en Spanje en de regeling der macedonische moeielijkheden, waardoor Oostenrijk en Rusland vrijer spel hebben ge kregen in het Balkan-schiereiland, zijn aan de tegenwoordige regeering te danken, die ijverig met den verstandigen koning Bduard alles in het werk stelt om den vrede te verzekeren (met beter resultaat dan de vredesconferentie, die helaas niet veel heeft uitgewerkt, en dat wel door de schuld van Duitschland). De keizer van Duitschland gaat met de familie in het voor jaar naar Corfu, om eenigen tijd door te brengen op het slot Achilleion, de heerlijke schepping van wijlen keizerin Elisabeth van Oostenrijk. Het is nog niet bepaald hoe Z.M. de reis zal maken, over zee of over land. Als hij over zee gaat zal hij en passant Maroeco nu wel niet opzoeken, want in dit land wordt de toestand hoe langer hoe ver warder. Abdul Azis begint meer en meer terrein te ver liezen dit blijkt hieruit, dat zijn oude leermeester volgens geloofwaardige berichten hem maar heeft aangeraden, zich aan Moelei Hafid te onderwerpen. De duitsche pers raadt hem aan, maar op een fransch oorlogschip te vluchtende groote moeilijkheid voor Frankrijk bestaat daarin dat de acte van Algeciras met Abdul Azis is gemaakt, en dat onbekend is wat Moelei Hafid zal doen als hij eens erkend werd door de mogendheden, te meer nog daar als de laatste de akte van Algeciras erkent, en dus politie onder toezicht van europeanen toelaat in de havensteden, de Maroccanen, die thans hozanna roepen, het steenigt hem zullen gaan aanheffen. Ouzes inziens is het de vraagwelke sultan kan het langst zijn troepen betalenMoelei heeft in Europa met zijne afgezanten geen succes gehad en zal dus aan gewezen zijn op het eigen geld der Maroccanen, terwijl Abdul Azis door middel van vriendin Frankrijk allicht wat geld kan leenen, gewaarborgd door douane-ont vangsten. Een dezer dagen houdt Jaurès in de kamer de gggrrroote interpellatie over Marocco, en zal het spel letje wel weer beginnen om de regeering tot teruggaan te dwingen. Veel succes zal Jaures vermoedelijk niet hebben. Het anti militairisme wordt door velen te veel vereenzelvigd met de socialistische partij, en daarvan moeten de Franschen vooreerst niets hebben j het anti-militairisme ruikt te veel naar anarchisme. In Zwitserland worden (speciaal in Lausanne) e rnstige maatregelen genomen tegen de russische anarchisten die misbruik gemaakt hebben van de zwitsersche gastvrijheid, en Zwitserland's goeden naam en faam in opspraak bren gen. Dit volk huldigt de vrijheid maar wil van bandeloos heid niets weten en zal van zich af gaan bijten als de vreemdeling zijn land in gevaar brengt. Het alcohol- en het absinthvraagstuk maakt in deze repu bliek vele gemoederen warm. Een algemeen verbod tegen alcohol-gebruik heeft geen genade gevonden bij den bonds raad. Partiëel zullen de kantons deze zaak moeten rege len, en vooral tegengaan het misbruik dat in sommige streeken bestaat, om kleine kinderen, zelfs zuigelingen, alco hol in de melk te geven. Nu het kwaad eenmaal bekend is geworden zullen de Zwitschers evenals vroeger de Noren wel zoodanige maatregelen weten te nemen om aan dit kwaad paal en perk te stellen. Zooals bekend mag veron- steld worden, was Noorwegen vroeger een der landen waar het meeste misbruik werd gemaakt van steiken drank en staat het thans aan de spits der landen die het matigst zijn in het gebruik van dit artikel. In Zwitserland gaat alles zonder schokken, zelfs van de aftreding en benoeming van den bondspresident wordt buitenaf weinig drukte ge maakt, en alles gaat kalm maar zeker zijn gang. Bij hoog en laag, bij protestant en katholiek en bij vrijdenkers geldt voor allen de schoone zwitsersche leus, «Wir allen wollen sein, ein einzig Volk von Brüdern" en deze leuze bij iedere gelegenheid