Vioolcursus Ensemble lessen G. HONING ZOON Brandstoffen. De tuxe-BrooSbakkerij t^ie",cvcrl: Smakelijk brooD van uitsluitend prima kvalleit. A. POTH GEBROEDERS VERMEULEN, Advertentiën Mr. Joost de Graaff Mr- G- H. J. van der Meulen van Joh. Steenman Overhemdenmakers. Groote Houtstraat 1a- Haarlem. 715 TXT GL Jansstraat 51A- DE V JtVlUfO, HAARLEM. Rijwielen en onDeröeelen. - 3anöen voor Auto's, jVtotoren, Rijwielen, Sport- en kinderwagens in alle maten. 11 De heer Steen man speelde dit vioolconcert correct en in stijl, toch hebben wij nog wat meer warmte verlangd. De beer Mossel speelde de sonate van Beethoven met veel warmte en stijlgevoel, maar sommige ruwheden in zijn spel konden ons niet altijd bekoren. Mej Schnitzel- toonde goed te kunnen samenspelen. Het programma werd gesloten met een trio van Schumann, hier waren alle medewerkenden goed op dreef en toonden elkander volkomen te verstaan. Op de 8de séance zullen zich de Bohemers doen hooren. Laten wij dit verslag eindigen, met den heer Steenman dank te brengen voor de kennismaking met deze pianiste. In verband met de uitbreiding van Plaatselijk deze gemeente, is het personeel der Nieuws. brieven- en telegrambestellers alhier met één beambte vermeerderd, en is met ingang van 16 Januari j 1. als zoodanig benoemd: C. Koster, wonende te Bloemendaal. Met opgewektheid mocht de Martha-krans Dinsdag 14 dezer haar 20ste jaarfeest vieren. Dat er reden tot dank was, merkte de presidente op, bleek wel, daar de leden steeds met lust de taak, die zij op zich genomen hadden, vervulden. Ook de penningmeesteresse was dankbaar, daar de kas steeds in het noodige voorzien kon. Met zang en voordracht werd de avond genoegelijk door gebracht en het voornemen geuit, op dezen weg voort te gaan, tot steun der Martha-stichting. Er bestaat te Bloemendaal eene afdeeling van de ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken. Deze afdeeling heeft zeer haar best gedaan om belangstelling te wekken voor de zaak der geheel-onthouding. Maar deze pogingen zijn niet met succes bekroond. Daarom is besloten genoemde afdeeling op te heffen. Daar het evenwel zeer noodig is, dat de geheel-onthouding te Bloemendaal veld wint, heeft Ds. J. A. van Leeuwen het plan opgevat, om te trachten een afdeeling der chr. geh. onth vereeniging op te richten. Om tot verwezenlijking van dat plan te komen, zal in overleg met, en met medewerking van de op te heffen vereeniging waarvan hier boven sprake is, Maandag 20 Jan. a.s. des avonds 8 uur, een openbare samenkomst gehouden worden in het lokaal „Maranatha", Donkere Laan te Bloemendaal. Ieder wordt tot die samenkomst uit- genoodigd. Laat velen komen die vóór geheel-onthouding zijn. En vooral velen, die er tegen zijn. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de heer Quispel, Z. Stationsweg door het blaffen van zijn hond en het geraas van vallende voorwerpen gewekt, waarna bleek dat in de huiskamer brand ontstaan was, vermoedelijk door kortsluiting veroorzaakt. Door krachtdadig optreden was de brand spoedig gebluscht. Verzekering dekt de schade. Het bestuur der ijsclub zond ons het volgende ter plaat sing en deelde ons mede, dat het bericht reeds voor den druk gereed was, vóórdat de dooi inviel. Hoewel de bepalingen naar alle waarschijnlijkheid vooreerst niet zullen worden toegepast om de eenvoudige reden, dat er niet zal kunnen worden gereden, verzocht het bestuur ons het bericht toch te plaatsen, opdat reeds thans bekend worde welke maatregelen zullen gelden zoodra de ijsbaan weder kan worden opengesteld. Het bestuur verwacht, dat zij, die lid wenschen te wor den zich alsnog spoedig zullen aanmelden, al was het alleen maar om nog bij te dragen in de kosten voor