I Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - jaargang ZATERDAG, 7 DECEMBER 1907 No. 17 Het Bloemendoalsch Weekblad Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Zij, die zich thans abonneeren, ontvangen tot I Januari „Het Bloemen* daalsch Weekblad" GRATIS. Bloemendaal. Agenda. Broeders'-Tooneelvereeniging „De Voor uitgang". Dinsdag 10 December en Woensdag 11 December zal eene uitvoering worden gegeven in Musis Sacrum, de eerste voor de patiënten, de tweede voor het in- en uitwonend personeel. De op te voeren tooneelstukjes zijn getiteld Drie Vlinders, Hercules en Niet of Graag. Woensdag 11 Dec. 's avonds 8 uur: vergadering van de afdeeling Bloemendaal van den Christ. Nat. Werk mansbond. Haarlem. Brongebouw. Zondag 8 Dec. Concert Haarlemsch Muziekcorps Aanvang 8 uur. Schouwburg Jansweg. Zondag 8 Dec. »Solser en Hesse". Aanvang 8 uur. Dinsdag 10 Dec. Residentietooneelgezelschap, Dir. Henri Brondgeest, Moderne Tragedie". Aanvang uur. Donderdag 12 Dec. Koninklijke Letterlievende Tooneel- vereeniging J. J. Cremer. Aanvang 8 uur. Zaterdag 14 Dec. Rotterdamsch Tooneelgezelschap Dir. P. D. van Eijsden, »Een wereld waarin men zich verveelt." Aanvang 7x/a uur. Schouwburg »De Kroon", Zondag 8 Dec., Janna Tulp". Aanvang 8 uur. De Burgemeester der Gemeente Bloemen- Ambtelijke daal brengt ter kennis van belangheb- mëdedeelingen. benden, dat in de maand Januari a.s. ten overstaan van eene militaire com missie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen 1°. de lotelingen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd 2°. de tot korte oefening ingelijfde lotelingen in het genot van uitstel van eerste-oefening, die hun vroeger ver kregen bewijs van voorgeoefendheid wenschen opnieuw te verwerven, ten einde daarvoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstelen 8°. de jongelieden, die het vereischte getuigschrift van licha melijke geoefendheid 'wenschen te verwerven om eene ver bintenis te .kunnen aangaan bij het reservekader der Infanterieder Vesting-Artillerie of der Genie. De lotelingen, liiervoren onder 1°. genoemd, kunnen bij het onderzoek drieërlei bewijzen van voorgeoefendheid be halen, te weten het bewijs van militaire bekwaamheid het bewijs van lichumeli/jlce geoe endheid, of het bewijs van militaire bekwaamheid èn lichamelijke ge oefendheid. Bedoelde lotelingen, die een dezer bewijzen hebben ver worven, worden, op hunne aanvrage, ingelijfd hij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarbij den voorrang boven hen, die een der heide eerstvermelde bewijzen verwierven. De houders van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarenboven aanspraak om vóór anderen in aan merking te komen voor inlijving tot korte oefening (vier maanden). Alleen de bewijzen van voorgeoefendheid, die in Januari a.s. zullen worden behaald, geven bij de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechtenalle vroe gere verkregen bewijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2°. genoemd, kunnen bij het onderzoek alleen verwerven het bewijs van militaire be kwaamheid èn lichamelijke geoefendheiddit bewijs moet door hen bij de aanvrage om verlenging van uitstel van eerste- oefening worden overgelegd. Zij, die in dezé Gemeente woonachting zijn of verblijf houden en aan het in Januari a.s. te houden onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 10 Decem ber as. ter secretarie der gemeente aanmelden. De schiet- bewijzen, welke bij de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht verkregen zijn, moeten bij de aanmelding worden overgelegd. Dag en uur waarop, zoomede de gemeente en localiteit, waar het onderzoek zal plaats hebben, zullen op een der laatste twee dagen van het jaar bij publicatie ter algemeene kennis worden gebracht. De wijzehoe met de verworven bewijzen van voorgeoefendheid moet worden gehandeld, ten einde de daaraan verbonden voor rechten te doen gelden, zal in liet begin ran het volgend jaar eveneens bij openbare kennisgeving worden bekend gemaakt. Bloemendaal, den 80 November 1907. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. De Burgemeester der Gemeente Bloemendaal maakt bekend, dat de kwartaalskohieren N09 5 en 6 der Personeele belasting over het dienstjaar 1907, invorderbaar verklaard op den 2 December 1907, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Bloemendaal, den 2 December 1907. De Burgemeester, A. Bas Backer. De Burgemeester van Bloemendaal maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen bet achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 124 der Militiewet 1901, in werkelijkeii dienst worden opgeroepen: 30 December 1907 JOHANNES ANTONIUS JACOBÜS BEEREN, van het 10e Regmt Infanterie, 3e Bat., lichting 1903, garnizoensplaats Haarlem. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den vooi hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van bun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij bun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij bun korps aanmelden, en wel des namiddags vóór vier uur (de miliciens-telegrafisten vóór een uur), of, indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven bun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de op komst bepaald. Het is in het algemeen wenscheiijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten dag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter gemeente secretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in bet bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiijetten en tot bet desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zoo veel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlofgangers echter, voor de laatste maal met groot verlof vertrokken na 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld ver- voerbewijs, behoeven zich niet ter gemeentesecretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel nun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten I afleggen per stoomboot of die op hunne reis van één of meer veren moeten gebruikmaken, moeten zich steeds naar de gemeentesecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten. Het is noodig zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein of tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter gemeentesecretarie te vragenaan üem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt bet na aankomst bij bet korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten ver hinderen, moet biervan zoodra doenlijk door overlegging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde ge neeskundige verklaring ter gemeentesecretarie blijken. Geldt bet verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene onge zegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien het behoort, ter gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft bet verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitge reikt, dan kan ook voor ni°t-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden vol staan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij bun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij bet korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de Koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk Kostwinners", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Bloemendaal, den 2 December 1907. De Burgemeester voorno nd, A. Bas Backer. Dr. Bakker, Bloemendaalschrwe,..van Artsen en ._2 uür:Wlve Zoü. eü spieekuien. H L van Beusekom) Zandduin weg. Tot nader aankondiging afwezig. J. Tb. Bornwater, Overveenseheweg, van 12 ie be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kieveriaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 12 1 uur. De raad van bestuur van het permanent Biniienlandsck hof van arbitrage zal om de begrooting overzicht. over 1908 vast te stellen eene alge meene vergadering houden op 14 Dec. a s. Wij hopen dat het permanente hof menig geschil op afdoende wijze zal berechten. In de 2de kamer der staten generaal is de traktements-kwestie der onderwijzers aan bijzondere en openbare scholen aan de orde geweest. Velen in de kamer wilden meer geven dan de regeering voorstelde, de minister van binnenlandsche zaken, mr. Rink, bleef even wel weigeren het aanvangssalaris te verhoogen, omdat de schatkist het niet veroorlooft. Stond de kamer er op, dan zou daarvan het gevolg kunnen zijn dat de geheele wet door de regeering werd ingetrokken, zoo waarschuwde hij. Scherpe debatten hebben zich ontsponnen tusschen de heeren Heemskerk, Ketelaar, Ter Laan, Tydeman, De Savornin Lobman en Van Wijnbergen De eindstemming zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. De meeste amende menten werden ingetrokken, ten minste die welke verhooging der minima beoogden, De begrooting van waterstaat is thans aan de orde, al gemeene beraadslagingen werden niet gehouden, maar dade lijk werd met de voorgestelde artikelen begonnen. De heer Thomson pleitte voor indijking der landerijen, de heer Reijne voor den Wieringermeerpolder, de heer Smeenge besprak de droogmaking der geheele Zuiderzee, en wees er met nadruk op dat een kanaal door de geldersche vallei van de Eem over Amersfoort naar Wageningen voor de binnen scheepvaart van zeer groot belang zou zijn. De heer Zijlma viel den heer Thomson bij, die wees op de noodzakelijkheid van eene bedijking der Lauwerzee voor de afwatering van Friesland, Groningen en Drenthe. De minister deelde mede dat hij voor de Lauwerzee-kwestie, thans in zijn departement in studie, veel gevoelt, maar dat deze zaak niets te maken heeft met de indijking van den Wieringermeer, dat immers beide zaken geheel andere gevolgen zullen hebben, de eerste betere afwatering zonder landaanwinning, de tweede een landaanwinning op grooten schaal en een begin van het groote Zuiderzeeplan. In de memorie van antwoord op het kamerverslag omtrent den voorgenomen aankoop van de collectie Six, hand haafde d" minister van binnenlandsche zak-n zijn standpunt en wees met nadruk er op, dat, Nederland 'e kans om een dergriijko verzameling te behouden niet mag laten voorbijgaan. Op 30 November Li, heeft te Berlijn de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van bet op 27 Aug. 1907 tusschen Nederland en- puitschland gesloten tractae bet p Jende de dubbele ongevallenverzekering van sommige werklieden. In de laatste vergadering dér roer- mondsohe handelsvereeniging is na uitvoerige beraadslaging

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1907 | | pagina 1