■PPI ZJ w j Nieuwsblad I -1 - OVERVEEN - Nieuwsblad AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - 1' jaargang Zondag 20 October, l'/s uurn.m. cour- Ageuda. ses op Woestduin. Haarlem. Brongebouw. Zondag 20 Oct. Opera-concert. Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 Oct. Vocaal en Instrumentaal concert. Aan vang 8 uur. Schouwbu rg Jansweg. Donderdag 24 Oct. Nederlandsch tooneel, «Het kaartenhuis." Aanvang 8 uur. Schouwburg „de Kroon". Zondag 20 Oct. Multatuli- matinée, door Willem Rooyaards. Aanvang 2 uur. Zondag 20 Oct. Het Vrije tooneel door J. H. Speenhoff en Nap de la Mar. Aanvang 8 uur. Sociëteit „Vereeniging". Zondag 20 Oct. Specialiteiten voorstelling. Dir. Strengholt. Aanvang 8 uur. Burgemeester en Wethouders der Ge- Ambtelijke meente Bloemendaal maken bekend, mededeelillgeil. dat de loting voor de lichting van 1908 voor deze Gemeente zal plaats hebben te Haarlem, in den Doelen op Woensdag, den 23en Oc tober 1907, des voormiddags te 9'/2 uur Aan de loting nemen deel de ingeschrevenen voor die lichting, wier inschrijving plaats had vóór den len Sep tember j.l., met inbegrip van hen, wier inschrijving voor die lichting na evenvermelden datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn bevolen. Bedoelde ingeschre venen worden mitsdien uitgenoodigd om op bet hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. De Secretaris, De Hurgemeester, C. J. de Gkoot, L.-S. A. Bas Backer. Dr. Bakker, Bloeinendaalscheweg Altsen en van j2 uur behalve Zon- en Feest- spreekuren. dagen H. L. van BeusekomZandduinweg. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve "s Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zou- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. De veldtocht van president Roosevelt Binnenlandscll tegen de trustmaatschappijen, doet meer overzicht. en meer ook in ons land zijn invloed gevoelen. Om Roosevelt te dwingen zijn aanvallende houding op te geven zijn de leiders der trusts de taktiek gaan volgen, om zooveel mogelijk den prijs der verschillende fondsen in Amerika naar beneden te dringen en order te geven tegen den lageren koers die FEUILLETON. De kunst om lang te leven en 5) wel te sterven. TWEEDE HOOFDSTUK. Over de uiterste grenzen des levens, of den natuurlijken ouderdom. 1°. Over de natuurlijke ouderdom in het algemeen. In het vorig hoofdstuk hebben wij gezien, wat het leven is en waardoor hetzelve in ons onderhouden wordt. Maar, ook bij de voordeeligste omstandigheden heeft het zijne grenzen. Het kan niet altijd duren, in het levenswezen hebben gedurige veranderingen plaats, welke eindelijk op vermindering en geheele uitdooving des levens uitloopen. Wij zien het kind opgroeien, zich meer en meer -ontwik kelen, dagelijks in krachten aanwinnen, wij zien den vluggen jongeling, in den vollen bloei zijner jeugd, van jaar tot jaar in lichaamssterkte en in bekwaamheden toe nemen. Wij zien den volwassen man, in weerwil van allerlei ongemakken jarenlang dezelfde blijven, zoodat zijn leven en zijne gezondheid zoo vast schijnen te staan als een stevige eik. Maar eindelijk nadert de ouderdomde krachten nemen af en bet lichaam wordt minder bestand tegen de dagelijksche vermoeienissen, de zucht en de behoefte tot rust en gemak nemen toe, handen en voeten weigeren hunnen dienstde zintuigen worden stomp en werkeloos, de afgeleefde mensch versuft geheeleven als bij een eerstgeboren wicht bepaalt zijn leven zich weldra tot eten en slapen, totdat de dofheid en sluimering on gevoelig in den doodslaap overgaan. Deze vermindering, en stemming der lichaamsbewe gingen, dit laatste overblijfsel des levens is de ouderdom. Dezelve komt vroeger of later, naarmate de mensch zijn lichaam verwaarloosd heeft of niet. In het eerste geval, wanneer de ouderdom, door eene verkeerde levenswijze ZATERDAG19 OCTOBER 1907 effecten wederom terug te koopen (in het beursjargon genoemdspeculeeren a la baisse). Dit doen dalen der koersen gelukt hen maar al te wel, en onze amsterdamsche beurs ondervindt daarvan onmiddellijk de gevolgen. Het naar beneden gaan der amerikaansche fondsen sleept andere waarden, die er niets mede te maken hebben, eveneens mede en een algelneene teruggang van alle fondsen valt te constateeren. Zoo als men weet, is sinds eenige maanden het geld zeer duur geweest, d. w. z. moest er hooge rente voor geleend geld betaald worden. Een ieder die geld te beleggen had, ging prolongaties nemen, om op deze wijze zonder risico veel rente te maken. De