datgene, waarvan zij reeds hebben genoten. Het bestuur der ijsclub »Duin en Daal" heeft zich ge noodzaakt gezien de navolgende bepalingen te maken tot beperking van 't gebruik der baan. Langs den weg wordt de toegang tot de baan, met goed vinden van de sBinnenlandsche Exploitatie-Maatschappij", afgesloten. Toegang tot de baan wordt uitsluitend verleend bij het hotel »Duin en Daal". Ingezetenen van Bloemendaal, die niet lid zijn van de ijsclub of huisgenoot van een lid, worden niet toegelaten. Personen, die niet zijn ingezetenen van Bloemendaal, kunnen door leden van de ijsclub geïntroduceerd worden. Toegang wordt dus uitsluitend verleend aan leden, huis- genooten vau leden, en geintroduceerden. De leden worden uitgenoodigd hun bewijs van lidmaat schap aan den ingang te vertoonenhuisgenooten van leden worden verzocht desgevraagd mede te deelen, van welk lid zij huisgenoot zijn. Zaterdagavond en Zondag moet voor introductie 0.25 per persoon betaald worden de betaling geschiedt aan den ingang tegen ontvangst van een kaart, door den geïntrodu ceerde zichtbaar te dragen. Aanmelding voor het lidmaatschap kan geschieden bij den ingang en bij de bestuursleden; voor ingezetenen der gemeente Bloemendaal bedraagt het minimum der contributie 0.25, voor niet-ingezetenen ƒ1. M. V rij, Voorzitter-, L. A. B, Ulehake, Vice- Voor zitter D. de Clercq, le Secretaris-, B. Hofman, '2e Secretaris-, Mr. A. H. J. Merens, De Vereeniging „Bloemendaalsche Avonden" gaf Donderdag 16 Januari de reeds aangekondigde uitvoering. De heer Buscher trad op in de plaats van den heer Wensma, die verhinderd was, waardoor het programma met de ensemble stukjes eenigszins veranderd werden. De opkomst was goed, ofschoon er nog plaats in de zaal was. Het aanwezige publiek gaf door applaus zijne voldoening te kennen met de zeer artistieke voordracht van mevr. WensmaKlaassen. Mevrouw WensmaKlaassen kon ons het meest bekoren in: de Gebroken Schaats en Kindertwaalfuurtje. Voordracht, stem, in een woord alles was onberispelijk. De heer Busch had een moeilijke taak, daar hij zoo op eens moest invallen, maar kweet zich op geestige wijze van zijn dikwijls niet gemakkelijke rollen in het Hagadisje en bet Wonderkind. Niemand duide het ons ten kwade, Polemiek. dat wij het niet meer verschijnen van het roemruchte volksblad de Spaarnebode niet betreuren. Zijn inhoud heeft ons menigmaal van de vruchten der pers in het algemeen een hartgrondige walging doen krijgen. Want wat de Spaarnebode onomwonden deed saaien" van en meebrullen met den man van de straat en het sentimenteele kletsen met de juffrouw van den een geheelen dag opstaanden koffiepot, in één woord het bevor deren der janhagelokratie is een de kleine pers typee rend verschijnsel, het ongelukkig gevolg van doordraven in dezen waandat men, om door het grootst mogelijke aantal gelezen te worden, tot den gezichtskring en tot den stijl van het grootst mogelijke aantal moet afdalen. O waan van het oogenblik! Alsof het grootst mogelijke aantal met zijn gezichtskring en zijn stijl zelf iets anders is dan een waan, alsof die gezichtskring en die stijl iets anders zijn dan de volkslagen geestelijke verwildeiingEen volksblad in den goeden zin van het woord is de Spaarnebode nooit geweest, want de goede elementen in ons volk hebben er altijd naar gestreefd aan de geesteljjke verwildering der massa te ont komen. Het is een der onderdeelen van de taak der pers dien steun te verleenen van de Spaarnebode kwam hij niet. Laat dan allengs van de Spaarnebode niets, zelfs geene herinnering overblijven dan dezeop den duur houdt ook in Haarlem en omstreken geen blad het uit, dat zijn kracht zoekt in toegeven aan geestelijke verwildering. Met dien wensch wuiven wij