D ■IJ Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - 1<- jaargang ZATERDAG28 SEPTEMBER 1907 No. 7 Het Bloemendoolseh (iMblad I li Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeclingen van allerlei aard Bloemendaalsclie weg f aan de redactie schriftelijk: »">7 Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Wij wachten nog ineer kaartjes als Lil! de lezers, bewijs van uwe instemming niet onze actie tot beter verkeer. ewerkers worden beleefd verzocht zoo weinig mogelijk it etters in hun handschriften te bezigen, i - en telegraafgids, vrachtrijders, zie No. 5. Bloemendaal. Agenda. Zondag 29 Sept. N.tn. 121/331/2 uur, Bloemendaal-Commando. Schietoefening militaire baan te Overveen. Zo dag 29 Sept. nam. 24 uur, Openluchtspelen op rrein van den Bloeinendaalschen Bond voor licharne- intwikkeling (Zie plaatselijk nieuws). -i estduin, geen courses. v udag (3 October v.m. 9 uur Nederlandsche natuur- !i. "ische vereeniging, afd. Bloemendaal e.o. Excursie, laatselijk nieuws). Haarlem. nderdag 3 October 's avonds 8 uur. Remonstrantsch- óangkoor, ledenvergadering. Oranjekade 1. Bron gebouw. Zondag 29 Sept. Optreden van Prof. Ghambly, aanvang 8 uur. iV andag 30 Sept. idem. Schouwburg, Jansweg. Dinsdag 1 Oct. Henri de Vries. I' d in de Jonge Jan, aanvang 8l/4 uur. Vrijdag 4 Oet. Italiaansche Opera. La Gioconda, aan vang 8 uur. Schouwburg De K r o u 11. Zondag 29 Sept. Nederl rette-Ensemble. De Mascotta, aanvang 8 uur. Burgemeester en Wethouders van Ambtelijke Bloemendaal doen te weten, dat door mededeelingen. den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 3den September 1907, stgesteld de navolgende verordening ORDENING, houdende wijziging der algemeene politieverordening voor de Gemeente 111 o e- ïïi endaal. EENIG ARTIKEL. De tussehen haakjes geplaatste woorden in art. Sb., «ten aan/.ien van de bepaling eener maximum-snelheid voor motorrijtuigen en rijwielen, niet vallende onder artikel 15 der Motor- en Rijwielwet", worden vervallen verklaard. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten ran oiidholland, volgens hun bericht van den 18den September VU)?, No. 84, in afschrift medegedeeld. Rn is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 27sten September 19G7. De Secretans, De Burgemeester, C. J. de Groot, L.-S. A. Bas Backer. Artsen en flakker, Bloemendaalscheweg, spreekuren. van 12 uur behalve Zon- en Feest dagen. H. L. van BeusekomZandduinweg. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, tot nadere aankondiging afwezig. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. In de afgeloopen week is er niet Bilinenlandscll veel bizonders in de politiek van ons overzicht. land gebeurd. In Schiedam zijn de partijen der rechterzijde het niet eens geworden in het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. De christelijk-historischen en anti-revolutionairen zullen ieder hun eigen candidaat stellen, en wel de heeren Jhr. de Geer en Idenburg, gouverneur van Suriname. Dè liberalen hebben als candi daat gesteld den heer Versteeg, oud-burgemeester, welken candidaat de katholieken zullen stellen of met welke partij zij zullen medegaan is nog niet bekend. Wanneer nu de sociaal 'ftem jcrateu ook nog een candi daat stellen, dan kunnen nog verrassingen uit de stembus komen, de christelijk-historische partij betreurt het zeer dat haar geestverwant graaf Van Limburg Stirum, door gezond heidsredenen genoodzaakt is geweest om zijn mandaat neêr te leggen. Over den zetel van wijlen den heer Tak in Friesland heeft nog steeds overleg plaats. Donderdag is de Tweede Kamer bijeen geweest 1°. Om de leden der huishoudelijke commission te be noemen 2U. Om te bepalen, dat na afloop van het afdeelings- onderzoek der staatsbegrooting eenige onderwerpen in be raadslaging zullen genomen worden o. a. de wijziging van het reglement op het beleid der regeering in Curacao en Suriname toekenning van een voorschot voor een stoom vaartver binding tussehen Nederland, Brazilië en Argentië instelling van een fonds voor afwerking van de stelling Amsterdam besprekingen omtreDt staatsexploitatie