praktisch uitgewerkt, maakt dit kleine land menigmaal tot een voorbeeld voor de geheele beschaafde wereld. Keizer Menelik van Abessinië heeft aan Italië zijne excuses aangeboden voor het vermoorden en mishandelen van italiaansche onderdanen en heeft beloofd de daders streng te zullen straffen. In Italië was men over het ge beurde lang niet gesticht en vreesde dat een oorlog daarvan het gevolg zoude zijn. Dit gevaar is nu gelukkig afgewend. In Rio Janeiro is een complot ontdekt van anar chisten die de groote amerikaansche vloot wilden vernietigen. i«i cii jVan Donderdag 16 Jan. tot Burgerliike Stand. T. oq T J Donderdag 2o Januari. Bevallen: E. PrenenHof, d. Ondertrouwd: J. N. van der Voort en Kroon. Overleden: E. Voetelink 88 j.; J. A. Horst 85 j. Overleden te Meerenberg: G. Roosendaal 44 j.A. Keetel 81 j.M. Mes 54 j. H. Gjjsen 84 j. Werkbijen en een koningin treft men Bijenteelt. bij een normaal bijenvolk steeds aan, darren (of hommels, zooals velen ze noemen) echter slechts enkele maanden, van April tot Augustus ongeveer, dat is van af den tijd, dat de zwerm- lust ontwaakt, totdat het honinggewin begint te vermin deren. De darrencellen zijn iets grooter dan de andere en daardoor gemakkelijk te onderscheiden. In April worden ze van eitjes voorzien, waaruit op den 4en dag de larven komen. Gedurende 6 dagen worden deze door de werkbijen gevoed, dan worden de cellen met een dekseltje gesloten, de larven spinnen om hun geheele lichaam een cocon en na weer 15 dagen wordt het dekseltje stukgebeten en komen de ontwikkelde darren te voorschijn. Als het zoover is, wordt de imker dit gewaar op den bodemplaat, waarop de afgebeten wasdeeltjes liggen. De dar heeft dus voor zijn geheele ontwikkeling van ei tot bij 24 dagen noodigeen werkbij behoeft daartoe 21 dagen, de koningin slechts 16 dagen. Ook de dar zelf is voor den juisten waarnemer gemakkelijk te herkennen onder de andere hij is grover gebouwd, is breeder en plomper, en heeft een stomp achterlijfde groote samengestelde oogen raken elkaar aan den bovenkant; zjjn vleugels zijn breed en lang. De dar heeft geen angel, kan dus niet steken. Hij laat in de vlucht een krachtig, zwaar gebrom hooren, dat door den ervaren imker reeds op eenigen afstand wordt gehoord. Een lui, onbezorgd leventje heeft de darhij verzamelt geen honig of stuifmeel en verricht evenmin «huiswerk". Zijn eenige taak is om de jonge koninginnen te bevruchten. Enkele imkers zijn van meening, dat de darren als muzi kanten het leven der overige bijen moeten veraangenamen, terwjjl anderen het er voor houden, dat zij warmte moeten ontwikkelen voor het broed. Vóór de darren geboren wor den, dus in den koudsten tijd, zijn er evenwel reeds vele bijen in den korf en heeft het broednest al een groote uitgebreidheid verkregen. Als in 't laatst van Juli of in Augustus de dracht ten einde loopt, begint de «darrenslacht", «darren- of hommels- moord" zeggen velen, omdat zij meenen, dat de darren met den angel worden afgemaakt. Dit is echter niet zoo. Ze worden eenvoudig verdreven, van de raten naar buiten gejaagd, waarbij dikwijls de bij op den rug van den dar zit en zich aan de tasters van deze met de kaken vasthoudt. Alsdan ontvangt de dar slechts honig en geen stikstof hou dend voedsel, waarvan het gevolg is, dat hij aan «verval van krachten" in weinige dagen sterft. Er wordt ten raadhuize hard gewerkt. Gemeentebestuur. Het is alsof een andere geest in het bestuursbedrijf is gevaren. Des morgens te 9 uur zijn burgemeester en secretaris en het personeel der secretarie aan den arbeid; het personeel (bestaande uit de heeren de Groot, Jhr. Meier, en mr. Van Eldik Thieme) is versterkt met den heer Messchaert uit Amerongen, volontair ter secretarie, thans woonachtig te Bloemendaal. Als tijdelijke