J. de VRIES, G. HONING ZOON Brandstoffen. 'ONIdl H SMEDERIJ JOH. KRENNING. JAPANSCHE KUNSTVOORWERPEN. ST. NICOLAAS „n BANKETLETTERS Ef, De firma VAN VEEN Gi verkooping' verkooping Adverteert in Jet Bloemendaalsch Weekblad en Haarden, Kachels, Fornuizen, JCcnri J Cards, v/h paul e. Kaiser. Advertentiën. eiken Hakhout, eiken Hakhout, Openbare Verkooping eiken Hakhout, P. ZWART J. WINDHORST Jr., Haarlemsche Incassobank. Effecten. Incasso's. Assurantiën Jansstraat 51A- HAARLEM. Rijwielen en onderdeden. - panden voor ^uto's, jVlotoren, Rijwielen, Sport- en kinderwagens in alle maten. LUXE BRO O D-B AKKER IJ g. H. JAPIKSE. Brood en Broodjes. '1VVGN3MI3019 |dpU\3l|U9j|0}SpUBJg Boschlaan Bloemendaal. Tegelplaten en geëmailleerde artikelen. exposeert in haar filiaal Kruisstraat 34 - HAARLEM, Eenig daar ter stede. van het college vol- deman was van oor- verant woordelijkheid ist, niet op de wijze 'sbevoegdheid uit de waar nog niet in stuur mettertijd van rden, zoodat B. en W. endienuit het ont- is, dat elke dispen- rgunning, die steeds het bezwaar van voor, het ontwerp- m met inachtneming aldus werd besloten, welklinkende mede- de heeren mr. H. van Berkhout en temming te geraken van den Vogelen tot de Bekslaan, ;te. Ter hoogte van bocht uit den weg k met mej. Blans als voorwaarde, iënbosch voor niet endom daarvan zou ef van mej. B. met van den raad en een besluit ht de liggerquaestie weg niet-openbaar zou moeten worden a,l echter gewenscht Van Lennep c.s. Tideman maakte de kunnen verklaren, vermogen was, te g, is die openbaar, worden gesloten, met inachtneming contracthet ge- ver aar meende, dat de niet openbaar was. openbaar te hebben over die openbaar- Tideman beklaagde eren, dat B. en W. ot zijn recht deden een besluit nemen tal van juridische gesteld. B. en W. de leden van den Hij stelt voor, en om met inacht- jpnieuw te worden raadsbesluit inge- egen in het Duin- weg van den heer Tideman, die maatschappij zelve recht kwamen, ter- opgenomen, zoodat door B. en W. duidelijk was. Ook ling van het besluit ffsteede drong op oordeel was, dat eming behoorde bij heer Tideman laatst te hebben enkele sanctie was orwaarden die der cht kan men in er zich voorts j welke B. en W. >n in September er vrede mede al, slechter afge- den raad inzond, eve redactie van mits dezen daarbij ren hoe het stond voorzitter deelde gemaakt, omdat minder geschikt 8 uur Vespers. Dec. Kerkelijke s. zal de 2e len van Gerard w Jeanne Salo mon. Het concert Vereeniging. Bloemendaalsche en doet het ditmaal eens iets mlen avond toch led gezongen en ofschoon hij ons als solist na de pauze minder voldeed dan met de variaties van Beethoven vóór de pauze. Wij hopen dat genoemde vereeniging in 't vervolg meer zulke avonden zal geven, wellicht zal dan mettertijd het zaaltje van»Wel gelegen" voor het aantal leden dier vereeniging nog eens te klein blijken. De Spaarnebode, dewelke wij vele malen Polemiek. minzaam wuivend groetten, gaat door ons blad en onzen redacteur te beschim pen en haalt weer het leugentje op, door de N. Haarl. Ct. opgeworpen, dat de secretaris-keuze een politieke taak zou zijn geweest aan de zijde van de meerderheid van den raad. Wij erkennen dat het voor de Spaarnebode met medewerkers als J. W. Stuffers een moeilijk geval iszwijgt het blad, dan komt de waarheid die wij en andere bladen geven onbe smet aan het licht, spreekt het blad ons tegen, dan wordt voor ons reclame gemaakt. Een schande of een samenloop van Uit andere ge- omstandigheden meenten. Haarlem. Woensdagmiddag omstreeks half vier viel een man, waarschijnlijk door een toeval getroffen, op een stoep aan het Klein Heiligland neder. Door menschlievendheid gedreven hebben koetsiers van Van Gend Loos dezen armen man eenigen tijd later in den stal gedragen en op een zak met hooi of -troo gevuld als hoofdkussen daar nedergelegd. Hoewel dadelijk per telefoon de politie met dit ongeval werd in kennis gesteld en eenigen tijd later een politie agent, gevolgd door een tweede, verscheen welke waar schijnlijk getracht hebben den man tot bewustzijn te bren gen wérd hij eerst te half zesnadat de,man twee volle aren op de steenen had gelegen, per brancard, zonder kap, dus geheel open, met natte kleeren weggereden. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid is op het oogenblik tentoongesteld eene verzameling afbeel dingen van oostersch vaatwerk. De verzameling omvat turksche, arabische, perzische vaatwerken, benevens vaat werken uit centraal Azië en Indië. In de landen waar de mahomedaansche godsdienst werd ingevoerd is het veelvuldig gebruik van vaatwerk geheel in overeenstemming met godsdienstige zeden en gewoonten, waardoor de talrijke vormen en versieringen zijn ontstaan die de oostersche kunst ons biedt. Daar hier te lande de drijfkunst en het gebruik van metalen voorwerpen zich begint te ontwikkelen is het zeker van groot belang eens te onderzoeken wat ook in andere landen vervaardigd werd en nog wordt gemaakt, dienten gevolge werd in het museum deze kleine tentoonstelling georganiseerd. Zondag is de toegang kosteloos. Volksgezondheid. Zuivering van sloot en grachtwater. (Vervolg.) Het vastleggen van stankgevende gassen door middel van kopersulfaat is een dure geschiedenis, hetgeen men niet zeggen kan als hiervoor kalk wordt gebruikt. Ik heb daar straks algen stankverwekkers eerste klas genoemd. En toch willen we dat plantaardig microscopisch 65 productwaarvan er vijftig millioen in één liter water ge teld zijn niet al te hard vallen, want zij. hebben aan het licht gebracht op welke wijze typhus- en cholerabaeillen en hare sporen kunnen gedood worden. Daarvoor den algen een saluuten doctor George P. Moore, directeur van een laboratorium der planten-physio- logie in Amerika een eeresaluut Door het amerikaansche gouvernement belast met een onderzoek, hoe de waterbassins van eenige groote steden te zuiveren zijn van den ondragelijksten stank, ontdekte hij een algensoort als de schuldige. Als een gouvernement zich iets aantrekt dan moet hier zoo wel als elders de zaak zich wel in den erbarmelijksten toestand bevinden. Ik denk aan een wet tegen het vervuilen onzer binnen wateren. Hier te lande betrekken wij ons leidingwater uit de dieptein Amerika daarentegen uit de hoogere berg streken, waar ten deele gemetselde bassins een hoeveelheid water van honderdduizend tot eenige millioenen kubieke meters kunnen bevatten. Dit betrekkelijk stilstaande water werd toen de bassins oud werden een kweekplaats van algen bij uitnemendheid, en met haar een bron van ongerechtigheden voor het reuk orgaan van mensch en dier. Had men zonder te groote kosten die bassins kunnen overdekken, zoodat geen licht het water had kunnen treffen, dan had een der levensvoorwaarden voor de alg ontbroken. Gelukkig dat de kosten dit belet hebbenwant anders had men misschien in jaren nog de stof niet gevonden die typhus- en cholerabaeillen en hare sporen kon dooden. In het tijdschrift De Revue der Uitvindingen en Ontdek kingen, onder redactie van W. Brand, 1ste jaargang, n°. 10, Januari 1905, is sprake van het moeilijke probleem om het leidingwater in de torens en reservoirs zuiver en wel smakend te houden, en wordt de toestand in Amerika als volgt beschreven Wanneer men het water in een nieuw reservoir heeft, »dan is er natuurlijk geen gevaar, maar wanneer het reservoir eenige jaren oud is dan beginnen de moeielijk- heden. »Hoe waakzaam en zorgzaam de ingenieur ook is om »alle onreinheden buiten te houden, het water begint on- »aangenaam te ruiken, en weldra stinkt het verschrikkelijk. De paarden weigeren het te drinken, en de menschen kunnen het niet alleen niet drinken, maar zij kunnen »er zich zelfs niet in wasschen. »De reuk varieert met het seizoen en de plaats. Zij kan gelijken op die van drooge visch, van stinkende eieren, van géranium enz. »Er is om zoo te zeggen geen plaats ter wereld, waar »men niet, vroeg of laat, last heeft met het drinkwater. »Soms is de reuk zoo verschrikkelijk, dat de autoriteiten »in de reservoirs deden dreggen om te zien, of er niet «soms het lichaam van een mensch of dier in lag te rotten. Merkwaardig om te doen zien, hoe men overal last »van het water heeft, zijn eenige rapporten die het depart - »ment of Agriculture (waarvan het laboratorium van «Moore een onderdeel uitmaakt) van de stedelijke autori- »teiten ontving. Uit Massaehusets»De reuk was zoo slecht, dat het bijna onmogelijk was, het water naar den mond te bren- »gen om het te proeven. Paarden weigerden uit de stedelijke waterleidingen te drinken en honden gingen er voor op »den loop." Uit New-York: Onwelriekend, vischachtige reuk en smaak; ook reuk van rottende groente. De algemeene klacht was, dat er doode visch in de bassins verrotte. »Het water stonk in 't bizonder als het verhit werd. »De smaak was onaangenaam maar niet schadelijk voor de «gezondheid. Het zag er beter uit dan het smaakte en rook." Uit New-YerseyHeb uroglena