56 Frankrijk. Het zuiden van het land heeft opnieuw van zware stormen en overstroomingen te lijden. In Marseille steeg het water zoo hoog dat de vuren der gasfabriek en van vele andere fabrieken werden uitgedoofd. Marseille werd geheel in donker gezet. In Parijs zijn de medische studenten oproerig geweest, en hebben twee nieuwe prolfesoren die niet in hun smaak vielen beleedigd. Minister Briand heeft op voorstel der medische faculteit de colleges tot Januari gesloten. In de fransche kamer zal weldra de marokkaansche kwestie be handeld worden. De afgevaardigden moeten eerst het dikke geele boek, dat over die zaak handelt, gelezen en bestudeerd hebben. Dit is het recept dat minister Pichon aan de leden gaf, die over Marokko wilden praten. Hoe velen zullen zich aan een dergelijke lectuur wagen. Het kabinet Clemenceau zit vaster dat ooit, de algemeene opinie is ten minste, dat haar levensdraad niet spoedig zal afgesneden worden. In de kerkelijke-goederen-kwestie heeft het kabinet onverwachts steun geki-egen van den abt Lemire, die er op wees, dat het de schuld der katholieken zeiven was, indien vele goederen aan de gemeente of aan den staat werden toegewezen. In Marokko is nog geen slag geleverd tusschen den pretendent en den sultan. De laatste heeft van Frankrijk geld gekregen en zal dus nu wel de sterkste zijn, daar zijn broeder geen succes heeft gehad met de hulp die hij in Europa zochtzijnen afgezanten is overal de deur gewezen, zij zullen wijs doen maar niet naar hun Heer terug te keeren, want een oostersch vorst is gewoonlijk kort aan gebonden en maakt korte metten met lieden die een slechte tijding brengen. In Egypte begint de dageraad voor de egyptenaren te gloren. De britsche agent sir E. Gorst heeft getrouw aan zijne vroegere uitlatingen, waarin hij, sprekende over de veranderingen die noodwendig moeten gemaakt worden in de verhouding tusschen de egyptenaren en de overheer- schende engelschen, gezegd, dat de oplossing eerder moet gevonden worden in de ontwikkeling van het volk in de richting van zelfbestuur dan door de invoering van instel lingen ongeschikt vóór en onbegrepen door den oosterling. Dit ongelukkige sinds menschen-geheugenis onderdrukte ver trapte volk, zal nu eindelijk eens een weinig baas worden in eigen huis. De engelschen zullen er, en terecht voor zorgen, dat die overgang langzaam plaats heeft, en niet geschiedt op de manier zooals de groote mogendheden het in den Balkan hebben voorgeschreven en uitgevoerd, ten nadeele der volken, die zij heetten te bevrijden. Onder het engelsch bestuur is Egypte economisch veel vooruitgegaan, de bevolking meer dan verdubbeld, goed onderwijs ingevoerd, rechtszekerheid verschaft, de landbouw tot bloei gebracht, de verkeersmiddelen en irrigatiewerken alom gemaakt en verbeterden thans nu lord Cromer's taak is afgeloopen, zal sir E. Gorst, het volk voor zelfbestuur opvoeden, Engeland zal dus den dank kunnen inoogsten van :n herboren volk, eene gebeurtenis die in onze tijden van verheersching van het eene ras door het andere, zeker zeer erkwaardig inag genoemd worden. De braziliaansche afgevaardigden van de vredesconferentie zijn, in Parijs aangekomen, aldaar door hunne landgenooten plechtig ontvangen. Bij het onthaal heeft de braziliaansche g zant De Piza eene merkwaardige rede gehouden, neer- 1-r.mende op eene vereering van de zuid-amerikaansche, in het bijzonder de braziliaansche beschaving, waarin hij een clement prees, dat z.i. in de