PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2e jaargang ZATERDAG, 15 FEBRUARI 1908 No. 7 Hei Bloemendatilsch tdeekblad j&fts Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. pOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsehe weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Bloemendaal. Agenda. Donderdag 20 Februari 2 uur n. m. gemeenteraad. Haarlem. Brongebouw: Zondag 16 Februari. Concert. Haarlerasch Muziekkorps, Directeur de heer Ch. W. P. Kriens. Uitsluitend voor abonné's. Aanvang 8 uur. Donderdag 20 Februari. Tooneelvoorstelling. Konipkl. Letterl. Vereeniging J. J. Cramer. Opgevoerd zal worden Uitgaan". Aanvang 8 uur. Schouwburg Jansweg: Zaterdag 15 Febr. Rotterd. Tooneelgez. Dir. P. D. v. EysdenDe Liefde Waakt". Aanvang 71/,; uur- Zondag 16 Februari. Amsterdamsch Tooneelgez.: »Roze Kate". Aanvang 8 uur. Vrijdag 21 Februari. Opera »0p hoop van Zegen". Aanvang 8 uur. Sociëteit »de Vereeniging": Zaterdag 15 Februari. Haarl. Sportvereeniging. Aanvang 8 uur. Zóndag 16 Februari. Kunst na Arbeid. Aanvang 8 uur. Dinsdag 18 Februari. Concert: Harpe Davids. Aan vang 71 /2 uur. Schouwburgzaal De Kroo n". Zondag 16 Fe bruari. Amsterdamsch Tooneelgezelschap»Met zijn schoonmoeder getrouwd". Aanvang 8 uur. Vrijdag 21 Februari. Stoel en Spree: »De reis naar Samona". Aanvang 8 uur. Woensdag -1&" Februari 8 uur 'a- avonds, buven- zaal van de Kroon. Ledenvergadering dep. Haarlem der mij. van nijverheid. Lezing van den heer W. C. van de Volckere uit Vlissingen over: Stralende materie, radium en radioactiviteit, met proeven en lichtbeelden. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, Artsen en van L_2 uur behalv_e Zon. en spieekuien. Feestdagen. H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan [hoek Korte Klever laan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. De laatste dagen van het demis- Binnenlaildsch sionair kabinet zijn niet aange- OVerzicht. naam geweest. Minister Veegens heeft het nog aan de stok ge had met den Mijnraad, terwijl minister Van Rappard in de 2de kamer in oorlog is geweest met de heeren van Idsenga en Duymaer van Twist over de niet bevordering van den luitenant-kolonel Romer tot kolonel, en over toelage aan de onderofficieren bij de artillerie. De heer Van Idsenga meende dat de overste niet billijk behandeld was geworden, en verweet den minister verkeerde toepassing der reglementen. Van het eene woord kwam het andere zoodat op het laatst de discussie een zoodanigen onaangenamen vorm aannam, dat het alleen aan den voor zitter was te danken, dat de zaak nog niet grootere af meting kreeg. De voorzitter wees er op dat de zaak Romer verder kon behandeld worden als diens adres aan de 2de kamer kwam. Aan den heer Duymaer van Twist werden o. i. vrij onduidelijke inlichtingen verstrekt en deze zaak zal nog wel nader op het parlementaire tournooiveld wor den behandeld door minister Sabron. Wat de toelagen aan de onderofficieren der artillerie betreft, het is een onder ons, burgers, algemeen bekend feit, dat het kader verloopt omdat de onderofficieren eerst 8 jaar in dienst moeten zijn alvorens te mogen trouwen en dat een weduwenpensioen voor hunne vrouwen niet bestaat, de besten zoeken dus zoo spoedig mogelijk burgerbetrekkingen. Dinsdag 11 Febr. heeft hare Majesteit het besluit ge- teekend waarbij het nieuwe ministerie benoemd werd; de portefeuilles zijn als volgt verdeelt: Mr. Th. Heemskerk, Binnenl. Zaken. Jhr. Mr. de Marees van Swinderen, Buitenl. Zaken. Mr. A. P. I. Nelissen, Justitie. J. Wentholt, Marine. Mr. M. J. C. M. Kolkman, Finantiën. Luit.