PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor a AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2l' jaargang ZATERDAG, 22 FEBRUARI 1908 No. 8 Het BloemenMuh Weekblad Prijs per Halfjaar f 1.25 l»ij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentie» 10 cents per regel 11 ij herbaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsehe weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Het nut van ons blad Er zijn nog Aan de lezers lieden, die meenen, dat zij op de hoogte kunnen zijn van wat zij als Bloemen dalers moeten welen, zonder op ons weekblad te zijn ge abonneerd, of het aandachtig te lezen. Een aardig staaltje van de onjuistheid daarvan deed zich dezer dagen voor. Zooals men weet, bestaan er afzonderlijke lijsten van kiezers voor de kamers van arbeid, zoo ook voor die voor de bloem bollenteelt, een van patroons en een van werklieden. In ons blad van 4 Januari 11. hebben burgemeester en wethouders de werkgevers in de bloembollenteelt opgeroepen, om de patroons en werklieden in hun dienst werkzaam, op te geven tot plaatsing op die kiezerslijst; bovendien zijn aan de patroons die op de vorige lijst stonden door burgemeester en wethouders blanco formulieren gezonden ter invulling. Bij het vaststellen van de lijst op 15 Fe bruari 11. bleek, dat slechts 14 van de ruim 40 bloemisten en 71 bloemistknechts voor plaat sing op de lijst waren opgegeven. Een goede les. Bloemisten houdt dus het Bloemendaalsch Weekblad aan en leest het 1 Bloemendaal. Agenda. Vrijdag 28 Februari, 's avonds 8 uur, Algemeene Vergadering van »Bloemendaal's Bloei." Haarlem. Schouwburg Jansweg: Zondag 23 Fe bruari, des namiddags 2 uurKlein Duimpje" des avonds 7 uur; »De Kroeg". Maandag 24 Februari. Wiener Operette- Ensemble »Die Lustige Witwe". Aanvang 8 uur. Woensdag 26 Februari. Willem Royaards. Voordracht: »Gijsbreeht van Aemstel". Aanvang 8 uur. Schouwburg »De Kroon". Zondag 23 Februari; Concert van Pablo Casals, Carl Flesch en Julius Röntgen. Aanvang 21/2 uur. Zondag 23 Februari: »De juffrouw van de telefoon". Aanvang 8 uur. Sociëteit »de Vereeniging; Dinsdag 25 Febr. Nederlandsche Blindenbond. Aanvang fraaie verzameling gravuren en prenten van wijlen Alexander Ver Heul zal worden ondergebracht. Gelden voor het stand beeld zijn nog niet genoeg aanwezig om daaraan een begin van uitvoering te geven. Met het standbeeld van Willem III, koning-stadhouder, schiet het ook nog niet hard op, evenmin als met het standbeeld van Huygens, waarvoor wijlen dr. Bleekrode indertijd een groote som gelds beschikbaar heeft gesteld. Men kibbelt nu evenwel en over de plaats en over het ontwerp. Ons land is trouwens niet erg gelukkig met standbeelden. Het standbeeld van koning Willem II, en dat op het Plein 1813 in den Haag toch kunnen niet bogen op uiterlijk schoon, en verwekken menigen glimlach op het gelaat van vreemdelingen. Wij hollanders zijn er nu eenmaal aan gewend om niet veel schoons van onze standbeeldver- De vereeniging „Hulp voor Onbehuisden" te Amsterdam. Fock denzelfden weg betrad als minister Iiuitenlandsch overzicht. «■Va»', -jriiu v-v - ;v. W&i'Y's- -V Artsen en spreekuren, H. L. 9 uur Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 2 uur behalve Zon- en Feest dagen. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 1 2 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhuist, Noorderstationsweg, dagelijks van 121 uur. Het nieuwe ministerie wordt door de Binneillandscll bladen van verschillende richting nog Overzicht. al goed ontvangen. Natuurlijk wordt er veel nagebabbeld waarom die er in is opgenomen en een ander niet, over het algemeen is men echter berustend, en vindt men de oplossing van Mr. Heems kerk nog al origineel. Of ds. Talma in den landbouw veel nut zal kunnen stichten is voor velen een vraag. Geen der ministers schijnt een kamerzetel te willen gaan be zetten. Er zullen dus eenige verkiezingen moeten gehou den worden en er zal wel weder veel papier worden verbruikt om de vraag