Oratio en ROSS Zang- en Spreeklessen Cursussen J(. femstra van Jjeusekom, J. U. jffoolenaar De fuxe-Brooilbakkerij "e^^rÖJrh; Smakelijk brood van uitsluitend Drima kwaliteit. Jb. BREGMANSs Brandstoffenhandel H. IDING, P.f Steenkolen, Cokes, jftnthraciet, enz. Advertentiën firma STOEL te Bloemendaal, gelukkig Jficuwjaar. heeft zijne praktijk hervat. Huis- eei Decoratieschilder, BLOEMENDAAL. Electro=Technisch Bureau WILLEM1EN BROM S TRU1CK, gediplomeerd voor koor- en solozang, door de Ned. Toonk. Ver. BLOEMENDAAL £everlng vak mhma kwaüiïeit }(uishouD= cn industrieschool in Woning i& niet G9mpleet I» 3 ras ue e be- n uau- ersuin. mieren o raaien komen neester gedefi- bid bet, tig g«- was et trap- kunst- ;eningen an 1907 ■bonden tentoon- vverd ge- tellenden, n 1907 verbonden 193 boek- tnijverheid leerlingen kunnen is door in rij aan en lichten ran heeft te sturen, dat men de goed waar iten op de trdoor niet duidelijker A. Rakker agent van Velseroord, herdenken. plm. l/2 M. jte kop enz., ht, werd het sommigen andere bladen 15 December beroepsruiling op deed toekomen, om ze allengs pskeuze, die ge- 20ste levensjaar, deelen in minder vereeniging niet voor hen kan doch de rerleg op den end materieele le geld worde waarbij de ,„ak ongelukkig belang dienen in cbe geschiktheid, betrekking zoekt, edrijf de gezond - baar beurt het ve zichzelf, mede achteruitgang of "n ontslag ver- zien aan ellende en hun te kiezen oepskeuze is ge- ergegoeden, doch lividueele schom- eersten door den poedig mogelijk te inaken voor en meer tot ont- ret gezin zoo niet len ophouden. natuurlijk onvol- eene volledige vel er het volgende tleeneu, n.l. «dat lijk groot is doch ir den drang te jjn." Immers we om ons heen, die rden en die zoowel n uchteruitgang in Lmelijk te zwakken, de huurkoetsiers ot. het uiterste op edige naaimeisjes, rekjes hun beetje ideren. al moeilijk blijken, jzigen, terwijl de oud, betrekkingen zouden bekleeden, overeenkomstig hunne lichamelijke geschikt heid, hunne wenschen en belangen, eene illusie moet blijven. Maar dat verbetering van den tegenwoordigen toestand nood zakelijk en mogelijk is, worde niet betwijfeld Men kan te dien einde op verschillende wijzen te werk gaan; ten eerste: «aan ouders en schoolkinderen, alvorens de laatsten tot kiezen overgaan, een ruimen blik geven in de verschillende bedrijven, en hun aanraden den huisdokter advies te vragen omtrent de al of niet geschiktheid der kinderen voor de door hen gewenschte bedrijven"; ten tweede: «trachten de noodzaak van het spoedig produc tief zijn terug te brengen tot eene wenschelijkheid". De mogelijkheid van toepassing, vooral der eerste methode, lijdt geen twijfel, vooral als degenen, die met het onderwijs zijn belast, daartoe medewerken. De tweede methode behoort den economisten toe en zijn we thans genaderd tot de methode, die de vereeniging aan het hoofd van dit schrijven vermeld zich voorstelt toe te passen en die mede een weg aangeeft tot verbetering dei- beroepskeuze, met dien verstande, dat bedoelde vereeniging dit uit een gezondheidsoogpunt zal nastreven. De geneesheer behandelt in zijn praktijk meer kinderen dan volwassenen en treft bij beiden naast de krachtige individuen velen aan, wier toekomst bij uit een gezond heidsoogpunt twijfelend of donker inziet. Noch bet huisgezin waartoe zij behooren, noch de maatschappij waarin zij hunne diensten „zullen" piesteeren of „reeds" presteeren, houden daarmede voldoende rekening Blijken zij op den duur onge schikt voor het bedrijf, dat zij uitoefenen, dan wordt vaak op het tijdstip dat hun gezondheid zich niet volkomen meer kan herstellen en zij ongeschikt zijn geworden voor vele andere betrekkingen, de dokter ontbodenwiens taak minder is die van „geneesheer" dan wel van „raadsman". In zulke gevallen wordt den medicus moreelen steun ge vraagd, die hij slechts onvoldoende