-Gen. Sabron, Oorlog. Mr. I, G. S Bevers, Waterstaat. A. S. Talma, Landbouw, Nijverheid, Handel. A. W. F. Idenburg, Koloniën. Het verschijnen van dit kabinet is door het geheele land met kalmte begroet, de zekerheid dat niet een agitator aan het roer zit en dat het ministerie niet een camarilla vormt, die in stilte partijbelangen bevordert en de goede zeden bederft zal daartoe hebben bijgedragen Sommige bladen beweren dat aan het gezag van den gouverneur van Atjeh door het bezoek van den gouverneur- generaal afbreuk is gedaan, aaderen daarentegen houden vol dat de gouverneur flink de zaken heeft aangepakt, en niets dan lof verdient en ook heeft ingeoogst van zijn chef. Zooals men weet is er op Java in sommige residenties bijv. in de Bagalen overbevolkir-g, en zou het gouvernement niets liever willen dan emigratie bevorderen naar de Lampongsche districten in het Zuiden van- Sumatra. De regent van Karang Anjü heeft met eenige hoofden (loerahs) een bezoek gebracht aan de Lampongsche districten, en spoort nu zijn landgenooten met ernst aan naar de Lampongs te emigreren. Klimaat, bodem, enz. dunken hem uiterst geschikt voor nederzetting van Javanen. Wanneer de regenten voorgaan is het pleit ten halve gewonnen en kunnen uitgestrekte, thans nog woeste gronden, in cultuur gebracht worden, terwijl Java ontlast wordt van zijn onrustbarende toename van bevolking Vele Nederlan ders weten niet dat het aantal Javanen thans reeds 30 millioen bedraagt terwijl Sumatra zeer dun bevolkt is, even als Borneo en vele andere buitenbezittingen. De Chineezen in onze O.-I. bezittingen beginnen meer en meer zich te verzetten tegen het voor hen zoo hatelijke passenstelsel, en zullen, nu Z.-Afrika en Amerika de gele broeders lang zamerhand wegzendt, wel weer hun fortuin in Oost Indië komen zoeken China is zooals men weet in sommige gedeelten overbevolkt, en kan met zijn menscheniuassa's niet weg, hetgeen tot ernstige moeilijkheden kan leiden wanneer de westersche beschaving aan het volk meer behoeften leert kennen en de hygiënische wetenschappen recht van mede- spreken verkrijgen. Het van Amsterdam naar Batavia varend stoomschip Vondel is bij Dungeness, ten gevolge van de dikke mist in aanvaring geweest met een schoenerlaatst bedoeld vaartuig zonk, de 8 opvarenden verdronken. De Vondel kon zijn reis naar Southampton voortzetten. De toestand in Portugal houdt na Buitenlandsch de vreeselijke gebeurtenissen nog velen Overzicht. in spanning en onzekerheid. Niemand kan voorspellen hoe de toestanden in dat ongelukkige land zullen veranderen als de Cortes weder bijeen zijn gekomen. De nieuwe koning Don Manuel heeft afstand gedaan van de extra toelage door Franco's ministers aan zijn vader toegewezen, en men schrijft hem het voor nemen toe, om met de levensverzekerings-uitkeering en door bezuinigingen die hij wil invoeren, de gelden die zijn vader uit de staatsbank had ontvangen terug te betalen. De door Franco gevangen genomen leden der Cortes, en andere hoogwaardigheidsbekleeders hebben door Don Manuel hun vrijheid teruggekregen. De moordenaars des konings en van den kroonprins zijn gedood, zoodat het moeilijk zal wezen, het bestaan van een werkelijk complot te bewijzen, en men helt vooral in het buitenland er toe over den aanslag aan persoonlijke wraakneming toe te schrijven. Alle regeeringen van Europa zonden hun eerste mannen om de laatste eer te bewijzen aan de ongelukkige slachtoffers. Franco heeft het land verlaten. Jn Duitschland komt tegen de Polenwet in het heerenhuis meer en meer verzet, men beweert zelfs dat de geheele wet door de regeering zal worden teruggenomen. Tegen de belasting-wetten der regeering neemt de oppositie met den dag toe. De minister van financiën zal er het bijltje bij neerleggen. Ook in de afgeloopen week is de toestand in Ma- r 0 c c 0 nog hetzelfde