I Nieuwsblad - - voor - - AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende - gemeenten - 2«" jaargang ZATERDAG, 1 FEBRUARI 1908 No. 5 Het Bloeitiendoolseh WeeWHnd Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lO Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Bloemendaal's pension» Aan de lezers en woningbureau wordt 10 Februari a.s. geopend. Als het gezegde van te voorzien in eenlang bestaande behoefte niet afgezaagd waswe zouden het bezigen voor het pension- en woningbureau Rusthoek f dat volkomen ingericht naar de eischen des tijdsbegin Februari a.s. in de gemeente gevestigd zal zijn. Zeer zeker is het een verblijdend verschijnseldat onze goede gemeente met rassche schreden vooruit gaat. De tijd toen op het deftige dorp Bloemendaal met slachtmaand van iederen herfst de aanzegging van den bakker bij de klantjes kwamcomplement van den baas en dat tot het voorjaar niet meer voor 9 uur versch brood wordt rondgebracht omdat de baas 's nachts niet meer werktnu de familie (de familie van het dorp) naar de stad vertrokken iszijn we te boven. De bijzonder gunstige ligging fan een mooi dorp met vlakke weidenallerliefste binnenduwen met bosschen bezet, die aantrek kelijke duinen met haar vergezichten, de nabijheid van de groote badplaatsde flinke provinciestad en de groote hoofdstad Amster damhebben Bloemendaal met recht gemaakt tot een oord. dat in trek is. Groot is het aantal menschen, die zich voor goed gevestigd hebben in onze gemeentedank zij vooral ook de prachtige inrichtingen van onderwijs: groot is ook het aantal der zomergastendie de groote stad ontvlieden om verpoozing en gezondheid te zoeken aan den voet der duinen. Is het wonder, dat we de oprichting van een pension- en woningbureau voor BloemendaalOverveen, Aerdenhout en Vogelen zang, met een bijkantoor' te Santpoort, toejuichen? Hoevelen is het niet gegaan als hemdie een woning oj een pension, V zij voor zichzelf, 11 zij voor zijn kennissen of verwanten zocht en niet wist, waar zich te wenden en die maar al te vaak van het kastje naar den muur gezonden werd om toegang tot een huis te krijgen of om eenige inlichtingen omtrent een pension machtig te worden. Hoe gemakkelijk zal het voor ons, Bloemendalers zijn- om als belanghebbende vreemdelingen zich tot ons wenden aan het eindpunt van de electrische tram boven de Lunchroom bij het bureau aan te schellen, om even voor hen te informeeren, wat er op 't oogenblik leeg is, welke pensions onbezet zijn, opdat zij begeleid door de directie rechtstreeks op hun doel af kunnen gaan Flink opgezetmet aan het hoofd een ondernemend man, die zijn sporen in het verhuren van woningen elders reeds verdiende, zal het pension- en woningbureau Rusthoek blijken te Bloemendaal op zijn plaats zijn. Met vertrouwen wekken we dan ook eigenaars van woningen en houders van pensions op de verhuring van hunne woningen en hunner kamers in handen te geven van genoemd bureau Vermits het woning- en pensionoverzicht voor zoover dit door het pension- en woningbureau wordt open baar gemaakt in ons blad verschijnt, wordt alle inwoners van Bloemendaal en anderen die te eeniger tijd met huren of ver huren van woningen of van kamers in onze gemeente of met het koopen of verkoopen van aldaar gelegen gebouwde of ongebouwde perceelen te maken hebben aangeraden zich op ons blad te abonneer en De eerste woninggids opgenomen in dit blad verschijnt 8 Februari a.s. en wordt alom gratis verspreid en ter lezing gelegd, dus voor H. TI. adver teerders de grootste en beste reclame. Bovendien zal voortaan opgenomen worden, een rubriek aanbevelenswaardige adressen, bevattende de namen en het vak of artikel, uitsluitend van de in ons blad annonceerende firma's. Haarlem. Agenda. Schouwburg Jansvveg. Zaterdag 1 Februari: Eén dag Khalif, zang- en tooneelspel van Otto Ludwig. Aanvang 7x/a uur. Zondag 2 Februari. Specialiteiten-voorstelling: Solser en Hesse. Aanvang 8 uur. Dinsdag 4 FebruariDe fransche revolutie in woord en beeld, door mej. v. d. Veer de Vére. Aanvang 8 .uur. Donderdag 6 FebruariEigen Haard, spel in 4 bedr. van mevr. Van GoghKaulbach. Aanvang 8 uur. Zaterdag 8 Februari: Tweede opvoering van Eén dag Khalif. Aanvang 71/s uur. Sociëteit de Vereeniging, Van 2 tot en met 9 Februari, Albert Frères Bioscoop, aanvang 8 uur. Schouwburg de Kroon. 