miuzaamd groetend het blad in zijn eigen gedolven groeve na met eenslaap zacht, wesp- vormige doode. Haarlerf. In de rotonde van het Mu- Uit andere ge- seum van Kunstnijverheid zijn thans meenten. tentoongesteld de afbeeldingen van eene reeks beeldhouwwerken der oud duit- sche school, die verschillende tijdperken vertegenwoordigen. Ten einde belangstellenden een beter denkbeeld te geven van deze meesterwerken, werden bij de afbeeldingen eenige plastsche werken gevoegd, waaronder enkele figuren afkom stig van het Sabaldusgraf te Nurnberg, dat door Fischer werd vervaardigd, als ook eene bijzonder mooie gepoly chromeerde Christusbuste afkomstig uit de kerk te Biebel- ried bij Würzburg, die door Tylman Riemenschneider uit Osterode (1460 1531) werd vervaardigd. Zondag is de toegang kosteloos. IJ m u i d e n. In de maand December zijn door de Noordzee-sluizen geschut: Naar zee: 1 fregat, 3 schoeners, 276 stoomschepen, 17 tjalken, 140 visschersvaartuigen, 544 andere vaartuigen, te samen 879 schepen, inhoudende 786.528 M8.; Uit zee: 1 fregat, 4 schoeners, 3 kofschepen, 177 stoom schepen, 32 tjalken, 171 visschersvaartuigen, 520 andere vaartuigen, te samen 908 schepen, inhoudende 788.279 Ms. Totaal 1787 schepen, inhoudende 1 557,807 M8., tegen 1.652.633 M8. in December 1906. Hiervan gingen 681 schepen door de groote sluizen, 20 waren te groot voor de oude sluis. Onder leiding van de heeren Reijgersberg en Roggeband alhier, werd j. 1. Dinsdagavond een hardrijderij op schaatsen gehouden, door de jongens van de 2 hoogste klassen dei- scholen hier ter plaatse. Dertig prijzen werden uitgeloofd, waaronder 6 zilveren horloges als hoofdprijzen. De Harmonie" was zoo welwillend de gezelligheid op de ijsbaan te verhoogen. Na afloop vereenigden de jury leden en de Harmonie" zich met vele ingezetenen in hotel »No. Een", alwaar de avond gezellig werd doorgebracht met muziek en voordrachten. De prijzen van de visch stegen deze week aanmerkelijk. Dit is een noodzakelijk gevolg van de schrale vangsten, die veroorzaakt werden door het ruwe weder, waarover de visschers klagen. Eenige stoomschepen en zeilvaartuigen kwamen met averij binnen. De beugvangst is zeer schraal en verschilt veel met die in vorige jaren. Daar het in het begin dezer week weder stevig gevroren had, is ook weer veel ijs in het Noordzeekanaal ontstaan de ijsbrekers hielden de vaart voor de schepen open, doch de overvaart met de stoomponten te Velzen ging vaak moei lijk. De stoombootjes van de waterstaat hadden druk werk om de aanlegplaatsen zooveel mogelijk van ijs vrij te houden. Toen de hoofdingenieur van den provincialen waterstaat Dinsdag de ponten voorbij voer, ging tot groote voldoening van den rijkswaterstaat alles juist van een leien dakje. Men deelt ons mede, dat door het werken met de schroef met de kleine bootjes van den noordelijken oever een stuk grond is afgekalfd; het te herstellen zou ongeveer f2000 kosten. Wij zijn benieuwd te zijner tijd te vernemen op welke rekening die uitgaven zullen worden verantwoord Op de exploitatie-rekening van de pont is het een grimmige post. Vereeniging tot bevordering van beroeps- Volksgezondheid. keuze en beroepsruiling uit een gezondheidsoogpunt. II. Bovenstaande vereeniging heeft zich met eene korte om schrijving van haar doel en taak tot de ingezetenen van Haarlem en omstreken gewend, daaraan vastknoopende een verzoek om sympathie voor haar plan en gelde! ij ken steun voor de uitvoering daarvan. Het biljet is behalve door het bestuur onderteekend door den raad van advies, waarin de volgende dame en heeren zitting hebben genomen W. van Amstel Wzn., G. P. J. Beccari, ds. Barbas, Joh. de Breuk, Mr. W. Cnoop Koopmans, mej. L. A. C. de Clerq