I Nieuwsblad 1 - OVERVEEN - Nieuwsblad - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL 2'' jaargang ZATERDAG, 25 JANUARI 1908 No. 4 Hel Bloemendoolsch Weekblad OÜ \C\ wlwiwi - - VOOP - - Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Advertentién 10 cents per regel; bij herhaalde @5 ■1^ - «-j plaatsing korting. SN5 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal -:- -:- -:- bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- -:- -:- Mededeelingeu van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: II Alle mededeelingen de administratie, advertentién enz. betreffende: Bloemendaalsclie weg 227. U Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. r* Bloemendaal's peusion- Aan de lezers en woningbureau. Als het gezegde van te voorzien in een lang bestaande behoejte niet afgezaagd waswe zouden het bezigen voor het pension- en woningbureau Rusthoekdat volkomen ingericht naar de eischen des tijds, begin Februari a.s. in de gemeente gevestigd zal zijn. Zeer zeker is het een verblij dend verschijnsel, dat onze goede gemeente met rassche schreden vooruit gaat. De tijd toen op het deftige dorp Bloemendaal met slachtmaand van lederen herfst de aanzegging van den bakker bij 'de klantjes kwam: complement van den baas en dat tot het voorjaar niet meer voor 9 uur versch brood wordt rondgebracht, omdat de baas 's nachts niet meer werkt, nu de familie (de familie van het dorp) naar de stad vertrokken is," zijn we te boven. De bijzonder gunstige ligging van een mooi dorp met vlakke weiden, allerliefste binnenduwen met bosschen bezet, die aantrek kelijke duinen met haar vergezichten, de nabijheid van de groote badplaats, de flinke provinciestad en de groote hoofdstad Amster dam, hebben Bloemendaal met recht gemaakt tot een oord, dat in trek is. Groot is het aantal menschen, die zich voor goed gevestigd hebben in onze gemeente, dank zij vooral ook de prachtige inrichtingen van onderwijsgroot is ook het aantal der zomergasten, die de groote stad ontvlieden om verpoozing en gezondheid te zoeken aan den voet der duinen. Is het wonder, dat we de oprichting van een pension- en woningbureau voor Bloemendaal, O ver veen, Aerdenhout en Vogelen zang, met een bijkantoor te Santpoort, toejuichen Hoevelen is het niet gegaan als hem, die een woning oj een pension, 't zij voor zichzelf, 't zij roor zijn kennissen of verwanten zocht en niet wist, waar zich te wenden en die maar al te vaak van het kastje naar den muur gezonden werd om toegang tot een huis ie krijgen oj om cenige inlichtingen omtrent een pension machtig te worden. Hoe gemakkelijk zal het voor ons, Bloemendalers zijn om als belanghebbende vreemdelingen zich tot ons wenden aan het eindpunt van de electrische tram boven de Lunchroom bij het bureau aan te schellen, om even voor hen te inj'ormeeren, wat er op 't oogenbhk leeg is, welke pensions onbezet zijn, opdat zij begeleid door de directie rechtstreeks op hun doel af kunnen gaan Flink opgezet, met aan het hoofd een ondernemend man, die zijn sporen in het verhuren van woningen elders reeds verdiende, zal het pension- en woningbureau Rusthoek blijken te Bloemendaal op zijn plaats zijn. Met vertrouwen wekken we dan ook eigenaars van woningen en houders van pensions op de verhuring van hunne woningen en hunner kamers in handen te geven van genoemd bureau Vermits het woning- en pensionoverzicht roor zoover dit door het pension- en ivoningbureau wordt open baar gemaakt in ons blad verschijnt, wordt alle inwoners van Bloemendaal en anderen die te eeniger tijd met huren of ver huren van woningen of van kamers in onze gemeente of met het koopen of verkoopen van aldaar