europeesche beschaving ont- reekt, n.l.het gevoel. In Europa heerschen z.i. intellect en kracht; mensch en maatschappij behooren z.i. om ge lukkig te zijp naast deze twee evenzeer het gevoel stelsel matig te ontwikkelen en te beschaven. De opmerking komt ons slechts ten deele juist voorhet is ook de vraag of, waar het gevoel zoo subjectief is, een braziliaan te Parijs, met zooveel bedorven gevoel, de rechte man mag worden genoemd om de waarde te beoordeelen van het europeesche leven met betrekking tot godsdienst en kunst, de beide beddingen waarin de gevoelsstroomen zich bewegen. t» i"t eii i Van Donderdag 7 Nov. tot Burgerlijke Stand. Donderdag u November. Bevallen: W. KapteinOfficier d.A. M. S. L. André de la PorteLang z. Ondertrouwd: J. J. A. Pulles en J. M. Vogel; S. Esseveld en A. Stienen. Getrouwd: A. N. Cornelisse en C. Hessels. Overleden te Meerenberg: H. Drost 55 j., C. van Noord 37 j., M. A. Wijngaarden 58 j. Naar wij vernemen bestaat bij mevr. Kunst. A. M. VermeulenIJsselman, Noorder stationsweg, Casa Cara alhier gelegen heid tot lesnemen in handteekenen en schilderen. De heer Jessurun de Mesquita, leeraar aan de school van kunstnijverheid te Haarlem heeft Woensdag 13 dezer een cursus geopend in het houtsnijden en toepassen daarvan bij het versieren van geweven stoffen, waaraan ook eenige Bloemendaalsche dames medewerken. De cursus wordt iederen Woensdagmiddag gehouden van 11/23x/2 uur; men kan zich nog aanmelden bij den heer E. von Saher, directeur der school. De tentoonstelling van den kunstschilder Jan ten Kate, is, naar men ons mededeelt door ongeveer 500 personen bezocht geworden; bij persoonlijke bezichtiging bleek ons dat de verlichting met electrische lampen in de stemmig aangekleede zaal van hotel «Het Raadhuis" zeer voldoende was. Onder de schilderijen zijn stukken van groote schoon heid, Eigenaardig is dat de heer en mevrouw Ten Kate gisteren het feest hunner vijf- en twintig jarige echt vereeniging in de expositie-zaal konden vieren. Onze beste wenschen voor den geachten kunstenaar en de zijnen. Woensdag 20 Nov. a.s. zullen de heeren Muziek. Harold Bauer en Pablo Casals een con cert geven in de concertzaal de Kroon. Zaterdag 23 Nov. zal in de bovenzaal der Soc. Vereeniging een concert plaats vinden van mej. Willy Dijkerman, sopraan, Haarlem, en den heer Dirk J. Balfoort, violist, 's Gravenhage. De regeling van beide concerten is in handen der firma A. Vernout, Warmoesstraat 10. Maandagavond hield de heer J. J. de Plaatselijk Waal Malefijt van Overveen eene lazing Nieuws. over grondboring, voor den Bond van technici te Haarlem, terwijl Dinsdag avond de heer D. de Clerq van hier voor den technischen vriendenkring van Haarlem eene lezing hield over tuinsteden. Beide lezingen werden druk bezocht. Bij koninklijk besluit is aan den heer jhr. Bas Backer, burgemeester van Bloemendaal, vroeger van Elburg, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commissaris van den straatweg langs de Zuiderzee. Door het schrikken voor een automobiel sloeg dezer dagen een voor een wagen gespannen paard van den veehouder Kramer alhier op hol. Een der twee op den wagen zittende knechts sprong er af, doch de ander die de leidsels in han den had bleef op den wagen zitten, totdat deze tegen de afsluitingen van de kerk terechtkwam, waardoor de strengen braken en hij genoodzaakt was los te laten. Het paard werd op den Kennemerweg gegrepen de knechts kwamen er zonder ongelukken af, zoodat het nadeel