De ftixe-BrooDbakkerij .HeguJf e|'rS?rh:lcwt: Smakelijklirooö vanmtsliiitenöprimakwaliteit- Ky Jj eboomte, gelegen station en eleetr. bij de denne- h 800 M2. Prijs van 't station. gunstig gelegen n. Groot 800 :weg naar Velsen, er f 2.75 2.50 1.50 1.50 tusschen Schoten bouwen van een opsom f 1000. Dorhalte Driehuis, cht op de duinen. 1 de aangrenzende Brederoscheweg. ■oot 40.000 M2., erweg, Duin en ischikt voor villa- eelen. invaart, tusschen bijzonder gunstig 10 M2. Gunstig gelegen n. van de tram. M2. niet in den gids kort dat de heeren uis Pisuisse 1.1. vereeniging Bloe- gelegen van den oordrachten, uit- ezigen werd o. a. prichter der ver- het advies der onbaar verklaring van den bosch- ide aan de erven III. Ten aan- jk en enthousiast ;e wedstrijd plaats, invallers, terwijl hevigen wind in handen had. Het doelman moest een voorzet van er spoedig hierna ts. s gemist werden, met 50 in 't iel van den wind op. l'e B.Y.V. j echter naar be- V.V. voorhoede al op het H F.C.- en hun shooting- 3rd er tenminste F0's voorhoede sl af en met een rt daarna maakte 5p werd het einde 5—2. :ules uit Haarlem uit Haarlem te iet Museum van anstaande Zondag een kleine doch ïg van Japansehe ijjzondere zorg en werkjes zijn uit- oen staan, terwijl vorden opgevoerd. tische voorwerpen :he afdrukken van lekende Japansehe ïxpositie afgestaan ir te Amsterdam. Haarlemmer Staal water. Door de directie van de Haarlemmer Staalwaterbronnen wordt op ruime schaal een circulaire verspreid, waarin nog eens de aandacht wordt gevestigd op de uitstekende genees krachtige werking van dit nationaal product. Zij deelt daarin o. a. mede de uitkomsten van een aantal proeven, door dr. van Linden van den Heuvell in het St.-Elizabeth's gasthuis te Haarlem genomen en waaruit zonneklaar blijkt hoe in deze gevallen de kwaliteit van het bloed verbeterd is na het doen van een kuur van eenige weken. De circulaire bevat voorts een warme aanbeveling, destijds door professor Stokvis gegeven, verder de mededeeling dat meer dan 300 nederlandsche doctoren, door het geven van een attest, van hun ingenomenheid met het Haarlemmer Staalwater hebben doen blijken, en ten slotte een gebruiks aanwijzing. Wij meenen van de verschijning van deze circulaire eenigszins meerdere publiciteit te moeten geven, omdat het hier geldt steun te verleenen aan een nationale zaak, die verdient nog eens meer onder de aandacht van het nederlandsche publiek te worden gebracht. Het rapport van de staalwatercommissie, dat met belangstelling wordt tege moet gezien, is nog niet bij den gemeenteraad van Haarlem ingekomen. Naar men ons mededeelt, luidt de conclusie van het rapport voor Haarlem ongunstig. IJmuiden. Woensdagmorgen kwam de sloep M. D 14 alhier binnen met een deel der bemanning aan boord van de sloep M. D. 2, schipper J. v. d. Hoek. J. 1 Maandag middag half twee had op 55° 40' N. Br en 3° 40' O. Lengte een ianvaring plaats tusschen deengelsche stoomtrawler «Adelaide" tl 239 en de sloep M. D. 2. Door een verkeerde manoeuvre f wat het ook zijn mocht van de engelsche stoomtrawler, ,id de aanvaring plaats. Het weder was schoon en helder rwijl de stoomtrawler N. N. O. in kwam stoomen en de oepen, welke op eenigen afstand van elkander z. g. lagen steken, gemakkelijk had kunnen passeeren. De stoomtrawler bter scheen tusschen de beide sloepen doör te willen toornen met het noodlottig gevolg, dat de sloep M. D. 2 ak voor 't achterwand werd ingevaren, ter diepte van een reter. De schipper dier sloep deed