te maken vrijwel het paard van Troje hebben binnen gehaald. In Engelsch-Indië heeft eene vergadering te Surat plaats gehad van de nationale partij. Het is aldaar zoo heftig toegegaan dat de po itie tusschenbeide moest komtn om de vechtende nationalisten te scheiden Al zijn de nationalisten het dus blijkbaar niet in alles met elkaar eens, en al ge bruiken zij nu juist geen parlementaire argumenten, in hun haat tegen Engeland zijn zij één van zin, en het zal aan het engelsche gouvernement heel wat moeite kosten, om de inlanders tevreden te stellen. Het Azië voor de .'ziaten begint voor vele lagen der bevolking als toekomst muziek te klinken. De regeering mag wel letten op de 1 eekenen des tijds, en de bakens verzetten nu het misschien nog tijd is. De overmacht van het blanke ras in Azië heeft, bedriegen wij ons niet, in de 19de eeuw haar toppunt be eikt en gaat in de 20ste eeuw langzaam maar zeker aau het minderen. Na den oorlog die Japan gevoerd b; ift met Eusland is de aureool om het hoofd der europeanen het oosten aan het verbLeken. Japan heeft nu voorshands nog genoeg te doen in irmosa, Korea en Mandsjoerijeis daar zijn invloed v rzekerd en zijn macht voorgoed gevestigd, dan zal het iieve leven in het oosten eerst recht beginnen, en mogen de europeanen zich wel allen aaneensluiten om niet overal in Azië te worden weggejaagd. De amerikanen, goede kooplieden als zij zijn, verkoopen de Philippijnen wel vóór dien tijd of geven het land terug aan zijn bewoners, die zich nu al vast in de regeerkunst onder toezicht der yankees kunnen oefenen, en parlementaire allures beginnen aan te nemen. In Perzië blijft het nog denzelfden toestand. De shah vertrouwt zijn parlement niet en omgekeerd verlangt het parlement daden in plaats van beloften. Voor ons euro peanen is het ondoenlijk ons een beeld te vormen van de roerselen die deze maatschappij bewegen. De berichten komen schaarsch in en naarmate zij uit duit- schen, engelschen of russischen bron voortkomen luiden zij opbeurend of zwaarmoedig. Deze shah schijnt niet zoo slim te zijn als zijn vader, die meer karaktervastheid toonde, en op het juiste oogen- blik wist in te grijpen. Dit staat vast dat op het land groote onveiligheid voor goederen en personen heerscht, en dat de heeren diplomaten het eerst samen moeten uitvechten voor en aleer de rust in het land terugkeert. De shah geett voor zijn huishouding veel minder uit dan wijlen zijn vader, hij toch heeft geen harem, maar slechts eene vrouw. Dit wordt hem door vele muzelmannen als een gebrek aan opvoeding aangerekend, en schaadt zijne populariteit bij de eerste familiën, die vroeger hare dochters in den harem geplaatst zagen en zoodoende invloed oefenden op de regeeringszaken Koning Gustaaf van Zweden heeft aan den Baad van Staten medegedeeld dat hij geen kroning wenscht, eene plechtigheid die door de zweedsche grondwet niet is voor geschreven, en volgens hem onnoodige uitgaven na zich zou sleepen. Dit besluit van den koning wordt alom in den lande met bijval begroet. Naar de ter aarde bestelling van koning Oscar, hebben de Noren een speciale commissie ge zonden om voor hun vroegeren vorst hun symphatie te betuigen. Op het bericht van zijn overlijden was de deelneming in Noorwegen algemeen. Men vergeet het niet licht dat het aan den persoonlijken wil van koning Oscar te danken is geweest, dat de twee broedervolken elkaar niet zijn gaan bevechten. Uit Marocco is generaal Drude wegens gezondheids redenen zooals het heet teruggeroepen, en begiftigd met het grootkruis van het Legioen van Eer, generaal Aumade is tot zijn opvolger benoemd. Deze laatste heeft als militair attaché den oorlog in Transvaal medegemaakt De franschen