vtAN LLEN ZÖÖN De £uxe-ffrooQbakkerij He^u{eear^saivs0e°rrh' icwrt: Smakelijk brooD van nitslnitenD primakwalitci sobank. gatten Zoon inzang. 25 ERMAIN. ANHARD. T. do en f iooo lari en i Juli. ireau jizen, enz. :CANICIEN. HAARLEM. )RT, Tel. 59. ering van )-fflotoren. «AFLEIDERS. ion- en feestd. 5.45 v/m. 9.35 ion- en feestd. 5.35 v/m. (Leidsche vaart), k d a g e n .10 v/m.11.10 v/m. .10 li/m.5.10 n/m. 7.40 n/m. tdagen: 8.30 v/m. at: I. (Zondag's niet). E R IJ. .r an St it paratiën. •ten it it it it LOEMENDAAL Weg 223". Tclepll. No. 937. srs te vergeefs; liet if te nemen. .EVERAIiCIERS, elefoon 1543. hebben wij vooral noodig werkkrachten en geld. Ik zon de leden dus willen oproepen om in deze beide opzichten werkelijk hun uiterste best te willen doen, anders zou ons werk slechts half werk blijven, waar het zóó nuttig worden kan. De Secretaresse, Jenny C. Op 't Eijnde-Stolf. Door den heer en mevr. -Jbr. Boreel van Hogelanden is te hunnen huize aan den secretaris der lighalcommissie, den heer Th. Limperg, ter hand gesteld een som van f 825, als gift voor het lighalfonds, bijeengebracht ter gelegenheid van de muziekuitvoeringen, welke ten behoeve der lighal aan den Schoterweg gehouden werden op 27 en 28 Januari j.l. ten huize van Jhr. Boreel van Hogelanden. Voor het geschonkene zegt de commissie hartelijk dank. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling der tapijt-teekeningen van Colenbrander, alsmede de geknoopte tapijten, die naar deze teekeningen vervaardigd zijn, zullen Zondag a. s. voor het laatst tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Vel sen. Dinsdag j.l. was het een vreugdedag te Velseroord. De heer Vermeulen, hoofd der chr. school vierde n.l zijn 40-jarig jubileum. Vier geslachten waren er vertegenwoordigd o. a. zijn 90-jarige vader, de jubilaris, zijn zoon en klein zoon verder waren op het feest vertegenwoordigd de burge meester, secretaris, wethouders en raadsleden, 't bestuur van het Witte kruis, de distriktopziener, de eenig overgebleven oprichter der school, de welE. heer W. Hovê, lid der eerste kamer, mevr. de wed. Doedes Ketelaar, de beide school opzieners de heeren Klap en v. d. Hoeven der openbare school zoomede de heer Bijkerk hoofd der chr. school te IJmuiden. Ds. Kreutsberg afgevaardigde der evangelisatie te IJmuiden, benevens een groot, getal vrienden, oudleerlingen en vele familieleden Door velen dezer personen werden toespraken gehouden. Er was enorm veel sympathie voor den jubilaris, dit bleek ook uit de vele cadeaux, die hij mocht ontvangen, o. a van de schoolkinderen een prachtig bewerkt zilveren inkt- stel, van de oud-leerlingen een mahonihouten schrijfbureau met stoel, lamp en papiermand, van de onderwijzers het jongste werk van dr. Kuyper, Om de wereldzee, van het bestuur der chr. schoolvereeniging een gouden Waltham- horlogie, van den burgemeester, leden van den raad en witte kruis, een antieke eikenhouten boekenkast, van ver schillende personen van verschillende richtingen een schoor steengarnituur bestaande uit een pendule met coupes. Des morgens bij het intreden der school, zongen de school gaande kinderen een welkomstlied. In den loop van den dag werden van alle oorden blijken van belangstelling ondervonden, terwijl des avonds een serenade werd gebracht door 't fanfarecorps Duinklank IJ11111100»- Maandagavond j.l. tusschen 9 en 10 uur - r i 't Z.