geven kan, waar hij weet hier te doen te hebben met menschen, die lichamelijk gesloopt zijn en voor wie geen goede toekomt meer bestaat, zelfs al blijven zij nog jaren voor hun gezin gespaard. Verandering en verbetering zou hierin gebracht worden, wanneer door de geneesheeren bijtijds kon worden geadvi seerd, dat voor bepaalde individuen, bepaalde bedrijven bij hunne beroepskeuze dienden te worden uitgesloten, wan neer het bovendien mogelijk was voor diegenen, wier beroeps keuze door den geneesheer te veel beperkt werd, zoodat hun te weinig kans op brood verdienen overblijft, een uitweg te vinden wanneer het ten slotte door het vinden van dien uitweg hun mogelijk gemaakt werd, den raad van den geneesheer op te volgen, werd daarmede voorkomen, dat velen te gronde gingen op de hierboven beschreven wijze. Thans worde de beteekenis en de bedoeling der beroepsrui ling nog met een enkel woord uiteengezet. Beroeps ruiling zal van toepassing zijn op arbeiders(sters) die sinds langer of korter tijd een bedrijf uitoefenden en, of ten gevolge of onafhankelijk van dit bedrijf ziek zijn geworden of althans in zoodanigen toestand verkeeren, dat zij wat arbeidsgeschiktheid en levensduur betreft tot de(n) gemid- delde(n) arbeider (ster) blijven behooren, mits zij tot een bedrijf kunnen overgaanwaardoor hunne gezondheid niet geschaad wordt. Utt kans om deze arbeiders aan zulke betrekkingen te helpen, zal vergroot worden, wanneer bedoelde arbeiders(sters) met anderen van beroep kunnen ruilen. Om een stadsarbeider, door ruiling van beroep, b.v. in te deelen bij den landbouw en de aanverwante bedrijven te platten lande, kan geprofiteerd worden van de neiging der dorpsarbeiders, gehuwden zoowel als ongehuwden, om naar de stad te trekken. Dat in dergelijke gevallen de diamant slijper en de letterzetter niet kunnen ruilen met den gras maaier en den diepspitter is duidelijk. Doch dat de sigaren maker en de voorslaander wel kunnen i-uilende een met den boonenplukker, wieder, stroodekker enz., de ander met den delver en boomenhakker, ligt voor de hand. En ook in de stad zelf zijn onderlinge ruilingen mogelijk b.v. de rheumatische postbode met den kantoorklerk, voor wien om welke reden' dan ook, arbeid in de buitenlucht noodzakelijk wordt geacht. Hoe meer de arbeid nadert tot de zoogenaamde onge schoolde, des te grooter de kans van ruiling tusschen zjjne beoefenaars; terwijl daar waar de technische vaardigheid en vakkennis zwaar wegen, arbeidersruiling veel moeilijker zal zijn. De vereeniging wil bevorderen dat arbeiders(sters), zoo wel jong als 0U(L die lichamelijk ongeschikt zijn voor bepaalde bedrijven, betrekkingen krijgen, waaronder hunne gezondheid niet lijdt en zij hoopt in deze op de krachtige medewerking der werkgevers. De vereeniging zal dus preventief optreden en trachten bij te dragen tot «voorkoming" van volksziekten; haar programma komt in beginsel op het volgende neer: Het stichten van een vast kantoor van waaruit de ver eeniging naar haar doel streeft door: a. te bewerken, dat het bij de schoolkinderen uit de volks klasse eenerzijds en die der werkgevers anderzijds ge woonte worde, bij het dingen naar betrekkingen, reke ning te houden met de lichamelijke en geestelijke ge schiktheid dier kinderen (voor de door hen gevraagde betrekking); b. het in aanraking brengen der arbeiders(sters) (voor wie het om gezondheidsredenen noodzakelijk geacht wordt, dat zij van beroep veranderen) met werkgevers, wier bedrijf de gezondheid dier arbeiders(sters) zoo niet bevordert, dan toch in elk geval niet schaadt. Daar de omvang, de taak en de wijze van werken der vereeniging, behalve van de medewerking der arbeidersklasse eenerzijds en van de werkgevers anderzijds, zal af hangen van de geldelijke draagkracht der vereeniging, zullen de bijzon derheden van het werkplan, eerst na de rondzending dei- lijsten van leden en hunne bijdragen worden vastgesteld immers de vereeniging mag niet met plannen komen, waar mede zij het gevaar loopt eene taak te aanvaarden, welke te zwaar is voor hare draagkracht; zij zou dan zelf tot werkeloosheid en verkwijning vervallen zonder haar doel ook zelfs ten deele te bereiken. Het bestuur is als volgt samengesteld Jhr Mr. J. W. 6. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem, eere-voorzitterA. G. W. van Waveren, arts, voorzitterMr. J. H. Thiel, vice-voorzitterJ. W. A. Beynes; J. F. Hulswit; E. Levert; A. van RossumC. Sorgdrager met een raad van advies van 28 leden. Vrachtrijder Alders v/h Duineveld Sant- Vrachtl'ijders. poort, Jan Gijzen vaart, Bloemendaal, Overveen, Haarlem. Vertrek Bloemendaal lCH/s uur v. m.Overveen liys uur v. m.Haarlem, Kaasmarkt 4 uur n. m. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst, die on geveer op de er achter geplaatste uren geledigd worden. Bij 't Wapen van Bloemendaal 10 uur, Bloemendaalsche straatweg over Hartelustlaan 101 3 uur, Parkweg bij de villa van Mevr. Hnijsser 101/, uur, Bloemendaalsche weg bij de villa van Mevr. Huijsser Gompertz 11 uur, Over veen villa Zwaansvliet Zijlweg 12 uur. Vrachtrijder van Schagen v/h Slebos Santpoort, Bloemen daal, Overveen, Haarlem. Vertrek van Bloemendaal v. m. 11 uur, Overveen v. m. 12 uur, Haarlem n. m. 5 uur. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst. Bij den heer Staal dorp Bloemendaal, bij den heer Visser Park Bloemendaal, bij den heer Houtgraaf Kleverlaan Bloe mendaal, bij den heer Cassee Zijlweg Overveen. J. Haver, vrachtrijder van het gesticht Meerenberg". Bestelhuis te Haarlem bij Gebr. van den Berg, stalhouders, Parklaan 24, dagelijks tusschen '2 en 3 uur. Het vervoer is uitsluitend voor de bewoners van het gesticht en ge schiedt kosteloos Wetenschap en techniek. Het ontstaan van de couranthaar ont wikkeling, technische samenstelling en haar nut voor de samenleving. Vervolg. Vandaar, dat reeds tal van jaren geleden groote onnauw keurigheden in de couranten werden geplaatst. Gebeurte nissen van belang werden angstvallig geheim gehouden, waarom de uitgevers, die vau een of ander de lucht had den gekregen, om hun lezers te gerieven en ook al om der concurrentie met andere bladen het hoofd te bieden, vaak een of ander fantastisch verhaal opdischten. Het streven trouwens om realistisch of beter gezegd om reëel dat is waar te zijn, dagteekent eerst van den laatsten tijd. De letterkunde is omgegaan, de journalistiek is gevolgd. In de 19e eeuw overheerschte het streven zich zoo mooi mogelijk voor te doen, een overblijfsel van de romantiek. Veinzerij, struisvogelpolitiek en bewuste overdrijving is negentiende-eeuwsche schering en inslag. Deze weg is nu door alle couranten verlaten, behalve door de uiterste partij bladen of organen, die het er op toeleggen, uit winstbejag, hunne lezers beurtelings te prikkelen en te vleien. De goede Pers, het goede publiek zocht werkelijkheid, bewustwording van het werkelijke leven, meer niet maar ook niet minder. Tegenwoordig is men er echter van overheidswege nog niet genoeg van doordrongen van hoeveel belang het is om de pers juiste gegevens te verschaffenware het anders, veel minder onnauwkeurigheden zouden er in de bladen 1 voorkomen. Het is wel zeker dat het mededeelen van dienstaange legenheden of voorvallen die voor bekendmaking niet ge schikt of welker publicatie voor de openbare orde en veiligheid gevaar zoude kunnen opleveren, ook niet zou geschieden, indien tusschen overheid en pers de juiste betrekking bestond van wederkeerige dienstverleening met het algemeen belang voor oogen welk belang alleen gediend !S met een kiesch bekend maken van de onopgesmukte waarheid. De uitgevers zeiven zouden niets liever wenschen dan op juiste berichten te kunnen rekenen. In de 18e eeuw nam de courant langzamerhand