zijn erg bang dat men denken zal dat zij niet met Spanje samengaan, en dat zij zich onttrekken willen aan de bepa lingen van het verdrag van Algeciras. De ministeriëele couranten bevatten ten minste steeds berichten dat alles botertje aan den boom is met Spanje. In Duitsehland is het algemeene gevoelen dat na Januari de belastingplannen der regeering zullen ingediend worden, en dat voor die plannen in den rijksdag moeilijk een meerderheid zal worden gevonden, lie verbittering der Polen over de onteigeningswetten stijgt met den dag, en in de provinciën Pruissen en Posen beginnen de duitsche win keliers reeds zoete broodjes te bakken tegen hun poolsche afnemers, zich beklagende dat zij geen invloed genoeg op de regeering des lands hebben om de Polenwetten te doen vallen. De boycot der duitsche produkten wordt met ernst doorgezet, en is nog het eenige middel dat thans de ver drukte Polen overblijft om zich te verzetten tegen de onge hoorde maatregelen der regeering. Men vreest in het volgende jaar voor eene commerciëele crisis in Duitsehland, daar het disconto bij de rijksbank steeds hoog blijft, en het geld duur der en duurder wordt, terwijl er langzamerhand overpro ductie in vele fabrieken ontstaat, doordat de amerikanen niet zoo veel afnemen als verwacht werd, en de engelschen het terrein wat zij dreigen te verliezen in Engelsch-Indië, op andere wijze zoeken te heroveren. De tegenwoordige wereldhandel is zoo ingewikkeld dat het maar weinigen gegeven is, de juiste oorzaken op te sporen, waarom den eene nationaliteit zijn produkten kan slijten in een land waar andere volken daarmede schipbreuk lijden. Door den boycot in Engelsch Indië, in China, Posen en Pruissen, verloopt bet getij soms plotseling, zonder dat tijdig de bakens verzet zijn geworden. Daling en rijzing van de prijzen van vele producten zijn nu niet meer een gevolg van vraag en aanbod, maar worden hoofdzakelijk baheerscht door combinatiën van belanghebbenden, die wille keurig de prijzen regelen. De beschermende rechten deden de trusts geboren worden, met hare afschaffing zou aan dit kwaad voor de gemeenschap tevens paal en perk gesteld worden. Zoo lang evenwel de kosten voor leger en vloot overal worden opge dreven, zullen de beschermende rechten blijven bestaan, omdat de regeeringen met directe belastingen niet genoeg uit de zakken der belastingschuldigen kunnen trekken. Indirecte belastingen merkt men zoo niet, dit gaat meer iedereu dag met kleiner beetjes, en werkt als een langzame sloopende ziekte, terwijl directe belastingen het belastingbetalend publiek dadelijk en duidelijk doen voelen, dat er meer geld noodig is. Hooge invoerrechten gaan nu bij het betalend volk er vrij gemakkelijk in, omdat men het dan tevens wijs maakt dat zij noodig en nuttig zijn om de eigen industrie, land bouw enz. te beschermen. Frankrijk, Duitsehland, Oostenrijk en Italië zouden nooit de groote legers kunnen betalen als zij niet hun hooge invoerrechten hadden. Rusland had aan zijne hooge invoerrechten niet genoeg, en voerde bet systeem in om de schuldeischers hun eigen rente te doen betalen, en het ontbrekende ieder jaar maar weer er bij te leeneu. Zoo ver hebben de andere groote mogendheden het nog niet gebracht. Gaan zij evenwel door de oorlog en marine- begrootingen steeds op te voeren, zoo zullen zij dit slechte voorbeeld wel moeten volgen. c, Van Donderdag 26 Dec tot Burgerlijke Stand. Donderdag 2 Jagnuari. Bevallen: A. M. J. van Itemvan Eersel, d.A. E. BeunStuart, d.M, E. StalsSerné, d.M C. van EekTavenier, d.J. Th Qrootegoedvan Lierop, z. Overleden te Meerenberg: S van Praag, 55 j.N. J. Dikkenberg, 40 j A. H. C. Hussem, 58 j W. F. Wormhoudt, 26 j.D. van Angelbeek, 64 j J. van Gelder, 62 j. In de Ned. Herv. Kerk zijn de diensten Kerknieuws. voor de a s. dagenZondag 5 Jan. voorm. 