geldnemers nu, die hooge rente moesten betalen, werden door de daling der fondsen gedwongen om bij te passen, ten einde een voldoend onderpand voor den geldschieter te leveren. Dit gedwongen bijpassen ging een tijdje wel met moeite, maar ging toch; toen nu evenwel de koersen van alle effecten vele percenten daalden, waren velen onmachtig en hebben er, zooals een ieder kan lezen, iederen dag gedwongen verkoopen plaats, die'de markt nog meer naar beneden drukken, dus de kwaal nog verergeren: likwidaties, faillissementen, zelfmoorden, zijn van een en ander het gevolg. De gewetenlooze trustleiders hebben evenwel hun doel bereikt. Iedere financier moet of hij wil of niet een bondgenoot der trustleiders en eep tegenstander van Roosevelt worden, ofschoon deze het recht en de moraliteit aan zijn zijde heeft. Het droevige van den toestand ligt hierin, dat niemand weet, wanneer het einde daar zal zijn. Het achteruitgaan der koersen heeft met de innerlijke waarde der fondsen niets te inakeu. Hebben de trustleiders door den schrik die zij alom veroorzaken hun zin gekregen, dan zal men dezelfde fondsen, thans bijna onverkoopbaar met sprongen naar boven zien gaan, het groote kwaad is dan geschied, en weder zijn velen tot den bedelstaf gebracht. Volgens onze meening zijn de trusts van alles de oorzaak, en die kunnen alleen bloeien (zoo als wij vroeger reeds opmerkten) in een land, waar hooge beschermende rechten geheven worden. Is nu van een en ander het gevolg, dat Amerika, om voor goed de trusts te fnuiken er toe over gaat om zijne hooge invoerrechten af te schaffen, dan zou de tegenwoordige crisis een heilzaam gevolg hebben voor de geheele wereld. Zij die in de tegenwoordige tijden het slachtoffer zijn geworden verdienen onze innige deel neming. Wij vernamen van bevoegde zijde dat in de laatste maanden ettelijke millioenen in ons land zijn verloren. Vraagt men nu waar dit verloren geld blijft, dan moet ons antwoord luiden: in de brandkluizen dier zelfde trust leiders, die A la baisse speculeerden. De werkstaking in Rotterdam blijft op dezelfde hoogte. No. 10 Dank zij de krachtige houding der machthebbenden in Rotterdam worden de arbeidswilligen beschermd en wordt er veel met vreemd volk gewerkt. Bij al het sombere hierboven vermeld, kan er gelukkig op een lichtpunt gewezen worden, dat namelijk de bouw- boeren dit jaar in ons land zeer goede zaken maken. De prijzen zijn hoog en de opbrengst is boven het normale. De maand September heeft gunstig gewerkt op den wasdom van vele gewassen. Het mond- en klauwzeer wil nog maar niet wijken, en berokkent aan de veeboeren veel ongerief en schade. De 2de Kamer der Staten-Generaal nam met een groote meerderheid het ontwerp aan, om eene stoomvaartlijn naar Argentië en Brazilië voorschot te geven. Oppositie werd gevoerd door een deel der linkerzijde, de rechterzijde en het grootste gedeelte der vrij-liberalen steunden het ontwerp. Thans is de wet in behandeling met betrekking tot de stelling Amsterdam het zal nog heel wat voeten in de aarde hebben voor en aleer die wet in het Staatsblad verschijnt de Minister van Oorlog heeft een historisch overzicht gegeven, waaruit moet blijken dat vóór alles Amsterdam, (de brandkast van Nederland, zooals minister Staal het noemt) moet verdedigd worden. Het ontwerp tot herziening der grondwet is bij' de staten-generaal ingediend. Het wordt door gematigd liberale organen niet als serieus beschouwdhet bedoelt volgens hen aan de Eerste Kamer het karakter te geven van een schaduw der Tweede, hetgeen evenmin in overeenstemming is met de beginselen van het twee-kamer-stelsei al m het evenwicht der staatsmachten. Te Dordrecht, Leiden en 's Hertogenbosch hebbel, be langrijke finantieele instellingen (een van haar bestond ongeveer 100 jaar) hare betalingen gestaakt. Speculation en nogmaals speculatiën schijnen steeds weer de oorzaak te zijn. Wordt het maatschappelijk crediet aldus ondermijnd, met de maatschappelijke veiligheid was het in den laatsien lijd ook treurig gesteld. Naast eene wettelijke regeling van den handel in zuiver speculatieve fondsen ware een betere politiewetgeving der overweging waard. Duitse h land. Dr. Liebknecht, de zoon Bllitenlandsch van wijlen een der leiders der sociaal- overzicht. democraten in Duitschland, is tot ves tingstraf veroordeeld omdat hij het leger tot dienstweigering wilde aanzetten. De eisch was tuchthuisstraf. In Duitschland zijn de meeste socialisten het met Lieb knecht en met zijn