BEVALLEN De £uxe-grooiMkcnj _Hejgu{e|,n^s°°rrh; tevenSmakelijk brood van nitslnitend prima kvalteit. D. Hogenbirk Zoon A. POTH ADVERTENTIËN: BLOEMENDAAL. ELECTRISCHE SMEDER IJ. .r Haarden, Kachels, Fornaiizen, enz» WAÜ ¥EEÜ G °i HOFLEVERANCIERS. 15 gestaan dan op dit nswaardig artikel nd voor ons natio- orden Er wordt d, maar de Hol- e maakte hen tot bouwden zij eene pelke voor andere Dm zoo te zeggen ren de eerste om ijbeid, eigen hulp laansche revolutie ide Holland oogen die donkere dagen s, ofschoon terug- friesland ging zoo de Amerikaansche laan. Holland gaf lenten waren leer- juzac van Leiden, m Luzac: Amerika inen als gij." Tot geschreven door r de redactie van werd toegezonden, beste is, dat men lerlandscb verbond lepers te Haarlem van het hoofdbe- er lid betaalt zijn oor algemeen lid id Neer la "dia. Het 22 bladzijde groot. nan of vrouw steune ijdens de Ameri- len wij nog eene koopman de heel den vroeger wel de Vries, en als gekomen van een et van den eersten trekking van moe- zit van het met het en bijbehoorende afkomstig van den nige op eigen risico elsche blokkade van het noodige heeft in den oorlog aan ie moedige en ge- een vleiend schrij- en zijn geweest, dat er P. de Vries, een ociety te Newyork oort bedevaartgang et portret dat ten den een plaats had Oyens heeft in het echt gevraagdzul- ntrent trage reehts- orens wij middelen Kwam men met het antwoord op 'durend achter zijn erstand Geen. jaarlijks afgedaan? lelijke overplaatsing 'ie plaatsen in het te voorzien. Wij plaatsen of door ebaantje wordt bei- weinigen het werk aangewezen. en Daal". ab Duin en Daal" t gezien de navol maken tot beper- bepalingen zijn in nummer werden ze gewijzigd en ie baan, met goed- itie-Maatschappij", atse toelaat, is de het hotel Duin nd verleend aan van gratis kaarten geschieden bij den denen der gemeente contributie ƒ0.25 nd voor ingezetenen meening van het irten verkrijgbaar, voor den gebeelen ook verstaan loge's leden tegen beta- ƒ0.50 voor een nnen niet geïntro- mgen een kaart en iewijs van lidmaat- genooten van leden elen, van welk lid M. Vrij voorzitter, L. A. B. Ulehake vice-voorzitter, D. de Clercq le secretaris, B. Hofman 2e secretaris, mr. A. H. J. Merens penningmeester. Ter algemeene vergadering van den »Kennemerkring" hedenavond te houden wordt het volgende behandeld 1. Notulender Buitengewone Algera.Verg.van 21 Sept.1907. 2. Finantieel verslag over 1907. 3. Wijziging van Hoofdstuk IX, van de aanneming der leden. 4. Verkiezing van Bestuursleden. 5. Voorstellen omtrent te houden wedstrijden. De velddienstoefening heden te houden door Bloemendaal Commando zal plaats hebben in verband met de afdeeling Haarlem van Volksweerbaarheid inde richting van Aerdenhout. Er wordt aangetreden met geweer aan het station Overveen. Hoogstwaarschijnlijk is de oefening te half 11 afgeloopen. De heer H. A. J. Bos te Overveen heeft, ingevolge in menging der gezondheidscommissie, een volgens rapport van den heer Loomeijer te Haarlem goed drinkwater gevende pomp doen aanbrengen bij de 3 hem toebehoorende woningen aan de Houtvaart bij de Marselisvaart. Deze behandeling steekt gunstig af bij hetgeen in de buurt Rolland is ge schied, waar de eigenaren wellen deden maken zonder pomp. De ijsbaan op het Kolkje wordt weder druk bereden, het ijs is goed, de baan loopt geheel rond met eene breedte van 4 meter De jacht op grof wild zal worden ge- Provinciaal sloten op Vrijdag 31 Januari 1908 met Bestuur. zonsondergang. Het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild (met uitzondering van houtsnippen) zal mogen plaats hebben uiterlijk tot en met 14 Januari, van grof wild tot en met 14 Februari a. s. De minister van landbouw, handel en nijverheid heeft bepaald, dat tusschen 1 Januari 1908 en 1 September 1909 op het tijdstip voor elke gemeente door gedeputeerde staten te bepalen alle in het verkeer in gebruik zijnde maten en gewichten opnieuw moeten worden geijkt. In de gemeente Bloemendaal zal de ijker zitting houden te Overveen, op Donderdag 25 Juni 1908. Het uur der zitting kan eerst na 17 Juni a. s. worden bekend gemaakt. De herijk is verplicht. Haarlem. Uit andere ge- Voor belanghebbenden of liefhebbers meenten. van marktbezoek diene dat door Ge deputeerde Staten goedgekeurd is het besluit van den raad van Haarlem, waarbij de daar te houden markten als volgt zijn vastgesteld: vischmarktdagelijks van 95 uur, op Zaterdag van 9 10 uur. Op Zon- en feestdagen niet; paardenmarkt: in den regel op den eersten Maandag van Maart, verder op den Vrijdag volgende op den utrechtschen palmpaardenmarktop den eersten Maandag in Mei; op 26 Juli of als die dag op Vrijdag of Zondag valt op 27 Juli, steeds van 7—4 uur; veemarkt: iederen Wi ensdag van 81 uur; bloemen-, planten- en boomenmarkt: iederen Maandag van 84 uur jaarmarkt van Roemen: op Zaterdag vóór Pinksteren (luilak); groenten- en vruchtenmarktdagelijks behalve op Zon en feestdagen, zij eindigt te 4 uur n.m. en begint in MeiAug. te 6, in Maart, April, Sept. en Oct. te 7, en in Nov. Febr. te 8 uur; oud-ijzer en antiquiteitenmarktiederen Maandag van 8 4 uur boter, eieren, kaas, vee, gevogelte, porcelein, galanteriën, katoen, oude kleederen en dergelijke (o. d. Botermarkt), iederen Maandag van 84 uur kaasmarkt (groothandel)in de maanden Februari tot en met December, elke 14 dagen op Woensdag van 9 '/3 uur totdat de laatste stapel is verkocht; wanneer een dezer markten valt op een algemeen erkenden christelijken feestdag, wordt deze werkdag vervangen door den eerstvolgenden gewonen werkdag de kermis (jaarmarkt) begint om 12 uur 's middags op den eersten Maandag in Augustus en eindigt op den vol genden Maandag te middernacht, zij is gedurende dien tijd gesloten van 's nachts 2 uur tot v.m. 9, of op Zondag tot n.m. 71/2 uur. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid zal van af 25 Januari tot 8 Februari eene tentoonstelling ge opend worden van teekeningen en eenige naar die teekeningen geknoopte tapijten uit de koninklijke Deventersche tapijtfabriek. Deze tentoonsttlling is vooral merkwaardig wegens de ontwerpen en teekeningen van den nestor onzer sierkunste naars, den heer Colenbrander, wiens werken door hunne oor spronkelijkheid bizonder uitmunten. Gewoonlijk is in de huiskamer de tafel Van den hak het middelpunt der gezelligheid, maar op den tak. met, het Siberische weer der laatste dagen schaarden we ons om de koes terende warmtebron, de kachel. »Is het eene niet aan het andere te paren?" vroeg dezer dagen Het Vaderland"«Kunnen we de kachel niet waar diglijk in het midden plaatsen, om meer van haar warmte te profiteeren en tevens de tafel als middelpunt behouden En dat practisch idee lachte ons mijne wederhelft en mij zoo toe, dat we direct timmerman en smid lieten komen om het in toepassing te brengen. En nu zitten we dan warm en gezellig rondom kachel en tafelin de laatste is een gat geboord, waaruit de vulkachel haar blinkenden kop sierlijk omhoog steekt. Moet zij gevuld worden, dan wordt de muts der kachel boven tafel opgelicht en onze kleine duizendpoot (dagmeisje) van