BEbdBj r Nieuwsblad I pSg /l OYERVEEN - pppppp? SETS Nieuwsblad - OVERVEEN - VOGELENZANG puwpsi AERDENHOUT - en omliggende - gemeenten - :SiË: /e> 2' jaargang ZATERDAG, 18 JANUARI 1908 No. 3 Hel Bloemendoolsch (Mblad >VJ|£7.^\]|C7A^1|^< H^w. V S7A <IÏÏ7 A Wl7 - - VOOP - - ,p7< Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Ri firuriuriAAi Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal -:- -:- -:- bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- -:- Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: H Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Bloemendaalsclie weg 227. U Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Bloemendaal's pension. Aan de lezers en woningbureau. Als het gezegde van te voorzien in een lang bestaande behoej te niet afgezaagd was, we zouden het bezigen voor het pension- en woningbureau Rusthoek, dat volkomen ingericht naar de eischen des tijds, begin Februari a.s. in de gemeente gevestigd zal zijn. Zeer zeker is het een verblij dend verschijnsel, dat onze goede gemeente met rassche schreden vooruit gaat. De tijd toen op het deftige dorp Bloemendaal met sluchtmaand van iederen herfst de aanzegging van den bakker bij de klantjes kwamcomplement van den baas en dat tot het voorjaar niet meer voor 9 uur versch brood wordt rondgebracht omdat de baas 's nachts niet meer werkt, nu de familie (de familie van het dorpnaar de stad vertrokken is," zijn we te boven. De bijzonder gunstige ligging van een mooi dorp met vlakke weiden, allerliefste binncnduinen met bosschen bezet, die aantrek kelijke duinen met haar vergezichten, de nabijheid van de groote badplaats, de flinke provinciestad en de groote hoofdstad Amster dam, hebben Bloemendaal met recht gemaakt tot een oord, dat in trek is. Groot is het aantal menschen, die zich voor goed gevestigd hebben in onze gemeente, dank zij vooral ook de prachtige inrichtingen van onderwijsgroot is ook het aantal der zomergasten, die de groote stad ontvlieden om verpoozing en gezondheid te zoeken aan den voet der duinen. Is het wonder, dat we de oprichting van een pension- en woningbureau voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelen zang, met een bijkantoor te Santpoort, toejuichen Hoevelen is het niet gegaan als hem, die een woning oj een pension, 't zij voor zichzelf, 'i zij voor zijn kennissen of verwanten zocht en niet wist, waar zich te wenden en die maar al te vaak van het kastje naar den muur gezonden werd om toegang tot een kuis te krijgen of om eenige inlichtingen omtrent een pension machtig te worden. Hoe gemakkelijk zal het voor ons, Bloemendalers zijn om als belanghebbende vreemdelingen zich tot ons wenden aan het eindpunt van de electrische tram boven de Lunchroom bij het bureau aan te schellen, om even voor hen te informeeren, wat er op 't oogenblik leeg is, welke pensions onbezet zijn, opdat zij begeleid door de directie rechtstreeks op hun doel af kunnen gaan Flink opgezet, met aan het hoofd een ondernemend man, die zijn sporen in het verhuren van woningen elders reeds verdiende, zal het pension- en woningbureau Rusthoek blijken te Bloemendaal op zijn plaats zijn. Met vertrouwen wekken we dan ook eigenaars van woningen en houders van pensions op de verhuring van hunne woningen en hunner kamers in handen te geven van genoemd bureau Vermits het woning- en pensionoverzicht voor zoover dit door het pension- en woningbureau wordt open baar gemaakt in ons blad verschijnt, wordt alle inwoners van Bloemendaal en anderen die te eeniger tijd met huren of ver huren van woningen of van kamers in onze gemeente of met het koopen of verkoopen van aldaar gelegen gebouwde of ongebouwde perceelen te maken hebben aangeraden zich op ons blad te abonneeren. Bloemendaal. Agenda. 20 -Jan. Openbare samenkomst in Mavanatha, onder leiding van ds. Van Leeuwen, omtrent het vraagstuk der geheel-onthouding. Aanvang 8 uur. Haarlem. Schouwburg Jansweg. Zondag 19 Jan. Kon. Letterlievende Vereeniging J. J. Crerner, «Dyle zonen van Mechelen". Aanvang 8 uur. Maandag 20 Jan. Tooneelvereeniging«Gracht-Idylle", «Lastige Schoonmoeders". Aanvang 8 uur. Zaterdag 25 Jan. Rotterdamsch tooneelgezelschap, Dir. P. D. v. Eysden: Cavalerie attaque. Aanvang 71/2 uur. Brongebouw. Woensdag 22 Jan. «Kinderbal". Aan vang 6 uur Schouwburgzaal »De Kroon". Zondag 19 Januari. Tournée van het gezelschap «Elise Poons-vau Biene" van Amsterdam. Aanvang 8 uur. Sociëteit «Vereeniging". Zondag 19 Januari. Lau rens Janz. Coster, Concert. Aanvang 8 uur. Dinsdag 21 Januari. Weldadigheidsconcert Doopsgezind- Zangkoor. Aanvang 8 uur. Donderdag 23 Januari. Generale repetitie: Benedicamus Domino. 