-Westen aan den hemel een blauwe vuurbal iehtbaar ter grootte van een voetbal, welke zich ontlastte u een blauwe vuurstraal, waarop hij verdween. De vorige 'eek is failliet verklaard de maatschappij der .ivissohoo »Op Hoop van Zegen"; dit is de maatschappij ie motorbotters op deensche leest geschoeid in de vaart had. D: i twee motorbotters liggen reeds geruimen tijd in een hoek der visschershaven, wat jammer is van de mooi gebouwde vaartuigen. .vb t -ii we uit dit faillissement de conclusie trekken dat de proefneming met motorbotters geheel is' mislukt? Of zullen anderen nu weder pogingen in 't werk stellen? Dit laatste is te h<>pen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat een enorme vangst tan den stoomtrawler »J, F. Kremer", bij verkoop de zeer hooge som van 4200 opbracht. De vangst be stond uit 600 manden van verschillende visch, en 600 kabeljauwen in een korte zeereis van 8 a 10 dagen. Reddingbrigade en verplegings-station te IJmuiden. Door tusschenkomst van het gemeentebestuur is bericht ontvangen bij 't bestuur der Witte-kruis-afdeeling, dat de regeering bereid zal worden gevonden het verzoek van die afdeeling, om een rijksbijdrage in de bouw van een wijk- gebouw te IJmuiden, waardoor de gelegenheid wordt geopend voor opneming van patiëntien hij eventueele zeerampen, in nadere overweging te nemen, nadat haar de plannen met teekeningen betreffende dien bouw zullen zijn voorgelegd. In verband met het nauwe verband dat in deze bestaat met de voorstellen, die de staatscommissie voor het reddings wezen op de nederlandsche kust aan de regeering zal hebben te doen, komt het den minister van binnenlandsche zaken van belang voor, dat het afdeelingsbestuur, omtrent de voorwaarde nopens de plaatsbouw en inrichting van het wijkgebouw en het daarop te houden dagelyksch toezicht vooraf met die staatscommissie overleg pleegt. 't Laat. zich dus aanzien, dat de IJmuider reddingsbrigade misschien spoedig haar verplegingstation zal hebben. Althans de zaak heeft de sympathie van de hooge regeeriug, en dat is een verblijdend teeken. Van (leil hak eindigde een vorig Hakje" met een wijsgeerige opmerking van mijn kleinen op ell a jzak. Maai' nu moet ge niet meenen dat die kleine wijsgeer een onpractisch kereltje is. Te deksel neen Hij is een ventje van zijn tijd en vraagt, als zoovelen, bij alles:. »Wat heb ik er an?" Om een staaltje te noemenMet Kerstmis kreeg hij een zusje. De baker dacht hem te verrassen: »Izak, je hebt een levend Kerstmispresentje gekregen: een zusje! Hoe vin je dat?" En wat antwoordde de bengel? Dacht ik het niet, alweer een »kedo" waar ik niks an heb!" De baker schrok van het antwoord en zei, dat de jongen een vrouwenhater in den dop is. Maar niets is minder waar, want de jongen is bijvoorbeeld dol op zijn tante Jo, die hem tusschen twee haakjes iedere week wat meebrengt. En met zijn tante Kee kan hij ook goed overweg. Tante", zei hij de vorige week tot haar, »als ik flikjes heb, deel ik die altijd graag met u." »Zoo, mijn jongen," zei tante geroerd, »hou je zooveel van me?" »Ja Tante, omdat u me altijd zoo vriendelijk bedankt en me de flikjes dan teruggeeft." Mij dunkt, deze voorbeelden bewijzen ten duidelijkste, hoe mijn Izak aan liefde voor de vrouwelijke sekse een' practischen zin weet te paren. Ja, practisch is hij bij uit nemendheid. »Wat wil je worden?" vroeg ik hem onlangs. „Lid van de Tweede Kamer, pa", luidde zijn antwoord. Hoe zoo, vent?" Omdat die zooveel vrijaf hebben en nemen." Was dat niet snugger gezegd? Wat snugger heid aangaat, kon zekere klant te Tjuehen in Groningen nog wel wat van hem leeren, terwijl die ook nog wel een lesje mocht hebben omtrent het »mijn en dijn." Hij had bij een landbouwer sigaren gestolen en de politie, die hem op 't spoor was gekomen, nam hem in 't ver hoor en dreigde de woning van zijn moeder te door zoeken. »Oeh, dou dat maar niet," zei de leeperd, »waut dei segaren binnen allang op." Natuurlijk werd hij inge rekend. 