geestverwanten d' Hervé en Jaures in Frankrijk oneens, omdat zij zeer goed begrijpen dat hun vervroegd wordt, is ze niet natuurlijk, maar kunstig en gemaakt. Zoo zien wij ouder ons niet zelden afgeleefde grijsaards van dertig en veertig jaren. Doch is het lichaam niet verwaarloosd, dan verschijnt de ouderdom op den tijd, welken de natuur van ons lichaam medebrengt. Dit is dan de natuurlijke ouderdom, in welken te bereiken de geheele kunst om het leven te verlengen gelegen is. Die ouderdom toch is de uiterste grenspaal des levens, om ons leven te verlengen moeten wij denzelven opzoe ken, met andere woorden, wij moeten weten hoe oud de mensch wel worden kan en of, in 't bijzonder, die hooge ouderdom, welken wij sommigen zien bereiken, wezenlijk tot den aard van ons lichaam behoort, en niet alleen een buitengewoon gewrocht is, door de samenloop van zeld zame omstandigheden geboren. Menigeen zoude toch al ligt op de gedachte komen, dat die honderdjarige menschen, waarvan men soms hoort of leest, evenzeer den natuur lijken leeftijd van een mensch te buitengaan, als een reus van zeven voeten de natuurlijke lengte. Wij willen dit dan eens wat nauwkeuriger onderzoeken en daar wij, zoo ik meen, tot de kennis van het leven, veel licht geschept hebben uit de beschouwing der planten en dieren, willen wij thans denzelfden weg inslaan, en ook eens zien, wat wij van dezelve, met betrekking tot de duurzaamheid des levens en den natuurlijken ouderdom kunnen leeren. 2°. Over de natuurlijken ouderdom bij de planten. Reeds aanstonds bespeuren wij, bij de levende schepselen, een groot verschil, ten aanzien van de duurzaamheid des levens. Vergelijkt slechts het teeder kruid, hetwelk in het zelfde jaar opkomt en weder verdort, met den duizend jarigen eikhet haft, dat slechts eenige uren leeft, met den olifant, die een ouderdom van twee honderd jaren kan bereiken. Laten wij hier eerst een weinig stilstaan bij die bijzonderheden, welke ons het plantenrijk levert. Men onderscheidt de gewassen in eenjarige, welke binnen hetzelfde jaar, in den loop van eenige weinige maanden, ontspruiten, bloeien en vergaan in tweejarige, welke eerst in het tweede jaar rijp zaad geven, en stervenen in overblijvende struiken en boomen, waaraan men eerst in het derde of vierde jaar, dikwijls nog veel later, de eerste vruchten bespeurt en die vervolgens een leeftijd van 10, 20, 30, tot 60, en 100 jaren, ja van verscheidene eeuwen vervullen, zelfs zoo oud worden, dat de sporen van hunnen ouderdom, tot in de verste geschiedenis, verdwijnen. Adanson, een zeer verdienstelijk natuurkundige, vond in Afrika een boom, baobac genaamd, waarvan men op stammen zes voet in den omtrek halende, de namen vond ingesneden van zeelieden uit de 15e en 16e eeuw, dus reeds twee of drie honderd jaren geleden. De kerven dezer namen waren nog niet zeer ver van elkander geweken, een bewijs, dat de boom, in dien tijd, niet zeer in dikte was toegenomen daar men nu andere stammen vond van 25 voet in den omtrek, welke nog zeer gaaf waren, kunt gij ligt nagaan, hoe verbazend oud deze laatste moeten geweest zijngerust mag inen hunnen ouderdom op een twintigtal eeuwen stellen. Bij ons behooren de beuk, de linde en vooral de eik tot de oudste boomendaarentegen komen de ooftboomen, zelfs onder de gunstigste omstandigheden zelden tot 50 of 60 jaren. Wij zien dus, in het plantenrijk, de voorbeelden van hoogen ouderdom, alleen bij boomen, vooral bij zulke, welke hard en taai hout hebben en zeer traag groeien, terwijl de teedere, weeldeiig opschietende planten slechts zeer kort leven hier uit krijgen wij gelegenheid het vol gende op te teekenen. 1°. Tot het bereiken van een zeer hoogen ouderdom wordt eene zekere stevigheid in 't maaksel en de bewerk tuiging gevorderd. Struiken en boomen zijn steviger en leven langer dan gras en ander kruid. 2°. Een hoogen ouderdom bereiken alleen zulke schep selen, welke langzaam groeien hoe spoedig groeit het gras niet in vergelijking van een eik maar hoe spoedig is het ook verwelkt Wordt vervolgd.) Het Bloemendadsch (Mblad WWW ir\ v-\ - - VOOP - - Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal -:- -:- -:- bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- -:- Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: H Alle mededeelingen de administratie, adverteutiëu enz. betreffende: Bloemendaalsclie weg 227. U Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. f c

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1