3e te-pro A. POT!- GEBROED Overt Advertentie Groote Houts alleen, maar speciaal het belang der arbeiders er wel bij varen, en kwam er meer waardeering van beide kanten en meer belangstelling in het lot der arbeiders Het komt ons voor als of door de werkstakingen, dikwijls ongemoti veerd begonnen, meestal in een tijd dat er veel werk is, de arbeiders ten slotte hun eigen glazen ingooien. Voor het eerst is een geboren javaan Mas Ismaoen na zijn arts-examen hier te lande afgelegd te hebben, tot officier van gezondheid bij het N. I -leger benoemd. Door een toeval waren wjj in de gelegenheid kennis te maken met dezen intelligenten manhij maakte op ons op het eerste gezicht den indruk van een Japanner, het zuivere hollandsch dat hij sprak zonder eenig accent, verraste ons evenzer als de algemeene ontwikkeling waarvan hij blijk gaf. Zijn familie in Indië was er in den beginne niet bijster mede ingenomen dat hij naar Holland ging om te studeeren en zelf vreesde hij wel zich nu vreemd te zullen gevoelen in de Javaansche omgeving. Wij hebben zooals wij zeiden door een toeval een tijdje met hem doorgebracht, en moeten bekennen dat menig Europeaan zijn gezelschap niet zoo goed waard is als deze jonge ontwikkelde Javaan. Het is te hopen dat zijn voor beeld navolging zal vinden, want aan goede artsen hebben onze Indische koloniën groote behoefte. Onzes inziens is de toelating van Javanen tot alle betrekkingen voor ons Neder landers nog de eenige weg, om op den duur in Indië de nederlandsche beschaving te doen zegevieren. Het ontwik kelde deel der natie krijgen wij dan op onze hand, dat evenals Ismaoen zeer goed begrijpt, dat de inlanders veel beter er aan toe zijn onder ons bestuur dan onder dat dei- vroegere vorsten. Nederlandsch moet overal onderwezen wor den, evenals de Engelschen in hunne koloniën overal den inlanders engelsch leeren. Men begint gelukkig ook inlanders op te leiden voor controleur voor binnenlandsch bestuur. Wanneer men nu ook kader en officieren gaat vormen uit inlanders, dan zijn wij op den goeden weg. Iedere ontwikkelde inboorling wordt dan onze bondgenoot en gaat zich Nederlander gevoe len, evenals ieder Engelsch kolonist en inboorling zich een Brit voelt, omdat hij dezelfde voorrechten heeft als een Engelschman. Ontwikkeling der overheerschte rassen moet aan zulk een bondgenootschap voorafgaan. Wij mogen intus- schen wel zorg dragen, dat wij onze nederlandsche bescha ving niet aan anderen opdringen voordat wij zeker zijn, dat wij van eene eigen beschaving kunnen spreken. Onze ziekelijke binnenlandsche politiek, onze achterlijke wetgeving, ons stroeve rechtsleven, onze kerkelijke oneenigheden, onze door het drijven van politieke heethoofden vergiftigde pers geven ons nauwelijks aanspraak op den naam van eene levende nationale-eenheid, laat staan van eene beschaafde slechts als beoefenaars der kunsten en wetenschappen kan het nederlandsche volk voor den dag komen, maar hoelang zal dit nog duren, wanneer de gezonde ondergrond ontbreekt Turkije. Tusschen 14 en 17 Januari Buitenlaildsch zullen bij den berg Arafat, in de nabij- Overzicht. heid van Mekka een 100.000 mekka- gangers, ter gelegenheid van het koer- ban-bairamfeest, te zamen zijn, om hun offer te brengen in den vorm van een hamel, bok, kameel of ezel. Door de ergelijke nalatigheid van het turksche gouvernement zijn de schepen met bedevaartgangers die uit Rusland kwamen, ongehinderd de Dardanellen gepasseerdze mochten wel niet in Constantinopel aan wal komen, maar stoomden alle door naar het kanaal van Suez, om zoo verder te gaan naar Djeddah, alwaar