te beantwoorden of dr. Kuijper een candidatuur zal aanvaarden of niet. Hij schijnt dit zelve ook te vreezen en laat nu reeds door zijn organen met zijn naam heen en weer ballen, als bestond er geen beter werk van het courant-lezend publiek dan aan dr. Kuijper te denken. Van den minister van oorlog, luitenant-generaal Sabron, vertelde men ons eene aardige anecdote, uit den tijd van zijn eerste optreden als gouverneur der militaire academie te Breda. Generaal van Dam van Isselt, thans voorzitter van den centralen gezondheidsraad, had destijds als gouver neur goedgevonden, dat de cadetten zich bij den leider der academie deden vertegenwoordigen door een troepje jonge lieden dat zich „senaat" deed noemen. De heeren verzochten hunne opwachting te mogen maken bij den nieuwen gouver neur Sabron, zij mochten zich doen aandienen, doch hadden eerst een geruimen tijd te wachtenbij den gouverneur binnen gelaten, mochten zij op een rij staanzonder iets te zeggen inspecteerde de gouverneur de rij van voren, daarna van achteren, zei: dank U en ging weer aan zijn bezigheden. Tableau vivant! schijnt kans te bestaan dat spoedig in Brielle een p-museum zal worden geopend, alwaar dan tevens de De kinderen op de Speelplaats. vaardigers te verwachten, en loopen veelal onverschillig langs hun producten heen. Door de groote droogte in Australië en daardoor ge ringen aanvoer van boter op de engelsche markt is de boterprijs van ons product in Londen zeer gestegen en was er in den laatsten tijd alleen maar boter in Friesland te krijgen, dus tegen oploopende prijzen. Door de mindere aanfok van varkens in Amerika, wordt ook de varkenshandel met steeds stijgende prijzen gedreventwee factoren die onzen landbouwenden stand zeer ten goede komen. De schade door mond- en klauwzeer teweeg gebracht is bijna weder vergeten, vooral nu dit kwaad alleen nog maar sporadisch voorkomt en als geweken mag beschouwd worden. Reeds wordt er een serum beschikbaar gesteld ter bestrijding van deze lastige kwaal. De proeven hiermede genomen zijn echter nog in haar begin, en we moeten afwachten of het serum tegen deze besmettelijke ziekte zal blijken opgewassen te zijn. Kapitein Christoffel heeft in Floris en Celebes zijn taak volbracht en nu meldt men dat hij met zijn onvermoeide marechaussees spoedig naar Sumatra zal vertrekken om aldaar in sommige streken handelend op te treden. Men moet eerbied en bewondering hebben voor de ontembare energie van dezen bekwamen officier, die aan zijn nieuw vaderland (hij is zwitser van geboorte) onschatbare diensten bewijst. Door het departement van landbouw, onder directie van prol. Treub te Buitenzorg, wordt overal hulp verleend aan nieuwe culturen door het aanleggen van proeftuinen van katoen, enz. Onze plantentuin in Buitenzorg, met zijn goed ingerichte laboratoria, trekt in de geheele koloniale wereld de aandacht, en tallooze vreemdelingen komen alleen naar Buitenzorg om in dit voortreffelijk etablissement te werken, en inlichtingen te vergaren. Zelfs de Engelsch Indiërs, anders karig in hun lof over ons Indië, zijn het er over eens dat Treub's plantentuin een model-inrichting mag genoemd worden. De gouverneur-generaal is weder te Buitenzorg terugge keerd en men verneemt geen alarmeerende berichten uit Atjeh, waarop menig nieuwtjesjager reeds gevlast had. Door dat onze politieke partijen het er vrij wel over eens zijn hoe Indië moet geregeerd worden, zal er door den nieuwen minister van koloniën in denzelfden koers gestuurd worden, evenals minister Idenburg. De liberale partij in Engeland schijnt bij het kiezersvolk terrein te verliezen. De laatste tusschentijdsche verkiezing gaf nog wel een meerderheid aan den libe ralen candidaat, maar deze was echter ver beneden het stemmen- aantal de vorige maal op den liberaal uitgebracht. De unio nisten maken de arbeiderspartij warm voor protectionisme, en daardoor hebben de leden dezer partij vele stemmen, die vroeger de liberaal kreeg, op den unionist uitgebracht. In Engelse h-I n d i heeft de regeering zich genood zaakt gezien een veldtocht te beginnen tegen de Zakka Khels, een volksstam aan de N.