1 en 2 Februari, Pathé Frères Bioscoop, aanvang 8 uur. Woensdag 5 Februari, Boheemsch Strijkkwartet, aanvang 8 uur. Burgemeester en Wethouders' der Ge- Ambtelijke meente Bloemendaal brengen ter alge- mededeelingeu. meene kennis, dat de, ingevolge art. 17 van het Koninklijk besluit van 16 Decem ber 1902 (Staatsblad No. 222), opgemaakte alphabetisclie lijst, bevattende de namen der in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari, voor een ieder op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage is nedergelegd. Bloemendaal, den 24 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris, De Burgemeester, A. J. VAN DEK FLIEB. A. BAS BACKER. houden gelijken tred met misbruik van alcoholische dranken. De Ieren hebben met hun groot aardappel- en alkoholgebruik aan Europa, het meest doorslaande bewijs gegeven, wat slechte voeding van een volk maakt. Een goede geest kan alleen in een gezond lichaam wonen. Dr. Bakker, Bloemendaalsche weg, van S. 1 2 uur behalve Zon- en Feestdagen, spi Vil 11. u l van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 12 uur, be halve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. De week die achter ons ligt zal niet Binneillaildsch spoedig vergeten worden. De mist en rijp overzicht. hebben overal veel schade berokkend, en door bet uitblijven van berichten over eenige passagiers der Amsterdam, is heel wat onrust verwekt in vele buisgezinnen. Nu alles voorbij is, en de verloren gewaan- den weder hunne haardsteden hebben opgezocht, wordt onwille keurig de vraag geopperd: is er aan den Hoek van Holland wel al het reddingsmateriaal aanwezig, dat billijkerwijze ge- eiscbt kan worden en staat de Hoek in voldoende mate in verbinding met het groote net van telegraaflijnen Beide vragen moeten helaas ontkennend beantwoord worden, en de veiligheids- en reddingsdienst zal door de betrokken ministers eens goed en afdoende onderhanden moeten genomen worden. De communicatiemiddelen voor seinen of telefoneeren dienen tevens behoorlijk uitgebreid te worden, opdat het niet meer kan voorkomen, dat, door dat er maar één telegraafdraad is van de Hoek naar Rotterdam, vele berichten naar een naast bijliggend station moeten worden overgebracht per spoor, om vandaar verder geseind te worden. Het is baast niet te gelooven dat na het ongeluk der Berlin, toen bet heette dat de geheele veiligheidsdienst aan den Hoek zoude herzien worden, nu nog in het begin van 1908, de toestanden aldaar zoo primitief zijn als nu bekend is geworden. Het is hier de plaats niet, al de verschillende gebreken te noemen en aan te geven wat er geschieden moetgenoeg zij het dat er op gewezen wordt, dat deze zaak dringend is, en werkelijk geen dag, geen uur kan gewacht worden op verbetering. Wij vernamen een merkwaardig staaltje van achterlijkheid in de bediening der telegraaf a/d Hoek dat daar namelijk in gebruik was een Morse-toestel hetwelk 1000 woorden per uur kon overbrengen, en nu eerst in de laatste dagen is vervangen geworden door een Hugbe's-toestel dat er 2000 overbrengt per uur. Verder is het ook merkwaardig dat de zeeloodsen die den Hoek moeten bedienen, woonachtig zijn in Hellevoetsluis en niet a/d Hoek, terwijl veel van het daar noodige materiaal op andere plaatsen is opgeborgen. Het doet ons onwillekeurig denken aan den oorlog van '70 toen van de fransche leger administratie verteld werd, dat de pantalons, jassen en schoenen voor een zelfde regiment in magazijnen verspreid waren, uren van elkaar verwijderd. De kamer van koophandel in Botterdam zal wel spoedig deze zaak behandelen, en bij de autoriteiten op spoed aan dringen om aan deze er-gelijke toestanden een eind te maken, toestanden die als zij buitenaf bekend worden ons bespottelijk maken voor de geheele wereld. Zoo langzamerhand komen de verschillende jaarverslagen over den handel in ons land in het afgeloopen jaar los; en de toestand is over het algemeen niet ongunstig te noemen. De verwachtingen van een onzer stapelartikelen, de tabak, schijnen niet rooskleurig te zijn. De bekende firma Deutz tenminste publiceert geen schitterende verwachtingen omtrent oogst en prijzen. Meer tabak, minder kwaliteit en veel lagere prijzen. De verwachting .van de suikermarkt luidt nog al gunstig. De handel in onze landbouwprodukten vooral met België, is zeer vooruit gegaan voornamelijk in het artikel boter en kaas; het groote verschil van den accijns op suiker in ons land en België geeft aan de administratie heel wat last, en aanleiding tot veel gesmokkel aan de grenzen. Ons land komt met de verlaging van den suikeraccijns weder achteraan. De naburige staten zijn reeds alle voor gegaan, voor ons volk wordt door den hoogen accijns een goed voedingsmiddel onnoodig duur gemaakt. Het verbruik van suiker per hoofd in Nederland staat dan ook zoo ongeveer het laagste van alle beschaafde volken. Dat ons volk toch eens mocht beseffen dat er nog iets hoven partijstrijd staat, namelijk de zorg dat de voornaamste