in om vang en belangrijkheid toe, doch nog altijd bleef men zich tot de al of niet waarachtige mededeeling van feiten bepalen van uitvoerige besprekingen der maatschappelijke toestanden was geen sprake, de bevrediging van de nieuwsgierigheid van het publiek was blijkbaar het eenig streven. Dat het publiek echter meer en meer tot het begrip kwain, dat de roeping der courant een boogere kon zijn, bewijst het oordeel van tijdgenooten. Er werd door hen geklaagd, dat de courant zoo weinig beantwoordde aan hetgeen zulk een nieuwspapier zijn kon. Vooreerst diende de lezer zich zeer te wachten voor al die verhalen, die men door overhaasting uit de buiten- landsche bladen overnam en die men straks weer moest tegenspreken; heel aardig zeide in 1886 Dr. Lau illard in zijn boekje «Stekelkruid», uitgegeven bij D. B. Centen te Amsterdam Lees uw courant vandaag en morgen, Lees alle nummers na elkaar, Dat nimmer u 't bericht ontsnappe 't Bericht van gisteren was niet waar. Toen in hot jaar 1780 de oorlog met Engeland was uitgebroken en deze voor de vijandige gezindheid tusschen patriotten en oranje-gezinden, de courant als 't ware nieuw bloed in de aderen goot, n.l. door een geheel nieuw element, de staatkundige polemiek, dat zooals uit onze vorige artikelen blijkt, nagenoeg nooit in de couranten was voorgekomen en waarvoor nu ineens een groot gedeelte van de couranten werd in beslag genomen. De heerschende strijd waarbij het liberal sine, vertegen woordigt door de patriotten, het conservatisme vertegen woordigt door de z.g. oranjeklanten, gaf tevens aanleiding tot de geboorte van een legio nieuwe couranten. Bijna direct na het uitbreken van den oorlog had het liberalisme over verscheidene bladen te beschikken, waarin de aanhangers van bet conservatisme voortdurend werden aangevallen. Zooals wij reeds zeiden werd toen ter tijde de Amster- damsche Courant door de plaatselijke overheid zelve uitge geven, een reden waarom het ten strengste verboden was, daar andere couranten op te richten, omdat zij de bestaande courant, te veel concurrentie zouden aandoen. Ten plattelande bestond dat verbod niet, zoo dat destijds te Buiksloot onder den rook van Amsterdam zekere Koning de Noord-Hollandsche Courant drukte en uitgaf. Door de vrije inhoud had deze courant zich spoedig een goed bestaan verzekerd. Dat dit blad evenwel voortdurend een steen des aanstoots bleef van de partij des stadhouders en diens bestuur spreekt van zelf. In 1783 werd de uitgave door de amster- damsche overheid verboden en haar drukkerij in beslag genomen, doordat zij zich over zekere voorvallen wat al te kras had uitgelaten. Wordt vervolgd). wenscht zijn geachte begunstigers een Arts, geeft HAARLEM, 18 Santpoorterstraat, (Kleverpark.) voor Dames, Dienstboden en kinderen aan de 1 Koken (gewone, fijne keuken en volkspot). 2. Practische huishoudkunde. 3. Strijken en waschbehandeling. 4. Verstellen, naaien, knippen van ondergoed. 5. Costuumnaaien, patroonteekenen, knippen. (Aanvang Begin Januari 1S08). Spreekuur der Directrice: Maandagmiddag 2 4 uur. Woensdagavond 7-9 uur. RLOEMF.YDAAL, Tel. 1107 I- Aanleg van i I EÉectrisch Lacht. ZANDYOORT, Tel. 59. r, i.-.v -t-Vj vr-zm Levering van Eie&tro-Motoren. SCHELLEN Ti LP HOON S - BLIKSEMAFLEIDERS. Zonder Stofzuiger, die Uw longen spaart. Minlmax 'en Afdaler, die Uw leven redt bij brand. Pompmotor, die U water voor Tain besproeiing, Bad en Huis houden geeft. Lusol of Renoid-verlichtillg, die U van alle last en onaan genaamheid aan Petroleumverlichting verbonden, verlost. Week's Sterilisator, die U de ware voeding, ook 's Winters, verschaft. Vrar.gt Prospectus aan Bureau voor Technisch en Huishoudel. Nieuws. Ö-. DE CLERCQ, Bloemendaal VIII M. Ter voorkoming van abuizen gelieve nauwkeurig op adres te letten. v A'--- "-r s tmr-am

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3