beperkt bleef tot eenige materieele schade. De gemeente-werkman Van Woerkum, werkzaam op de Belt, had het ongeluk met een vork op een steen te stooten, waardoor de vork door zijn schoen en groote teen heendrong Van Woerkum moest zich onder geneeskundige behandeling stellen en zal zijne werkzaamheden voorloopig niet kunnen hervatten. De persoon van A. B. alhier, die zich met drie honden in de duinen van mevrouw van der VlietBorski bevond, en door de jachtopzieners De Jong en Blijendonc werd ge- attrappeerd, heeft zich, toen de jachtopzieners hem, als ver dacht wordende wildstrikken te vervoeren, wilde visiteeren, daartegen verzet; de jachtopziener De Jong werd door een der honden van A. B. in het been gebeten, deswege is tegen deze proces verbaal opgemaakt. Naar men verneemt zijn inzake de diefstal met braak, gepleegd ten huize van den heer Roosen te Overveen, deze week verschillende personen gehoord en zal tegen eenige beruchte personen uit Haarlem een instructie worden geopend, ook ter zake van den diefstal met braak gepleegd bij den heer Lucas te Vogelenzang. De firma Hogenbirk Zn. zond ons een keurigen klap per, om te voorzien van de namen en telefoonnummers van hen die men vaak opbelt en daarna bij het telefoontoestel op te hangen de klapper is zoo ingericht, dat het be schreven gedeelte bedekt is, hetgeen zeer praktisch is en eene langdurige bruikbaarheid verzekert. Behoudens toestemming van den heer burgemeester, zal de dansclub onder leiding van den heer S. op 29 Novem ber e. k. eene uitvoering geven, met, na afloop bal in het café „Sportlust" van den heer Otte te Woestduin. Wij verzuimden in het vorig nummer mede te deelen, dat het concert van mej. IJdo met de heeren Andriessen en Cats gegeven werd in de concertzaal van hotel «Welgelegen". Het trottoir aan de oostzijde van de dorpstraat is met klinkerbestrating voorzien. Het doet ons leed dat wij, in een van onze eerste nummers op de wenschelijkheid daar van wijzende niet tevens een poging aanwendden B. en W. te bewegen, ook de westzijde te doen bestraten vanaf den heer Van '1 Riet tot de Zomerzorgenlaan toe, te meer waar het voetpad aldaar zich in nog slechter toestand bevindt dan het geval was aan de overzijde. Eene bestrating op dat pad althans vóór de winkels heeft o. i. meer zin dan eene verbreeding van den r'ijweg, welke naar men zegt bij B. en W. in overweging zou zijn. De collecte door de dames-ingezetenen op 12 dezer gehouden ten behoeve van de fondsen der Lig hal-commissie is, naar wij vernemen, zeer goed geslaagd, maar nog niet geheel beëindigd. Te zijner tijd zullen wij in staat zijn nadere bijzonderheden te vermelden. Mochten er bij de collecte op 12 dezer in enkele wijken personen zijn overgeslagen, door wie er op gerekend was mede te werken, dan geven wij hun beleefd in overweging hunne bijdragen aan een van de leden der commissie of aan ons te doen toekomen. Dezer dagen vierde de Afd. Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkm. Bond haar 6e jaarfeest in de zaal van hotel Welgelegen" alhier. De vergadering werd door den Voor zitter Ds. J. A. van Leeuwen geopend, die na allen welkom te hebben geheeten in een korte toespraak, doel en werk zaamheden van den Bond uiteenzettend, de leden opnieuw aanspoorde in het belang van hen zelf en anderen zich meer en meer samen te binden en in handel en wandel te toonen dat zij lid zijn van den Chr. Nat. Weikm. Bond. Secretaris en Penningmeester brachten vervolgens verslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging in een bloeienden toestand verkeert. Eenige afgevaardigden van verschillende zusterafdeelingen als die te Bussum, Haarlem en Sloterdijk voerden het woord, terwijl een en ander werd afgewisseld door het houden van een voordracht door enkele leden. Na een kop koffie te hebben gebruikt werd het verdere van den avond doorgebracht met het houden eener „tom bola zonder nieten", waarbij het zeer animeerend toeging. Een ieder der aanwezigen werd in de gelegenheid gesteld een of meerdere loten, te koopen tegen den geringen prijs van 10 ct. Daar de prijzen in hoofdzaak door de leden zelf waren bijeengebracht, laat het zich begrijpen, dat deze van zeer uiteeoloopenden aard waren en bij het uitreiken dikwijls aanleiding gaven tot een algemeen gelach. Men kon zoowel een roode kool als een boekenrek, een speldenkussen als een kanarievogel, een paar kinderkousen als een levend konijn, een haan zoowel als een nachtzak trekken. Tot laat in den avond was men op deze wijze gezellig bijeen. Na een woord van dank aan allen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, werd door den voorz. met dankzegging gesloten. Aangekomen vreemdelingen, Pension Pomona*, iMejH. Honig uit Koog a/d Zaan; Mej van der Heiden uit Haarlem. Met sigr. Isalberti als Mario-Cavaradossi Tooiieel. en Sigra. Emilia Corsi als Floria Toska ging Dinsdav in den schouwburg Jans- weg door de Italiaansche Opera «La Tosca" van Sardou. Alle rangen warpn goed bezet, zeker wilde men gaarne den beroemden tenor weder hoorendeze heeft dan ook niemand teleurgesteld, het was met Sigra Emilia Corsi een prachtvolle avond. Sigri. Nicoletti en ürbinati mogen ook genoemd worden, evenals het koor en orkest, na ieder bedrijf gaf het pu bliek door een hartelijk applaus zijne goedkeuring te kennen. Het Nederlandsch Tooneel geeft a.s. Donderdag «Onze goede Buitenlui", tooneelspel in 5 bedrijven van Victoria Sardou, vertaald door wijlen A. Ising Jr. Het werd in tal van bladen met lof vermeld. Haarlem. L.l. Woensdagavond is in Uit autlere ge- een der bovenzalen van «De Kroon" meeilteil. te Haarlem opgericht eene afdeeling Haarlem en Omstreken (de officiëele titel zal waarschijnlijk luiden Haarlem), van de vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin. Deze vereeniging die 16 afdeelingen in ons land telt, ver pleegde in 1906 123 kinderen, op 1 Januari 1907 (in verband met de werking der kinderwetten) reeds 24-9, waaronder 40 katholieke. Een voorloopig bestuur werd be noemd, dat de breedere organisatie der afdeeling zal voor bereiden, opdat deze 1 Januari a.s. in werking zal kunnen tredenin dit bestuur is o. a. benoemd onze plaatsgenoote mejuffrouw Deutschbein. Den Haag. De N. Ct. van 14 dezer maakt opmerkzaam op de noodzakelijkheid een eind te maken aan het afgraven der binnenduinen bij uitvoeren van bouwplannen. Het moet verder belet worden, zegt het blad, nu en voor altijd. Ook voor IJmuiden, waar men aan de overzijde van het kanaal en achter de visschershaven doorgaat het zand weg te voeren en den grond gelijk te maken, wordt het tijd te bedenken hoever men daarbij gaan mag zonder de natuurlijke ver dediging des lands tegen de zee te verminken. Velsen. Het spoorwegongeluk te Hilversum, waar aan een ontijdig geopenden overweg tal van personen jam merlijk om het leven kwamen, moge eene waarschuwing voor de H. IJ. S. M. zijn om na te gaan of in onze buurt de bediening der overwegen in orde iso. i. levert