v. Weel, mr. P. Dozy, dr. Fyan, arts, L. W. Havelaar, dr. C. A. J. Krol, arts, E. H. Krelage, W. A. J. v. d. Kamp, P. H. v. d. Leij, mr. J. W. Losecaat Vermeer, C. G. Loomeijer, J. Merens, mr. A. v. d. Mersch, mr. W. T. Pahud de Mortaunge, mr. C. Pijnacker Hordijk, K. J. Raze- lius, E. Verwaal, Herman J. de Vries, dr. Wolff, W. L. Schram, jhr. mr. F. W. v. Styrum, ds. van Leeuwen, Bloemendaal. Het voorloopig secretariaat is gevestigd bij mej. M. E. M. Havelaar, Zijlsingel nummer 2. Carbolineum in den tuinbouw. (Vervolg.) Wetenschap en Het carbolineum heeft na het bekend Techniek. worden der uitstekende resultaten spoe dig eene uitgebreide en groote toe passing gevonden en zijn naam is over de geheele aarde bekend geworden. Van dezen naam werd intusschen door ongelukkige handelsconcurrentie, veel misbruik gemaakt. Onder den goeden naam van carbolineum werden dikwijls minderwaardige mengsels van olie- en teer-afvalprodukten ter markt gebracht, die maar weinig of geene bederfwerende eigenschappen bezaten. Een carbolineum, waarin, zooals nog dikwijls gebeurt, als vermeend voordeel, een gehalte van 20 en meer procenten teerzuren worden gegarandeerd, is niet als een goed houtconserveermiddel aan te bevelen. Kenteekeuen voor eene goede qualiteit carbolineum zijn hoog kookpunt, hoog soortelijk gewicht en eene lichte althans niet te donkere kleur. De koolteer heeft men vroeger in verband met hare antisep tische eigenschappen gedurende geruimen tijd min of meer met succes bij ziekten in den bast der hoornen, bij zooge naamde kanker of brand en tot weiing van schadelijke in secten in toepassing gebracht. In plaats van koolteer heeft men nu later voor het zelfde doel carbolineum gebezigd en daarbij ingezien, dat het in het algemeen als geneesmiddel bij plantenziekten en ter bestrijding van kwaadaardige in secten (sehuimlooper?) nuttig werk kan verrichten. Een bijzondere uitkomst heeft men b. v. verkregen bij ooftboomen, die ziekelijk in den bast waren, door den stam en de takken in het najaar of voorjaar vóór de jonge bladvorming met zuivere carbolineum te bestrijken, zonder evenwel de knop pen of jonge spruiten van den boom aan te raken. Door deze behandeling verkregen de vroeger ziekelijke en achterlijke boomen weer nieuw frisch leven, de bladvorming werd weelderig, de schors van den stam werd effen en glanzend en de boom bracht rijke vruchten voort, wat hij een jaar te voren niet had gedaan. Schrijver dezes heeft zelf gelegenheid gehad zulke peren en appelboomen bij R. Avenarius aan den Rijn te bezichtigen. Intusschen heeft in sommige gevallen de behandeling met carbolineum ook nadeelige gevolgen gehad. Dit heeft gedeelte lijk aan de qualiteit van carbolineum, vooralwanneer de stof te veel lichte olie en teerzuren bevatte, gelegen en gedeeltelijk daaraan, dat men teedere plantendeelen met carbolineum in onverdunden toestand in aanraking bracht. Om planten van luizen en ander ongedierte te zuiveren heeft men proeven met verdund carbolineum genomen. Wordt vervolgd). Bouwkundige en Makelaar Taxateur in Vaste Goederen, -Assurantiën enz. Tetterodestraat 30 HAARLEM. Advocaat en Procureur, en Advocaat en Procureur, hebben hunne kantoren vereenigd. Het gemeenschappelijk kantoor blijft voorloopig gevestigd: KENAUSTRAAT 5A. HAARLEM, Januari 1908. en te Haarlem en Bloemendaal. Opname van leerlingen 15 Jan. en 1 Maart Duvenvoordestr. 12. A A A A Handelaars in alle soorten A A A A KANTOREN FN' MAOAZIJXESi: HAARLEM Nieuwegracht 36. Teleph. No. 230. AMSTERDAM Singel 19=21. Telepli. No. 1676. BLOEMENDAAL Weg 223®. Telepli. No. 937. VOLLEDIGE UITRUSTINGEN. - VULCANISEEREN van Auto- en Motorbanden. - Abonneert U op

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3