de internationale gezondheidsraad er niets tegen kan doen dat de schepen hun besmetten inhoud zoo spoedig mogelijk lossen. Besmet zijn deze schepen in hooge mate en wel met cholera-lijders. Het fatalisme der inlanders en de zorgeloosheid van het turksche gouvernement dat zich niet stoort aan de voor schriften der algemeene internationale gezondheids-commissie, bedreigt Europa en alle landen daarbuiten waarheen de hadjis terugkeeren, met een groot gevaar. Onze indische regeering mag dan ook wel de meest uitgebreide maatregelen nemen om geen hadji-schip toe te laten zonder langdurige quarantaine en ontsmetting van goederen en menschen. In Constantinopel waar reeds eenige choleragevallen voorkwamen, heeft de Porte uit lijfsbehoud, den pelgrims verder geweigerd een voet aan wal te zetten en doet zij de sanitaire voorschriften nauwkeurig naleven. Buiten Con stantinopel laat zij evenwel Gods water over Gods akker loopen, en bedreigt daardoor een groot gedeelte van het oosten en Europa. De vuilheid der pelgrims moet alle beschrijving te boven gaan, terwijl door de berusting der moslems, zoo niet van hoogerhand wordt ingegrepen, allerlei andere ziekten, als pest en pokken, welig zullen kunnen tieren. Nu reeds sterven er 60 a 70 der bedevaartgangers in Djeddah per dag, terwijl de stroom dier ongelukkigen steeds sterker wordt. Het engelsche gouvernement zorgt er voor dat in Egypte geen pelgrims voet aan wal zetten en zal met de andere mogendgeden wel maatregelen moeten beramen om het groote gevaar dat dreigt, af te wenden. Rusland werkt in deze niet mede, en vreest zijn mahomedaansche onderdanen, waaronder vele kozakken en khirgisen zijn, door strenge maatregelen te ontstemmen. Menschenlevtns tellen nu eenmaal niet veel in het heilige Rusland. De czarina van Rusland moet op aam-aden der dokto ren voor herstel van gezondheid en voor versterking harer geschokte zenuwen met hare kinderen naar het zuiden van Europa gaan. Of zij het evenwel zal wagen zich onbe schermd bloot te stellen aan de wraak der tot wanhoop gebrachte Russen, meenen wij te moeten betwijfelen. Alsof Rusland in haar eigen gebied nog niet genoeg ellende heeft, begint de reactie weder in Finland op te treden en houdt het zenden van troepen naar de omstreken van Wiborg niet op. De ontwikkeling van het volk en de vrijheid waarin de Finnen zich in de laatste jaren konden verheugen is een doorn in de oogen der russisehe bureau cratie. Er zijn voor dit vrijheidslievende land donkere dagen in aantocht. Stolypin, de eerste minister, gaat volgens de reactie lang niet ver genoeg, en zijn positie begint zwak te worden. De minister van finantiën is druk in de weer om in de europeesehe pers allerlei fraaie voorstellingen te geven van de groote overschotten die de buitengewone inkomsten opleveren, niet de gewone want die geven een te kort. Logisch zou het zijn om, als er overschotten zijn, niet te leenen, maar dit is een europeesehe, eene ver keerde wijze van de zaken te beschouwen, zoo redeneert de minister. Het is best mogelijk dat men geld over houdt van buitengewone inkomsten, maar omdat men groote werken wil aanleggen, den toestand van den landbouw verbeteren, het leger en de vloot sterker maken, is er toch nog geld noodig. Dat die domme europeanen dit nu maar niet willen begrijpen. De russisehe fondsen gaan naar boven, leeraart de haute finance, die haar belangen goed begrijpt en nog veel restanten moet spuien, van oude leeningen die haar wel een mooie provisie opleverden maar haar thans toch beletten om op nieuw zich voor eene rus sisehe leening te