gelegen gebouwde of ongebouwde perceelen te maken hebben aangeraden zich op ons blad te abonneeren Onze lezers worden uitdrukkelijk opmerkzaam gemaakt op de onder plaatselijk nieuws opgenomen mededeelingen van het bestuur der IJsclub Duin en Daal". Bloemendaal. Agenda. Zaterdag 25 Jan 8 uur „Bloemendaal- Commando". Aantreden voor het station 07erveen voor velddienstoefening. Zaterdag 25 Jan 8x/2 uur's avonds, Kennemerkringalge meens vergadering in het societeitslokaal. Haarlem. Schouwburgzaal „De Kroon". Van 25 Jan. toten met 2 Februari dagelijks, uitgezonderd 29 Jan., des avonds te 8 ure voorstelling der Cinematograph Pathé Frérèsuit Parijs, afgewisseld door het optreden van Solser en Hesse, en opgeluisterd door het «Wiener Dames Ensemble". Woensdag 29 Januari. Madam Sherry. 8 uur. Sociëteit „Vereeniging". Zondag 26 Jan. Benidi- camus Domino. 8 uur. Dinsdag 28 Jan. Bachconcert. Woensdag 29 Jan. Uitvoering: Soli Deo Gloria. 8 uur. De burgemeester der gemeente Bloe- Ambtelijke mendaal maakt bekend, dat de aan de mededeelingen. koningin te richten, eigenhandig onder- teekende aanvrage om onthe Jing van den werkelijken dienst ten behoeve van geestelijken, bedie naren van den godsdienst, zendingleeraren en broeders- diakonen van eene godsdienstige vereeniging, van studenten in de godgeleerdheid en zendelingkweekelingen, die aan eene inrichting van onderwijs tot geestelijke, bedienaar van den godsdienst of zendelingleeraar worden opgeleid; van proef- broeders, die tot broeder-diakoon van eene godsdienstige vereeniging worden opgeleid en van roomsch-katholieke ordebroeders, die tot eene bmnen het Kijk gevestigde kloosterinrichting behooren, met de vereisclite bewijsstukken, bij den burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschrevenmoeten worden ingeleverd tusschen 21 Januari en 1 Februari 1908. De aanvragen kunnen op ongezegeld papier worden ge schreven evenals de bewijsstukken; deze mogen niet vroeger zijn afgegeven dan tien dagen voor de inlevering ervan bij den burgemeester. Bloemendaal, 20 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Artsen en spreekuren. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 12 uur behalve Zon- en Feestdagen. H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 8—9 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. The Java Sugar is committing Suicide Binuenlandsch (de Java suiker is bezig zelfmoord te overzicht. plegen) schrijven de amerikaansche en londensche suikermakelaars, de .Java suiker wordt gekleurd, en dit. willen de afnemers niet heb ben, en zij zullen, als niet onmiddellijk met. dit procédé wordt gebroken, geen Javasuiker meer betrekken. Het is zeker een zeer alarmeerend bericht, dat reeds in Ned. Indië de aandacht heeft getrokken, en waarmede de heer G. de la Valelte, chef van het suiker-syndicaat, de fabrikanten heeft in kennis ge steld, daarbij tevens er op wijzende dat de verpakking dier suiker veel te wenschen overlaat. Ook uit Japan komen af keurende berichten, zoodat de fabrikanten wel mogen op passen, dat niet de prijzen voor dat artikel sterk gaan dalen, eetfgevaar des te grooter zoodra Cuba, zooals wij reeds vroeger opmerkten, met zijn groote produktie aan de markt komt, en niet met kleur zal gaan knoeien, gewaarschuwd als het nu is hoe verkeerd dit voor de reputatie van een artikel op de wereldmarkt werkt. Met de diamantcrisis wil het nog maar niet beter gaan er bestond kans dat de prijzen van het ruw zouden ver minderd worden. De toonaangevende maatschappijen, de Beer's en de Premier-mijn, houden hunne waren nog op prijs, ter wijl de vraag naar geslepen diamant door de finantieele crisis