bode doet dienst H. Tweehuysen. Van eene portefeuille met onafgedane zaken is de burgemeester geen vriendzoo is het zijn voornemen iederen Donderdag om de 14 dagen raadsvergadering te houden iederen Dinsdag heeft vergadering plaats van B. en W. In de raadsvergadering van Donderdag 23 dezer, des na middags te half 2, is het volgende voorgevallen wat voor het publiek de vermelding waard is. Aanwezig alle leden, de heer Tideman eerst te 2 uur. De notulen der vorige vergadering werden na lezing onge wijzigd vastgesteld. Van Gedeputeerde Staten kwam bericht in, dat is goedgekeurd, het raadsbesluit regelende de over eenkomst met de weduwe Blans ten aanzien van eene ver breeding van den Vogelenzangschen weg en dat het presentie geld, overeenkomstig den wensch van den raad op f 3 per vergadering is gesteld. De heer A. F. Bijvoet wilde de behandeling van punt 6 der agenda, (aankoop van grond voor een raadhuis) hetwelk reeds dadeljjk ter sprake kwam, door dat nieuwe aanbiedingen van grond bij de ingekomen stukken waren, in openbare vergadering behandeld heb ben. De beslissing daarover werd tot later aangehouden, en tusschentijds overgegaan tot benoeming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Benoemd werd de heer W. Berdenis van Berlekom. W. J. Kruyer. machinist aan het gesticht Meerenberg, verkreeg op zijn verzoek eene ondersteuning in de verple ging van zijn dochtertje te Haarlem. De heer Koolhoven wilde die zaak aanhouden, omdat het hem ecnigszins lastig viel om rauwelijks een tweede stap te zetten op den weg: van gemeentewege bijdragen geven aan particulieren om uitgaven van louter particulieren aard. De voorzitter kreeg het voorstel er door met de mededeeling dat de beambten van Meerenberg voor hunne kinderen geene vrije genees- en heelkundige behandeling hebben. Het zal moeilijk zijn op dien weg voort te gaande consequentie moet leiden tot een voor rekening der gemeente nemen van alle huishoude lijke uitgaven van particulieren, zoodra zij mededeelen dat het hun bezwaarlijk valt daarin zelf te voorzien. Aan A. Zwart, politie-beambte werd op zijn verzoek ont heffing verleend van zijne verplichting tot betalen van school geld voor zijne kinderen. Het kohier van het schoolgeld over het 4e kwartaal van 1907 werd vastgesteld. De scholen te Bloemendaal en Ove'rveen hebben thans bijna een gelijk aantal leerlingen. Opmerkelijk is, dat de gemeenteschool te Bloemendaal, waar nog bovendien de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging bestaat, door kinderen van zoovele gegoede ouders wordt bezocht, hetgeen in Over.veen juist omgekeerd is. Vastgesteld werd eene recognitie voor eene aansluiting aan het gemeenteriool te Bloemendaal. Geen der leden had iets voor de rondvraag. Punt 6 der agenda, aankoop van grond voor een te bouwen raadhuis, werd verdaagd tot de volgende openbare vergadering, nadat eerst besloten was het in openbare vergadering af te han delen, zooals trouwens de wet voorschrijft. De raad ging daarna over in besloten vergadering, voor de behandeling van eenige ingekomen reclame's op den hoofdelijken omslag. Na afloop der besloten vergadering bleven de leden nog geruimen tijd bijeen om van gedachten te wisselen omtrent een punt, waarover in de openbare vergadering niet was beraad slaagd. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 26 Jan., Kerknieuws. voorm. 10 uur, preeken: ds. V. Roos, predt. te Meerenberg's avonds geen dienst. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 26 Jan. voorn. 7 en 8£ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 26 Jan. Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. De bladen bevatten thans de aankon- Muziek. digingen voor de opvoering van «Eén dag Khalif" de vroolijke operette met liefelijke bevattelijke muziek van Otto Ludwig (den heer Wernicke te 's-Gravenhage). Zijn, een jaar geleden te Haar lem opgevoerd: «Goudsprookje's tooverlied", oogste veel bijval evenals de jongste opvoering van dat stuk te Amster dam. Verleden jaar liet te Haarlem de zang van solisten en koren niet te wenschen over en genoot ieder van de rijke costuums en mise en scène. Toen is er nog heel wat te doen geweest om de opvoering in verband met de arbeids wet niet te doen verbieden; minister Veegens is er zelfs bij te pas gekomen, alles omdat.... eenig pagetjes die een waaier droegen en eenig vuurduiveltjes en bloemenfeetjes beneden de 12 jaar waren. Gelukkig was het geen bedrijf" waarin de heer E. A. Cats, muziekleeraar te Haarlem, die ook nu weer de leiding heeft, het sprookjesspel deed opvoeren, zoodat de arbeidswet ten deze niet toepasselijk was. Dit jaar werken er geen kinderen onder de 12 jaar mede. «Eén dag Khalif", waarvan de muziekbegeleiding wordt gegeven door haarlem's muziekkorps, geeft o. a. een ver makelijk chineesch ballet te zien. De eerste opvoering heeft plaats op 1 Februari, de tweede op 8 Februari a. s. in den schouwburg Jansweg. Men zie verder de aankondigingen. Neerlandici, orgaan van het Algemeen Nederlandsche Nederlandsch verbond voert als motto Stambelailgen. boven het Januari-nummer de volgende woorden van prof. W. J. Viljoen uit Ons Land van 23 November 1907: «Nooit heeft het met de Hollandsche taal in Zuid-Afrika beter gestaan dan op dit oogenblik." Het orgaan bevat onder meer een lezenswaardig artikel over de Hollanders in Amerika, zeer vleiend voor ons natio naliteitsgevoel onder meer met deze woordenEr wordt wel eens gezegd: «God schiep de wereld, maar de Hol landers schiepen hun eigen land." «Hun onophoudelijke strijd tegen de zee maakte hen tot een gehard, ijverig volk. Stap voor stap bouwden zij eene beschaving op en een regeeringsvorm, welke voor andere landen ten voorbeeld waren. Zij waren om zoo te zeggen de Amerikanen van hun tijd, want zij waren de eerste om de voorrechten bekend te maken van vrijheid, eigen hulp en vindingrijkheid, enz." En met deze woorden: «Toen de Amerikaansche revolutie uibrak en in Europa bekend werd, verleende Holland oogen- blikkelijk hulp aan de Patriotten. Gedurende die donkere dagen leende het de Koloniën 14 millioen dollars, ofschoon terug betaling zeer onzeker leek. De provincie Friesland ging zoo ver in haar geestdrift oin ter eere van de Amerikaansche onafhankelijkheid een gedenkpenning te slaan. Holland gaf ons menschen, geld enz. Onze 4 eerste presidenten waren leer lingen van den beroemden hoogleeraar Luzac van Leiden. George Wasshington zeide later in een orief aan LuzacAmerika is veel verplicht aan de werken van mannen als gij." Tot zoover onze aanhalingen uit het artikel geschreven door den Amerikaan Herbert Casson, en door de redactie van Neerlandia, aan wie het uit Paramaribo werd toegezonden, vertaald. Men moet het zelf lezen. Het beste is, dat men zich opgeeft als lid van het Algemeen Nederlandsch verbond bij mr. H. Ph. 't Hooft of dr. J. B. Schepers te Haarlem of bij ons. Het adres van den secretaris van het hoofdbe stuur' is Mr. H. Dicke, Dordrecht. Ieder lid betaalt zijn eigen jaarbijdrage, minste jaarbijdrage voor algemeen lid f2.50. Alle leden ontvangen het maanblad Neerlandia. Het Januari nummer is buiten de advertenties 22 bladzijde groot. Ellc ernstig Nederlander of Standverwant, man of vrouw steune door toetreden als lid het A. N V Van Washington en de Hollanders tijdens de Ameri kaansche vrijheidsoorlog gesproken, kunnen wij nog eene weinig bekende bizonderheid vertel'en. Dezer dagen overleed te Amsterdam de koopman de heer Nicolaas de Vries, oudste zoon van wijlen den vroeger wel bekenden makelaar in tabak den heer P. de Vries, en