-Westelijke grens van Engelseh- Indië. De Zakka Khels behooren tot denzelfden stam als de Afridis, waartegen Engeland zoo lange jaren met afwisselend succes heeft gestreden. In de Zuid-Af rikaansche voormalige Republieken, incluis de Kaap-Kolonie, zijn thans de afrikaanders aan het bewind gekomen. Jameson heeft in de Kaap den aftocht moeten blazen, daarmede is een bladzijde van de ge schiedenis dezer kolonie omgeslagen die, zoo wij hopen, niet meer zal behoeven gelezen te worden. Er heerseht in Zuid-Afrika veel werkeloosheid, en zullen vooral de Transvaal, en de Orange- Rivier-Colony nog lang moeten pokken en mazelen voor dj gevolgen van den oorlog ge heel zijn verdwenen. Met de indiërs en chi- neezen is het tot een vergelijk gekomen; men herinnert zich dat deze zich niet wilden laten registreeren, en niet wilden toestaan dat er af drukken van hun vingertoppen werden genomen, waaraan men ze later kon herkennen. In D u i t s c h-A fr i k a zijn thans grieksche kolonisten, geholpen door grieksch kapitaal, bezig om katoen te planten. De duitsche bladen vinden het wel wat beschamend voor hun landgenooten, dat nu juist grieken het voorbeeld moeten geven. In Duitschland, voornamelijk in Pruisen, schiet het met de Polenwet niet erg op, het heerenhuis heeft knuppels in het kippenhok gegooid, en de door den landdag aangenomen wet zoo met amendementen verzwakt, dat of de wet zal moeten worden teruggenomen of een benoeming zal moeten plaats hebben van goedgezinde leden van het heeren huis De koning van Pruisen heeft daartoe het recht. De polen zijn buiten zich zelve van vreugde, en bezorgen prins von Bülow onaangename dagen. Voor den rijksminister van finantiën von Stengel is nog geen opvolger gevonden, niemand schijnt deze moeilijke betrekking te willen aan vaarden. Er zal nu niets anders opzitten dan dat de een of andere generaal er voor wordt gecommandeerd. Teeke nend voor Duitschland is het volgendesergeant-majoor Mielke, te Konigsbergen in garnizoen, kreeg, aangeklaagd 280 mishandelingen tegen ondergeschikten te hebben be dreven, die bewezen werden, een straf van negen maanden. Minister Aerhentbol van Oostenrijk laat zich door het dreigen van Rusland niet van de wijs brengen om de spoor wegen in den Balkan verder aan te sluiten aan het oosten- rijksche net. In Finland is de gouverneur Gebhart door een generaal vervangen. Gebhart had de harten der Finnen weten te winnen, en thans zal wel krasser worden opgetreden, daar de Finnen volgens de russische bureaucraten veel te vrij zijn, en nog gestraft moeten worden voor het feit, dat zij aan de oud-Doema-leden in Wiborg gastvrijheid verleenden, en zij aan die leden hun bekend manifest lieten opmaken. Onderhandelingen schijnen gaande te zijn om de Noordzee tot neutraal territoir te doen verklaren evenals Rusland, Duitschland en Zweden de Oostzee tot neutraal gebied willen maken. Nederland, zelfs België zouden bij de conferentie worden toegelaten. Niet wordt gemeld hoe Engeland over het plannetje, dat van Duitschland schijnt uit te gaan, denkt.. Clemem;.eau is in Frankrijk nog de baas gebleven, en zelfs zijn minister van finantiën Caillaux, heeft het in de kamer zoo ver weten te brengen, dat zijn inkomstenbelasting niet alleen aan de orde komt, maar dat met de behandeling der artikelen begonnen zal worden. Combes, Delcassé, Jaürès en andere leiders zullen dus nog wat geduld moeten oefenen alvorens kans te hebben om aan de ministertafel plaats te nemen. Maroeco blijft nog de wondeplek in het kabinet-Clemenceau. Spanje gaat er nu ook wat meer troepen heenzenden, de sultan Abdul Azis krijgt weer wat geld uit de nationale bank, en zal daarmede een troep aanwerven om Fez weder in te nemen. Erg fortuinlijk gaat het met den beschermeling der franschen niet. Een troost voor hem

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1