interesseeren. Eerst dus de koersen der russen wat opgedreven, daarna de restanten opgeruimd, dan maar frisch, vrolijk aan eene nieuwe leening begonnen. Hoe de groote joodsche bankiers, die welen dat zoo lang Rusland geld kan leenen, de onderdrukking van hunne rasge- nooten voort zal duren, zich tot dit onwaardig spel leenen, is ons een raadsel, en pleit niet voor hunne liefde voor hun geloofsgenooten. De groote bankiers hebben het veel meer dan de diplo maten in de hand om het russisehe gouvernement tot zijn plicht te brengen en kunnen thans nu blijkbaar Ruslend weder erg in de klem zit hunne conditiën stellen, niet alleen voor de toekomstige maar ook voor de reeds uitgegeven leeningen. Het russisehe ijk of de Kroon, want die twee zijn twee tn toch éen hebben nog genoeg bosschen, gronden, mijnen enz. die als onderpand kunnen dienen. Wanneer de haute finance daarop staat krijgt zij haar zin, en indien zij tevens aan het opnieuw leenen aan Rusland de voorwaarde verbindt dat werkelijk een ander regeeringsstelsel worde ingevoerd zal het niet bij beloften die iederen dag door den autocraat kunnen en werkelijk ook worden ingetrokken blijven. In de partij van de russisehe reactionairen is oneenigheid gekomen, een deel wil aan jodenmoorden niet meer meedoen en beschuldigt de andere partij van de ruime inkomsten van hun verbond ten eigen bate gebruikt te hebben. In Duitschland volgt nu op de belasting op sigaren en bewerkte tabak, een monopoliseering van de aleohol- fabricage, waaruit de regeering zich voorstelt ettelijke mil- lioenen, meer dan nu reeds het geval is, te zullen trekken. Om de agrarische partij te believen zullen er in de wets- voordracht allerlei bepalingen voorkomen, waardoor die partij een extra voordeeltje krijgt. In dezen rijksdag staan ons belangrijke beraadslagingen te wachten, want de sterkste partij, het centrum, wil, naar hare organen te oordeelen, niet veel van de plannen der regeering weten, evenmin als de socialisten en de vrijzinnige partij; deze partijen zijn wel bij de laatste verkiezingen zeer in sterkte afgeno men, maar kunnen met het centrum vereenigd nog heel wat roet in het rijksdageten gooien. Al het diplomatische talent waarover v. Bülow zoo rijke lijk beschikt zal er wel bij te pas moeten komen om de tabak- en alcoholvoorstellen tot wet verheven te krijgen. Voor den pruissischen landdag geldt nog steeds een zeer verouderd kiesstelsel, in Berlijn eischt het volk algemeen stemrecht evenals dit voor den rijksdag plaats heeft. De regeering wil evenwel van geene verandering weten. Zooals men weet heeft het Deutsche Flottenverein een grooten invloed gehad bij de laatste verkiezingen voor den rijksdag, en nu juist in de afgeloopen weken is er eene afscheiding gekomen van de Beiersche afdeeling, onder voorzitterschap van prins Ruprechtandere zuidelijke afdeelingen hebben ook met afschoiding gedreigd omdat men niet geheel onder den invloed wilde komen van de N. Duitschers; prins Ruprecht is op nieuwjaarsdag in Ber lijn geweest en heeft met keizer Wilhelm lange besprekingen gehouden, zeker in verband met den Flottenverein en met de houding der z. duitschers inzake de belastingplannen der regee ring. Spoedig zal blijken of Wilhelm's invloed gewerkt heeft op de Beiersche en Wurtenbergsche broeders. Er is haast bij de belastingplannen want de keizer wil spoedig zijn vloot verder uitbreiden, en schepen die 20 jaar gevaren hebben afdanken, (de termijn is thans nog 25 jaar) terwijl voor de luchtscheepvaart en de artillerie groote sommen noodig zijn. Door het proces van dr. Peters den vorigen regeeringscommissaris