8 uur. Vrijdag 24 Januari. Concert: Benedicamus Domino. Aan vang 8 uur. B. en W. der gemeente Bloemendaal Ambtelijke brengen, ter voldoening aan art. 138 mededeelingen. der militiewet 1901, bij deze ter ken nis van wie het aangaat, dat de lote- lingen voor de lichting der nationale militie van 1908, die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Februari eerstkomende bij hen, B. en W., aan te melden of te doen opgeven ter Gemeente secretarie te Overveentot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 10 uur voormiddag tot 2 uur namiddag, en meer bijzonder op Donderdag den 23 Januari 1908, des voormiddags te 11 uren, te dier plaatse gelegenheid zal zijn. De bovenbedoelde, bij beschikking van den minister van marine van 4 December 1903, bureau S. B., no. 33, aan gewezen beroepen zijn de volgende Zeevarenden A. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matro zen, lichtmatrozen en jongens T>p koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van louds- vaartuigen en tonneuleggers. Diepzeevisschers en Noordzeekust-visschers. Binnenschippers, B. Stuurlieden, schippers en schippers knechts van rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers en schippersknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuiderzeevisscbers Visschers op zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers, C. Machi nisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrich tingen. Stokers als boven. Machinedrijvers. Smeden en smid-bankweikers. Machine bankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electriciens. Overige ambachten, D. Scheepsbesehieters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E- Koek- en banketbakkers of knechts. Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en hotelbedienden. Hofmeesters en kellners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. H. Personeel van 's rijks werven. N.B. De personen, genoemd onder A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-matroos', die onder C komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-stokerdie onder E komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-kokdie onder F komen in aanmer king voor inlijving als zeemilicien-hofmeester', die onder G komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-ziekenver pleger', die onder H komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-matroos of stoker, al naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. Uit de lotelingen, die een dezer beroepen uitoefenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen, die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgevende overige voor dien dienst noo- dige manschappen worden te zijner tijd zoo noodig door loting aangewezen. De aandacht, van de lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der militiewet 1901, luidende als volgt De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege onzen minister van oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich over eenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen." Bloemendaal, 10 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. A. Bas Backer. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van Artsen en j2 uur behalve Zon- en Feestdagen, spiee uren. van ueUsekoru, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. Een van de laatste daden van het Binnenlandscll demissionair kabinet is de benoeming overzicht. van eene commissie voor den neder- landsch zuid-afrikaanschen handel, welke 'commissie tot taak zal hebben de bevordering van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika, met name door het voorbereiden en houden van tentoon stellingen en door het verstrekken van voorlichting over den afzet van zuid-afrikaansche produkten in Nederland en van nederlandsche produkten in Zuid-Afrika. Leden der commissie zijn de heerenK. F. van den Berg, directeur der Bank voor Zuid AfrikaO. Kamerlingh