tafelmaatslengte verzorgt haar zooals een waardige vlieg of hit behoort te doen. Koude voeten kennen we niet meervoet- zakken en pantoffels zijn opgeborgen, bedkruiken zijn afgeschaft. De jus blijft tijdens den maaitijd heerlijk warm. Met één woord: we zijn uit de kóu. en dit door het vernuftig idee van >Het Vaderland"welks redactie we tên zeerste verplicht zgn. Natuurlijk heeft mijn vrouw in tafelkleed en tafellaken een gat moeten maken, maar wat is spoediger te maken dan een gat? Dat levert dus heelemaal geen bezwaar. Wanneer we nu 's avonds onder de wol kruipen, dan denken we dankbaar aan des dichters woorden «Wanneer de winter hoogtijd viert, De wind langs deur en venster giert, En fluit door elke reet, Hoe zoet is 't, mijmerende op het dons, Te luist'ren naar het stormgegons, Beveiligd voor zijn leed". Niet ieder, helaas, vindt zulk een warm en zacht leger gespreid 1 En niet ieder kan zich koesteren bij een stralende kachel. Lezen we niet, dat te Noordwolde een oppassend man, vader van moederlooze kinderen, die trots de felle koude was uitgegaan om twijgen van wilgenstruiken te snijden, bij zijn' arbeid bezwijmde, verstijfde van kou en aan de gevolgen bezweek Ja, bitt're ellende wordt in dezen tijd geleden I En wij bevoorrechten, dienen daarom te luisteren naar de roepstem eener weldadigheidscommissie te H. Wilt gij den traan der smarten drogen Vergeet den traan der armen niet. Hebt steeds met lijders mededoogen Veel leed heerscbt hier, dat 't oog niet ziet. En wil daarbij eens goed bedenken, Waardoor veeltijds het leed ontspruit. Wilt d' armen broer deez' troost toch schenken, Dat ge voor zijnen nood uw beurs ontsluit 1 Och, als allen die kunnen, wat helpen, ieder naar zijn vermogen, dan kan er veel armoe geleenigd, veel leed ver zacht worden. Want is er geen overdaad en verkwisting in vele kringen? Wordt men niet bitter en droevig gestemd, als men hoort van de jammerlijke ellende in de achter buurten en dan leest, dat met de Kerstmisdagen in de parijsche markthallen werden verkocht630000 pond vleesch, 618000 pond gevogelte, 69400 pond ander wild, 5000 hammen, 12000 met truffels gevulde varkenspootjes, 8412000 oesters, 400000 pond zuurkool en 100 «kilometer» bloed worst 1 Komt, lezers en medegevoelende lezeressen, toont uw goed hart I Al hebt ge geen brandkast en kent ge geen weelde misschien, toch hebben velen uwer nog wel iets te missen Laat het weldoen niet alleen aan de «rijken» over 1 Geeft naar uw krachten, naar eigen omstandigheden! «Vaar omstandigheden.» Die uitdrukking brengt mij van zelf op i6ts anders, want ik mag zoo niet oindigen. «Hoe oud ben je, Kareltje?» vroeg ik gisteren aan een buurjongetje. «Thuis ben ik acht, mijnheer, maar met mama in den trein vier,» antwoordde het ventje. Die mama bepaalde daar den leeftijd van haar kinderen «naar omstan digheden" Geen loffelijk voorbeeld 1 Een zeker predikant nam daarentegen de omstandigheden heel niet in aanmerking en handelde toch evenmin goed. Hij preekte op Zondagmorgen in de gevangenis en ving, als naar gewoonte, zijn preek aldus aan: «Mijn geliefden, het doet mij genoegen, u hier zoo talrijk bijeen te zien." Dat klonk vreemd daar op die plaats. Die prediker hield misschien zeer van de gezelligheid en gunde die daarom zeker ook aan zijne hoorders. Schijnbaar geeft daar minder om de zonderling, die op Nieuwjaarsdag, geheel op zijn eentje, van uit Londen een reis over de wereld is begonnen, met een ijzeren helm op, een kinderwagen voortduwende. Toch krijgt hij wellicht spoedig