vooral de overweg bij Duin en Kruidberg, die van af grooten af stand wordt bediend, een voortdurend gevaar voor het leven der overloopenden op. IJmuiden. In de maand October zijn door de Noordzee sluizen te IJmuiden geschut: Naar zee: 1 brik, 7 schoeners, 190 stoomschepen, 633 andere vaartuigen, te zamen 1319 schepen inhoudende 866,927 M3. Uit zee: 1 fregat, 1 brik, 6 schoeners, 190 stoomschepen, 55 tjalken, 447 visschervaartuigen, 670 andere vaartuigen, te zamen 1391 schepen inhoudende 976,987 M3. Totaal 2710 schepen, inhoudende 1,843.914 M8. tegen 2,032,383 M8. in 1906; 19 schepen waren te groot voor de oude sluis. De algemeene vergadering der aandeelhouders der Vissc'uerij- Maatschappij »Kennemerland" te IJmuiden, heeft besloten over het afgeloopen boekjaar een dividend uit te keeren van 4J procent per aandeel van 1000 gulden. Het is bijna zeker dat de duitsehe keizerin a.s. Dinsdag morgen met de Hohenzollern" IJmuiden zal binnenvallen. Volgens mededeeling zal het jacht «Hohenzollern" in de buitenhaven blijven liggen, waarna H. M. per salonboot van de Gebrs. Goedkoop, de visschershaven met een bezoek zal doorvaren. Daar zal een salonrijtuig gereed staan, om H. M. naar 't Loo te brengen. Alhier werd op 13 Nov. binnengebracht de in zin kenden staat zijnde logger K.W. 134. Dit schip is door een zware stortzee in de Noordzee lek geslagen, en werd du> zoo spoedig mogelijk in de visschershaven aan den grond gezet, om zinken te voorkomen. Zuivering vau sloot- en grachtwater. Volksgezondheid. In het „Nieuws van den Dag" van 9 October 1907, komt het volgende bericht voor „Te Zuid-Scharwoude (N.-H.) laat de gezondheidstoestand zeer veel te wenschen. Vele lijden aan den gevreesden typhus en het aantal gevallen neemt nog steeds toe. Vrijdag heeft de inspecteur van de volksgezondheid er een onderzoek naar het water ingesteld Om te beletten dat voor allerlei doel einden van slootwater gebruik zal gemaakt worden, zal dit waarschijnlijk met petroleum worden verontreinigd". Gelukkig dat in den laatsten zin het woord „waarschijnlijk' voorkomt. Het is ten minste te hopen dat het niet gebeurt. Ten 1ste is het niet te bei'ekenen wanneer dat slootwater weder vrij van petroleum zal zijn. Petroleum toch bestaat uit een reeks kool waterstof ver bindingen. De eerste termen van die reeks zijn vrij vluchtig en verdampen dus gemakkelijk. De laatste termen van die reeks zijn zware koolwater stofverbindingen en verdampen uiterst moeielijk. Er bestaat dus alle kans dat het slootwater zeer lang, misschien te lang onbruikbaar zal blijven voor mensch en dier. Ten 2de zou de gezondheidscommissie de vraag gesteld kunnen worden door welk experiment is uitgemaakt dat typhusbacillen en hare sporen sterven, wanneer op het slootwater een vliesje petroleum drijft, zoo dun dat onze gewone meetwerktuigen niet in staat zijn de dikte aan te geven Aannemende dat de bacillen aan de oppervlakte van da' alzoo behandelde water sterven, dan kunnen zij uie diepere lagen voorkomen misschien nog wel blijven len n Ten 3de typhus en andere bacillen tieren het weligst- d;. waar de meeste onreinheid is, en de meeste stilstand heerscht. Ik denk aan de biologische reiniging an beweging zijnd water. Wanneer nu op de oppervlakte van het slootwater petro leum wordt uitgestort dan zou het zeer goed kunn'-n /ij.i N.B. Niet zooals sommige bladen meldden in de visscher haven, die daartoe ongeschikt is.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 2