juist zijn middagslaapje, e aanvaring had plaats een voet van zijn hoofd af. De an werd dus als door een wonder gered; twee mannen Tongen op de stoomtrawler over, de andere tien gingen ver aan boord van de sloep M. D. 14, schipper H. Lang- roek. De schipper van de M. D. 2 eischte nu zijn twee ian terug, waarvan echter de engelsche schipper, om ibekende redenen niets wilde weten. De sloep M. D. 2 isgezon n, niets van het goed van het volk is gered. Enkelen jn in hun ondergoed overgegaan. De engelsche oomtrawler is toen met de twee man der bemanning an de sloep M. D. 2 naar Huil gestoomd. De M. D. had tamelijk veel visch en was reeds 12 a 14 dagen op zee Den 8sten dezer kwam de hollandsche stoom- .iwler «Mies en Truus" binnen met verlies van alles, i. visch, borden en netten aan bakboord-zijde, hetgeen en groote schade mag genoemd worden, daar het ischtuig nog geen twee weken geleden nieuw inge- lagen was. Het. weder is om den Noord, de plaats vaar de stoomtrawlers moeten visschen zoo stormachtig, !at visschen onmogelijk is, en veel averij aan visch- 'uig komt. Door den heer L. Groen, alhier, is bij een ver- looping te Maassluis aangekocht de «Tjepma M A. een stoomtrawler en haringvisscher zonder vischtuig voor f 28.900. De geheele kanaalverlichting zal, 'hoewel reeds in verking getreden, nu voortaan geregeld plaats hebben. Op afstanden van 240 M. zijn aan beide zijden van het kanaal gloeilampen van 25 N. K. geplaatst waarmede de verbeteringen van het Noordzee-kanaal nu geheel voltooid zijn. Zooals bekend is, wordt door de heeren Molenberg en Dekker, te Zaandam vergunning gevraagd een traankokerij te IJmuiden te mogen oprichten aan de Zuidzijde van de Visschershaven. Uit verschillende bronnen wordt ons medegedeeld, dat een dergelijke inrichting een ware ramp voor IJmuiden zou zijn, omdat hierdoor zulk een verpestende stank wordt verspreid, dat kilometers in den omtrek de huizen onbe woonbaar zullen worden Wij vernemen ook nog, dat de gemeente Zaandam met belangrijke financieele offers een eens verleende concessie heeft afgekocht. Ook toen was het een traankokerij en wel van dezelfde heeren als die nu vergunning vragen, die alles in den omtrek onbewoonbaar maakte. Nog levendig her inneren wij ons den toestand van een dertien jaren geleden, toen, op ongeveer twintig minuten aan de Noordzijde der tegenwoordige nieuwe sluis, een muskusfabriek was opgericht. De vervaardiging van dit goedje ging met zulke doordringende geuren gepaard dat de atmospheer zoo goed als geheel be dorven was en nagenoeg alles onbruikbaar werd-Tot zelfs de melk der koeien, geld, kleeren, ja alles was besmet met de muskuslucht, in elk gezin werd er over geklaagd. En nu zou men een herhaling van dit geval hebben, met dit ver schil dan dat de traanlucht het tegenovergestelde kan genoemd worden van den muskusgeur. Aangezien nu voor 14 Februari bezwaren moeten worden ingebracht bij B. en W. der gemeente Velsen, zal aan den raad worden verzocht van B. en W. gedaan te krijgen het verzoek der heeren Molenberg en Dekker niet in te willigen, als gevaarlijk voor de gezondheid, en in strijd met de belangen der IJmuidenaren. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De schade aan het telephoonnet berokkend op den 24 Januari door rijp is tamelijk weder hersteld. Ook het plaatselijk telephoonnet is thans weer zoogoed als geheel in orde. In plaats van lpmgs den Rijksweg en Kanaalstraat heeft men thans tijdelijk achterom aan den kanaalkant palen geplaatst om de draden te dragen. Dit is echter slechts tijdelijk. Het plan is hier een kabelnet aan te leggen; dan zullen we van den ijzel dus niet meer zoo'n last hebben. 