een reisgezellin, daar zijn doel moet zijn, niet enkel een weddenschap en daarmee een aardig sommetje geld te verdienen, maar tevens om een reisgenoote op 's levens hobbeligen weg te zoeken. Wij wenschen hem van harte toe, dat hij slage, beter dan die ander, die..,, doch luister: «Hij had met een lantaarntje gezocht, Om juist een vrouw te vinden naar zijn' zin. Toch koos hij tot zijn levensgezellin Juist die, waarmee hij 't deerlijkst was bekocht. Zoo ziet men vaak bij 't opengaan der oogen, Dat men zich zelf verschrikkelijk heeft bedrogen." Keuvelaar. De heer W. P. van Wickevoort Volksgezondheid. Crommelin heeft een verbetering doen maken van den vuilwater-afvoer achter de woning van den heer Anton Cassee, door den toestand aldaar in overeenstemming te brengen met de woningver ordening onzer gemeente. Verbeteren van bestaande woningen. Aangezien in alle negen om Haarlem liggende gemeenten (Spaarndam uitgezonderd) het woningonderzoek voor wo ningen van drie of minder vertrekken (de keukens gelden hier ook voor een vertrek) ingevolge de woningwet van 22 Juni 1901, in werking is of reeds is geschied, zullen vele eigenaren van die woningen, waaraan zich gebreken voordoen eene aanschrijving ontvangen ingevolge artikel 14 der Woningwet, vanwege het bestuur der gemeente waarin zich deze woningen bevinden, om verbetering aan te brengen. In deze aanschrijving zal steeds worden aangegeven hoe deze verbeteringen moeten geschieden in verband met de geldende bouw- en woningverordeningen voor zoover deze betrekking hebben op bestaande woningen. Vele eigenaren immers zullen die aanschrijving niet willen afwachten en uit eigen beweging hunne woningen verbeteren, deels omdat zij zelf verbetering noodzakelijk vinden, deels uit vrees voor onbewoonbaarverklaring of omdat verschillende huiseigenaren denken zoodoende goedkooper uit te zijn. En aan hen die aldus handelen is een raadgeving niet te onpas. Indien een eigenaar tot verbetering uit eigen beweging overgaat, is het voor hem zeer raadzaam eerst na te gaan of wordt gehandeld ingevolge de bestaande artikelen van de geldende bouw- en woningverordening der gemeente waarin die woningen zijn gelegen n.l. de artikelen vervat in de „voorschriften voor op het tijdstip van het inwerking treden van deze verordening bestaande woningen". Deze aanhef luidt in alle verordeningen niet precies het zelfde, doch steeds zal men artikelen over bedoelde woningen in de bouw- en woningverordening kunnen vinden. Wordt hieraan voldaan dan is er geen bezwaar tot de uitvoering over te gaan, maar voor die eigenaren welke bouw- en woningverordening niet raadplegen of willen ont duiken is de risico groot. Worden deze woningen later onderzocht van wege het gemeentebestuur of de gezond heidscommissie, dan zal eene verbetering welke niet voldoet aan de vorenbedoelde artikelen, niet worden goedgekeurd, terwijl men dan verplicht wordt een en ander te maken overeenkomstig die artikelen zoodat dan dubbele kosten voor den eigenaar ontstaan. (Wordt vervolgd). Carbolineum in den tuinbouw. (Slot.) Wetenschap en Maar carbolineum lost niet in water Techniek. op en het is niet gemakkelijk het te verdunnen door het in eenen met water gelijkmatigen en fijn verdeelden toestand te brengen. Om dit doel te bereiken wordt carbolineum met veel zeepwater krachtig dooreengeroerd en op deze manier kan men eene tamelijk goede emulsie verkrijgen. Intusschen is dat moeilijk vermengen van carbolineum met water altijd nog een prak tisch bezwaar geweest. Ook scheikundigen hebben