't Was ook leelijk van hem, om den boer van het genot van het rooken te berooven. Menschlievender was de eigenaar van een koperen tabaksdoos, dezer dagen opge baggerd in een plas te Nieuwhoop, die op de doos een' ploegenden en eggenden boer had gegraveerd, en daaronder het rijm »Voor een goede vriendt, daar staat mijn doos voor ope, Maar niet voor alle man, die op de bedel loope en van waardaering voor den boer getuigde het rijm aan de andere zijde «Ackerman, het meeste wark, Wort door u voorrigt, Alles wat ons voet en dicht, Zijn wij aan u voorpligt." Dit zijn woorden, waaruit meer respect voor den boer en zijn' nuttigen arbeid spreekt, dan menig waanwijs heertje soms toont. Een van dezulken kreeg laatst leelijk troef. »Bah!" zei hij tot een' boer, die in een café dicht bij hem zat, wat rook jij daar voor een sigaarHij ruikt net naar smeulende varkensharen!" »0," antwoordde het gevatte boertje, »dan zal 't vuur een beetje te dicht bij je snor gekomen zijn." Dat was goed gezegd, niet waar 't Is bespottelijk, zooals sommigen er op uit zijn, hun medemen- schen »naar stand of rang" te behandelen. En wie doen daar al niet aan mee! Daar heb je den klerk Leeghoofd bij de firma Knuppels Co. Als de chef niest, dan zegt hij ^Gezondheid mijnheer!" Niest een van zijn collega's, dan is het: Proost!" En niest de loopjongen, dan schreeuwt hij: Houd toch op met dat spectakel!" Dit is het rangen stelsel toch wel tot het uiterste toegepast. Dat klerkje schijnt dus tusschen menschen en menschen een groot ver schil op te merken Heel anders dan het dagblad Het Vaderland", dat al heel weinig verschil schijnt te zien tus schen schijnbaar zeer ongelijke dingen. Althans, onlangs beweerde het gemakkelijk te kunnen bewijzen, dat een kip een zoogdier, een appelboom een bovenwoning, en een hor loge een wentelteefje is. Zoo iets zal toch aan menigeen een »tour de force" toeschijnen, evenals de sprong, dien ik nu ten slotte maak, wanneer ik ga vertellen van een Engelsch professor, die statistisch heeft aangetoond, dat de armen der dames van jaar tot jaar, of juister van geslacht tot geslacht, korter worden. Hij schrijft dit toe aan het gebrek aan oefening der armen, en pegt dat de dames over eenige eeuwen geen armen meer zullen hebben of op zijn hoogst stompjes. Allerlei sport beveelt de professor aan om dat onheil te voorkomen, en hij acht de betrekking van kinderjuffrouw uitstekend, omdat deze de armen moeten gebruiken om onwillige kinderen voor zich uit te drijven. Deze professor mag dus een redder der menschheid ge noemd worden. Als men nu maar zijn raad niet in den wind slaat We hebben in dezen winter nu al het derde win tertje achter den rug. 