29 Nationale Militie. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie dezer gemeente, lichting 1909, bedraagt tot heden 146. De lijst opgemaakt krachtens de wet op den leerplicht, bevat voor de gemeente niet minder dan 2808 leer plichtige kinderen. Bij Kon. besluit van den 4den dezer is aan den keer Harsman, opzichter bij de rijkskustverlichting alhier, op zijn verzoek wegens meer dan 55-jarigen ouderdom met ingang van 1 April 1908, ontslag uit zijn betrekking verleend. ,,Ons Neerland is klein en meest vochtig Tan den hak en nat. 't Is er koud en beneveld, vol op den tak. damp en moerassen". Ge zijt het er mee eens, niet waar? Wie ondervindt er tegenwoordig de gevolgen niet van aan den lijve? Verkoudheid en influenza of „Valencia", zooals mijn tuinman zegt heersehen overal. Een goeie tijd voor de dokters, inzonderheid voor de groningsche huisartsen 22 in getal! die onlangs in de plaatselijke bladen bekend maakten, dat zij in 't vervolg alle visites na 5 uur 's nam. met dubbel krijt, na 11 uur 's avonds met driedubbel krijt zouden noteeren. Dat is lang niet malsch en inderdaad „jawel1: 22 2X11! een gek geval. Vooral als zekere „Patiënt", die in de Prov. Oron. Ct. die dokters in 't ootje neemt, juist voorspelt. De wereld lacht zich «ziek", zegt hij, om die publicatie. Dat wordt daar te Groningen dan een treurige boel, d. w z. voor het zieke menschdom, ma'ar de dokters hebben dan waarschijnlijk juist wat zij weflschen 't wordt daar voor hen een waar el(dorado). Maar k'oe zullen zij die zioh-ziek- lachende patiënten genezen Zouden hier een kwast" en een lepel wonderolie ook al kunnen baten 't Komt mij voor, dat de groninaers hier eens moesten beproeven zich zelf te helpen, en dan volgens de homoeopatische genees wijze. (Wat zullen dan die met dubbel en drie-dubbel krijt schrijvende doktoren op bun neus kijken Ik bedoel ditis de oorzaak hunner ziektelachen 't zij om het gekke geval hierboven genoemd of om wat anders, dan kan dit ook weer het geneesmiddel zijn, mits toegepast volgens de homoeopatische methodein geringe dosis, in niet te sterken vorm, dus als een glimlach. Zij volgen dan het recept van een welbekend dokter te Minnea polis, die een bijzondere studie heeft gemaakt van zenuw ziekten en nu aan zijn neerslachtige patiënten slechts dit voorschrift geeft: Trek uw mondhoeken op, glimlach, en ga voort met glimlachen, immer door, en al uw duistere gedachten zullen verdreven worden! Medicijnen schrijft deze esculaap niet voor, hij gaf het vriendelijk «goedenacht" toewenschte, maar dit kan men wel gissen. Die sinjeur was een gladde vogel, die raad wist. Ja, goede raad is dikwijls duur, en met raad alleen is men nog niet altijd gebaat. Een jonge knappe dokter te Weenen, geroepen bij een dame van gevorderden leeftijd, gaf na onderzoek het volgende advies: «Laat mij openhartig zijn, freule: geen medicijnen kunnen uw helpenuw toestand vindt in de natuur zijn oorsprong «Trouw slechts en hoofdpijn, duizelingen enz. zullen, gelijk een nevel voor de zon, verdwijnen". «Die raad scheen de dame te bevallen. «Welaan", sprak zij, «welaan, dokter, trouwt u me!" Maar de schrandere geneesheer schudde nu het hoofd «Mijn lieve freule, wij dokters schrijven wel de recepten voor, doch wij nemen ze niet indit laatste behoort niet tot onze praktijk". Keuvelaar. Vrachtrijder Alders v/h Duineveld Sant- Vraclltrijders. poort, Jan Gijzenvaart, Bloemendaal, Overveen, Haarlem. Vertrek Bloemendaal KD/g uur v. m.Overveen 11 uur v. m.Haarlem, Kaasmarkt 4 uur n. ra. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst, die on geveer op de er achter geplaatste uren geledigd worden. Bij 't Wapen van Bloemendaal 10 uur, Bloemendaalsche straatweg over Hartelustlaan 101/3 uur, Parkweg bij de villa van Mevr. Huijsser 101/2 uur, Bloemendaalsche weg bij de villa van Mevr. Huijsser Gompertz 11 uur, Over veen villa Zwaansvliet Zijlweg 12 uur. Vrachtrijder van Schagen v/h Slebos Santpoort, Bloemen daal, Overveen, Haarlem. Vertrek van Bloemendaal v. m. 11 uur, Overveen v. m. 12 uur, Haarlem n. m. 5 uur. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst. Bij den heer Staal dorp Bloemendaal, bij den heer Visser Park Bloemendaal, bij den heer Houtgraaf Kleverlaan Bloe mendaal, bij den heer Cassee Zijlweg Overveen. J. Haver, vrachtrijder van het gesticht Meerenberg". Bestelhuis te Haarlem bij Gebr. van den Berg, stalhouders, Parklaan 24, dagelijks tusschen 2 en 3 uur. Het vervoer is uitsluitend voor de bewoners van het gesticht en ge schiedt kosteloos. Wijsbegeerte. recept reeds aan een 50-tal melancholische patiënten en is over den uitslag ten hoogste voldaan. De dokter deed deze ontdekking in zijn eigen huis. Zijn vrouw was zenuwachtig en van een zeer slecht humeur, en als zij in wanhopige stemming was, vroeg hij haar wel eens schertsend om „een beetje te lachen", 't Werd toen een algemeen gezegde in zijn huis: „Lach eens een beetje", en zie, het middel had goede gevolgen. 't Klinkt grappig, niet waar, maar 't is te probeeren. 't Zou een vroolijk geneesmiddel zijn en goedkoop. (Wat zouden die 22. groningsche huisartsen sip kijken, indien al hun patiënten al glimlachende beter werden!) Ik noemde daar straks de huismiddeltjes kwast en wonderolie. Deze mogen zei dezer dagen mijn huisdokter in geen enkel gezin ontbreken, vooral niet in dezen tijd van de griep. Over het laatste middel de wonderolie denkt de bevolking van een dorp in West-Schotland blijkbaar even gunstig als mijn dokter. De maatschappij van een nieuwen spoorweg had met een arts een contract gesloten, waarbij was bepaald, dat deze wekelijks voor iederen arbeider 1 penny zou krijgen, en daarvoor geneeskundige hulp plus medicijnen zou verstrekken. Alles ging eerst voortreffelijk, maar toen het winter werd een strenge winter met sneeuw en regen bleken de arbeiders groote behoefte te hebben aan wonderolie. Dagelijks kwamen er enkelen om hun fleschje te laten vullen, 't Werd den dokter op 't laatst te kras „Zeg ereis, wat doen jullie toch met dat goedje; wat scheelt jelui?" „Ons scheelt niets, meneer de dokter", was het verrassende antwoord. „Maar waarvoor gebruiken jullie dan die wonderolie l „Dat goedje? O, daar smeren wij onze vetlaarzen mee in! Daar wordt het leêr zoo prachtig zacht en waterdicht van Een fraaie geschiedenis, niet waar Onze goeie dokter werd intusschen het kind van de rekening, evenals de geneesheer, van wien de Hijmeegsche Ct. verhaalt. Er werd op een' avond 't was noodweer gebelt bij dr. Fiks een heer verzocht den dokter zoo spoedig mogelijk te willen inspannen. Deze was onmiddellijk klaar en de beide heeren stapten in. Na een vrij lange rit, tot ver buiten de stad, stapte de reisgenoot van den dokter uit, gaf dezen twee rijksdaalders en zei: «Er is niemand ziek, maar de huur koetsiers wilden met dit hondenweer tien gulden