tegen de Külnisehe Zeitung komen gruwelijke staaltjes van dr. Peter's wijze van handelen in Afrika aan het licht. De Kölnische heeft een reeks getuigen gedagvaard wier verhalen de haren te berge doen rijzen en een blik doen slaan op de barbaarsche wijze waarop de duitschers tegen over de inboorlingen optraden, een en ander is koren op den molen van de centrum-partij en zal ten minste het nuttige gevolg hebben dat minister Dernburg de verkeerde elementen in het koloniaal bestuur verwijdert en strenge voorschriften geeft. De verhalen over dr. Peters gelijken als twee druppels water, op die welke men omtrent den Congo-staat te hooren kreeg. Het zal nog lang duren eer Duitschland er in geslaagd is een welvarend goed bestuurd land van Duitsch Afrika te maken. De negerstammen zullen wel geen hoog denk beeld hebben van de blanke indringers, want werden zij vroeger door hun stamgenooten beoorloogd en verkocht als slaven, de Europeanen ranselen en verminken hen en branden hun dorpjes plat, en dat alles ter wille van de dure caoutchouc en de nog duurdere olifantstanden en als zij betalen, betalen zij met alcohol. In de Zu id - Afri kaan sche koloniën, krijgen de Boeren geheel de overhand in de wetgevende lichamen. Engelschen en Boeren beginnen meer en meer zich te verbroederen om samen te strijden tegen de chineezen en indische immigranten, die ter onzaliger ure door de mijneigenaren zijn geimporteerd. De Natalsche regeering is tegen Donozoeli met groote gestrengheid opgetreden en heeft dat hoofd der Zoeloes gevangen doen nemen, uit vrees dat er een opstand zou uitbreken, als hem de vrije hand werd gelaten. De ex-vorst der Zoeloes heeft een bekwaam advocaat gekozen om hem te verdedigen. In de mijnen worden meer en meer kaffers aangenomen om de chineezen te vervangen. De goudproductie is in het afgeloopen jaar zeer groot geweest en de mijneigenaren beginnen zelf eveneens genoeg te krijgen van de chineezen die moeilijker dan de kaffers in bedwang zijn te houden. De geimporteerde engelsch-indische bevolking die handel drijft, concurreert te veel met de blanke bevolking, ver kiest geen belasting te betalen ën wil zich niet laten inschrijven, daar dit gepaard gaat met controleering der individuen door afdruksels der hand te maken. Dit laatste is hun een groote grief waarover zij zich bij het engelsche gouvernement hebben beklaagd. Uit Marocco komt het bericht dat de pretendent, de andere broeder van Abdul Azis, Molei Hafid tot sultan van Marocco is uitgeroepen in de moskee te Fez, en dat de heilige oorlog is afgekondigd. Erg aangenaam is dit bericht voor de franschen niet, want hieruit blijkt dat Abdul Azis geen geld meer heeft, en de broeder beter voorzien schijnt te zijn. In het gunstigste geval kost het dus Frankrijk zeer zeker geld, want Abdul Azis in den steek te laten gaat niet meer, en geeft ook niets meer, als het waar is dat de heilige oorlog is uitgeroepen. Het beste doet men, zijn oordeel op te schorten want over eenige dagen waait de wind misschien weer uit een anderen hoek en verneemt men weer dat Abdul Azis' troepen vorderingen hebben gemaakt. Spanje schijnt wel van plan te zijn na het bezoek van minister Pichot in Madrid, Frankrijk beter te helpen. Engeland schijnt Alphonsus aangespoord te hebben om wat flinker te zijn en te denken om Spanje's prestige, dat in Marocco groot gevaar loopt. Burgerlijke Stand. Jan, D°nderdag 9 J™. tot J Donderdag 16 Januari. Getrouwd; E. J. Langelaan en C. Stoop. Overleden: P. Serné, 76 j. Overleden te Meerenberg: C. Out, 44 j,A. Wit- zenhausen, 50 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 19 Jan., Kerknieuws. voorm. 