zich veel met dat vraagstuk bemoeid en er zijn nu al verscheidene emulgeerbare carbolineum-praeparaten in den handel. In vele gevallen echter bevatten deze groote hoeveel heden water. Zoo geeft b.v. in de Chemische Revue, heft 10, 1907, een duitsch scheikundige de analysen van twee soorten carbolineum plantarium op, waarvan het eene 81.8 en het andere zelfs 92.4% water bevatte. Zulke producten zijn natuurlijk niet alleen vrij wel waardeloos maar kunnen door het groote watergebalte op den duur ook geene per manent homogene producten blijven, wat men toch van een goed handelsproduct verwachten moet. Het is daarom aan te bevelen bij het gebruik van emulgeerbaar, of z.g. oplos baar vruchtboomcarbolineum op het watergehalte te letten, dat bij goede praeparaten onder 10°/0 moet blijven, en zul ke qualiteiten zijn inderdaad in den handel verkrijgbaar. Het emulgeerbaar carbolineum wordt in met gewoon water verdunden toestand in ca. 5°/0 oplossingen door middel van doelmatige sproeiapparaten in den vorm van eenen fijnen regen over de planten uitgesproeid. De uitkomsten die men tot nu toe verkregen heeft zijn zeer verschillend en dikwijls niet met elkander in overeenstemming geweest. Maar dat is niet te verwonderen, wanneer men de verschillende omstandigheden overweegt, welke bij de vele soorten van planten en hunne verscheidene ziekten bij afwisselende weersgesteldheid in aan merking kunnen komen. Het zou te ver voeren hierop dieper in te gaan. Dat de proeven met emulgeerbaar carbolineum ook aan onze wetenschappelijke inrichtingen genomen worden blijkt uit het volgende bericht van Dr. H. M. Quanjer in een der laatste afleveringen van Cultura. Hij schrijft: «Dat be sproeiing met carbolineura-emulsies bij bladerlooze boomen zonder schadfe kan plaats hebben, bleek mij in de eerste dagen van April 1906 te Oeffeit (proefstation der landbouw school) waar ik een gedeelte van een appelboomgaard met een 5°/0 emulsie bereid door verdunning van carboli neum, dat geleverd was door Spalteholz en Ameschot te Amsterdam besproeide tegen de kommavormige schildluis, mytilaspis pomarum Bouché, waarvan toen alleen de eieren aanwezig waren. Die boomen werden geheel van de schildluis gezuiverdzij waren iets later in bloem en blad dan de niet besproeide boomen, maar van beschadiging bleek overigens niets." Uit dat bericht blijkt o.a., dat de besproeiing met car- bolineum-einulsies ook schadelijk voor de boomen kan zijn. Tot dusver evenwel kon men van eene besproeiing met eene 510% earbolineum-emulsie, in het voorjaar of in het najaar op bladerlooze boomen toegepast, geen schadelijke nawerking constateeren. Ook bij boomen in blad heeft men door sproeien met tot 3% emulsies in de meeste gevallen geene kwade gevolgen kunnen bespeuren. Intusschen het is in elk geval aan te bevelen, proeven met carbolineum in den tuin bouw in het eerst op kleine schaal te nemen en daarbij niet van den stelregel uit te gaan «veel helpt veel", welke regel anders bij het gewone aanwenden van bederfwerende middelen op hout gerust kan worden aanbevolen. S. In de bouw- en woningverordening van Bloemendaal leest men als opsch.ift van hoofdstuk VI: „Hechtheid van fundamenten, vloeren, trappen, zoldering en dak". Dit opschrift is onjuist. Bouwkundige en Makelaar - Taxateur in Vaste Goederen, -Assurantiën enz.- Tetterodestraat 30 HAARLEM. Ruime voorraad zullen U onze geurige en smakelijke Theesoorten. Vraagt Prijscourant bij Kruisstraat 34 Haarlem. Telefoon 1543.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3