hebben en dan vond ik een nachtvisite van den dokter goedkooper." Het bericht verhaalt niet of dr. Fiks bet heerschap een zee en van Voor een aandachtig gehoor van personenuit Haarlem en omstreken heeft dr. A. H. de Hartog, van Heemstede, zijne zes wijsgeerige lezingen 1.1. Donder dagavond beëindigd. De zin voor wijsbegeerte ontwaakt weder bij het publiek, dat onder de ruwe inwerking van materialistische en naturalistische leuzen buiten zich, de fijnere voelhorens en het betere leven zorgvuldig in zijn binnenste had opgeborgendit bleek uit hei telkens aangroeien van het getal bezoekers van deze lezingen, waarbij degenen die eenmaal kwamen ge trouwe comparanten bleven Dr. de Hartog heeft achtereenvolgens in groote trekken behandeld de hoofdvragen, die de wijsgeeren Kant, Schopenhauer Von Hartmann, Fichte, Schelling en Hegel zich tol. oplossing hebben gesteld en is er, naar het ons voorkomt, in geslaagd zijn gehoor steeds te boeien op eene wijze, die het onmogelijk maakt, dat zijn wert zonder uitwerking zou blijvenen dit door de hartstoch voor de waar-heid die hem bezielt, een hartstocht die, aanvankelijk blind voor dreigend gevaar, zich met een sprong dompelt in di- der geestelijke dingen om zich daarinte weren daarmede te worstelen tot verreining en veredeling zijn wezen, een hartstocht die, tot geestelijke kracht geworden, zelfs onderzoekt de diepten Gods. Dooi den wil en de hartstocht om te doen kennen, of beter om te doen weten, is het dr. de Hartog in ieder geval gelukt, zijn gehoor te doen denken, in zich eigen beschouwing, in het bijzonder eigen christelijke levensbeschouwing, te ver diepen. Een plan om in ons blad geregeld aanteekeninger van deze lezingen te geven, welke door dr. de Hartog zelf zouden worden gerevideerd, hebben wij dit jaar nie kunnen uitwerken, al stond dr. de Hartog zelf welwillend daartegenover; met te meer sympathie vernamen wij, da. dr. de Hartog voornemens is zelf aanteekeningen van zijne lezingen uit te geven Die aanteekeningen zullen ongetwijfeld, vooral in zooverre ze op Hegel betrekking hebben, kritiek, te verwachten is een vrij vinnige, uitlokken van beroeps filosofen, of wie zich zoo noemen. Dit zal evenwel ons allen die de lezingen bijwoonden en die geen beroepsfilosofen zijn en ons ook niet gaarne zoo zouden noemen, niet ont heffen van de verplichting om, geleid door dat boek, ons bij herinnering op nieuw op te heffen uit de werveling der op ons aanstormende en maar al te vaak in ons toe gelaten en daarna weder van ons uitgaande ondoordachtheden van het dagelijksche levenen wij zullen met de kritiek op dr. de Hartog, die ons allen ten zeerste aan zich heeft verplicht, in het geheel niet verlegen zijn, omdat e' wij kunnen nu na afloop der 6 avonden dit aan onszelven ervaren dr. de Hartog ons nergens anders heeft heen gedrongen dan naar ons eigen wezen door de korte maar kern achtige beschouwing van de voornaamste wijsgeerige vraag stukken van de laatste 150 jaar heen, omdat in werke lijkheid geene wijsgeerige propaganda is gemaakt voor de kerk, maar eene in zijn ernst en diepte religieuze propaganda voor de wijsbegeerte, en deze verstaat geen dwang, maar leeft en is en leidt alleen tot Vrijheid. Met mannen als dr. de Hartog heft de orthodoxe kerk zich op uit leer- dwang tot een vrij, in den zin van door de wijsbegeerte verhelderd geloof; de gevolgen daarvan zouden voor ons volk kunnen zijn van den edelsten en verhevensten aard.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3