het meest. Haarlemmermeer. Bijzondere surveillance. Het stelen en afsnijden van paardenstaarten is in deze gemeente aan de orde van den dag. Voornamelijk in het Noordelijk gedeelte onder de rook van Amsterdam gebeurt het bijna iederen nacht. Een strenge bewaking van de bruggen die de uitgangen zijn van deze gemeente en een bijzondere en voortdurende surveillance van de rijks- en gemeentepolitie, hebben tot heden het niet kunnen verhinderen. Daar het evenwel steeds des nachts gebeurt is het zeer moeilijk den dader te betrappen, zoodat het nog niet te voorzien is, wanneer deze handelingen een einde zullen nemen. Bestrating polderwegen. Vanwege de Haarlem mermeerpolder worden verschillende wegen in deze ge meente voorzien van een bestraat paardenspoor. De proef neming geschiedde eerst met kleine gedeelten op de drukste wegen, en het is gebleken dat het voor het behoud der wegen aan te bevelen is. Vandaar dat nu successie velijk de meeste wegen er van voorzien worden. Nieuw- Vennep. Mond- en K 1 a u w ze e r. Deze besmettelijke ziekte breidt zich in deze uitgestrekte gemeente verbazingwekkend uit. Dagelijks doen zich nieuwe gevallen voor en aanvankelijk zich tot één gedeelte van de gemeente bepalend*?, is zij ni over de geheele gemeente verspreid. De ziekte is' nog al niet kwaadaardig en bepaalt zich hoofdzakelijk tot het mondzeer, o!' z.g. tongblaar, hetgeen gemiddeld in enkele dagen genezen is, doch zeer besmette lijk is. Wanneer er één geval onder het vee zich voor doet, wordt meestal de geheele koppel daardoor aangetast. Het klauwzeer, dat veel gevaarlijker is, en gewoonlijk weken duurt aleer het hersteld is, vertoont zich heden in geen erge mate. De gevallen waar het zich voordoet, zijn sporadisch. Vele landbouwers geven hun vee voorbehoedmiddelen in tegen de ziekte, terwijl er ook zijn die hun vee pekel ingeven. De uitkomsten pleiten wel eenigszins voor het laatste middel, maar afdoende is er tot heden nog niets bekend. De schade die deze ziekte den landbouwers berokkent is zeer groot en feitelijk onberekenbaar. De naweeën zullen zich nog lang laten gevoelen voor de een meer voor den ander in mindere mate. De weersgesteldheid die wij nog zullen krijgen zal hierin ook een zeer groote rol spelen, zoodat veel van de natuur zal afhangen. Te Antwerpen zal, zijn wij goed inge- Vai'ia. licht, het oude spoorwegstation over een afstand van eenige tientallen meters verschoven worden met electrische zagen wordt het station van zijne fundamenten gescheiden om op intusschen nieuw gebouwde fundamenten te worden overgebracht. Ameri- kaansche aannemers zouden het werk op zich hebben geno men. In Amerika worden ook boomen van eenigen omvang met electrische zagen behandeld. (De behandeling dier zagen geschiedt door een of twee man, die betaald worden per vierkante oppervlakte grond, welke zij aldus van boomen ontdoen) Dergelijke gebouw-verplaatsing kan wellicht zeer nuttig geschieden met ons raadhuis, dit zou veel beter figuur HET vermakelijke van een week= blad in winteravonden is bekend; maar welk een genoegelijk denk» beeld geabonneerd te zijn op een weekblad dat men als het Geen beloften deden wij bij den aanvang, wij wijzen nu op wat wij deden. De uitbreiding welke wij geven kunnen aan onze ru= brieken is grenzenloos. Zij zal toenemen met ADVERTEEREN EN WINST. Hoe de winst in een zaak vaak van goed adverteeren afhankelijk is, bleek voor het Engelsche gerecht van de „King's Bench" onlangs toen een jury uitspraak inöest doen in een eisch voor schadevergoeding omtrent onrecht vaardig ontslag. De heer Stevens vervolgde de heeren B. F. Brown Co., een Amerikaansche firma, die schoen smeer vervaardigt. Een der advocaten toonde door het volgende staatje aan, dat de winst was gedaald ten ge volge van gebrekkig adverteeren. Jaar Uitgegeven aan advertenties. Winst. 