en er is geen touw aan vast te maken hoe de verhouding van den pretendent tot den Sultan en Frankrijk thans is. De oud-minister Combes, benoemd als president dei- commissie om na te gaan waaraan de gelden besteed zijn, vrijgekomen door de wet op de congregaties, bereidt aan zijn opvolger Clemenceau onaangename oogenblikken, en deze laatste zal heel wat moeite heb ben om den door dit ministerie benoemden administrateur van blaam te zuiveren. Koning Leopold van België heeft na zijn bezoek aan Faiiieres, den president der Iransche republiek, wien hij niet schijnt te hebben kunnen overhalen, om den Congo te koopen, eieren voor zijn geld gekozen en door minister Schollaert aan de Congo-commissie doen weten dat hij zijn vorig standpunt wil verlaten en controle aanneemt op het bestuur van den Congo en het kroondomein. Schollaert schijnt zijn souverein beduid te hebben dat een half ei beter is dan een leege dop en dat als de koning niet toegaf van een overname van den Congo door België niets kon komen. Een der Blancs, zoon van den voormaligen pachter van Monte Carlo, en zwager van prins Roland Bona parte, en van prins George van Griekenland is pachter geworden van het Casino in Ostende. De wetten tegen het hazardspel schijnen in België niet streng gehandhaafd te worden. Koning Leopold wil in deze zaak niet medewerken, belang als hij heeft in de badplaats Ostende. De N.-A m eri k aan sc he vloot is reeds in Chili gearriveerd, en wordt overal met enthousiasme ont vangen. Het ergste van de reis is voor haar nu ach ter den rug. Hoe meer de vloot Californië nadert hoe meer in dezen staat en in Canada, de anti-japansche en chineesche partij baar hoofd begint op te steken. Men zegt dat Japan op alle gebeurtenissen voorbereid is, en steeds een oog in het zeil houdt, zoodat de Amerikanen en Canadeezen zich moeten inbinden wil er niet beroering komen in de Zuidzee. Rusland ziet met leede oogen dat Oostenrijk zijn spoor weg niet verder in den Balcan wil uitbreiden, in aansluiting met de reeds bestaande lijnen. De generaals Stössel en Fock zijn ter dood veroordeeld door den krijgsraad, keizer Wilhelm slaat wel een beetje een mal figuur omdat hij Stössel de orde pour la mérite heeft gegeven, denkende een held te beloonen. De gedenkschriften van den gewezen minister van oorlog Koeropatkin zijn door de censuur verboden. De doema is nog niet naar huis gestuurd, Stolypin de eerste minister staat nog in den gunst van den Czaar, en deze staatsman schijnt kans te zien van de doema nog iets gedaan te krijgen. De vlootcredieten wil de doema evenwel niet aan nemen. De Russen zullen het in den eersten tijd maar moeten doen met een vloot op papier, hetgeen voor hunne financiën ook vrij wat beter is. Voor heel wat leveranciers een groote tegenslag. De fransche gezant Bompard, die een weinig te veel de droeve waarheid over Rusland rapporteerde is ver vangen door admiraal Touchard. Aan Bompard verwijt de russische regeering dat de Russen geen geld meer kunnen leenen in Frankrijk. Bompard heeft intusschen het groot kruis van het legioen van eer gekregen, als pleister op den wond die de terugroeping had toegebracht. De sultan van T u r k ij e trekt meer en meer troepen in Armenië samen, waardoor de shah van Perzië nog minder op zijn gemak is dan hij reeds was, tengevolge van de lastige parlementariërs in zijn rijk. Rusland zou gaarne den shah helpen maar de gouverneur van Kaukasië maakt bezwaar om handelend op te treden, zeker, omdat hij zijn troepen niet erg vertrouwt. In het zuiden van Rusland zijn vele ontevredenen zoo wel onder zee- als landmacht. In Turkije is de censuur nog strenger dan in Rusland.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1