D ZURENDONK SS Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - laan, Bloemendaal. eet Servies en Zilver. A* lp jaargang ZATERDAG6 NOVEMBER 1907 No. 14 •KERIJ „AURORA" foonnummer 977. I en onderhoud van en andere tuinen. ran alle benoodigdheden redt bij brand, besproeiing, Bad en Huis- J van alle last en onaan- erbonden, verlost, voeding, ook 's Winters, i en Huishoudel. Nieuws. Jaal VIII M. eurig op adres te letten. PATISSIER, CUISINIER !30G tegenover hotel Bloemendaal. 30. Op Zon- en feestd. 5.45 v/m. 9.35 Op Zon- en feestd. 5.35 v/n NG (Leidsche vaart), verkdagen: i. 9.10 v/m.—11.10 v/m. 4.10 n/m.5.10 n/m. n.7.40 n/m. eestdagen: n.8.30 v/m. istraat n/m. (Zondag's niet). Het Bloemendaolscli Weekblad .'.-v Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redkctie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Aan de ingezetenen De ^hal-cminmmtot steun der van lil O emerwl a ill ^eerngvng tot bestrijding der tuber- T Cl 11 DlUollloUUUidi- 7 r7 7 7 culose te Haarlem en Omstreken, met in staat persoonlijk allen haar warmen dank te betuigen voor den op 12 November l.l. in zoo ruime mate ondervonden geldelijken steun, kiest dezen weg om zulks te doen; zij voegt daaraan toe den dank der dames-collectanten, wier arbeid door uwe welwillendheid zooveel aangenamer is ge maakt. Ook haar, die aldus als tusschenpersoon optraden tusschen u en ons brengen wij onzen hartelijken dank. Haarlem, 15 November 1907. De Lighal-commissie, J. L. E. I. Breda Kleijnenberg. J. H. C. Th. Limperg. Naar wij vernamen zijn enkele ingeze- Aan de lezers, tenen te Overveen over ons blad niet best te spreken en dit wel naar aan leiding van onze nabetrachting op de secretariskeuze in een der vorige nummers. Wij willen gaarne toegeven dat mogelijk onze uitlating hierover in de ooren der vijf heeren en sommigen hunner vrienden niet zeer vredelievend of vriendschappelijk heeft geklonken in zoover betuigen wij daarover ons leedwezen, maar willen daaraan de reden toevoegen, die ons tot die uitspraak brachtvan betrouwbare zijde was ons gemeld, dat de katholieke secretaris eener naburige gemeente zich in deze Bloemendaalsche aangelegenheid heeft gemengd, ze aldus makende tot een zaak van R.K.-politiek, en zich met aandrang tot de U.K. Bloemendaalsche raadsleden had ge wend, om, buiten de voordracht om, hun stem op den heer Bergman uit te brengen. Zoo komt van het een het anderhadden de heeren zich er toe bepaald te vragen wie is als mensch, als ambtenaar, in verband met de omstandigheden, alles tezamen genomen de meest aangewezene voor gemeente-secretaris, al de stof die opgehaald is had stil kunnen blijven liggen. Tusschen de Overveeners en ons blad komt op den duur alles terecht, wanneer wat wij zeggen maar inhoud heeft, en bovendien, de heer Nolens heeft het in de 2e kamer pas zoo juist gezegdde katholieken weten te geven en te nemen. Wij zullen bun echter dankbaar zijn, wanneer wij hunne gedachten en verlangens ten onzen aanzien, niet van ter zijde maar rechtstreeks van henzelven mogen vernemen. Bloemendaal. Agenda. Zondag. IJ uur. Courses Woestduin. Haarlem. Brongebouw. Zondag 17 November. Haarlemsch muziek corps. Aanvang 8 uur. Schouwburg Jansweg. Dinsdag 19 November. »La Grece Ideale". Donderdag 21 November. Kon. Vereeniging: Het Ned. Tooneel. sDie goede buitenlui", van Sardou. Aanvang 8 uur. Schouwburg »De Kroon". Zondag 17 November. Groot Opera-Concert. Aanvang 8 uur. Woensdag 20 November. Concert van Harold Bauer en' Pablo Casals. Aanvang 8 uur. Burgemeester en Wethouders der ge- Ambtelijke meente Bloemendaal maken bekend, dat mededeelingen. de zitting van den militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden op Maan dag, den 16 December aanstaande, des voormiddags te 10 uren, te Haarlem, in den Stads Doelen. Voor den militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens worden de belanghebbenden er uitdrukkelijk op gewezen, dat de opgave van eene reden van vrijstelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie of bij de loting, alsmede het doen opmaken en het bij den Burge meester inleveren van de noodige bewijsstukken tot het bekomen van vrijstelling om eene andere reden dan lichame lijke ongeschiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de ver plichting om bij den militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op bovenvermeld tijdstip. Bloemendaal, den 14 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris, Dg Burgemeester, C. J. de Groot. L. S. A. Bas Backer. Artsen en spreekuren. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 12 uur behalve Zon- en Feestdagen. H. L. van Beusekom, Zandduinweg. Is tot nadere aankondiging afwezig. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be- helve Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur. behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 12 1 uur. Biunenlantlscli overzicht. De 2de kamer der staten generaal heeft zich in de afgeloopen dagen voorname lijk beziggehouden met onze koloniën. Iedere partij berijdt bij zoo'n gelegenheid een ander stok paardje en wat de een niet weet dat weet weer de ander. Het is ondoenlijk al de vragen en antwoorden in een klein bestek saam te vatten, die vooral bij de begrooting van koloniën aan de orde komenons troffen o.a. de aanmerkingen die gemaakt werden op het beleid in zake Atjeh en verdere buiten bezittingen. De gouverneur-generaal zal nu zelf er heen gaan om te onderzoeken of werkelijk zijn beproefd systeem van doortasten en pacificeren zoo averechts wordt toegepast, zooals door sommige leden beweerd is. In de buitenbezittingen heerscht ook nog hier en daar verzet tegen de companie hierover behoeft men zich niet te verwonderen, als men bedenkt, hoe groot ons gebied daar is, bevolkt met zoo vele nationaliteiten, die allen andere eischen stellen en door ons opgevoed moeten worden. Vroeger werden de verschillende volken meer aan hun lot overgelaten en heetten zij nederlandsehe onderdanen, maar hadden wij niets in te brengen en werd de companie schouderophalend erkend. Goedgezinde hoofden en stam men werden door ons niet gesteund en versterkten later de rijen onzer vijanden. Aan dit systeem is in de laatste tijden den rug toegekeerd en nu bevreemd het ons, dat nog iemand zich verwondert, dat i.ïit alles direct van een leien dakje gaat. In kapitein Christoffel hebben wij gelukkig een man gevonden, die met tact en energie te werk gaat om de meest onwillige hoofden te onderwerpen of gevangen te nemen. Verder werd hevig geredeneerd over particuliere of staatsexploitatiein Djambi wil de heer van Kol dadelijk den staat aan het werk zetten om te gaan exploiteeren. De minister heeft wijselijk nog een slag om den arm gehouden, daar nu nog niet te zeggen is wat de adviezen uit Indië daaromtrent zullen bevatten. Wanneer men de socialisten hoort praten zou men werkelijk gaan gelooven. dat een ieder die maar geld steekt in indiscbe ondernemingen schatrijk wordt, de heeren schijnen niet te weten of te willen weten, dat naast één onderneming die geldelijk voordeel afwerpt er vijf staan die verlies ople veren, daarbij vergeten de voorstanders van staats-exploitatie door-dik-en-dun ons inziens te veel dat waar een exploitatie ge paard moet gaan niet een handelsbedrijf, de staat nimmer zoo goed kan werken als een particulier. Wij weten wel dit laten uitvoeren van alles door de gemeenschap, in casu den staat, zit in de lucht, maar of men daarbij het aan het rechte eind heeft, wagen wij te betwijfelen. Wij voor ons, zouden liever zooveel mogelijk de particulieren laten exploreren en exploiteeren, en daarbij steeds zorgen dat de staat deel heeft in de winsten. Ook dit levert moeielijk- heden op, die wij niet licht tellente bepalen wat onder winst verstaan wordt, vereischt nauwgezette studie voor ieder afzonderlijk geval. Onoverkomelijk is dit bezwaar evenwel niet. Zij die betoogen dat wij in Indië niets te maken hebben en aldaar indringers zijn hebben theoretisch volkomen gelijk. Wij zijn er evenwel nu §inds meer dan een paar eeuwen, en verlieten wij thans Indië, dan zouden de inlanders er slecht aan toe zijn, en elkaar gaan beoorlogen, zooals zij dit vroeger steeds deden. Thans rust op Nederland de plicht, het aan hem onderworpen Indië zoo goed mogelijk te ont wikkelen en te regeeren. De middelen die aangegeven wor den om tot deze ontwikkeling te komen'verschillen natuurlijk. Meer en meer, en dit is een gelukkig verschijnsel, heeft de politiek met het bestuur onzer koloniën niet veel meer te maken en zijn alle partijen het vrij wel eens dat wij in Indië moeten blijven, het moeten ontwikkelen en vooruit helpen, zoo veel in ons vermogen is. Gebeuren er wreed heden door ambtenaren of particulieren laten die onderzocht worden en streng gestraft, men make evenwel in het publiek er geen misbaar over, maar tracht eerst den minister in te lichten, opdat deze als men de zaak dan toch publiek wil behandelen, met kennis van zaken kan antwoorden. Ons komt het voor dat vatk meer voor het genoegen van de tribune wordt gesproken dan in het belang van het land. Waarom volgt ons parlement niet de goede gewoonte van Enge land, bijv. waar maar etnige personen door de partijen worden aangewezen om over onderwerpen te spreken die zij machtig zijn en de rest der leden bescheidenlijk toehoort en zijne conclusies trekt. Veel nationale tijd zoude daarmede ge wonnen worden en de zaken beter worden afgedaan. Het is met de politiek als met de geneeskunde, een, ieder denkt daar verstand