10 uur en 's avonds half 7 Ds. J. A. van Leeuwen. Woensdag 8 Jan. 's avonds 8 uur: Verg. van den Werkmansbond, in Maranatha. E.K. Kerk te Overveen. Zondag 5 Jan. voorn. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 8 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 5 Jan. Kerkelijke dienst te 7^ en 10 uur. Het dagelijksch bestuur der gemeente Plaatselijk schijnt reeds druk doende te zijn om Nieuws. grond te bevragen voor een nieuw raadhuis; bij geruchte vernemen wij, dat het land over llelvédère voor geen prijs verkrijgbaar is. Sommige ingezetenen meeneu, dat de Raad ter vorige vergadering met applaus nog slechts zijn blijdschap heeft uitgesproken over de zekerheid, dat burgemee-ter en wet houders de eventueele opdracht tot het ontwerpen van raadhuisplannen te zijner tijd gaarne zullen aanvaarden, doch dat eene bepaalde opdracht daartoe nog niet is verleend. Burgemeester en wethouders kunnen echter ook uit eigen beweging met een voorstel komen tot het bouwen van een nieuw raadhuis alsof de raad zijne meening nog in het geheel niet had doen kennen, en dit was misschien maar het beste het dagelijksch bestuur moet toch bij het opwerpen van die plannen tevens aantoonen, dat door de kostbare uitvoering daarvan niet vertraagd wordt de verwezenlijking van andere noodige verbeteringen als daar zijndie van den toestand der Dompvloedslaan, voorziening in den nood aan kleine woningen, bestrijding van de stofplaag, voor ziening in de dringende behoefte aan rioleering in de wijk Bloemendaal, en in Overveen het stichten of steunen eener ge legenheid voor baden en zwemmen, de uitbreiding van het lager onderwijs met vervolgklassen, het aanstellen van een be volkingsagent, verbetering van de jaarwedden van onder wijzers en politiebeambten. De thermometer wees in den nacht van 2 op 3 dezer 12° Fahrenheit aan, dat is 20° vorst. De koude is lang weggebleven, maar eenmaal gekomen zette ze kalm in, maar daarna krachtig doorschrijnend is de gedachte aan de vele gezinnen, die bij die koude nog gebrek hebben bovendien Hoort men van zoo'n gezin te Bloemendaal, laat ieder dan toch dadelijk ingrijpen door te helpen. Hulde moet hier worden gebracht aan mejuffrouw C. Stoop, die op het punt staat in het huwelijk te treden met den heer E. J. Langelaan, el. ing. Gedurende tal van jaren ondervonden de kinderen der hoogste klassen van de O. L. school te Bloemendaal, eene groote vriendelijkheid van de familie Stoop, door het geregeld onder leiding der jonge dames Stoop gebruik maken van eene ruim voorziene bi bliotheek met geschikte lectuur. Donderdag is aan die kinderen door de bruid een middagfeest aangeboden in hotel Welgelegen, waar het recht gezellig toeging, waar de bruid blijkbaar er in groeide het de kinderen echt feestelijk te maken en dezen op hun beurt hun vriendelijke jonge gastvrouw hartelijk huldigden. Aan ingezetenen als de leden der familie Stoop heeft eene gemeente nog eens iets. Het op het grondgebied onzer gemeente gelegen veld der ijsclub voor Haarlem en omstreken is voor de liefhebbers van schaatsenrijden eiken dag tot zonsondergang geopend. Van de baan wordt druk gebruik gemaakt; de tram maakt met de vrachtjes goede sier; een winter met ijs is goed tegen zwartgalligheid, wanneer het bestuur der ijsclub nu nog zorgt voor vlaggen met de nederlandsche driekleur (niet met chocolade, wit en blauw) dan belooft het aan de Kleverlaan dag aan dag een opgewekt leven en al vroolijk- heid te worden wat er aan is. Aan de Mol aan zijn de houthakkers druk aan het werk de boomen, die op de bermen stonden, weg te