in verschillende landen minder schijnt geworden te zijn Turkije, een der groote afnemers, moet vrij wel ver zadigd zijn met dit luxe-artikel. Over het maken van kunst diamant door een fransch scheikundige, zijn de gevoelens nog zeer verdeeld. Met de bedrijvigheid in de bouwvakken is het eveneens nog treurig gesteld, terwijl de sneeuw die in groote steden aan zoovele handen werk geeft wegblijft. Niettegenstaande de slechte gang in allerlei zaken blijft het schouwburg- en concertbezoek in Amsterdam en andere groote steden nog steeds aanhouden Opmerkelijk mag het genoemd worden dat in ons land in de grootste lokalen nog zoo bitter weinig aandacht wordt geschonken aan de ventilatie van ruimten, waarin honderden menschen dag in dag uit samenkomen. De atmospkeer bijvoorbeeld in het Concertgebouw is vooral op de bovenverdieping niet uit te houden, en daardoor gaat veel van het genot verloren, en wordt menige ziekte gekweekt, waartegen de wetenschap machteloos staat. Evenals de overheid zich bemoeit met de zorg voor de veiligheid tegen brand in lokalen, waar veel menschen samenkomen, mocht zij wel eens maatregelen nemen om lokalen, die onvoldoende geventileerd zijn, voor het bezoek te sluiten. Een brand kan in eens zichtbaar vele menschenlevens kosten, een slecht geventileerd lokaal eischt zeer zeker nog meer slachtoffers, die wel niet dadelijk doodgaan, maar toch terwijl zij zich heeten te ontspannen er kiemen opdoen van vele ziekten. Het is hierbij weder de oude kwestie van wat men ziet en niet ziet. Welk gemeente bestuur of welke gezondheidscommissie zal in deze zoo be langrijke zaak den kat den bel aanbinden? Met oplossing van de kabinetscrisis schiet het nog niet hard op. Het heet nu weer dat mr. Heemskerk met zijn nieuw stel ministers voor den dag zal komen als de eerste kamer de begrootingen, die de 2e kamer gepasseerd zijn, eveneens zal heb ben aangenomen, opdat de nieuwe ministers niet de begrootin gen van hunne voorgangers zullen behoeven te verdedigen. De couranten van verschillende richting putten zich uit in het maken van voorspellingen, wie de nieuwe ministers zullen zijn, en wat zij zullen doen. Het is en blijtt een vrij on vruchtbare zaak daarmede zijn lezers bezig te houden. De demissionaire ministers hebben wijselijk, toen zij zich bereid verklaarden voor de le kamer hunne begrootingen te verdedigen, aan die kamer verzocht zich niet in politieke beschouwingen te verdiepen. Het is te hopen dat de leden aan dit verzoek gevolg zullen geven, en de zaken in korten tijd zullen afdoen zonder veel tijd te verpraten. In de bladen kon men dezer dagen lezen dat H. M. de Koningin zich opnieuw alle mededeelingen had doen voor leggen die betrekking hadden op de beweerde gruwelen die in Indië door sommige militairen (hoog en laag) waren ge pleegd in de door ons nog niet geheel ten onder gebrachte landschappen. Een gevolg van een en ander zou zijn dat de legermacht bijv. in Atjeh zou versterkt worden om des te spoediger aan den gevaarlijken toestand een eind te maken, veroorzaakt door het verspreid liggen der troepen- afdeelingen. Wat van deze berichten waar is, zal wel spoedig blijken zoodra wij weder in een gewonen parlementairen toe stand verkeeren. De 28 vermiste opvarenden van de Haiwich-boot «Amster dam" zijn terecht. De naam dezer engelsche stoombootlijn heeft in den laatsten tijd heel wat geleden. In Duitschland is door den pruis- Buitenlatldsch sischen landdag met groote meerderheid overzicht. het onteigeningsontwerp aangenomen, volgens hetwelk poolsche grondbezitters zonder eenigen vorm van proces ontzet kunnen worden uit hun eigendommen. Hoe de Polen en de vrijzinnigen