van te hebben en redeneert er maar op los, raak of niet raak en de minister moet maar steeds een antwoord geven. De begrooting van koloniën is aangenomen. Thans moet de minister van marine zijne begrooting ver dedigen en beleven wij misschien weder het schouwspel, dat doordat wij geen defensieraad hebben, hetgeen minister A. heeft voorgesteld, door minister B. wordt geschrapt en minder noodig wordt geoordeeld. Bij dit departement staan zeker de beste stuurlui aan wal, door de enorme vooruitgang in de techniek is het zeer moeilijk voor een klein land als het onze, eenigzins fatsoenlijk voor den dag te komen zonder al te veel kosten. De beschouwingen omtrent het algemeen regeeringsbeleid hebben niet veel nieuws opgeleverdwel is uit eene princi- piëele rede van den afgevaardigde uit Tiel, mr. Tydeman, gebleken, dat de houding der regeering in zake de grond wetsherziening waarbij het advies der staatscommissie ge negeerd is en een onvervalscht radicaal-democratisch stand punt ingenomen is in die aangelegenheid de mogelijkheid van samenwerking der regeering met de vrije liberalen heeft afgesneden. Duitschland. De keizer en de Bttitenlaildscll keizerin zijn 11 Nov. met een zwaren overzicht. mist de haven van Portsmouth binnen- geloopen en werden door den prins van Wales, lord Roberts en den duitschen gezant welkom geheeten op britsch grondgebied. Zij begaven zich naar Windsor Castle, alwaar de koning en koningin van Enge! V resideeren. De ontvangst moet schitterend geweest zin. Wij hopen dat dit bezoek, het eerste dat keizer Wilhi vergezeld van keizerin Augusta aan Engeland maakt toe zal bijdragen om allerlei misverstanden, die af en tusschen die twee landen opduiken, nu voor goed uil wereld te helpen. De keizer schijnt nog last van zijn stembanden te hebbi Hij die zoo gaarne spreekt zal zich tot enkele toasten moeten bepalen en zal nog eenige dagen rust moeten nemen op het eiland Wight. De rijkskanselier heeft zich schitterend kunnen recht vaardigen tegenover de aantijgingen van een zekeren Brand deze had als getuige prins Eulenburg gedagvaard. Prins Eulenburg is thans verschenen, ofschoon in deerniswaardigen toestand, daar hij de rechtszaal half binnengedragen moest worden. Eulenburg heeft deze gelegenheid te baat genomen, om openlijk te getuigen, dat hij aan politieke kuiperijen nooit heeft deelgenomen en poogde zich van de verdere beschuldigen tegen hem ingebracht in het proces v. Moltke- Harden te zuiveren, ofschoon deze zaak niet aan de orde was. Eulenburg zal nu wel moeten verschijnen in het opnieuw aanhangig gemaakte proces Moltke-Harden. Servië. In dit land staat men aan den vooravond van een revolutie, te meer nog waarschijnlijk, omdat door het handelsverdrag met Oostenrijk vele economische belangen geschaad zijn geworden en enorm veel geld is verloren in den veehandel, een der hoofdbedrijven in Servië. Montenegro. De eenige vriend van Rusland, zooals die vorst door den czaar weieens genoemd is, beleeft niet veel genoegen van zijn parlement, een instelling door hem meer in het leven geroepen om gemakkelijker belastingen te heffen, dan om het volk medezeggingschap in het regee ren te geven. Het montenegrijnsche parlement namelijk ver zet zich hevig tegen de drukkende belastingen, die voornamelijk moeten dienen om de particuliere kas van den vorst te vullen en niet om het land te ontwikkelen. In alle deelen van het kleine landje worden personen wegens politieke redenen ge vangen genomen en zwaar beboet. Men vreest weer voor een revolutie, waardoor de vorst zijn troon wel eens kon verliezen of zelf vermoord worden. Deze manier om een vorstenhuis kwijt te raken, is in die streken niet ongewoon (zie Servië). Voor Oostenrijk kan deze toestand in de toekomst weder veel moeilijkheden op leveren, daar dit rijk door zijn invloed in Herzegowina en Bosnië, een doorn in het oog is der partij, die vorst Nikolaas aanhangt. Servië schijnt in Montenegro ook te stoken; van rust in het Balkan-schiereiland kan vooreerst geen sprake zijn, te meer niet omdat in Macedonië de toestand van anarchie bestendigd blijft, zonder hoop op beterschap. De balkan-volken die zoo lang onder turksch regime geleefd hebben, leveren een voorbeeld op van het gevaar, aan een lang onderdrukt volk plotseling zelfbestuur te geven, zonder te zorgen dat met het zelfbestuur de algemeene ontwikkeling gelijke tred houdt. Zelfs in Rumenië, dat steeds als voorbeeld werd gesteld, heerschen nog treurige agrarische toestanden, die met wapengeweld moeten onder drukt worden. Koning Carol heeft reeds veel verbeterd in zijn land, in een menschenleeftijd kan evenwel een ruw onbeschaafd, uitgemergeld volk niet beschaafd en ontwikkeld worden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1