van mijnen; opsporen van delfstoffen van staatswege ten slotte nog het Zuiderzeevisscherij-ontwerp. In Amsterdam heeft een brand gewoed in de Marnix- straat, welke vele slachtoffers eischtehet is te hopen dat dit groote ongeluk ten minste tot gevolg zal hebben dat het gemeentebestuur de bouwverordening strenger zal toe passen en er voor zal waken, dat dergelijke rampen in de opgepropte kazernewoningen niet meer zulke ernstige ge volgen zullen hebben. Er zou bijv. door het gemeente bestuur gezorgd kunnen worden, dat de verplichting werd opgelegd, in gebouwen waarin zoovele gezinnen wonen, de noodige brandbluschmiddelen aanwezig te hebben o.a. minimax-toestellen op iedere verdieping. Deze minimax-toestellen werken uitstekend, wij waren er getuige van bij een brand in het technisch bureau van den heer D. de Clercq alhier, waar geruiinen tijd geleden een ernstige binnenbrand met deze miniinax-fakkels werd bedwongen. Waar het algemeen belang het vordert moet het belang van enkelen wijken, en moet dan de vrijheid wat beperkt worden om huizen-massa's op te richten wier afzonderlijke woningen alleen door houten beschotten zijn gescheiden. De gisting in Rotterdam onder de werklieden aan dokken en havens duurt voort, vele arbeidskrachten uit den vreemde worden aangevoerd, terwijl de graan-elevators met krat werken. Politie en cavalerie zorgen op uitnemend wijze voor de orde, zoodat de vrijheid van arbeiden wordt beschermd. De politieke hemel in onze Ned.-Indische koloniën ,'s niet geheel wolkeloos. Meer en meer begint het gele ele ment zich te gevoelen. De Japanners en Chinezen gaan zich wel een beetje sterk voor onze koloniën interesseren. Japanners geven nu reeds Chinezen les in Engelsch en Japansch en het is niet ondenkbaar, dat de onderwezen Chinezen later in Indië terugkomen vervormd tot Japan ners, die alsdan met Europeanen moeten gelijk ge steld worden. Gelukkig dat wij in Indië een krachtig bestuur hebben dat goed uit de oogen ziet, en niet voor halve maatregelen te vinden is. Verschillende dagbladen wijden dezer dagen belangwek kende artikelen aan hoofdstuk VII A der staatsbegrooting en wel speciaal aan de staatsschuld. De staatsschuld vraagt jaarlijks aan te betalen rente, ruim 36 millioen gulden dus V5 van de geheele begrooting der uitgaven. In 1850 werd even als in 1906, 36 millioen voor de schuld uitgetrokken. In '50 was deze uitgaaf ruim de helft van alle uitgaven doch in 1906 was deze uitgaaf een FEUILLETON. 4) De kunst om lang te leven en wel te sterven. 7. Overliet tweede middel ter vernieuwing des levens, of over het voedsel. Wordt het levend lichaam door de prikkels gedurig tot 'veging aangezet, zoo kan het bijna niet anders, of het moet ook gedurig slijten. Wij weten toch, dat het uit e stof bestaat, welke voor zoo vele veranderingen, als er binnen en buiten ons gebeuren, niet bestand is. Er is d eene vernieuwing noodig. De wijze Schepper heeft het nd lichaam tot die vernieuwing geschikt gemaakt, door aan de levenskracht, zooals wij gezien hebben, de ei, nschap te geven, van zich telkens meer en meer uit ti breiden en ook andere stof, welke nog levenloos is, levi nd te maken. Gij zult echter gaarne willen toestemmen, dut dit zoo gemakkelijk niet gaan kan, en dat er het een n ander plaats moet hebben, eer dit gebeurt. Gij zult v, oreerst wel begrijpen, dat de stof, welke levendig wor- zal, binnen het bereik der levenskracht moet wezen, eens, dat er nieuwe levende stof in het oog noodig dan dient die stof daar wel te worden aangebracht, de levenskracht in het oog er op werken kan. Maar tweede moet het ook niet hetzelfde wezen, van welken d die stof zij het spreekt immers van zelf, dat de stof, vaan de levenskracht zal worden medegedeeld, zoo mogelijk overeen moet komen met de slof, welke Is leeft, en waarmede de nieuw aangebrachte zich ver- igen moet, om de plaats der oude, afgesletene te ver- ui :en. De levenskracht toch heeft, even als de warmte de eigenschap, dat zij zich niet aan alle stoffen even ligt dedeelt. Gelijk nu de warmtestof zich ligter mededeelt aan een stuk ijzer, dan