10 uur H. Avondmaal, 's avonds half 7 Dankzegging, ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Qverveen. Zondag 19 Jan. voorn. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 19 Jan. Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. De Bachconcerten in de vernieuwde Muziek. zaal der sociëteit Vereeniging te Haar lem, geven aan de leden een onverdeeld genot de voortreffelijke acoustiek, de heldere vast-brandende verlichting, de feestelijke gouden glans die door het op de blonde tint der verf aangebrachte koper en verguld over de zaal verspreid wordt, de gemakkelijke en toch eenvoudige armstoelen alles maakt het lichaam behagelijk en daardoor den geest ontvankelijkhet was of het concertgebouw-orkest en zijn leider zich in deze omgeving beter geplaatst gevoel den en daardoor nog inniger dan vroeger zich overgaven aan spel en leiding. Welk een samenspel! Welk een zelf- beheersching in de uitvoerenden, die te zorgen hebben vooral niet meer te geven en te zijn dan een fragment en toch daarin te leggen het juichen en jubelen en klagen van den menschelijken geest die zich in tonen uit. Royaal was het van Mengelberg na de 2de symphonic van Brahms het orkest in zijn geheel te doen opstaan om het applaus van het publiek te aanvaardenzij, al die mannen die het onzichtbare ideaal voor ons doen leven, die te zamen al is het dan ook maar voor een uur al het lichamelijke van ons doen om ons te laten drijven naar den geest op lichtende wateren, die mannen moeten wel eene groote liefde bezitten voor de muziek en voor de werken der groote meesters di( zij vertolken om zoo hunne persoonlijkheid te kunnen doen opgaan in die van hun leider; daarin ligt een nede righeid die sterker is dan iedere bravouremaar die nede righeid moet geen slaafsheid worden, waarbij de medewerker als persoonlijkheid ophoudt te bestaan. Daarom komt ons de geste van Mengelberg om het orkest te doen opstaan zoo juist voor, om te doen zien dat hij dat niet wil. Zou het waar zijn, dat de leden van dit orkest maar matig worden bezoldigd? Maar dan wordt het toch tijd te over wegen of ook Haarlem niet nog iets moet doen om daarin te voorzien. Hoeveel nobeler applaus zou een te Haarlem verzamelde bijslag op de salarissen der orkestleden zijn, dan de gebruikelijke handen-gymnastiek die welbeschouwd te dwaas is om aan te zien en in dit jaargetijde doet denken aan eene poging om het krijgen van winterhanden te voor komen. De zangeres, aangekondigd al een lichtster van eerste intensiteit, kon ons maar matig bekoren, misschien juist vanwege onze te hoog gespannen verwachting; wat is colo ratuur-zang, virtuositeit in het algemeen anders dan het middel tot het doelhet helder, dat is zoo eenvoudig mogeljjk, muzikaal uitdrukken van menschelijke gevoelens en menschelijke gedachten Zoodra wij worden vastgehouden door het virtuooslijke zelf, gaat het ware in de kunst voor ons verloren, terwijl wij bovendien gevaar loopen zelf op den verkeerden weg te geraken. Wij zijn vrij van overwe gingen van journalistieke of muzikale haarlemsche politiek, aan ons oordeel behoeft trouwens geenevlei waarde te worden gehecht, waarom wij ronduit verklareneen geheelen avond Bosetti geven wij voor één lied van mevrouw Noordewier Reddingius. Of zou de keuze der liederen niet van de „Diva" zelve zijn geweest? De zangeres ontving veel applaus. Heel aardig beschrijft Geertruide Carelsen in de Nieuwe Courant van verleden Zandag een door haar bijge woonde vergadering van Aardmannetjes" waarin een algemeen goedkeurend