Onnes, directeur van het Bureau voor handelsinlichtingen; mr. H. C. Obreen, secretaris van de commissie voor de handelspolitiek, mr. W. Roosegaarde Bisschop te Londen, en F. C. Stoop, voorzitter der nederlandsche kamer van koophandel te Londen. Wij hopen en verwachten dat de instelling dezer commissie zeer goede vruchten zal afwerpen voor den handel tusschen Zuid-Afrika en Nederland. Er begint neiging te komen om de producten van beide landen te ruilen, de commissie zal den weg moeten banen, de handel zal het verkeer daarover moeten voeren. Misschien kan van een en ander nu wel het gevolg zijn dat een geregelde stoomvaartdienst wordt geopend tusschen Nederland en Zuid-Afrika, een plan, dat vroeger ten gevolge van gebrek aan belangstelling werd opgegeven. Mr. Heemskerk is nog niet met zijn ministerie gereed gekomen, en evenals de vorige week staan de couranten vol met allerlei bespiegelingen, omtrent hetgeen gebeuren zal. Geen der bladen weet evenwel hoe de zaken staan vrij zeker schijnt het te zijn, dat geen der leden van het ministerie de Meester op nieuw zal optreden, en dat dr. Kuyper in zijn studeercel zal blijven werken, om niet meer op de parlementaire vlakte te verschijnen. Dit laatste kan niet anders dan voor den vrede in Nederland van gunstigen invloed zijn. Wij geven grif toe daaraan zelf wel eens mede te doen maar achten het toch een onredelijk reclame-maken voor een persoon, wanneer men dr. Kuyper's reizen, trek ken, eten en drinken, zijn verkoudheden en andere bijkom stigheden maakt tot feiten, belangrijk genoeg om aan het publiek mede te deelen. Zoo meldde het Handelsblad en de Nieuwe Courant nam het overdr. Kuyper is afgereisd naar België. Mijn hemel wat doet het er eigenlijk toe, al was de goede man afgereisd naar de KongoAlleen reeds in het woord afreizen zit iets van een karavaan van deftigheid laat men eens iets omtrent den man mededeelen wat zijn karakter typeert, maar niet dergelijke flauwe nonsens. De amsterdamsche diamantwerkers zijn volgens de be richten nu toch bezig hun weerstandskas aan te spreken, omdat de nood dringt en zij wel begrijpen dat het publiek zijn beurs dichthoudt, zoo lang de bond nog over groote sommen beschikt. In de laatste week is het aantal werke- loozen niet toegenomen. IJs en wintersport gaven aan sommigen werk. Viel er veel sneeuw dan zou de werk verschaffing gemakkelijker gaan, terwijl deze thans aan de commissieleden veel hoofdbrekens kost. Aan ondersteuningscommissiën in ons geheele land zouden wij den volgenden raad willen geven, om namelijk, nu de namen der ondersteunden bekend zijn, haar taak ook 's zomers voort te zetten, en dan de werklieden van het bouwvak bijv., die 's zomers veel geld verdienen aan te sporen, aan de commissie wekelijks een gedeelte van hun weekloon af te staan, waardoor zij 's winters gemak kelijker zouden kunnen geholpen worden, en het denkbeeld van een aalmoes er langzamerhand af zoude gaan. Zij die 's zomers hadden bijgedragen, ieder naar zijn vermogen, zouden dan 's winters het eerst op ondersteuning kunnen rekenen. Men kan wel zeggen dat de werklieden 's zomers zelf moeten sparen, maar dat doen zij toch niet. De spaarbanken ontvangen de inleggelden van den kleinen middenstand, van neringdoenden maar niet veel van den werkman. Wij geven ons denkbeeld voor beter; het ware in allen gevalle te probee- ren, en nu teeds aan de ondersteund wordenden mede te deelen. Er zullen door het publiek veel gemakkelijker offers gebracht worden als men weet dat de werkman zelf naar zijn vermogen heeft medegeholpen in den nood, dien hij weet dat 's winters noodzakelijk moet komen. De voortdurende stakingen in allerlei bedrijven zetten ook bij allen die iets te verliezen hebben kwaad bloed, en werken er toch toe mede om het geven van bijdragen moei lijker te maken. Daarom zouden de heeren die thans zoo veel van hun tijd geven, in allerlei gemeenten van ons land, den ondersteunden er tevens wel eens op mogen wijzen, dat wanneer zij zomers een loon verdienen, dat ruim (door de commissieleden uit te maken) mag genoemd worden zij bij werkeloosheid in den winter het laatst be dacht zullen worden. Wanneer dergeljjke maatregelen wer den uitgevoerd, zouden o. i. het algemeen belang niet

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1