li ÏX' '4© Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - il I 2- jaarling «■BMW I 'II III il WlilliMIM ZATERDAG, 4 JANUARI 1908 No. 1 *19 Bloemen Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fo.10 Iiieekblnd Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -> -> Advertentiéii 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsclie weg 227. Alle mededeelingeu de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. U, vriendelijke lezer, die den drem- Aan de Lezers, pel van 1908, het nieuwe vertrek in de woning der tijden met ons overschreden zijt, heil! Heil in uwe eigen woning, waar „Het Bloemendaalsch Weekblad" zich een be scheiden plaats heeft verworven, heil in uw werk, waar „Het Bloemendaalsch Weekblad" van heeft gewaagd of waarvan het hoopt eens te gewagen, heil in uw persoonlijk leven, waarin gedachten en gevoe lens leven die althans ten deele met de onze samen- stemmen 1908 schenke U vrede na strijd, tevreden heid ook met vorm en inhoud van ons blad, dat wil voortgaan op beschaafde wijze bezig te houden tevens gedachten en gevoelens wekkende die moeten strekken tot het algemeen welzijn in de eerste plaats in onze schoone gemeente Bloemendaal. Agenda. Zaterdag 4 Januari. Des avonds van 7 10 uur. IJsfeest voor de Bloemen- daalsche IJsclub op Duin en Daal. Zondag 5 Jan. Des namiddags idem idem. Waarschijnlijk met welwillende medewerking van «Crescendo". Donderdag 9 Jan. Namiddag half '2. Gemeenteraad. Haarlem. Schouwburg «De Kroon". Zondag 5 Jan. Tournee Elise Poons van Biene: «Hun Thuis', «De Slimste", «Zijn Terugkomst". Aanvang 8 uur. Vrijdag 10 Jan. 2e Séance voor kamermuziek, Joh. Steen man. Aanvang 8 uur. Schouwburg Jansweg. Vrijdag 10 Jan Nederland- sche Tooneelvereeniging. «Met Pleizier". Aanvang 8 uur. Concertzaal «De V e r ee n i g i n g". Maandag 6 Jan Algemeene Repetitie «Toonkunst". Aanvang 7 uur. Dinsdag 7 Jan. Uitvoering «Toonkunst". Aanvang 71/2 uur. Woensdag 8 Jan. Toynbee-avond. Aanvang 8 uur. Burgemeester en Wethouders der ge- Ambtelijke meente BloemendaalGelet op artikel mededeelillgeil. 11 van het kiesreglement voor de kamers van arbeidherinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrij ven Bloembollenteelt aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari a.s. eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der kamer van arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, of, wat het bloembollenbedrijf betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari a s. te zenden, wanneer de daarop vermelde personen slechts in ééne gemeente werk zaam zijn geweest, aan burgemeester en wethouders van die gemeente en, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan ééne gemeente werkzaam zijn geweest, aan burgemeester en wethouders der gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedu rende den bovenaangegeven tijd niet binnen het gebied der kamer van arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuur der zijn werkzaam geweest. Op de lijsren behoeven niet te worden vermeld zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op den 15 Februari a. s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die niet gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, of, wat het bloembollenbedrijf betreft, niet gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, in het bedrijf van betzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om op eene kiezerslijst voor de kamer van arbeid te worden geplaatst, worden er voorts aan herinnerd, dat zij daarvan vóór 15 Januari a.s. aangifte kunnen doen bij burgemeester en wethouders der gemeente, waar zij weikzaam zijn geweest of het laatst werkzaam zijn geweest. Be "ormulieren der lijsten en der aangiften zijn van af heden ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar. Krachtens het kiesreglement voor de kamers van arbeid (Koninklijk besluit van 6 Januari 1898, Staatsblad no. 20) moeten de formulieren I en II tijdig worden ingevuld en aan burgemeester en wethouders worden ingezonden. Niet-nakoming van deze verplichting wordt, ingevolge art. 42 van de wet op de kamers van arbeid (wet van 2 Mei 1897, Staatsblad no. 141), gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden Bloemendaal, den 30 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De SecretarisDe Burgemeester, A. J. VAN DEK FLIF.R. A. BAS BACKKR. De Burgemeester der gemeente Bloemendaal brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zich hebben aan gemeld tot deelneming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Dinsdag, den 14 Januari 1908, des voormiddags te 9 uren, aan de kazernewaeht, Infanteriekazerne Koudenhorn te Haarlem. Bloemendaal, den 30 December 1907. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Artsen en spreekuren. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 2 uur behalve Zon- en Feestdagen. H. L. van Beusekom, Zandduiuweg. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. De ministeriëele crisis schijnt tijdens Binnenlandscll het afdrukken van dit nummer zoo Overzicht. goed alt opgelost. Mr. Heemskerk zal dan met het samenstellen van een ka binet zijn belast. Ware generaal Van Vlijmen niet over te halen geweest om in bet kabinet zitting te nemen? De vrijzinnig democraten zouden dan wel erg tegenspartelen, en geholpen worden door de sociaal democraten, maar een sterke meerderheid voor oorlog was dan wellicht toch verzekerd geweest en men had dan tevens eens een voor proef gekregen van wat de rechterzijde toch wil doen om ons land weerbaar te maken. In de Nederlander waarvan jhr. mr. de Savornin Lohman de drijvende kracht is, wordt de Standaard ongemakkelijk onderhanden genomen over de door hem zoo menigmaal en ook nu weer gebruikte taktiek, om namelijk een gedeelte der argumenten der tegenpartij overteneinen, en die te weerleggen, terwijl de argumenten die het meest pakken verzwegen, dus ook niet weerlegd worden. Zoo doende heeft de Standaard op zijn manier steeds de sterkste partij maar licht zijn lezers ver keerd in. Dr. Kuyper is zoo langzaam aan bezig het. ver trouwen ook bij zijne partij te verliezen; de kopstukken van naastliggende en eigen partij gaan zich meer en meer verzetten tegen zijn onchristelijke politiek; dat een man als prof. Fa„,us door hem woidt aangewezen als door de monische krachten beheerseht wordt hem niet vergeven. In Amsterdam wordt de werkeloosheid steeds erger, de commissien om in dien nood te voorzien doen hun uiterste best, maar hebben een zeer zware taak, te meer nog daar nog onlangs door het gedrag der bootwerkers het publiek verontwaardigd of onverschillig is geworden en zoodoende als altijd de goeden met de kwaden moeten lijden. De diamantwerkers zullen nu, hoe wel noode, er toe moeten overgaan om de kas (van over het millioen gulden), bestemd voor het steunen bij werkstakingen, te gebruiken om hare leden die thans werkeloos en broodeloos zijn te helpen. Doen zij dit niet zoo vreezen wij dat de vrijwillige giften voor de werkeloozen spoedig geheel zullen ophouden, onzes inziens terecht. De groote ruw-diamanthandelareu in Engeland schijnen op middelen te zinnen door afgi'te van goedkoope partijen ruw diamant aan den nood te gemoet te komen, want niet alleen in ons land maar overal waar de diamantindustrie gevestigd is, in Antwerpen, Parijs, New-York en Londen heerscht dezelfde toestand. Naar de berichten luiden zal de groote transvaalsche diamant die aan koning Edward ten geschenke is gegeven, in Amsterdam worden geslepen, wel een bewijs dat Amster dam's industrie in bet buitenland nog hoog staat aangeschreven. In Rotterdam hebben de voorzitter (de heer Plate) en de ondervoorzitter (de heer Veder) der kamer van koophandel afscheid van de kamer genomen omdat zij zich niet met den protectionistischen geest kunnen vereenigen die lang zamerhand in die kamer post vat. Voor Rotterdam mag een en ander een groot verlies genoemd worden daar beide mannen als geknipt waren om aan het hoofd te staan van een zoo belangrijk orgaan in den Rotterdamschen handel. Uit O.-Indië komt bericht dat de gouverneur-generaal Van Heutsz zijn bezoek aan Atjeb heeft gebracht, en over Medau langzamerhand naar Batavia terugkeert. Door de ministerieele crisis zullen wij nog wel wat moeten wachten alvorens te vernemen wat het resultaat v,.n zijn reis is geweest. Ons komt het voor, dat het r-esultaat nog al be vredigend zal wezen, en men geen opzienbarende onthullin gen mag verwachten. Toen onlangs in de 2de kamer de minister van koloniën met allerlei grieven werd lastig ge vallen in zake het beheer in Atjeh, heeft hij zich van verder antwoord op de vele vragen afgemaakt door te verklaren, dat de gouverneur-generaal persoonlijk naar Atjeh zou gaan en een onderzoek instellen naar de toestanden in Atjeh bij het leger en bij de bevolkinghiermee waren de leden behalve de heer Van Kol