1880 130 264 1881 244 004 1882 654 1,683 1000 180 560 En op een feestmaal van de „American Advertising Men's Club", hield de direci.uir van de Postum Cereal Co. Ltd. een rede, waarin weer andere cijfers gegeven werden om het nut van adverteeren aan te toonen. Zijn firma gaf jaarlijks één millioen dollars uit aan advertenties. Zonder die advertenties zou zijn zaak, be weerde de directeur, die nu tusschen zestien en negentien millioen dollars waard was, maar een heel klein sommetje vertegenwoordigen. Hij kon, zeide hij, daarom nooit ver geten, wat hij den dagbladen verschuldigd was. Deze rede bracht ons in herinnering het volgende rijmpje, dat wij vroeger eens gelezen hadden en dat blijk baar „vrij gevolgd" is naar een beter dichter: Lives of some great men remind us That we will, if we are wise, Leave our modesty behind us, And get out and advertise. (De levens van sommige groote mannen herinneren ons er aan dat wij, indien wij verstandig willen zijn, onze bescheidenheid achter moeten laten en er op uit moeten gaan om te adverteeren.) Misschien slaat dit rijmpje echter niet op reclamemakers, die van onze advertentieruimte gebruik maken! Hbl zijne oogen eigen om» geving ziet wordenziet groeien. Gij die wilt weten, wat er zoo al in Bloemen» daal wordt ge» werkt, en ge» dacht, ABON= NEERT U OP ONS WEEK* BLAD. Het is met sympa» thie ontvangen, daardoor is het, voortgaan» de, in krach» ten gegroeid. Geen kuip» krant, geen schendblad is 't, geen partijblad, het wil leeren, prik» kelen zonder te kwetsen, lachen zonder te schenden, overtuigd zijn van doelmatig streven. een electro-motor bewogen wordt. De eene Parijsche tol draait naar rechts de andere naar links, zoodat zij elkanders evenwicht-bewarend vermogen aanvullen. Waren de auto mobielen van één paar wielen en Parijsche tollen voorzien, dan zouden zij de scherpste bochten zeker zonder eenig gevaar kunnen nemen. Louis Brennan is nu bezig aan een wagen van 15 meter lang en 3 meter breed, gedreven door een benzine-motor van 100 paardenkracht om beter over de practische beteekenis zijner vinding te kunnen oordeelen. Eene argelooze jonge dame van buiten, dezer dagen een hoed wenschende in een Haagsche winkel, werd onaange naam getroffen door de zonderlinge vraag van de winke lierster: of zij niet naar de jongste smaak een hoed. met haar wilde hebben. Zouden wij buiten niet winkels kunnen oprichten waar stadsmenschen als de fabrikant van zulke onsmakelijkheden hoeden konden bekomen met. een hoofd Een leuke burgemeester. Het Handelsblad meldde onlangs dat de burgemeester van Bergen bij Alkmaar een tijde lijke lon-iedienst in werking heeft gebracht, tusschen Bergen Binnen en Bergen-aan-Zeeonder een beschuttend zeildoek konden voor 5 cents de persoon vijf maal per dag een 30- tal lieden heen en weer worden gereden. Het eigenaardig vervoermiddel verschafte veel vroolijkheid. Tusschen Brielle en Hellevoetsluis is een automobiel- dienst in wording, ook voor het postvervoer. Is er vóór het volgend seizoen aanvangt, niet een auto-omnibusdienst te ontwerpen tusschen Haarlem via Over> een naar Bloemen daal en Sandpoort Vroeger toen weinig autobussen werden aangemaakt en men ze dus niet uit de tweede hand kon koopen, was dit vraagstuk moeielijker op te lossen dan thans. Londen is vol auto bussen. Zou onze wakkere oud-directeur der vroegere tram-omnibusmaatschappij, geen gelegenheid zien er eenige op billijke voorwaarden aan de haak te slaan Al hadden pogingen in die richting maar tot gevolg, dat de H. IJ. S. M. wat voortgang maakte om met Haarlem tot overeenstemming te komen omtrent de uitvoering der electrische tramlijn concessie-Grippeling naar Overveen, dan was al iets ge wonnen. In een sporttijdschrift lazen wij eenige cijfers omtrent den omvang van het automobielen-gebruik in Amerika. Men duizelt er van. In 1905 had dit land 121 auto-fabrieken, die met fabrieken ook bestemd tot den aanmaak va andere zaken, in dat jaar 22.830 stuks afleverden. De auto is er in e