in zoo groote hoe veelheid gezien, dat de lucht gemakkelijk een halve mijl ver kon geroken worden." »Uit Indiana: Het aangroeien was zoo sterk, dat «wij verplicht waren den bodem van het bassin en de wanden een voet of vijf te doen cementeeren. Zij waren »zoo dicht begroeid als een klaverveld in Juni. »Den smaak noemde de menschen als die van gedroogde «visch. Op zekeron tijd liep het gerucht, dat in het bas- »sin het lijk was gevonden van een vermist persoon en »men geloofde zulks gaarne." Uit KentuckyDe stank was zoodanig dat wij het «besproeien der straten en wegen moesten nalaten." Uit Montana: «Wij hebben een millioen dollars uitgegeven »in de laatste 5 jaar om te trachten onze reservoirs schoon »te houden, maar desniettegenstaande is het water zoo «slecht, dat we elk jaar van Juni tot December de leiding moesten afsluiten." Dr. Moore ontving in zijn laboratorium voor planten- physiologie, uit alle deelen van Amerika het zeer onwel riekend water uit genoemde bassins. Na lang zoeken werd een stof gevonden in staat om de alg te dooden, het water reukeloos en weder drinkbaar te maken zonder schadelijke gevolgen voor de gebruikers. Die stof heet: schrik niet! kopersulfaat. Als de naam en de qualiteit van dr. George F. Moore geen waarborg is tegen ongerustheid, weet dan dat het goevernement van de United States of America, hem dekt, en als u dat ook niet genoeg is weet dan dat millioenen menschen in Amerika het aldus gezuiverde water gedronken hebben en nog drin ken en dat ook koper voorkomt in bloemkool en knollen. Het overigens voor de gezondheid en het leven schade lijke kopersulfaat wordt de onschuldigste stof ter wereld in bevoegde handen. Het feit dat een vierduizendste van een gram koper sulfaat voldoende is om één liter door algen ondrinkbaar geworden water, weder helder en drinkbaar te doen zijn, zal het voor een ieder duidelijk maken, dat die minimale hoeveelheid mensch noch dier schaden kan. Wordt vervolgd.) Door burgemeester en wethouders van Bennebroek werd aan den heer D. van Zetten, bouwkundige te Haarlem op gedragen, het maken van teekeningen enz. voor de eventueel te bouwen tien woningen, op een terrein aan de Schoollaan aldaar, welk terrein gratis voor dat doel is afgestaan aan de gemeente door den heer en mevrouw Willink van Benne broek ambachtsheer en vrouwe van Bennebroek. Onoektrouwd JOH. KRENNING en JAC. KRANENBURG. Haarlem, 28 November 1907. Ie BLOEMENDAAL, n de bosschen van „Saxenburg", op Zaterdag 7 December 1907, ten overstaan van den Notaris JOHs. TER HOEPSTEEDEvan een mooie partij zwaar waaronder geschikt voor Palen. De verkooping begint des voormid dags te 10 uur aan de Donkere Laan. te BLOEMENDAAL, op de hofstede „Caprera" op Donder dag den 12 December 1907, ten overstaan van den Notaris JOHs. TER HOFPSTEEDE, van zwaar waaronder een groote partij rijshout. De verkooping zal beginnen des voor middags te 10 uur, nabij het heeren huis van „Caprera" aan den Meeren- bergsehen Weg. te OVERVEEN, op het landgoed Elswoutop Don derdag 19 December 1907, ten overstaan van den Notaris JOHs. TER HOFPSTEEDE, van een groote partij zwaar staande in het Park, binnen de rasters, en op „Duinvlied" van een iepe- en eenige popele- en sparre-boo- men, staande aan den Bentveldweg, op Duinlusten op „Elswoutshoek" Voorts van een partij afbraak en takkebossen. Alles zal van den 16 December 1907 af genommerd en voor een ieder te zien zijn. De verkooping begint 's morgens te 10 uur bij de poort van „Elswout". Maandag 2 Dec. 1907. (Abonnementsvoorstellingi (Op veelvuldig verzoek) Succes blijspel in 4 bedrijven van KADELBÜRG en SKORONNEK. Aanvang 8 uur. Baleon f2.50; Stalles f2.Front- loge 175; Parket 1.50; Parterre 1,25; Zijloge 1.Amphitheater f 0.60 Gaanderij 0.40 Plaatsbespreken dagelijks van 10—12 en van 14 uur. BLOEMENDAAL. Telefoonnummer 924. BLOEMENDAAL. TELEPHOON No. 1403. Vraagt Scott's Emulsie. DUIJM SPRUIJT. Abonneert U op - VULCANISEEREN van Auto- en Motorbanden. - A A A A Handelaars in alle soorten A A A A KANTOREN EN MAGAZIJNEN HAARLEM, Nieuwegracht 36. Teleph. Int. No. 230. BLOEMENDAAL, Weg 214". Telepli. No. 937. Levert vroegtijdig te Bloemendaal, in den Aerdenliout c.a. alle soorten van Ruime sorteering in in alle soorten en modellen. Magazijn: SCHOOLLAAN. eene prachtige verzameling Oude en Moderne Ook groote keuze in artikelen voor dagelijksch gebruik. ing, dat uit het fan eenige af-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 3