voedingsmiddelen niet onnoodig duur worden gehouden. Kiesrecht en alles wat daarmede annex is, is zeer fraai en noodig, maar in het gezegde van Napoleon blijft nog altijd veel waars: »le ventre gouverne le monde", het welk vrij overgezet zijnde heteekent, goed en goedkoop voedsel beheerscht de wereld. Slecht en duur voedsel Met de vorming van een kabinet schiet het nog niet op. Mr. Heemskerk is zoo het heet nog aan het onderhan delen met de hoofden der anti-revolutionaire en R. K. partijen, en moet nu het vraagstuk oplossen om de kool en de geit te sparen, want de kerkelijke partijen zijn als men hun orgaan aandachtig leest, lang niet zoo eensgezind als zij vroeger beweerd werden te zijn. De partij van Mr. Heemskerk, zijnde de kleinste in aantal, zou gaarne de meeste zetels bezetten, terwijl van hun kant de Katholieken de sterkste onder de rechterzijde te recht bet leeuwenaandeel voor zich opeischen. Verder moet rekening gehouden worden met de christelijk-historische partij, die volstrekt niet met de antirevolutionairen door dik en dun wil gaan. Te Utrecht stierf gisteren dr. C. B. Reiger, de burge meester, een man van groote werkkracht en bekwaamheid, aan wien de stad Utrecht onnoemelijk veel te danken heeft. Hij behoorde tot de oprichters van den hond van vrije liberalenzijne nagedachtenis wordt door bladen van alle richting warm gehuldigd. De aangekondigde interpellatie van Buiteillaudscll Jaurès in Fr an k rij k over de marok- Overzicht. kaansche kwestie heeft plaatsgevonden. Delcassé is hij deze gelegenheid weder op den voorgrond getreden. Het eind van de geschiedenis is geweest dat de marokkaansche politiek van de regeering met groote meerderheid in de kamer is aangenomen. Clemen- ijeau kan dus weder een tijdje met zijn ministers uitblazen. Bunpard, de gezant van Frankrijk in Ru si a n d, gaat zijn post verlaten, en het is wel mogelijk dat Delcassé hem zal opvolgen, nu het den laatsten niet gelukt is om Ciememjeau omver te werpen, hetgeen hij in de kamerzitting poogde te doen. De Doema heeft niet veel lust de gelden toe te staan noodig voor de vloot; zij beschouwt dit als weggeworpen geld, terwijl de deskundigen zoo die er zijn in Rusland, het oneens zijn of er slagschepen of onderzeesche booten moeten gebouwd worden, terwjjl de admiralen zeiven verklaren dat eerst een voldoend personeel moet opgeleid worden. Generaal Stössel dreigt in zijn val generaal Koeropatkin mede te sleepen, terwijl ook mevrouw Stössel verdacht wordt geknoeid te hebben en wel met verkoop van levensmiddelen. De poolsche kwestie in Pruis sen maakt nog steeds de gemoederen warm, en door de Polen in Pruissen worden hunnen stamgenooten aangeraden, om aan de duitsehe huur ders in het eigenlijke Polen de pachten op te zeggen. Het gaat er hard tegen hard. In Duitschland is de vrede tusschen de leden van het Flottenverein nog niet hersteld; de verschillende partpen zetten zich schrap tegen de bijeenkomst van den rijksdag. De »labourparty" in Engeland dreigt uiteen te vallen, waardoor er een scheiding zal komen tusschen de socialisten en anders-gezinden. De staking in Lancashire is begonnen. Die op de scheepswerven is nog dreigend. In N. Amerika komen er meer en meer liefhebbers voor het presidentambtTaft, Bryan, Hughes. De zuidzee- vloot heeft ongehinderd Rio de Janeiro verlaten en zet nu verder koers om kaap Hoorn, zij zal misschien nog en passant Argentinië bezoeken. Mexico heeft weder een aardbeving te boeken in Yucatan, alwaar een paar Guano-eilanden met bevolking en al in de zee zijn verdwenen. In het land van Carmen Sylva, R u m e n i ziet het er treurig uit met de ontwikkeling. 88°/0 der bevolking kan lezen noch schrijven. Het leger schijnt goed gedrild te zijn dit is noodig, daar de boerenbevolking zeer ontevreden is en ieder oogenblik tot opstand dreigt over te gaan. e... Van Donderdag 23 Jan. tot Burgerliike Stand. T, f Donderdag 30 Januari. Bevallen: C. van den Bergvan den Berg, z.; C. van der MeijStam, d.D. JansenDrost, d S. van der Klugtvan Amersfoort, d.C. Hulseboschde Groot, d. Getrouwd: J. N. van der Voort en A. Kroon. Overleden: J. W, Mees, 21 j. Overleden te Meerenberg: M. T. Roijé, 41 j. De werkbijen, waarvan er in een mid- Bijentoelt. delmatige kolonie 1520000 voor komen, verrichten al het werk dat er te doen is, zoowel in als buiten den korf of de kast. Zij bouwen met, heur stevige kaken de cellen en reinigen ze, nadat daarin de jonge bijen zijn gekweekt, of knagen de deksels af als de cellen moeten worden ontzegeld. Ook dragen ze in heur kuken doode bijen naar huiten, knagen strootjes

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1