hoofdknikken, een eerbiediger uit drukking was van dankbaarheid voor het gehoorde dan het oorverdoovende geklap, waarmede menschen elkander dank zeggen voor verfijning van hun gehoor en verleven diging van hunnen geest. Zouden wij althans op de Bach concerten het geklap niet afschaffen 2<le Séance Steenman. De heer Steenman, het is bekend, zorgt altijd voor veel afwisseling op zijne séances voor kamermuziek. Ook dezen keer kregen wij eene hoewel ons nog onbekende, toch veel be- teekenende pianiste, mej. Germaine Schnitzer uit Parijs, te hooren. Uit een bericht in de Oprechte Haarlemmer Courant lazen wij, dat zij op een lijn gesteld kon worden met de overbekende pianiste Frau Carenno. Onze verwachtingen waren dus, zooals begrijpelijk, zeer hoog gespannenze wer den wel niet dadelijk teleurgesteld, maar toch hadden wij meer van haar verwacht dan zij ons op 't oogenblik gat. Hoogstwaarschijnlijk had hier de oververhitte zaal ook wel schuld aan, zeer lastig is het dus, om na deze eerste kennismaking een oordeel te vellen. Zij speelde zelf de Appassionata" van Beethoven, de techniek was in een woord schitterend, maar het groote wat in deze sonate ligt, hebben wij niet gevoeld. Zij speelde met den heer Mossel de sonate op. 69 (A dur) van Beethoven en bege leidde den heer Steenman in 't A-moll concert van Tartini. De heer Steenman speeldi stijl, toch hebben wij nog lieer Mossel speelde de s warmte en stijlgevoel, maa konden ons niet altijd bek( te kunnen samenspelen. H« een trio van Schumann, goed op dreef en toonder Op de 3de séance zullen Laten wij dit verslag eindi te brengen voor de kennisi In ve Plaatselijk deze j Nieuws. brieve met met ingang van 16 Jam C. Koster, wonende te Blo Met opgewektheid moei dezer haar 20ste jaarfeest was, merkte de president! steeds met lust de taak, vervulden. Ook de penningmeestere steeds in het noodige voor Met zang en voordracht gebracht en het voornemt gaan, tot steun der Marthr Er bestaat te Bloemend vereeniging tot afschaffing afdeeling heeft zeer haar wekken voor de zaak de pogingen zijn niet met sue genoemde afdeeling op te noodig is, dat de geheel-e wint, heeft Ds. J. A. van te trachten een afdeeling op te richten. Om tot verw zal in overleg met, en heffen vereeniging waarvai 20 Jan. a.s. des avonds gehouden worden in het Laan te Bloemendaal. lede) genoodigd. Laat velen koi zijn. En vooral velen, die i In den nacht van Dom Quispel, Z. Stationsweg di het geraas van vallende v dat in de huiskamer brand kortsluiting veroorzaakt. Di brand spoedig gebluscht. V Het bestuur der ijsclub sing en deelde ons mede. druk gereed was, vóórdat Hoewel de bepalingen na niet zullen worden toegepi er niet zal kunnen wordi ons het bericht toch te pli worde welke maatregelen weder kan worden openges Het bestuur verwacht, den zich alsnog spoedig zu maar om nog bij te dr; waarvan zij reeds hebben j Het bestuur der ijsclul noodzaakt gezien de navo beperking van 't gebruik i Langs den weg wordt d vinden van de »Binnenla afgesloten. Toegang tot de baan w hotel »Duin en Daal". Ingezetenen van Bloem! ijsclub of huisgenoot van Personen, die niet zijl kunnen door leden van c Toegang wordt dus uits genooten van leden, en ge De leden worden uitge schap aan den ingang te worden verzocht desgevraa zij huisgenoot zijn. Zaterdagavond en Zond; per persoon betaald worde ingang tegen ontvangst vai ceerde zichtbaar te dragen Aanmelding voor het lit ingang en bij de bestuurslee Bouwkundige en Makel Taxateur in Vaste Goe Assurantiën enz. Tetterodestraat HAARLEM. VOLLED

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2