als zoodanig na diens overlijden in het bezit gekomen van een levensgroot en zeer goed geschilderd portret van den eersten Amerikaanschen president. Door familiebetrekking van moe derszijde was de heer P. de Vries in het bezit van het met het Amerikaansche wapen voorziene portret en bijbehoorende documenten gekomen. Een en ander was afkomstig van den Zaanschen koopman Klaas Taan, die met eenige op eigen risico uitgeruste en bewapende schepen de Engelsche blokkade van Boston heeft verbroken en die plaats van het noodige heeft voorzien. Washington schonk na afloop van den oorlog aan Klaas Taan uit erkentelijkheid voor zijne moedige en ge waagde daad het port'et en zond hem daarbij een vleiend schrij ven. Het zal ongeveer twintig jaar geleden zijn geweest, dat onze redacteur, een kleinzoon van den heer P. de Vries, een bezoek van afgevaardigden der Holland Society te Newyork aan dezen heer te Arnhem bijwoonde, een soort bedevaartgang van die Amerikaansche burgers naar het portret dat ten gevolge van zulke bijzondere omstandigheden een plaats had gevonden in eene Nederlandsche woning. Mr. I. C. de Marez Oyens heeft in het Pers. Weekblad van het Recht gevraagdzul len wij de klachten omtrent trage rechts pleging niet eerst eens onderzoeken, alvorens wij middelen aanwenden om ze voortaan te voorkomen? Kwam men met dit onderzoek aan Haarlem toe dan zou het antwoord op mr. Oyens' vragen luiden 1. Welke zijn de gerechten die voortdurend achter zijn met hun werk? Haarlem niet. 2. Welke is de omvang van dien achterstand? Geen. 3. Hoeveel wordt bij die gerechten jaarlijks afgedaan? Te Haarlem zeer veel. Mr. Oyens doet aan de hand: door tijdelijke overplaatsing van rechters van minder naar meer drukke plaatsen in het beweerde euvel van te weinig personeel te voorzien. Wij vermelden, dat het rechtersambt op vele plaatsen of door enkele rechters nog te veel als een eerebaantje wordt be schouwd, met het gevolg dat aldaar door weinigen het werk moet worden gedaan waarvoor velen zijn aangewezen. IJsclub „Duin en Daal". Plaatselijk Het bestuur der ijsclub Duin en Daal" Nieuws. heeft zich genoodzaakt gezien de navol gende bepalingen te maken tot beper king van 't gebruik der baan. De/.e bepalingen zijn in hoofdzaak dezelfde die reeds in het vorig nummer werden bekend gemaakt; op enkele punten zijn ze gewijzigd en aangevuld Langs den weg wordt de toegang tot de baan, met goed vinden van de Binnenlandsche Explotatie-Maatschappij", afgesloten. Wanneer het ijs zulks daar ter plaatse toelaat, is de toegang tot de baan uitsluitend vóór het hotel «Duin en Daal". Toegang tot de baan wordt uitsluitend verleend aan leden, huisgenooten van leden, houders van gratis kaarten en geintroduceerden. Aanmelding voor het lidmaatschap kan geschieden bij den ingang en bij de bestuursleden voor ingezetenen der gemeente Bloemendaal bedraagt het minimum der contributie 0.25 voor niet-ingezetenen 1 Aan den ingang der baan zijn, uitsluitend voor ingezetenen van Bloemendaal, die daarvoor naar de meening van het bestuur in aanmerking komen, gratis kaarten verkrijgbaar, die zichtbaar gedragen moeten worden, voor den gebeelen winter gelden en strikt persoonlijk zijn. Onder huisgenooten van leden worden ook verstaan loge's en inwonende ondergeschikten. Introductie geschiedt uitsluitend door leden tegen beta ling van ƒ0.25 voor een werkdag en ƒ0.50 voor een Zondag, ingezetenen van Bloemendaal kunnen niet geïntro duceerd worden. Geïntroduceerden ontvangen een kaart en zijn verplicht die zichtbaar te dragen. De leden worden uitgenoodigd hun bewijs van lidmaat schap aan den ingang te vertoonen, huisgenooten van leden worden verzocht desgevraagd mede te deelen, van welk lid zij huisgenoot zijn.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2