ruimen de laan zal van af den Bloemendaalscheu weg een minder intiem maar grootscher schouwspel opleveren; van het aan brengen der glooiingen op de aangelegen terreinen zal niet kunnen komen zonder ook daarop vele boomen te vellen het karakter der laan zou dan geheel veranderen. Bloemendaal Commando. Zooals reeds is medegedeeld nam bovenstaande vereeniging ook deel aan de groote weerbaarheidsoefening in het Gooi. Te kwart over 8 werd afgemarcheerd van de tol te Overveen ten einde met den trein van 9.36 spoortijd te vei trekken naar Bussum. Daar aangekomen was het een en al weer baarheid wat men zag. Direct werd opgemarcheerd naar de watertoren waar patronen werden uitgereikt en waar de indeeling in verschillende groepen plaats had. BI. Com. werd ingedeeld bij de troepen die de rechterflank uitmaakten onder leiding van den lsten luitenant De Lugt van de ver. Voor Vaderland en Koning. Na vijf minuten loopens vielen van de tegenpartij de eerste schoten, zoodat teeds dadelijk voeling met den vijand was verkregen. Na enkele oogenblikken was de rechterflank bestaande uit ongeveer 125 man één lange tirailleurslinie en kon men in gedekte stelling de vijand zeer gemakkelijk gadeslaan. Na een uur van wachten en dralen of de vijand soms een omtrekkende beweging zou maken, werd opgemarcheerd en werd een gedeelte van de tegenpartij geheel afgesneden en trok de rest zich samen bij de hoofdmacht, om bij St. Janskerkhof het beslissend gedeelte van de oefening hor. ion de was de oefening geëindigd en werd ove'g. :;aan een kleine ba- spreking. Hierna werd de troep -J ei werd een aan vang gemaakt met een propag ndatocht dooi Hilversum. Begeleid door twee muziekkc i trok men door de straten aan menschen hadden opeengepakt. Aan de Brink gekomen voor het gemeentehuis werd de stoet door den bur toegesproken en werd voor burgemeester en leiders gedefi leerd. Daarna speelde de muziek het Wilhelmus en werd het lied van Volksweerbaarheid gezongendeze prachtig ge slaagde oefening, waaraan 650 personen deenamen, was te half 5 afgeloopen. Haarlem. In de rotonde en het trap- Uit andere ge- portaal van het museum van kunst- meenten. nijverheid alhier, zullen de teekeningen gedurende de laatste maanden van 1907 vervaardigd door de leerlingen der aan het museum verbonden school voor kunstnijverheid, voor belangstellenden nog tentoon gesteld zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem werd ge durende de maand December bezochtdoor 568 belangstellenden. Het totaal van het bezoek aan het museum in 1907 bedraagt 6769 personen; uit de aau het museum verbonden boekerij werden gedurende de maand December 193 boek en plaatwerken uitgeleend. De aan het museum verbonden school voor kunstnijverheid werd gedurende het afgeloopen jaar door 194 leerlingen bezocht. 6 Januari begint de nieuwe cursus en kunnen zich nog leerlingen daarvoor aanmelden. IJ muiden. De verlichting der Noordzeesluizen is door het plaatsen der vele nieuwe gloeilampen in een rij aan elke zijde belangrijk verbeterd. Op zeer verren afstand kan men door de twee rijen lichten duidelijk de ligging onderkennen, en de stuurman heeft slechts midden tusschpn de twee rijen lichten door te sturen, om midden in de sluizen te komen. Een nadeel werd ons echter genoemd en wel, dat men de steenen walkanten door te zwakke verlichting niet goed waar kan nemen. Naar we nu vernamen zullen de lichten op de nieuwe sluizen belangrijk versterkt worden, waardoor niet alleen de vaargeul, maar meer nog de walkanten duidelijker te zien zullen zijn. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer S. A. Bakker te IJmuiden erkend en toegelaten als consulair agent van Duitsehland. De heer Vermeulen, hoofd der Chr. school te Velseroord, hoopt in Januari 1908 zijn 40-jarig ambtsfeest te herdenken. Door iemand was hier een zonderlinge visch, plm. 1/2 M. lang, brons van kleur, een naar verhouding groote kop enz., aan het strand gevonden. Aan de markt gebracht, werd het beest voor f3.50 verkocht aan den heer Hofersommigen noemen het een zonvisch. Eenigen tijd geleden is in andere bladen Volksgezondheid, melding gemaakt van de op 15 December 11. nieuw opgerichte: Vereeniging tot bevordering van beroepskeuze en beroepsruiling uit een gezondheidsoogpunt. Onze plaatsruimte laat niet toe in eens de beschouwingen op te nemen, die het bestuur ons daaiomtrent deed toekomen, doch wij achten de zaak toch belangrijk genoeg om ze allengs in haar geheel te plaatsen. Ze volgen hier I. Wanneer wij, in verband met de beroepskeuze, die ge woonlijk plaats heeft tusschen het 12de en 20ste le ensjaar, de jongens en meisjes van dien leeftijd verdeelen in minder en meer gegoeden, dan bedoelt voormelde vereeniging niet de beroepskeuze der meergpgoeden immers voor hen kan daarin meestal doelmatig voorzien worden doch de beroepskeuze der mingegoeden, bij wie het overleg op den achtergrond wordt gedrongen door de overwegend materieele bedoeling: »dat des Zaterdagavonds voldoende geld worde thuisgebracht". Nu lijdt het geen twijfel, dat, waar'bij de beroepskeuze dit overleg ontbreekt, zij vaak ongelukkig moet uitvallen want naast het finantieele belang dienen in de eerste plaats de physisehe en psychische geschiktheid, de gezondheid van hem of haar, die eene betrekking zoekt, te worden geraadpleegd Indien toch een bedrijf de gezond heid schaadt, schaadt de gezondheid op haar beurt het bedrijf en benadeelt de arbeider(ster) behalve zichzelf, mede zijn gezin, en zijne omgeving, totdat zijn achteruitgang of erger zijne blijvende minderwaardigheid zijn ontslag ver oorzaken en hem broodeloos maken De geneesheeren zien op deze wijze menig gezin te gronde gaan, aan ellende en bedeeling vervallen. De eischen, die de arbeiderskinderen aan hun te kiezen werkkring stellen, zijn laag; hunne beroepskeuze is ge makkelijker en grooter dan die van de meergegoeden, doch voor beiden wordt zij (afgezien van individueele schom melingen) belemmeid en wel voor de eersten door den drang der ouders hunne kinderen zoo spoedig mogelijk (synoniem met »te spoedig") productief te maken voor het huisgezinvoor de laatsten door den meer tot ont wikkeling gekomen drang den stand van het gezin zoo niet te willen verhoogen, dan toch dien te willen ophouden. Deze beschouwingen zijn wel juist, doch natuurlijk onvol ledig en 't is ook minder de bedoeling tot eene volledige economische beschouwing te geraken, dan wel er het volgende uitgangspunt voor ons betoog aan te ontleenen, n.l. »dat de beroepskeuze der mingegoeden betrekkelijk groot is doch beperkt en vooral bedorven wordt door den drang te snel productief te willen en moeten zijn." Immers we zien dagelijks tal van slechte vakkeuzen om ons heen, die aan genoemden drang kunnen geweten worden en die zoowel ontevredenheid als physischen en psyehischen achteruitgang in de hand werken. Noemen we slechts de lichamelijk te zwakken, die fabrieksarbeid hebben te verrichten, de huurkoetsiers die ondanks rheumatiek of zieke longen tot het uiterste op den bok trachten te blijven, bloedarmoedige naaimeisjes, die met krommen rug in gesloten vertrekjes hun beetje geld blijven verdienen; en zoo tal van anderen. 't Zal niet altijd" noodig zijn, en veelal moeilijk blijken, beroepskeuzen te beinvlouden of te wijzigen, terwijl de ideaal-maatschappij waarin allen, jong en oud, betrekkingen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2