aan een stuk hout, zoo deelt zich - de levenskracht ligter mede aan stof, welke overeen- omt met die stof waarin zij reeds aanwezig is. Eindelijk zult gij ten derde ook willen toestaan, dat, daar alle deelen van ons lichaam werken, daar dus alle herstelling, voedsel behoeven, het voedsel ook overal ver spreid moet worden. Als ik mij niet bedrieg, zijn er dus drie dingen noodig, zal het lichaam behoorlijk gevoed worden, het voedsel moet vooreerst binnen het lichaam gebracht worden, het moet ten tweede daarin bereid en aan dé natuur des lichaams gelijk gemaakt, en ten derde overal gelijkmatig verdeeld worden. Wij weten dan nu, waarom wij eten en drinken, want namen wij geen spijs en drank tot ons, zoo vond de levens kracht geen nieuwe stof, om zich aan mede te deelen. Wij weten nu ook, waarom dat voedsel in de maag verteerd wordt en vervolgens nog zoovele veranderingen ondergaan moet: want daardoor wordt het aan onze natuur gelijk gemaakt en regt geschikt, om met ons lichaam vereenigd te worden. Wij weten eindelijk nu ook, waarom ons ge heele lichaam bijna uit vaten en buisjes bestaat, dewijl door deze de opgenomene en behoorlijk verleerde spijs en drank tot alle deelen, zelfs tot in de kleinste schuil hoekjes, dringen kan en dus het geheele lichaam gevoed en gesterkt worden. Dit zijn dan de middelen waardoor het levend lichaam in beweging gebracht en waardoor de stof, waaruit het bestaat, gedurig vernieuwd wordt. Wisten wij nu ook, op wat wijze de levenskracht zelve wordt hersteld, wanneer zij door de onophoudelijke beweging des lichaams moet worden uitgeput. 8. Over het derde middel ter hernieuwing des levens, of over de herstelling der levenskracht door de rust. De hronnen, waaruit de levenskracht eigenlijk voort vloeit, zijn ons onbekend, ten minste wij weten er niets zekers van. Zoo veel weten wij uit de ervaring, dat de lucht veel toebrengt tot versterking van zwakken en uit geputte gestellen, en daarom zoude men bijna zeggen, dat een zuivere lucht de levenskracht, herstelt, hetwelk door andere verschijnselen nog waarschijnlijker gemaakt wordt. Uit de weldadige werking van het water, uit- en inwendig gebruikt, in sommige ziekten, moet men iets dergelijks, ten opzigte van dat kostbare vocht besluiten. Doch daar omtrent kunnen wij niets bepaalds zeggen, en wij willen ons hier liever niet met ijdele gissingen ophouden. Ondertusschen kennen wij een middel, dat de natuur gebruikt ter herstelling der verlorene krachten, en dat is de rust; als men vermoeid en geheel afgemat is, helpt eten noch drinken, dan helpt en verkwikt niets dan rust. Vooral is dan de slaap eene volstrekte behoefte voor ons lichaam. Men legge zich neder bijna ziek van vermoeienis; ontwaakt men niet als een nieuw menseh Ieder zal ook wel eens ondervonden hebben, hoe zoet en verkwikkend het is, na lange inspanning van krachten na eene groote voetreis, na zwaren arbeid, eens regt te kunnen uitrusten. Door die rust schijnt zich de levenskracht te herstellen, maar hoe? Ja wisten wij datten minste kon ik het u verklaren Iutusschen is het door de ondervinding genoegzaam bewe zen, dat het lichaam door rust verkwikt en hersteld wordt, wanneer spijs en drank, noch eenige prikkels ter wereld meer werken. 9. Besluit. Zie daar dan de middelen, welke de natuur aanwendt, om ons dagen en jaren achtereen, zonder ophouden, voort te doen leven. Zoo lang dit alles nu zoo kan plaats hebben, kunnen wij ook blijven bestaan, doch wie slechts een weinig oplettend geweest is, moet uit het gezegde dit besluit opmaken, dat er veel, zeer veel toebehoort, om ons leve^ in stand te houden, hij zal dan ook ophouden zich te verwonderen, dat er slechts zoo weinig menschen oud worden. En als hij eens heeft leeren inzien, hoe veel waarde het leven heeft en hoezeer wij verplicht zijn er voor te zorgen, zal de gedachte, dat daar zooveel toe be hoort, hem aanzetten, om er al zijne aandacht op te ves tigen en alles grondig te leeren kennen, wat op het leven en de gezondheid invloed kan hebben. Wrrdt vervolgd'.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1