ook ge protesteerd hebben, niets mocht baten en de pruissische regeering heeft weder een stap in reactionaire richting ge daan, die, vreezen wij, haar later bitter zal berouwen en toch niet tot het gewenschte doel zal leiden namelijk om de poolsche bevolking te verduitschen. De wijze waarop Von Biilow zich over het kiesrecht in den landdag heeft uitgelaten, heeft onder de oppositie partijen en bij de arbeiders een storm van verontwaardiging gewekt, die hunne meening door talrijke demonstraties zelfs op straat hebben doen blijken. De socialisten slaan uit Yon Blilow's houding munt en zullen nu zeker tezamen met de centrum- en vrijzinnige partij hem het leven bij het behandelen der belastingwetten in den rijksdag wel zoo zuur mogelijk maken. Nu de handelwijze der pruissische regeering in zake de Polen-kwestie in al haar cynisme blijkt, en de vervol ging die de russische uitgewekenen in Pruissen alom ondervinden, doet zien, welk een geest deze regeering bezielt, mag het voor de vrijheid der volken een geluk genoemd worden dat het ultra reactionaire Rusland door Japan voor langen tijd onschadelijk gemaakt is. Waren de Kussen over winnaars geweest, dan hadden beide regeeringen elkaar nog meer gesteund ten koste van de vrijheid van hen die niet met haar door dik en dun willen méégaan. De regeering kan er vast van overtuigd zijn, dat zij, nu de katholieke Polen zoo onmenschkundig behandeld worden, de geheele centrum partij van zich heeft vervreemd. De nationaal liberalen hebben hunne oude leuze vergeten en zullen bij eene eventueele ontbinding van den rijksdag wel het kind van de rekening worden, ten bate van centrum, vrijzinnigen en socialisten. Zweden, Duitschland en Rusland hebben een overeen komst aangegaan in zake de afsluiting der Oostzeede juiste bepalingen worden nog geheim gehouden, maar zullen wel niet erg naar den zin zijn der Engelschen, die hun invloed willen behouden in Denemarken, hetwelk de sleutel bezit van de Oostzee. In Engeland is in Devon de liberale candidaat geval len tegenover den unionistischen candidaat, (het gold een tus- schentijdsche verkiezing) en dit feit wijst er op, dat de liberalen terrein beginnen te verliezen doordat de werk liedenpartij, evenals bij ons te lande de vrijzinnig democraten, te veel naar linksch sturen, hetgeen vele gematigd libera len ontstemt en hen drijft in het conservatieve kamp. De geschiedenis herhaalt zich overal, dezelfde oorzaken, dezelfde gevolgen. Sir Elden Gorst, de agent der engelsche regeering in Egypte, heeft een reis gemaakt door Egypte, en gecon stateerd dat de bevolking tevreden is met de richting die thans door Engeland gevolgd wordt, namelijk om de Egypte- naren allengs meer invloed te geven in het landsbestuur en hen op te leiden voor hoogere bestuursplaatsen, een richting in de egyptische politiek tegenovergesteld aan die van lord Cromer, den voorganger van Gorst. De unionisten, de volgelingen van Chamberlain, zijn maar matig ingenomen met deze richting, en verwijten de regeering, de invloed van Engeland in Egypte op het spel te zetten. Zij zijn opgetogen over de overwinning in Devon, een vast district voor de liberalen. Al had de regeering van Campbell Ban- nerman niet anders gedaan dan de beloften vervuld aan de Zuid-Afrikaners en de Egyptenaren, dan zouden zij door dit feit alleen reeds den dank verdiend hebben van de ge heele beschaafde wereld. Het is te hopen dat men haar zal laten doorwerken, opdat door haar ook de iersche kwestie en die van het hoogerhuis kan opgelost worden. De betere verstandhouding met Duitschland, de tractaten met Frankrijk

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1