't Kan verkeeren, zei Brederoo, en zoo maakte ook de dooi binnen enkele uren een einde aan bet schoone natuurtafereel, dat de berijmde wereld ons gaf te aanschouwen. Aardsche grootheid is vergankelijk Het telefoonnet had het hard te verantwoordendoor overvloed van versiering werd menige paal van zijn hoog standpunt naar beneden gesmakt. En ook vele telegraaf draden, die tot kabeltouwen waren aangegroeid, konden vaak de weelde niet dragen en gaven het op, zoodat de post zich over menig telegrammetje moest ontfermen. Het personeel van de telegraaf was natuurlijk in zijn nopjes. En weet ge, wie ook in de laatste weken De schooljeugd en de onderwijzer van Urk, welke laatste zijn kerstvacantie te Groningen was gaan doorbrengen. Gedurende eenige weken, vanaf 31 Dec., was het eiland van alle verkter met de buitenwereld verstoken, en de onderwijzer moest blijven waar hij was. Zulk een gedwongen vacantie zal zeker vooral den jeugdigen eilanders al mogen zij Van Alphen's »Mijn leeren is spelen" van harte beamen niet onaange naam zijn geweest. Maar nu is de pret uit de postboot Baron Rengers lees ik daar juist heeft, na gedurende l1/^ etmaal door een ijsveld te zijn gebroken, het eiland weten te bereiken, en werd door de toegestroomde eilanders hartelijk verwel komd. Moge de lieve jeugd haar meester even hartelijk be groeten en niet verstoord zijn, als zijn komst haar vertelt Berg op nu de schaatsen en smeert ze met vet, Opdat er geen roestvlek de schenkels besmet, Want het dooit als de drommel en uit is de pret: Dus, kinders, uw lust weer op 't leeren gezet! Deze Urker geschiedenis doet me denken aan een andere, afgespeeld in 't jaar 1830: »'t Jaar '30 was de winter koud En zeldzaam zagen jong en oud Hier zooveel ijs en sneeuw," zong zeker dichter, die de volgende geschiedenis voor de vergetelheid heeft bewaard. Een kloek en wakker zevental" uit den omtrek van Enk huizen ondernam in dat jaar een tocht op schaatsen naar Urk. Zij kwamen daar spoedig aan en werden door de gast vrije Urkers met open armen ontvangen Zij kregen brood en koek en bier En slecht Schiedammer nat", en «Men bracht hen naar 't gebruik der plaats De stoof, het eerbewijs, Het teeken, dat met vlugge schaats, Daar Crelis met een zestal maats Geland was over 't ijs". De terugtocht ging echter niet zoo voorspoedig. De nacht viel en men raakte den koers kwijt. Crelis, die de voorman was, .riep eensklaps: Niet vooruit! Wij zijn in lijfsgevaar Hij ziet zich in zijn vaart gestuit Door schotsen op elkaar gekruid, Gestapeld op elkaar". Zij moesten overnachten op het ijs »Zij scholen op het ijs bijeen, Om grooter wee te ontgaan, En warmen, door de koü bestreên, Met muts en wambuis, hoofd en leên, Doch rillen, waar zij staan". 't Was een lange, bange nacht: bekampt door honger, dorst en koü, niet wetende wat hun lot zou zijn Maar Goddank. Zij streden 't leed gelukkig door, Maar toch, de maar gaat rond, Dat Fop den halven broek verloor, Die op de schotsen vast bevroor, Waar hij dien nacht op stond". De zon kwam op, de nevel trok weg, en »Men was tot de aftocht spoedig klaar En kwam te Enkhuizen aan, Daar werd hen elk met vreugd gewaar, Want vrouw en kind en vriendenschaar Dacht hen in 't ijs vergaan. Verwondering heeft hun lot gebaard, Groot wordt hun moed geacht, En lang nog blijft hun naam vermaard, En wordt met zorg de stoof bewaard* Door hen van Urk gebracht". Die wakkere mannen zullen wel kou geleden hebben. Niet waar, gij voelt nog deernis met hen, als ge 't leest. Deernis had ook dezer dagen de heer N. F. Doll te Amsterdam met een arme kleine, een jongetje van circa 10 jaar, dat hij opmerkte in het achterste gelid van een troepje school kinderen, onder geleide van een onderwijzer. Het knaapje, met gescheurde kousen, had zijn bloote beenen gestoken in klompen en rilde van kou. De heer Doll verzocht den onder wijzer