tevreden. Voor de suikerindustrie ziet het er op Java hoopvol uit, de prijzen zullen eerder naar boven dan naar beneden gaan dank zij de toetreding van Rusland tot de suikerconventie. Aan Japan heeft Java voor zijn suiker een zijner beste klanten; ook de amerikanen zijn groote afnemers. Cuba is nog niet op zijn hoogste productiecijfer; is dit het geval dan zullen de suikerproduceerende landen er den terugslag van ondervinden. Misschien is tegen dien tijd overal de suikeraccijns zoo verminderd dat door meerdere vraag het evenwicht hersteld wordt. Met het artikel suiker hebben de regeeringen heel wat gesold. Ofschoon suiker een uitstekend voedingsmiddel is, zijn sinds den tijd van Napoleon I onder wiens regeering, ten gevolge van het continentale stelsel, de beetwortel-suiker-industrie werd geboren, alle regeeringen er op uit geweest om van den suiker een accijnsartikel te maken, waardoor veel geld in de schatkisten is gekomen. Later is, om de industrie te beschermen een uitvoerpremie aan de fabrikanten uitgekeerd. Door de suikerconventie zijn de uitvoerpremiën grootendeels vervallen, en de gouvernementen zullen er meer en meer toe moeten komen den accijns te verlagen. In ons land stond verlaging van den suikeraccijns eveneens op het programma; wij vreezen dat thans ook dit gedeelte van hetgeen noodig en noodzakelijk is op de lange baan zal geschoven worden. Overal in het land worden de ijsbanen, die naar het zich laat aanzien, voor geruimen tijd verkeerswegen zullen worden, in orde gemaakt. Een ouderwetsche winter is iets wat velen lijkt. Onze verslapte en lauwe volksziel kan eene flinke afkoeling en staling best gebruiken. Jammer dat er wegens het finantieel slechte jaar, dat achter ons ligt, met koude ook ontbering van het noodigste zal zijn in vele gezinnenom dien nood eenigszins te lenigen is veel noodig en wordt veel gedaan. Nu worden ook geen oproerige vergaderingen gehouden, waarin werkgevers en het ver- mogensbezit worden uitgescholden en waar de behoeftigen worden verheerlijkt. De natuur gaat boven de leer en de nood breekt al de wetten der sociaal-democratische taktiek, men leert weder samen één volk uit te maken, waarvan alle deelen elkander noodig hebben. In Rusland vriest het te St. Peters- Buiteillandscll burg thans 47° Fahrenheit, eene koude overzicht. die er in jaren niet geheersebt heeft. De ellende die in de armen-wijken en in de gevangenissen thans wordt geleden is niet te be schrijven. Naar Finland zjjn groote bezendingen soldaten gezonden, zoodat hieruit weder kan opgemaakt worden dat de reactie hoogtij viert. De keizer is niet in St. Petersburg geweest om in het winterpaleis het St. Georgefeest te vieren, maar blijft in Sjarko Sélo, zijn versterkte residentie. In Parijs is de afgevaardigde van het russische gouvernement aangekomen om over de Marocco-bank te beraadslagen en tevens voeling te houden met de Haute Finance voor het prepareeren der aanstaande leening. In het afgeloopen jaar- kwam men volgens regeeringsbericht op de gewone in komsten 198 000 000 roebels tekort Keizer Frans Joseph van Oostenrijk zal dit jaar eene nieuwjaarsreceptie geven op den Hofburg, een gebeur tenis sinds jaren niet geschied Men verwacht een groote toeloop van hongaarsche en boheemscke edelen, die hun souverein zullen komen geluk wenschen. In 1908 hoopt de keizer zijn 60-jarig feest te vieren als regeerend monarch. Deze sympathieke vorst heeft zijn deel gehad in alle mogelijke zorgen des levens. Aan zijn stalen gezondheid heeft Frans Joseph het te danken, dat hij nog met wijsheid en vaste hand zijn monarchie bijeen weet te houden, eene monarchie die wel eens de lappendeken of staalkaart van nationaliteiten wordt genoemd. Het hoofd der oppositie in Japan, graaf Okuma, heeft in eene vergadering van de kamer van koophandel te Kobe, de volgende woorden gebruikt, die alom toorn en bezorgheid hebben gewekt bij de blanke rassen «Onderdrukt als zij zijn door de europeanen zien de driehonderd millioen inwoners van Engelsch-Indië naar Japan uit om bescherming. Zij zijn begonnen europeescbe koop waren te boycotten. Indien de japanners deze kans verwaar- loozen en niet naar Indië gaan zal de indische bevolking zeer telèurg steld zijn." Natuurlijk heeft men zich dadelijk gehaast een en ander tegen te spreken. De engelschen zullen nu toch gaan begrijpen dat zij door Japan tot bondgenoot

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1