blijft er in; men stelle zich dan oo niet voor het autogebruik te kunne tegenhouden, hoogstens kan men h-:t regelen. het aantal on= ze r vrienden. Overweegt, gij die nog niet hebt ingetee» Kend, of gij daartoe kunt behooren. Dank aan al» len die tot dus» ver steunden geen kunst middelen zijn noodig ge» weest om ons zoover te brengen. Vooruit dan, met lust het werk. aan ABONNEERT U, ADVERTEERT IN HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD. Redactie en Uitgever. Voor alle motorrijtuigen op mei r dan twee wielen is gesloten verklaard de Zeedijk tusschen Edam en Warder De Amsterdamsche voorjaarspaarden markt is afgeschaft. maken op het weiland tegenover Belvédère, waar tevens een aardig dorpspleintje gemaakt kon worden. Dorpspleintjes missen we helaas in Bloemendaal en Overveen. Het vroeger wel eens geopperd denkbeeld om op het terrein der E. K. Bouwmij. bij de bleekerij der firma Bijvoet Zoon een oud Hollandsch dorpsplein te maken was destijds niet onaardig, thans niet meer uitvoerbaar. Op de Hoogte van Aug. bevatte een lezenswaardig artikel over de uitvinding van den Engelschen ingenieur Brennan den spoorweg met één-rail. Het groote voordeel van zulk een spoorweg zou zijn, dat men niet meer gebonden is aan een baan, aan eene vlakke terreinstrookzulk een spoorweg schijnt de aan gewezene voor het traject Duin en Daal-Zandvoort en zou ook gemakkelijk dienstbaar te maken zijn aan onze kust verdediging over rivieren, kanalen en zeegaten gaat de één-rail spoorwagen over een staalkabel gemakkelijk henen. Breede viaducten van verhoogde spoorbanen als te Rotter dam en Amsterdam worden onuoodig, de trein gaat desnoods een eind over de huizen heen. Het beginsel waarop de uitvinding berust is in het Nederlandsch nog niet zoo een voudig uiteengezet als in dit artikel. Neem, een zwaar wieltje in horizontale richting draaiend om een in zijn midden bevestigd loodrecht staand staafje en ge hebt den zgn. Parijsche toldoor de kracht van het zware wieltje, dat om zoo te zeggen tegelijkertijd naar alle zijden wil vliegen blijft het staafje, tegelijker aan alle kanten naar opzij getrokken draaiende op dezelfde plaats staan. Nu heeft Breiman twee groote Parijéche tollen aangebracht een voor- en een achterin een o voet tang modelwagentje dat op twee wielen loopt, wélke evenals de Parijsche tollen door De heer Nolting uit Amsterdam heeft wel wil van zijne decoratie, leder heeft zoo zijne manier om met eene decoratie te geuren, de een door haar aan te nemen, en er blijde mede te zijnde ander door haar niet aan te nemen, en toch er naam mede te maken. De laatste berichten luidden dat de heer Nolting haar maar zou behouden. Maar laten wij er niet toe bijdragen den heer Nolting nog ijdeler te maken, indien hij het is. Heeft de heer Nolting ernstige redenen om de onderscheiding te weigeren, welke zouden kunnen zijn dat hij zelf gevoelt ze niet te verdienen, of dat hij re- publiekein is in zijn hart en tot eene republiekeinsche actie in ons land het sein wil geven, of dat hij overtuigd is dat ook in ons land ridderorden worden gekocht en zoo derhalve eene min of meer onwisse onder scheiding zijn, dan moest hij met die redenen ronduit voor den dag komen. Heeft de heer N. geen ernstige redenen, die hij openlijk kan uiteenzetten, dan kan wat ons aangaat de zaak bij eene opvoering van Kloris en Roosje nog eens herdacht worden. Ter laatste vergadering van de Gezond- Yolksgezondlieid. heidscommissie te Bloemendaal zijn de navolgende punten behandeld. No. 1 2 II 3 II 4 II 5 II 6 II 7 II 8 II 9 II 10 II 11 12 n 13 n 14 H 15 Velsen Biezen.' Doodgraverswoning, begraafplaats „cfe Bos, Overveen. oog op besmetting. Haarlemmerliede c.a. Drinkwater onderzoek Sectie C No. 88—72. Bloemendaal. Wateronderzoek Hoorn op „Patna". Beunebroek. Klacht Vis. Velsen. Klacht Rond. stal v/d heer Van Wijk. en Velseroord.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 6