het ventje in een nabijzijnden winkel van kousen te mogen voorzien, maar de onderwijzer wees hem ruw af en diende het knaapje nog een harden duw toe. Zóó vertelt de heer Doll in »De Telegraaf". Wat weinig hart spreekt hier uit Gelukkig, dat het kinderleed door anderen beter be grepen wordt. In New-York zag een dame een armoedig gekleed meisje voor een bakkerswinkel staan't kind was verkleumd en hongerig. De dame nam haar mee naar binnen en liet haar eens flink eten. Toen kocht zij haar in een anderen winkel een muts en nog eenige andere kleedingstukken. Het kleine ding was buiten zich zelf van verrukking. Toen de dame afscheid nam, keek het dankbare kind haar weldoenster onderzoekend aan en vroeg met een bedeesd stemmetje: »Bent u misschien de vrouw van onzen Lieven Heer0" Keuvelaar. Vrachtrijder Alders v/h Duineveld S, i Vrachtrijders, poort, Jan Gijzenvaart, Bloemenda. i Overveen, Haarlem. Vertrek Bloemendaal 10y2 uur v. m.Overveen ll'/j uur v. m.Haarlem, Kaasmarkt 4 uur n. m. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst, die on geveer op de er achter geplaatste uren geledigd worde Bij 't Wapen van Bloemendaal 10 uur, Bloemendaalsche straatweg over Hartelustlaan 10y2 uur, Parkweg bij de villa van Mevr. Hnijsser 10yg uur, Bloemendaalsche weg bij de villa van Mevr. Huijsser Gompertz 11 uur, Over veen villa Zwaansvliet Zijlweg 12 uur. Vrachtrijder van Schagen v/h Slebos Santpoort, Bloemen daal, Overveen, Haarlem. Vertrek van Bloemendaal v. m. 11 uur, Overveen v m. 12 uur, Haarlem n. m. 5 uur. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst. Bij den heer Staal dorp Bloemendaal, bij den heer Visser Park Bloemendaal, bij den heer Houtgraaf Kleverlaan B:oe- mendaal, bij den heer Cassee Zijlweg Overveen. J. Haver, vrachtrijder van het gesticht Meerenberg". Bestelhuis te Haarlem bij Gebr. van den Berg, stalhouder Parklaan 24, dagelijks tusschen 2 en 3 uur. Het vervoei is uitsluitend voor de bewoners van het gesticht en ge schiedt kosteloos. Het ontstaan van de courant, haar oni- WetenSChap 611 wikkeling, technische samenstelling en tecliuiek. haar nut voor de samenleving. {Vervolg.) Het Provinciaal bestuur van Holland voerde dan o 1 kort daarna een belasting in op dergelijke soort advertentii v. In 1797 moesten de uitgevers van couranten voor elke huwelijks-, geboorte- of doodstijding die door middel van een annonce in bun blad werd gepubliceerd, een recht betalen resp. van fl.f2.en f3.en bovendien nog een zegelrecht. Deze belasting werd in 1805 uitgebreid tot a e advertentiën. De courantiers waren verplicht alle advertenti te liasseeren en deze 3 jaren lang te bewaren, op stra om voor iedere annonce, welke bevonden werd niet of onv( doende gezegeld te zijn f25.boete te betalen. Wat overigens de belasting op de nieuwsbladen zelf aa: gaat valt hiervan te vermelden, dat eerst in 1812 de cou ranten voorzien van een zegel te voorschijn kwamen en w naar gelang van de afmeting met stempels van 3, 4, 5 r 8 centimes. Intusscben werd een nieuw belastingstelsel in gevoerd, waarbij voor de nieuwspapieren'sn tijdschriften een recht van 1 of 2 penningen per vel druks moest worden betaalddeze belasting werd op de volgende manier geheven naar de afmeting van 'het blad en de hoeveelheid der oplaag werd het bedrag van het gezegeld vel papier berekenc. waarop telkens een exemplaar van elk nummer der courant moest worden ingeleverd. Wordt vervolgd).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 5